Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

O nouă licitație pentru Autobaza de Transport a Sloboziei

O nouă licitație pentru Autobaza de Transport a Sloboziei

Ritmul lent de lucru și întârzierile gene­rate de constructorul de­semnat câștigător de administrația locală din Slobozia pentru edificarea Autobazei de Transport a orașului au determinat Primăria Slobozia să sisteze lucrările. În prezent, oficialii Primăriei Slobozia încearcă să organizeze o nouă licitație pentru finali­zarea proiectului. Valoarea investiției se ridică la peste 36,2 milioane de lei.

 

O investiție cu probleme Primăria Slobozia a semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru Autobaza de Transport a orașului î... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2025, 07:50 (8358 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte în pericol de a rămâne fără finanțare în comuna Săveni

Proiecte în pericol de a rămâne fără finanțare în comuna Săveni

Administrația locală are 12 proiecte ce vizează dezvoltarea comunității locale, cu surse de finanțare diferite, ce sunt în pericol de a nu mai fi bugetate după ce Guvernul României a decis să taie fondurile investițiilor aflate într-un stadiu incipient de implementare. Oficialii Primăriei Săveni susțin că fac numeroase demersuri instituționale pentru a primi banii astfel încât proiectele să fie duse la bun sfârșit.

 

Administrația locală caută soluții Primăria Săveni a obținut finanțări pentru 12 proiecte de utilitate publică ce vizează construcția... [citește_tot_articolul]

31 August 2025, 10:20 (1861 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara: Situația revine la normal. Locuitorii pot reveni la domicilii în zona afectată!

Amara: Situația revine la normal. Locuitorii pot reveni la domicilii în zona afectată!

În cadrul ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, desfășurată sâmbătă, 30 august 2025, s-a stabilit că «începând cu orele 10,00, locuitorii evacuați din zonele afectate se pot întoarce la domiciliile lor». «De asemenea, operatorii economici care furnizează energie electrică, apă și gaz vor relua treptat serviciile, în funcție de posibilitățile tehnice!» se mai arată într-un comunicat al Instituției Prefectului Județeului Ialomița. Mai mult, o altă măsură a CJSU Ialomița prevede ca «Garda Națională de Mediu-Comisariatul Județean Ialomița și Agenția Națională pentru Resurse Minerale vor constitui... [citește_tot_articolul]

30 August 2025, 10:15 (5958 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

12 străzi reabilitate prin Programul Național «Anghel Saligny» intră în conservare

La Fetești

12 străzi reabilitate prin Programul Național «Anghel Saligny» intră în conservare

Decizia Guvernului României de a opri fondurile proiectelor finanțate prin Programul Național «Anghel Saligny», al căror stadiu de implementare este scăzut, creează haos la Fetești. Administrația locală derula un proiect de investiții ce viza reabi­litarea a 12 străzi din municipiu, aflat în opinia autorităților într-un ritm accelerat de implementare, dar a fost notificată să introducă toate aceste străzi în conservare: «Nu înțelegem de ce Guvernul României a luat această decizie în ceea ce ne privește...».

 

Reacția administrației locale din Fetești... [citește_tot_articolul]

30 August 2025, 09:25 (1766 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pericol de explozie în orașul Amara! Pungă de gaz descoperită în urma unor lucrări!

Pericol de explozie în orașul Amara! Pungă de gaz descoperită în urma unor lucrări!

UPDATE Situația de la Amara s-a stabilizat. ISU Ialomița susține că populația nu este în pericol!

Autoritățile locale din Amara, alături de reprezentanții ISU Ialomița, sunt în alertă după ce, în urma unor lucrări la rețeaua de apă a orașului, a fost descoperită o pungă de gaz. În zonă există un pericol de explozie, de aceea s-a dispus evacuarea a sute de oameni. Pompierii intervin pentru a elimina acest risc.

 

Puț forat, risc de explozie Din cauza problemelor generate de presiunea scăzută a apei din orașul Amara, autoritățile locale au decis să foreze noi puțuri de apă. Vineri, 29 august 2025, în timpul acestor lucrări de forare, a fost descoperită... [citește_tot_articolul]

29 August 2025, 16:15 (35378 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Ialomița a propus o nouă reorganizare a rețelei școlare din Țăndărei

Liceul Teoretic «Paul Georgescu» păstrează clasele primare și de gimnaziu

Inspectoratul Școlar Ialomița a propus o nouă reorganizare a rețelei școlare din Țăndărei

bonus: Siguranța catedrelor, posibila miză a scandalului

În urma demersurilor administrației locale și a Aso­ciației de Părinți a Liceului Teoretic «Paul Georgescu», Inspec­toratul Școlar Ialomița a revenit asupra deciziei privind reorganizarea rețelei școlare a orașului. Aceasta pre­vedea mutarea claselor primare și gimna­ziale ale instituției de învățământ și preluarea lor de către Școala Gimnazială «Spiru Haret» din localitate. Reamintim că decizia a creat un val de nemulțumire în rândul comunității locale, părinții organizând un protest în urmă cu o săptămână în curtea Liceului Teoretic «Paul Georgescu». În momentul de față, se așteaptă... [citește_tot_articolul]

29 August 2025, 07:55 (11363 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Avicola deversează la greu ape neepurate

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Problema mirosurilor neplăcute provenite de la stația de epurare a Sloboziei, ad­ministrată de operatorul regional Urban SA, a intrat din nou în atenția autorită­ților județene. În timp ce Instituția Prefectului Județul Ialomița a convocat o nouă comisie pentru a găsi soluții la problema mirosurilor greu de suportat, operatorul Urban SA susține că sancțiunea recentă primită din partea Gărzii de Mediu Ialomița nu schimbă cu nimic situația de fapt. Mai mult, oficialii societății susțin că măsurile care le-au fost trasate nu pot fi puse în practică în timpul impus. Singura soluție o reprezintă mutarea stației de epurare a orașului, aspect care a fost luat î... [citește_tot_articolul]

28 August 2025, 09:50 (24159 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

800 mii de lei de la Ministerul Agriculturii pentru liceul fără elevi din comuna Armășești

800 mii de lei de la Ministerul Agriculturii pentru liceul fără elevi din comuna Armășești

Numărul tot mai scăzut de elevi pe care îl înregis­trează județul Ialomița creează multe probleme în ceea ce privește rețeaua școlară din județ. La Armășești, de exemplu, tradiționalul liceu din localitate își păstrează această titulatură deși, de mai bine de 3 ani, nu a mai înființat nicio clasă de liceu. Astfel, unitatea de învățământ ar trebui să devină școală profesio­nală. Modificarea statutului presupune însă multe demersuri birocratice pe care instituțiile implicate par neinteresate să și le asume. În tot acest timp, chiar dacă este liceu doar pe hârtie, Liceul Tehnologic «Iordache Zossima» Armășești a beneficiat... [citește_tot_articolul]

27 August 2025, 10:25 (4907 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Adunarea Generală a Judecătorilor Tribunalului Ialomița a decis suspendarea soluționării cauzelor care nu au caracter urgent

În semn de protest față de legea privind pensiile magistraților

Adunarea Generală a Judecătorilor Tribunalului Ialomița a decis suspendarea soluționării cauzelor care nu au caracter urgent

Soluționarea cauzelor care nu au caracter urgent va fi suspendată la Tribunalul Ialomița în urma unei decizii a Adunării Generale a Judecătorilor Tribunalului Ialomița. Întrunit marți, 26 august 2025, forul magistraților Tribunalului Ialomița a decis să adopte această măsură ca urmare a modificărilor propuse de legea privind reforma pensiilor de serviciu ale magistraților.

 

Se cere retragerea proiectului de lege Într-un comunicat de presă, Adunarea Generală a Judecătorilor Tribunalului Ialomița a decis să suspende soluționarea cauzelor care nu au caracter urgent... [citește_tot_articolul]

26 August 2025, 18:05 (25656 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarii ialomițeni se instruiesc în pilotarea dronelor

Garda de Mediu Ialomița în era digitalizării

Comisarii ialomițeni se instruiesc în pilotarea dronelor

Garda Națională de Mediu a decis să aducă digitalizarea mai aproape de angajați, în special cei din structurile subordonate. Astfel, fiecare Comisariat Județean din țară va primi drone cu ajutorul cărora să poată fi efectuate controalele în teren. Pentru a folosi aparatele este necesar ca persoanele care le utilizează să dețină licențe de zbor. Gărzii de Mediu Ialomița i-au fost până acum repartizate două drone, iar patru dintre comisari participă în prezent la cursuri pentru obținerea licențelor de zbor.

 

Controale efectuate cu drona Pentru a crește gradul... [citește_tot_articolul]

26 August 2025, 17:20 (8160 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean împarte «auster» fonduri localităților ialomițene

Bani din TVA

Consiliul Județean împarte «auster» fonduri localităților ialomițene

La o ultimă ședință a Consiliului Județean Ialomița, cea de la sfârșitul lunii iulie 2025, în sistem on-line, printr-o hotărâre au fost alocate sume pentru unitățile administrativ-teritoriale din județ, în total 18,136 milioane de lei. Fondurile reprezintă sume defalcate din unele venituri ale Bugetului de Stat, în principal din taxa pe valoare adăugată. Alături de acest proiect de hotărâre deosebit de important pentru loca­litățile Ialomiței, vom aduce în discuție și alte proiecte aprobate de consilierii județeni.

 

S-a împărțit «sărăcia»... [citește_tot_articolul]

25 August 2025, 12:05 (9149 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hai la pedalat în Slobozia! Curse pentru amatori la Turul României: Provocarea King of the City și Cursa Copiilor

Hai la pedalat în Slobozia! Curse pentru amatori la Turul României: Provocarea King of the City și Cursa Copiilor

Turul României nu este doar despre profesioniștii care cuceresc locurile frumoase ale țării, ci și despre ciclistul amator sau micuțul pasionat de pedalat, care simte fiorul competiției, bucuria efortului și aplauzele publicului. Federația Română de Ciclism, alături de Agenția Națională pentru Sport și Auchan România, partener principal al evenimentului, aduc în Slobozia, în cadrul Turului României, două curse cu înscriere gratuită pentru adulți și copii.
Cursa de amatori King of the City (Regele orașului)-13 septembrie 2025, Slobozia
Pe 13 septembrie 2025, începând cu orele 09,00 Slobozia își schimbă... [citește_tot_articolul]

25 August 2025, 09:30 (9799 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Operatorul ADI ECOO 2009 majorează tarifele pentru gunoi

De la 1 ianuarie 2026, la nivelul Ialomiței

Operatorul ADI ECOO 2009 majorează tarifele pentru gunoi

Ceea ce prezentam anterior cu privire o posibilă majorare a tarifelor pentru gunoi începând cu anul viitor, se pare că s-a transformat într-o decizie oficială. Operatorul de salubritate ADI ECOO 2009 susține că, de la 1 ianuarie 2026, ialomițenii care locuiesc în localitățile deservite de această societate vor plăti mai mult pentru colectarea deșeurilor. În mediu urban tarifele cresc de la 15 la 30 lei/persoană, în timp ce în mediul rural majorarea va fi de la 13 la 26 lei/persoană.

 

Mai mulți bani pentru colectarea deșeurilor Discuțiile... [citește_tot_articolul]

25 August 2025, 07:55 (20848 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

30 milioane de lei pentru electrificarea liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia Veche-Țăndărei

30 milioane de lei pentru electrificarea liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia Veche-Țăndărei

Compania Națională de Căi Ferate-Sucursala Regio­nală Căi Ferate Constanța a scos la licitație realizarea Studiului de Fezabilitate afe­rent proiectului de electrificare a liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia-Țăndărei. Licitația este deschisă până pe 15 septembrie 2025, iar valoarea acestui contract este de 30 milioane de lei.

 

Bani publici pentru electrificarea unei linii mai puțin circulate Potrivit proiectului, electrificarea se va realiza în două etape. Una va viza sectorul de linie de cale ferată Slobozia Veche-Ciulnița, în lungime de 17 km, iar... [citește_tot_articolul]

24 August 2025, 09:50 (14996 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rămâne fără rețelele de apă și drumurile finanțate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Ialomița rămâne fără rețelele de apă și drumurile finanțate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Așteptate de peste 20 de ani în majoritatea localităților din Ialomița, investițiile în rețelele de apă și drumuri publice sunt trase din nou pe linie moartă. Finanțate prin Programul Național «Anghel Saligny», aceste obiective rămân fără finanțare ca urmare a deciziei Guvernului României de a stopa bu­getarea proiectelor «Anghel Saligny» al căror stadiu de implementare este foarte scăzut. La Ciochina, Ciulnița, Ion Roată, Gheorghe Lazăr sau Jilavele, administrațiile locale au primit «undă verde» pentru deschi­derea șantierelor încă din 2022, dar stadiul implementării proiectelor nu depășește 10%.

 

... [citește_tot_articolul]

22 August 2025, 09:40 (19155 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul din Slobozia, fără fonduri pentru înființarea Centrului de Sănătate Mintală și pentru Prevenirea Adicțiilor

Spitalul din Slobozia, fără fonduri pentru înființarea Centrului de Sănătate Mintală și pentru Prevenirea Adicțiilor

Desființarea Agenției Naționale Antidrog și preluarea de către Ministerul Sănătății a noii structuri înființate creează haos la nivel local. În județul Ialomița, Centrul de Sănătate Mintală și pentru Prevenirea Adicțiilor, a cărui menire este de a asigura servicii medicale persoanelor dependente de droguri, a fost integrat în structura Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Reprezentanții unității medicale susțin că au nevoie de peste 1 mi­lion de euro pentru a realiza spațiul necesar funcționării acestui Centru, fonduri de care spitalul din Slobozia nu dispune. Mai mult, spitalul este obligat să crească numărul angajaților, cu peste 40 de posturi, fără a avea o soluție... [citește_tot_articolul]

21 August 2025, 12:25 (8062 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

«fake news» administrativ cu primarul Sloboziei, Alexandru Potor

Mitomanul patologic și minciunile prin omisiune

«fake news» administrativ cu primarul Sloboziei, Alexandru Potor

Potrivit specialiștilor, «minciuna patologică, cunoscută și sub numele de mitomanie și pseudologia fantastică, este o tulburare mentală în care persoana se află în mod obișnuit sau compulsiv. Adică, sub un impuls greu de controlat, persoana respectivă inventează sau reinventează povești de viață trăite sau situații în care crede cu putere și le împărtășește și celorlalți». Pe de altă parte, «minciuna prin omisiune și mitomania patologică sunt două concepte distincte, deși ambele implică alterarea adevărului». Suplimentar, «minciuna prin omisiune se referă la reținerea deliberată a unor informații importante, creând o impresie falsă. Mitomania, pe de altă parte, este o tendință patologică de a minți, o nevoie compulsivă de a denatura sau inventa evenimente, adesea fără un scop utilitar evident»... [citește_tot_articolul]

21 August 2025, 07:55 (20086 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Avocatul Poporului reclamă lipsa de instruire a polițiștilor din Ialomița

Avocatul Poporului reclamă lipsa de instruire a polițiștilor din Ialomița

În luna aprilie 2025, la intersecția Bulevardelor Chimiei și Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident rutier în care a fost implicată o mașină de poliție. Doi agenți escortau la Judecătoria Fetești un bărbat arestat preventiv într-un dosar penal, iar în respectiva intersecție s-au ciocnit violent cu un alt autovehicul. Incidentul a fost analizat și de către Avocatul Poporului, instituție care recla­mă o serie de nereguli în ceea ce privește instruirea profesională a polițiștilor ialomițeni. Concluzia Avocatului Poporului este că prin respectarea procedurilor accidentul nu s-ar fi petrecut.

 

O anchetă în curs... [citește_tot_articolul]

20 August 2025, 10:10 (12433 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Război între părinți, profesori și Inspectoratul Școlar Județean din cauza reorganizării școlare

La Țăndărei

Război între părinți, profesori și Inspectoratul Școlar Județean din cauza reorganizării școlare

Oficializat în urmă cu o săptămână, procesul de comasare a școlilor cu mai puțin de 500 de elevi naște discuții aprinse între părinți, profesori și Inspectoratul Școlar Județean Ialomița. La nivelul județului Ialomița, planul de comasare vizează doar unități de învățământ din mediul urban și nu din mediul rural, acolo unde efecti­vele de elevi sunt foarte reduse. Deși vorbim doar de niște propuneri înaintate școlilor și primăriilor, Inspec­toratul Școlar Județean Ialomița este aspru criticat pentru modul în care gestionează situația. Cea mai vocală comunitate este cea din Țăndărei, re­prezentanții săi respingând categoric propunerea... [citește_tot_articolul]

19 August 2025, 16:50 (77520 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor vrea bălțile din Movilița

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor vrea bălțile din Movilița

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor cere Tribunalului Ialomița să anuleze contractele de concesiune a 5 bălți din jurul localității Movilița, încheiate între administrația locală și două persoane fizice. Oficialii instituției susțin faptul că Primăria Movilița nu avea drept de exploatare asupra bălților. Situația ar fi fost generată de o «eroare», prin nerespectarea unei decizii mai vechi a Curții de Apel Ploiești.

 

Revendicare după 25 de ani Datele arată că cele două contracte concesiune au fost în­cheiate la începutul anilor 2000... [citește_tot_articolul]

18 August 2025, 12:10 (17016 vizualizări - 7 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Grindu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Grindu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Duminică, 29 mai a.c., la ieșire din localitatea Grindu către Buzău s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate la fața locului a reieșit că în evenimentul ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2022, 22:00
(5595 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Duminică, 29 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27180, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de sâmbătă, 28 mai a ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2022, 16:40
(1868 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 28 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27179, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de vineri, 27 mai ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2022, 16:40
(3797 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 27 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27179, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de joi, 26 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2022, 16:20
(8249 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Evaluarea standardizată la finalul anului școlar 2021-2022

În conformitate cu Ordinul nr. 3835/2022, în anul școlar 2021-2022, în perioada cuprinsă intre 30 mai-10 iunie 2022, se va organiza pilotarea evaluării standardizate pentru elevii claselor I-VII, respectiv ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2022, 15:50
(12009 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noutăți în sistemul RO-eFactura

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începând cu data de 1 iulie 2022, operatorii economici stabiliți în România au obligația, în relația B2G (relația dintre ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2022, 13:45
(16085 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Începe depunerea cererilor de finanțare aferente Măsurii «Microgranturi în domeniul agroalimentar»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că de vineri, 27.05.2022, încep înscrierile pentru Măsura «Microgranturi în domeniul agroalimentar». Astfel, în perioada 27 mai 2022 ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2022, 11:10
(12373 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de peste 98 milioane de lei, colectate în luna aprilie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în luna aprilie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 98,18 milioane de lei, cu 15,2 ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 19:00
(21581 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au desfășurat în cursul zilei de miercuri, 25 mai a.c., activități de informare în rândul elevilor din cadrul școlilor din mediul rural și urban din județul Ialomița, pentru conștientizarea ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 16:50
(13233 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconieri prinși în flagrant de polițiști pe Brațul Borcea

Ialomița: Braconieri prinși în flagrant de polițiști pe Brațul Borcea

Miercuri, 25 mai a.c., polițiștii au depistat pe Brațul Borcea doi bărbați, de 37 de ani, din comuna Stelnica, și de 47 de ani, din comuna Bordușani, în timp pescuiau într-o ambarcațiune din lemn, cu o ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 16:30
(3867 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Joi, 26 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27177, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de miercuri, 25 mai a.c., ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 16:15
(7443 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural

Prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural

Joi, 26 mai 2022, prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural, având pe ordinea de zi dezbateri cu privire la activitatea de contractare a serviciilor medicale, medicamentelor ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 15:30
(3325 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Culturii Slobozene», în perioada 30 mai-3 iunie 2022

Primăria Municipiului Slobozia, prin Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia, organizează în perioada 30 mai-3 iunie 2022 un amplu program de manifestări, sub genericul «Zilele Culturii Slobozene ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 14:45
(21135 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu aplicativ la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Joi, 26 mai a.c., începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița a organizat un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care a fost ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 11:30
(11180 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Moldoveni și Sudiți!

Joi, 26 mai 2022, echipele RAJA Constanța execută lucrări periodice de întreținere a rezervoarelor destinate înmagazinării apei potabile din localitățile Moldoveni și Sudiți. Astfel, în intervalul orar ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 17:40
(5561 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Miercuri, 25 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27176, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de marți, 24 mai ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 16:35
(9489 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

A doua zi a evenimentului național «Săptămâna Prevenirii Criminalității» a fost dedicată prevenirii violenței în familie-fenomen complex, având consecințe atât în plan individual și familial, cât și la ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 16:20
(3657 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Scutiri fiscale pentru angajații din sectorul agricol și industrie alimentară

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii despre faptul că a fost introdusă o nouă scutire de la plata impozitului pentru veniturile din salarii și asimilate salariilor ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 13:50
(10947 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoției 2022

Având în vedere că anul școlar 2021-2022 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților promoției 2022 că pot beneficia de prevederile Legii nr ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 12:20
(10713 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul Școlar Județean Ialomița: «Târgul ofertelor educaționale»

lnspectoratul Școlar Județean lalomița își dovedește interesul pentru traseul educațional și profesional al elevilor de clasa a VIII-a prin organizarea unui Târg care să faciliteze accesul acestora la ofertele ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 20:40
(9905 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Liber la pașapoarte pentru copii de 1 iunie

De 1 iunie-«Ziua Internațională a Copilului», Serviciul Public Comunitar de Pașapoarte va avea program normal de lucru. Funcționarii instituției vor onora însă solicitările pentru emiterea de pașapoarte ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 19:40
(10002 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Marți, 24 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27174, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de luni, 23 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 16:15
(1859 vizualizări - 0 comentarii)


Descindere la Slobozia organizată de Poliția Capitalei

Polițiștii din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București au efectuat marți, 24 mai a.c., 7 percheziții domiciliare, pe raza Capitalei și a județelor Ilfov și Ialomița. În Ialomița, descinderea ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 15:00
(2430 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Întâlnire cu profesor doctor Marius Stan

Profesor doctor Marius Stan, celebrul savant român născut la Urziceni, ajunge vineri, 27 mai 2022, la Slobozia. Omul de știință va susține o conferință în cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea». Denumit ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 14:15
(3870 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 844 mii de lei, sume stabilite suplimentar în luna aprilie 2022

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna aprilie a.c., 19 inspecții fiscale și 21 de controale inopinate. În urma acțiunilor de verificare au fost stabilite obligații ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 14:00
(13819 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

Echipele RAJA Constanța execută lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile din localitatea Dridu. Astfel, marți, 24 mai 2022, în intervalul orar 08,00-17,00, se ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 18:05
(19789 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Luni, 23 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27174, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de duminică, 22 mai a ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 17:10
(5381 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Peste 110000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14.03-22.05.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 110609 de chestionare la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 16:55
(14323 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Redirecționare a 3,5% din impozitul anual datorat la entități nonprofit/unități de cult (Formularul 230)

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că pot dispune asupra destinației unei sume reprezentând până la 3,5% din impozitul stabilit pentru susținerea ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 16:20
(13254 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Sudiți

Incendiu la o casă din Sudiți

Duminică, 22 mai a.c., în jurul orelor 16,40, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din comuna Sudiți. Trei ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 13:10
(10632 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...