Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Profesori obligați să facă naveta cu mașinile de ocazie

La Giurgeni

Profesori obligați să facă naveta cu mașinile de ocazie

Profesorii din Giurgeni nu mai au dreptul să vină la școală cu microbuzul școlar. Decizia a fost adoptată de administrația locală, după ce reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița le-au explicat faptul că automobilele trebuie utilizate doar pentru transportul elevilor. Sindicatele din Învățământ atrag atenția că decizia luată de aleșii locali este «abuzivă» și reclamă faptul că profesorii navetiști vin la cursuri cu mașinile de ocazie.

Situație încurcată La câteva săptămâni de la începerea noului an școlar, reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița au verificat starea tuturor microbuzelor... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2019, 14:40 (5797 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Funcționarii ialomițeni din subordinea Ministerului Agriculturii, obligați să răspundă apelului ministrului Petre Daea

Funcționarii ialomițeni din subordinea Ministerului Agriculturii, obligați să răspundă apelului ministrului Petre Daea

Petre Daea, ministrul Agriculturii, ar fi făcut presiuni asupra funcționa­rilor publici din Ialomița, angajați în instituțiile aflate în subordinea Minis­terului pe care îl conduce, să participe la «Zilele Naționale ale Produselor Alimentare Românești», eveniment organizat la București. Manifestarea este una pur electorală și reprezintă dorința lui Petre Daea de a-i arăta Vioricăi Dăncilă susținerea sa pentru Alegerile Prezidențiale. Surse avizate ne-au precizat că ministrul Agricul­turii i-ar fi promis șefei Guvernului că va aduce la acest eveniment fermieri din toată țara, însă cei mai mulți dintre aceștia au refuzat să participe. Drept urmare, Petre Daea i-a «transformat» pe funcționarii din... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 20:10 (4784 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect european blocat din cauza extinderii cimitirului

La Fetești

Proiect european blocat din cauza extinderii cimitirului

Extinderea cimitirului din Fetești pe un teren care aparține Ministerului Afacerilor Interne face imposibilă exploatarea respectivei suprafețe. Cele 5 hectare au fost incluse într-un program cu finanțare europeană realizat cu scopul de a împăduri terenurile aflate în proprietatea statului. Inițiativa a fost însă blocată din cauza administrației locale de la Fetești, care a oferit locuitorilor noi locuri de veci în respectiva zonă. Suprafața pe care Ministerul Afacerilor Interne o deține la Fetești este administrată de Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița, ai cărei reprezentanți susțin că fac demersuri pe lângă municipalitate pentru remedierea situației.

Un demers ratat... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 14:15 (3096 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Aproximativ 30% dintre elevii ialomițeni sunt navetiști

Anul școlar 2019-2020

Aproximativ 30% dintre elevii ialomițeni sunt navetiști

O statistică a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că dintre cei peste 36 mii de elevi ialomițeni, care frecventează zilnic cursurile în anul școlar 2019-2020, 30% fac naveta. Dintre aceștia, cei mai mulți navetiști provin din mediul rural, respectiv 9815. Cu toate acestea, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița le-a pus la dispoziție elevilor doar 93 microbuze școlare.

Peste 11 mii de elevi navetiști Anul școlar 2019-2020 a în­ceput de aproape o lună de zile, iar conform statisticilor oferite de Inspectoratul Școlar Județean, 36507 elevi frecventează unită­țile de învățământ... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 11:05 (5027 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu legiferează pentru posteritate

O nouă ședință a Consiliului Local Slobozia

Administrația Mocioniu legiferează pentru posteritate

Gripată de luptele intestine dintre primar și viceprimari, administrația din Slobozia continuă să legifereze proiecte de hotărâri pentru care nu există surse de finanțare sau susținere din partea cetățenilor orașului. Joi, 26 septembrie 2019, plenul Consiliului Local a legiferat o serie de proiecte care vizează fie viața publică a orașului, fie investiții în obiective edilitare megalomanice, precum construirea sălii de sport polivalente în valoare de 66,5 milioane de lei...

O ședință ca toate ședințele Ședința Consiliului Local Slobozia de săptămâna trecută readuce în atenția opiniei... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2019, 17:50 (8127 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Strategie de Iluminat Public de 25000 de lei, via Ioan Martin

Tichia de mărgăritar a Turcului de Urziceni

Strategie de Iluminat Public de 25000 de lei, via Ioan Martin

Serviciul de salubritate nu este singura idee creață a primarului Constantin Sava. El a achiziționat recent o Strategie de Iluminat Public pentru orașul Urziceni, de la fostul său șef de partid, Ioan Martin. Strategia a costat 25000 de lei și reprezintă primul pas în procesul de înființare a unui Serviciu de Iluminat Public. Potrivit Legii 230/2006, a serviciului de iluminat public, toate unitățile administrativ teritoriale din țară sunt obligate să înființeze un astfel de serviciu sau să concesioneze activitatea unei firme specializate.

Unde merge mia, merge și suta Înființarea Serviciului... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2019, 14:40 (5910 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița cheltuie peste 170 milioane de lei pentru apa nepotabilă

Ialomița cheltuie peste 170 milioane de lei pentru apa nepotabilă

Programul Național de Dezvoltare Locală al Guvernului României alocă primăriilor din Ialomița peste 170 milioane de lei pentru modernizarea, reabilitarea sau extinderea sistemelor de apă și canalizare pe care le-au realizat. Banii Guvernului sunt însă cheltuiți în zadar, având în vedere că mai bine de jumătate din cele 60 de sisteme de apă din județ nu dispun de autorizație sanitară de funcționare. Marea problemă o reprezintă calitatea proastă a apei pe care administrațiile locale o furnizează către populație. Această situație este gene­rată de lipsa stațiilor de tratate. Potrivit listei proiectelor finanțate prin intermediul PNDL, doar două primării din Ialomița au făcut solicitări pentru finanțarea... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2019, 10:50 (3865 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Pictură pe tricouri» by Mihaela Bujor

Noul trend 2019

«Pictură pe tricouri» by Mihaela Bujor

Și-a descoperit pasiunea în urmă cu 9 ani, iar de atunci nu s-a mai oprit. A pictat pe tot ce a pus mâna... De la lemn, sticlă și plastic, până la rucsacuri și adidași. Acum însă pictează pe tricouri. Arta sa este valorificată de cererile interminabile de la prieteni, rude și necunoscuți. «Ceea ce creez, vine pur și simplu din pasiune! Sunt o perfecționistă și nu vreau să mă dezamăgesc în primul rând pe mine, apoi pe cumpărător... Mi-a intrat în sânge și nu mă pot opri!» susține Mihaela Bujor.

Hand Made Art În urmă cu 9 ani, Mihaela Bujor a descoperit arta rulării hârtiei, respectiv... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2019, 11:05 (2108 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Viitorul copiilor sună bine!

Se întâmplă la Perieți

Viitorul copiilor sună bine!

După ultimele sale reali­zări, lucrările de asfaltare și amplasarea în comună a 5 busturi ale celor mai importante personalități de-a lungul istoriei, primarul Periețiului, Adrian Merlea, se preocupă de viitorul copiilor: realizarea de parcuri, reabilitarea școlii și grădiniței sau introducerea în unitățile de învățământ a culege­rilor auxiliare. Astfel, cei mici vor deveni beneficiarii mai multor surprize din partea edilului. «Anul acesta ne axăm pe viitorul copiilor noștri!» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți.

Parcuri pentru copii Luna septembrie reprezintă luna în care... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2019, 18:05 (4677 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

candidaturi de sacrificiu

Cel puțin la Slobozia, Alegerile Locale din 2020 vor reprezenta alinierea unor candidați de sacrificiu. Indiferent de persoanele cu care se vor prezenta partidele, acestea vor fi doar oameni care, după alți 4 ani, vor fi nevoiți să se retragă. Căci, la Slobozia, oricare va fi cel ales/aleasă, se va confrunta cu realitatea a ceea ce a reprezentat politica social-democrată timp de 30 de ani. Municipiul reședință de județ al Ialomiței este înglodat în datorii, are demarate mai multe pro­iecte extrem de costisitoare, în timp ce pro­ble­mele de zi cu zi abundă agenda administrației. Din nefericire, oricare va fi candidatul/candidata care va câștiga, imposibilitatea reală de a rezolva aceste probleme... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2019, 14:05 (3158 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

 Nouă persoane au murit într-un accident rutier

Tragedie la Sfântu Gheorghe

Nouă persoane au murit într-un accident rutier

UPDATE Cauzele accidentului sunt investigate de procurorii din Urziceni

Un grav accident rutier s-a petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 5 octombrie 2019, pe DN2A, în zona localității Sfântu Gheorghe. Din primele informații se pare că nouă persoane și-ar fi pierdut viața, în urma impactului dintre un tir și un microbuz.

Trafic blocat din cauza accidentului
În microbuzul implicat în accidentul rutier se aflau 17 persoane, care doreau să ajungă la serviciu, în Capitală. Se pare că șoferul tirului ar fi pătruns pe contrasens și s-a izbit frontal de microbuz. Din accident a rezultat decesul a nouă persoane, iar alte nouă au fost rănite. Victimele au... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2019, 09:01 (31104 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grădina de Vară din Amara va fi modernizată. Adio, Festivalul «Trofeul Tinereții» 2020!

Contract parafat între Primăria Amara și constructor

Grădina de Vară din Amara va fi modernizată. Adio, Festivalul «Trofeul Tinereții» 2020!

Vineri, 4 octombrie 2019, la orele 11,30, autoritățile locale din Amara au semnat contractul pentru reabilitarea Grădinii de Vară, locația unde se desfășoară prin tradiție Festivalul «Trofeul Tinereții». Valoarea proiectului este de 13,8 milioane de lei, iar termenul limită pentru finalizarea lucrărilor este de un an... Investiția pune în dificultate desfășurarea Festivalului de la Amara de anul viitor, declarat oficial «cel mai longeviv festival de muzică ușoară din țară». Primarul orașului Amara, Ion Măiță, nu are la acest moment o soluție de avarie. «E prea devreme să identificăm o soluție pentru ediția din 2020... Sperăm ca până la momentul respectiv să facem recepția!» a declarat primarul... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2019, 16:40 (7537 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala Gimnazială Movilița așteaptă amenajarea unor toalete moderne

Școala Gimnazială Movilița așteaptă amenajarea unor toalete moderne

Și în acest an școlar elevii Școlii Gimnaziale Movilița vor fi obligați să folosească WC-urile din curtea unității de învățământ. Situația este generată de faptul că proiectul finanțat de Guvernul României privind realizarea unor toalete mo­derne a fost sistat. În lipsa unor grupuri sanitare noi, unitatea de învățământ nu poate primi autorizația sanitară de funcționare, iar fără acest document Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar i-ar putea ridica acreditarea. Deși cunosc problema, reprezentanții autorităților locale tratează totul cu indiferență.

Un proiect abandonat... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2019, 16:20 (7699 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camere video portabile pentru Poliția Locală Slobozia

Camere video portabile pentru Poliția Locală Slobozia

Începând cu anul 2008, Poliția Locală Slobozia filmează fiecare mișcare a cetățenilor. Pe lângă camerele de supraveghere din oraș și cele montate pe bordul mașinilor, polițiștii locali dețin la purtător mici camere video portabile, prinse de cămașă ori de epoleți. La acest moment, Slobozia este «mai în siguranță» cu 11 camere...

Siguranță și încredere În vreme ce municipiul Slobozia este împânzit de camere de supraveghere, polițiștii locali dețin suplimentar, de mai bine de 11 ani, mici camere video portabile. Prinse de cămașă sau de epoleți, cu ajutorul unei singure apăsări pe buton... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2019, 14:25 (11369 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, sufocat de pacienți cu probleme minore

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, sufocat de pacienți cu probleme minore

În timp ce Ministerul Sănătății amenință că-i va sancționa pe medicii care nu oferă consultații în timp optim, Spitalul Județean de Urgență Slobozia se confruntă cu o avalanșă de cazuri care nu repre­zintă o urgență medicală. Aproximativ 70% dintre pacienții care se prezintă la Unitatea de Primiri Urgențe pot fi consultați de medicii de familie. Pentru ca numărul acestor cazuri să scadă, autoritățile ialomițene au luat decizia de a înființa Centre de Permanență în 5 localități. Deși util, proiectul însă a fost abandonat...

Situație delicată Un proiect de lege inițiat de Ministerul ... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2019, 11:05 (7527 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apostolii muzicii de operă

Apostolii muzicii de operă

Un profesor dăruit îl întâlnești o dată în viață... Elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia au această șansă cu doi profesori dă­ruiți muzicii. Așa cum spunea Maria Callas, «Fie te naști artist, fie nu. Și rămâi artist chiar dacă vocea ta nu mai e un foc de artificii. Artistul rămâne pentru vecie!»...

Mezzosoprana Lăcrămioara Crihana: «Cântatul înseamnă suflet îmbinat cu muzică!»
Proaspăt doctorand al Universității Naționale de Arte «George Enescu» Iași, solistă a Teatrului Național de Operă și Operetă «Nae Leonard» Galați de mai bine de 10 ani și... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2019, 17:40 (5270 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Un nou director la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița

Un nou director la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița are un nou director. Este vorba despre comisarul Florina Manea. Aceasta a fost numită interimar la conducerea instituției, pentru o perioadă de 6 luni, după scandalul public în care a fost implicat fostul director, Cornel Ianuș.

Alcoolul l-a lăsat fără funcție Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița a rămas fără director, după ce Cornel Ianuș și-a dat demisia, fiind implicat într-un imens scandal public. În timpul unui control inopinat efectuat de reprezentanții Autorității Naționale pentru Protecția... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2019, 14:25 (6379 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Pierderi lunare de peste 60 mii de lei

Serviciul Public de Transport Local Slobozia

Pierderi lunare de peste 60 mii de lei

După aproape două luni de la înființare, problemele Serviciului Public de Transport Local Slobozia se țin lanț. Lipsa licențelor de transport, numere de Olanda și, mai nou, pierderi de peste 60 mii de lei pe lună! Primarul Adrian Mocioniu este optimist și crede că din ce în ce mai mulți cetățeni vor utiliza drept mijloc de locomoție transportul public.

Probleme peste probleme Începând cu 1 august 2019, pe străzile municipiului Slobozia au apărut mult așteptatele autobuze de transport public. Cu toate acestea, apariția acestora a cauzat administrației locale numeroase pro­bleme. Începând... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2019, 10:45 (6757 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Râul Ialomița, grad de poluare «moderat»

Oficial, stăm bine

Râul Ialomița, grad de poluare «moderat»

În Ialomița există oficial «10 surse potențial poluatoare», potrivit informațiilor furnizate de către Administrația Bazinală de Apă Ialomița-Buzău. Concret, este vorba despre 10 firme care desfășoară activități economice care presupun deversarea de ape uzate în emisarul Ialomița. În ultimii 10 ani, au fost înregistrate 41 de deversări accidentale în ba­zinul hidrografic Ialomița, dintre care doar 3 pe teritoriul județului. Oficialii Administrației Bazinale de Apă Ialomița-Buzău susțin că, în condițiile în care toate aceste entități au stații de epurare funcți­onale, râul Ialomița are un grad de poluare «moderat». În spatele sintagmei se ascund însă pericole ecologice reale, la care oficialii preferă... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2019, 16:55 (4695 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Dan Anton, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA, angajare ilegală

Președintele Moraru angajează pe bază de «recomandări»

Dan Anton, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA, angajare ilegală

Dan Anton este noul director al Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Numirea sa, în 12 august 2019, este o premieră administrativă fără precedent. Potrivit declarațiilor oficiale ale pre­ședintelui Victor Moraru, «Dan Anton a fost angajat după ce am căutat în stânga și-n dreapta, la recomandarea unei colege...». Con­form OUG nr. 109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice, numirea lui Dan Anton este ilegală. Evident, preșe­dintele Victor Moraru nu este de aceeași părere...

Unul este Dan Anton Ziarul nostru a publicat în urmă cu o săptămână un articol în care ... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2019, 11:05 (8912 vizualizări - 7 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
359 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: S-a finalizat autorizarea la plată a avansului pentru subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că a finalizat autorizarea la plată a avansului către fermierii ialomițeni care au depus cereri de plată în cadrul ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 11:15
(7375 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fundata și Malu Roșu

Un coș de fum neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la locuința unui cetățean din localitatea Fundata. Evenimentul a fost anunțat prin 112, iar la fața locului ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 09:05
(5815 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite la crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii ajutoarelor naționale tranzitorii (ANT) în sectorul zootehnic, la speciile bovine și ovine/caprine, că ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:35
(7752 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Furt dint-un magazin de îmbrăcăminte și încălțăminte

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia cercetează un bărbat, în vîrstă de 40 de ani, din localitate, bănuit de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:10
(5715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Manifestări de 1 Decembrie la Slobozia

De 1 Decembrie-Ziua Națională a României, în organizarea Instituției Prefectului Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia, precum și a Primăriei Municipiului Slobozia, în municipiul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:40
(6320 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident cu doi morți și două persoane rănite grav

Un eveniment rutier, produs pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum, s-a petrecut marți, 24 noiembrie 2015, în jurul orei 11,00. În urma acestuia, două persoane și-au pierdut viața, iar alte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:05
(6352 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Ziua Porților Deschise» la Poliție

Vineri, 27 noiembrie  a.c., în intervalul orar 9,00-12,00, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița își va deschide porțile pentru elevii ialomițeni care doresc să observe îndeaproape o parte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 16:20
(6551 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bărbat carbonizat într-un incendiu

Marți, 24 noiembrie, în jurul orei 21,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din Fetești. Pompierii s-au deplasat în cel mai scurt timp cu două ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 15:05
(5105 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: Activități de prevenție la Grădinița «Lumea Copiilor»

Polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au venit în întîmpinarea copiilor Grădiniței «Lumea Copiilor» din municipiu, pentru organizarea unei activități informative pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 14:25
(4273 vizualizări - 0 comentarii)


Contracte de muncă în Israel, prin ANOFM

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă continuă, prin intermediul structurilor sale teritoriale, procesul de înregistrare a persoanelor care doresc să ocupe un loc de muncă în domeniul construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 13:05
(5519 vizualizări - 0 comentarii)


25 noiembrie-Ziua Internațională pentru Eliminarea Violenței Împotriva Femeilor

Avînd în vedere că unul dintre domeniile prioritare de acțiune preventivă ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pentru anul 2015 este prevenirea infracțiunilor comise cu violență, ofițerul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 12:15
(5184 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în luna ianuarie 2016. La această acțiune sînt oferite 800 de locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 17:15
(7385 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost depuși luni, 23 noiembrie a.c., de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 16:25
(5770 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean dat în urmărire internațională, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Italia. La data de 23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 15:10
(5906 vizualizări - 0 comentarii)


Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, din inițiativa Preacucernicului Părinte Aurel Berbec, Protopop de Urziceni, în perioada 14-22 noiembrie 2015, s-a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 14:15
(11574 vizualizări - 1 comentariu)


AFIR publică Ghidul de prevenire a neregulilor în accesarea fondurilor PNDR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a publicat pe pagina de internet oficială a Agenției www.afir.info «Ghidul de prevenire a neregulilor privind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 13:15
(6400 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Peste 1000 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate și 13 infracțiuni constatate în flagrant de către polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților derulate în perioada  20-22 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 12:30
(3582 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Despăgubiri pentru secetă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că a fost publicată, în Monitorul Oficial nr.797, Ordonanța de Urgență nr. 45 privind instituirea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 11:25
(6413 vizualizări - 0 comentarii)


Mine antitanc, descoperite la Movilița

Mine antitanc, descoperite la Movilița

Două mine antitanc metalice, active și extrem de periculoase, au fost descoperite de un cetățean pe un teren arabil de pe raza localității Movilița. Inițial, bărbatul a sunat la 112 spunînd că a descoperit ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 10:35
(6161 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două persoane, din Algeria și Mali, depistate cu ședere ilegală

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul pentru Imigrări Ialomița au desfașurat, la data de 19 noiembrie a.c., mai multe acțiune specifice cu forțe proprii și în cooperare, cu polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 09:20
(5545 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Peste 20 de jandarmi din cadrul Detașamentului de jandarmi Fetești participă vineri, 20 noiembrie a.c., între orele 8,00-14,00, la o acțiune de împădurire a Luncii Stenica. Jandarmii ialomițeni participă ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 12:30
(7311 vizualizări - 1 comentariu)


Din cauza unor lucrări Enel se oprește apa la Căzănești!

Pentru executarea unor lucrări de întreținere și reparație la liniile de alimentare cu tensiune, Enel Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice la stația de pompare și sursa Căzănești ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 11:10
(5558 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, 12 victime!

În ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație, soldate cu rănirea a 12 persoane.
Primul dintre acestea s-a produs pe DN2A, în afara municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:15
(5046 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Reținut la scurt timp de la comiterea a două furturi din locuințe

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au reușit identificarea unei persoane bănuite de comiterea a două furturi din locuințe, la scurt timp de la săvîrșirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:10
(5183 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânără de 18 ani, dispărută

Fetești: Tînără de 18 ani, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o tînără, de 18 ani, care a plecat de acasă și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații care să conducă la depistarea acesteia sînt rugate să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:05
(8062 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Supraveghere judiciară pentru 171 de persoane

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au dispus, de la începutul anului 2015, măsuri pentru supraveghere judiciară în 171 de cazuri în care au fost luate măsuri preventive neprivative ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 18:15
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică la Căzănești și Andrășești

Jandarmii ialomițeni continuă acțiunile de prevenire și combatere a furturilor de energie electrică pe raza județului. Astfel, pe parcursul zilei de marți, 17 noiembrie a.c., efective de jandarmi din cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 16:40
(5549 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene șase bărbați, cu vîrste cuprinse  între 24 și 53 de ani, în timp ce conduceau autoturisme deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 15:25
(3732 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea pescuitului și a comerțului ilegal cu produse piscicole. Pe parcursul derulării activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 14:10
(5285 vizualizări - 0 comentarii)


Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a primit, prin Programul Operațional Regional 2007-2013, o autofreză de zăpadă. Aceasta va fi folosită la degajarea căilor ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 13:25
(4563 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...