Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Inițiativă inedită. Paște cu topiary la Slobozia!

Autoritățile din Slobozia au decis să ofere locuitorilor orașului un altfel de Paște. Anul acesta, în premieră pentru oraș, în parcul de lîngă Stadionul «1 Mai», autoritățile vor construi un ansamblu topiary, avînd drept temă principală Sărbătorile Pascale. Proiectul este gestionat de către inginerul horticol Dana Barangă, angajată special în acest scop. Primii 3 iepurași topiary au fost deja instalați în parc, însă ansamblul va fi inaugurat miercuri, 8 aprilie 2015...

O inițiativă inedită Topiary înseamnă, într-o accepție mai largă, sculptură vie. Concret, este vorba despre o practică... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2015, 18:15 (5114 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Preasfințitul Episcop Vincențiu, decorat de Principesa Margareta a României

Preasfințitul Episcop Vincențiu, decorat de Principesa Margareta a României

Moment de mare încărcătură spirituală în urmă cu o săptămînă. Invitat la Castelul Peleș din Sinaia, Presfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, a fost decorat de Principesa Margareta a României cu «Ordinul Coroana României în Grad de Cavaler». Sfinția Sa devine astfel primul oficial din istoria Ialomiței care primește considerație pentru activitatea desfășurată, din partea Casei Regale a României.

Moment emoționant
Distincția pe care Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, a primit-o partea nobilei reprezentante a Casei Regale a României... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2015, 11:25 (6360 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a colectat mai puține taxe și impozite în anul 2014

Ialomița a colectat mai puține taxe și impozite în anul 2014

Cu 538 milioane de lei încasate și vărsate în conturile statului, Ialomița se situează pe ultimele locuri în ceea ce privește contribuția la bugetul național.

A scăzut rata încasărilor Fiscul ialomițean a reușit să colecteze în cele 12 luni ale anului precedent un total de 538 milioane de lei. Potrivit datelor oficiale oferite de reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, această sumă este cu 60 milioane de lei mai mică decît în 2013, cînd instituția a încasat de la contribuabilii județeni peste 599 milioane de lei. Gradul scăzut de încasare se reflectă și... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2015, 22:20 (5665 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Profesorul de Muzică de la Azil...

Profesorul de Muzică de la Azil...

La Centrul de Îngrijire și Asistență Slobozia sînt internați 138 de oameni, 107 dintre ei cu handicap psihic și 31 cu handicap fizic. O lume ca un glob de sticlă pe strada Lacului din oraș. De 8 ani, aici trăiește și fostul profesor de Muzică, Niță Ioniță. Ultima oară, reporterii Independent l-au vizitat acum 3 ani... La fel de singur, după o viață de virtuoz al muzicii, el a împlinit 8 ani de cînd este la Centrul de Îngrijire și Asistență Slobozia. Zilele și nopțile trec la fel de atunci, dar muzica ar putea fi singura care să-l ajute, cîteva cd-uri cu muzică clasică fiind tot ce își mai dorește. Poate vi se pare puțin, dar puținul nostru înseamnă... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2015, 21:35 (7473 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polaris M Holding declanșează operațiunea «SACUL GALBEN»

Joi, 2 aprilie 2015, la orele 16,00, Polaris M Holding a organizat o acțiune de promovare a colectării selective a deșeurilor. Concret, sprijinită de elevii școlilor din oraș, firma Polaris M Holding pune la dispoziția slobozenilor care locuiesc la case saci speciali pentru colectarea selectivă a hîrtiei, plasticului și dozelor de aluminiu. Prezent la eveniment, primarul Alexandru Stoica a declarat: «În Ialomița vîntul bate de două ori pe an. Șase luni de la nord, șase luni de la sud... În aceste condiții, oamenii sînt conștienți că, dacă nu colectează selectiv, toate aceste pet-uri se rostogolesc în oraș, oferind un aspect dezolant. Eu sînt convins că această campanie va avea succes!». Elevii... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2015, 19:25 (10442 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița, în pragul dezastrului

1000 de elevi dispar anual din clase

Școlile din Ialomița, în pragul dezastrului

Un studiu statistic efectuat de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că școlile din județ rămîn fără elevi. În medie, la fiecare început de an școlar, 1000 de copii dispar din clase. Iar rezultatul este unul dezastruos pentru sistemul de învățămînt. Se comasează școli, se renunță la clase, iar profesorii sînt obligați să predea ore simultan. O prognoză efectuată pentru viitorul an școlar arată că această problemă va fi tot mai acută.

Statistici sumbre Cifrele prezentate de oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată un fenomen îngrijorător... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 21:05 (10702 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SE CONTINUĂ PROIECTELE ADMINISTRAȚIEI «CIUPERCĂ»

SE CONTINUĂ PROIECTELE ADMINISTRAȚIEI «CIUPERCĂ»

Scandalurile declanșate în ultima vreme la vîrful administrației publice județene nu blochează derularea investițiilor proiectate în acest an. Printre prioritățile administrative se numără reabilitarea infrastructurii rutiere și concesionarea terenurilor din zona Giurgeni-Vlădeni, aflate în proprietatea Consiliului Județean.

2015, anul infrastructurii rutiere În cursul acestui an, Consiliul Județean Ialomița va continua să susțină programul județean de reabilitare a drumurilor județene. Conform datelor oficiale, lungimea tronsoanelor de drum județean care urmează să fie reabilitate... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 19:15 (6093 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Clubul Sportiv Municipal a contestat decizia Camerei de Conturi Ialomița

«Scandalul de un milion de euro» în care a fost implicat Clubul Sportiv Municipal ia o turnură neașteptată. Instituția a contestat raportul Camerei de Conturi desfășurat în luna februarie 2015. Primarul Alexandru Stoica a declarat pentru Independent: «Conform legii, noi avem motivare și așteptăm să-i dăm în judecată pentru că ei pot să zică orice!». Reamintim că raportul Camerei de Conturi confirmă «efectuarea de plăți nelegale din fonduri publice în valoare de 4,26 milioane de lei».

Primarul Stoica amenință cu instanța... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 18:20 (6736 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Arestul Poliției Ialomița, modernizat cu bani norvegieni

Arestul Poliției Ialomița, modernizat cu bani norvegieni

Centrul de Reținere și Arest Preventiv al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se modernizează. Totul în cadrul unui program demarat la nivel național de Inspectoratul General al Poliției Române, în baza unui parteneriat cu autoritățile norvegiene. Astfel, 1,2 milioane de euro vor fi investiți în dube cu aer condiționat sau spații de deținere corespunzătoare.

Arestul se modernizează
Centrul de Arest și Reținere al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se află pe lista celor 52 de unități similare care vor fi modernizate în cadrul proiectului inițiat de ... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 16:25 (4786 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, «CASĂ» pentru 394 de străini

Ialomița, «CASĂ» pentru 394 de străini

Biroul Județean pentru Imigrări Ialomița precizează că, pe teritoriul județului Ialomița, există 394 de cetățeni străini cu drept de rezidență temporară sau permanentă. Cei mai mulți dintre aceștia provin din țări musulmane, precum Turcia, Siria sau Liban. În 2014, aceeași instituție a aplicat 28 de amenzi contravenționale privind încălcarea regimului străinilor în România, în cuantum de 4600 de lei.

O lume într-un județ Potrivit informațiilor puse la dispoziție de Biroul Județean pentru Imigrări Ialomița, 220 de cetățeni străini au rezidență temporară în scop de reîntregire a familiei... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 15:20 (2877 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: GDF Suez construiește o nouă stație de gaze

Slobozia: GDF Suez construiește o nouă stație de gaze

GDF SUEZ Energy execută la Slobozia o lucrare de inelare între două stații de gaze. Trotuarul spart, aglomerația, disconfortul și șanțurile care se vor întinde pe 3,4 km de trotuar și zonele limitrofe acestuia vor fi prezente în viața slobozenilor pînă la sfîrșitul acestui an și chiar mai mult. Lucrarea a costat 473385 de lei și va fi finalizată în ianuarie 2016.

Informații oficiale Pe la începutul anului, trotuarul de pe bulevardul Matei Basarab s-a transformat în șantier. Potrivit datelor oficiale, GDF SUEZ Energy România va construi o nouă stație de gaze, una de rezervă spune șeful... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 14:35 (4901 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Percheziții la Slobozia

Vivi Dinescu, săltat de mascați

UPDATE Mandat de arestare preventivă de 30 de zile pentru Victor «Vivi» Dinescu!

Interlopul Victor Dinescu, cunoscut și sub numele de Vivi, a căzut în mîinile anchetatorilor. El a fost săltat de mascați și condus la audieri, fiind suspectat de comiterea infracțiunilor de «cămătărie» și «șantaj». În aceeași speță urmează să fie audiate alte patru persoane.

Anchetă în plină desfășurare Un comunicat de presă remis publicității de Inspectoratul General al Poliției Române anunța desfășurarea la Slobozia și în municipiul București a unui număr de 10 percheziții domiciliare, efectuate la sediile unor societăți comerciale și persoane fizice, ca urmare a cercetărilor desfășurate... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 13:15 (46933 vizualizări - 47 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O asistată social, administrator de «carton» într-o rețea de firme fantomă

Percheziții la Manasia

O asistată social, administrator de «carton» într-o rețea de firme fantomă

O femeie săracă din Manasia a fost luată pe sus de mascați ca urmare a perchezițiilor desfășurate în județele Ialomița, Dîmbovița, Ilfov și în municipiul București, în urma cărora procurorii Parchetului de pe lîngă Curtea de Apel București au reușit să destructureze o rețea de evazioniști. Prejudiciul în această cauză se ridică la suma de 5 milioane de euro.

Suspecții, chemați la audieri
În județul Ialomița, procurorii Parchetului de pe lîngă Curtea de Apel București și polițiștii din cadrul Poliției Sector 4 București, Serviciul de Combatere a Criminalității Economice, au descins... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2015, 19:50 (10601 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Raportul primarului Stoica pentru anul 2014

Transparență administrativă la Slobozia

Raportul primarului Stoica pentru anul 2014

Primarul municipiului Slobozia, Alexandru Stoica, a făcut public raportul de activitate al administrației locale pentru anul 2014. Documentul are aproape 300 de pagini și este publicat pe site-ul oficial al instituției. Potrivit datelor prezentate, bugetul total al municipiului Slobozia în anul 2014 a fost de 111 milioane de lei, din care 58,6 milioane de lei reprezintă venituri proprii. «În anul 2014, ca și în anii anteriori, principala preocupare a autorității publice locale a fost acordarea de facilități fiscale contribuabililor în limitele legislației» a declarat primarul Alexandru Stoica în documentul citat.

Recenzia unui an în 300 de pagini... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2015, 19:45 (5848 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Haos pe sens unic

Străzile din Slobozia

Haos pe sens unic

În ultimii 10 de ani, Slobozia și-a triplat numărul de autoturisme care circulă pe străzi. Și, o dată cu acestea, au crescut exponențial și numărul anomaliilor semnalate de șoferi. De la străzi cu sens unic care generează accidente, la străzi fără semne de circulație, totul este permis și se întîmplă la Slobozia. Mai nou însă, artera de circulație care leagă Strada Ialomiței cu M. Sadoveanu, prin fața sediului SC Urban, este, în același timp, și stradă cu sens unic și stradă cu două sensuri. Autoritățile locale susțin că nu există bani pentru un studiu rutier care să permită ordonarea haosului.

Anomalia de pe Sadoveanu... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2015, 12:10 (9284 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Laboratorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, (re)acreditat RENAR

Laboratorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, (re)acreditat RENAR

Cel mai mare spital din Ialomița a reușit să obțină o nouă acreditare RENAR pentru laboratorul de analize al unității. Așa se face că acum analizele pot fi efectuate atît pentru bolnavii internați în spital, cît și pentru cei care se adresează specialiștilor în baza trimiterilor eliberate de medicii de familie. Mai mult, acreditarea oferă posibilitatea desfășurării de activități autofinanțate, prin efectuarea contracost de testări certificate.

30 mii de lei pentru analize
Laboratorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia a rămas fără acreditarea RENAR în luna noiembrie a anului... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 22:35 (7502 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Tâmplarii și croitorii speciali

Liceul elevilor fără șanse

Tîmplarii și croitorii speciali

Liceul Tehnologic Special «Ion Teodorescu» din Slobozia are un statut de Don Quijote printre instituțiile din învățămîntul ialomițean. Aici, 106 elevi cu deficiențe intelectuale și fizice urmează cursurile gimnaziale și liceale, învățînd să devină tîmplari și croitori, deși profesorii de la care învață meserie sînt cadre necalificate. Anul trecut, niciunul dintre elevii absolvenți nu și-a găsit un loc de muncă. Cu toate astea, copiii vin la școală în fiecare zi cu dorința de a fi tratați cu șanse egale, însă în ochii tuturor se citește resemnarea, iar cînd vine vorba de găsirea unui loc de muncă după absolvire privesc descumpăniți și spun așa cum i-au învățat adulții: «Poate! Să sperăm...».
... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 19:55 (4174 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Școli fără autorizație sanitară și cu păduchi

În școlile din Ialomița, copiii au Iphone, dar au și păduchi. Poate că cele două nu se exclud, dar un raport al DSP dat publicității pentru luna ianuarie 2015 arată că, în urma controalelor efectuate, au fost depistate în grădinițe și școli generale 144 de cazuri de pediculoză, 85 de cazuri de angină și 4 cazuri de micoze. Totodată, în Ialomița sînt și în prezent 9 unități de învățămînt fără autorizații sanitare de funcționare, acestea desfășurîndu-și activitatea pe răspunderea directorilor.

Școli fără autorizație sanitară
În același timp, igiena precară și condițiile proaste... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 18:40 (5133 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Copii fără noroc

De la începutul anului 82 de copii au fost abandonați

Ialomița: Copii fără noroc

Poveștile despre copii abandonați sînt toate la fel: «Trei frați, cu vîrste cuprinse între 2 și 5 ani, au fost închiși și părăsiți de părinți în casă, iar povestea s-a repetat la nesfîrșit pînă cînd aceștia au fost decăzuți din drepturi...». Altă localitate, aceeași poveste! De data aceasta, patru frați au fost părăsiți de mamă și lăsați în grija unei rude care i-a închis în casă. Statisticile înșiră întotdeauna cifre, dar cele despre copii sînt dureroase.

Uși închise, copilării furate
În Ialomița, în primele două luni ale anului 2015, 4 copii au fost părăsiți în maternități,... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 14:25 (2986 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a înregistrat în 2014 peste 9000 de cauze penale

Parchetul Județean, la raport

Ialomița a înregistrat în 2014 peste 9000 de cauze penale

Cele 4 unități de Parchet din Ialomița au dat prezent publicității cifrele privind activitatea pe care au desfășurat-o în cursul anului trecut. Potrivit raportărilor oficiale, în județul Ialomița au fost înregistrate un număr total de 9339 de cauze penale, cu 505 mai mult decît în anul 2013.

Schimbări la vîrful Parchetului Județean
Anul 2014 a început în forță pentru procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Anchetatorii celei mai mari unități de cercetare penală din județ au fost asaltați de scandalul public iscat de arestarea preventivă pentru fapte de corupție... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 12:30 (7078 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Lemne de foc vândute ilegal

Miercuri, 22 ianuarie 2020, polițiștii din Ialomița au desfășurat o amplă acțiune de combatere a infracțiunilor la regimul silvic. Astfel, oamenii legii au aplicat 23 de sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:05
(2973 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietonii, victime ale șoferilor grăbiți

În cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, trei pietoni au ajuns la spital, fiind victime ale accidentelor de circulație. În primul caz este vorba despre un bărbat, de 47 de ani, domiciliat în Amara, care ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:10
(2934 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Simulare VR pentru prevenirea furturilor din locuințe

Acțiune inedită a polițiștilor ialomițeni în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». Miercuri, 22 ianuarie 2020, oamenii legii le-au prezentat clienților ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:05
(4641 vizualizări - 1 comentariu)


Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Aproape 300 de kilograme de pește din speciile crap și somn precum și o barcă pneumatică și plase de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în localitatea Valea Ciorii. Astfel, luni, 20 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:15
(5181 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 20 ianuarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Stelnica, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Vlădeni, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:10
(3278 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 16 persoane evacuate dintr-un bloc cu 4 etaje

16 persoane au fost evacuate în cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, dintr-un bloc cu 4 etaje din Fetești, din cauza unei butelii care a luat foc. La locul intervenției au participat pompierii Gărzii ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:35
(3932 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că luni, 20 ianuarie 2020, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 17 focare de pestă porcină africană. Astfel, în localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 17:10
(3008 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 190 kg de pește, confiscate

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii au oprit pentru control, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din județul Ilfov. În urma verificării autovehiculului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:45
(3085 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Săli de jocuri de noroc, verificate de polițiști

Duminică, 19 ianuarie a.c., polițiștii de Ordine Publică și Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat o acțiune preventivă pentru creșterea gradului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:40
(2621 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au oprit pentru control, pe raza comunei Săveni, un autoturism condus de un bărbat de 60 ani. În urma testării cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:35
(2778 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, cinci victime

În ultimele 48 ore, la nivelul județului Ialomița, pompierii au acționat pentru gestionarea a 62 intervenții destinate protecției comunității, din care 57 misiuni de acordare a asistenței medicale de urgență ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 12:40
(2322 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

În cursul zilei de 15 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 22 de ani cercetat pentru săvârșirea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată», săvârșită ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 14:10
(3232 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune de prevenire

Joi, 16 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile și victimizării minorilor în zona unităților de învățământ, precum și ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 13:50
(2884 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Cartierul Fetești Oraș

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 17 ianuarie 2020, în ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 13:40
(4301 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Au fost identificate zonele de risc privind gripa aviară

În contextul răspândirii virusului gripei aviare, reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au identificat zonele din județ cu risc epidemiologic ridicat. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 20:20
(5549 vizualizări - 0 comentarii)


Polei în Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza județului, soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 20:05
(2913 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân de 70 de ani din Făcăeni, beat la volan

Miercuri, 15 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 70 de ani, din comuna Făcăeni, care conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 19:55
(4791 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Gheorghe Doja, arestat după ce a condus fără permis

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 19:50
(4594 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la intrare în Movila

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orei 7,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Movila, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:40
(3264 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bucu: La volan cu permisul suspendat

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de către un bărbat, de 47 de ani, din București, care a ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:35
(2594 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Marți, 14 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:30
(2486 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania pentru studenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță ȋnceperea perioadei de ȋnregistrare a aplicațiilor ȋn programul destinat studenților care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 17:15
(3424 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Miercuri, 15 ianuarie 2020, cu prilejul «Zilei Culturii Naționale» și aniversării a 170 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, elevii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 17:10
(3599 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

În noaptea de marți spre miercuri, 14/15 ianuarie 2020, puțin trecut de miezul nopții, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Moldoveni. La ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 13:20
(2802 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Biciclist acroșat de un autoturism

Luni, 13 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs în localitatea Amara, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2020, 13:50
(2601 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cu permisul suspendat și beat la volan a produs un accident rutier

Sâmbătă, 11 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, în timp ce acționau pe raza localității Bucu, pe linia depistării persoanelor care conduc autovehicule aflate sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 17:50
(5323 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Secției 6 Ion Roată au efectuat o percheziție domiciliară la locuința unui bărbat din comuna Ion Roată, bănuit de săvârșirea infracțiunilor de «tăiere ilegală ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 17:45
(3618 vizualizări - 0 comentarii)


Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de vineri, 10 ianuarie 2020, în zona Chirana. Se pare că șoferul unui autovehicul, identificat în persoana unui bărbat de 68 de ani, cu domiciliul în ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 22:20
(5126 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Chirana accident


Taximetriștii din Fetești, amendați de polițiști

Taxiurile din Fetești au fost verificate de polițiștii ialomițeni. În urma controalelor, oamenii legii au descoperit mai multe nereguli în ceea ce privește starea tehnică a autovehiculelor, dar și faptul ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 19:20
(3518 vizualizări - 1 comentariu)


Ajutoare de peste 500 mii de lei, acordate de Epsicopia Sloboziei și Călărașilor

Reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au realizat un bilanț al ajutoarelor pe care le-au acordat persoanelor aflate în dificultate din cadrul Episcopiei în ultimul trimestru al anului 2019 ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 19:05
(6274 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...