Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În anul 2017

Ialomițenii au primit jumătate de milion de lei pentru a participa la procese

În 2017, ialomițenii au profitat din plin de ajutorul public judiciar, facilitate acordată de Statul Român persoanelor care sunt implicate în procese dar care nu au bani suficienți să participe la ele. Datele statistice oferite publicității de Tribunalul Ialomița arată că Statul a cheltuit pentru reprezentarea juridică a părților din procesele deschise la instațele din județul nostru 500 mii de lei.

Statul subvenționează participarea la procese
Acordarea ajutorului public judiciar este reglementată în baza Ordonanței de Urgență 51/2008, privind dreptul justițiabililor de a beneficia... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2018, 11:05 (4319 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sediul Serviciului Județean al Arhivelor Naționale Ialomița, plin de documente

Sediul Serviciului Județean al Arhivelor Naționale Ialomița, plin de documente

Activitatea de preluare a documentelor de către Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Ialomița este blocată de 5 ani din cauza lipsei de spațiu. La momentul de față, instituția funcționează la capacitate maximă în privința depozitării documentelor. Situația s-ar putea dezamorsa doar dacă Statul ar construi o clădire nouă și modernă unde să fie păstrate documentele provenite de la instituțiile publice sau societățile comerciale din Ialomița. Costurile unei astfel de investiții se ridică însă la milioane de lei...

Un demers blocat
Potrivit actelor normative, pe lângă păstrare... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2018, 11:50 (11860 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri de 10,7 milioane de lei pentru școlile din Ialomița

Fonduri de 10,7 milioane de lei pentru școlile din Ialomița

În baza unor proiecte cu finanțare europeană, inițiate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, 12 școli din județ vor beneficia de 10,7 milioane de lei pentru realizarea unor activități ce au în vedere reducerea abandonului școlar, dar și realizarea de ore practice pentru elevii înscriși în cadrul școlilor profesionale. Durata de implementare a proiectelor este de 4 ani.

Bani europeni pentru elevii ialomițeni Potrivit informațiilor, la momentul de față, cele două proiecte ale Inspectoratului Școlar Județean au trecut de faza de evaluare, instituția fiind notificată cu privire la... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2018, 15:40 (9101 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Cristi Stan e nevinovat până la noi ordine

Răspunsuri la mișto, marca Gigi Petre

Cristi Stan e nevinovat până la noi ordine

În luna noiembrie a anului 2017, directorul Drumuri și Poduri SA, Cristi Stan, a fost implicat într-un scandal public, fiind acuzat de «fals și uz de fals». O lună mai târziu, consilierul local PNL Dragoș Soare a solicitat prefectului Gigi Petre să reacționeze public, în calitate de «garant al respectării legalității la nivelul județului». Răspunsul oficial al Instituției Prefectului Ialomița, după o lună și jumătate de așteptare, e că «organele abilitate urmează să se pronunțe asupra vinovăției acestuia».

Un scandal cu miză mare
La ședința Consiliului Județean din luna noiembrie... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2018, 20:15 (12633 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean legitimează abuzurile administrației Moraru

Consiliul Județean legitimează abuzurile administrației Moraru

bonus: Moraru scoate castanele din foc cu votul consilierilor județeni

Joi, 25 ianuarie 2018, s-a desfășurat prima ședință ordinară a Consiliului Județean Ialomița din acest an. Cu o ordine de zi de numai 8 puncte, ședința a reconfirmat statul de despot luminat al președintelui Victor Moraru. Conduși cu o mână de fier, consilierii județeni au validat prin vot toate deciziile acestuia, fără a solicita explicații și fără a înțelege implicațiile votului. Printre proiectele de hotărâre care ar putea suscita interesul opiniei publice se numără cel privind repartizarea unor resurse bugetare către administrațiile locale sau cel privind trecerea din domeniul public în domeniul privat a 889,9 ha de teren în zona Giurgeni-Vlădeni-Gura Ialomiței.

«Cum nu vii tu, Țepes doamne?»... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2018, 18:20 (10441 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosar penal deschis în Elveția pe numele unui vitezoman din Țăndărei

Dosar penal deschis în Elveția pe numele unui vitezoman din Țăndărei

Autoritățile elvețiene au cerut instanțelor din Ialomița date despre un tânăr de 32 de ani, din Țăndărei, anchetat în Elveția pentru că nu a respectat limita de viteză. Acesta a fost surprins de aparatul radar al polițiștilor din Țara Cantoanelor conducând cu o viteză mai mare decât prevede legea, pe numele său fiind întocmit un dosar penal. Comparativ cu legislația rutieră din Elveția, în România cea mai aspră sancțiune aplicată vitezomanilor este suspendarea permisului de conducere.

Unde-i lege nu-i tocmeală Potrivit informațiilor oferite de organele judiciare din Ialomița, tânărul... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2018, 16:15 (9622 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cabinet medical școlar în cartierul fără școli și cu elevi puțini

Investiție inutilă a Primăriei Țăndărei

Cabinet medical școlar în cartierul fără școli și cu elevi puțini

Decizie uluitoare a autorităților locale din Țăndărei. Aleșii orașului au făcut demersurile pentru obținerea autorizațiilor necesare demarării unui proiect pe cât de ambițios, pe atât de inutil. Concret, Primăria Țăndărei vrea să amenajeze un cabinet medical școlar în inima Cartierului Strachina, zonă în care nu există școală! Deși în trecut aici existau două unități de învățământ, acestea au fost desființate de mai bine de 10 ani din cauza numărului scăzut de elevi...

Demersuri inutile
Ministerul Sănătății a reglementat activitatea cabinetelor medicale școlare printr-o serie... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2018, 13:25 (7998 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică are băi insalubre

Instituția ialomițeană trebuie să se amendeze singură!

Direcția de Sănătate Publică are băi insalubre

Probleme cu igiena în băile Direcției de Sănătate Publică Ialomița. După ce în luna septembrie a anului trecut, angajații instituției au lăsat fără autorizație sanitară de funcționare peste 20 de școli din județ din cauza toaletelor murdare, acum instituția se confruntă cu aceeași problemă. Dincolo de ridicolul situației, deficiențele par să nu intereseze pe nimeni! Toate acestea pentru că reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița se pregătesc să investească fonduri publice pentru achiziția de camere de supraveghere video și a unei bariere de trecere, care urmează să fie montată la poartă. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, Gabriel Modrea, directorul Direcției de Sănătate... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2018, 10:20 (5092 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Operație în premieră la Spitalul Municipal Urziceni

Operație în premieră la Spitalul Municipal Urziceni

O echipă medicală condusă de cel mai tânăr chirurg al Spitalului Municipal Urziceni a realizat, în urmă cu o săptămână, o operație în premieră, care a impus intervenția asupra arterelor membrului inferior al unui pacient în vârstă de 80 de ani. În mod normal o astfel de operație se realizează doar în spitalele mari din București unde există secții de Chirurgie Vasculară, însă echipa de medici din Urziceni s-a descurcat exemplar. După două ore petrecute în blocul operator, bolnavul care a beneficiat de această operație a început să se simtă bine.

A fost salvat de medici
Echipa... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2018, 16:45 (14463 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

De la toamnă, liceele din Ialomița vor avea mai puține clase

De la toamnă, liceele din Ialomița vor avea mai puține clase

Situație alarmantă în Învățământul ialomițean. O analiză a reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Ialomița scoate la iveală faptul că tot mai multe unități de învățământ sunt pe cale să-și reducă numărul de clase, din cauza scăderii efectivelor de elevi. Cel mai grav afectate de această situație sunt liceele teoretice și tehnologice din județ. Pentru anul școlar viitor, 2018-2019, de exemplu, 6 licee din Ialomița au fost obligate să-și reducă numărul de clase!

Mai puțini elevi, mai puține clase Directori de școli și oficiali ai Inspectoratului Școlar Județean Ialomița s-au... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2018, 12:55 (12504 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația locală vrea o Policlinică modernă

Proiect ambițios la Fetești

Administrația locală vrea o Policlinică modernă

Autoritățile locale din Fetești fac demersuri pentru modernizarea Policlinicii din cadrul Spitalului Municipal «Anghel Saligny». Astfel, în cadrul unei dezbateri publice, reprezentanții Primăriei Fetești au discutat despre reabilitarea clădirii în care funcționează Policlinica și dotarea cabinetelor cu echipamente medicale de ultimă generație, prin intermediul accesării de fonduri europene. La întâlnirea organizată la Fetești au participat reprezentanți ai Ministerului Sănătății, dar și parlamentarii ialomițeni Ștefan Mușoiu și Marian Pavel.

Este nevoie de modernizare Policlinica Spitalului... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2018, 13:25 (7807 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociația Națională a Laringectomizaților Total din România

cu sediul la Societatea Națională de Crucea Roșie din România-filiala Ialomița, din bulevardul Chimiei, nr. 8, municipiul Slobozia, județul Ialomița, cod identificare fiscală 36532386 și cod IBAN RO86 CECE IL01 30RO N055 5963, deschis la CEC Bank Slobozia, mulțumește societății ROMGAZ SA Mediaș având drept motto «energie curată din 1909» pentru sponsorizarea proiectului ce vizează construirea sediului Asociației, unde va funcționa Centrul Național de Logopedie Specială. Aici se va învăța, în mod gratuit, vorbirea traheoesofagiană de către persoanele care nu mai pot vorbi în urma operației de laringectomie totală. Această vorbire poate fi realizată... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2018, 10:05 (5049 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă epidemiologică la Slobozia din cauza a două femei bolnave de TBC

Anchetă epidemiologică la Slobozia din cauza a două femei bolnave de TBC

Autoritățile sanitare din Slobozia au demarat o amplă anchetă epidemiologică după ce la nivelul orașului au fost confirmate două cazuri de tuberculoză. Primul a fost semnalat la Școala Postliceală Sanitară din cadrul Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu», iar cel de-al doilea la o angajată a Supermarketului Kaufland. Atât colegii și profesorii elevii din cadrul Școlii Postliceale Sanitare, dar și angajați ai supermarketului vor fi testați pentru a vedea dacă boala s-a extins în cele două colectivități...

Analize amănunțite
Cazul de TBC depistat la Școala Postliceală Sanitară din... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2018, 15:45 (7648 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Soluții pompieristice pentru asociațiile de proprietari din Slobozia

Administrația Mocioniu se face că lucrează

Soluții pompieristice pentru asociațiile de proprietari din Slobozia

Administrația slobozeană a organizat prima întâlnire publică cu reprezentanții asociațiilor de proprietari din Slobozia.  În fața celor 25 de administratori și președinți de asociații care au răspuns invitației, Adrian Mocioniu a declarat că este dispus să promoveze orice inițiativă legală de susținere a activității acestor structuri. Administratorii se declară însă rezervați și susțin că autoritățile locale nu au fost niciodată interesate să sprijine activitatea asociațiilor.

O realitate cruntă Situația asociațiilor de proprietari din Slobozia este dezastruoasă. După aproape ... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2018, 14:15 (8842 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții japoneze pentru Aeroportul de la Alexeni

Președintele la raport

Investiții japoneze pentru Aeroportul de la Alexeni

La începutul acestei săptămâni președintele Victor Moraru a organizat o conferință de presă în care a prezentat, printre altele, soluțiile de lucru pentru reconstrucția Aeroportului de la Alexeni și includerea acestuia în circuitul economic. Potrivit declarațiilor, există cel puțin două firme interesate să concesioneze ruinele existente, iar administrația județeană este dispusă să investească în relansarea economică a acestui obiectiv. Concluziile președintelui Moraru cu privire la acest subiect vor fi făcute publice în cadrul unui raport care va fi prezentat în plenul Consiliului Județean, joi, 25 ianuarie 2018...

Laudă-te, gură!... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2018, 10:10 (6844 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, un județ tot mai bătrân

Ialomița, un județ tot mai bătrân

O serie de statistici prezentate publicului larg de Institutul Național de Statistică arată că Ialomița se află într-un proces intens de îmbătrânire. Acest aspect generează un grad ridicat de depopulare al localităților, din cauza numărului mare de decese înregistrat la nivelul județului. În perioada 2007-2017, în Ialomița, numărul deceselor a fost cu 8000 mai mare decât cel al nașterilor!

Statistici îngrijorătoare Potrivit datelor Institutului Național de Statistică, Ialomița se află printre județele țării care se confruntă cu un grad ridicat de îmbătrânire a populației. Calculele... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2018, 10:05 (5597 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Are nevoie de sprijinul semenilor ca să învingă cancerul!

Are nevoie de sprijinul semenilor ca să învingă cancerul!

Cazul unei tinere din Slobozia, diagnosticată cu cancer de pancreas, a devenit viral pe rețele de socializare. Familia tinerei face apel la oricine este dispus să o ajute pentru a putea învinge cumplita maladie. Tânăra se numește Daniela Toader, are doar 29 de ani și se luptă pe patul de spital în căutarea vindecării pentru a se întoarce acasă la copilul său, micuțul Vlăduț, care are doar 4 ani. Cei interesați să o sprijine pe Daniela, pot dona din puținul lor pentru a o ajuta pe tânără să se vindece...

«Promisiune pentru Vlăduț» Așa se numește scrisoarea deschisă pe care Ștefan Daniel... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 18:25 (7732 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Parcul Industrial IMM Slobozia este ocupat în proporție de 37%

Prima veste bună a anului

Parcul Industrial IMM Slobozia este ocupat în proporție de 37%

După ce a fost susținut artificial vreme de 4 ani, Parcul Industrial IMM Slobozia ar putea deveni profitabil. Administrația locală susține că l-a ocupat în proporție de o treime și că există premise pentru îndeplinirea indicatorilor de performanță impuși de finanțarea din fonduri europene a acestei investiții. În cazul în care previziunile administrative se vor concretiza, riscul rambursării investiției de aproape 18 milioane de lei se diminuează...

Povești optimiste Parcul Industrial IMM a fost inaugurat în anul 2014. De-atunci, o singură firmă a profitat de facilitățile fiscale oferite... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 16:45 (9434 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte de 10 milioane de euro, în pericol din cauza indiferenței beneficiarilor

Proiecte de 10 milioane de euro, în pericol din cauza indiferenței beneficiarilor

Comunele Traian și Valea Ciorii sunt la un pas să piardă cele 10 milioane de euro, bani acordați de Uniunea Europeană pentru implementarea a două proiecte destinate reintegrării sociale a localnicilor din comunitățile sărace. Motivul îl reprezintă dezinteresul beneficiarilor de a participa la activitățile care se desfășoară în cadrul proiectelor, precum frecventarea cursurilor de calificare sau la orele de consiliere profesională. Reprezentanții firmelor care au ajutat la implementarea proiectelor recunosc problema, dar speră că beneficiarii vor înțelege în cele din urma utilitatea proiectelor care îi vizează.

Proiecte europene pentru o viață mai bună... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 13:05 (5745 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Transferul cazurilor medicale este blocat de un Ordin al Ministerului Sănătății

Și la Slobozia

Transferul cazurilor medicale este blocat de un Ordin al Ministerului Sănătății

Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia trag un semnal de alarmă în privința modului în care sunt transferați către spitalele din București pacienții care au nevoie de consult medical de specialitate. În medie, aprobarea unui transfer durează până la 3 ore, însă au fost și cazuri când s-au așteptat mai bine de 24 de ore. Cea mai recentă situație de acest gen s-a petrecut în urmă cu o săptămână când, pentru transferul unei tinere din Amara care a suferit arsuri pe 40% din suprafața corpului, s-a așteptat 12 ore pentru aprobarea transferului către Spitalul «Bagdasar Arseni» din București...

Ordinul care încurcă transferurile... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 10:35 (5934 vizualizări - 3 comentarii)

28 Iun 2026
261 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

16 agenți de Poliție, detașați la IPJ Ialomița

Miercuri, 27 decembrie a.c., 16 agenți de Poliție, proaspăt absolvenți ai Școlii de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina, și-au început activitatea în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:45
(4613 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Jumătate de tonă de motorină, confiscată de polițiști

Peste 500 de litri de produs susceptibil a fi motorină a fost confiscat de polițiștii ialomițeni, în urma unui control efectuat în trafic. Astfel, luni, 25 decembrie 2017, în jurul orei 3,00, efective din ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:20
(4274 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune integrată de Crăciun

Prima și a doua zi de Crăciun, 25/26 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizări prin 112, constatând 42 de infracțiuni și aplicând aproape ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:05
(3904 vizualizări - 0 comentarii)


Malu Roșu: Dispărut fără urmă în apele unui lac

Pompierii din Ialomița caută de 3 zile trupul unuia dintre pazinicii lacului Ratca, din zona localității Malu Roșu. În prima zi de Crăciun, împreună cu un coleg de serviciu, acesta a căzut dintr-o barcă ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 13:01
(5808 vizualizări - 3 comentarii)


APIA: Aerofotografierea 2017, în termen

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură aduce la cunoștința publicului larg că, prin colaborarea dintre Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale și Ministerul Apărării Naționale, destinată ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 10:55
(5128 vizualizări - 0 comentarii)


Trei răniți într-un accident rutier petrecut între Iazu și Slobozia Nouă

Trei persoane, victime ale unui accident rutier, au primit îngrijiri medicale din partea pompierilor din Slobozia, dar și a medicilor Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. În eveniment au fost implicați ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 22:25
(8263 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 114 mii de lei, 13 permise de conducere reținute

Polițiștii au acționat în ultimele 48 de ore pentru prevenirea și combaterea oricăror evenimente care puteau afecta liniștea comunității. Pentru siguranța cetățenilor, 124 patrule, dintre care 6 mixte, ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 18:10
(7501 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «evaziune fiscală» și infracțiuni rutiere

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:55
(5996 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie de Crăciun

Peste  250 de polițiști ialomițeni vor fi la datorie pentru ca sărbătoarea Crăciunului să fie petrecută în liniște și siguranță. Poliția Română este la datorie, în serviciul comunității, în perioada ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:40
(3613 vizualizări - 0 comentarii)


Autospeciale noi, în dotarea IPJ Ialomița

Vineri, 22 decembrie a.c., parcul auto al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se reînnoiește cu 7 autospeciale, distribuite de conducerea Poliției Române, urmând a fi folosite pentru activitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:10
(4145 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

Dacă misiunea Biroului de Asistență Socială din Protopopiatul Urziceni este tocmai aceea de a veni în întâmpinarea dificultăților resimțite de oameni și de a sprijini pe cât posibil beneficiarii săi, atunci ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 14:20
(4259 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor de Iarnă

Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele de 25, 26 decembrie 2017, precum și în 1, 2 ianuarie 2018, declarate zile libere ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 10:50
(6444 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției Economice

Polițiștii ialomițeni au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de 30000 de lei, în urma unor acțiuni derulate de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Polițiștii de Investigare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 19:25
(4298 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Urmărit pentru «tâlhărie» în Italia, arestat

Marți, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:55
(5292 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


APIA: Subvenția la motorină pentru agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 21.12.2017, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură, aferentă ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:40
(5847 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accidentat pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de marți, 19 decembrie 2017, pe raza municipiului Fetești. Astfel, în jurul orelor 15,00, în timp ce un bărbat, ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 17:35
(4090 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Pietoni accidentați la Ograda și Urziceni

Un bărbat de 56 de ani a murit după ce a fost victima unui accident rutier. Acesta circula în localitatea Ograda pe un drum neiluminat corespunzător și a fost lovit de mașina condusă de un tânăr de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 19:10
(5842 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte la Slobozia: «Prefecții județului Ialomița 1856-1949; 1992-2016»

Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a oferit o lecție de istorie despre evoluția administrației publică din Ialomița. Marți, 19 decembrie 2017, acesta a lansat cartea-document «Prefecții județului ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:40
(4942 vizualizări - 3 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «E vremea colindelor»

Protopopiatul Slobozia a fost și anul acesta organizatorul Festivalului «E vremea colindelor». Manifestare a ajuns deja la a 7-a ediție și reprezintă unul dintre cele mai importante evenimente de gen organizate ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:25
(5250 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Artificiile i-au adus un dosar penal

Un  minor de 16 ani, din Urziceni, a intrat în vizorul polițiștilor după ce asupra sa au fost descoperite artificii din categoria de produse  F2, fără ca acesta să aibă dreptul legal de a le folosi ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:15
(6419 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se deschide «Căsuța lui Moș Crăciun»

Între 22 și 24 decembrie, în cadrul Târgului de Crăciun din centrul Sloboziei se deschide pentru prima dată «Căsuța lui Moș Crăciun». În perioada de timp amintită, între orele 17,00 și 20,00, copiii din ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:05
(3583 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 40 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unor acțiuni cu caracter preventiv, polițiștii ialomițeni au aplicat 40 de sancțiuni contravenționale, în cuantum de 40 mii de lei. Sancțiunile au fost aplicate pentru infracțiuni la regimul rutier ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 17:50
(3806 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului reprezintă unele dintre prioritățile Poliției Române în anul 2017. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 17:25
(6639 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a furat banii din mașină

Polițiștii cercetează un bărbat de 35 ani, din Movilița, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Astfel, Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 62 de ani, din județul Dâmbovița, cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:20
(6544 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii ialomițeni desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului rutier. ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:10
(4004 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat la volan și fără permis, a acroșat alte două mașini

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 18,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Amara s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 17:45
(5680 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Doi ialomițeni, de 40 și 45 de ani, au fost depistați de către polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile pulice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Cei în cauză a fost testați ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 16:20
(8153 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Rași

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 12,00, pe DJ201B, în apropiere de localitatea Rași, s-a produs un eveniment rutier soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 15:40
(5511 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești

Luni, 11 decembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe raza localităților Borănești și Bărcănești, în cadrul căreia s-a urmărit asigurarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 13:10
(5739 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Suspect de «furt», identificat de polițiști

Polițiștii cercetează un tânăr de 14 ani, din Vlădeni, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Polițiștii au identificat un minor de 14 ani, din localitatea Vlădeni, acesta fiind bănuit ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 12:40
(4803 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...