Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Groapa lui Stoica» are păcate de neiertat

Corespondență edificatoare

«Groapa lui Stoica» are păcate de neiertat

La un an și mai bine de la demararea lucrărilor de reabilitare a Pieței Revoluției, problemele cu care se confruntă această investiție au efect de bumerang. O corespondență dintre antreprenorul general, ACM 4 București și Primăria Slobozia confirmă faptul că lucrările nu vor fi gata la termenul stabilit. Pe de altă parte, conflictul dintre Elena Neagu, președintele UJSL Ialomița și administrația locală a intrat în atenția Direcției Naționale Anticorupție. Primarul Alexandru Stoica a anunțat la începutul acestei luni că situația îl epuizează «fizic și psihic»...

ACM 4 contestă managementul Primăriei... [citește_tot_articolul]

4 August 2015, 21:05 (28905 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Cardurile de sănătate scot bani din buzunarul asiguraților

Ialomița: Cardurile de sănătate scot bani din buzunarul asiguraților

Imposibil de utilizat din cauza problemelor tehnice, cardurile de sănătate eliberate asiguraților din Ialomița scot bani din buzunarele acestora. Peste 600 de ialomițeni trebuie să suporte contravaloarea cardurilor pe care le-au primit și, din diferite motive, le-au deteriorat. Pentru un singur card stricat statul percepe un tarif de 15,5 lei.

Situație complicată
Campania de distribuire a cardurilor electronice de sănătate a debutat în luna octombrie a anului 2014. Peste 180000 de persoane din Ialomița au primit prin poștă cardul. În luna mai 2015, utilizarea lui a devenit obligatorie... [citește_tot_articolul]

4 August 2015, 18:35 (7618 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Perdele forestiere pe drumurile naționale

Ialomița: Perdele forestiere pe drumurile naționale

Instituția Prefectului Ialomița a decis înființarea a peste 20 de hectare de perdele forestiere pînă la sfîrșitul acestui an. Realizarea perdelelor forestiere se va face de-a lungul drumurilor naționale și a Autostrăzii A2. În primii 5 ani de la înființarea acestor perdele forestiere, proprietarii de terenuri primesc o subvenție reprezentînd echivalentul unei cantități de 10 metri cubi de material lemnos.

Ordinul se execută
La jumătatea lunii iulie 2015, Instituția Prefectului Ialomița a analizat posibilitatea realizării programului anual de înființare a perdelelor forestiere... [citește_tot_articolul]

4 August 2015, 15:05 (5386 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Trofeul Tinereții» a ajuns la Călărași

«Trofeul Tinereții» a ajuns la Călărași

Duminică, 2 august 2015, Festivalul Amara și-a desemnat cîștigătorii. La ediția din acest an, «Trofeul Tinereții» a fost înmînat concurentei Gabriela Amzaru, în vîrstă de 16 ani, din județul Călărași. Tînăra este la a doua participare la acest concurs muzical.

Ropote de aplauze Intrată în concurs cu numărul 8, Gabriela Amzaru, cîștigătoarea ediției cu numărul 48 a Festivalului Concurs «Trofeul Tinereții», a interpretat melodiile «O mie...» și «Hora din Moldova». Cele două cîntece au devenit cunoscute datorită artistelor din Republica Moldova, care le-au interpretat în două dintre finalele... [citește_tot_articolul]

3 August 2015, 02:05 (10979 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Festivalul Tinereții» ediția 48

Prima seară de muzică nemuritoare

În perioada 1-2 august 2015, la Amara, se desfășoară cea de-a 48-a ediție a Festivalului-Concurs «Trofeul Tinereții». Ediția de anul acesta a adus pe scenă 13 concurenți. «Amara are un public avizat!» a declarat Horia Moculescu în cadrul conferinței de presă...

Măria Sa, Publicul Prima seară a celei de-a 48 a ediții a Festivalului de la Amara s-a ridicat mai presus de așteptările publicului. Deși modernizarea Grădinii de Vară mai are de așteptat, administrația locală a reușit să compenseze neajunsurile existente printr-o organizare ireproșabilă. Astfel, începînd cu orele 20,00, mica... [citește_tot_articolul]

2 August 2015, 14:20 (6555 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițeni traficați în mahalalele din Istanbul

Ialomițeni traficați în mahalalele din Istanbul

Recrutarea forței de muncă în străinătate se dovedește a fi o afacere ilegală. Doi bărbați au fost trimiși în judecată recent de procurorii DIICOT de la Slobozia după ce au exploatat prin muncă peste 20 de persoane, cu domiciliul în mai multe localități din România. Printre victime se numără și un grup de ialomițeni din comuna Grivița. Oamenilor le-au fost promise condiții de lucru decente în Istanbul, Turcia, însă au ajuns să doarmă prin gunoaie, împreună cu șobolanii.

Afacere ilegală cu muncitori români Potrivit Rechizitoriului întocmit de procurorii DIICOT, recrutarea românilor în... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2015, 20:10 (8223 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița aleșilor din Consiliul Județean

Ialomița aleșilor din Consiliul Județean

Joi, 23 iulie, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia s-a desfășurat ședința extraordinară a Consiliului Județean Ialomița. Pe ordinea de zi a ședinței s-au numărat o serie de proiecte de hotărîre așteptate cu interes de ialomițeni și mediul de afaceri locali. Dintre acestea reamintim proiectul de hotărîre privind aprobarea execuției bugetului general al județului pe trimestrul II, cel privind stabilirea prețurilor medii ale produselor agricole sau cel privind aprobarea autorizației speciale pentru transporturi.

Viața după Ciupercă
În absența președintelui Silvian Ciupercă... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2015, 16:45 (6023 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Gheorghe Petre, director al Muzeului Agriculturii pentru încă 5 ani

Ialomița: Gheorghe Petre, director al Muzeului Agriculturii pentru încă 5 ani

Un proiect de hotărîre inclus în ultimul moment pe ordinea de zi a ședinței a fost cel privind aprobarea rezultatului final al concursului de proiecte de management organizat pentru ocuparea postului de manager al Muzeului Agriculturii Slobozia. Reamintim că proiectul propus de Gheorghe Petre a fost notat cu 9,82, în condițiile în care acesta a fost singurul candidat. Imediat după confirmarea sa în funcție prin vot, Gheorghe Petre a declarat în plen: «Muzeul nostru este un muzeu național, unic în țară și chiar în Europa. Strădania noastră este de a prezenta și pune în valoare acest patrimoniu, de a-l conserva și restaura, precum și să reușim, cu siguranță o vom face!, să realizăm expozițiile culturale... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2015, 15:15 (8672 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Autoritatea Teritorială de Ordine Publică funcționează din nou

După 3 ani

Ialomița: Autoritatea Teritorială de Ordine Publică funcționează din nou

ATOP Ialomița și-a reluat activitatea după 3 ani de pauză. Președintele acestui organism consultativ al județului, Laurențiu Șonchereche declară că va face eforturi pentru asigurarea siguranței cetățenilor din Ialomița.

După 3 ani de pauză
Autoritatea Teritorială de Ordine Publică Ialomița și-a întrerupt activitatea în urmă cu trei ani, la alegerile din 2012. Joi, 23 iulie 2015, această structură cu rol consultativ și-a reluat activitatea. Președintele ATOP, Laurențiu Șonchereche, susține că «ATOP nu este un organism de control. Este o structură cu rol consultativ care, împreună... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2015, 14:35 (6548 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Submăsura 19.1 relansează elaborarea strategiilor de dezvoltare locală

LEADER 2014-2020

Submăsura 19.1 relansează elaborarea strategiilor de dezvoltare locală

Grupurile de Acțiune Locală din Ialomița (parteneriate privat-publice active, constituite din reprezentanți ai sectorului public, sectorului privat și societății civile) sprijină la acest moment toate unitățile administrativ teritoriale din județ, cu excepția comunei Alexeni. Submăsura 19.1 «Sprijin pregătitor pentru elaborarea strategiilor de dezvoltare locală» vizează creșterea capacității de colaborare, necesară unor strategii integrate, oferindu-se posibilitatea de a lucra împreună și de a interacționa în favoarea comunităților din teritoriile LEADER. LEADER contribuie la obiectivele de dezvoltare rurală identificate la nivelul PNDR 2014-2020.

Mai repede, mai sus, mai puternici... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2015, 13:10 (5818 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bazarul Municipal din Slobozia, un Eldorado imobiliar

Bazarul Municipal din Slobozia, un Eldorado imobiliar

Bazarul Municipal din Slobozia a devenit noul Eldorado imobiliar al Sloboziei, concesionarii maghernițelor care străjuiau una dintre arterele de circulație construind  haotic. «Consiliul Local a aprobat prin PUZ doar construirea de spații provizorii. În locul lor, am înțeles, apar construcții definitive!» confirmă consilierul local Radu Paros. Surse din cadrul administrației locale ne-au confirmat că noile construcții sînt ridicate ilegal. Primarul Alexandru Stoica neagă evidența.

Orașul tuturor posibilităților
Cea de-a doua alee a Bazarului Municipal Slobozia a... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2015, 22:20 (8133 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia are un nou director medical

Dr Tron a fost detronat

Spitalul Județean de Urgență Slobozia are un nou director medical

În urmă cu o săptămînă, reprezentanții Consiliului Județean Ialomița au anunțat schimbări importante la nivelul conducerii Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Oficialii au făcut publică schimbarea directorului medical al celui mai mare spital din județ. Astfel, stomatologul Andrei Tron a fost înlocuit cu medicul chirurg Dan Malincenco.

Un simplu stomatolog
În luna mai a acestui an, dr Andrei Tron și-a depus candidatura pentru a ocupa funcția de director medical al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Surprinzător este faptul că înainte de desfășurarea efectivă a concursului... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2015, 21:20 (28712 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Operațiunea «Asfaltul»

15 mii de tone de asfalt pentru gropile Sloboziei

Operațiunea «Asfaltul»

Administrația locală a achiziționat la începutul acestei veri 14800 de tone de asfalt pentru reabilitarea arterelor de circulație din Slobozia. Efortul bugetar se ridică la aproximativ 6,5 milioane de lei, bani în care este inclus și transportul. Pînă la acest moment, 30% din asfaltul achiziționat a fost folosit. «Lucrăm exclusiv cu angajații DADP. Nu avem costuri suplimentare!» a declarat primarul Sloboziei, Alexandru Stoica.

Dublu sau nimic
În 2014, municipalitatea locală decidea că cea mai ieftină soluție de asfaltare a gropilor din oraș o reprezintă achiziționarea asfaltului... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2015, 18:35 (7326 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Drama de pe strada Păpădiei

Slobozia: Drama de pe strada Păpădiei

Situație disperată în Cartierul Bora din Slobozia. O femeie și copilul ei cu grave probleme psihice sînt la un pas de a rămîne sub cerul liber, după ce timp de 2 ani au fost chiriași într-o locuință din domeniul privat al Primăriei Slobozia. Potrivit legii, astfel de locuințe nu mai pot fi închiriate, ci trebuie scoase la vînzare. Mai mult, imobilul abia dacă poate fi numit casă. Fără să aibă serviciu, femeia a reușit să-și creeze un minim de confort din pensia de handicap a fiului ei.

Situație disperată
Pe strada Păpădiei, un rînd de blocuri se deșiră pe o lungime de cîteva sute... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2015, 16:30 (6170 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Municipalitatea din Slobozia nu renunță la sala de sport polivalentă

70 mii de euro pentru nimic

Municipalitatea din Slobozia nu renunță la sala de sport polivalentă

În anul 2008, ex-primarul Gabi Ionașcu anunța public intenția de a construi o sală polivalentă cu 1200 de locuri. La 7 ani distanță, administrația locală susține că nu va renunța la această idee. Potrivit unui raport public, costurile de proiectare ale acestei săli s-au ridicat la 70 mii de euro. În cazul în care proiectul va fi aprobat prin vot în cadrul Consiliului Local, valoarea proiectului pentru realizarea acestei săli ar putea crește cu 50%.

Bani publici pentru sala lăudată
Sala de sport polivalentă cu 1200 de locuri reprezintă un deziderat mai vechi al administrației din... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2015, 14:25 (7021 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Naveta elevilor, decontată cu porția

Ialomița: Naveta elevilor, decontată cu porția

De 3 ani, 3400 de elevi din Ialomița așteaptă să primească deconturile aferente plății abonamentelor de transport. Ministerul Educației mai are de transmis în teritoriu 600 mii de lei. Valoarea totală a debitului a fost de 1,7 milioane de lei, o primă parte din sumă fiind transmisă în luna decembrie a anului precedent.

Plăți efectuate în proporție de 40% În anul școlar 2012-2013, Ministerul Educației a sistat decontarea abonamentelor plătite de elevii navetiști pentru a ajunge la școală. Așa s-a ajuns ca statul să fie dator către aceștia cu fabuloasa sumă de 1,7 milioane de lei. După... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2015, 12:40 (3464 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița a plătit 5,2 milioane de lei pentru tratarea bolnavilor psihici

Un raport al Casei Județene de Sănătate Ialomița prezintă în detaliu sumele de care au beneficiat, în 2014, persoanele din județ aflate în evidențele medicilor cu diferite afecțiuni. Cele mai scumpe tratamente au fost cele destinate bolnavilor psihici, pentru care au fost alocate 5,2 milioane de lei. De asemenea, alte 3,5 milioane de lei au fost acordați pentru tratarea bolnavilor de hepatită.

Cifre uluitoare Potrivit datelor furnizate de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, în 2014, în evidențele medicilor se aflau 5523 de ialomițeni cu afecțiuni psihice. Acestora le-au... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2015, 11:15 (4580 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia își cheamă medicii în instanță

Spitalul Județean de Urgență Slobozia își cheamă medicii în instanță

Controlul Camerei de Conturi Ialomița, întreprins în urmă cu un an la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, produce efecte în prezent. Un număr de 13 medici au fost dați în judecată de reprezentanții celei mai mari unități spitalicești din județ, după ce s-a constatat faptul că aceștia au beneficiat ilegal de subvenționarea chiriilor. Prejudiciul pe care doctorii trebuie să-l înapoieze spitalului este de 206 mii de lei.

Chirii suportate din banii spitalului
Anul precedent a fost cel al controalelor la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Corpul de Control al Ministerului Sănătății... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2015, 22:15 (7421 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Municipiul Urziceni, victima administrației Sava

Municipiul Urziceni, victima administrației Sava

Aflat într-o permanentă amorțeală administrativă, Urziceniul trăiește doar prin prisma scandalurilor publice care-l vizează pe Constantin Sava, edilul orașului. De ani buni, pe străzile municipiului circulă o sumedenie de zvonuri referitoare la proasta gestionare a fondurilor publice, investiții făcute de mîntuială și chiar legături periculoase cu lumea interlopă. Singura certitudine a problemelor administrative de la Urziceni rămîne ancheta procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Concret, organele judiciare susțin că edilul Sava și-a obligat o angajată să-și efectueze ilegal atribuțiile de serviciu.

Anchetă la Primăria Urziceni... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2015, 20:35 (6626 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

A murit Gheorghe Glodeanu, simbolul comunist al Ialomiței

A murit Gheorghe Glodeanu, simbolul comunist al Ialomiței

În seara zilei de joi, 23 iulie 2015, Gheorghe Glodeanu, simbolul comunist al județului Ialomița, s-a stins din viață. Surse medicale apreciază faptul că decesul ar fi survenit în urma unei congestii cerebrale. Istoria comunistă a județului Ialomița se confundă cu Gheorghe Glodeanu. Acesta a fost primar al Sloboziei în perioada 1972-1974, ulterior deținînd funcția de secretar cu propaganda al Comitetului Județean PCR Ialomița și președinte al Comitetului Popular Județean Ialomița. În ultimii ani, acesta s-a retras din viața publică în orașul Oltenița-Călărași. Joi, 23 iulie 2015, Gheorghe Glodeanu a murit. Trecerea în neființă ar fi fost provocată de o congestie cerebrală. Cei care vor să-i aducă... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2015, 18:15 (14105 vizualizări - 29 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 13:50
(251 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Iunie 2026, 10:15


S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

Pompierii ialomițeni au desfă­șurat încă de duminică, 22 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 08:20
(2197 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 18:00
(303 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 167,21 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în mai 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 167,21 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 12:10
(161 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iunie 2026, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Venus din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării lucrărilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 10:30
(282 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 24 Iunie-«Ziua Internațională a Iei», sărbătorită la Sala «Europa»

Miercuri, 24 iunie 2026, de la orele 18,00, la Sala «Europa» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 09:10
(329 vizualizări - 0 comentarii)


Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(324 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(282 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(407 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(338 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1207 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(797 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(978 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(488 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(907 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(546 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(978 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(886 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1353 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(914 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1183 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(2059 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1160 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1245 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3500 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(4011 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(1903 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11512 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...