Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

A fost semnată recepția lucrărilor de modernizare a Ambulatoriului Spitalului Județean Slobozia

A fost semnată recepția lucrărilor de modernizare a Ambulatoriului Spitalului Județean Slobozia

Administrația județeană anunță semnarea procesului-verbal de recepție a lucră­rilor de modernizare a Ambulato­riului Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Lucrările ar fi trebuit încheiate cu 2 ani în urmă, dar din cauza nerespectării procedurilor și legislației în domeniul securității la incendiu, termenul de finalizare a proiectului a fost amânat de mai multe ori. Consiliul Județean Ialomița estimează faptul că investiția a costat 26,7 milioane de lei, fondurile fiind acordate de Uniunea Europeană.

 

În sfârșit, recepția! «Un pas important pentru sănătatea județului Ialomița! A fost semnat procesul-verbal de recepție al proiectului „Reabilitarea, modernizarea și dotarea Ambulatoriului din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia“. Acesta este al doilea proiect finalizat dintre cele patru proiecte implementate la spitalul județean!»... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2025, 07:55 (2686 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, la coada clasamentului de accesare a proiectelor PNRR

Ialomița, la coada clasamentului de accesare a proiectelor PNRR

Potrivit hărții interactive a Planului Național de Redresare și Reziliență PNRR, Ialomița ar beneficia de 277 de proiecte public/privat în valoare de peste 116,74 milioane de euro. Tabloul de bord al proiectelor PNRR reprezintă o platformă inte­ractivă lansată de Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, fiind transparentizată astfel lista cu investiții și informații aferente derulării pro­iectelor la nivel național, implicit la nivelul județelor și localităților.

Astfel, potrivit clasamentului de accesare a proiectelor prin Planul Național de Redresare și Reziliență PNRR, Ialomița ar ocupa poziția 39, cele 277 de proiecte public/privat depuse valorând puțin... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2025, 16:20 (6357 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

«Independentul» Ionuț Fătu, noul primar de la Valea Ciorii

Alegeri Locale parțiale, 7 decembrie 2025

«Independentul» Ionuț Fătu, noul primar de la Valea Ciorii

Alegerile Locale parțiale pentru funcția de primar al comunei Valea Ciorii desfășurate duminică, 7 decembrie 2025, au consemnat alegerea «independentului» Ionuț Fătu în funcția de edil al localității. Beneficiind de susținerea PNL-PSD, candidatul «independent» a reușit să adune 397 de voturi, contracandidații, în total, strângând cam același număr de voturi. Așadar, din cei 1376 de votanți înscriși pe liste la Valea Ciorii, la urne s-au prezentat 818, marcând o prezență la vot de 59,45%.

 

Fără vot «emoțional» la Valea Ciorii... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2025, 12:35 (11044 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Neregulile din spitale, sancționate de Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Neregulile din spitale, sancționate de Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Imediat după tragedia petrecută la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii «Sfânta Maria» din Iași, unde șapte nou-născuți au murit din cauza infecțiilor nosocomiale în timp ce erau internați pe Secția ATI, Ministerul Sănătății a obligat Direcțiile Județene de Sănătate Publică să evalueze activitatea medicală din toate spitalele. În Ialomița, Direcția de Sănătate Publică a efectuat controale în toate cele patru unități medicale din județ. Rezultatele activităților au fost făcute publice la mijlocul săptămânii precedente, oficialii instituției precizând că, într-adevăr, au fost descoperite nereguli.

 

Sancțiuni aplicate de inspectorii DSP Ialomița... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2025, 12:20 (4802 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încasarea taxelor și impozitelor locale, misiune imposibilă pentru primăriile ialomițene

Curtea de Conturi a României sesizează

Încasarea taxelor și impozitelor locale, misiune imposibilă pentru primăriile ialomițene

Un raport al Curții de Conturi a României, realizat pe baza misiunilor de audit efectuate în 2024, privind in­dicatorii financiari ai admi­nistrațiilor locale obținuți în 2023, arată faptul că procentul veniturilor proprii ale acestor entități sunt foarte scăzute. În Ialomița, susține Curtea de Conturi, cuantumul veniturilor proprii al primăriilor ialomițene nu depășește 33%. Restul banilor sunt alocați fie de la bugetul de stat, fie din alte surse de finanțare, precum fondurile ne­rambursabile.

 

Realitatea din conturile primăriilor ialomițene... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2025, 07:55 (5794 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Gospodăria țărănească» din Jilavele, cu lacătul pe ușă

«Gospodăria țărănească» din Jilavele, cu lacătul pe ușă

După aproape 10 ani de funcționare, un proiect cultural menit să aducă în atenția generațiilor actuale tradițiile ialomițene nu mai există. Este vorba despre muzeul «Gospodăria țărănească», înființat de ialomițeanul Victor Simion. Acesta a declarat recent că a fost nevoit să închidă proiectul din cauza problemelor financiare întâmpinate.

 

Tradiții abandonate Muzeul de etnografie din Jilavele, înființat de Victor Simion și denumit «Gospodăria țărănească» a fost creat cu scopul de a prezenta tradițiile și obiceiurile ialomițene... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2025, 10:05 (5547 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Prima cameră senzorială dedicată elevilor cu CES, inaugurată la Școala Gimnazială Ograda

Prima cameră senzorială dedicată elevilor cu CES, inaugurată la Școala Gimnazială Ograda

Cu ajutorul fondurilor PNRR, Școala Gimnazială «Ionel Perlea» din comuna Ograda a reușit amenajarea primei camere senzoriale destinată elevilor cu Cerințe Educaționale Speciale (CES). Reprezentanții unității de învățământ susțin că de activitățile care se desfășoară aici pot beneficia și elevii altor școli din județ.

 

Sprijin pentru elevii cu CES Conceptul de «cameră senzorială» nu este unul nou, fiind utilizat pe scară largă în Occident, dar este o premieră pentru o școală din județul Ialomița să-l implementeze, așa cum este Școala Gimnazială... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2025, 09:20 (7586 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia și investițiile în mături de Harghita

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia și investițiile în mături de Harghita

Cel puțin în prezentarea proprie, Direcția de Administrare a Domeniului Public DADP Slobozia este «serviciul public cu caracter preponderent productiv», organizat de către Consiliul Local al municipiului Slobozia, conform prevederilor Codului Administrativ și Legii privind Serviciile Comunitare de Utilități Publice. DADP Slobozia își desfășoară activitatea după propriul Regulament de organizare și funcționare, aprobat de Consiliul Local. Mai mult, cam în același timp cu instalarea social-democratului Alexandru Potor în fotoliul de primar al municipiului Slobozia, în fruntea Direcției de Administrare a Domeniului Public DADP Slobozia a fost... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2025, 11:20 (14272 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alegerile Locale pentru funcția de primar la Valea Ciorii, în linie dreaptă

Alegerile Locale pentru funcția de primar la Valea Ciorii, în linie dreaptă

Alegerile Locale parțiale pentru funcția de primar al comunei Valea Ciorii se vor desfășura duminică, 7 decembrie 2025, la urne fiind așteptați puțin peste 1500 de votanți. În cursa electorală sunt înscriși patru candidați, ordinea pe bule­tinul de vot, după tragerea la sorți, fiind Florin Apostol (AUR), Alexandru Constantin Roșu (SOS România), Mihaela Elena Stan (independent) și Ionuț Fătu (independent). Să completăm că Ștefan Ionescu, candidatul PSD înscris în cursa electorală, a fost «descalificat», candida­tura sa fiind respinsă de Biroul Electoral de Circumscripție Comunală nr. 64 Valea Ciorii.

 

Despre candidaturi și candidați... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2025, 07:50 (10816 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Teren de sport amenajat ilegal de Primăria Slobozia

Teren de sport amenajat ilegal de Primăria Slobozia

Inspectoratul de Stat în Construcții Ialomița a primit zeci de sesizări din partea cetă­țenilor care locuiesc în zona Policlinicii cu Plată din Slobozia cu privire la existența unui teren de fotbal sintetic, amenajat de Primăria Slobozia, care a devenit factor de perturbare a liniștii pu­blice pentru cetățeni. Verificările ISC Ialomița au scos la iveală faptul că respectivul teren a fost amenajat ilegal, pentru că nu are autorizație de construire. Primăria Slobozia l-a dat în folosință cu aproape 10 ani în urmă...

 

Se caută soluții În ultima... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2025, 12:35 (16469 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noi sancțiuni aplicate companiei Clean Tech Ciulnița de Garda de Mediu Ialomița

Noi sancțiuni aplicate companiei Clean Tech Ciulnița de Garda de Mediu Ialomița

Principalul poluator olfactiv din zona Sloboziei, fabrica deținută de compania Clean Tech în comuna Ciulnița, a fost din nou amendat pentru încălcarea legislației de mediu. Este vorba despre nerespectarea Planului de Gestionare a Mirosurilor și a autorizației integrate de mediu, potrivit cărora fabrica nu trebuie să mai provoace poluare olfactivă. Garda de Mediu Ialomița a constatat faptul că în lunile octombrie și noiembrie 2025, în urma activității industriale desfă­șurate, fabrica a poluat olfactiv zona Ciulnița-Slobozia, fiind amendată cu aproximativ 200 mii de lei.

 

Un apel la 112 și o sancțiune... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2025, 08:10 (8483 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ai grijă de tine și de cei dragi în sezonul rece: Ghidul siguranței în domeniul electric

Ai grijă de tine și de cei dragi în sezonul rece: Ghidul siguranței în domeniul electric

advertorial

Sezonul rece ne aduce mai mult timp petrecut acasă, alături de familie, dar și o responsabilitate în plus: aceea de a verifica dacă locuința noastră este sigură din punct de vedere electric. Pentru a preveni incidentele provocate de suprasolicitarea instalațiilor și pentru a crește gradul de conștientizare în rândul populației, Departamentul pentru Situații de Urgență, în parteneriat cu Rețele Electrice România, a lansat Ghidul siguranței în domeniul electric-o resursă practică, accesibilă tuturor, dedicată protecției oamenilor și locuințelor în sezonul de iarnă

Disponibil gratuit pe platforma www.fiipregatit.ro... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2025, 08:00 (9493 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Numiri controversate la conducerea firmelor Primăriei Slobozia

Numiri controversate la conducerea firmelor Primăriei Slobozia

Procesul de selecție a admi­nistratorilor firmelor Pri­mă­riei Slobozia aproape s-a încheiat. Demersul ridică însă nume­roase semne de întrebare cu privire la numele celor desemnați să ocupe aceste funcții. În cazul a două societăți, așa cum sunt Servicii Publice Slobozia SRL și Pază și Servicii Comunitare SRL, au fost aleși aceiași administratori. Mai mult, la Serviciul Public de Transport Local Slobozia SRL a fost numit administrator Ște­fan Ghibanu, fostul director al «mu­ribundei» Drumuri și Poduri SA, dar și Doinița Popa. O parte dintre consilierii locali ai Sloboziei au criticat numirile controversate. În replică, Alexandru... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2025, 14:05 (17358 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Derapaj administrativ al primarului Alexandru Potor

Scandal în ședința Consiliul Local Slobozia

Derapaj administrativ al primarului Alexandru Potor

Joi, 27 noiembrie 2025, Consiliul Local Slobozia s-a întrunit în cadrul ședinței ordinare. Ceea ce s-a dorit a fi o dezbatere cu privire la proiectele privind comunitatea locală s-a transformat rapid în haos, scandalul evidențiind indolența cu care edilul Alexandru Potor tratează Consiliul Local sau problemele urbei. Cu ordinea de zi suplimentată «pe repede-înainte», mai mulți consilieri locali nu au reușit să parcurgă toate inițiati­vele propuse. Supli­mentar, s-a dorit introducerea pe ordinii de zi a unor proiecte de hotărâri fără ca respectivele documente să fie dezbătute în Comisiile de specialitate ale Consiliului Local ... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2025, 09:20 (12585 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal și bătaie la meciul dintre CS Amara și FC Movila

Asociația Județeană de Fotbal Ialomița, depășită de evenimente

Scandal și bătaie la meciul dintre CS Amara și FC Movila

A fost bătaie în toată regula și terenul de fotbal s-a transformat în ring de MMA la un meci din Liga 5 desfășurat pe stadionul din Miloșești. Reprezentanții Asociației Județene de Fotbal Ialomița încearcă să minimizeze incidentele petrecute la Miloșești, stadionul din localitatea amintită fiind gazda meciului din etapa 13 dintre CS Amara și FC Movila.

 

Scandal și bătaie Partida dintre CS Amara și FC Movila a contat pentru etapa 13 a Ligii 5 Ialomița, meciul disputându-se pe stadionul din Miloșești sâmbătă, 29 noiembrie 2025, de la orele 14,00. Terenul... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2025, 18:20 (12408 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița și Judecătoria Slobozia așteaptă fonduri pentru construcția unui nou sediu

De 10 ani

Tribunalul Ialomița și Judecătoria Slobozia așteaptă fonduri pentru construcția unui nou sediu

Tribunalul Ialomița și Judecătoria Slobozia sunt menționate în mai multe acte oficiale privind construcția unui sediu nou, ce poartă semnătura atât a Con­siliului Superior al Magistra­turii, cât și a Ministerului Justiției. Cele două instituții și-au manifestat intenția încă din 2016 de a iniția un astfel de proiect, dar în afară de a-l menționa în respectivele do­cumente nu s-a realizat nimic. Cu 2 ani în urmă se pare că un studiu de fezabilitate în acest sens ar fi fost realizat, dar planul respectiv nu a fost niciodată pus în practică. În trecut, Tribunalul Ialomița a primit drept de folosință gratuit asupra unui teren... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2025, 16:10 (20295 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Noi amenzi acordate Primăriei Slobozia de Poliția Rutieră Ialomița

Noi amenzi acordate Primăriei Slobozia de Poliția Rutieră Ialomița

Drumurile pe care le are în administrare Primăria Slobozia au adus și anul acesta sancțiuni din partea Poliției Rutiere Ialomița. Oamenii legii au constatat faptul că porțiunile de drumuri naționale lăsate de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, prin Direcția Regională de Drumuri și Poduri Constanța, în grija administrației locale din reședința județului nu sunt întreținute corespunzător. Pe cale de consecință, administrația locală a fost amendată. Datele arată că amenzile au făcut ca problemele constatate de oamenii legii să fie remediate.

 

O obligație legală... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2025, 12:20 (9759 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Înalta Curte de Casație și Justiție decide dacă localitățile ialomițene asociate Ecoaqua Călărași vor rămâne fără proiectele de apă-canal

Cu termen de judecată devansat în ianuarie 2026

Înalta Curte de Casație și Justiție decide dacă localitățile ialomițene asociate Ecoaqua Călărași vor rămâne fără proiectele de apă-canal

Undeva prin luna septembrie 2025, ziarul nostru aducea în discuție situația Ecoaqua Călărași, titrând «Localitățile din Ialomița vor rămâne fără rețelele de apă promise de operatorul Ecoaqua Călărași». În fapt și pe scurt, articolul făcea referire la problemele întâmpinate de proiectul de investiții al operatorului regional Ecoaqua Călărași, acesta impactând și cele 7 comunități locale din Ialomița asociate în cadrul proiectului investițional de anvergură. Așadar, 7 localități din Ialomița, respectiv Urziceni, Alexeni, Coșereni, Gârbovi, Grindu, Manasia, Reviga, s-au asociat cu alte 31 din Călărași pentru a beneficia... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2025, 07:55 (13926 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Amenzi aplicate de Garda de Mediu Ialomița agenților economici care colectează deșeuri

Amenzi aplicate de Garda de Mediu Ialomița agenților economici care colectează deșeuri

Într-o informare publică, Garda de Mediu Ialomița arată faptul că a aplicat o sancțiune de 50 mii de lei unui agent economic din Ialomița, ce des­fășoară ac­tivitate în domeniul colectării deșeurilor. Repre­zentanții instituției susțin faptul că res­pectivul agent economic a refuzat să pre­zinte documen­tele solicitate de Garda de Mediu Ialomița în urma con­trolului efectuat.

 

Firmele care colectează deșeuri, în atenția Gărzii de Mediu Ialomița Pe tot parcursul acestui an, Garda de Mediu Ialomița a efectuat controale ce au vizat... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2025, 14:40 (7960 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Serviciul de Probațiune Ialomița are în supraveghere peste 600 de inculpați

Serviciul de Probațiune Ialomița are în supraveghere peste 600 de inculpați

Direcția Națională de Probațiune prezintă o situație statistică privind numărul inculpaților aflați în supravegherea Serviciilor Județene de Probațiune. Datele arată că, pentru județul Ialomița, există în suprave­ghere peste 600 de persoane.

 

Supravegherea persoanelor sancționate penal Potrivit legii, Serviciul de Probațiune Ialomița asigură supravegherea «persoanelor sancționate penal adulți pentru care judecătorul a amânat aplicarea pedepsei, a suspendat executarea pedepsei sub supraveghere sau a înlocuit amenda penală cu munca neremunerată... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2025, 10:20 (9042 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
311 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Autospeciale noi, în dotarea IPJ Ialomița

Vineri, 22 decembrie a.c., parcul auto al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se reînnoiește cu 7 autospeciale, distribuite de conducerea Poliției Române, urmând a fi folosite pentru activitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:10
(4140 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

Dacă misiunea Biroului de Asistență Socială din Protopopiatul Urziceni este tocmai aceea de a veni în întâmpinarea dificultăților resimțite de oameni și de a sprijini pe cât posibil beneficiarii săi, atunci ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 14:20
(4257 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor de Iarnă

Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele de 25, 26 decembrie 2017, precum și în 1, 2 ianuarie 2018, declarate zile libere ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 10:50
(6246 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției Economice

Polițiștii ialomițeni au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de 30000 de lei, în urma unor acțiuni derulate de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Polițiștii de Investigare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 19:25
(4296 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Urmărit pentru «tâlhărie» în Italia, arestat

Marți, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:55
(5289 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


APIA: Subvenția la motorină pentru agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 21.12.2017, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură, aferentă ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:40
(5810 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accidentat pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de marți, 19 decembrie 2017, pe raza municipiului Fetești. Astfel, în jurul orelor 15,00, în timp ce un bărbat, ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 17:35
(4089 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Pietoni accidentați la Ograda și Urziceni

Un bărbat de 56 de ani a murit după ce a fost victima unui accident rutier. Acesta circula în localitatea Ograda pe un drum neiluminat corespunzător și a fost lovit de mașina condusă de un tânăr de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 19:10
(5839 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte la Slobozia: «Prefecții județului Ialomița 1856-1949; 1992-2016»

Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a oferit o lecție de istorie despre evoluția administrației publică din Ialomița. Marți, 19 decembrie 2017, acesta a lansat cartea-document «Prefecții județului ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:40
(4941 vizualizări - 3 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «E vremea colindelor»

Protopopiatul Slobozia a fost și anul acesta organizatorul Festivalului «E vremea colindelor». Manifestare a ajuns deja la a 7-a ediție și reprezintă unul dintre cele mai importante evenimente de gen organizate ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:25
(5246 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Artificiile i-au adus un dosar penal

Un  minor de 16 ani, din Urziceni, a intrat în vizorul polițiștilor după ce asupra sa au fost descoperite artificii din categoria de produse  F2, fără ca acesta să aibă dreptul legal de a le folosi ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:15
(6402 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se deschide «Căsuța lui Moș Crăciun»

Între 22 și 24 decembrie, în cadrul Târgului de Crăciun din centrul Sloboziei se deschide pentru prima dată «Căsuța lui Moș Crăciun». În perioada de timp amintită, între orele 17,00 și 20,00, copiii din ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:05
(3581 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 40 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unor acțiuni cu caracter preventiv, polițiștii ialomițeni au aplicat 40 de sancțiuni contravenționale, în cuantum de 40 mii de lei. Sancțiunile au fost aplicate pentru infracțiuni la regimul rutier ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 17:50
(3804 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului reprezintă unele dintre prioritățile Poliției Române în anul 2017. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 17:25
(6608 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a furat banii din mașină

Polițiștii cercetează un bărbat de 35 ani, din Movilița, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Astfel, Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 62 de ani, din județul Dâmbovița, cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:20
(6538 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii ialomițeni desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului rutier. ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:10
(4003 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat la volan și fără permis, a acroșat alte două mașini

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 18,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Amara s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 17:45
(5679 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Doi ialomițeni, de 40 și 45 de ani, au fost depistați de către polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile pulice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Cei în cauză a fost testați ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 16:20
(8153 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Rași

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 12,00, pe DJ201B, în apropiere de localitatea Rași, s-a produs un eveniment rutier soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 15:40
(5509 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești

Luni, 11 decembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe raza localităților Borănești și Bărcănești, în cadrul căreia s-a urmărit asigurarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 13:10
(5735 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Suspect de «furt», identificat de polițiști

Polițiștii cercetează un tânăr de 14 ani, din Vlădeni, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Polițiștii au identificat un minor de 14 ani, din localitatea Vlădeni, acesta fiind bănuit ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 12:40
(4801 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de control ale DSVSA Ialomița

În perioada 4-9 decembrie 2017, consilierii din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat un număr de 116 controale în unități ce desfășoară activități de ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 11:20
(5161 vizualizări - 0 comentarii)


Combaterea delictelor silvice, o prioritate a polițiștilor ialomițeni

Luni, 11 decembrie 2017, polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 10:10
(4803 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Medic șpăgar, reținut pentru 24 de ore de procurori

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus reținerea pentru 24 de ore a doctoriței care își desfășura activitatea în cadrul Cabinetului de Expertiză Medicală a Capacității de Muncă ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2017, 19:50
(6950 vizualizări - 7 comentarii)


Slobozia: «Târg de Crăciun» la Muzeul Agriculturii

Începând de vineri, 15 decembrie 2017, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia va inaugura acțiunea «Târgul de Crăciun». Evenimentul este organizat de instituție, cu sprijinul Consiliului Județean ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 19:20
(5783 vizualizări - 0 comentarii)


15 decembrie-«Ziua Porților Deschise» la AJOFM Ialomița

În data de 10 decembrie, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă aniversează 19 ani de activitate. Sunt 19 ani în care ANOFM s-a transformat, a evoluat și a acumulat o experiență bogată, deosebit ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 18:10
(4560 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Patru ialomițeni, cu vârste cuprinse între 28 și 53 de ani, au fost depistați de către polițiști în timp ce conduceau autoturisme deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Conducătorii auto au fost testați ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:40
(3190 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 19 ani din Grindu, reținut pentru «furt din locuință»

Polițiștii Secției Poliție Rurală Ion Roată au reținut un tânăr, de 19 ani, bănuit că ar fi sustras 60000 de lei dintr-o locuință situată pe raza comunei Grindu. Poliția a fost sesizată de o femeie, de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:25
(3743 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 40000 de lei, 5 permise reținute

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:10
(5712 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Dețineau ilegal artificii

Doi bărbați din Bordușani sunt cercetați de polițiști după ce la locuințele lor au fost descoperite ilegal 20 de kilograme de artificii. Elementele pirotehnice au fost găsite în urma unor percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2017, 15:46
(4453 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...