Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația ialomițeană rămâne conectată la Programul «Anghel Saligny»

Administrația ialomițeană rămâne conectată la Programul «Anghel Saligny»

Conform estimărilor oficiale, adminis­trațiile locale din Ialomița ar putea be­neficia de investiții în va­loare de peste 2 miliarde de lei în cadrul Programului «Anghel Saligny». Consiliul Județean Ialomița a depus în cadrul acestui Program 7 proiecte, în valoare de peste 183 milioane de lei. «Programul a fost suplimentat cu încă 15,5 miliarde de lei pentru lucrări de infrastructură rutieră și gaze. Așteptăm să semnăm contractele în luna aprilie. Eu sunt convins că proiectele se vor materializa în anii următori!» a declarat președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel.

La Programul lăudat... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2022, 15:10 (3627 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia are garaje cu beci

A început curățenia de primăvară!

Slobozia are garaje cu beci

Administrația locală a Slo­boziei a de­clanșat curățenia de primăvară. Primele «victime» sunt garajele al căror contract de concesiune a expirat. «Am avut surpriza să descoperim garaje cu beci... Oamenii depozitau acolo bido­a­nele cu murături!» explică Va­lentin Roșca, directorul DADP Slobozia.

Orașul tot e-un șantier Nevoia de locuri de parcare la nivelul Sloboziei a determinat administrația locală să reamenajeze cartierele orașului. La acest moment în Slobozia sunt deschise două șantiere în care se lucrează permanent. Primul a fost deschis luna trecută în zona MB și a generat deja... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2022, 10:55 (4780 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Sănătății finanțează achiziția de aparatură la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Ministerul Sănătății finanțează achiziția de aparatură la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia va primi din partea Ministerului Sănătății peste 500 mii de lei pentru achiziția de incubatoare medicale. Aparatele vor fi utilizate în cadrul Secției Neonatologie și vor permite o mai bună gestionare a cazurilor critice.

Fonduri pentru Spitalul Slobozia Lista aparatelor medicale ce vor fi achiziționate de Spitalul Județean de Urgență Slobozia cu banii Ministerului Sănătății se găsește într-un raport al instituției înaintat Consiliului Județean Ialomița. În ședința ordinară a administrației județene, desfășurată marți, 29 martie 2022, consilierii... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2022, 12:50 (16056 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Statul lasă fără sporuri asistenții persoanelor cu handicap

Slobozia: Statul lasă fără sporuri asistenții persoanelor cu handicap

În evidențele Direcției de Asistență Socială din cadrul Primăriei Slobozia există 130 de asistenți personali ai persoanelor cu handicap. Deși, prin lege, ar trebui să beneficieze de sporuri salariale pentru condiții de muncă vătămătoare, Statul împiedică acordarea be­neficiului invocând faptul că nu pot demonstra dacă își desfășoară activitatea într-un mediu ce le-ar putea pune în pericol capacitatea de muncă. «Noi am făcut solicitări către mai multe instituții și am primit acest răspuns...» susțin repre­zentanții Direcției de Asistență Socială.

Mai multe sesizări, același răspuns ... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2022, 13:10 (13980 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

300 locuri de muncă pentru Slobozia

Vești de primăvară

300 locuri de muncă pentru Slobozia

Noile investiții care urmează să fie finalizate la nivelul orașului Slobozia generează deja primele beneficii. Conform estimărilor, Complexul Comercial «Park Plaza» și deschiderea fabricii firmei Artesans del Sucre pe platforma Parcului Industrial IMM Slobozia vor genera 300 locuri de muncă.

200 locuri de muncă la «Park Plaza» În urmă cu un an, administrația locală debloca investiția viitorului Complex Co­mercial «Park Plaza». Printre rezultatele notabile ale acestei realizări administrative se numără și generarea unui număr de 200 locuri de muncă. Primarul Dragoș Soare susține că investiția... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2022, 10:55 (17996 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Afacerilor Interne blochează un proiect al ISU Ialomița de 4,6 milioane de lei

Ministerul Afacerilor Interne blochează un proiect al ISU Ialomița de 4,6 milioane de lei

De aproximativ un an și jumătate, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița așteaptă să primească o autorizație din partea Ministerului Afacerilor Interne pentru a putea reabilita sediul Detașamentului de Pompieri Urziceni. Lucrările sunt finanțate de către Uniunea Europeană, proiectul având o valoare de 4,6 milioane de euro. Din cauza lipsei respectivei autorizații, șantierul nu a fost deschis, iar Agenția de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia a trecut investiția pe lista proiectelor nefuncționale.

Se așteaptă autorizația Proiectul privind reabilitarea... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2022, 15:20 (7308 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contractul de mentenanță pentru iluminatul public din Slobozia, blocat de contestații

Contractul de mentenanță pentru iluminatul public din Slobozia, blocat de contestații

Administrația din Slobozia nu poate întreține siste­mul de iluminat public al orașului din cauza blocajelor gene­rate de firmele care au licitat pentru încredințarea acestui contract de întreținere. Pentru adjudecarea contractului, firma ROMOFFICE SRL din Slobozia s-a prezentat la licitație cu documente «falsificate». Edilul Dragoș Soare confirmă faptul că Primăria Slobozia a făcut plângere împotriva firmei.

Lupta pentru contracte În ultimii 10 ani, pentru evi­tarea licitațiilor, administrația locală a încheiat contracte de între­ținere pentru iluminatul public prin încredințare directă... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2022, 11:10 (8155 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Nicu Biserică, declarat «incompatibil» în timpul mandatului de viceprimar

Agenția Națională de Integritate la Gura Ialomiței

Primarul Nicu Biserică, declarat «incompatibil» în timpul mandatului de viceprimar

Un raport oficial al Agenției Naționale de Intregritate scoate în evidență pro­blemele de integritate pe care le au 12 funcționari publici și aleși locali din întreaga țară. În respectivul ra­port se regăsește și numele lui Nicu Biserică, actualul primar al comunei Gura Ialomiței. Starea de incompa­tibilitate a edilului nu are legătură cu mandatul pe care l-a obținut în vara anului trecut, în urma Alegerilor Locale Parțiale, ci cu perioada în care a fost viceprimar al localității. «Voi acționa în instanță decizia ANI!» a declarat Nicu Biserică, primarul localității Gura Ialomiței.

Raport contestat în instanță... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2022, 15:20 (10275 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA câștigă procesul împotriva AMONIL SA

S-a făcut dreptate de 5,5 milioane de lei

Urban SA câștigă procesul împotriva AMONIL SA

Operatorul regional Urban SA Slobozia a reușit să blocheze executarea silită a conturilor de către AMONIL SA. Procesul a fost deschis în martie 2020, când Expert Insolvență SRL a cerut indexarea datoriilor cu 5,5 milioane de lei. «S-a făcut dreptate! Executarea si­lită este suspendată... Și am reușit pentru prima dată să includem în proces și documente din dosarul de executare silită inițiat în 2006!» declară public Adrian Stoicescu, directorul Urban SA Slobozia.

Justiția ne-a dat dreptate Pe 23 martie 2020, la 3 zile distanță de la plata integrală a «datoriei istorice» de 16,5 milioane... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2022, 11:05 (9133 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Aurelia Dinu, șefa Serviciului Juridic, acuzată că a furat apartamentul unui... mort!

Caz penal la Primăria Slobozia

Aurelia Dinu, șefa Serviciului Juridic, acuzată că a furat apartamentul unui... mort!

Șefa Serviciului Juridic din ca­drul Primăriei Slobozia este acuzată că ar fi falsificat acte care i-ar fi permis să devină proprietara apar­tamentului unei persoane decedate care nu avea moștenitori. Situația a intrat în atenția Comisiei de Disciplină din cadrul instituției.

Nu se mai termină scandalurile Aurelia Dinu, șefa Serviciului Juridic din cadrul Primăriei Slobozia a fost acuzată că și-ar fi însușit un apartament al unei persoane decedate. Situația a fost descoperită în urma sesizării unuia dintre moș­tenitori. Conform sesizării, moște­nitorul a revendicat apartamentul de la... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2022, 13:50 (16011 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rurală nu se conectează la rețelele de canalizare

Adevăruri pe care nu le recunoaște nimeni

Ialomița rurală nu se conectează la rețelele de canalizare

De-a lungul ultimilor 30 de ani, Ialomița a investit sume uriașe în realizarea și extinderea rețelelor de canalizare din mediul rural. În pofida eforturilor investiționale, aceste rețele fie sunt insuficiente, fie sunt nefuncționale. Marea problemă o reprezintă însă refuzul populației din mediul rural de a se branșa la sistemul de canalizare.

Bani cu nemiluita pentru nimic Conform estimărilor, primul program de investiții în rețelele de apă din mediul rural a fost Programul SAPARD. Con­form datelor oficiale, în cadrul acestui program administrațiile din Ialomița au cheltuit în perioada... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2022, 16:05 (16390 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Combinatul NITRAMONIA BC Slobozia, pregătit pentru repornire

Combinatul NITRAMONIA BC Slobozia, pregătit pentru repornire

Cu o investiție de peste 5 milioane de euro în infras­tructură și instalațiile de producție, Combinatul Chimic din Slobozia este pregătit pentru repor­nire. Platforma industrială este în prezent a societății NITRAMONIA BC, actuala denumire a societății Popasul Trebeș, firma din județul Bacău care anul trecut a plătit 124 milioane de lei pentru achiziția singurului Combinat Chimic din județul Ialomița. În prezent, NITRAMONIA BC produce la Slobozia azotat de amoniu, din amoniacul rămas în stocuri. Firma și-ar putea extinde capacitatea de producție și pentru uree, însă are nevoie de un sprijin din partea autorităților în ceea ce privește prețul gazului, materie primă folosită pentru producția îngrășămintelor... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2022, 10:55 (22961 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza», contestată în instanță

Slobozia: Comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza», contestată în instanță

Decizia municipa­lității din Slobozia de a comasa Liceele Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza» din Slobozia a fost contestată în instanță de către profesorii Liceului Teh­nologic «Mihai Eminescu». Cadrele didactice din cadrul Asociației «A.P.P.E.L. pentru Viitorul L.T.M.E.» au deschis un proces prin care solicită instanței anularea Hotărârii Consiliului Local Slobozia prin care se reorganizează rețeaua școlară a reședinței județului.

Se așteaptă decizia judecătorilor În ianuarie 2022, Consiliul Local Slobozia aproba, prin Hotărâre de Consiliu Local, reorganizarea întregii rețele... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2022, 13:20 (10194 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

APM Ialomița monitorizează superficial colectarea deșeurilor electronice

APM Ialomița monitorizează superficial colectarea deșeurilor electronice

Fără o evidență clară a Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița în ceea ce privește modalitatea de gestionare a deșeurilor provenind din echipamente electrice și electronice (DEEE) de către admi­nistrațiile locale și județene, instituțiile publice se descurcă așa cum pot pentru a-și îndeplini această obligație. Cele mai multe au încheiat contracte de colaborare cu firme specializate care, anual, vin și ridică de la sediile acestora aparatele vechi pe care nu le mai utilizează. Acțiunea este una complicată având în vedere faptul că instituțiile publice trebuie să facă de­mersuri către entitățile centrale cu privire la aprobarea unor rapoarte prin care se solicită casarea aparatelor pe care... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2022, 12:20 (11699 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

CJAS Ialomița are restanțe de 8,7 milioane de lei la plata concediilor medicale

CJAS Ialomița are restanțe de 8,7 milioane de lei la plata concediilor medicale

bonus: Peste 50 mii de rețete eliberate

Pandemia de COVID-19 a făcut ca numărul solici­tărilor privind acordarea concediilor medicale să crească. Din această cauză, plata indemnizațiilor se face cu întârziere. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate are de achitat sume restante în valoare de 8,7 mili­oane de lei, începând cu luna septembrie a anului trecut. «Se fac toate eforturile pentru ca fondurile să fie distribuite!» a dat asigurări Mihai Geantă, directorul general al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița.

Fonduri acordate cu întârziere Potrivit informațiilor oficiale, în perioada 2020-2021, la nivelul județului... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2022, 15:20 (12970 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se evacuează apa din subsolurile inundate

Au apărut soluții pentru Slobozia

Se evacuează apa din subsolurile inundate

Urban SA Slobozia a anunțat că oferă posibilitatea reparării subsolurilor inundate din Slobozia. Interven­țiile se pot face programat, iar costurile pot fi plătite în 12 rate. «Facilitatea vine în sprijinul cetățenilor și al Asociațiilor de Proprietari, prin utilizarea unor tarife care să acopere doar costu­rile cu perso­nalul implicat. De asemenea, materialele puse în operă vor fi refactu­rate către beneficiari aproape de prețul de aprovizionare. Compania nu va urmări să realizeze un profit comercial din aceste operațiuni!» declară Adrian Stoicescu, directorul Urban SA.

După 30 de ani... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2022, 09:55 (6725 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Caiete de licitație «cu dedicație» pentru proiectele de mediu care vizează lacurile Amara și Fundata

Caiete de licitație «cu dedicație» pentru proiectele de mediu care vizează lacurile Amara și Fundata

Administrații locale și instituții publice din Ialomița se confruntă din nou cu acuzații grave legate de modul de acordare a unor contracte de achiziții publice. Conform unei sesizări adresate Primăriei Amara și Consiliului Județean Ialomița, contractul privind «Managementul biodiversității prin realizarea planului de ma­nagement al ariei naturale protejate ROSPA0065 Lacurile Fundata-Amara» ar fi fost adjudecat fraudulos de o firmă controlată de Adi Croitoru, se­cretar de stat în cadrul Minis­terului Mediului și Pre­ședinte al Agenției Naționale privind Administrarea Ariilor Naturale Protejate în perioada adjudecării contractului.

Caz de manual... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2022, 14:20 (12718 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» este incompatibil!

Decizie definivită a Curții Supreme

Directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» este incompatibil!

Înalta Curte de Casație și Justiție a stabilit, printr-o hotărâre definitivă, starea de incompatibilitate a medicului chirurg Salem Zahra, directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Acesta a fost declarat incompa­tibil de către Agenția Națio­nală de Integritate în anul 2019.

Proces ajuns la final Agenția Națională de Integritate anunța în 2019, printr-un comunicat de presă, starea de incompatibilitate a medicului Salem Zahra care, și la vremea respectivă, ocupa funcția de director medical al Spi­talului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Oficialii... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2022, 10:10 (7596 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița reciclează anual doar 6% din plasticul pe care îl produce

Ialomița reciclează anual doar 6% din plasticul pe care îl produce

Problemele de mediu sunt o realitate în județul Ialomița, iar reciclarea este o problemă care lipsește de pe agenda de lucru a instituțiilor publice. Asociația «Mai Mult Verde», ONG care militează pentru sustenabilitatea și protecția mediului înconjurător, alături de Federația Asociațiilor de Dezvoltare Intercomunitară atrag atenția cu privire la faptul că Ialomița reciclează prea puțin plastic, considerat unul dintre deșeurile cu impact negativ asupra me­diului înconjurător pe termen lung. Potrivit esti­mărilor oficiale, doar 6% din cantitatea de plastic colectată pe raza județului nostru ajunge, în cele din urmă, să fie reciclată corespunzător.

Reciclarea înseamnă mai mult verde... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2022, 09:55 (12408 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Încep lucrările de modernizare la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Încep lucrările de modernizare la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Consiliul Județean Ialomița a semnat joi, 10 martie 2022, contractul privind execuția lucrărilor de reabilitare a clădirii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Proiectul are o valoare de 8,3 milioane de lei, este finanțat de Uniunea Europeană și are ca termen de execuție 19 luni.

Spitalul Slobozia și proiectele cu finanțare europeană
Reabilitarea clădirii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia este al patrulea proiect care vizează investiții la nivelul spitalului din municipiul reședință de județ. Reamintim că, la... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 16:55 (9976 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
160 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Amenzi pentru șoferii indisciplinați

Luni, 22 februarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe șoselele ialomițene pentru un trafic rutier mai sigur, precum și pentru prevenirea și combaterea neregulilor ce pot conduce la producerea ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18990 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:50
(14102 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:11
(14562 vizualizări - 0 comentarii)


Tîrgul Primăverii, la Slobozia

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița, Consiliul Județean Ialomița, Primăria Municipiului Slobozia și SC Orange România SA organizează, în perioada 25-28 februarie a.c., «Tîrgul Primăverii ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 08:42
(15934 vizualizări - 0 comentarii)


Amenința că se sinucide prin electrocutare

Pompierii ialomițeni au intervenit în week-end-ul trecut la 5 situații de urgență, trei dintre acestea pentru acordarea primului ajutor medical, un caz pentru salvarea unui animal și un altul pentru transportul ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 08:40
(13938 vizualizări - 0 comentarii)


Unirea Urziceni-CFR Cluj 0-1

Stadionul Tineretului a fost luni seara, 22 februarie a.c., gazda unui duel încrîncenat între două dintre cele mai compacte echipe ale campionatului. Deși, cel puțin în prima repriză, s-a jucat într-un ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2010, 19:35
(13897 vizualizări - 0 comentarii)


A spart geamurile Casei de Cultură

A spart geamurile Casei de Cultură

În dimineața zilei de duminică, 21 februarie a.c., în jurul orelor 05.30, un echipaj mobil din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, care se afla pe timpul unei misiuni specifice, a observat ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2010, 12:52
(17532 vizualizări - 0 comentarii)


S-au șicanat în trafic și l-a amenințat cu pistolul

Sîmbătă, 20 februarie a.c., un tînăr de 23 de ani, din județul Harghita, a sesizat Poliția despre faptul că, în jurul orei 10.00, în timp ce se afla la volanul autoturismului, pe DN2, pe sensul de mers ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2010, 12:23
(12315 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr mort în accident lîngă Coșereni

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 20/21 februarie a.c., în jurul orei 01.15, pe DN2, în apropierea localității Coșereni, a avut loc un accident rutier în care a fost implicat un singur autoturism, soldat ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2010, 12:17
(10109 vizualizări - 0 comentarii)


Au furat pantaloni de pe sîrmele de rufe

Sîmbătă, 20 februarie a.c., doi tineri domiciliați în Căzănești, respectiv în Slobozia, au fost depistați în Urziceni de către o patrulă de siguranță publică, la scurt timp după ce au furat două perechi ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2010, 12:12
(12336 vizualizări - 0 comentarii)


Primarul din Amara, Victor Moraru s-a retras din cursa pentru șefia PSD

Potrivit ultimelor informații din cadrul Congresului Național al PSD, primarul din Amara, Victor Moraru s-a retras din cursa pentru șefia PSD. De asemenea, Moraru și-a afirmat susținerea pentru candidatul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2010, 17:20
(15998 vizualizări - 2 comentarii)


Prevenirea acidentelor rutiere, în atenția polițiștilor

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au continuat acțiunile de prevenire și combatere a cauzelor ce pot provoca accidente rutiere pe arterele din județ. Principalul scop al acțiunii a fost acela de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2010, 08:12
(8667 vizualizări - 0 comentarii)


Armă neletală, deținută ilegal

Un colectiv de polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase ce a acționat joi, 18 februarie a.c., pentru depistarea deținătorilor ilegali de arme și prevenirea producerii evenimentelor ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 19:21
(15695 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor din Țăndărei pentru prevenirea infracționalității stradale

Joi, 18 februarie a.c., efective ale Poliției Orașului Țăndărei și jandarmi au organizat și executat în comun o acțiune pentru prevenirea infracționalității stradale. În cadrul acțiunii, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 18:13
(16886 vizualizări - 0 comentarii)


Patroni trimiși în judecată

În cursul zilei de 18 februarie a.c., polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor Urziceni au finalizat cercetările în două dosare penale în care reprezentanții unor agenți economici sînt cercetați pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 16:13
(12328 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Țăndărei

Joi, 19 februarie, la locuința unui cetățean din Țăndărei s-a produs un incendiu. După ce a supraalimentat soba cu lemne, fiul proprietarului, în vîrstă de 22 de ani, a aprins focul, lăsînd sistemul de ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 16:06
(17105 vizualizări - 0 comentarii)


Aproape de un rezultat mare Liverpool-Unirea 1-0

Unirea a rămas aceeași echipă combativă de pe vremea lui Petrescu. Ronny Levy a gîndit o așezare compactă la mijloc care a funcționat aproape perfect 80 de minute, iar cînd au apărut fisuri le-a rezolvat ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 01:12
(23065 vizualizări - 0 comentarii)


Anton Barbu și-a dat demisia din funcția de director al Agenției de Plăți

Anton Barbu, în cursul zilei de joi, 18 februarie a.c., și-a depus demisia din funcția de director al Agenției Județene de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița. Anunțul a fost făcut în cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 16:19
(19085 vizualizări - 4 comentarii)


Concedierile colective și șomajul, în atenția Prefecturii

Joi, 18 februarie a.c., în sala de ședințe a Instituției Prefectului s-a desfășurat ședința Comisiei de Dialog Social a Județului Ialomița. Drept principale puncte pe ordinea de zi să amintim informarea ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 12:33
(14800 vizualizări - 0 comentarii)


Reduceri de tarife pentru operațiunile la Registrul Comerțului

În ședința de miercuri, 17 februarie a.c., Guvernul a aprobat o hotărîre privind taxele și tarifele pentru operațiunile efectuate de Oficiul Național al Registrului Comerțului și oficiile registrului comerțului ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 11:51
(12599 vizualizări - 0 comentarii)


Salvați din apele rîului Ialomița de pompieri

Patru persoane au rămas izolate de ape miercuri, 17 februarie a.c., pe raza localității Bucu, la un canton ce aparține Ocolului Silvic Slobozia. Este vorba de trei bărbați și o femeie, toți din comuna ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 11:40
(11092 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil activ într-o mașină cu nisip

Un proiectil de calibru 122 mm cu încărcătură activă a fost descoperit în această dimineață în materialul antiderapant dintr-o autoutilitară aparținînd unei societăți comerciale din Fetești. Elementul de ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 11:40
(14739 vizualizări - 0 comentarii)


Birou pentru eliberarea de caziere judiciare la Fetești

Joi, 18 februarie a.c., la ora 13,00, la sediul Poliției Municipiului Fetești va fi inaugurat un Birou pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar. La inaugurare vor participa șeful Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 07:12
(17865 vizualizări - 1 comentariu)


Infractor după gratii

Un ialomițean în vîrstă de 40 de ani, din comuna Ciulnița, a fost arestat preventiv pentru 29 de zile în cursul zilei de marți, 16 februarie, și se află în prezent în arestul Inspectoratului. Împotriva ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 16:53
(14283 vizualizări - 0 comentarii)


A bătut un copil de numai 4 luni pentru că plîngea foarte tare

Polițiștii efectuează cercetări cu privire la împrejurările în care un minor de numai 4 luni a suferit vătămări corporale. Astfel, în seara zilei de 14 februarie a.c., în jurul orei 19,30, polițiștii Orașului ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 16:50
(12472 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Teculescu și persoanele vîrstnice

În sala de ședințe a Instituției Prefectului s-a desfășurat miercuri, 17 februarie 2010, ședința Comitetului Consultativ de Dialog Civic pentru Problemele Persoanelor Vîrstnice Ialomița. Discuțiile purtate ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 16:41
(16501 vizualizări - 0 comentarii)


31 se sancțiuni contravenționale aplicate de polițiștii slobozeni

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari au acționat marți, 16 februarie a.c., pe raza municipiului reședință de județ, pe linia prevenirii oricăror fapte de natură a tulbura ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 12:55
(14503 vizualizări - 0 comentarii)


Infracțiuni economice

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița au început urmărirea penală în 5 dosare penale, în care 5 persoane sînt cercetate pentru săvîrșirea a 9 infracțiuni economice. Astfel, în urma ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 12:51
(13532 vizualizări - 0 comentarii)


Proaspăt eliberat din pușcărie, din nou infractor

Un conductor de bilete aflat în serviciu în trenul ce se afla în mișcare între Punctul oprire CF Brîncoveni și Halta de mișcare Slobozia Sud, a fost agresat fizic de către un călător, care nu poseda bilet ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 12:49
(15208 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 19:04
(14682 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...