Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii necalificați

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii necalificați

Școlile din localitățile rurale aflate la marginea județului Ialomița, în special în zona Urziceni, se confruntă de ani buni cu o lipsă a profesorilor calificați. Așa se face că aceleași cadre didactice predau mai multe materii sau împart cancelaria cu profesorii necalificați. Datele arată că, pentru anul școlar 2025-2026, aproximativ 200 de profesori care nu au studii în domeniul Educației au fost încadrați în sistemul de învățământ și trimiși la catedră.

 

Profesori necalificați pentru elevii ialomițeni Termenul de «necalificat... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2025, 10:20 (3399 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rectificare cu «deficit» pentru bugetul Ialomiței

Ședință a Consiliului Județean

Rectificare cu «deficit» pentru bugetul Ialomiței

Ședința Consiliului Județean Ialomița, ordinară de altfel, de miercuri, 29 oc­tombrie 2025, a marcat absența preșe­dintelui instituției, Marian Pavel, acesta dele­gându-și atribuțiile pentru perioada 27-29 oc­tombrie a.c. vicepreședintelui Emil Cătălin Grigore. Așa cum probabil nu știați, președintele Marian Pavel, alături de cam toată floarea edilă din județ, și-a înecat amarul într-o vizită de proto­col la frații noștri de peste Prut, adică la Chișinău. Să completăm că excursia cu primăreii a impus, drept cerință expresă a președintelui Con­siliului Județean, statutul de «neînsoțit», semn că domnia sa avea probabil î... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2025, 12:10 (7240 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Abuzuri sexuale descoperite în jurnalul virtual al victimei

S-a întâmplat la Ograda

Abuzuri sexuale descoperite în jurnalul virtual al victimei

O poveste tulburătoare, petrecută la Ograda, a ieșit la iveală o dată cu ancheta penală deschisă de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia în acest caz. Un bărbat a fost arestat preventiv pentru că și-ar fi abuzat sexual, vreme de 2 ani, fiica vitregă. Constrânsă de abuzator, fata nu a putut vorbi cu nimeni despre situația în care se afla, însă a relatat totul într-un jurnal virtual. Plecat, se pare, în Franța, fratele acesteia a descoperit relatările minorei și a sesizat autoritățile. Acum adolescenta se află într-un program de protecție specială instituit de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2025, 08:05 (6933 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea cu doar trei medici!

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea cu doar trei medici!

Nu doar spitalele ialomițene și rețeaua medicilor de familie au probleme din cauza lipsei medicilor specialiști, ci și Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița. Instituția trebuie să facă față solicitărilor cu doar trei medici, deși în schema de personal sunt prevăzute 20 de posturi pentru specialiști. Din cauza numărului scăzut de medici, orele de gardă sunt dificil de acoperit, iar intervențiile sunt asigurate cu ajutorul asistenților. Pentru ca pacienții să ajungă cât mai repede la spital, SJA Ialomița a făcut demersuri pentru a reduce pe cât posibil timpul de intervenție.

 

Ambulanța Ialomița are nevoie de medici... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2025, 12:10 (3768 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia vrea, din nou, Centura de Nord!

Visurile administrației Potor

Primăria Slobozia vrea, din nou, Centura de Nord!

bonus: Potor, «dezmățul financiar al fostei administrații» și «șantajul»

Considerată prea costisitoare pentru bugetul sărac al Sloboziei, investiția în Centura de Nord a orașului a fost tă­iată de pe lista priorităților de către administrația Potor. În urmă cu o săptămână, în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Local Slobozia, aleșii locali au votat în favoarea unui proiect de hotărâre, inițiat de edilul Alexandru Potor, prin care acest proiect devine din nou esențial pentru comunitatea locală. Între timp, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, instituție care finanțează acest proiect, a decis să suspende fondurile pentru inițiativele al căror grad de implementare este foarte scăzut... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2025, 07:55 (11969 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Piste de biciclete cu «probleme tehnice» pe banii Guvernului României

Investiție a Consiliului Județean Ialomița

Piste de biciclete cu «probleme tehnice» pe banii Guvernului României

Cu o valoare de peste 100 milioane de lei, reabilitarea drumurilor județene care leagă localitățile Luciu și Fetești, tra­versând orașul Țăndărei și comunele Platonești și Movila, se confruntă deja cu primele probleme tehnice. Totul din cauza pistelor de biciclete prevă­zute în proiectul de investiție. Lucra­rea dă mari batai de cap constructorilor. Ca în multe alte situații, deficiențele au apărut abia când muncitorii s-au apucat de lucru. Acum, oficialii Consiliului Județean Ialomița caută soluții pentru a remedia ceea ce la întocmirea planurilor de lucrări nu s-a evidențiat.

 

Investiție de peste 100 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2025, 15:20 (8473 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

«Corn și Lapte» în școlile ialomițene, după 1 noiembrie 2025

«Corn și Lapte» în școlile ialomițene, după 1 noiembrie 2025

Dacă în anul școlar precedent elevii ialomițeni au primit alimentele acordate de Guvernul României în baza «Programului pentru școli al României», cunoscut și sub numele de «Cornul și Laptele», imediat ce au revenit în clase, anul acesta o serie de proceduri birocratice întârzie distribuirea produselor alimentare. Consiliul Județean Ialomița susține că elevii ar putea beneficia de aceste produse după 1 noiembrie 2025.

 

Un proiect întârziat De peste două decenii, elevii ialomițeni, în special din... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2025, 12:10 (2483 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Întreținerea aparatelor medicale, blocată din cauza legii privind reducerile bugetare

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Întreținerea aparatelor medicale, blocată din cauza legii privind reducerile bugetare

În ultimii ani, Spitalul Jude­țean de Urgență Slobozia a făcut numeroase eforturi financiare pentru a îmbunătăți dotările în ceea ce privește aparatura medicală. Aceste echipamente necesită întreținere, însă toate aceste demersuri sunt dificil de realizat din cauza prevederilor Ordonanței de Urgență nr. 52/2025, care interzice unităților sanitare achiziția de servicii privind mentenanța aparatelor medicale. «Va fi o perioadă foarte dificilă din acest punct de vedere... În momentul de față echipamentele sunt funcționale, dar dacă va fi nevoie de reparații nu știu cum ne vom descurca!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2025, 10:05 (5082 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Centru de Îngrijiri Paliative Maia», un pas concret spre îngrijire cu demnitate

«Centru de Îngrijiri Paliative Maia», un pas concret spre îngrijire cu demnitate

Proiectul «Centrul de Îngrijiri Paliative Maia», al cărui beneficiar este Asociația Română pentru Promovarea Sănătății, a obținut cel mai mare punctaj și s-a clasat pe primul loc la nivel național în cadrul Apelului de proiecte «Investiții în infrastructura unităților care furnizează servicii de paliație», finanțat din fonduri europene în cadrul Programului Sănătate. Proiectul s-a evidențiat printr-o abordare pragmatică și bine ancorată în nevoile comunității și ale județului Ialomița, pro­punând o soluție realistă la lipsa serviciilor de îngrijiri paliative. Acesta este rezultatul colaborării dintre «... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2025, 09:40 (8220 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Litigiu pentru stabilirea granițelor localităților Slobozia și Amara

Litigiu pentru stabilirea granițelor localităților Slobozia și Amara

De peste 15 ani, Primăriile Amara și Slobozia încearcă să găsească o soluție pentru a stabili granițele teritoriale ale celor două localități, în zona cunoscută de localnici drept «Drumul Fermei»/Motel Diamant. Deși în martie 2025, cele două autorități locale păreau că au ajuns la un nu­mitor comun, un litigiu în instanță aduce din nou în discuție această situație. Prefectura Ialomița cere din nou mediere pentru stabilirea granițelor teritoriale, iar Primăria Slobozia solicită Consiliului Local să adopte o decizie în acest sens.

 

O problemă fără rezolvare... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2025, 09:50 (4058 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă penală pentru falsificarea site-urilor Consiliului Județean Ialomița și Primăriilor Amara și Fetești

Anchetă penală pentru falsificarea site-urilor Consiliului Județean Ialomița și Primăriilor Amara și Fetești

La jumătatea lunii septembrie 2025, Consiliul Județean Ialomița, Primăria Fetești și Primăria Amara sesizau public faptul că în spațiul virtual au apărut pagini de internet ce utilizează numele instituțiilor în mod ilegal. Oficialii Consiliului Județean Ialomița au reclamat situația la Poliție, urmare a plângerii depuse fiind constituit un dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de «fals informatic».

 

Cercetări în curs Încă de la momentul apa­riției site-urilor care au folosit în mod ilegal numele și însem­nele... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2025, 12:20 (3952 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsa banilor a lăsat școlile ialomițene de la sate fără triaj epidemiologic

La început de an școlar

Lipsa banilor a lăsat școlile ialomițene de la sate fără triaj epidemiologic

Controlul epidemiologic al elevilor la început de an școlar a lipsit cu desăvârșire în mai bine de jumătate dintre școlile ialomi­țene. Un raport al Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că verificarea stării de sănătate a elevilor nu a fost posibilă pentru că administrațiile locale nu au mai încheiat contracte cu medicii de familie pentru realizarea acestor controale medicale. Situația se regăsește în mediul rural, acolo unde unitățile de învățământ nu dispun de cabinete medicale școlare, motivul fiind generat de lipsa fondurilor.

 

Situație îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2025, 07:50 (1877 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește în parcări 2,9 milioane de lei

Primăria Slobozia investește în parcări 2,9 milioane de lei

Primăria Slobozia investește în creșterea numărului de parcări publice. În această perioadă s-au finalizat lucrările la parcarea din zona Bazarului Municipal, urmând a se da startul și amenajării unor locuri de parcare în zona Răzoare din Slobozia. Costurile acestor investiții se ridică la 2,9 milioane de lei.

 

Parcări pentru cetățeni și mașinile abandonate Inițiate încă de pe vremea fostului edil Dragoș Soare, lucrările de amenajarea a parcării din zona Bazarului Municipal s-au finalizat în urmă cu aproximativ două săptămâni. Municipalitatea... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2025, 10:10 (33773 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țăndărei, pe harta infracționalității din Europa

Țăndărei, pe harta infracționalității din Europa

Autoritățile judiciare din Spania, alături de cele din România, au reușit destructurarea unei rețele infracționale specializate în furturi prin «tehnica îmbrățișărilor». Principalii suspecți sunt din orașul Țăndărei, județul Ialomița. Cazul a fost prezentat pe larg de publicația spaniolă «El Mundo».

 

25 de percheziții și 12 arestări Potrivit presei din Spania, gruparea infracțională din Țăndărei practica metoda «îmbrățișărilor», profitând de vulnerabilitatea oamenilor în vârstă și de turiștii veniți... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2025, 17:25 (8518 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acoperire vaccinală scăzută în orașele din Ialomița

Acoperire vaccinală scăzută în orașele din Ialomița

În timp ce orașele din Ialomița încearcă să se dezvolte economic mai mult decât satele, în privința acceptării vaccinării copiilor situația este inversă. Un raport privind aco­perirea vaccinală în 2024 realizat de Direcția de Sănătate Publică Ialomița evidențiază această realitate. Specialiștii instituției arată faptul că, în cazul vaccinurilor administrate în special copiilor, ialomițenii care trăiesc în mediul rural s-au arătat mai receptivi în ceea ce privește acceptarea imunizărilor spre deo­sebire de cei care locuiesc la oraș.

 

Program de vaccinare, interes scăzut... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2025, 15:20 (3027 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Instanțele din Ialomița amână, la nesfârșit, cauzele aflate pe rol

Instanțele din Ialomița amână, la nesfârșit, cauzele aflate pe rol

Activitatea instan­țelor din Ialomița este paralizată din cauza «grevei» magistraților. Judecătorii ialomițeni au luat decizia de a amâna soluți­onarea dosarelor aflate pe rol ca urmare a deciziei Guver­nului României de a reforma Legea «pensiilor speciale». Decizia de a protesta întârzie soluționarea cauzelor. Reprezentanții Baroului Ialomița arată faptul că există cauze în care termenele de judecată au fost fixate pentru următoarele 6 luni. În unele din aceste procese, obiectul este reprezentat de divorțuri...

 

Protest în instanțe, termene prelungite... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2025, 08:20 (7493 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Comisarul de poliție Mihai Dobre este noul comandant al Poliției ialomițene

Venit de la Tulcea

Comisarul de poliție Mihai Dobre este noul comandant al Poliției ialomițene

Inspectoratul General al Poliției Române a decis să-i încheie mandatul în fruntea Poliției ialomițene comisarului Sebastian Savu, acesta revenind în funcția de adjunct al instituției. În locul său a fost împuternicit comisarul de poliție Mihai Dobre, adjunct al Inspectoratului de Poliție al Județului Tulcea, Mihai Dobre.

 

IPJ Ialomița are o nouă conducere Reprezentanții Poliției Române au decis luni, 20 octombrie 2025, să-l împuternicească în funcția inspector șef al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pe... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2025, 14:00 (34484 vizualizări - 32 comentarii)

EVENIMENT

Șofer condamnat la 20 de ani închisoare și 1 milion de euro despăgubiri pentru accidentul provocat la Borănești

Decizie definitivă a Curții de Apel București

Șofer condamnat la 20 de ani închisoare și 1 milion de euro despăgubiri pentru accidentul provocat la Borănești

În urmă cu o săptămână, Curtea de Apel București s-a pronunțat definitiv în dosarul penal deschis pe numele șoferului care, în 2021, băut fiind, a provocat intenționat un accident rutier în localitatea Borănești. În urma tragediei, o fetiță de 1 an și 4 luni și tatăl său au murit, iar mama copilei și concubina condu­cătorului auto au suferit multiple traumatisme. Instanța l-a condamnat pe șofer la 20 de ani de închisoare cu executare și l-a obligat la plata unor despăgubiri de 1 milion de euro către femeile care au supraviețuit accidentului și rudele acestora. Bărbatul nu a ajuns însă în spatele gratiilor, pentru că este fugit din țară... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2025, 12:10 (9182 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică Ialomița controlează toate spitalele ialomițene

De teama infecțiilor nosocomiale

Direcția de Sănătate Publică Ialomița controlează toate spitalele ialomițene

După tragedia petrecută la sfârșitul lunii septembrie 2025 la Spitalul de Copii «Sfânta Maria» din Iași, unde șapte copii internați pe Secția ATI au murit din cauza infecțiilor nosocomiale, Direcția de Sănătate Publică Ialomița încearcă să prevină apariția unor astfel de tragedii și în spitalele ialomi­țene. Încă de săptămâna trecută, instituția a inițiat mai multe verificări pri­vind modul în care cele 4 unități medicale din Ialomița respectă legislația din punct de vedere al controlului infecțiilor asociate asistenței medicale. La finalul verificărilor, vor fi făcute publice și rezultatele acestor controale.

 

... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2025, 07:50 (3474 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Amenzi de peste 1,1 milioane de lei aplicate de inspectorii ITM

Amenzi de peste 1,1 milioane de lei aplicate de inspectorii ITM

Un bilanț al activității Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița arată că, în primul semestru al anului 2025, reprezentanții instituției au aplicat sancțiuni de 1,1 milioane de lei ca urmare a controalelor realizate. Verificările au vizat în special munca nedeclarată, fenomen încă prezent pe piața muncii din Ialomița.

 

Munca nedeclarată, problema nerezolvată a angajatorilor ialomițeni Potrivit Inspectoratului Teritorial Muncă Ialomița, în primul semestru al anului 2025, pe raza județului, au fost efectuate aproximativ 500 de controale, fiind sancționați... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2025, 10:20 (2131 vizualizări - 4 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

E-Distribuție Dobrogea anunță faptul că, în perioada 10-14 septembrie 2018, pe raza județului Ialomița, în localitățile Slobozia, Urziceni, Amara, Movilița și Dridu se va opri furnizarea energiei electrice ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 19:25
(6249 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru copiii din Urziceni

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni au oferit unui număr de 70 de copii din comunitate rechizite, pentru ca aceștia să poată începe școala în cele mai bune condiții. Inițiativa se înscrie în cadrul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 19:10
(4913 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Pachete cu rechizite și cărți pentru 28 elevi

Protopopiatul Slobozia: Pachete cu rechizite și cărți pentru 28 elevi

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, și prin grija Părintelui Protopop Ionuț Butu, Protopopiatul Slobozia a organizat, în perioada 30
august-5 septembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 13:55
(4803 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Marți, 4 septembrie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două evenimente rutiere, soldate cu rănirea a trei persoane. Primul accident s-a produs în jurul orelor 18,00, pe DJ203B, în afara comunei ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 11:20
(3726 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița avertizează asupra muncii în străinătate

Inspecția Muncii, în conformitate cu atribuțiile stabilite prin legea de înființare și organizare, verifică respectarea prevederilor legale referitoare la protecția cetățenilor români care lucrează în străinătate ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2018, 11:05
(5325 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbulești: A intrat într-un magazin cu un cuțit

Angajatele unui magazin din localitatea Bărbulești au trecut prin clipe de panică după ce un tânăr, de 21 de ai, a intrat în incinta societății având asupra sa un cuțit. Femeile au sunat la 112 și au chemat ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 19:05
(4112 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: Bătrână accidentată din cauza neatenției

O bătrână de 69 de ani, din Cosâmbești, a fost victima unui accident de circulație. Acesta a traversat strada printr-un loc nepermis și fără să se asigure. Ea a fost lovită de mașina condusă de o femeie ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 18:40
(3447 vizualizări - 0 comentarii)


Preoții din Ialomița au donat sânge la Slobozia

Preoții se află sub coordonarea Protopiatului Urziceni au desfășurat o acțiune în cadrul campaniei inițiată de Patriarhia Română «Donează sânge, salvează o viață!». Astfel, duhovnicii au mers la Centrul ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 18:15
(3468 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Patru bărbați, cu vârste cuprinse între 37 și 50 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiști conducând sub influența băuturilor alcoolice. Mai mult, unul dintre șoferii prinși ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 17:40
(2639 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 100 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din Ialomița au efectuat o serie de activități de prevenire pe raza județului. În urma acțiunilor, au fost aplicate peste 400 de sancțiuni contavenționale, valoarea amenzilor depășind 100 mii ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2018, 17:20
(3484 vizualizări - 0 comentarii)


Concert în aer liber la Slobozia

Muzica de altă dată prinde viață la Slobozia. Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia organizează joi, 30 august 2018, a doua ediție a spectacolului «Serenadă de toamnă». Evenimentul se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 20:25
(3963 vizualizări - 0 comentarii)


Abateri sancționate de inspectorii ITM Ialomița

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat în perioada verii mai multe controale pentru a observa modul în care angajatorii respectă legislația în ceea ce privește Legea zilierilor ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 18:35
(4664 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri de prevenire împotriva pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cetățenii cu privire la riscul apariției cazurilor de pestă la rumegătoarele mici, oi și capre. Decizia a fost luată după ...[citește_toată_știrea]

30 August 2018, 18:20
(4540 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Copil de 10 ani, mort într-un accident rutier

Andrășești: Copil de 10 ani, mort într-un accident rutier

Tragedie pe DN2A, între Andrășeși și Orboiești. Cinci persoane au fost rănite, iar un băiat de 10 ani a murit, după ce două mașini au fost implicate într-un accident rutier. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

27 August 2018, 02:16
(10032 vizualizări - 1 comentariu)


Fierbinți Târg: Incendiu de proporții la o fabrică de mase plastice

Pompierii din Urziceni intervin de mai bine de 6 ore pentru a stinge un incendiu izbucnit în incinta unei fabrici de reciclare și prelucrare a maselor plastice, de pe raza orașului Fierbinți Târg. La fața ...[citește_toată_știrea]

24 August 2018, 10:09
(10124 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, organizând până la sfârșitul anului 2018 cursuri de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

23 August 2018, 20:10
(7128 vizualizări - 1 comentariu)


anunț

Se caută îngrijitoare
pentru o bătrână din Slobozia.
Se poate deplasa, este lucidă,
dar are nevoie de cineva
care să o îngrijească și să o ajute.
Se preferă o femeie,
cazarea fiind asigurată.
Remunerația este negociabilă.
Mai multe relații
la telefon 0720/070.861

21 August 2018, 19:10


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Preasfințitul Vincențiu va sfinți Antimise pentru întreaga Eparhie

Joi, 23 august 2018, când Biserica Ortodoxă Română prăznuiește Odovania Praznicului Adormirii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Vincențiu va oficia la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din ...[citește_toată_știrea]

21 August 2018, 11:20
(7450 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1000 de sancțiuni aplicate de polițiștii ialomițeni!

Polițiștii au intervenit, în perioada 14-19 august a.c., la peste 300 de evenimente, iar pentru neregulile constatate au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale și au reținut 65 de permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

20 August 2018, 19:15
(4160 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 118 misiuni îndeplinite de pompieri

Pompierii ialomițeni au executat 118 de misiuni de protecție a populației în minivacanța ce tocmai s-a încheiat. Astfel, începând cu data de 15 august a.c., salvatorii ialomițeni au fost solicitați să intervină ...[citește_toată_știrea]

20 August 2018, 16:50
(4945 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 188000 de lei, 39 de permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 10-12 august a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 130 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au constatat 50 de infracțiuni și au aplicat 620 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

13 August 2018, 17:50
(5348 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate ale energiei electrice

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe zone din ...[citește_toată_știrea]

10 August 2018, 17:30
(5525 vizualizări - 0 comentarii)


Scrimă: Scrimerii ialomițeni, în Arena Internațională

Desfășurată în cadrul Programului «Scrimeri în Arena Internațională» și cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Ialomița, competiția internațională de scrimă sabie «Sarvar Horotan Coup» a reprezentat ...[citește_toată_știrea]

10 August 2018, 13:20
(3923 vizualizări - 0 comentarii)


Surprinși în flagrant în timp ce încercau să fure de la un hotel din Amara

Doi bărbați de 30 și 31 de ani, ambii din județul Călărași , au fost surprinși de către polițiști în timp ce încercau să sustragă mai multe bunuri dintr-o unitate hotelieră din localitatea Amara. Astfel ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 19:10
(8512 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara flagrant hoți


Primăria Slobozia organizează «Ziua Câinelui»

Primăria Municipiului Slobozia anunță organizarea concursului de frumusețe canină «Câinele, cel mai bun prieten», ediția a III-a. Competiția va fi desfășurată în data de 27 august 2018, la Stadionul Municipal ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 12:20
(4506 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 3 accidente rutiere într-o singură zi

Zi neagră pe șoselele din Ialomița, luni, 6 august 2018. Potrivit polițiștilor, pe raza județului s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor trei. Persoana decedată ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 14:40
(4045 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Începe a 12-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu»

Pe data de 9 și 10 august 2018, Grădina de Vară din stațiunea Amara va găzdui cea de a 12-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu». Prețul unui bilet este de 10 lei, tichetele putând ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 13:10
(6263 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Peste 100 de kg de carne de porc au fost confiscate

În urma unui control tematic ce a vizat modul în care se respectă normele de comercializare a cărnii de porc și de pasăre de către supermarketuri, inspectorii DSVSA Ialomița au descoperit mai multe nereguli ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 12:25
(8230 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: S-a prelungit termenul de valabilitate pentru cardurile de sănătate

Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița precizează faptul că perioada de valabilitate a cardurilor de sănătate emise până la 31 iulie 2018 s-a prelungit de la 5 la 7 ani. Decizia ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 11:40
(8833 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Un bărbat în vârstă de 69 de ani, din comuna Glodeanu Siliștea-județul Buzău, a căzut miercuri, 1 august a.c., în jurul orelor 20,30, într-o fântână adâncă de 7 metri de pe raza comunei. Pentru salvarea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 13:15
(6419 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...