Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Agenția Terra Tourism din Slobozia și-a țepuit clienții

Vacanțe cu ghinion

Agenția Terra Tourism din Slobozia și-a țepuit clienții

După ce au plătit mii de euro ca să plece în vacanță, clienții Agenției Terra Tourism din Slobozia reclamă faptul că au fost escrocați de reprezentanții firmei. La sfârșitul săptămânii precedente, unii dintre ei au fost notificați prin SMS și email că nu mai pot ajunge la destinațiile pe care și le-au ales întrucât Agenția și-a declarat insolvența. Alții au aflat despre acest aspect prin intermediul rețelelor de socializare. Luni, 25 iunie 2018, păgubiții au depus o plângere la Poliție, în care au descris cu lux de amănunte ceea ce li s-a întâmplat. Mai mult, oamenii au reclamat și faptul că au fost amenințați de către cei care i-au păgubit!

Au depus plângeri la Poliție... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 19:55 (15715 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

WeAccelerate, programul prin care start-up-urile pot crește într-un ritm accelerat cu sprijinul Telekom Romania. Înscrie-te și tu!

WeAccelerate, programul prin care start-up-urile pot crește într-un ritm accelerat cu sprijinul Telekom Romania. Înscrie-te și tu!

Ai o pasiune pe care ai transformat-o în business? Ai un start-up și un produs care generează deja venituri și îți dorești să îți dezvolți afacerea rapid? Faci parte dintr-o echipă entuziastă, dar dificultățile legate de finanțare încetinesc evoluția proiectului?

Sprijin în valoare de câte 10.000 de euro pentru zece start-up-uri finaliste
Telekom Romania te ajută să îți îndeplinești toate aceste dorințe, prin programul WeAccelerate, menit să încurajeze digitalizarea antreprenoriatului românesc. Înscrie-ți start-up-ul în program și poti fi unul dintre cei 10 finaliști ai competiției, care vor beneficia de susținere a activității de antreprenoriat în valoare de... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 18:40 (10101 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

20 mii de ialomițeni trebuie să primească bani de la Fisc

20 mii de ialomițeni trebuie să primească bani de la Fisc

O statistică a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că 20 mii de ialomițeni trebuie să primească bani din partea instituției. În mare parte, este vorba despre sumele achitate în plus față de obligația legală de plată pe care aceștia o aveau. Chiar dacă vestea este îmbucurătoare, există însă și un «dar» în tot acest demers. În cele mai multe cazuri, valoarea banilor care trebuie restituiți este mai mult decât modică, iar procedura extrem de stufoasă și costisitoare.

Să nu ne bucurăm degeaba! În anul de grație 2015, Ministerul Finanțelor Publice a publicat un Ordin... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 14:45 (6048 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Exodul funcționarilor publici de la Consiliul Județean Ialomița

Exodul funcționarilor publici de la Consiliul Județean Ialomița

bonus: Proiectele-avorton ale administrației județene

O  treime dintre angajații Consiliului Județean Ialomița au renunțat la locul lor de muncă în ultimii 2 ani. Situația este o consecință directă a măsurilor manageriale impuse de către președintele Victor Moraru. Potrivit declarațiilor acestuia, «instituția mai are nevoie de cel puțin 50 de salariați pentru a funcționa normal...». În pofida anunțului făcut de către președintele Consiliului Județean, funcționarii publici cu state vechi nu se înghesuie la concursurile organizate de către instituție.

Exodul manșetelor albe În urmă cu 2 ani, președintele Victor Moraru declara public... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 10:55 (10924 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mariana Iancu a abandonat aparatul CT repartizat de Ministerul Sănătății

Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Mariana Iancu a abandonat aparatul CT repartizat de Ministerul Sănătății

Mult așteptatul Computer Tomograf pe care Ministerul Sănătății l-a repartizat Spitalului Județean de Urgență Slobozia stă abandonat pe holurile unității sanitare. Echipamentul nu poate fi pus în funcțiune din cauza lipsei de spațiu. Contactată telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație, Mariana Iancu, managerul Spitalului Slobozia, a refuzat să răspundă apelurilor...

Investiție ratată la Slobozia
La începutul acestui an, Ministerul Sănătății anunța dotarea a 34 de spitale din țară cu aparate CT și RMN de ultimă generație. Printre beneficiarii «donațiilor... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2018, 13:40 (12422 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lucrările la intrarea în «Groapa lui Stoica» se amână la nesfârșit

Reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia

Lucrările la intrarea în «Groapa lui Stoica» se amână la nesfârșit

La un an distanță de la suspendarea lucrărilor, administrația locală din Slobozia încă nu știe data la care va finaliza intrarea în parcarea subterană din centrul orașului. Șantierul amenința siguranța clădirilor din jur și a fost închis până la identificarea unei noi soluții tehnice care să nu pună în pericol respectivele imobile. Reprezentanții municipalității susțin că au descoperit noua soluție tehnică, însă ea nu poate fi utilizată din cauza refuzului subcontractorului Octagon Contracting Engineering SA de a o pune în practică. Estimativ, cel mai devreme, se va putea intra în parcare abia peste 7 luni, susțin surse din cadrul administrației locale din Slobozia.

Scandalul palplanșelor... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2018, 11:05 (7538 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița administrativă așteaptă rectificarea bugetară

Ialomița administrativă așteaptă rectificarea bugetară

Administrațiile locale din Ialomița așteaptă luna iulie pentru a ști dacă vor finaliza investițiile anuale sau, mai grav, dacă vor supraviețui până la sfârșitul anului în curs. Majoritatea primarilor intervievați de noi susțin că la acest moment există «bani de funcționare», dar proiectele de dezvoltare a localităților depind aproape exclusiv de «rectificarea bugetară». Potrivit estimărilor, rectificarea bugetară va fi una pozitivă, însă edilii locali sunt rezervați în privința alocărilor pe care urmează să le primească...

Cine se frige cu ciorbă...
Administrația ialomițeană a... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2018, 16:40 (4310 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Singurul aparat de radiologie destinat bolnavilor de TBC e defect

După 4 decenii de funcționare

Singurul aparat de radiologie destinat bolnavilor de TBC e defect

De mai bine de o săptămână, Dispensarul TBC din Slobozia a rămas fără aparat de radiologie. Echipamentul medical folosit la diagnosticarea cazurilor de Tuberculoză s-a stricat după mai bine de 40 de ani de utilizare neîntreruptă.  Specialiștii care lucrează în cadrul Dispensarului susțin că au făcut numeroase sesizări către Ministerul Sănătății, dar și către Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu privire la înlocuirea aparatului însă, de fiecare dată, au fost tratați cu indiferență...

Aparatul vechi abandonat de autorități Dispensarul TBC din Slobozia este singura unitate medicală... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2018, 14:05 (7321 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 «Deturnare de fonduri» la DSP Ialomița

Scandalul continuă

«Deturnare de fonduri» la DSP Ialomița

La sfârșitul lunii mai 2018, Corpul de Control al Ministerului Sănătății a verificat validitatea acuzațiilor făcute de către angajați împotriva directorului Gabriel Modrea. În așteptarea raportului (și a eventualelor sancțiuni!), instituția se confruntă cu un nou scandal. Directorul economic Denisa Ioniță este acuzată de «deturnare de fonduri», faptă semnalată deja reprezentanților Corpului de Control. Potrivit declarațiilor angajaților, aceasta și-ar fi însușit o parte din banii câștigați în urma unui proces de către 19 dintre salariații instituției. O parte dintre acești angajați au depus cereri pentru restituirea drepturilor salariale restante încă din anul 2013...

Inchizitorul Modrea nu renunță... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2018, 10:50 (5934 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a întâmplat la Țăndărei

Elevi înscriși fără drept la Evaluarea Națională

Un nou scandal e pe cale să izbucnească la Școala «Spiru Haret» Țăndărei. Profesorul de Informatică al unității de învățământ este acuzat că ar fi transformat, fără drept, notele de «1» pe care le-a acordat unor elevi de clasa a VIII-a, în note de «10»! Rezultatele modificate ilegal le-au permis elevilor să susțină Evaluarea Națională. Deși conducerea școlii păstrează tăcerea, iar oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița infirmă întâmplarea, o serie de documente arată cum a fost comisă această ilegalitate cu puțin timp înainte de debutul examenului...

O situație ambiguă
... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2018, 17:55 (6383 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

Ialomița lor

Un administrator, fie el primar de comună sau oraș, președinte de consiliu județean sau prefect este bun când lasă ceva în urma lui. Ialomița de după Revoluție, roșie în întregime, n-a prea avut parte de administratori, mai toate localitățile județului suferind în tăcere pentru varii neajunsuri. Ialomițenii pare că s-au obișnuit cu ideea, propriile localități și chiar întreg județul ofilindu-se sub administrarea unor persoane ce parcă nu sunt interesate decât de propriile interese. Am ajuns, firesc, la jumătatea mandatului 2016-2020 și toate par a fi la fel. Ba, pe alocuri, situațiile chiar sunt mai grave. Investiții lăsate de izbeliște în așteptarea unor fonduri himerice alocate prin Programul... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2018, 12:20 (4676 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Urziceniului, Constantin Sava a fost achitat definitiv!

Primarul Urziceniului, Constantin Sava a fost achitat definitiv!

Curtea de Apel București a dat joi, 21 iunie 2018, o sentință definitivă în dosarul penal al primarului municipiului Urziceni, Constantin Sava. Astfel, magistrații din Capitală au decis să mențină soluția de achitare dată de Tribunalul Ialomița în toamna anului trecut. De asemenea, Maria Irimie, inculpată în același dosar, a fost la rândul său achitată.

«Soluția corectă asta era!»
Problemele penale ale primarului din Urziceni au început în 2015, când procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița l-au reținut pentru 24 de ore într-un dosar privind fapte de «abuz în serviciu... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2018, 12:15 (7068 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A murit ultimul veteran al orașului Țăndărei

A murit ultimul veteran al orașului Țăndărei

Oamenii care au luptat în timpul marilor războaie se sting unul câte unul și, o dată cu ei, și amintirile despre cele mai importante momente ale istoriei. Printre eroii neamului care s-au urcat la cer se numără și ostașul Tudor R. Istudor, cel care în Al Doilea Război Mondial a intrat în război împotriva rușilor și a ieșit luptând alături de ei, în Cehoslovacia... Ultimul veteran al orașului Țăndărei a murit în casa sa din strada Liliacului, înconjurat de familia care i-a ascultat de nenumărate ori poveștile adunate pe front...

O viață cumpătată Anul acesta, în februarie, Tudor R. ... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2018, 17:05 (8626 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un medic și o asistență sunt acuzați de fapte de corupție

Mascații au descins la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un medic și o asistență sunt acuzați de fapte de corupție

UPDATE dr Doru Didiță a fost reținut pentru 24 de ore!

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, împreună cu ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Ialomița, au efectuat joi, 21 iunie 2018, percheziții la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Acțiunea s-a desfășurat în cadrul unui dosar penal ce vizează fapte de corupție comise de  un medic și asistenta sa. În momentul de față, cadrele medicale se află la audieri la sediul Parchetului Județean.

Cercetările sunt în curs
Din primele informații, se pare că vizat de procurori ar fi medicul specialist în Boli Interne, Doru Didiță. De asemenea, în... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2018, 15:19 (33376 vizualizări - 42 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Activități extrașcolare în spații insalubre la Fetești

Activități extrașcolare în spații insalubre la Fetești

Elevii din Fetești își desfășoară activitățile extrașcolare într-un atelier insalubru aparținând Liceului Tehnologic de Industrie Alimentară. Roxana Căluță, directorul Palatului Copiilor din Slobozia, susține că filiala a făcut demersuri pentru schimbarea situației. «Am făcut o solictare către Primărie pentru un alt spațiu... Încă nu am primit un răspuns!».

Zi de vară la «Palatul» de la Fetești Atelierul în care își desfășoară activitatea filiala din Fetești a Palatului Copiilor e o cocioabă betonată, lungă și nevăruită de ani. Curtea arată ca un teren viran, cu iarba uscată și pământul... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2018, 17:50 (6088 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița au promovat în procent de 69,61%

Rezultate preliminarii Evaluarea Națională 2018

Elevii din Ialomița au promovat în procent de 69,61%

Marți, 19 iunie 2018, s-au afișat rezultatele preliminarii la Evaluarea Națională 2018. Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, procentul mediilor cuprinse între 5 și 10, adică a celor considerate promovate, a fost de 69,61%. La Evaluarea Națională 2018, în Ialomița au participat 1764 de elevi.

4 medii de 10 Potrivit informațiilor publice, la Evaluarea Națională 2018 în județul Ialomița s-au înscris 1825 de elevi, prezenți în sălile de examen fiind 1764. Rezultatele preliminarii arată că 1228 de elevi de clasa a VIII-a au obținut medii cuprinse între 5 și... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2018, 13:10 (7483 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Înșelăciuni ale arendașilor din Ialomița

Înșelăciuni ale arendașilor din Ialomița

Paraschiva Linte are 80 de ani și deține 9,78 ha de teren pe teritoriul comunei Gheorghe Lazăr. În anul 2011, ea a arendat terenul către II Alexandru Sturzoiu... La 7 ani distanță, Primăria Gheorghe Lazăr o execută silit pentru... neplata impozitului pe teren!

O nouă metodă de fraudă Concurența dintre arendașii ialomițeni a generat o majorare a valorii arendei și o diminuare constantă a «ilegalităților» din acest domeniu. Paraschiva Linte nu a beneficiat însă de aceste «beneficii». La 80 de ani, femeia își caută dreptatea prin tribunale după ce a arendat o suprafață de 9,78 ha de teren... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2018, 11:15 (10920 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Criză de medici la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Criză de medici la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Nu doar spitalele din Ialomița se confruntă cu deficit din punct de vedere al medicilor, ci și Serviciul Județean de Ambulanță. La momentul de față, activitatea de zi cu zi se desfășoară cu doar doi medici, deși schema de personal prevede 10 posturi. Deși s-au făcut numeroase solicitări, iar posturile libere au fost scoase la concurs, toate demersurile au rămas fără răspuns.

Situație delicată Potrivit actelor normative, în cadrul Serviciilor Județene de Ambulanță ar trebui să existe câte un medic specialist pentru 30 mii de locuitori. Un calcul estimativ arată că la nivelul județului... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2018, 15:35 (5652 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fiscul ialomițean este parte în 1347 de dosare

Statistică oficială

Fiscul ialomițean este parte în 1347 de dosare

Activitate intensă a consilierilor juridici din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. Aceștia trebuie să reprezinte instituția în 1347 de procese. Cea mai veche acțiune în instanță în care Fiscul ialomițean este parte a împlinit anul acesta 15 ani și are ca obiect insolvența unui fost IAS, privatizat, din zona Feteștiului...

Litigii pe bandă rulantă Chiar dacă din punct de vedere al colectării banilor publici Fiscul nu stă prea bine, la capitolul litigii în instanță procesele curg pe bandă rulantă. O statistică oficială a Administrației Județene a Finanțelor... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2018, 13:15 (4093 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Căzănești a asfaltat două străzi private

Erori administrative impardonabile

Orașul Căzănești a asfaltat două străzi private

În 2014, Consiliul Local Căzănești decidea asfaltarea a două străzi din bugetul public. La 4 ani distanță, primarul nou ales, Alexandru Măchiță a descoperit că cele două străzi nu aparțin legal orașului. Valoarea investiției a fost de 700 mii de lei. Primarul susține că situația poate fi rezolvată prin «donație» și «expropriere»...

O eroare administrativă de colecție
Administrațiile locale din Ialomița au construit trotuare în câmp, sisteme de iluminat public în pădure, faleze impracticabile pe malul Dunăriii... Iar acum s-a reușit asfaltarea a două străzi care nu aparțin, legal... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2018, 11:05 (7862 vizualizări - 14 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
321 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Incendiu la o casă din Bordușani

Incendiu la o casă din Bordușani

Joi, 7 iulie 2022, jurul orelor 10,20, pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui incendiu la locuința unui cetățean din ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2022, 14:15
(12740 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Vindea haine contrafăcute

Luni, 4 iulie a.c., polițiștii din Stelnica au depistat o tânără, de 25 de ani, din județul Tulcea, în timp ce oferea spre vânzare pe raza comunei Bordușani articole de îmbrăcăminte purtând însemnele și ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2022, 17:25
(6737 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Minor de 16 ani, identificat la volanul unei mașini

Polițiștii din Jilavele au depistat în trafic luni, 4 iulie a.c., un tânăr în vârstă de 16 ani, din comuna Bărbulești, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2022, 17:15
(12710 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Tineri teribiliști, pe șoselele din județ

În cadrul unei acțiuni desfășurate de polițiștii Serviciului Rutier Ialomița luni, 4 iulie a.c., au fost identificați în trafic un tânăr de 22 de ani și unul de 21 de ani, care au comis infracțiuni la ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2022, 17:00
(8882 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se efectuează plata subvenției pentru motorina utilizată în primul trimestru al anului

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează plata aferentă ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, pentru cantitățile de motorină utilizate în perioada 01 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2022, 15:15
(15219 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: În orașul Fierbinți-Târg apa potabilă se va furniza după un program prestabilit

Ca urmare a fenomenului de secetă accentuată din ultima perioadă, s-a înregistrat o creștere a consumului de apă potabilă la nivelul sistemelor centralizate operate de RAJA Constanța. Totodată, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 18:25
(11421 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Peste 184 mii de persoane s-au recenzat. Adâncata a finalizat procesul de recenzare!

În perioada 31 mai-17 iulie 2022 se desfășoară în județul Ialomița a treia etapă a Recensământului Populației și Locuințelor, etapă în care recenzorii intră în teren și colectează prin interviu «față-în ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 17:40
(9755 vizualizări - 0 comentarii)


O mașină a lovit un cal. Accidentul s-a produs între Slobozia și Bucu!

Duminică, 3 iulie a.c., în jurul orelor 21,40, pe DN2A, între Slobozia și Bucu, s-a produs un accident rutier. Astfel, un autoturism a lovit un cal, la locul evenimentului intervenind două echipaje de pompieri ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 14:50
(9798 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Rambursări TVA de 2,78 miliarde de lei, în luna iunie 2022

Agenția Națională de Administrare Fiscală a rambursat, în luna iunie a.c., 2,78 miliarde de lei, cu 1 miliard de lei mai mult decât în iunie 2021, dar și peste media lunară din anul 2022 (de 1,82 miliarde ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 13:35
(13281 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-a finalizat etapa de semnare a contractelor de acordare a ajutorului de stat în cadrul Măsurii 1-«Microgranturi în domeniul agroalimentar»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a finalizat etapa de semnare a contractelor de acordare a ajutorului de stat în cadrul Măsurii 1-«Microgranturi în domeniul agroalimentar» din cadrul ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 12:20
(16104 vizualizări - 0 comentarii)


Doi minori, victime ale unui accident produs între Ciochina și Orboești

Doi minori, victime ale unui accident produs între Ciochina și Orboești

Duminică, 3 iulie a.c., pompierii au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier, între localitățile Ciochina și Orboești. În accident ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2022, 23:20
(22640 vizualizări - 0 comentarii)


DN2C: S-au răsturnat cu mașina într-un șanț

DN2C: S-au răsturnat cu mașina într-un șanț

Duminică, 3 iulie a.c., pe DN2C, între localitățile Amara și Grivița s-a produs un accident rutier. Un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a răsturnat într-un șanț. În urma accidentului, au rezultat ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2022, 16:15
(11767 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2C accident


IȘJ Ialomița: Rezultate finale la examenul de Bacalaureat 2022

Vineri, 1 iulie a.c., Inspectoratul Școlar Județea Ialomița a făcut publice rezultatele finale, după rezolvarea contestațiilor, la Bacalaureat 2022. La nivelul județului Ialomița, rata de promovare (absolvenți ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2022, 18:40
(15264 vizualizări - 1 comentariu)


Casă în flăcări la Valea Ciorii, incendiu la culturile de grâu la Sărățeni

Casă în flăcări la Valea Ciorii, incendiu la culturile de grâu la Sărățeni

Joi, 30 iunie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință în localitatea ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2022, 14:15
(13762 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Slobozia, reținut pentru «furturi»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 43 de ani, bănuit de comiterea a două infracțiuni de «furt». Cel în cauză a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în arestul IPJ Ialomița. În urma ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2022, 13:20
(2827 vizualizări - 0 comentarii)


A fost eliberat primul «număr verde» în județul Ialomița!

A fost eliberat primul «număr verde» în județul Ialomița!

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița a emis primul număr de culoare verde pentru proprietarul unui autoturism electric din municipiul Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2022, 15:30
(8465 vizualizări - 1 comentariu)


Angajări din sursă externă în cadrul Poliției ialomițene

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează concursuri pentru ocuparea a 43 posturi de posturi, 3 de ofițeri și 40 de agenți din sursă externă. Înscrierile se fac on-line până la data de ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2022, 15:00
(10518 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Locuință cuprinsă de flăcări

Miercuri, 29 iunie a.c., trei echipaje de pompieri din cadrul Stației Fetești au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2022, 14:40
(6655 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Incendiu provocat de copiii lăsați nesupravegheați

Misleanu: Incendiu provocat de copiii lăsați nesupravegheați

Miercuri, 29 iunie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la culturi și miriști de grâu, precum și vegetație uscată, din mai multe gospodării, în urma căruia au ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2022, 14:20
(11931 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Dunării», sărbătorită de Consiliul Județean la Fetești

«Ziua Internațională a Dunării», sărbătorită de Consiliul Județean la Fetești

Ziua internațională a Dunării este celebrată, anual, la data de 29 iunie. Sărbătoarea amintește de semnarea, în anul 1994, la Sofia, a convenției privind cooperarea pentru protecția și utilizarea durabilă ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2022, 19:35
(15416 vizualizări - 0 comentarii)


Spațiul Privat Virtual, modalitatea de comunicare securizată cu ANAF

ANAF reamintește tuturor contribuabililor că au la dispoziție serviciul Spațiul Privat Virtual pentru o comunicare securizată cu instituția. În contextul intensificării atacurilor infractorilor cibernetici ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2022, 19:30
(15501 vizualizări - 0 comentarii)


Groaznic accident produs la Sinești: Patru morți și cinci răniți!

Groaznic accident produs la Sinești: Patru morți și cinci răniți!

Un groaznic accident s-a produs miercuri, 29 iunie a.c., în localitatea Sinești. În urma impactului a trei autovehicule, trei persoane au decedat pe loc, o a patra a intrat în stop-cardiorespirator după ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2022, 15:40
(3774 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu în Cartierul Bora

Slobozia: Incendiu în Cartierul Bora

Marți, 28 iunie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu, produs la o locuință în cartierul slobozean ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2022, 13:30
(10233 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 30 iunie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 30 iunie 2022, este termenul limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările și achizițiile ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2022, 17:10
(13110 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează candidați

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează candidați pentru participarea la concursul de admitere organizat, în anul 2022, la Academia de Poliție «Alexandru Ioan Cuza». Locurile sunt comune ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2022, 15:00
(24806 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Posturi vacante de ofițeri, subofițeri și soldați profesioniști

În perioada următoare, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița scoate la concurs 42 de posturi vacante de ofițeri, subofițeri și soldați profesioniști. Documentele ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2022, 14:00
(12170 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 1,397 milioane de lei, ajutor de stat pentru sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează, prin Centrele Județene, plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente serviciilor ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 19:40
(14637 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,85%, rata șomajului în luna mai 2022

La sfârșitul lunii mai 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3586 șomeri (din care 1649 femei), rata șomajului fiind de 3,85%, cu 0,57% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 18:30
(11056 vizualizări - 0 comentarii)


Angajări din sursă externă la Jandarmeria Ialomița

Angajări din sursă externă la Jandarmeria Ialomița

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează concurs pentru ocuparea unui număr de 20 posturi de execuție vacante de subofițer pază principal, cu personal recrutat prin rechemare în activitate ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 18:05
(11142 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Rezultate inițiale la examenul de Bacalaureat 2022

Rezultatele (înainte de depunerea/soluționarea contestațiilor) la examenul de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2022, au fost afișate luni, 27 iunie a.c., pe site-ul dedicat al Ministerului Educației bacalaureat ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 16:25
(13667 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...