Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

5300 de ialomițeni au ratat șansa de a deveni șoferi

5300 de ialomițeni au ratat șansa de a deveni șoferi

Obținerea permisului de conducere se dovedește a fi o misiune greu de îndeplinit pentru cei care doresc să devină șoferi. O analiză a Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița (SPCRPCÎV) arată că, în anul 2017, mai bine de jumătate dintre candidații înscriși să susțină testările pentru a deveni șoferi cu acte în regulă au picat proba teoretică. Angajații instituției recunosc faptul că nu puțini au fost cei care au ajuns în sala de examinare fără să știe să scrie și să citească.

Examinarea scrisă, probă de foc
Examenul teoretic... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2018, 12:55 (5900 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Investițiile primăriilor din Ialomița bat pasul pe loc

Investițiile primăriilor din Ialomița bat pasul pe loc

Cu bugetele aproape goale din cauza majorării salariilor, administrațiile locale din Ialomița au renunțat demult să se mai gândească la investiții. Mulți edili au declarat că 2018 va fi unul sărac pentru dezvoltarea localităților în fruntea cărora au fost aleși, iar cei care au mai găsit ceva bani pe fundul sacului îi vor cheltui pentru proiecte de mică anvergură și banale. Marea speranță a tuturor rămân fondurile alocate de Guvernul României, prin Programul Național de Dezvoltare II sau cele oferite de Uniunea Europeană. În total, administrațiile locale din Ialomița solicită Guvernului 813 milioane de lei, pentru implementarea a 129 de proiecte, cele mai multe vizând modernizarea utilităților... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2018, 10:05 (6138 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

«generații de sacrificiu»

O generație durează cam 25 de ani, perioada fiind calculată de la nașterea unei persoane până când aceasta are copii. După momentul Revoluției din 1989 s-a scurs mai bine de o generație și, firesc, a apărut o alta. Pentru cei născuți până în 1989, așteptările s-au stins, conștientizând fiecare că a reprezentat «generație de sacrificiu». Ulterior momentului ’89, s-a redescoperit o nouă «generație de sacrificiu»... Întrucât, în ultimii 25 de ani s-au repetat experimente, s-au perindat la Putere diverși, s-au implantat reforme aiurea, au fost reluate proceduri parcă de exterminare a noastră, s-a furat pe rupte, a înflorit mica/medie/marea corupție, șamd. Firesc, unii nu au rezistat și au plecat.... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2018, 12:15 (4251 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Bătrână de 71 din Axintele, moartă din cauza gripei

Bătrână de 71 din Axintele, moartă din cauza gripei

Gripa face victime și în județul Ialomița. O bătrână de 71 de ani a murit după ce a fost diagnosticată cu gripă. Direcția de Sănătate Publică Ialomița susține faptul că bătrâna a fost diagnosticată la începutul lunii februarie 2018, când a fost transferată la Spitalul de Urgență Floreasca din București, unitate medicală în care și-a găsit și sfârșitul. Este primul caz de deces din cauza gripei înregistrat la nivelul județului Ialomița în sezonul rece 2017-2018.... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2018, 17:10 (4956 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă în Austria deschisă pe numele unui ialomițean

Un bărbat din Urziceni este căutat de autoritățile judiciare din Austria după ce a înșelat zeci de locuitori ai orașului Kroneuburg, situat la 12 kilometri distanță de capitala Viena. Procurorii și polițiștii austrieci fac demersuri pentru ca suspectul să fie audiat prin intermediul videocamerei, la sediul Judecătoriei Urziceni.

La un pas de a fi arestat Din primele informații, procurorii din Kroneuburg, Austria, au făcut demersuri pe lângă autoritățile judiciare din Ialomița pentru a le oferi detalii cu privire la numitul Robert Chelu, un bărbat din municipiul Urziceni, cercetat de... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2018, 14:05 (6817 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va cheltui 39 milioane de lei pentru salarii

În 2018

Slobozia va cheltui 39 milioane de lei pentru salarii

Marți, 20 februarie a.c., Consiliul Local Slobozia a aprobat proiectul de buget al orașului pentru anul 2018. Conform datelor oficiale, valoarea totală a cheltuielilor de funcționare a Primăriei Slobozia se ridică la aproximativ 86 milioane de lei. Din această sumă, salariile din cadrul instituției și direcțiilor subordonate acesteia se cifrează la 39 milioane de lei. Suma este cu 3 milioane de lei mai mare decât cea destinată bugetului de investiții pentru anul 2018.

Cine-mparte, parte-și face Bugetul Sloboziei pentru anul 2018 a fost aprobat. Potrivit datelor oficiale, valoarea totală... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2018, 10:05 (6688 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legile administrației Moraru pentru Ialomița

Legile administrației Moraru pentru Ialomița

bonus: directorul Drumuri și Poduri SA a cerut dublarea salariului

Consiliul Județean Ialomița s-a reunit luni, 19 februarie 2018, în cadrul unei ședințe ordinare pentru a vota bugetul pentru anul în curs. Proiectul de hotărâre a fost votat cu 19 voturi «pentru» (PSD+ALDE) și 9 «abțineri» (PNL). Pe ordinea de zi a ședinței au mai figurat o serie de proiecte de hotărâre de interes pentru opinia publică ialomițeană. Cel care a suscitat cele mai vii polemici a fost cel privind aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli al Drumuri și Poduri SA Ialomița pentru anul 2018.

Administrația Moraru e suverană
Bugetul general al județului Ialomița se ridică... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2018, 12:10 (9975 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Educației urmărește decapitarea conducerii Învățământului ialomițean!

Ministerul Educației urmărește decapitarea conducerii Învățământului ialomițean!

Ministerul Educației se pregătește să le lase fără funcții pe Luminița Barcari și Steluța Mitrea, inspectorul școlar general și inspectorul școlar general adjunct din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. În urma unei evaluări, șefele Învățământului ialomițean au primit calificativul «Nesatisfăcător», aspect ce ar conduce la desfacerea contractelor de muncă ale celor două. Atât Luminița Barcari, cât și Steluța Mitrea vor contesta raportul de evaluare al Ministerului Educației.

O nouă încercare de demitere În baza unui raport de evaluare a activității... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2018, 14:10 (24785 vizualizări - 52 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu gestionează un buget de criză

Bani mai puțini pentru Slobozia în 2018

Administrația Mocioniu gestionează un buget de criză

Consiliul Local Slobozia s-a reunit luni, 12 februarie 2018, în cadrul comisiilor componente, pentru a dezbate bugetul orașului pentru anul 2018. Potrivit estimărilor, valoarea acestuia se ridică la 113,79 milioane de lei, cu 34 milioane de lei mai puțin decât în anul 2017. Administrația locală beneficiază însă de un excedent bugetar de 8,12 milioane de lei, fapt care permite continuarea unora dintre investițiile demarate anul trecut.

Un buget diminuat După un an considerat «bogat din punct de vedere administrativ» de către primarul Adrian Mocioniu, Slobozia intră în 2018 cu un buget... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2018, 13:20 (5460 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marii agricultori din Ialomița, somați să returneze subvenții în valoare de 1,1 milioane de lei

Marii agricultori din Ialomița, somați să returneze subvenții în valoare de 1,1 milioane de lei

Reprezentanții a 15 societăți cu profil agricol din Ialomița au fost somați de Agenția pentru Plăți și Inspecție în Agricultură-Centrul Județean Ialomița să returneze subvenții în valoare de 1,1 milioane de lei. Suma reprezintă sprijinul financiar acordat de stat pentru culturile calamitate de secetă și pe care unii fermieri l-au încasat necuvenit, neputând să îl justifice. Scandalul returnării ajutoarelor financiare acordate pentru a combate efectele secetei care a lovit culturile agricole din Ialomița este vechi de 3 ani și a fost generat de neîndeplinirea obligațiilor legale de către reprezentanții Prefecturii Ialomița.

Un prefect iresponsabil... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2018, 10:15 (5021 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița cresc artificial numărul elevilor

Pentru mai mulți bani

Școlile din Ialomița cresc artificial numărul elevilor

O statistică a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că 20 din cele peste 90 de școli și grădinițe ale județului au înregistrat depășiri ale bugetului pe care l-au prognozat în ceea ce privește plata salariilor profesorilor. Reprezentanții sindicatelor din Învățământul ialomițean explică faptul că fenomenul este cauzat de majorarea artificială a numărului de elevi, astfel ca fiecare unitate să beneficieze de mai multe fonduri prin plata costului mediu standard per elev...

Învățământul ialomițean în cifre
O mare parte din fondurile care vin de la bugetul de stat pentru... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2018, 12:20 (5359 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elev bolnav de TBC, la Școala Gimnazială Gheorghe Doja

Elev bolnav de TBC, la Școala Gimnazială Gheorghe Doja

Anchetă epidemiologică la Școala Gimnazială din localitatea Gheorghe Doja, după ce un elev, în  vârstă de 14 ani, a fost diagnosticat cu TBC. În prezent, băiatul se află internat într-un sanatoriu din județul Argeș.

Examen medical la școală
Din primele informații, se pare că elevul a contactat boala de la tatăl său, internat în momentul de față într-un spital de specialitate. Inițial, copilul a fost pus sub supraveghere medicală la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, iar după ce analizele de laborator au confirmat că are TBC, el a fost transferat către sanatoriul din localitatea... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2018, 11:27 (5738 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are un buget de investiții de 84,6 milioane de lei

Ialomița are un buget de investiții de 84,6 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a organizat luni, 12 februarie 2018, prima dezbatere publică privitoare la bugetul județului Ialomița pentru anul 2018. Potrivit unei prime estimări, în anul 2018 instituția dispune de 206,4 milioane de lei, din care doar 84,6 milioane de lei sunt sunt alocați secțiunii de dezvoltare. Printre investițiile pe care președintele Victor Moraru le-a promovat în cadrul întâlnirii se numără 19 investiții în infrastructura rutieră și 2 investiții majore în sistemul sanitar. Restul investițiilor sunt modeste și reprezintă, de fapt, o reflecție a capacității reale de gestionare a resurselor bugetare județene.

Viitor de 120 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2018, 09:50 (5807 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița luptă zadarnic împotriva «violenței în familie»

Ialomița luptă zadarnic împotriva «violenței în familie»

«Violența în familie» este o realitate dură, chiar și într-un județ pașnic precum Ialomița. Statistic, de la un an la altul, numărul cazurilor crește semnificativ. La nivelul județului, toate victimele primesc îngrijire și suport psihologic în cadrul serviciilor specializate ale Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița. În tot acest timp, agresorii umblă liber și își pot molesta victimele fără niciun fel de probleme, pentru că de foarte puține ori aceștia ajung să răspundă penal pentru faptele lor.

Statistici îngrijorătoare Rapoartele de activitate ale... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2018, 10:40 (5457 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Stația de Pompieri Fetești are nevoie de un sediu nou

Stația de Pompieri Fetești are nevoie de un sediu nou

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița fac demersuri pentru a beneficia de un sediu nou pentru Stația de Pompieri Fetești. Reprezentanții acestei subunități își desfășoară activitatea în spații provizorii, în care în trecut au funcționat birourile inginerilor care au lucrat la Autostrada Soarelui.

Se caută soluții pentru relocare În urma procesului de reorganizare al Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița, Garda nr. 3 Fetești, subunitate aflată în trecut în subordinea Detașamentului... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2018, 12:25 (5307 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Explozie investițională la Slobozia

Explozie investițională la Slobozia

bonus: 1,4 milioane de euro pentru sediul BCR

În ultimii ani, piața investițională din Slobozia a oferit surprize de proporții. Întâi, firma Cargo a cumpărat fosta clădire a Prorent, Dedeman a făcut demersuri pentru deschiderea unui magazin la ieșirea din oraș, înspre Brăila, în fosta clădire Credit Bank urmează să funcționeze un mall privat, în noiembrie anul trecut Oyl Company Holding AG a plătit ultima tranșă pentru ruinele supermarketului Cora, iar la începutul acestui an, aceeași firmă a plătit 1,4 milioane de euro pentru fostul sediu al BCR. Teoretic, piața investițională locală explodează, iar viitorul economic al orașului pare unul luminos. În spatele acestor investiții, susțin chiar investitorii, se ascund norii negri ai unei noi... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2018, 14:05 (15914 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

ipocrizia scufundă România

Suntem un neam de ipocriți. Ne place și ne complacem în fățărnicia noastră și a faptelor noastre. Uitați-vă în jurul vostru, uitați-vă la voi... Descoperiți perfidii minore sau, din contră, fariseism la nivel înalt. De la angajările din instituții până la banalitatea unei șpăgi acordate unui funcționar neînsemnat pentru rezolvarea unei probleme, de la înscrierea copilului propriu la o anumită grădiniță până la «atenția» din plic înmânată unui organ de control... Suntem atât de ipocriți încât nici nu recunoaștem atunci când suntem perfizi. La nivel declarativ luptăm împotriva ipocriziei și a formelor acesteia însă, practic, ne complacem în ea atunci când avem ceva de câștigat. Ne declarăm revolta... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2018, 12:35 (5708 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Spitalele ialomițene oferă facilități financiare medicilor

Spitalele ialomițene oferă facilități financiare medicilor

În plină criză de medici, spitalele din Ialomița fac eforturi considerabile pentru a-i atrage pe specialiști în orașele în care își au sediile. Cu sprijinul administrațiilor locale, unitățile medicale le oferă medicilor specialiști deconturi pentru navetă sau suportă o parte din cheltuielile de cazare. Chiar dacă și-ar dori să facă mai mult în sensul acesta, deocamdată atât le permite legea să acționeze.

Spitalele au nevoie de medici Ialomița are 4 spitale care au nevoie de peste 100 de medici specialiști. Cea mai gravă situație se prezintă pe secțiile de Pediatrie a tuturor celor patru... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2018, 17:10 (3696 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Focare de infecție în subsolurile blocurilor din Slobozia

Focare de infecție în subsolurile blocurilor din Slobozia

De mai bine de 20 de ani, jumătate dintre blocurile din Slobozia stau cu mizeria la subsol. Deși veche, problema este pasată între locatarii nemulțumiți (dar dezinteresați!)și autoritățile locale. Singura certitudine care rămâne este mirosul greu de suportat la intrările în scările blocurilor și pericolul de îmbolnăvire tot mai accentuat...

Blocurile gri din Slobozia
În Slobozia există peste 700 de blocuri, jumătate dintre imobile având probleme din cauza mizeriei acumulată la subsol. Problema este cunoscută de mai bine de două decenii, însă a rămas nerezolvată până astăzi. Cele... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2018, 10:20 (9361 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Parcurile Sloboziei vor fi reconstruite din temelii

DADP Slobozia, spaima ecologiștilor

Parcurile Sloboziei vor fi reconstruite din temelii

În urmă cu 50 de ani (povestesc veteranii PSD, la vremea aceea tineri uteciști), primarul Gheorghe Glodeanu construia în numai 2 ani de mandat o Slobozie nouă, cu parcuri... În 2018, noul director al DADP Slobozia defrișează legal parcurile orașului, promițând slobozenilor parcuri sistematizate și locuri de joacă la standarde europene. Mai e mult până departe, spun slobozenii. Și tare ne e teamă că au dreptate...

Moștenirea lui Glodeanu&comp
Una dintre monografiile Sloboziei de după anii 2000 precizează că lui Gheorghe Glodeanu, unul dintre despoții comuniști care au codus... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 17:25 (6907 vizualizări - 14 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
314 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Perimetrul unităților de învățămînt, patrulat de jandarmi

Începînd cu data de 17 septembrie, efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița revin cu misiuni specifice în zona unităților școlare. Patrulările au loc în scopul prevenirii și a contracarării ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(6660 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînără de 23 ani, rănită grav într-un accident

Marți, 18 septembrie, în jurul orei 16,00, în afara comunei Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(8837 vizualizări - 3 comentarii)


DGFP Ialomița: Venituri suplimentare de peste 2,860 milioane lei, 6 sesizări la Parchet

În luna august 2012, insepctorii DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 2,860 milioane lei, din care aproape 0,654 milioane lei au reprezentat majorări ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:48
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat un pelerinaj pentru copiii de la grupul ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:41
(7423 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii la Glodeanu Siliștea și Jilavele

Un apel primit la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență anunța izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Glodeanu Siliștea. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:29
(8683 vizualizări - 0 comentarii)


Finala Campionatului de tenis de câmp al MAI, câștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al MAI, cîștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al Ministerului Administrației și Internelor, care s-a desfășurat la Alba Iulia, în perioada 3-07 septembrie 2012, a fost cîștigată la categoria «sub 35 de ani» de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:27
(6975 vizualizări - 2 comentarii)


Un șofer beat a intrat cu mașina în stîlp la Urziceni, în timp ce un biciclist turmentat a fost acroșat la Fetești

Un bărbat de 52 ani, a aflat sub influența băuturilor alcoolice a provocat joi, 13 septembrie a.c., un accident rutier pe strada 1918 din Urziceni. În fapt, șoferul s-a urcat la volan avînd o îmbibație ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:45
(7315 vizualizări - 0 comentarii)


Scuter furat din București, găsit la Sinești

Joi, 13 septembrie, a.c., în jurul orelor 18,30, polițiștii din cadrul Secției Rurale Coșereni au organizat și executat o acțiune pe raza comunei Sinești pentru depistarea autovehiculelor ce figurează urmărite ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:40
(7364 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bătrîn de 82 ani, înșelat la telefon

În cursul zilei de joi, 13 septembrie a.c., un bărbat de 82 ani, din Fetești, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost înșelat prin telefon de o persoană necunoscută, care s-a recomandat a fi reprezentantul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:24
(8149 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Mai puține încasări la bugetul de stat

În luna august 2012 au fost încasate la bugetul general consolidat aproximativ 42,29 milioane lei, cu 13,54% mai puțin decît în aceeași lună a anului trecut. Menționăm că, în luna august 2012, de la bugetul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:21
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 28 septembrie 2012, ora 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Evenimentul se va desfășura la ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:10
(8049 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Andrășești și Ciulnița

Incendii la Andrășești și Ciulnița

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Andrășești a fost cuprinsă de flăcări. La fața locului s-au deplasat atît pompierii militari de la Garda ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:08
(9114 vizualizări - 0 comentarii)


Persoane trimise în judecată pentru «trafic și consum ilicit de droguri» pe raza județelor Ialomița, Ilfov și a municipiului București

Două persoane, cu vîrste de 24 respectiv 34 ani, au fost trimise în judecată,  pentru comiterea infracțiunilor de trafic și consum ilicit de droguri. Așadar, polițiștii Serviciului de Combatere a ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:05
(8059 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A găsit un telefon mobil, l-a păstrat și folosit, apoi l-a vîndut. Acum are dosar penal!

Este cazul unui tînăr de 21 ani, din Slobozia, care a găsit pe stradă un telefon mobil pe care, probabil, foarte fericit că norocul i-a surîs, l-a păstrat și l-a folosit, iar ulterior l-a vîndut unei alte ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:04
(11333 vizualizări - 0 comentarii)


Criminal internațional, prins la Slobozia

Descindere în forță a trupelor DIAS în seara zilei de miercuri, 12 septembrie a.c., într-o locuință din Slobozia. Forțele de ordine au reținut un tînăr de 25 ani, din localitate, căutat internațional pentru ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 09:32
(11851 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia criminal


ISU Ialomița în sărbătoare: 164 de ani de la Bătălia din Dealu Spirii

ISU Ialomița în sărbătoare: 164 de ani de la Bătălia din Dealu Spirii

În urmă cu 164 de ani, pompierii români au luptat pe Dealu Spirii pentru a ține piept oștirilor otomane venite să abolească mișcarea de emancipare națională. Evenimentul a fost marcat și de către pompierii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 09:00
(8464 vizualizări - 2 comentarii)


Tenis de câmp: Sorin Iordache, vicecampion la Timișoara

Tenis de cîmp: Sorin Iordache, vicecampion la Timișoara

Începînd de marți, 11 septembrie a.c., la Timișoara s-a desfășurat un puternic turneu internațional de tenis pentru juniorii pîna în 14 ani, Ialomița fiind reprezentată de un singur sportiv, Sorin Iordache ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:05
(5601 vizualizări - 3 comentarii)


Făcăeni: Gălățean prins la braconat

Poliția Fetești a fost sesizată de paznicul unei asociații de vînătoare despre faptul că a depistat pe fondul de vînătoare o persoană neautorizată, care deține o armă cu alice. În temeiul sesizării o echipă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:03
(8850 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr suprins în timp ce încerca să «spargă» o mașină

Jandarmii grupei de intervenție Slobozia care executau o misiune de asigurare a ordinii publice pe raza municipiului, au surprins un tînăr care încerca să deschidă portiera unui autoturism parcat în zona ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:01
(7123 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat telefonul în curtea școlii

Poliția Fetești a fost sesizată de un minor, de 15 ani, din localitate, despre faptul că, în timp ce se afla în curtea unei școli generale din localitate, i-a fost sustras telefonul mobil. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 06:18
(6938 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

12 Septembrie 2012, 20:05


Anunț de angajare

SC Urban SA angajează
-instalatori pentru lucrări de instalații apă
-muncitori necalificați

pentru reabilitare rețele de apă
Încadrarea se face pe perioadă determinată
Cererile de angajare se depun la sediul societății din Slobozia, str. Vasile Alecsandri, nr. 14

12 Septembrie 2012, 19:50


Slobozia: Din nou înșelăciuni la telefon!

În cursul zilei de marți, 4 septembrie a.c., un bărbat de 63 ani, din Slobozia, s-a prezentat la sediul Poliției și a sesizat faptul că a fost prejudiciat cu suma de 132 euro de către persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:58
(7010 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Au furat banii din casă unor bătrîni

Polițiștii ialomițeni au înregistrat un furt din locuință, comis de autori necunoscuți, prin distragerea atenției părții vătămate... Victimele, un bărbat de 82 ani și soția acestuia, o femeie de 79 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:53
(11113 vizualizări - 0 comentarii)


Marian Neacșu, liderul Grupului PSD din Camera Deputaților

În data de 3 septembrie 2012, Grupul Parlamentar al Partidului Social-Democrat din Camera Deputaților și-a ales un nou lider, în persoana deputatului de Ialomița Marian Neacșu, acesta asigurînd interimatul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:50
(7773 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri din Borănești, «tîlhari» la drumul mare

Doi tineri cu vîrstele de 19, respectiv 30 ani, au fost reținuți pe bază de ordonanță de reținere, fiind cercetați pentru comiterea infracțiunii de «tîlhărie». Fapta, aflată în evidențele Poliției cu autori ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:49
(9047 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Concursul Național de Muzică Bisericească «Lăudați pe Domnul!», ediția a V-a, 2012

Marți, 11 septembrie 2012, începînd cu ora 17,00, cu binecuvîntarea și în prezența Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi» din municipiul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:18
(10680 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În perioada 1-31 august 2012, inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat 85 de inspecții, 7 la centre de prelucrare lapte independente, 27 inspecții în exploatații, 11 la ferme comerciale, 7 inspecții pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:44
(7874 vizualizări - 0 comentarii)


Condeești: Bărbat găsit spînzurat în curte

Miercuri, 5 septembrie a.c., în jurul orei 14,25, un bărbat în vîrstă de 68 ani, din satul Condeești, a fost găsit spînzurat în curtea casei în care locuia. Un vecin care se afla în trecere a văzut trupul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:42
(8098 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Proiectil descoperit la culesul viei

Un proiectil perforant de artilerie de calibru 100 mm a fost descoperit în după-amiaza zilei de miercuri, 5 septembrie a.c, de doi cetățeni care se aflau la culesul viei, pe raza cartierului Buliga al municipiului ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:40
(9724 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...