Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia preia controlul asupra Primăriei

După 3 ani de figurație politică

Consiliul Local Slobozia preia controlul asupra Primăriei

bonus: Un parc de 450 mii de lei la Slobozia

Ședința ordinară a Consiliului Local Slobozia de la sfârșitul săptămânii trecute reprezintă un precedent administrativ. Pentru prima oară în decursul manda­tului primarului Adrian Mocioniu, consilierii locali pre­zenți au votat la unison în inte­resul slo­bozenilor. Proiectul de hotărâre care a generat acest consens este cel privind «retra­gerea dreptului de administrare a cimitirelor umane în munici­piul Slobozia, deținut de socie­tatea Servicii Publice Slobozia SRL». Pe ordinea de zi a ședinței s-au mai aflat și alte proiecte de hotărâre de interes pentru opinia publică locală.

Un proiect moșit pe genunchii lui Paros... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2019, 19:05 (6599 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Tănase Mihalcea revine la șefia Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița

Pleacă ai noștri și vin ai lor

Tănase Mihalcea revine la șefia Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița

La aproape 3 ani de la înlocuirea sa din funcție, Tănase Mihalcea revine în funcția de director al Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița. Potrivit unor surse politice, Tănase Mihalcea a fost readus în fruntea instituției chiar de către deputatul liberal Gheorghe Tinel. «Numirea mea s-a făcut de la Agenție, de la București...» a declarat Tănase Mihalcea în prima lui zi de muncă ca director.

Se întorc ai lor, niciodată ai noștri De joi, 5 decembrie 2019, Tănase Mihalcea s-a întors în fotoliul de director al Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2019, 19:10 (19070 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șase ialomițeni, dați în urmărire de Poliția Română

Șase ialomițeni, dați în urmărire de Poliția Română

Potrivit informațiilor publice oferite de Poliția Română, șase ialomițeni sunt căutați de autoritățile judiciare pentru a fi trași la răspundere penală ca urmare a infracțiunilor pe care le-au comis. În toate cazurile, aceștia au fost condamnați definitiv la pe­depse cu executare. Cel mai tânăr ialomițean dat în urmărire gene­rală de polițiști se numește Cosmin Badea, are 32 de ani și are do­miciliul în municipiul Urziceni. Acesta se sustrage executării unui mandat de arestare preventivă emis de Tribunalul Ilfov pe numele său în 2017, privind comiterea infracțiunii de «tentativă la omor». De asemenea, numele acestuia apare în alte două dosare penale privind comiterea infracțiunilor de... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2019, 13:05 (4642 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Elevii care se reîntorc la școală

Viitorul începe azi

Elevii care se reîntorc la școală

bonus: opinii de dascăl

Se spune despre liceenii de azi că sunt dezinteresați, fără o țintă în viață și fără modele de urmat. Nimic mai fals! O demonstrează doi dintre elevii Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia care au acceptat să se lase intervievați de reporterii ziarului nostru... Ion Cristian Ionel continuă liceul după profesională, iar Geanin Marian Pantilie s-a întors la școală renunțând la anturajul său de adolescent rebel. Au fost de acord să vorbească în numele generației pe care o reprezintă și susțin că «școala este un rău necesar...».

Elevi care simt responsabilitatea vieții Ion ... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2019, 09:50 (6452 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cămătar din Borănești, arestat preventiv pentru 30 de zile

Cămătar din Borănești, arestat preventiv pentru 30 de zile

Un tânăr de 30 de ani, domiciliat în comuna Borănești, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Solicitarea a fost făcută de procurorii Parchetului de pe lângă Ju­de­cătoria Urziceni, inculpatul fiind acuzat de «cămătărie» și «șantaj». Victimele care au stat de vorbă cu anchetatorii au preci­zat faptul că au fost amenințate și chiar bătute pentru a înapoia dobânzile cerute de cel de la care au împrumutat sume de bani.

11 luni de verificări Potrivit actelor de urmărire penală ale procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, în perioada ianuarie-noiembrie 2019, inculpatul... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 14:05 (6315 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Compania Națională de Investiții are de finalizat obiective în valoare de 34,7 milioane de lei

În Ialomița

Compania Națională de Investiții are de finalizat obiective în valoare de 34,7 milioane de lei

Aflată în subordinea Ministerului Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației, Compania Națională de Investiții pare că a uitat de obiectivele pe care le finanțează în județul Ialomița. Cu o valoare de 34,7 milioane de lei, investițiile așteaptă de mai bine de 2 ani să primească fonduri din partea CNI pentru a fi încheiate. Primarii localităților pe raza cărora se află aceste obiective susțin că nu au primit înștiințări cu privire la modul în care vor fi gestionate aceste șantiere.

Proiecte abandonate Pe o listă făcută publică de Compania Națională de Investiții, în Ialomița există... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2019, 12:05 (4783 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozenii au primit sarmale de 1 Decembrie

Autoritățile locale din Slobozia au serbat Ziua Națională împărțind slobozenilor cel puțin 5000 de porții de sarmale, iar primarul Adrian Mocioniu i-a asigurat pe cei prezenți că «autoritățile locale se gândesc în fiecare zi cum să le facă viața mai frumoasă...»

Pomana electorală de 1 Decembrie La Slobozia, Ziua Națională a României a fost sărbătorită cu 5000 de porții de sarmale. Autoritățile locale au organizat evenimentul în Piața Revoluției, imediat după manifestările oficiale. La acestea au participat oficialii locali și județeni, dar și reprezentanții principalelor... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2019, 10:55 (8627 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Elevii din Ialomița renunță la școală din cauza părinților

Elevii din Ialomița renunță la școală din cauza părinților

Tot mai prezent în școlile din Ialomița, fenomenul abandonului școlar este generat și de refuzul părinților de a-și lăsa copiii să meargă la școală. Situația este prezentă atât în unitățile din mediul rural, cât și în cele din mediul urban. Directorii școlilor și liceelor din Ialomița susțin că au făcut demersuri către autoritățile competente, însă sesizările lor au rămas și astăzi ne­soluționate.

Situație îngrijorătoare Fenomenul abandonului școlar are numeroase cauze, una dintre ele, despre care puțini profesori sau oficiali județeni refuză să vorbească, vizează refuzul părinților... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2019, 09:55 (4112 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Procese pentru stabilirea gradului de handicap

Ialomița: Procese pentru stabilirea gradului de handicap

De la începutul anului și până în prezent, pe rolul Tribunalului Ialomița au fost înregistrate peste 30 de acțiuni privind încadrarea corespunzătoare într-un grad de handicap. Persoanele nemulțumite cu privire la modul în care Comisia Județeană de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap Ialomița a stabilit încadrarea într-un grad de handicap a solicitanților au deschis astfel de procese. Procedura privind atacarea deciziilor emise de Comisia Județeană de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap direct în instanță a fost modificată în urmă cu 2 ani. Până în 2017, raportul de expertiză putea fi contestat la Comisia Națională de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, iar dacă gradul de handicap... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2019, 15:50 (4752 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are un buget de 236 mii de lei pentru Sărbătorile de Iarnă

Slobozia are un buget de 236 mii de lei pentru Sărbătorile de Iarnă

Primăria Slobozia se pre­gătește intens pentru Săr­bătorile de Iarnă. Bugetul pentru evenimentele dedicate Cră­ciunului și Anului Nou este estimat la 236 mii de lei. Banii vor fi cheltuiți pentru achiziția de ghirlande luminoase, dar și pentru artiștii care vor concerta la Slobozia în cadrul tradiționalului eveniment denumit «Serbările Iernii».

Sărbătorile vin și la Slobozia
Febra pregătirilor pentru Sărbătorile de Iarnă i-a atins și pe aleșii locali ai municipiului Slobozia. Astfel, încă din prima jumătate a acestei luni, aceștia au luat decizia de a pregăti orașul pentru Crăciun... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2019, 10:55 (5784 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alexandru Păduraru, arhitectul care proiectează case cu stil

Alexandru Păduraru, arhitectul care proiectează case cu stil

Dacă îți dorești să locuiești într-o casă cu stil, îi poți cere cu încredere sfatul lui Alexandru Păduraru. Are 29 de ani și este cel mai tânăr arhitect al orașului. Deși și-a conturat un alt traseu profesional, a renunțat la toate planurile și a decis că este mai bine să-i ajute pe oameni să descopere casele care li se potrivesc.Văzută prin ochii unui arhitect, Slobozia ar putea deveni, la rândul său, un oraș mult mai bine sistematizat.

Din pasiune pentru construit
În ultimul an de liceu, Alexandru Păduraru era convins că vrea să devină farmacist. S-a pregătit intens pentru admiterea... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2019, 16:55 (5859 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viceprimar PSD schimbat cu viceprimar PNL!

Președintele Moraru, învins de Consiliul Local Amara

Viceprimar PSD schimbat cu viceprimar PNL!

Joi, 28 noiembrie 2019, viceprimarul Primăriei Amara a fost înlocuit din funcție. Potrivit votării, 10 din cei 14 consilieri locali prezenți au votat pentru înlocuirea lui Daniel-Ionuț Mihai (PSD) cu Nicolae Țintă (PNL). Reamintim că alegerea în funcție a lui Daniel-Ionuț Mihai s-a făcut la sfîrșitul lunii iulie 2019, după «presiunile» politice ale președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru.

Decizie fără precedent la Amara Consiliul Local Amara s-a întrunit joi, 28 noiembrie a.c., pentru a vota înlocuirea din funcție a viceprimarului Daniel-Ionuț Mihai (PSD). Conform... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2019, 18:10 (8509 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul Școlii Gimnaziale Andrășești, acuzat de «abuz de putere»

Directorul Școlii Gimnaziale Andrășești, acuzat de «abuz de putere»

Mai mulți părinți și profesori ai Școlii Gimnaziale «Ștefan Copoiu» din Andrășești reclamă, printr-un Memoriu, atitudinea iresponsabilă a directorului instituției de învățământ, Manole Diancof. În replică la acuzațiile aduse, atât reprezentanții autorităților locale, cât și cei ai Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precizează faptul că faptele sesizate nu se confirmă. «Avem o relație bună cu domnul director al școlii din localitatea noastră!» susține Adrian Vasile, edilul din Andrășești.

«Pentru el educația copiilor nu contează!» După aproximativ 8 ani în care Școala... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2019, 15:50 (5419 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 140 de ialomițeni, diagnosticați cu Tuberculoză

Doar în 2019

Peste 140 de ialomițeni, diagnosticați cu Tuberculoză

Ialomița continuă să se situeze pe primele locuri la nivel național în ceea ce privește incidența cazurilor de Tuberculoză. În primele 9 luni ale anului în curs, în Ialomița au fost diagnosticate 144 de noi cazuri de TBC. Conform informațiilor furnizate de medicii specialiști, numărul bolnavilor este mai mare decât cel înregistrat în aceeași perioadă a anului trecut. Mulți dintre pacienți au contactat boala în străinătate, fiind trimiși în România pentru a beneficia de tratament, susțin medicii. Răs­pândirea Tuberculozei este generată și de indiferența cu care se tratează această afecțiune. Ialomița nu dispune de medici sau aparatură medicală necesară investigării în timp optim a cazurilor de... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2019, 10:05 (2590 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Prima de relocare», un beneficiu pentru șomeri

La Slobozia

«Prima de relocare», un beneficiu pentru șomeri

Persoanele aflate în șomaj își pot găsi mai ușor de muncă nu doar în localitatea de domiciliu, ci și în alte loca­lități prin intermediul primei de relocare. Con­form Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului numai anul acesta 10 persoane au utilizat această mo­dalitate de a-și găsi un loc de muncă, departe de casă. Una dintre acestea este Roxana Bîcîin.

Un nou loc de muncă Șomerii aflați în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița benefi­ciază de un nou stimulent. Pentru a-și găsi mai ușor un loc de muncă, șomerii... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2019, 17:15 (4728 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sistem de supraveghere video în orașul Țăndărei

Sistem de supraveghere video în orașul Țăndărei

Locuitorii orașului Țăndărei vor beneficia de un sistem modern de suprave­ghere video. Autoritățile lo­cale au beneficiat de finan­țare în cadrul unui proiect depus către Agenția de Dez­voltare Intercomunitară Ialomița. Valoarea proiectului se ridică la peste 300 mii de lei, termenul final de implementare fiind vara anului viitor.

Măsuri pentru siguranța cetățenilor Pricipalul scop al proiectului privind implementarea unui sistem de supraveghere video în orașul Țăndărei vizează asigurarea unui climat de ordine pe străzile orașului. Oficialii autorităților locale speră ca prin montarea... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2019, 13:25 (2504 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Firmele de construcții părăsesc șantierele PNDL2

Cel puțin la Vlădeni

Firmele de construcții părăsesc șantierele PNDL2

Începând cu luna octombrie 2019, Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației a decis să strângă robinetul în ceea ce privește finanțarea proiectelor PNDL2. Din această cauză, în Ialomița, unele șantiere au rămas în impas, după ce constructorii au decis să renunțe la lucrări pentru că nu au fost plătiți. Un astfel de caz a fost consemnat în zona de Est a județului, la Vlădeni.

Proiect întrerupt pe ultima sută de metri Comuna Vlădeni a convins Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației să-i accepte pentru finanțare un proiect privind extinderea rețelei... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2019, 09:50 (3784 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă internă la Complexul de Servicii Sociale Urziceni

Anchetă internă la Complexul de Servicii Sociale Urziceni

Reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița (DGASPC) au demarat o anchetă internă la Complexul de Servicii Sociale pe care instituția îl administrează la Urziceni. Mai mulți supraveghetori sunt audiați după ce doi dintre adolescenții aflați în plasament în cadrul acestui Centru s-au luat la bătaie în sala de mese. O fată de 16 ani a ajuns de urgență la un spital din Capitală, suferind leziuni în zona capului. «În urma investigației pe care am demarat-o vom descoperi cum a fost posibil să se petreacă acest incident...» a declarat Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al DGASPC Ialomița.

Victimă transportată la spital... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2019, 14:50 (4174 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

procente înșelătoare

Trendul național de creștere al Partidului Național Liberal s-a manifestat, contrar așteptărilor, și în Ialomița. Dovadă în acest sens sunt procentele ob­ținute, victoria liberalilor din Turul II al Alegerilor Prezidențiale după 30 de ani de hegemonie «roșie» în Ialomița constituind un reper în istoria scrutinelor locale. Cu toate acestea, cel puțin la nivelul Ialomiței, social-democrația nu va repeta acest eșec la Alegerile Locale sau cele Parlamentare. Cine crede că trendul se va menține la viitoarele Alegeri se îmbată cu apă rece. Victoria de etapă a liberalilor și înfrângerea dintr-o luptă a PSD nu reprezintă argumente de câș­tigare a războiului Alegerilor din 2020. Social-demo­crații nu vor... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2019, 09:35 (3370 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Un nou aspirant pentru funcția de subprefect în Ialomița: Va fi Emil Barbu?

Un nou aspirant pentru funcția de subprefect în Ialomița: Va fi Emil Barbu?

Deznodământul Alegerilor Prezidențiale readuce în atenția publică disputa politică pentru adjudecarea funcției de subprefect în Ialomița. Noul nume vehiculat este cel al lui Emil Barbu, jurist în cadrul Primăriei Slobozia.

Ionașcu s-a răzgândit Obsedat de adjudecarea funcției de subprefect al județului Ialomița pentru PMP, senatorul Gabi Ionașcu vine cu o nouă propunere. Domnia sa l-ar susține acum pe Emil Barbu, jurist în cadrul Primăriei slobozia. Emil Barbu este al doilea și ultimul funcționar public afiliat PMP care poate ocupa această funcție în condițiile legii. El a mai ocupat... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2019, 19:05 (8823 vizualizări - 11 comentarii)

28 Iun 2026
250 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

În perioada 5-11 noiembrie 2019, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi Hramului «Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil» al străvechiului așezământ ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 18:15
(6915 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Învăț, știu să mă apăr!»

Miercuri, 30 octombrie a.c., Protopopiatul Slobozia, în colaborare cu Direcția Județeană de Telecomunicații Speciale Ialomiță a organizat acțiunea «Învăț, știu să mă apăr!». Evenimentul s-a desfășurat la ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 18:10
(4326 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție provizoriu pentru un bărbat din Rădulești

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 41 de ani, din Rădulești, și-ar fi agresat soția. În urma formularului de evaluare a riscului întocmit ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 18:15
(5548 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Arestat pentru «efectuare fără drept de operațiuni cu articole pirotehnice»

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii au reușit identificarea unui bărbat, de 32 de ani, din Amara, pe numele căruia era emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 18:10
(4850 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara arestare


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge, salvează o viață!»

Luni, 28 octombrie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, Protopopiatul Slobozia a organizat ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 17:20
(3301 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA  a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile luni, 28 octombrie ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 16:25
(4755 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Accident rutier cu două victime

Un autoturism și două tiruri au fost implicate într-un accident de circulație, în dimineața zilei de 28 octombrie 2019, pe DN2, între localitățile Movilița și Sinești. În urma impactului dintre cele trei ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 12:21
(3450 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat în trafic un bărbat, de 32 de ani, din Alexeni, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității Sinești, deși avea permisul suspendat. Totodată, un alt bărbat, de 45 de ani ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:40
(2456 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 28 octombrie-1 noiembrie2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:35
(7784 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Produse contrafăcute

Joi, 24 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au acționat pe linia respectării legislației în domeniul protecției mărcilor și indicațiilor geografice ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:30
(2835 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor»


Vineri, 25 octombrie a.c., la sediul Grădiniței cu Program Prelungit «Piticot» din Slobozia s-a desfășurat acțiunea «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor». Părintele Ioan Constantin ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:25
(5785 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Firmele de dezmembrări auto, controlate

Miercuri, 23 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, împreună cu polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, în colaborare cu reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 11:35
(3172 vizualizări - 0 comentarii)


Ilegalitățile cu lemne, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 22 septembrie-8 noiembrie a.c., polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai Direcției Silvice Ialomița desfășoară pe raza județului Ialomița o amplă campanie ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 11:20
(2604 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Europeană de Luptă Împotriva Traficului de Persoane»

Vineri, 18 octombrie a.c., Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane a organizat la București Conferința Națională pentru a marca «Ziua Europeană de Luptă Împotriva Traficului de Persoane». Scopul ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 11:05
(2301 vizualizări - 0 comentarii)


Un polițist ialomițean a devenit «Eroul de la Rădulești»

Agentul șef principal Dumitrache Gheorghiță a devenit «Eroul de la Rădulești», statut dobândit în urma salvării unei femei și a fiului acesteia din casa aflată în flăcări. În fapt, în seara când s-a petrecut ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:25
(4585 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Campania «Bucuria de a fi împreună-2019»

Sectorul Social-Misionar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, în colaborare cu Asociația Socio-Culturală «Matei Basarab» și Protopopiatele Călărași și Oltenița au organizat ultimele două acțiuni din ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:20
(2661 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 19 ani din Gârbovi, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Marți, 22 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui tânăr, de 19 ani, din Gârbovi, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Astfel, cel în ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:15
(3526 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi arestare


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru siguranța elevilor

Marți, 22 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului Analiză și Prevenire a Criminalității au desfășurat la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia activități de prevenire a delincvenței ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:10
(2787 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Eveniment caritabil «De la speciali la speciali»

Vineri, 25 octombrie 2019, începând cu orele 17,00, la Sala de spectacole a Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia se va desfășura spectacolul caritabil «De la speciali la speciali». Evenimentul va ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:05
(3047 vizualizări - 0 comentarii)


Camionagiu sancționat de polițiștii ialomițeni

Luni, 21 octombrie a.c., un bărbat, de 42 de ani, din Slobozia, a fost sancționat contravențional de polițiști, fiindu-i reținute plăcuțele cu numerele de înmatriculare. În fapt, bărbatul a fost depistat ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:25
(3406 vizualizări - 1 comentariu)


Moaștele Sfântului Nectarie, la Slobozia

Eveniment religios la Parohia «Sf. Dumitru» din Slobozia (Șoseaua Nordului). Cu ocazia Hramului Bisericii, în perioada 23-27 octombrie 2019, în incinta lăcașului de cult vor fi aduse Moaștele Sfântului ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:20
(4150 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 22 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție nr. 4 Coșereni au oprit pentru control, pe raza comunei Bărcănești, un autoturism condus de un bărbat, de 33 de ani, din București. În ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:15
(2993 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Fetești beat la volan, urmărit de polițiști

Sâmbătă, 19 octombrie a.c., în jurul orelor 20,30, polițiștii feteșteni au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 24 de ani, din Fetești. În momentul în care s-au apropiat de conducătorul ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:10
(2950 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Țăndărei și Fetești

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, diametrul de 110 mm, de pe strada Primăverii din orașul Țăndărei, RAJA SA a fost nevoită să furnizeze apă cu presiuni scăzute, marți, 22 octombrie ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:05
(4247 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic blocat între Slobozia și Drajna din cauza unui accident rutier

Cinci persoane au fost rănite, după ce mașina în care se aflau s-a lovit de un tir. Accidentul s-a petrecut în seara zilei de duminică, 20 octombrie 2019, pe șoseaua dintre Slobozia și Drajna. Victimele ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2019, 00:34
(7971 vizualizări - 0 comentarii)


Trei persoane, rănite într-un accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu

Trei persoane au fost rănite după ce mașinile în care se aflau s-au ciocnit. Accidentul rutier s-a petrecut între Slobozia Nouă și Iazu, duminică, 20 octombrie 2019, în jurul orelor 11,00. Una dintre victime ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2019, 14:40
(4054 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Vineri, 18 octombrie 2019, la nivel național s-a desfășurat «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:55
(2715 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist izbit frontal de o mașină în apropiere de Săveni

Joi, 17 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident produs pe Drumul Județean 201, în afara localității Săveni, soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:50
(4055 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziția «Bisericile din lemn din Bucovina istorică» la Muzeul Agriculturii

Marți, 22 octombrie 2019, începând cu orele 14,00, la Muzeul Național al Agriculturii se va inaugura Expoziția «Bisericile din lemn din Bucovina istorică». Cercetarea și conservarea acestei expoziții a ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:45
(3023 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 21-25 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie elecrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:40
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...