Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Siguranța elevilor, în vizorul polițiștilor ialomițeni

Siguranța elevilor, în vizorul polițiștilor ialomițeni

În cadrul ședinței Colegiului Prefectural, des­fă­șurată în cadrul Instituției Prefectului Județul Ialomița, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au prezentat planul de acțiuni preventive pentru siguranța elevilor în noul an școlar 2025-2026. Potrivit documentelor oficiale, oamenii legii vor acționa pentru a verifica starea tehnică a microbuzelor școlare și se vor asigura că toate unitățile de învățământ din județ pot asigura paza elevilor.

 

Verificări în desfășurare În documentul pe care l-au î... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2025, 12:20 (1314 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

O nouă licitație pentru Autobaza de Transport a Sloboziei

O nouă licitație pentru Autobaza de Transport a Sloboziei

Ritmul lent de lucru și întârzierile gene­rate de constructorul de­semnat câștigător de administrația locală din Slobozia pentru edificarea Autobazei de Transport a orașului au determinat Primăria Slobozia să sisteze lucrările. În prezent, oficialii Primăriei Slobozia încearcă să organizeze o nouă licitație pentru finali­zarea proiectului. Valoarea investiției se ridică la peste 36,2 milioane de lei.

 

O investiție cu probleme Primăria Slobozia a semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru Autobaza de Transport a orașului î... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2025, 07:50 (8361 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte în pericol de a rămâne fără finanțare în comuna Săveni

Proiecte în pericol de a rămâne fără finanțare în comuna Săveni

Administrația locală are 12 proiecte ce vizează dezvoltarea comunității locale, cu surse de finanțare diferite, ce sunt în pericol de a nu mai fi bugetate după ce Guvernul României a decis să taie fondurile investițiilor aflate într-un stadiu incipient de implementare. Oficialii Primăriei Săveni susțin că fac numeroase demersuri instituționale pentru a primi banii astfel încât proiectele să fie duse la bun sfârșit.

 

Administrația locală caută soluții Primăria Săveni a obținut finanțări pentru 12 proiecte de utilitate publică ce vizează construcția... [citește_tot_articolul]

31 August 2025, 10:20 (1874 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Amara: Situația revine la normal. Locuitorii pot reveni la domicilii în zona afectată!

Amara: Situația revine la normal. Locuitorii pot reveni la domicilii în zona afectată!

În cadrul ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, desfășurată sâmbătă, 30 august 2025, s-a stabilit că «începând cu orele 10,00, locuitorii evacuați din zonele afectate se pot întoarce la domiciliile lor». «De asemenea, operatorii economici care furnizează energie electrică, apă și gaz vor relua treptat serviciile, în funcție de posibilitățile tehnice!» se mai arată într-un comunicat al Instituției Prefectului Județeului Ialomița. Mai mult, o altă măsură a CJSU Ialomița prevede ca «Garda Națională de Mediu-Comisariatul Județean Ialomița și Agenția Națională pentru Resurse Minerale vor constitui... [citește_tot_articolul]

30 August 2025, 10:15 (5959 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

12 străzi reabilitate prin Programul Național «Anghel Saligny» intră în conservare

La Fetești

12 străzi reabilitate prin Programul Național «Anghel Saligny» intră în conservare

Decizia Guvernului României de a opri fondurile proiectelor finanțate prin Programul Național «Anghel Saligny», al căror stadiu de implementare este scăzut, creează haos la Fetești. Administrația locală derula un proiect de investiții ce viza reabi­litarea a 12 străzi din municipiu, aflat în opinia autorităților într-un ritm accelerat de implementare, dar a fost notificată să introducă toate aceste străzi în conservare: «Nu înțelegem de ce Guvernul României a luat această decizie în ceea ce ne privește...».

 

Reacția administrației locale din Fetești... [citește_tot_articolul]

30 August 2025, 09:25 (1767 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pericol de explozie în orașul Amara! Pungă de gaz descoperită în urma unor lucrări!

Pericol de explozie în orașul Amara! Pungă de gaz descoperită în urma unor lucrări!

UPDATE Situația de la Amara s-a stabilizat. ISU Ialomița susține că populația nu este în pericol!

Autoritățile locale din Amara, alături de reprezentanții ISU Ialomița, sunt în alertă după ce, în urma unor lucrări la rețeaua de apă a orașului, a fost descoperită o pungă de gaz. În zonă există un pericol de explozie, de aceea s-a dispus evacuarea a sute de oameni. Pompierii intervin pentru a elimina acest risc.

 

Puț forat, risc de explozie Din cauza problemelor generate de presiunea scăzută a apei din orașul Amara, autoritățile locale au decis să foreze noi puțuri de apă. Vineri, 29 august 2025, în timpul acestor lucrări de forare, a fost descoperită... [citește_tot_articolul]

29 August 2025, 16:15 (35404 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Ialomița a propus o nouă reorganizare a rețelei școlare din Țăndărei

Liceul Teoretic «Paul Georgescu» păstrează clasele primare și de gimnaziu

Inspectoratul Școlar Ialomița a propus o nouă reorganizare a rețelei școlare din Țăndărei

bonus: Siguranța catedrelor, posibila miză a scandalului

În urma demersurilor administrației locale și a Aso­ciației de Părinți a Liceului Teoretic «Paul Georgescu», Inspec­toratul Școlar Ialomița a revenit asupra deciziei privind reorganizarea rețelei școlare a orașului. Aceasta pre­vedea mutarea claselor primare și gimna­ziale ale instituției de învățământ și preluarea lor de către Școala Gimnazială «Spiru Haret» din localitate. Reamintim că decizia a creat un val de nemulțumire în rândul comunității locale, părinții organizând un protest în urmă cu o săptămână în curtea Liceului Teoretic «Paul Georgescu». În momentul de față, se așteaptă... [citește_tot_articolul]

29 August 2025, 07:55 (11363 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Avicola deversează la greu ape neepurate

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Problema mirosurilor neplăcute provenite de la stația de epurare a Sloboziei, ad­ministrată de operatorul regional Urban SA, a intrat din nou în atenția autorită­ților județene. În timp ce Instituția Prefectului Județul Ialomița a convocat o nouă comisie pentru a găsi soluții la problema mirosurilor greu de suportat, operatorul Urban SA susține că sancțiunea recentă primită din partea Gărzii de Mediu Ialomița nu schimbă cu nimic situația de fapt. Mai mult, oficialii societății susțin că măsurile care le-au fost trasate nu pot fi puse în practică în timpul impus. Singura soluție o reprezintă mutarea stației de epurare a orașului, aspect care a fost luat î... [citește_tot_articolul]

28 August 2025, 09:50 (24174 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

800 mii de lei de la Ministerul Agriculturii pentru liceul fără elevi din comuna Armășești

800 mii de lei de la Ministerul Agriculturii pentru liceul fără elevi din comuna Armășești

Numărul tot mai scăzut de elevi pe care îl înregis­trează județul Ialomița creează multe probleme în ceea ce privește rețeaua școlară din județ. La Armășești, de exemplu, tradiționalul liceu din localitate își păstrează această titulatură deși, de mai bine de 3 ani, nu a mai înființat nicio clasă de liceu. Astfel, unitatea de învățământ ar trebui să devină școală profesio­nală. Modificarea statutului presupune însă multe demersuri birocratice pe care instituțiile implicate par neinteresate să și le asume. În tot acest timp, chiar dacă este liceu doar pe hârtie, Liceul Tehnologic «Iordache Zossima» Armășești a beneficiat... [citește_tot_articolul]

27 August 2025, 10:25 (4908 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Adunarea Generală a Judecătorilor Tribunalului Ialomița a decis suspendarea soluționării cauzelor care nu au caracter urgent

În semn de protest față de legea privind pensiile magistraților

Adunarea Generală a Judecătorilor Tribunalului Ialomița a decis suspendarea soluționării cauzelor care nu au caracter urgent

Soluționarea cauzelor care nu au caracter urgent va fi suspendată la Tribunalul Ialomița în urma unei decizii a Adunării Generale a Judecătorilor Tribunalului Ialomița. Întrunit marți, 26 august 2025, forul magistraților Tribunalului Ialomița a decis să adopte această măsură ca urmare a modificărilor propuse de legea privind reforma pensiilor de serviciu ale magistraților.

 

Se cere retragerea proiectului de lege Într-un comunicat de presă, Adunarea Generală a Judecătorilor Tribunalului Ialomița a decis să suspende soluționarea cauzelor care nu au caracter urgent... [citește_tot_articolul]

26 August 2025, 18:05 (25705 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarii ialomițeni se instruiesc în pilotarea dronelor

Garda de Mediu Ialomița în era digitalizării

Comisarii ialomițeni se instruiesc în pilotarea dronelor

Garda Națională de Mediu a decis să aducă digitalizarea mai aproape de angajați, în special cei din structurile subordonate. Astfel, fiecare Comisariat Județean din țară va primi drone cu ajutorul cărora să poată fi efectuate controalele în teren. Pentru a folosi aparatele este necesar ca persoanele care le utilizează să dețină licențe de zbor. Gărzii de Mediu Ialomița i-au fost până acum repartizate două drone, iar patru dintre comisari participă în prezent la cursuri pentru obținerea licențelor de zbor.

 

Controale efectuate cu drona Pentru a crește gradul... [citește_tot_articolul]

26 August 2025, 17:20 (8165 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean împarte «auster» fonduri localităților ialomițene

Bani din TVA

Consiliul Județean împarte «auster» fonduri localităților ialomițene

La o ultimă ședință a Consiliului Județean Ialomița, cea de la sfârșitul lunii iulie 2025, în sistem on-line, printr-o hotărâre au fost alocate sume pentru unitățile administrativ-teritoriale din județ, în total 18,136 milioane de lei. Fondurile reprezintă sume defalcate din unele venituri ale Bugetului de Stat, în principal din taxa pe valoare adăugată. Alături de acest proiect de hotărâre deosebit de important pentru loca­litățile Ialomiței, vom aduce în discuție și alte proiecte aprobate de consilierii județeni.

 

S-a împărțit «sărăcia»... [citește_tot_articolul]

25 August 2025, 12:05 (9160 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hai la pedalat în Slobozia! Curse pentru amatori la Turul României: Provocarea King of the City și Cursa Copiilor

Hai la pedalat în Slobozia! Curse pentru amatori la Turul României: Provocarea King of the City și Cursa Copiilor

Turul României nu este doar despre profesioniștii care cuceresc locurile frumoase ale țării, ci și despre ciclistul amator sau micuțul pasionat de pedalat, care simte fiorul competiției, bucuria efortului și aplauzele publicului. Federația Română de Ciclism, alături de Agenția Națională pentru Sport și Auchan România, partener principal al evenimentului, aduc în Slobozia, în cadrul Turului României, două curse cu înscriere gratuită pentru adulți și copii.
Cursa de amatori King of the City (Regele orașului)-13 septembrie 2025, Slobozia
Pe 13 septembrie 2025, începând cu orele 09,00 Slobozia își schimbă... [citește_tot_articolul]

25 August 2025, 09:30 (9803 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Operatorul ADI ECOO 2009 majorează tarifele pentru gunoi

De la 1 ianuarie 2026, la nivelul Ialomiței

Operatorul ADI ECOO 2009 majorează tarifele pentru gunoi

Ceea ce prezentam anterior cu privire o posibilă majorare a tarifelor pentru gunoi începând cu anul viitor, se pare că s-a transformat într-o decizie oficială. Operatorul de salubritate ADI ECOO 2009 susține că, de la 1 ianuarie 2026, ialomițenii care locuiesc în localitățile deservite de această societate vor plăti mai mult pentru colectarea deșeurilor. În mediu urban tarifele cresc de la 15 la 30 lei/persoană, în timp ce în mediul rural majorarea va fi de la 13 la 26 lei/persoană.

 

Mai mulți bani pentru colectarea deșeurilor Discuțiile... [citește_tot_articolul]

25 August 2025, 07:55 (20878 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

30 milioane de lei pentru electrificarea liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia Veche-Țăndărei

30 milioane de lei pentru electrificarea liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia Veche-Țăndărei

Compania Națională de Căi Ferate-Sucursala Regio­nală Căi Ferate Constanța a scos la licitație realizarea Studiului de Fezabilitate afe­rent proiectului de electrificare a liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia-Țăndărei. Licitația este deschisă până pe 15 septembrie 2025, iar valoarea acestui contract este de 30 milioane de lei.

 

Bani publici pentru electrificarea unei linii mai puțin circulate Potrivit proiectului, electrificarea se va realiza în două etape. Una va viza sectorul de linie de cale ferată Slobozia Veche-Ciulnița, în lungime de 17 km, iar... [citește_tot_articolul]

24 August 2025, 09:50 (15012 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rămâne fără rețelele de apă și drumurile finanțate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Ialomița rămâne fără rețelele de apă și drumurile finanțate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Așteptate de peste 20 de ani în majoritatea localităților din Ialomița, investițiile în rețelele de apă și drumuri publice sunt trase din nou pe linie moartă. Finanțate prin Programul Național «Anghel Saligny», aceste obiective rămân fără finanțare ca urmare a deciziei Guvernului României de a stopa bu­getarea proiectelor «Anghel Saligny» al căror stadiu de implementare este foarte scăzut. La Ciochina, Ciulnița, Ion Roată, Gheorghe Lazăr sau Jilavele, administrațiile locale au primit «undă verde» pentru deschi­derea șantierelor încă din 2022, dar stadiul implementării proiectelor nu depășește 10%.

 

... [citește_tot_articolul]

22 August 2025, 09:40 (19168 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul din Slobozia, fără fonduri pentru înființarea Centrului de Sănătate Mintală și pentru Prevenirea Adicțiilor

Spitalul din Slobozia, fără fonduri pentru înființarea Centrului de Sănătate Mintală și pentru Prevenirea Adicțiilor

Desființarea Agenției Naționale Antidrog și preluarea de către Ministerul Sănătății a noii structuri înființate creează haos la nivel local. În județul Ialomița, Centrul de Sănătate Mintală și pentru Prevenirea Adicțiilor, a cărui menire este de a asigura servicii medicale persoanelor dependente de droguri, a fost integrat în structura Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Reprezentanții unității medicale susțin că au nevoie de peste 1 mi­lion de euro pentru a realiza spațiul necesar funcționării acestui Centru, fonduri de care spitalul din Slobozia nu dispune. Mai mult, spitalul este obligat să crească numărul angajaților, cu peste 40 de posturi, fără a avea o soluție... [citește_tot_articolul]

21 August 2025, 12:25 (8073 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

«fake news» administrativ cu primarul Sloboziei, Alexandru Potor

Mitomanul patologic și minciunile prin omisiune

«fake news» administrativ cu primarul Sloboziei, Alexandru Potor

Potrivit specialiștilor, «minciuna patologică, cunoscută și sub numele de mitomanie și pseudologia fantastică, este o tulburare mentală în care persoana se află în mod obișnuit sau compulsiv. Adică, sub un impuls greu de controlat, persoana respectivă inventează sau reinventează povești de viață trăite sau situații în care crede cu putere și le împărtășește și celorlalți». Pe de altă parte, «minciuna prin omisiune și mitomania patologică sunt două concepte distincte, deși ambele implică alterarea adevărului». Suplimentar, «minciuna prin omisiune se referă la reținerea deliberată a unor informații importante, creând o impresie falsă. Mitomania, pe de altă parte, este o tendință patologică de a minți, o nevoie compulsivă de a denatura sau inventa evenimente, adesea fără un scop utilitar evident»... [citește_tot_articolul]

21 August 2025, 07:55 (20122 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Avocatul Poporului reclamă lipsa de instruire a polițiștilor din Ialomița

Avocatul Poporului reclamă lipsa de instruire a polițiștilor din Ialomița

În luna aprilie 2025, la intersecția Bulevardelor Chimiei și Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident rutier în care a fost implicată o mașină de poliție. Doi agenți escortau la Judecătoria Fetești un bărbat arestat preventiv într-un dosar penal, iar în respectiva intersecție s-au ciocnit violent cu un alt autovehicul. Incidentul a fost analizat și de către Avocatul Poporului, instituție care recla­mă o serie de nereguli în ceea ce privește instruirea profesională a polițiștilor ialomițeni. Concluzia Avocatului Poporului este că prin respectarea procedurilor accidentul nu s-ar fi petrecut.

 

O anchetă în curs... [citește_tot_articolul]

20 August 2025, 10:10 (12450 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Război între părinți, profesori și Inspectoratul Școlar Județean din cauza reorganizării școlare

La Țăndărei

Război între părinți, profesori și Inspectoratul Școlar Județean din cauza reorganizării școlare

Oficializat în urmă cu o săptămână, procesul de comasare a școlilor cu mai puțin de 500 de elevi naște discuții aprinse între părinți, profesori și Inspectoratul Școlar Județean Ialomița. La nivelul județului Ialomița, planul de comasare vizează doar unități de învățământ din mediul urban și nu din mediul rural, acolo unde efecti­vele de elevi sunt foarte reduse. Deși vorbim doar de niște propuneri înaintate școlilor și primăriilor, Inspec­toratul Școlar Județean Ialomița este aspru criticat pentru modul în care gestionează situația. Cea mai vocală comunitate este cea din Țăndărei, re­prezentanții săi respingând categoric propunerea... [citește_tot_articolul]

19 August 2025, 16:50 (77549 vizualizări - 20 comentarii)

28 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite de către crescătorii de bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii pentru ajutoarele naționale tranzitorii (ANT) în sectorul zootehnic, la specia bovine, că eliberează adeverințe pentru cei care ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2014, 13:15
(8062 vizualizări - 0 comentarii)


«Porți deschise» la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița

Săptămîna viitoare, mai exact marți, 13 octombrie 2014, oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița vor organiza «Ziua Porților Deschise». Prin acest eveniment ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2014, 11:40
(5221 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: O singură zi, două accidente

Într-o singură zi, pe raza localității ialomițene Lilieci s-au produs două accidente rutiere. În urma evenimentelor, două persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind transportate de urgență la ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2014, 08:20
(5736 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Bărbulești: Prins la volan sub influența băuturilor alcoolice

Un tînăr, de 21 de ani, din Bărbulești s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat conducînd sub influența băuturilor alcoolice. O anchetă a fost deschisă în acest caz. Tînărul de 21 de ani a fost oprit ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2014, 07:15
(6422 vizualizări - 0 comentarii)


Susține pompierii ialomițeni într-un concurs internațional!

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» din Ialomița participă anul acesta la concursul internațional «Conrad Dietrich Magirus Award». Competiția își propune să ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2014, 14:20
(6579 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Boala limbii albastre se extinde

Oficialii Direcției Sanitară Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță faptul că, la acest moment, pe raza județului incidența cazurilor de «blutongue» a crescut. Astfel, în prezent există ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2014, 10:05
(4844 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Acțiune de reintegrare socială a foștilor deținuți

Reprezentanții Penitenciarului Slobozia vor iniția la începutul săptămînii viitoare o acțiune ce vizează mijloacele prin care pot fi reintegrați în societate foștii deținuți. În cadrul manifestării se vor ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2014, 08:00
(6954 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la suspecți de infracțiuni economice

Poilițiști din cadrul Direcției de Investigare a Fraudelor din cadrul IGPR au demarat 54 de percheziții domiciliare, avînd în vizor persoane bănuite de infracțiuni economice. Descinderile s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2014, 10:10
(7867 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

7 Octombrie 2014, 17:55


anunț angajare

Marți, 7 octombrie 2014
(orele 10,00-18,00) și
miercuri, 8 octombrie 2014
(orele 9,00-13,00)

SC TROTA România SRL Cluj
organizează interviuri în București,
Hotel IBIS Gara de Nord, Calea Griviței,
nr. 143, Sector 1, pentru a selecționa
tineri șoferi profesioniști
cu categoriile C+E
,
cu cel puțin 2 ani
de experiență demonstrabilă
pe camion articulat TIR
(cap tractor cu semiremorcă).
Se lucrează numai în echipaj,
pentru efectuarea de
transporturi frigorifice în
Comunitatea Europeană.
După fiecare 2 luni pe comunitate,
se dă o săptămînă de concediu,
firma asigurînd transportul
cu avionul, dus și întors.
Se asigură un minim între
salariul de bază și diurne,
care depinde de categoria
profesională și de vechimea
în firmă și care pornește
de la 1550 euro/lună.

Solicitanții selectați vor susține
o probă practică pentru a se valora
capacitatea profesională.
Informații la tel. 0740/295.418,
numai după trimiterea unui CV
și copii de pe documentele de mai jos,
la [email protected]
-Buletin
-Pașaport
-Permis de conducere
-Cartela tahograf
-Atestat de marfă
-Caziere judiciar și auto
-Caracterizare de la ultimul loc de muncă
A se abține toți cei ce nu întrunesc
condițiile mai sus arătate

7 Octombrie 2014, 07:40


Autospecială nouă pentru ISU Ialomița

Autospecială nouă pentru ISU Ialomița

Vineri, 3 octombrie 2014, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a fost dotat cu o autospecială de lucru cu apă și spumă de capacitate mare (9000 l). Achiziționarea ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2014, 17:15
(6505 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță că, în perioada 6.10-16.10.2014, în județul Ialomița va începe campania de vaccinare orală a vulpilor prin distribuție aeriană ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2014, 10:10
(5925 vizualizări - 0 comentarii)


PREVENIREA, «armă» a polițiștilor ialomițeni

PREVENIREA, «armă» a polițiștilor ialomițeni

La începutul acestei săptămîni, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au lansat pentru al nouălea an consecutiv campania «Săptămîna Prevenirii Criminalității». La sediul instituției ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2014, 17:30
(5892 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: S-a redeschis Salonul Anual de Carte

Miercuri, 1 octombrie 2014, Salonul Anual de Carte din Slobozia și-a redeschis porțile pentru a XXIII-a ediție. Evenimentul este organizat, ca în fiecare an, în incinta Galeriilor de Artă «Arcadia» din ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2014, 16:40
(7257 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Octombrie, luna curățeniei

Autoritățile locale din Slobozia militează pentru un oraș curat. Pentru a evidenția acest aspect au lansat campania civică «Octombrie-luna curățeniei la Slobozia». Municipalitatea speră ca susținătorii ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2014, 15:20
(5450 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată! Anunțuri angajare la Secțiunea Publicitate online!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

30 Septembrie 2014, 18:25


Slobozia: Copil de 5 ani, lovit de mașină

Lăsat nesupravegheat de părinți, un copil de 5 ani a fost victima unui accident rutier petrecut pe raza municipiului Slobozia. Copilul a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Din datele ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 15:20
(6405 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: 52 mii de lei, valoarea amenzilor aplicate de polițiști

Acțiunile preventive desfășurate de polițiști i-au lăsat fără bani pe ialomițenii contravenienți. Cuantumul sancțiunilor aplicate se ridică la suma de 52 mii de lei. Oamenii legii au demarat acțiuni pe ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 14:30
(5337 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Muniție neexplodată, descoperită la groapa de gunoi

Un element exploziv de artilerie, de calibru 120 mm, a fost descoperit la groapa de gunoi din cartierul Bora al Sloboziei. Muniția a fost ridicată de pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 11:25
(6292 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Și-a găsit sfîrșitul pe șosea, lovită de trei mașini!

O femeie a murit în zona Urziceniului călcată de trei mașini. Polițiștii au deschis o anchetă în acest caz și încearcă să descopere cauzele exacte ale accidentului, precum și identitatea victimei. Din primele ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 10:45
(7275 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Fetești: La volan, fără drept de a conduce

Un tînăr, de 35 de ani, din București a fost depistat pe o șosea din Fetești în stare de ilegalitate. Bărbatul avea dreptul de a conduce suspendat. În cauză, oamenii legii au întocmit un dosar penal, urmînd ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 10:15
(6623 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Urmărită de ghinion, salvată de pompieri

O bătrînă, de 68 de ani, din comuna Sfîntu Gheorghe, a fost la un pas de moarte. Femeia s-a dezechilibrat și a căzut într-o fîntînă, adîncă de 15 metri. A avut însă noroc pentru că a fost salvată la timp ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 09:25
(6890 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Prins la volan în stare de ebrietate

Un bărbat, de 60 de ani, din București, a fost depistat conducînd în stare de ebrietate. El s-a ales cu dosar penal. După ce l-au testat cu aparatul Drager, polițiștii au constatat faptul că respectivul ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 08:40
(7179 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Depunerea cererilor de subvenție pentru agricultură ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că, pînă în data de 28 noiembrie 2014 inclusiv, se pot depune cererile de solicitare a ajutorului specific acordat ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 07:10
(9646 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Viteza prea mare le-a adus amenzi

Viteza excesivă sau lipsa centurii de siguranță în timpul mersului au fost principalele motive pentru care 139 de șoferi au fost sancționați de polițiști. Valoarea amenzilor s-a ridicat la suma de 77 mii ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 06:45
(4304 vizualizări - 0 comentarii)


Licitație cu strigare pentru închirierea spațiilor comerciale de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia anunță public faptul că vineri, 26 septembrie a.c., la orele 10,00, la sediul instituției se va organiza o licitație cu strigare privind închirierea ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2014, 10:10
(13374 vizualizări - 0 comentarii)


Patruzeci de Sfinte Liturghii la Catedrala din Urziceni

Din 29 septembrie 2014, la Catedrala din Urziceni se vor oficia 40 de Sfinte Liturghii în cinstea Sfîntului Nectarie vindecătorul de boli, spre slava lui Dumnezeu. Slujbele vor începe în fiecare zi, la ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2014, 11:40
(7784 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cinci șoferi prinși băuți la volan

Pe șoselele ialomițene au fost depistați cinci șoferi, cu vîrste cuprinse între 20 și 50 de ani, domiciliați pe raza județului Ialomița și municipiului București, în timp ce conduceau autoturisme aflîndu ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2014, 09:15
(6308 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii puternice

Aproximativ 53 ha dintr-un lan de porumb de pe raza localității Glodeanu Siliștea-Buzău au fost mistuite de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 sîmbătă, 20 septembrie a.c., în jurul orei 14,25 ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2014, 07:20
(6729 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Graffiti pe clopotnița Catedralei

În seara zilei de miercuri, 10 septembrie 2014, în jurul orelor 21,00, polițiștii locali aflați în acțiune de patrulare în zona bdul Chimiei-Parcul Tineretului, au observat că pe clădirea clopotniței Catedralei ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2014, 15:45
(7159 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...