Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amara: Situația revine la normal. Locuitorii pot reveni la domicilii în zona afectată!

Amara: Situația revine la normal. Locuitorii pot reveni la domicilii în zona afectată!

În cadrul ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, desfășurată sâmbătă, 30 august 2025, s-a stabilit că «începând cu orele 10,00, locuitorii evacuați din zonele afectate se pot întoarce la domiciliile lor». «De asemenea, operatorii economici care furnizează energie electrică, apă și gaz vor relua treptat serviciile, în funcție de posibilitățile tehnice!» se mai arată într-un comunicat al Instituției Prefectului Județeului Ialomița. Mai mult, o altă măsură a CJSU Ialomița prevede ca «Garda Națională de Mediu-Comisariatul Județean Ialomița și Agenția Națională pentru Resurse Minerale vor constitui... [citește_tot_articolul]

30 August 2025, 10:15 (5956 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

12 străzi reabilitate prin Programul Național «Anghel Saligny» intră în conservare

La Fetești

12 străzi reabilitate prin Programul Național «Anghel Saligny» intră în conservare

Decizia Guvernului României de a opri fondurile proiectelor finanțate prin Programul Național «Anghel Saligny», al căror stadiu de implementare este scăzut, creează haos la Fetești. Administrația locală derula un proiect de investiții ce viza reabi­litarea a 12 străzi din municipiu, aflat în opinia autorităților într-un ritm accelerat de implementare, dar a fost notificată să introducă toate aceste străzi în conservare: «Nu înțelegem de ce Guvernul României a luat această decizie în ceea ce ne privește...».

 

Reacția administrației locale din Fetești... [citește_tot_articolul]

30 August 2025, 09:25 (1766 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pericol de explozie în orașul Amara! Pungă de gaz descoperită în urma unor lucrări!

Pericol de explozie în orașul Amara! Pungă de gaz descoperită în urma unor lucrări!

UPDATE Situația de la Amara s-a stabilizat. ISU Ialomița susține că populația nu este în pericol!

Autoritățile locale din Amara, alături de reprezentanții ISU Ialomița, sunt în alertă după ce, în urma unor lucrări la rețeaua de apă a orașului, a fost descoperită o pungă de gaz. În zonă există un pericol de explozie, de aceea s-a dispus evacuarea a sute de oameni. Pompierii intervin pentru a elimina acest risc.

 

Puț forat, risc de explozie Din cauza problemelor generate de presiunea scăzută a apei din orașul Amara, autoritățile locale au decis să foreze noi puțuri de apă. Vineri, 29 august 2025, în timpul acestor lucrări de forare, a fost descoperită... [citește_tot_articolul]

29 August 2025, 16:15 (35353 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Ialomița a propus o nouă reorganizare a rețelei școlare din Țăndărei

Liceul Teoretic «Paul Georgescu» păstrează clasele primare și de gimnaziu

Inspectoratul Școlar Ialomița a propus o nouă reorganizare a rețelei școlare din Țăndărei

bonus: Siguranța catedrelor, posibila miză a scandalului

În urma demersurilor administrației locale și a Aso­ciației de Părinți a Liceului Teoretic «Paul Georgescu», Inspec­toratul Școlar Ialomița a revenit asupra deciziei privind reorganizarea rețelei școlare a orașului. Aceasta pre­vedea mutarea claselor primare și gimna­ziale ale instituției de învățământ și preluarea lor de către Școala Gimnazială «Spiru Haret» din localitate. Reamintim că decizia a creat un val de nemulțumire în rândul comunității locale, părinții organizând un protest în urmă cu o săptămână în curtea Liceului Teoretic «Paul Georgescu». În momentul de față, se așteaptă... [citește_tot_articolul]

29 August 2025, 07:55 (11362 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Avicola deversează la greu ape neepurate

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Problema mirosurilor neplăcute provenite de la stația de epurare a Sloboziei, ad­ministrată de operatorul regional Urban SA, a intrat din nou în atenția autorită­ților județene. În timp ce Instituția Prefectului Județul Ialomița a convocat o nouă comisie pentru a găsi soluții la problema mirosurilor greu de suportat, operatorul Urban SA susține că sancțiunea recentă primită din partea Gărzii de Mediu Ialomița nu schimbă cu nimic situația de fapt. Mai mult, oficialii societății susțin că măsurile care le-au fost trasate nu pot fi puse în practică în timpul impus. Singura soluție o reprezintă mutarea stației de epurare a orașului, aspect care a fost luat î... [citește_tot_articolul]

28 August 2025, 09:50 (24141 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

800 mii de lei de la Ministerul Agriculturii pentru liceul fără elevi din comuna Armășești

800 mii de lei de la Ministerul Agriculturii pentru liceul fără elevi din comuna Armășești

Numărul tot mai scăzut de elevi pe care îl înregis­trează județul Ialomița creează multe probleme în ceea ce privește rețeaua școlară din județ. La Armășești, de exemplu, tradiționalul liceu din localitate își păstrează această titulatură deși, de mai bine de 3 ani, nu a mai înființat nicio clasă de liceu. Astfel, unitatea de învățământ ar trebui să devină școală profesio­nală. Modificarea statutului presupune însă multe demersuri birocratice pe care instituțiile implicate par neinteresate să și le asume. În tot acest timp, chiar dacă este liceu doar pe hârtie, Liceul Tehnologic «Iordache Zossima» Armășești a beneficiat... [citește_tot_articolul]

27 August 2025, 10:25 (4905 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Adunarea Generală a Judecătorilor Tribunalului Ialomița a decis suspendarea soluționării cauzelor care nu au caracter urgent

În semn de protest față de legea privind pensiile magistraților

Adunarea Generală a Judecătorilor Tribunalului Ialomița a decis suspendarea soluționării cauzelor care nu au caracter urgent

Soluționarea cauzelor care nu au caracter urgent va fi suspendată la Tribunalul Ialomița în urma unei decizii a Adunării Generale a Judecătorilor Tribunalului Ialomița. Întrunit marți, 26 august 2025, forul magistraților Tribunalului Ialomița a decis să adopte această măsură ca urmare a modificărilor propuse de legea privind reforma pensiilor de serviciu ale magistraților.

 

Se cere retragerea proiectului de lege Într-un comunicat de presă, Adunarea Generală a Judecătorilor Tribunalului Ialomița a decis să suspende soluționarea cauzelor care nu au caracter urgent... [citește_tot_articolul]

26 August 2025, 18:05 (25623 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Comisarii ialomițeni se instruiesc în pilotarea dronelor

Garda de Mediu Ialomița în era digitalizării

Comisarii ialomițeni se instruiesc în pilotarea dronelor

Garda Națională de Mediu a decis să aducă digitalizarea mai aproape de angajați, în special cei din structurile subordonate. Astfel, fiecare Comisariat Județean din țară va primi drone cu ajutorul cărora să poată fi efectuate controalele în teren. Pentru a folosi aparatele este necesar ca persoanele care le utilizează să dețină licențe de zbor. Gărzii de Mediu Ialomița i-au fost până acum repartizate două drone, iar patru dintre comisari participă în prezent la cursuri pentru obținerea licențelor de zbor.

 

Controale efectuate cu drona Pentru a crește gradul... [citește_tot_articolul]

26 August 2025, 17:20 (8157 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean împarte «auster» fonduri localităților ialomițene

Bani din TVA

Consiliul Județean împarte «auster» fonduri localităților ialomițene

La o ultimă ședință a Consiliului Județean Ialomița, cea de la sfârșitul lunii iulie 2025, în sistem on-line, printr-o hotărâre au fost alocate sume pentru unitățile administrativ-teritoriale din județ, în total 18,136 milioane de lei. Fondurile reprezintă sume defalcate din unele venituri ale Bugetului de Stat, în principal din taxa pe valoare adăugată. Alături de acest proiect de hotărâre deosebit de important pentru loca­litățile Ialomiței, vom aduce în discuție și alte proiecte aprobate de consilierii județeni.

 

S-a împărțit «sărăcia»... [citește_tot_articolul]

25 August 2025, 12:05 (9148 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hai la pedalat în Slobozia! Curse pentru amatori la Turul României: Provocarea King of the City și Cursa Copiilor

Hai la pedalat în Slobozia! Curse pentru amatori la Turul României: Provocarea King of the City și Cursa Copiilor

Turul României nu este doar despre profesioniștii care cuceresc locurile frumoase ale țării, ci și despre ciclistul amator sau micuțul pasionat de pedalat, care simte fiorul competiției, bucuria efortului și aplauzele publicului. Federația Română de Ciclism, alături de Agenția Națională pentru Sport și Auchan România, partener principal al evenimentului, aduc în Slobozia, în cadrul Turului României, două curse cu înscriere gratuită pentru adulți și copii.
Cursa de amatori King of the City (Regele orașului)-13 septembrie 2025, Slobozia
Pe 13 septembrie 2025, începând cu orele 09,00 Slobozia își schimbă... [citește_tot_articolul]

25 August 2025, 09:30 (9793 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Operatorul ADI ECOO 2009 majorează tarifele pentru gunoi

De la 1 ianuarie 2026, la nivelul Ialomiței

Operatorul ADI ECOO 2009 majorează tarifele pentru gunoi

Ceea ce prezentam anterior cu privire o posibilă majorare a tarifelor pentru gunoi începând cu anul viitor, se pare că s-a transformat într-o decizie oficială. Operatorul de salubritate ADI ECOO 2009 susține că, de la 1 ianuarie 2026, ialomițenii care locuiesc în localitățile deservite de această societate vor plăti mai mult pentru colectarea deșeurilor. În mediu urban tarifele cresc de la 15 la 30 lei/persoană, în timp ce în mediul rural majorarea va fi de la 13 la 26 lei/persoană.

 

Mai mulți bani pentru colectarea deșeurilor Discuțiile... [citește_tot_articolul]

25 August 2025, 07:55 (20817 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

30 milioane de lei pentru electrificarea liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia Veche-Țăndărei

30 milioane de lei pentru electrificarea liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia Veche-Țăndărei

Compania Națională de Căi Ferate-Sucursala Regio­nală Căi Ferate Constanța a scos la licitație realizarea Studiului de Fezabilitate afe­rent proiectului de electrificare a liniei de cale ferată Ciulnița-Slobozia-Țăndărei. Licitația este deschisă până pe 15 septembrie 2025, iar valoarea acestui contract este de 30 milioane de lei.

 

Bani publici pentru electrificarea unei linii mai puțin circulate Potrivit proiectului, electrificarea se va realiza în două etape. Una va viza sectorul de linie de cale ferată Slobozia Veche-Ciulnița, în lungime de 17 km, iar... [citește_tot_articolul]

24 August 2025, 09:50 (14977 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rămâne fără rețelele de apă și drumurile finanțate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Ialomița rămâne fără rețelele de apă și drumurile finanțate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Așteptate de peste 20 de ani în majoritatea localităților din Ialomița, investițiile în rețelele de apă și drumuri publice sunt trase din nou pe linie moartă. Finanțate prin Programul Național «Anghel Saligny», aceste obiective rămân fără finanțare ca urmare a deciziei Guvernului României de a stopa bu­getarea proiectelor «Anghel Saligny» al căror stadiu de implementare este foarte scăzut. La Ciochina, Ciulnița, Ion Roată, Gheorghe Lazăr sau Jilavele, administrațiile locale au primit «undă verde» pentru deschi­derea șantierelor încă din 2022, dar stadiul implementării proiectelor nu depășește 10%.

 

... [citește_tot_articolul]

22 August 2025, 09:40 (19147 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul din Slobozia, fără fonduri pentru înființarea Centrului de Sănătate Mintală și pentru Prevenirea Adicțiilor

Spitalul din Slobozia, fără fonduri pentru înființarea Centrului de Sănătate Mintală și pentru Prevenirea Adicțiilor

Desființarea Agenției Naționale Antidrog și preluarea de către Ministerul Sănătății a noii structuri înființate creează haos la nivel local. În județul Ialomița, Centrul de Sănătate Mintală și pentru Prevenirea Adicțiilor, a cărui menire este de a asigura servicii medicale persoanelor dependente de droguri, a fost integrat în structura Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Reprezentanții unității medicale susțin că au nevoie de peste 1 mi­lion de euro pentru a realiza spațiul necesar funcționării acestui Centru, fonduri de care spitalul din Slobozia nu dispune. Mai mult, spitalul este obligat să crească numărul angajaților, cu peste 40 de posturi, fără a avea o soluție... [citește_tot_articolul]

21 August 2025, 12:25 (8055 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«fake news» administrativ cu primarul Sloboziei, Alexandru Potor

Mitomanul patologic și minciunile prin omisiune

«fake news» administrativ cu primarul Sloboziei, Alexandru Potor

Potrivit specialiștilor, «minciuna patologică, cunoscută și sub numele de mitomanie și pseudologia fantastică, este o tulburare mentală în care persoana se află în mod obișnuit sau compulsiv. Adică, sub un impuls greu de controlat, persoana respectivă inventează sau reinventează povești de viață trăite sau situații în care crede cu putere și le împărtășește și celorlalți». Pe de altă parte, «minciuna prin omisiune și mitomania patologică sunt două concepte distincte, deși ambele implică alterarea adevărului». Suplimentar, «minciuna prin omisiune se referă la reținerea deliberată a unor informații importante, creând o impresie falsă. Mitomania, pe de altă parte, este o tendință patologică de a minți, o nevoie compulsivă de a denatura sau inventa evenimente, adesea fără un scop utilitar evident»... [citește_tot_articolul]

21 August 2025, 07:55 (20064 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Poporului reclamă lipsa de instruire a polițiștilor din Ialomița

Avocatul Poporului reclamă lipsa de instruire a polițiștilor din Ialomița

În luna aprilie 2025, la intersecția Bulevardelor Chimiei și Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident rutier în care a fost implicată o mașină de poliție. Doi agenți escortau la Judecătoria Fetești un bărbat arestat preventiv într-un dosar penal, iar în respectiva intersecție s-au ciocnit violent cu un alt autovehicul. Incidentul a fost analizat și de către Avocatul Poporului, instituție care recla­mă o serie de nereguli în ceea ce privește instruirea profesională a polițiștilor ialomițeni. Concluzia Avocatului Poporului este că prin respectarea procedurilor accidentul nu s-ar fi petrecut.

 

O anchetă în curs... [citește_tot_articolul]

20 August 2025, 10:10 (12427 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Război între părinți, profesori și Inspectoratul Școlar Județean din cauza reorganizării școlare

La Țăndărei

Război între părinți, profesori și Inspectoratul Școlar Județean din cauza reorganizării școlare

Oficializat în urmă cu o săptămână, procesul de comasare a școlilor cu mai puțin de 500 de elevi naște discuții aprinse între părinți, profesori și Inspectoratul Școlar Județean Ialomița. La nivelul județului Ialomița, planul de comasare vizează doar unități de învățământ din mediul urban și nu din mediul rural, acolo unde efecti­vele de elevi sunt foarte reduse. Deși vorbim doar de niște propuneri înaintate școlilor și primăriilor, Inspec­toratul Școlar Județean Ialomița este aspru criticat pentru modul în care gestionează situația. Cea mai vocală comunitate este cea din Țăndărei, re­prezentanții săi respingând categoric propunerea... [citește_tot_articolul]

19 August 2025, 16:50 (77484 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor vrea bălțile din Movilița

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor vrea bălțile din Movilița

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor cere Tribunalului Ialomița să anuleze contractele de concesiune a 5 bălți din jurul localității Movilița, încheiate între administrația locală și două persoane fizice. Oficialii instituției susțin faptul că Primăria Movilița nu avea drept de exploatare asupra bălților. Situația ar fi fost generată de o «eroare», prin nerespectarea unei decizii mai vechi a Curții de Apel Ploiești.

 

Revendicare după 25 de ani Datele arată că cele două contracte concesiune au fost în­cheiate la începutul anilor 2000... [citește_tot_articolul]

18 August 2025, 12:10 (17013 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Nereguli sancționate de DSVSA Ialomița la Cantina Socială din Slobozia

Nereguli sancționate de DSVSA Ialomița la Cantina Socială din Slobozia

Activitatea Cantinei Sociale, aflată în administrarea Direcției de Asis­tență Socială a Primăriei Slobozia, a fost sancționată de către Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița. În urma unei verificări realizată săptămâna trecută, oficialii DSVSA Ialomița ar fi descoperit mai multe ingrediente expirate ce ar fi urmat să fie folosite pen­tru prepararea hranei distribuită per­soa­ne­lor nevoiașe din Slobozia. Oficialii Direc­ției de Asistență Socială nu au putut fi contactați pentru un punct de vedere, întrucât conducerea entității se afla în concediu.

 

Ingrediente expirate... [citește_tot_articolul]

18 August 2025, 07:50 (6743 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Petiție on-line pentru eliminarea «mirosurilor grele»

Slobozia: Petiție on-line pentru eliminarea «mirosurilor grele»

În fiecare vară, locuitorii zonei blocurilor MB din Slobozia trebuie să facă față «mirosurilor grele» care provin de la stația de epurare a orașului. Sătui să mai bată la porțile instituțiilor publice din oraș, oamenii au inițiat o campanie publică pe internet, susținută cu sprijinul «Declic», organizație care militează pentru formarea atitudinii civice și a spiritului civic. Prin această acțiune, locuitorii din zona blocurilor MB speră ca instituțiile să găsească o soluție pentru a stopa mirosul neplăcut.

 

Situația de fapt Sunt mai bine de 3 ani... [citește_tot_articolul]

15 August 2025, 12:15 (6208 vizualizări - 37 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
317 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: La un pas de moarte

Accident de circulație produs pe șoseaua care leagă Slobozia de Brăila. Un bărbat, de 34 de ani, a fost la un pas de a-și pierde viața după ce a intrat cu mașina într-un copac. Rănit în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 17:40
(4615 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Movilița: Trei victime în urma unui accident rutier

Dimineață de coșmar pentru doi șoferi și o pasageră. Cei trei au fost victimele unui accident rutier și au fost transportați la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale. Polițiștii ialomițeni susțin ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 13:25
(6191 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Țigări de contrabandă, vîndute pe «sub mînă»

Comerț cu țigări de contrabandă la un magazin din comuna Ion Roată. Asta au descoperit polițiștii ialomițeni în urma unei acțiuni demarată pe raza localității. Marfa provenea din Ucraina și era comercializată ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 12:25
(7619 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți mangă la volan

Doi șoferi, unul din Slobozia și un altul din Fetești, au fost depistați în trafic conducînd în stare de ebrietate. Ambii conducători auto s-au ales cu dosare penale. Șoferul depistat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 12:10
(6239 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Băuturi alcoolice, vîndute ilegal

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor au descoperit în sediul unei societăți comerciale băuturi alcoolice în valoare de 11 mii lei ce urmau a fi comercializate «la negru». Administratorul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 11:35
(3825 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Abateri de la Codul Rutier, sancționate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au fost din nou la datorie pe șoselele județului. Oamenii legii au aplicat sancțiuni șoferilor certați cu normele rutiere. Conducătorii auto au fost amendați fie pentru că circulau ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 09:15
(6155 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Deșeuri metalice, confiscate de polițiști

Acțiune a polițiștilor din Amara, oamenii legii controlînd modul în care se efectuează achizițiile deșeurilor metalice pe raza localității. În urma activităților, a fost aplicată o sancțiune de 1300 de ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 08:45
(6531 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: «Bandiți» băgați la răcoare

Doi tineri, de 20 și 24 de ani, din Bărbulești, au ajuns în sfîrșit după gratii. Deși pe numele lor Judecătoria Urziceni a emis un mandat de arestare preventivă și unul de executare a unei pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 08:20
(8261 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Apele rîului Prahova amenință să iasă din matcă. Cod Roșu de inundații!

Pericol de inundații în Ialomița, în zona localității Adîncata. Apele rîului Prahova amenință să iasă din matcă. Autoritățile sînt în alertă și lucrează pentru consolidarea și supraînălțarea digului. Ploile ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2014, 13:35
(9412 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Noaptea de Înviere, sărbătorită în liniște

Peste 300 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat în ultimele 24 de ore pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. Efectivele ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2014, 10:55
(8703 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Grupare infracțională specializată în furturi de animale, destructurată de polițiști

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au destructurat o grupare infracțională specializată în furturi de animale, două persoane fiind reținute. Astfel, joi, 17 aprilie a.c., polițiștii de Investigații ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2014, 13:20
(9709 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Peste 1,2 tone carne de vită, confiscate

Coșereni: Peste 1,2 tone carne de vită, confiscate

Peste 1200 kg de carne de vită au fost confiscate într-un filtru al polițiștilor din Ialomița. În cursul zilei de astăzi, polițiștii Secției Rurale Coșereni, din cadrul IPJ Ialomița, au oprit pentru control ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2014, 17:15
(8985 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 300 de polițiști «supraveghează» Sărbătorile Pascale

Peste 300 de polițiști vor acționa zilnic, în perioada 19-21 aprilie a.c., pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică cu ocazia Sfintelor Sărbători Pascale. În perioada ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2014, 15:05
(5916 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Țigări de contrabandă, descoperite în trafic

În cursul zilei de marți, 16 aprilie a.c., polițiștii au depistat în trafic, în municipiul Slobozia, o persoană care transporta produse accizabile fără documente de proveniență. Așadar, în jurul orei 1 ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 16:20
(4813 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evaziunea din panificație, în vizorul polițiștilor

În cursul zilei de marți, 15 aprilie 2014, efectivele Serviciului de Investigare a Fraudelor împreună cu reprezentanți ai DSVSA și ITM Ialomița au efectuat verificări la două unități economice cu profil ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 14:15
(10095 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cantitate de peste 27000 litri de vin, retrasă de la comercializare

Efectivele Serviciului de Investigare a Fraudelor au efectuat marți, 15 aprilie a.c., împreună cu specialiști ai Direcției Agricole Județene Ialomița, verificări la o societate comercială, situată pe raza ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 12:25
(6011 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Furturile de animale, în atenția polițiștilor

Un tînăr, în vîrstă de 27 de ani, din orașul Țăndărei, este cercetat de polițiști, fiind bănuit de polițiști că, în noaptea de 11/12 aprilie a.c., a pătruns în curtea unui concetățean și a sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 10:20
(4277 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții domiciliare în Ialomița. 11 persoane suspectate de furturi din locuințe, la audieri!

Polițiștii ialomițeni, alături de procurori din cadrul Parchetelor Slobozia și Urziceni au efectuat miercuri, 9 aprilie a.c., 14 percheziții domiciliare. Anchetatorii au reușit astfel să destructureze o ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2014, 18:10
(9477 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Victimă a unei înșelăciuni cu bijuterii false

O femeie de 67 de ani, din Slobozia, a fost înșelată de o persoană cu suma de 900 de lei. Respectiva persoană a convins-o pe femeie să achite suma de 900 de lei pentru cîteva bijuterii care, la prima vedere ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 15:20
(7691 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetați pentru permise de port armă expirate

Doi slobozeni, o femeie de 56 de ani și un bărbat de 58 de ani, sînt cercetați de polițiști după ce oamenii legii au descoperit faptul că aceștia dețin arme în mod ilegal. Persoanele în cauză aveau documentele ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 12:15
(7511 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor periculos, reținut la Slobozia

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au reușit să prindă un bărbat, de 39 de ani, căutat de autoritățile din Italia pentru comiterea a 5 infracțiuni deosebit de grave. El a fost reținut ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 11:20
(5988 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, alături de elevi în programul «Școala Altfel»

Programul Ministerului Educației, denumit «Școala Altfel», se demarează în județul Ialomița cu sprijinul polițiștilor. Timp de o săptămînă, oamenii legii vor organiza dezbateri cu elevii din județ privind ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 09:10
(6588 vizualizări - 0 comentarii)


DN21 Slobozia-Iazu: 6 răniți și 3 mașini avariate într-un accident rutier!

Noapte de coșmar pe șoseaua care face legătura între Slobozia și Iazu. Din cauza unei depășiri neregulamentare, s-a produs un grav accident rutier. În urma evenimentului, 6 persoane au fost rănite și 3 ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 23:20
(7851 vizualizări - 2 comentarii)


95 de proiectile, descoperite lângă Slobozia

95 de proiectile, descoperite lîngă Slobozia

În după-amiaza zilei de joi, 3 aprilie 2014, în urma unui apel telefonic, echipajul pirotehnic din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a fost solicitat ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 13:15
(7054 vizualizări - 0 comentarii)


«Școala Altfel» la Muzeul Județean Ialomița

În perioada 7-11 aprilie 2014, Muzeul Județean Ialomița va organiza evenimentul «Școala Altfel-Să știi mai multe, să fii mai bun!». Astfel, luni, 7 aprilie a.c., Muzeul Județean Ialomița va vernisa o expoziție ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 12:40
(111380 vizualizări - 276 comentarii)


Producătorii agricoli, reuniți sub umbrela unui Consorțiu Național

Vineri, 4 aprilie 2014, Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România-LAPAR, alături de alte patru asociații din agricultură, respectiv PROAGRO, FCBR, ROMALIMENTA și ROMOVIS, au decis înființarea ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 12:25
(4728 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la Jandarmerie

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița îi invită pe cei interesați joi, 3 aprilie 2014, începînd cu  ora 11,00, pe platoul Centrului Cultural «Ionel Perlea», la «Ziua Porților Deschise». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 17:25
(5524 vizualizări - 0 comentarii)


APIA solicită producătorilor de lapte declarațiile anuale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează operatorii care achiziționează lapte, precum și producătorii deținători de cotă de lapte pentru vînzări directe că ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 16:25
(6221 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectorii DSVSA Ialomița, în control

În cursul primului trimestru al anului 2014, inspectori din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat acțiuni de inspecție și control avînd ca tematică respectarea normelor de igienă sanitară veterinară în unitățile ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 15:45
(5384 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evaziune fiscală de peste 460000 de lei, depistată de polițiști

Administratorul unei societăți comerciale din Slobozia este cercetat de polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor pentru comiterea infracțiunii de evaziune fiscală. Potrivit informațiilor, administratorul ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 15:20
(6002 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...