Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ultima pomană bugetară a Guvernului Dăncilă

Bani pentru 29 de localități din Ialomița

Ultima pomană bugetară a Guvernului Dăncilă

bonus: Studiu de caz la Sfântu Gheorghe

În urmă cu mai bine de o săptămână, pe 14 octom­brie a.c., Guvernul Dăncilă a aprobat prin Hotărâre de Guvern alocarea a 16,99 milioane de lei pentru 29 de localități din Ialomița. Majoritatea acestor localități au primit sume consistente comparativ cu rectificarea bugetară anterioară, însă «fondurile rămân unele de supraviețuire administrativă». Primarii ialomițeni care au primit bani susțin la unison că fondurile nu permit realizarea de investiții, acestea fiind amânate «sine die» pentru anul următor.

Ultima dată e la noroc La 4 zile de la moțiunea de cenzură, Guvernul Dăncilă... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 10:10 (3333 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Un asistent personal la zece ialomițeni cu dizabilități

Un asistent personal la zece ialomițeni cu dizabilități

La nivelul județului Ialomița există aproximativ 10 mii de persoane cu dizabilități. Dintre acestea, puțin peste 4 mii suferă de un handicap grav. Deși Legea 448/2006 susține că fiecare persoană încadrată în grad grav de handicap trebuie să aibă câte un asistent personal, în Ialomița numărul total al acestora este de doar 964.

Statistici îngrijorătoare La sfârșitul lunii septembrie a acestui an, potrivit datelor statistice oferite de către Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Co­pilului Ialomița, în județ erau înregistate 9751 persoane cu dizabilități. Dintre aceștia... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2019, 13:40 (4095 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sancțiuni aplicate Primăriei Slobozia din cauza unui supermarket deschis ilegal

Sancțiuni aplicate Primăriei Slobozia din cauza unui supermarket deschis ilegal

bonus: Construcțiile ilegale au rămas neclintite

Locatarii unui bloc situat în zona Stadionului «1 Mai» din municipiul Slobozia cer în instanță anularea autorizației de construire pe care primăria orașului a emis-o pentru amenajarea unui supermarket la parterul imobilului. Situația scoate la iveală o serie de abateri cu privire la legalitatea procedurii de eliberare a documentului. Principala respon­sabilitate o poartă Primăria Slobozia, instituție care a fost sancționată cu 25000 de lei de către reprezentanții Inspectoratului Județean în Construcții Ialomița. Nu este prima dată când funcționarii Primăriei Slobozia încalcă legea în ceea ce privește autorizarea ilegală a imobilelor care se construiesc sau se amenajează în oraș. Unele cazuri au... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2019, 09:50 (20432 vizualizări - 59 comentarii)

EVENIMENT

«30 ani de educație și formare»

Simpozionul Național «Școala și Viața»

«30 ani de educație și formare»

Vineri, 18 octombrie 2019, la sediul Inspectoratului Școlar Ju­dețean Ialomița s-a desfășurat cea de-a XXX-a ediție a Simpo­zionului Național «Școala și Viața». Ediția din acest an a cuprins prezentarea celor mai semnificative proiecte pe care cadrele didactice împreună cu elevii le-au desfășurat. Printre unită­țile de învățământ participante s-a numărat și Școala Profesională Specială «Ion Teodorescu» Slobozia...

Proiecte cu și pentru copii Directorul Casei Corpului Didactic, Gabriela Borodea, a deschis și în acest an Simpozionul Național «Școala și Viața». Ediția de anul acesta i... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2019, 16:05 (3371 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Și eu vreau să muncesc!»

Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți

«Și eu vreau să muncesc!»

Vineri, 18 octombrie 2019, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia s-a desfășurat Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți. Anul acesta, nu doar tinerii și-au căutat un loc de muncă... Printre ei am găsit-o pe Mioara Stanciu, de 41 de ani, care își dorește să găsească un loc de muncă mai bun. Dar și pe Smaranda Ionescu, de 58 de ani, care, deși se apropie de pensie, se gândește să înceapă o carieră în domeniul sanitar...

Un nou început
Holurile Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia au fost pline. Vineri, 18 octombrie 2019, s-a desfășurat o nouă Bursă a Locurilor de... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2019, 10:35 (3907 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Minor de 12 ani, vizat de 5 dosare penale

Ialomița: Minor de 12 ani, vizat de 5 dosare penale

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni cer instanței de judecată internarea în regim de urgență a unui băiat de 12 ani. Acesta este inculpat în 5 dosare penale, având ca obiect fapte de «furt», «distrugere» sau «lovire».

Un copil-problemă Potrivit informațiilor, băiatul, cu domiciliul într-o comună de lângă Urziceni, a fost diagnosticat în trecut cu schizofrenie. Din cauza afecțiunii de care suferă, el a comis mai multe fapte penale. Astfel, numele său se regăsește în 5 anchete pe care procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni le-au deschis pe numele său... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2019, 17:25 (3256 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gravidele minore din Ialomița sunt consiliate medical

Caravana Kaufland pentru controlul gravidelor

Gravidele minore din Ialomița sunt consiliate medical

La începutul lunii septembrie 2019, două localități din Ialomița, respectiv Bărbulești și Țăndărei, au fost implicate într-un proiect social finanțat de Kaufland România prin intermediul «Asociației Prematu­rilor». Concluziile demersului sunt alarmante. Ialomița are mame de 14 ani, tinere de 16 ani aflate la a doua sarcină și bunici la 31 de ani! Conform informațiilor furnizate de organizatori, «70% dintre gravidele consultate se aflau la prima ecografie, chiar dacă nu erau la prima sarcină...».

Un demers salutar Caravana pentru controlul gravidelor și mamelor aflate în risc a pornit... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2019, 18:15 (5349 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Abuz în serviciu» pentru o țigară

Poliția Locală lovește din nou la Slobozia

«Abuz în serviciu» pentru o țigară

Poliția Locală Slobozia se remarcă din nou. Un polițist local din municipiu și-a amendat vecinul că a fumat în mașina de serviciu. Bărbatul amendat spune că este o răzbunare...

O nouă acțiune marca PLS
Ziua de luni, 14 octombrie 2019, va rămâne memorabilă pentru un slobozean. Adrian Silviu Trifan, din Slobozia, în vârstă de 26 de ani, a fost amendat pentru simplul fapt că fuma în mașina de serviciu. De menționat faptul că tânărul lucrează la o firmă de colectare a deșeurilor selective, în momentul când a fost sancționat de polițiștii locali el având mașina încărcată cu... cartoane... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2019, 11:50 (11924 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuințe sociale pentru 48 de familii

Se poate întâmpla în Cartierul Bora al Sloboziei

Locuințe sociale pentru 48 de familii

În vreme ce la Slobozia există peste 100 locuințe sociale, Primăria municipiului reședință de județ dorește să construiască încă 3 blocuri. Locația lor va fi în Cartierul Bora, beneficiindu-se astfel de alte 48 apartamente și garsoniere. Nu vor lipsi nici parcările sau locurile de joacă, locuitorii beneficiind totodată și de boxe amplasate la subsolul blocurilor.

Slobozia, orașul locuințelor sociale La nivelul municipiului Slobozia, potrivit estimărilor oficiale, există peste 100 locuințe sociale administrate atât de Primăria municipiului Slobozia, cât și de Direcția de Asistență Socială... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2019, 13:10 (5543 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: A început campania de vaccinare împotriva gripei

Ialomița: A început campania de vaccinare împotriva gripei

În scopul prevenirii apariției unei epidemii de gripă, Ministerul Sănătății asigură vaccinarea antigripală gratuită prin cele 34200 doze de vaccin. La nivelul județului, prima tranșă de vaccin antigripal tetravalent a fost primită și repartizată în a doua parte a lunii septembrie, respectiv 1140 doze. Cea de-a doua tranșă de vaccin, 11400 doze, a fost distribuită până duminică, 20 octombrie a.c., iar următoarele tranșe vor fi livrate până la sfârșitul lunii noiembrie 2019. «Suntem pregătiți pentru a suplimenta numărul de doze de vaccin în cazul în care medicii de familie vor solicita acest lucru. De asemenea, ne concentrăm atenția asupra copiilor și pensionarilor pentru a evita potențialele epidemii... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2019, 20:05 (4112 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Peste 3 milioane de lei pentru «Burse profesionale» și «Bani de liceu»

Programul Național de Protecție Socială

Peste 3 milioane de lei pentru «Burse profesionale» și «Bani de liceu»

Începând cu anul școlar 2018-2019, cuantumul sprijinului financiar alocat elevilor ce provin din medii defavorizate s-a majorat la 250 de lei lunar. În anul 2019, pentru Programul Național «Bani de liceu» și «Bursa profesională», Inspectoratului Școlar Județean Ialomița i-a fost alocată suma de peste 3 milioane de lei.

15 ani de protecție socială în școli
Programul Național «Bani de liceu» a fost adoptat în anul 2004 de Guvernul României pentru a susține accesul la educație elevilor ce provin din medii defavorizate. Ajutorul se acordă tuturor liceenilor al căror venit brut lunar... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2019, 15:10 (3617 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reglare de conturi preelectorală la Sudiți

Vasile Șincan încearcă să-și elimine contracandidații

Reglare de conturi preelectorală la Sudiți

Comunele Ialomiței ascund povești sordide. Ele merită însă consemnate pentru că explică realitatea cruntă a mediului rural. La Sudiți, de exemplu, primarul Șincan Vasile încearcă să-și elimine contracandidata, consilierul local Alexandra Bodeanu, implicând-o într-un scandal public. Oleacă de adevăr există în povestea lui... Dar, întocmai ca în bancul ăla de la Radio Erevan, nu i s-a dat, i s-a luat, și nu era Moskvich, era o bicicletă.

Unde-i unul, nu-i dreptate De ani buni încoace, primarul Vasile Șincan reclamă public că Alexandra Bodeanu, acum consilier local ALDE, încalcă legea... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2019, 11:05 (6091 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița produce anual 166 MW de energie verde

Ialomița produce anual 166 MW de energie verde

Deși restantă în multe domenii, Ialomița pare a înregistra progrese în ceea ce privește producția de energie regenerabilă. Specialiștii susțin faptul că cei 166 MW produși anual de parcurile fotovoltaice și turbinele eoliene construite pe raza județului nostru pot asigura nevoile populației în ceea ce privește consumul de energie electrică. Potrivit estimărilor oficiale, în Ialomița există 16 producători de energie verde. Alte statistici scot în evidență faptul că energia regenerabilă este al doilea domeniu după agricultură care a atras investitori în județul Ialomița.

Ialomița verde... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2019, 17:25 (3698 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs cu scandal la ISU Ialomița

Concurs cu scandal la ISU Ialomița

Suspiciuni de discrimi­nare la Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița. Instituția a fost sancționată de către Consiliul Național de Combatere a Discriminării, după ce unul dintre candidații înscriși la concursul pentru ocuparea funcției de ofițer în cadrul Serviciului Achiziții Publice a reclamat faptul că în timpul examenului celor înscriși le-au fost testate capacitățile fizice, printr-o probă sportivă eliminatorie. Oficialii Inspec­toratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» au contestat în instanță sancți­u­nea pe care au primit-o. Procesul se află înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița.

Sancțiuni aplicate de CNCD... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2019, 13:50 (6185 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gruparea «Texas Oyl» trebuie să plătească statului 122 milioane de lei

Gruparea «Texas Oyl» trebuie să plătească statului 122 milioane de lei

Anul acesta se împlinesc 4 ani de la condamnarea definitivă a celor 16 inculpați ai dosarului «Texas Oyl». Pe lângă sen­tințele de condamnare la închisoare cu executare, Curtea de Apel București a obligat o parte dintre inculpați la achitarea unui prejudiciu imens de 122 milioane de lei. Potrivit deciziei instanței, plata trebuie făcută în solidar și executată de către reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, prin intermediul Serviciului Executări Silite-Cazuri Speciale al Direcției Regionale a Finanțelor Publice Prahova. Recuperarea colosalului prejudiciu bate însă pasul pe loc, atât inspectorii fiscali din Ialomița, cât și cei din Prahova tratând situația cu indiferență... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2019, 10:50 (3780 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Secție nouă de Psihiatrie la Spitalul Orășenesc Țăndărei

Secție nouă de Psihiatrie la Spitalul Orășenesc Țăndărei

Singura Secție de Psi­hia­trie din județul Ialomița se construiește în curtea Spi­talului Orășenesc Țăndărei. Viitoarea Secție va avea 30 de paturi și va fi dotată conform standar­delor impuse de Ministerul Sănătății. Nevoia unei astfel de Secții este ne­cesară în condițiile în care la nivelul județului există peste 3000 de persoane cu afec­țiuni psihice aflate în evidențele medicilor specialiști.

Proiect în lucru O dată cu redeschiderea din 2012 a Spitalului Orășenesc Țăndărei, în cadrul unității me­dicale a fost înființată și o Secție de Psihiatrie, unică la nivelul județului. Pentru... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2019, 18:10 (5983 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ajutoare de urgență în valoare de 122 mii de lei pentru victimele accidentului de la Sfântu Gheorghe

Ajutoare de urgență în valoare de 122 mii de lei pentru victimele accidentului de la Sfântu Gheorghe

Vineri, 11 octombrie 2019, Guvernul României a adoptat o Hotărâre prin care s-a aprobat acordarea de ajutoare de urgență în va­loare de 122 mii de lei pentru sprijinirea familiilor victimelor accidentului din data de 5 octombrie 2019 din Munteni Buzău. Conform Hotărârii Guvernului nr. 731, se va acorda suma de 5 mii de lei pentru fiecare familie în care s-a înregistrat un membru decedat sau rănit la care se adaugă suma de 3 mii de lei pentru fiecare minor care s-a aflat în întreținerea persoanei decedate sau rănite. Astfel, 16 familii și 8 copii minori vor beneficia de preve­derile acestei hotărâri. Reamintim faptul că în dimineața zilei de sâmbătă, 5 octombrie 2019, între locali­tățile Balaciu... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2019, 17:05 (6576 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Clarinetul care s-a îndrăgostit de Narcis Simion

Clarinetul care s-a îndrăgostit de Narcis Simion

A  început să studieze clarinetul în urmă cu mai bine de 8 ani, iar de mai bine de un an face parte din Trupa «Balada». Acum este elev în clasa a XII-a la Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia, însă de mic a hotărât ce drum dorește să urmeze. Se prezintă simplu: «Numele meu este Narcis Marian Simion și iubesc să cânt la clarinet...».

Capitolul I: Un nou început Pe holurile Liceului de Arte «Ionel Perlea» răsună muzica. Ici Chopin, colo Mozzart.. Însă, dintr-o cușetă mică se aude ceva diferit... Muzică folclorică! Pe Narcis Simion îl găsim într-o zi de toamnă caldă împreună... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2019, 11:55 (4394 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fetiță de 5 ani, agresată de medicul care a consultat-o

S-a întâmplat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Fetiță de 5 ani, agresată de medicul care a consultat-o

Este o nouă anchetă penală la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Vizat este unul dintre medicii Secției Pediatrie. Acesta, susțin surse judiciare, s-ar face vinovat de «purtare abuzivă», după ce ar fi agresat o fetiță de 5 ani, în timp ce o consulta. Organele judiciare au fost sesizate de părinții copilei, printr-o plângere depusă la Poliția Municipiului Slobozia.

Verificările sunt în curs Incidentul s-ar fi petrecut în seara zilei de vineri, 18 octombrie 2019. Fetița de 5 ani a fost adusă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru a fi consultată, prezentând simptomele unei... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2019, 19:05 (22456 vizualizări - 34 comentarii)

EVENIMENT

«Steagul Verde» și «Placheta Aniversară» în Ialomița

Programul Mondial Eco-Școala

«Steagul Verde» și «Placheta Aniversară» în Ialomița

Începând cu anul 1996, organizația nonguvernamentală «Centrul Carpato-Danubian de Geoecologie» încurajează școlile din România să participe la programe educaționale cu scopul de a conștientiza importanța unei naturi curate. Astfel, unul dintre cele mai răspândite programe la nivelul județului Ialomița este «Eco-Școala», Programul fiind implementat în 8 unități de învățământ din Slobozia și Urziceni. Anul acesta, în urma acti­vităților desfășurate, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia a primit Placheta Aniversară, iar Grădinița cu Program Prelungit «Dumbrava Minunată» Steagul Verde.

Placheta Aniversară pentru Liceul de Arte «Ionel Perlea»... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2019, 16:50 (3959 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Fetești: Hoț dovedit după 3 ani

Fetești: Hoț dovedit după 3 ani

Procurorii din Fetești au avut nevoie de 3 ani pentru a demonstra că un tânăr din localitate este autorul mai multor furturi din locuințe, comise pe raza municipiului. Dosarul a fost recent trimis în judecată ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2018, 15:10
(5014 vizualizări - 2 comentarii)


Lilieci: Trimis în judecată pentru că a bătut o polițistă

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești au reușit să probeze faptele penale ale unui localnic din Lilieci și să trimită dosarul în judecată. Concret, acesta a fost acuzat de faptul că a lovit ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2018, 14:05
(4816 vizualizări - 1 comentariu)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Poliția Română aniversează, la data de 25 martie a.c., 196 de ani de atestare documentară. A devenit deja o tradiție ca, în contextul aniversării Zilei Poliției Române, oamenii legii să se afle alături ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2018, 12:35
(4969 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Andrășești și Sinești

Două femei și doi bărbați, cu vârste cuprinse între 29 și 77 de ani, au fost răniți într-un accident rutier petrecut pe raza localității Sinești. Din primele informații se pare că accidentul s-a produs ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2018, 20:35
(6243 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Arestat pentru «vătămare corporală»

Luni, 19 martie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2018, 19:40
(4762 vizualizări - 0 comentarii)


Orboiești: Trafic blocat din cauza unui accident rutier

Din cauza șoselei acoperite cu gheață, două mașini au fost implicate într-un accident rutier în localitatea Orboiești. În urma impactului dintre autovehicule, două persoane au fost rănite. Reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2018, 14:23
(5881 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Dosar penal pentru 70 kg de tutun

Un tânăr de 29 de ani a fost depistat de polițiștii din Urziceni în timp ce transporta ilegal 70 kilograme de tutun mărunțit. Marfa era împachetată în saci de plastic și folii de aluminiu. În cauză a fost ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2018, 18:10
(5057 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii februarie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6361 șomeri, din care 1388 șomeri indemnizați, respectiv 4973 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2018, 17:10
(5157 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 19 februarie-23 martie 2018, în localitățile Munteni Buzău, Slobozia, Urziceni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2018, 17:05
(6596 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Arestat pentru «tentativă de omor» după ce și-a înjunghiat fiul cu un cuțit

Iazu: Arestat pentru «tentativă de omor» după ce și-a înjunghiat fiul cu un cuțit

Un bărbat de 52 de ani din localitatea ialomițeană Iazu a fost reținut în noaptea de duminică spre luni, 11/12 martie 2018, pentru 24 de ore, după ce și-a înjunghiat fiul, un tânăr de 27 de ani, cu un cuțit ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2018, 19:45
(7524 vizualizări - 0 comentarii)


Primăria Slobozia: Concurs de proiecte pentru tineri

Primăria Slobozia: Concurs de proiecte pentru tineri

Primăria Slobozia oferă și în acest an tinerilor din oraș șansa de a prezenta imaginea Sloboziei în viitor. Autoritățile locale vor realiza încă o ediție a concursului de proiecte «Slobozia viitorului văzută ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2018, 18:35
(5365 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale intensive înainte de Paște

Apropierea Paștelui aduce controale ale inspectorilor Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița în piețele și magazinele alimentare din tot județul. Inspectorii DSVSA Ialomița ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2018, 18:20
(3422 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția persoanelor aflate în căutarea unui serviciu 198 de locuri de muncă. Angajatorii caută agenți de vânzări, barmani, ospătari ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2018, 18:05
(6163 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la Ciocârlia

Accident la Ciocârlia

Salvatorii din Urziceni au fost solicitați în cursul dimineții de vineri, 9 martie 2018, în jurul orelor 8,30, pentru a veni în ajutorul victimelor unui accident rutier petrecut pe DN2, la ieșire din localitatea ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2018, 14:50
(5959 vizualizări - 0 comentarii)


Construcție cuprinsă de flăcări la Drăgoești

Construcție cuprinsă de flăcări la Drăgoești

Clădirea administrativă a unui operator economic din Drăgoești a luat foc la partea superioară joi, 8 martie 2018, în jurul orelor 14,30, când au fost alertați pompierii de la Detașamentul Urziceni. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2018, 14:35
(4739 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Incendiu la casa unei bătrâne de 93 de ani

Reviga: Incendiu la casa unei bătrâne de 93 de ani

Evenimentul a fost anunțat luni, 5 martie 2018, în jurul orelor 18,00, iar primii care au ajuns la locul intervenției au fost membrii Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență din comuna Reviga. ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2018, 16:20
(6483 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga incendiu


Ialomița: Cererea de liberare condiționată formulată de Ioan Becali, admisă de Judecătoria Slobozia

Potrivit Agerpres, magistrații Judecătoriei Slobozia au admis luni, 5 martie 2018, în primă instanță, cererea de eliberare condiționată formulată de fostul impresar Ioan Becali. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2018, 20:05
(8612 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Arestat pentru omor

Un bărbat din Amara a fost arestat după ce și-a înjunghiat soția cu un cuțit. Potrivit procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, între cei doi soți exista un conflict de foarte mult timp ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2018, 12:05
(6167 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara omor arestat


ISU Ialomița: Salvator și în timpul liber

ISU Ialomița: Salvator și în timpul liber

Doi bătrâni, de 80 și 75 de ani, din orașul Amara, au fost salvați din calea unui incendiu de un militar al ISU Ialomița. Aflat în timpul liber, plutonierul adjutant Vasile Gheorghe i-a ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2018, 18:55
(4742 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 5-9 martie 2018, la Gârbovi, Munteni Buzău, Urziceni, Armășești, Fierbinți ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2018, 18:40
(6458 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

În prezent, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția șomerilor din județ 198 de noi locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea, în număr de 159, sunt destinate persoanelor ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2018, 18:25
(6306 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Vize pentru renta viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, în perioada 1 martie-31 august (în zilele lucrătoare), rentierii agricoli trebuie să se prezinte, personal ori prin mandatar/curator/tutore ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2018, 16:10
(7003 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Se circulă pe toate drumurile din județ

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că joi, 1 martie a.c., orele 7,00, pe toate sectoarele de drumuri din județul Ialomița se circulă în condiții de iarnă ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2018, 10:40
(8782 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Depunerea cererilor pentru subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, în conformitate cu prevederile legislației în vigoare, de joi, 1 martie 2018, este demarată Campania de primire a Cererilor Unice de Plată ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2018, 10:10
(9700 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Portocaliu de viscol și ninsori în Ialomița: Drumuri închise din cauza vremii nefavorabile

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) informează faptul că în Ialomița, la această oră, au fost închise 3 drumuri naționale din cauza vremii nefavorabile. Pe aceste artere ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2018, 08:13
(13263 vizualizări - 0 comentarii)


Un nou Cod Portocaliu de viscol și ninsori în Ialomița!

Un nou Cod Portocaliu de viscol și ninsori în Ialomița!

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, intervalul de valabilitate pentru noul Cod Portocaliu de viscol și ninsori este miercuri, 28 februarie 2018, între orele 6,00-20,00. Astfel, vor fi intensificări ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2018, 20:05
(6798 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița: 28 Februarie-«Ziua Protecției Civile din România»

La 28 februarie sărbătorim «Ziua Protecției Civile din România», dată la care Regele Carol al II-lea semna Înaltul Decret Regal din 1930, publicat la 23 martie 1933 în Monitorul Oficial al României ca ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2018, 19:05
(5834 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Portocaliu de viscol și ninsori: Se închid drumurile în Ialomița. Nu se circulă pe DN2A, între Slobozia și Giurgeni

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță închiderea drumurilor naționale din Ialomița. Prima arteră de circulație închisă este DN3A, care face legătura ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2018, 00:43
(14222 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Cozi de tiruri la punctele de taxare

Vremea rea dă peste cap traficul rutier. În județul Ialomița, la punctele de taxare de la Giurgeni, s-au format cozi de tiruri din cauza unei restricții de circulație pentru mașinile mai mari de 3,5 tone ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2018, 16:40
(6022 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor aflați în suferință, luni, 26 februarie 2018, în intervalul orar 8,00-12,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest demers ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2018, 15:25
(5456 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...