Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Procedură medicală în premieră la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Procedură medicală în premieră la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

O procedură medicală care sporește siguranța și precizia intervențiilor chirurgicale a fost utilizată în premieră și la nivelul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Procedura presupune administrarea unei substanțe fluorescente care are rolul de a expune clar zona operatorie, ajutând chirurgii să o observe mult mai bine. Echipa medicală a spitalului din Slobozia care a utilizat această procedură a fost coordonată de dr Tudor Tuhari, medic primar chirurgie generală.

 

Intervenție realizată cu succes Procedura medicală utilizată în premieră de dr Tudor Tuhari... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2025, 10:10 (15109 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dorina Milea, înlocuită de Alexandru Pocotilă la conducerea Servicii Publice Slobozia SRL

Dorina Milea, înlocuită de Alexandru Pocotilă la conducerea Servicii Publice Slobozia SRL

În ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița de la sfârșitul lunii mai 2025 a fost aprobată, pe «repede-nainte», o hotărâre care făcea referire la firma Servicii Publice Slobozia SRL. În mare, pro­iectul viza desem­narea reprezentan­ților instituției în Adunarea Generală a Acționarilor pentru a se aproba actualizarea Actului Constitutiv al societății. În fapt, înlocuirea fostei directoare a Servicii Publice Slobozia, Dorina Milea, cu o altă persoană, respectiv Alexandru Ion Pocotilă.

 

Se schimbă directorul cu actualizarea Actului Constitutiv... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2025, 10:20 (36827 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a obținut un procent al mediilor peste 5 de 77,12%

La Evaluarea Națională 2025

Ialomița a obținut un procent al mediilor peste 5 de 77,12%

Ministerul Educației a publicat joi, 3 iulie 2025, rezultatele, înainte de contestații, la Evaluarea Națională. Ialomița a obținut un procent al mediilor peste 5 de 77,12%, în timp ce la nivel național acest procent a fost de 83,1%. Niciun elev nu a obținut media 10.

 

Descalificați de proba la Matematică La Evaluarea Națională de anul acesta, în județul Ialomița s-au înscris 1877 de elevi, dar în sălile de examen au fost prezenți 1805. 77,12% dintre elevii prezenți au obținut medii peste 5. Procentul este însă sub media națională. La nivel... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2025, 14:05 (19698 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Procese pe bandă rulantă pentru contestarea amenzilor de circulație

Ialomița: Procese pe bandă rulantă pentru contestarea amenzilor de circulație

Chiar dacă nu au dreptate atunci când sunt amendați de poli­țiștii Serviciului Rutier, șoferii contestă procesele-verbale de sancțiune pe cale judecătorească. Iar asta face ca activitatea instanțelor să fie dată peste cap de aceste dosare. În Ialomița, aproximativ 10% dintre cauzele aflate pe rol pe parcursul unui an reprezintă dosare ce au ca obiect contestarea proceselor-verbale de sancțiune.

 

Val de procese pe rolul instanțelor În 2024, media dosarelor pe care cele 3 judecătorii din Ialomița le-au înregistrat a fost de peste 3000/instanță. Analiza... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2025, 13:40 (11198 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cei șase angajați APM Ialomița, liber la petiții împotriva fostului director Laurențiu Ghiauru

Motivarea instanței

Cei șase angajați APM Ialomița, liber la petiții împotriva fostului director Laurențiu Ghiauru

Undeva în februarie 2022, o instituție publică din Ialomița, respectiv Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, avea să atragă atenția opiniei publice printr-o situație fără precedent: mai mulți salariați ai APM Ialomița, printr-o petiție, își reclamau directorul, acuzându-i acestuia «comportamentul abuziv», precum și «practicile instituțio­nale ilegale». La acel moment, ziarul nostru a preluat parțial petiția în cauză, directorul de la acea vreme al Agenției pentru Protecția Mediului, Laurențiu Ghiauru, răspunzând întrebărilor incriminatorii. Ulterior, scandalul a degenerat, Laurențiu Ghiauru, deja «transferat»... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2025, 07:55 (17983 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajat al AJFP Ialomița depistat cu o diplomă «falsă», achitat definitiv

Fiat Justitia!

Angajat al AJFP Ialomița depistat cu o diplomă «falsă», achitat definitiv

Un fost inspector al AJFP Ialomița, inspector cu atribuțiuni de control în cadrul instituției, a scăpat definitiv de problemele cu legea. Acesta a fost acuzat de «înșelăciune» și «uz de fals», fiind implicat într-o anchetă demarată în urmă cu câțiva ani după ce s-a descoperit că a folosit o diplomă «falsă» la angajare.

 

Justiția a împărțit dreptatea Cazul inspectorului cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița, depistat cu o diploma «falsă» la momentul în care a încercat să... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2025, 17:05 (23197 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia se împrumută 30 milioane de lei pentru acoperirea cheltuielilor neeligibile ale Programului «ELENA»

Pentru următorii 10 ani

Slobozia se împrumută 30 milioane de lei pentru acoperirea cheltuielilor neeligibile ale Programului «ELENA»

bonus: 40 de proiecte de hotărâri pe ordinea de zi

Luni, 30 iunie 2025, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul ședinței ordinare. Aleșii locali au dezbătut 40 de proiecte, după ce ordinea de zi inițială a fost suplimentată cu încă 18 proiecte. Proiectul de hotărâre care a generat cele mai multe discuții în cadrul ședinței a fost cel referitor la obținerea unui împrumut de 30 milioane de lei, ce va fi rambursat în viitorii 10 ani. Banii vor fi acordați prin intermediul Trezoreriei Statului și vor fi utilizați pentru acoperirea cheltuielilor neeligibile apărute în cadrul proiectelor de eficientizare energetică prin Programul «ELENA», finanțat de Uniunea Europeană cu sprijinul Agenției... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2025, 10:20 (13249 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Aparat dentar la adult. Mai are rost după 30 de ani?

Aparat dentar la adult. Mai are rost după 30 de ani?

Mulți adulți trec de vârsta de 30 de ani cu dinți strâmbi, înghesuiți sau cu mușcătură incorectă și se întreabă dacă mai are rost să poarte aparat dentar. Răspunsul este simplu: da, are rost și este chiar recomandat. Ortodonția nu are limită de vârstă, iar beneficiile sunt atât estetice, cât și funcționale și medicale.


De ce să îți pui aparat dentar după 30 de ani?
1. Sănătatea dentară pe termen lung
Dinții incorect... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2025, 08:40 (1308 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două ambulanțe noi pentru Serviciul de Ambulanță Ialomița

Două ambulanțe noi pentru Serviciul de Ambulanță Ialomița

În urmă cu o săptămână, Departamentul pentru Situații de Urgență a distribuit județului Ialomița două ambulanțe de tip B noi. Cele două salvări nu rezolvă însă problema parcului auto învechit al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița în cadrul căruia jumătate dintre autospeciale au peste 10 vechime.

 

Două ambulanțe pentru județul Ialomița În cadrul unui eveniment public, medicul Raed Arafat, șeful Departa­mentului pentru Situații de Urgență, a recepționat primele 20 de ambulanțe, dintr-un lot de 470, ce au intrat în do­tarea... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2025, 12:15 (4779 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reduceri ale cheltuielilor bugetare de 5,6 milioane de lei în primul trimestru din 2025!

Alexandru Potor se laudă că a făcut economii la Primăria Slobozia

Reduceri ale cheltuielilor bugetare de 5,6 milioane de lei în primul trimestru din 2025!

După o lungă absență din spațiul public, deși a precizat că va comunica mai des cetățenilor aspecte ce țin de activitatea Primăriei Slobozia, edilul reședinței județului, Alexandru Potor, a organizat în urmă cu o săptămână o conferință de presă. Tema principală a discuției a fost reprezentată de reducerea cheltuielilor bugetare, în primul trimestru al anului, cu 5,6 milioane de lei. Primarul Sloboziei susține că reducerea a vizat capitolul «Bunuri și Servicii». Surse mai bine informate care își desfășoară activitatea în cadrul Primăriei Slobozia susțin însă că reducerile cheltuielilor pentru capitolul «Bunuri și Servicii» au fost ... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2025, 07:55 (11045 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vegetația din apropierea trecerilor de cale ferată, un pericol pentru șoferi

Vegetația din apropierea trecerilor de cale ferată, un pericol pentru șoferi

Un raport oficial al Avocatului Poporului readuce în actualitate o problemă veche de ani buni pentru care autoritățile nu adoptă vreo măsură concretă. Este vorba despre vegetația crescută în apropierea trecerilor la nivel cu calea ferată care obstrucționează vizibilitatea participanților la trafic. Iar Ialomița nu este străină de astfel de situații. În documentul public, Avocatul Poporului explică modul în care reprezentanții Sucursalei Regionale de Căi Ferate Constanța au tratat cu indiferență o astfel de situație. A fost nevoie de aproape o lună de corespondență și deplasări în teren pentru ca oficialii instituției din Constanța să fie prinși pe picior greșit... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2025, 10:40 (2372 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Sturioni crescuți în scop științific, redați mediului acvatic

Fetești: Sturioni crescuți în scop științific, redați mediului acvatic

În cadrul unei acțiuni comune a Gărzii de Mediu Ialomița și a organizației World Wide Fund for Nature România, 15 exemplare de sturioni, crescute în scop științific și monitorizate, au fost eliberate în apele Brațului Borcea, la Fetești. Toto­dată, alte 1500 de larve de sturioni au fost redate mediului acvatic.

 

Repopularea Dunării cu sturioni Acțiunea la care au participat comisarii Gărzii de Mediu Ialomița alături de organizația World Wide Fund for Nature România are legătură cu derularea proiectelor LIFEBOAT4 Strugeon, Sturgex și SOS Romania... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2025, 13:50 (8620 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cursuri de prim ajutor pentru 600 de persoane din județele Ialomița și Călărași

Cursuri de prim ajutor pentru 600 de persoane din județele Ialomița și Călărași

Filialele județene de Cruce Roșie din județele Ialomița și Călărași au fost incluse într-un proiect inițiat de Crucea Roșie Română care prevede, printre altele, și formarea persoanelor în ceea ce privește cursurile de prim ajutor. În total, peste 600 de persoane din Ialomița și Călărași vor fi instruite în acordarea primului ajutor.

 

Cursuri de prim ajutor acreditate Crucea Roșie Română a realizat proiectul «Ține pasul!», inițiativă prin care urmărește să crească gradul de conștientizare în rândul populației în... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2025, 09:50 (7655 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii intentează procese, nemulțumiți de gradele de handicap primite

Ialomițenii intentează procese, nemulțumiți de gradele de handicap primite

Anual, în Ialomița, sunt evaluate pentru încadrarea în grade de handicap peste 3000 de persoane. Aproape 10% dintre acestea reclamă perio­dic faptul că procedura a fost viciată, soli­citând reevaluări și reîncadrări în gradele de handicap. Deși s-a încercat să se evite sălile de judecată, tot magistrații sunt cei care trebuie să lămurească lucrurile. Acțiunile sunt însă îndelungate și consumă bani, iar șansele ca procesele să se încheie în favoarea persoanelor nemulțumite sunt destul de reduse.

 

Plimbați de la o instituție la alta... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2025, 08:10 (12641 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«FreeLand Festival» 2025-Viitorul e aici!

La Slobozia

«FreeLand Festival» 2025-Viitorul e aici!

Sub deviza puțin cam pretențioasă «Viitorul e aici!», «FreeLand Festival» 2025, ediția a IV-a, va debuta vineri, 27 iunie a.c., și se va încheia duminică, 29 iunie 2025. Pentru al patrulea an consecutiv, Pădurea Peri de la marginea Sloboziei devine «gazda» Festivalului, «FreeLand» fiind organizat de Primăria municipiului reședință de județ.

 

«Viitorul» era cât pe ce să fie trecut Tumultuosul început de mandat al noului primar al Sloboziei, Alexandru Potor, a prevăzut printre altele și o renunțare la... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2025, 12:20 (12363 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia va garanta pentru Urban un credit de 3,15 milioane de lei

În vederea derulării unui proiect PNRR

Primăria Slobozia va garanta pentru Urban un credit de 3,15 milioane de lei

Consiliul Local Slobozia a aprobat un proiect de hotărâre prin care va garanta un credit pe care Urban SA încearcă să îl acceseze în vederea derulării unui proiect prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Linia de finanțare pe care operatorul de apă și canalizare, Urban SA Slobozia încearcă să o acceseze are o valoare de 3,15 milioane de lei, garantarea de către Consiliul Local fiind una dintre condițiile băncii în vederea perfectării contractului de credit.

 

Primăria Slobozia sprijină operatorul Urban Încă de la începutul... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2025, 08:05 (6990 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Sloboziei vrea «eficiență» în rândul funcționarilor publici

Primarul Sloboziei vrea «eficiență» în rândul funcționarilor publici

Cu un număr total de aproximativ 360 de angajați, în această categorie intrând Primăria Slobozia și serviciile subordonate, administrația locală a Sloboziei, ar putea rămâne fără o parte din personal. Alexandru Potor, primarul orașului, susține că, în urma unor analize privind activitatea angajaților, cei care nu își îndeplinesc obiectivele prevăzute în fișa postului ar putea fi conce­diați. Deși edilul reședinței județului face referire, mai de grabă, la «eficiența» acti­vității profesionale a angajaților aparatului administrativ pe care îl conduce, la Centru se vorbește tot mai mult despre diminuările de personal ca parte... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2025, 10:20 (22575 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Începe reabilitarea energetică a 7 unități de învățământ din Slobozia

Programul «ELENA» în implementare

Începe reabilitarea energetică a 7 unități de învățământ din Slobozia

La Slobozia, Proiectul «ELENA» a ajuns, în sfârșit, în faza de execuție. Marți, 24 iunie 2025, reprezentanții admi­nistrației locale au semnat contractul de execuție în prezența oficialilor ADR Sud-Muntenia, organismul prin intermediul căruia au fost obținuți banii europeni necesari implementării pro­iectului. Lucrările se vor desfășura pe parcursul a 9 luni, iar primarul Alexandru Potor a dat asigurări că acti­vitatea didactică nu va fi perturbată.

 

7 unități de învățământ din 11, oficial în renovare În baza... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2025, 18:55 (3953 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Doctorul» Vasile Zamfir, somat să plătească sume primite necuvenit Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Situație reclamată în instanță

«Doctorul» Vasile Zamfir, somat să plătească sume primite necuvenit Spitalului Județean de Urgență Slobozia

În 2023, un control al Camerei de Conturi Ialomița la Spitalul Județean de Urgență Slobozia evidenția plata ilegală a unei indemnizații afe­rentă titlului de doctor către juristul Vasile Zamfir. Insti­tuția a făcut încă de atunci demersuri către unitatea medicală pentru a recupera cele peste 32 mii de lei net plătite. La 2 ani distanță, pentru că Zamfir a refuzat să achite acești bani, a fost acționat în instanță de către angajatorul său, respectiv Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

 

«Doctorul» Vasile Zamfir și sporul ilegal Legislația... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2025, 16:20 (16485 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Datoriile ADI «Lunca Dunării» i-au lăsat fără apă pe localnicii din Gura Ialomiței

Datoriile ADI «Lunca Dunării» i-au lăsat fără apă pe localnicii din Gura Ialomiței

Un imens scandal a izbucnit în comuna Gura Ialomiței după ce furnizorul de energie electrică a oprit alimentarea cu electricitate a stației de apă a localității. Motivul îl reprezintă datoriile acumulate de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Dunării» la plata facturilor. Asociația are drept de exploatare a acestei stații, fiind entitatea prin intermediul căreia s-a construit. Disperați, oamenii au sunat la 112 și au cerut ajutorul autorităților. Alexandru Florea, edilul comunei Gura Ialomiței, susține că a făcut demersuri pentru ca oamenii să primească apă. Se pare că și anul trecut comunitatea locală s-a confruntat cu aceleași probleme.

 

... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2025, 12:25 (3460 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
242 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: La furat de fier

Sâmbătă, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană înceracă să sustragă materiale feroase din curtea unei clădiri. Oamenii ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:40
(2748 vizualizări - 0 comentarii)


«Târgul de Toamnă» de la Fetești, în vizorul polițiștilor

Sancțiuni contravenționale de aproape 7000 de lei au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, vineri, 13 octombrie a.c., în urma activităților desfășurate cu ocazia organizării «Târgului de Toamnă», pe raza ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:25
(5346 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni silvice și piscicole

Polițiștii ialomițeni acționează periodic, pe raza de competență, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii faptelor ilegale asociate din pescuitul ilegal, dar și pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:15
(3027 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sesiune de admitere pentru candidați

O nouă sesiune de admitere pentru Școala militară de subofițeri Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» Boldești a fost aprobată pentru luna ianuarie a anului 2018. Astfel, tinerii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:25
(5253 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Ion Roată

Focul a alertat locatarii duminică, 15 octombrie a.c., în jurul orelor 18,00, când au și sesizat echipajele de pompieri prin apel la numărul 112. La locul intervenției s-au deplasat salvatorii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:05
(4634 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța au demarat cercetările cu privire la dispariția unui tânăr de 20 de ani, din Fetești. Pe data de 9 octombrie 2017, băiatul, identificat în persoana numitului Ion Ilie, și-a anunțat ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 17:59
(5782 vizualizări - 1 comentariu)


Căutat de autoritățile italiene, reținut la Slobozia

Polițiștii din Slobozia au reușit să identifice și să rețină un bărbat, de 34 de ani, pe numele căruia autoritățile judiciare din Italia au emis un mandat european de arestare. Acesta era căutat în Italia ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:25
(4185 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată, descoperită de polițiștii slobozeni

O mașină care figura în baza de date a polițiștilor ca fiind sustrasă confiscării în Polonia a fost descoperită de oamenii legii din Slobozia în curtea unui bărbat, de 35 de ani, din oraș. Mașina a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:10
(3116 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Locuri disponibile în unitățile de învățământ ale Jandarmeriei Române

Absolvenții de liceu, care dețin diplome de Bacalaureat, sunt așteptați la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița pentru a-și depune dosarele în vederea ocupării unui loc în instituțiile de ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:55
(3770 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele !

Din cauza lucrărilor de întreținere și reparații ale rețelelor de distribuție, Distrigaz Sud Rețele informează că luni, 16 octombrie 2017, se va opri furnizarea cu gaz în Amara, pe străzile Tudor Vladimirescu ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:40
(3692 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pește confiscat

Patru bărbați din Ialomița, cu vârste cuprinse între 35 și 63 de ani, au ajuns să aibă probleme cu legea după ce au fost identificați de polițiști comercializând pește fără documente legale. Marfa a fost ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 21:10
(3492 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi tineri din Ialomița, de 21 și 31 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost identificați în trafic conducând sub influența băuturilor alcoolice. Primul avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 20:25
(4291 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-a dispus confiscarea a peste 840 mc de lemn de plop!

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Marți, 10 octombrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:10
(6544 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Marți, 10 octombrie 2017, polițiștii feteșteni au identificat principalii bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt» din incinta unei societăți comerciale din Fetești. Unul dintre aceștia, tânărul de ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:05
(6432 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ialomițeni bănuiți de contrabandă cu țigări

La data de 10 octombrie 2017, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 3 percheziții pe raza județului, la sediul unei societăți comerciale, precum și la ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:55
(4040 vizualizări - 1 comentariu)


Se oprește gazul la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele informează cu privire la faptul că în data de joi, 12 octombrie 2017, la Slobozia, va fi întreruptă furnizarea de gaz pe strada Aleea Parcului, între orele 08,00-15,00. Măsura este ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:45
(3820 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de toamnă vaccinare antirabică vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează locuitorii județului că, în perioada 2-11.10.2017, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel național ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 17:45
(5106 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Arestat pentru viol

Un tânăr din localitatea Bucu a fost arestat de procurorii din Slobozia după ce a violat o vecină pensionară. El va sta după gratii pentru următoarele 30 de zile, iar dacă va fi găsit vinovat riscă ani ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 12:10
(5785 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare rezerviști voluntari

Centrul Militar Județean Ialomița continuă recrutarea candidaților care doresc să devină soldat sau gradat voluntary, până la data de 20 octombrie 2017. La prezentarea la Centrul Militar Județean ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2017, 20:05
(5169 vizualizări - 0 comentarii)


Casă inundată la Păltiniș

Casă inundată la Păltiniș

Duminică dimineața, 8 octombrie 2017, pompierii au intervenit pe raza comunei Perieți, în satul Păltiniș, pentru scoaterea apei dintr-o gospodărie. Intervenția s-a desfășurat în urma unui apel primit în ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2017, 16:45
(4521 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Proteste împotriva maidanezilor

Protest în centrul Urziceniului, organizat duminică, 8 octombrie 2017. Cetățenii ies în stradă ca să nemulțumiți față de faptul că autoritățile locale nu gestionează corespunzător problema câinilor comunitari ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2017, 15:38
(4613 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Angajatorii din Spania caută forță de muncă

Serviciul European de Ocupare a Forței de Muncă EURES oferă 800 de locuri de muncă în Spania, pentru recoltatul căpșunilor. Durata contractului de muncă este de aproximativ 3 luni, data estimată de angajare ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 21:05
(4203 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Mai multe localități rămân fără curent

Enel Distribuție Dobrogea anunță sistarea temporară a furnizării energiei electrice în mai multe localități din Ialomița, în perioada 9-14 octombrie 2017, în intervalul orar 08,00-16,00. Vizate sunt municipiile ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:45
(7337 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: A crescut numărul incendiilor de vegetație uscată

Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență atrag atenția cu privire la faptul că numărul incendiilor de vegetație a crescut considerabil. Numai în ultimele 2 luni, pompierii au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:25
(4218 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Curtea Europeană de Conturi a verificat fermele din județ

Auditorii Curții Europene de Conturi au făcut o amplă verificare cu privire la modul în care Uniunea Europeană a întreprins în România acțiunile privind bunăstarea animalelor de fermă. Auditorii europeni ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:10
(5200 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Vindea lemne fără drept

Un bărbat de 36 de ani din județul Vrancea a fost identificat pe raza comunei Gheorghe Lazăr, încercând să vândă lemne de fag, în mod ilegal. Bărbatul nu a reușit să prezinte polițiștilor documente legale ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:52
(4725 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Dosare penale pentru pescuit ilegal

Doi ialomițeni, de 61 și 65 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși pescuind fără drept. Unul dintre ei se afla în zona lacului Bentul Mare, iar celălalt pe malul brațului Borcea. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:51
(4351 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Atenție, se închid gazele!

Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale pe străzile Petrolistului și Buzăului din Urziceni, pe data de 10 octombrie 2017, între orele 08,00-12,00. Totul din cauza lucrărilor de ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:47
(3946 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța cetățenilor

Polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile demarate cu ocazia campaniei «Săptămâna prevenirii criminalității». Oamenii legii au fost prezenți în piețe, gări și alte zone publice cu scopul de a-i informa ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:47
(3855 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Mașină furată din Elveția, descoperită la Slobozia

Polițiștii din Ialomița au reușit să identifice un autoturism care figura în bazele de date ca fiind sustras din Elveția. Mașina a fost descoperită în curtea unei femei de 37 de ani din Slobozia. Automobilul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:46
(4441 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...