Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Clarinetul care s-a îndrăgostit de Narcis Simion

Clarinetul care s-a îndrăgostit de Narcis Simion

A  început să studieze clarinetul în urmă cu mai bine de 8 ani, iar de mai bine de un an face parte din Trupa «Balada». Acum este elev în clasa a XII-a la Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia, însă de mic a hotărât ce drum dorește să urmeze. Se prezintă simplu: «Numele meu este Narcis Marian Simion și iubesc să cânt la clarinet...».

Capitolul I: Un nou început Pe holurile Liceului de Arte «Ionel Perlea» răsună muzica. Ici Chopin, colo Mozzart.. Însă, dintr-o cușetă mică se aude ceva diferit... Muzică folclorică! Pe Narcis Simion îl găsim într-o zi de toamnă caldă împreună... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2019, 11:55 (4395 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fetiță de 5 ani, agresată de medicul care a consultat-o

S-a întâmplat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Fetiță de 5 ani, agresată de medicul care a consultat-o

Este o nouă anchetă penală la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Vizat este unul dintre medicii Secției Pediatrie. Acesta, susțin surse judiciare, s-ar face vinovat de «purtare abuzivă», după ce ar fi agresat o fetiță de 5 ani, în timp ce o consulta. Organele judiciare au fost sesizate de părinții copilei, printr-o plângere depusă la Poliția Municipiului Slobozia.

Verificările sunt în curs Incidentul s-ar fi petrecut în seara zilei de vineri, 18 octombrie 2019. Fetița de 5 ani a fost adusă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru a fi consultată, prezentând simptomele unei... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2019, 19:05 (22499 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Steagul Verde» și «Placheta Aniversară» în Ialomița

Programul Mondial Eco-Școala

«Steagul Verde» și «Placheta Aniversară» în Ialomița

Începând cu anul 1996, organizația nonguvernamentală «Centrul Carpato-Danubian de Geoecologie» încurajează școlile din România să participe la programe educaționale cu scopul de a conștientiza importanța unei naturi curate. Astfel, unul dintre cele mai răspândite programe la nivelul județului Ialomița este «Eco-Școala», Programul fiind implementat în 8 unități de învățământ din Slobozia și Urziceni. Anul acesta, în urma acti­vităților desfășurate, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia a primit Placheta Aniversară, iar Grădinița cu Program Prelungit «Dumbrava Minunată» Steagul Verde.

Placheta Aniversară pentru Liceul de Arte «Ionel Perlea»... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2019, 16:50 (3969 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

Opoziția de la Putere

În timp ce lătrăii de serviciu declamă la Centru intrarea în Opoziție a marelui partid, în teritoriu Puterea aceluiași mare partid se lăfăie în bani publici. Instituții descentralizate cu nenumărate funcții în care au fost proțăpiți politic supușii, autorități publice locale derulatoare de proiecte megalomanice, impresionanta cohortă a unei Puteri care ipocrit a intrat în Opoziție. La nivel decla­rativ, Opoziția de la Putere se opintește în a demonstra ceea ce nimeni nu crede: Guvernul a căzut, suntem în Opoziție! În regulă, dar ce faceți cu zecile de șefi din deconcentrate, cu sutele de specimene implantate în eșaloanele secundare de conducere sau cu nenumărații ipochimeni mufați la sânul unui... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2019, 12:15 (5519 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Mocioniu extinde Sala «Andreea Nica» la 700 de locuri

Vin alegerile!

Primarul Mocioniu extinde Sala «Andreea Nica» la 700 de locuri

Administrația locală din Slobozia vrea să extindă sala de handbal a orașului la 700 de locuri. Docu­mentația de avizare a acestei lucrări de investiții (DALI) va fi supusă atenției Consiliului Local Slobozia la sfârșitul acestei luni.

Extindere în loc de Sală Polivalentă În locul Sălii Polivalente cu 3 etaje, primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, dorește să extindă actuala Sală «Andreea Nica». Conform DALI, investiția va fi supusă aprobării Consiliului Local Slobozia la sfârșitul lunii octombrie. «În momentul în care am venit la conducerea Primăriei, unul dintre proiectele mele era reprezentat... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2019, 20:05 (3846 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CFR SA cere demolarea clădirilor din jurul Gării Slobozia Veche

CFR SA cere demolarea clădirilor din jurul Gării Slobozia Veche

Reabilitată cu fonduri europene, Gara Slobozia Veche continuă să funcționeze fără autorizație la incendiu. Demersurile în vederea auto­rizării sunt blocate din cauza construcțiilor aflate în imediatra apropiere a gării. Anul acesta se împlinesc 4 ani de când oficialii CFR SA și cei ai Primăriei Slobozia încearcă să clarifice situația cu privire la aceste imobile. Singura certitudine care există la momentul de față este faptul că spațiile au fost construite fără a avea avizul din partea Sucursalei Regionale CF Constanța, aflată în subordinea CFR SA.

Inițiativă blocată Reabilitarea Gării... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2019, 20:10 (7228 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a primit 16,99 milioane de lei

Rectificare bugetară

Ialomița a primit 16,99 milioane de lei

Luni, 14 octombrie 2019, Guvernul Dăncilă a aprobat prin Hotărâre de Guvern o ultimă rectificare bugetară de 1,4 miliarde de lei. Pentru Ialomița au fost repartizate 16,99 milioane de lei. Fondurile au fost alocate, cu precădere, către ad­ministrațiile controlate de PSD. Pe listă figurează un număr de 29 de localități. Cele mai mari sume le-au primit ora­șele Slobozia (2,56 mili­oane lei), Fetești (2,29 milioane de lei), Amara (2,13 milioane de lei), Țăndărei (1,36 mi­lioane de lei) ­și Urziceni (1,3 milioane de lei). Sume considerabil mai mari față de rectificarea bugetară anterioară au primit și localitățile din mediul rural. Astfel, în fruntea listei figurează Bărcănești (893 mii de lei), ... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2019, 17:40 (4086 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Vânzătorii de iluzii administrative de la Consiliul Județean

După 4 ani de guvernare

Vânzătorii de iluzii administrative de la Consiliul Județean

bonus: Dan Anton, persona non grata

Consiliul Județean Ialomița continuă să legifereze iluziile administrative ale adminis­tra­ției Moraru. Vineri, 11 octom­brie 2019, pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Județean Ialomița au figurat o serie de proiecte de hotărâri care repre­zintă decizii de interes major pentru opinia publică ialomi­țeană. Cea mai importantă dintre acestea rămâne cea privind intenția de preluare a taberelor de la Amara. De asemenea, plenul Consiliului Județean a aprobat rectificări bugetare pentru 5 dintre localitățile județului și a declanșat «procedura de selecție pentru numirea unui membru în Consiliul de Administrație al SC Infras­tructură Drumuri și Poduri SA», societate de-acum celebră grație deciziei... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2019, 20:55 (6272 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Maria va merge la școală

Maria va merge la școală

Maria Gheorghe are 7 ani și ne privește dinăuntrul ei, așteptând să meargă la școală... Acum, grație unei intervenții la nivelul Ministerului Educației, a devenit posibil! Iar aceasta este povestea ei... Povestea unui copil care, cu ajutorul comunității și al autorităților, a învins sistemul.

La școală, prin derogare ministerială
Maria Gheorghe a fost identificată de învățătoarea Eugenia Udrea, specia­list în terapie ABA. Inițial, Eugenia Udrea a crezut că este un copil cu tulburări din spectrul autist. A descoperit un copil perfect normal, capabil să asi­mileze informații și... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2019, 14:20 (2550 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Condamnat la închisoare pentru o datorie neachitată de 1,4 milioane de lei

După ce a «țepuit» Primăria Bărbulești

Condamnat la închisoare pentru o datorie neachitată de 1,4 milioane de lei

Lăsat inițial în libertate, sub supravegherea consilierilor Serviciului de Probațiune Ialomița, un om de afaceri din comuna Jilavele a ajuns în cele din urmă la închisoare. Cercetat penal într-un dosar pri­vind fapte de «evaziune fiscală», bărbatul a fost condamnat, printre altele, și la plata unui prejudiciu de 1,4 milioane de lei. Pentru că nu a achitat suma de bani, acestuia i s-a revocat măsura suspendării pedepsei privative de libertate și a fost închis. El își va petrece după gratii următorii 2 ani.

Un caz controversat În anul 2012, afaceristul din Jilavele a încheiat cu Primăria... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2019, 11:05 (6250 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița luptă zadarnic împotriva cancerului de col uterin

Ialomița luptă zadarnic împotriva cancerului de col uterin

Prevenția cancerului de col uterin este un eșec la nivelul județului Ialomița. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia, unitate medicală care coordonează Programul Național de Screening pentru Cancerul de Col Uterin, atrag atenția că adresabilitatea pacientelor către cabinetele în care se realizează testările este scăzută. Principala problemă o reprezintă neimplicarea medicilor de familie care evită să recomande astfel de investigații medicale. În același timp, numărul femeilor care suferă de afecțiuni oncologice depistate în zona genitală este într-o continuă creștere.

Un program ratat... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 20:05 (7323 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

20 de școli și grădinițe nu asigură paza copiilor

Se întâmplă în Ialomița

20 de școli și grădinițe nu asigură paza copiilor

Siguranța elevilor din unitățile școlare ar trebui să fie o prioritate pentru autoritățile ialomițene. În vreme ce în majoritatea școlilor și grădinițelor paza și siguranța copiilor este asigurată prin suprave­ghere video, pază asigurată cu personal propriu al unității de învățământ, cu firmă de pază sau pază asigurată de primărie, în 20 de unități școlare aceste modalități de supraveghere lipsesc cu desăvârșire. Iar cele mai multe sunt grădinițe...

Siguranța elevilor lasă de dorit
La nivelul județului Ialomița există 145 de unități de învățământ. Pentru siguranța celor peste... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 16:55 (6219 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost reacreditat

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost reacreditat

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit o nouă acredi­tare din partea Autorității Naționale de Management al Calității în Sănătate. Unitatea medicală a fost încadrată în categoria a III-a, mai având de pus la punct unele deficiențe minore. Reprezentanții Spitalului Slobozia au precizat faptul că oficialii ANMCS au fost impresionați de proiectele de investiții care se vor derula în perioada următoare.

Un demers îndeplinit Procedura de reacreditare a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a început cu aproximativ un an în urmă. În toată această perioadă de timp, Comisia de Acreditare... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 14:40 (13322 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CFR SA tratează cu indiferență infrastructura feroviară

În Ialomița

CFR SA tratează cu indiferență infrastructura feroviară

La fel ca în toată țara și în Ialomița este vizibilă indife­rența cu care CFR SA tratează infrastructura feroviară. Pe linii circulă trenuri învechite și pline de mizerie, iar stațiile sunt lăsate în paragină. Cu toate acestea, oficialii CFR SA au o cu totul altă viziune despre felul în care arată infrastructura feroviară a județului. Aceștia susțin că numai anul trecut au investit aproximativ 1 milion de lei pentru modernizarea întregii infrastructuri...

Un imens paradox
În Ialomița există, potrivit estimărilor oficiale, 293 de kilometri de rețea feroviară aflată în exploatare... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 11:10 (2562 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

300 de elevi din Ialomița, obligați să învețe împreună în aceleași clase

300 de elevi din Ialomița, obligați să învețe împreună în aceleași clase

Puternic afectate de scăderea numărului de elevi, școlile din Ialomița apelează la metoda «învățământului simultan». Statistica Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că, în acest an școlar, 11 unități de învățământ utilizează această formă de educație.

Statistici îngrijorătoare Potrivit estimărilor, anual, din evidențele școlilor și grădinițelor ialomițene «dispar» aproximativ 1000 de elevi și preșcolari. Motivele care determină acest fenomen sunt generate de mulți factori, cele mai importante fiind abandonul școlar și situația socio-economică a familiilor din care copiii provin... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2019, 17:45 (5522 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procedura de concesionare a serviciului de iluminat public a fost anulată

Incompetență administrativă în valoare de 35000 de lei la Slobozia

Procedura de concesionare a serviciului de iluminat public a fost anulată

La sfârșitul lunii august 2019, Consiliul Local Slobozia aproba un proiect de hotărâre privind «delegarea prin concesionare a gestiunii serviciului de iluminat public». La sfârșitul lunii septembrie, autoritățile locale au inițiat procedurile de concesionare a acestui serviciu. Procedura a eșuat lamentabil, autoritatea publică recunoscând în anunțul de anulare că «există abateri grave de la prevede­rile legislative». Documentația a fost realizată de către consultantul Rom-Leader Company Ltd SRL la valoarea de 35000 de lei și supervizată de către administratorul pu­blic Gheorghe Puia.

Încă o decizie marca Mocioniu... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2019, 13:20 (6722 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Festivalul Culinar «La Casa Tudorii» 2019

Întâii degustători ai județului

În anul 2019, Festivalul Culinar «La Casa Tudorii» a ajuns la ediție a IX-a. Președintele e trecut deja de jumătatea celui de-al patrulea an de mandat... Festivalul s-a desfășurat duminică, 13 octombrie a.c., și n-a putut începe fără Președinte. Președintele a venit la 11 trecute fix. Restul e istorie sub vremi și fotografii de arhivă...

Impresii la cald
Festivalul Culinar «La Casa Tudorii» a fost inventat de autorități pentru a resuscita turismul istoric în Ialomița. Între timp, turismul a murit și a fost îngropat sub un maldăr de fonduri europene. Festivalul a rămas... Așa că... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2019, 20:40 (5740 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Un nou proiect la Săveni

Un nou proiect la Săveni

Comuna Săveni se moder­nizează vizibil pe zi ce trece. După finalizarea asfaltării a 1,2 km de străzi locale, autoritățile din Săveni au demarat un nou proiect: modernizare sistemului de iluminat public. Valoarea acestuia este acoperită atât din bugetul local, cât și din co-finanțare prin Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița. Tot la acest capitol, comuna Săveni se poate mândri cu încă două proiecte aflate la acest moment în desfășurare.

Peste 223 mii de lei pentru iluminat
După finalizarea proiectului «Modernizare străzi locale în comuna Săveni», a venit rândul iluminatului... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2019, 17:20 (6328 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Croșete cu fonduri europene

La Traian

Croșete cu fonduri europene

Larisa Bucur are 53 de ani și locuiește în comuna Traian. În urmă cu un an, Larisa Bucur a reușit să-și înființeze propria firmă, în prezent reușind să «croșeteze» cu fonduri europene. Proiectul a prins contur de puțin timp, însă comenzile sunt multe.

Un nou capitol După o viață în care a vândut produse într-un mic magazin alimentar, Larisa Bucur s-a hotărât să își des­chidă propria ei firmă. S-a întors la vechea pasiune, croșetatul... Și a făcut din asta un loc de muncă atât pentru ea, cât și pentru alte patru femei din comuna Traian. «Am început să croșetez în urmă cu mai bine de... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2019, 17:40 (7083 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

anomalii politice

Viața politică își petrece în tihnă zilele, cu aceleași personaje cu care ne-a obișnuit de ani buni. Poate prea mulți. Sunt aceleași fețe cu care partidele ne-au fami­liarizat deja și despre care cei mai mulți dintre noi știm cam cât și cum le poate pielea. Penuria de oameni este resimțită pe întreg eșichierul politic, impresia de primenire fiind falsă și neglijabilă. Forma discursului se schimbă în timp ce fondul insului politic rămâne același. Cu toate că anii trec și perioadele de alternanță ar presupune apariția unor noi figuri. Realitatea vieții politice pare neschimbată, personajele perorând despre fix aceleași probleme ca în urmă cu 10 ani. Nu există un interes anume pentru remedierea unor... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2019, 12:10 (3429 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Vasile Blaga NU este pe Facebook

Vasile Blaga NU este pe Facebook

«Avînd în vedere faptul că pe rețeaua de socializare Facebook a fost creat un cont cu numele „Vasile Blaga“, ce are atașată fotografia ministrului Administrației și Internelor, facem precizarea că acest ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 08:57
(25383 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Cros pentru persoanele cu dizabilități

Liga pentru promovarea și apărarea drepturilor persoanelor cu handicap din România organizează «Crosul egalității de șanse pentru persoanele cu dizabilități», ediția a II-a , sîmbătă, 26 iunie 2010, între ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 08:37
(26135 vizualizări - 0 comentarii)


1400 de litri de combustibil și o autoutilitară, indisponibilizate de polițiști

1400 de litri de combustibil și o autoutilitară, indisponibilizate de polițiști

Polițiști din Gheorghe Doja și Miloșești au depistat, pe unul dintre drumurile agricole dintre cele două comune, două autoutilitare, înmatriculate în București, respectiv în județul Prahova. Cu privire ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:23
(22628 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri la plată pentru 9,4 milioane ha

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat vineri, 11 iunie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață, pentru anul 2010. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:20
(22379 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Cel mai fidel cititor»

Fetești: «Cel mai fidel cititor»

Primăria și Consiliul Local Fetești, la inițiativa primarului Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Bibliotecii Municipale și al Casei de Cultură din localitate, au organizat marți, 15 iunie a.c., acțiunea ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:12
(19823 vizualizări - 0 comentarii)


Cercetat pentru braconaj piscicol

Polițiștii din Vlădeni au depistat un bărbat, de 43 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, în timp ce pescuia pe rîul Ialomița cu un halău, acesta nefiind autorizat să dețină și să folosească scule ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:11
(22526 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Vlădeni braconaj


«Divina profesie», imortalizată pe hârtie

«Divina profesie», imortalizată pe hîrtie

Începînd de miercuri, 16 iunie, Centrul Cultural «Ionel Perlea» este gazda unei inedite expoziții-concurs de fotografie. Evenimentul, organizat de Asociația Învățătorilor Ialomițeni, în colaborare cu autoritățile ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:50
(21247 vizualizări - 0 comentarii)


Și-au declarat animalele furate și polițiștii, găsindu-le, i-au amendat că le-au lăsat libere

Doi ialomițeni au fost sancționați contravențional după ce și-au lăsat animalele fără supraveghere. Asta după ce ambii au sesizat Poliției că animalele le-ar fi fost furate, acestea fiind depistate ulterior ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:48
(16451 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Poliție


Amara: Sezonul estival, păzit de jandarmi

Amara: Sezonul estival, păzit de jandarmi

Începînd cu această săptămînă, echipe mixte de jandarmi și polițiști vor patrula pe străzile stațiunii Amara pentru a asigura siguranța și ordinea publică. Măsura a fost adoptată în scopul prevenirii faptelor ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:44
(23404 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 07:20
(15681 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 19:08
(14321 vizualizări - 0 comentarii)


Băut și fără permis, la volan

Noaptea trecută, respectiv 14 spre 15 iunie, un autoturism ce se deplasa pe direcția Urziceni-Slobozia a fost oprit pentru un control de rutină de polițiștii din Alexeni și Ion Roată, aflați în serviciul ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:19
(23231 vizualizări - 0 comentarii)


Sănătatea bovinelor, la control

Autoritatea Națională Sanirat-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a demarat recent acțiunea privind obținerea statusului de «oficial liber de Bruceloză bovină», motiv pentru care toate exploatațiile ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(25705 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DSV control


Accident produs de un șofer beat cui

Două persoane rănite și un autoturism distrus aproape în totalitate, sînt urmările unui grav accident rutier petrecut în noaptea de 14 spre 15 iunie în apropierea comunei Adîncata. Primele cercetări ale ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(21932 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: accident


Incendii la Gheorghe Doja și Traian

Luni seara, 14 iunie, în jurul orelor 19,00, un apel de urgență alerta pompierii. Apelul fusese dat din comuna Gheorghe Doja unde căminul cultural din localitate se aprinsese de-a dreptul. Clădirea era ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(25759 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii voluntari, în concurs

Inspectoratul pentru Situații de urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a desfășurat, marți, 15 iunie faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:17
(29193 vizualizări - 0 comentarii)


Camera de Comerț Ialomița organizează cursuri de formare

Luni, 14 iunie, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» s-a desfășurat seminarul cu tema «Propuneri pentru realizarea unor proiecte în domeniul energiei regenerabile, prin accesarea de programe de finanțare ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:16
(15445 vizualizări - 0 comentarii)


În perioada 11-13 iunie: Muzeul Național al Agriculturii, la Moara Vlăsiei

În perioada 11-13 iunie: Muzeul Național al Agriculturii, la Moara Vlăsiei

Muzeul Național al Agriculturii a participat, în calitate de partener, la prima ediție a Festivalului Vlăsiei, manifestare organizată Consiliul local și Primăria comunei Moara Vlăsiei (județul Ilfov), localitate ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 12:00
(25992 vizualizări - 0 comentarii)


Revista Junior, locul I la Concursul Revistelor Școlare

Revista Junior, locul I la Concursul Revistelor Școlare

«Cea mai mare bogăție din aceasta lume sînt copiii, mai mare decît toți banii din lume și toată puterea de pe pămînt» este motto-ul sub care colectivul de cadre didactice al Grădiniței cu Program Prelungit ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 11:21
(27183 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: revista Junior


«Șoferi» fără permis, beți la volan

În ultimele 48 de ore, în urma controalelor de rutină desfășurate de polițiști, pe arterele județului au fost depistați trei conducători auto ce se aflau la volanul unor autoturisme, cu toate că nu aveau ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 16:38
(22967 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 12/13 iunie, în intervalul orar 22.00-03.00, efective din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 16:36
(13326 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Serviciile voluntare și private de pompieri, la concurs

Marți, 15 iunie a.c., începînd cu ora 8,00, la Stadionul Municipal 1 Mai din Slobozia se va desfășura faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare înființate la nivelul localităților ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 15:32
(17216 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Flutur: «S-a decis înghețarea alegerilor din PD-L la toate nivelurile»

«S-a decis înghețarea deocamdată a alegerilor din PD-L la toate nivelurile» a declarat Gheorghe Flutur după ședința Biroului Permanent Național. «Dorim să ne concentrăm în perioada următoare pe rezolvarea ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 15:01
(17605 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: PDL alegeri


Accidente la Sf. Gheorghe și Făcăeni

Paramedicii din Urziceni au fost prezenți duminică, 13 iunie, în jurul orei 19.30, la un accident rutier, produs între un autotren și un autoturism pe raza comunei Sf. Gheorghe. Aceștia au deconectat bornele ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:29
(14460 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: A căzut din căruță

Echipajul SMURD a fost solicitat duminică, 13 iunie, pe raza comunei Sinești. Un bărbat, de 32 de ani, a căzut din căruță și s-a ales cu multiple traumatisme. După acordarea îngrijirilor medicale inițiale ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:28
(16545 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Animal scos de pompieri din noroi

O bovină rămasă împotmolită în noroi, pe malul stîng al rîului Ialomița, a fost salvată sîmbătă dimineață, în jurul orei 8.30, de pompierii din Urziceni. Aceștia au acționat cu mijloacele din dotare timp ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:28
(16128 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița pompier


La Slobozia a ars o casă, la Țăndărei un transformator electric,  iar la Coșereni o motocicletă s-a făcut scrum

La Slobozia a ars o casă, la Țăndărei un transformator electric, iar la Coșereni o motocicletă s-a făcut scrum

Vineri seara, 11 iunie, o casă de pe strada Plevnei din Slobozia a luat foc. Întrucît proprietara, ce locuia singură, nu era acasă în momentul izbucnirii incendiului, flăcările au fost observate de vecinii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:22
(26913 vizualizări - 0 comentarii)


«Clubul de vacanță» la Protoieria Urziceni

În cursul vacanței de vară, respectiv 15 iunie-15 septembrie, Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu organizația World Vision România, susține programul «Clubul de vacanță ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:44
(16341 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de peste 5300 de lei într-o singură noapte

În cursul nopții de vineri spre sîmbătă, 11/12 iunie, în miez de noapte, polițiști de siguranță publică și poliție rutieră, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, au acționat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:38
(16517 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia amenzi


Borănești, Bărcănești și Coșereni, în vizorul polițiștilor

Efective ale Poliției Municipiului Urziceni și ale posturilor de poliție limitrofe au acționat pe raza comunelor Borănești, Bărcănești și Coșereni, urmărindu-se în special prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:36
(14680 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...