Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

De 1 Decembrie, la Slobozia

Armata a ratat Ziua Națională

Cel mai așteptat moment al sărbătorii dedicate Zilei Naționale, parada tehnicii din dotarea Armatei, a fost ratat de militari la Slobozia. Unul dintre echipamente s-a defectat înainte de defilare și nu a mai putut fi pus în funcțiune. Din cauza mașinii stricate, circulația pe bulevardul Cosminului a fost întreruptă cîteva zeci de minute. La fel de stînjenitor a fost și momentul dezvelirii statuii lui Mihai Viteazul. Sub privirile slobozenilor, primarul Alexandru Stoica a încercat zadarnic să ridice pînza cu care domnitorul a fost acoperit. Un cetățean a explicat hîtru situația: «Probabil i-a fost rușine să-l vedem. Mihai Viteazul acesta nu seamănă deloc cu originalul...».

Cum a fost de 1 Decembrie la Slobozia... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2014, 15:40 (21335 vizualizări - 48 comentarii)

EVENIMENT

Sala de spectacole cu geometrie variabilă, «inaugurată parțial»

La 1 Decembrie 2014, de Ziua Națională a României

Sala de spectacole cu geometrie variabilă, «inaugurată parțial»

După 20 de ani de așteptare, sala de spectacole cu geometrie variabilă a Consiliului Județean Ialomița este, în sfîrșit, inaugurată. Evenimentul va avea loc la 1 Decembrie 2014, de Ziua Națională a României. «Sala este gata în proporție de peste 90% și va fi inaugurată la 1 Decembrie. Ulterior, se vor realiza și ultimele finisaje. Am reușit să respectăm una dintre multele promisiuni pe care le-am făcut concetățenilor noștri!» a declarat Ștefan Mușoiu, vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița.

Cîteva zile pînă la inaugurare
Sala de spectacole cu geometrie variabilă a Consiliului... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2014, 20:15 (12280 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au refuzat 7000 de carduri de sănătate

Ialomițenii au refuzat 7000 de carduri de sănătate

Județul Ialomița s-a conectat, la rîndul său, la isteria națională generată de refuzul asiguraților a primi cardurile de sănătate. Și la noi, ca și la ceilalți, printre motivele invocate s-au numărat și cele de ordin religios. Așa se face că în mai puțin de o lună de la debutul campaniei de distribuire, oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița au primit înapoi 7000 de carduri, din care 500 trimise de autorități pe numele persoanelor decedate...

Cardurile de sănătate, acceptate de BOR
La jumătatea lunii septembrie a acestui an, în cadrul unei conferințe de presă... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2014, 18:05 (6324 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Medicul Violeta Șapira, noul director al Spitalului Județean Slobozia

Marți, 25 noiembrie, la orele 10,00, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia au fost publicate rezultatele finale ale ultimului concurs pentru ocuparea funcției de director al instituției. Potrivit datelor oficiale, medicul neurolog Violeta Șapira este viitorul șef al celei mai mari unități medicale din județ.

Două candidate înscrise la concurs Alături de medicul Violeta Șapira, la concursul pentru ocuparea funcției de director a participat și medicul diabetolog Simona Berbece. Candidatele au susținut două probe, una scrisă și cealaltă constînd într-un interviu în care au prezentat... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2014, 16:40 (25705 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Balta Ialomiței are 7 kilometri de perdea forestieră

Balta Ialomiței are 7 kilometri de perdea forestieră

În urmă cu o săptămînă, Direcția Silvică Ialomița a demarat lucrările de creare a unei noi perdele forestiere de protecție împotriva zăpezilor. Culoarul se întinde pe o lungime de 7 kilometri, în zona Stelnica-Balta Ialomiței și va cuprinde peste 100 mii de puieți de arbori și arbuști. Este pentru prima dată în ultimii 6 ani cînd autoritățile județene reușesc să pună în practică un demers în acest sens.

Protecție împotriva furiei naturii
Perdeaua de protecție care se înființează de o săptămînă în zona Stelnica-Balta Ialomiței face parte dintr-un amplu proiect de protejare a acestei... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2014, 11:15 (7169 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Percheziții la persoane bănuite de «proxenetism»

Slobozia: Percheziții la persoane bănuite de «proxenetism»

Polițiștii și procurorii din Slobozia efectuează percheziții domiciliare pentru a aduce la audieri patru persoane suspectate de «proxenetism». Suspecții erau în vizorul anchetatorilor de la sfîrșitul anului 2013.
Într-un comunicat de presă al IGPR se precizează că «100 de polițiștii din Ialomița efectuează, în această dimineață, 19 percheziții domiciliare la persoane bănuite de proxenetism. La data de 26 noiembrie a.c., 100 de polițiști de Investigații Criminale și luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul IPJ Ialomița efectuează 19 percheziții, pe raza municipiului Slobozia. Activitățile se desfășoară în cadrul unui dosar penal instrumentat de Serviciul de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița și vizează probarea eventualei activități infracționale a patru persoane, bănuite de proxenetism, ce au fost monitorizate de la sfîrșitul anului 2013. Pe numele celor în cauză au fost emise mandate de aducere, urmînd a fi conduși pentru audieri la sediul IPJ Ialomița. Acțiunea se desfășoară sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și beneficiind de suportul de specialitate al DIPI... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2014, 10:00 (118563 vizualizări - 149 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria a repartizat 25 de locuințe ANL în ultimii 4 ani

La Slobozia, legea e opțională

Primăria a repartizat 25 de locuințe ANL în ultimii 4 ani

Scandalul locuințelor ANL din Slobozia este departe de a se fi încheiat. Potrivit informațiilor oficiale, cele 36 de locuințe ANL aprobate în ședința de Consiliu Local din luna octombrie nu pot fi repartizate înainte de sfîrșitul anului. Motivul acestei întîrzieri îl reprezintă lipsa utilităților, respectiv gaze și curent electric. Potrivit HG nr. 962/2001, în baza căreia se fac repartițiile, «lista de priorități (...) se întocmește sau se reface anual numai în cazul în care în anul respectiv urmează să se finalizeze și să se repartizeze locuințe noi pentru tineri destinate închirierii și se aprobă, după caz, prin hotărîrea Consiliului Local (...)».
Depășirea termenului de 31 decembrie ... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2014, 18:05 (11487 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Silvian Ciupercă rupe tăcerea în afacerea Green Harvest

Silvian Ciupercă rupe tăcerea în afacerea Green Harvest

De aproape 3 săptămîni (adică de la celebra descindere a DNA în apartamentul său de președinte «cinstit și competent»), Silvian Ciupercă păstrează o tăcere prudentă cu privire la acuzațiile care i se aduc în afacerea Green Harvest. Săptămîna trecută însă, în plină campanie electorală, acesta a făcut cîteva precizări legate de semnarea actelor adiționale de prelungire a contractelor de concesiune cu Green Harvest. Potrivit declarațiilor oficialului Consiliului Județean Ialomița, prevederile contractuale permit prelungirea acestuia cu jumătate din perioada de concesionare inițială...

Unde dai și unde crapă... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2014, 16:25 (8767 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Satele uitate din Ialomița

Satele uitate din Ialomița

Ați auzit vreodată de satul Lătești? Ori de Valea Bisericii? Sau de Cătrunești? Sînt sate aparținînd comunelor ialomițene. Oficial, Ialomița are 66 de localități, dintre care 7 sînt orașe. Multe dintre cele 59 de comune ale județului cuprind însă sate despre care majoritatea populației nu a auzit niciodată. Independent încearcă azi o trecere în revistă a acestora, așa cum apar ele în documentele administrative oficiale.

Comune cu număr record de sate
În ciuda transformărilor sociale și economice, comunele ialomițene continuă să respire un aer arhaic. Iar cel mai bun argument în... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2014, 19:50 (9407 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Internet de la A la Z

Ialomița: Internet de la A la Z

Numărul utilizatorilor de internet, la nivel național, crește cu cîte un milion în fiecare an. Iar Ialomița se înscrie la rîndul său în acest trend ascendent. Deși este greu de apreciat cu exactitate cîți oameni folosesc în prezent acest serviciu, ne putem da seama de popularitatea sa analizînd o statistică a afacerilor în acest domeniu derulate în județ.

Statistici județene
Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) este singura instituție din țara noastră abilitată să cuantifice modul în care sînt utilizate mijloacele de comunicare electronice... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2014, 18:25 (4942 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultura și industria alimentară sunt domenii de activitate riscante

ITM Ialomița confirmă

Agricultura și industria alimentară sînt domenii de activitate riscante

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au dat publicității date privind rata accidentelor de muncă petrecute pe raza județului, în perioada ianuarie-septembrie 2014. Potrivit estimărilor oficiale, agricultura sau industria alimentară sînt considerate domeniile de activitate unde angajații au devenit victime la locul de muncă...

45 de victime ale accidentelor de muncă
Raportul inspectorilor din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița a fost prezentat în ședința de luna trecută a Colegiului Prefectural, din cadrul Prefecturii Ialomița. Documentul... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2014, 14:10 (6915 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Și-a omorât concubina și a adormit lângă ea...

S-a întîmplat la Făcăeni

EXCLUSIV: Și-a omorît concubina și a adormit lîngă ea...

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus arestarea preventivă a unui bărbat, de 48 de ani, din Făcăeni, sub acuzația de «omor». Bărbatul și-a ucis concubina cu un topor. Trupul neînsuflețit al victimei a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală Ialomița pentru efectuarea necropsiei. Anchetatorii așteaptă acum analizele legiștilor pentru a completa întreaga situație de fapt. Crima s-ar fi petrecut în noaptea sîmbătă spre duminică, 22/23 noiembrie 2014. Amețit de aburii alcoolului, bărbatul a pus mîna pe un topor și și-a lovit concubina, lăsînd-o fără suflare, apoi a pus cadavrul în pat și a adormit. Nenorocirea a fost descoperită în zorii zilei de duminică,... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2014, 12:50 (11603 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din școlile ialomițene au chiulit 138 de ani

În anul școlar 2013-2014

Elevii din școlile ialomițene au chiulit 138 de ani

Elevii ialomițeni performează din nou în sens negativ. Datele statistice ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița privind cotele absenteismului înregistrat la nivelul județul în anul școlar precedent sînt uluitoare. Transformate în ani, cifrele scot la iveală faptul că elevii au chiulit, în total, 138 de ani!

Peste un secol de absențe
Așa cum ne-au obișnuit de cîteva generații încoace, elevii ialomițeni tratează școala cu prea puțină responsabilitate. Acest aspect se regăsește în datele statistice oferite de Inspectoratul Școlar Județean în ceea ce privește rata absenteismului... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2014, 18:45 (8087 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Goana după ajutoare sociale

În Ialomița, orașele întrec satele

Goana după ajutoare sociale

În Ialomița, ponderea asistaților sociali este mai mare la oraș decît la sat. O confirmă reprezentanții Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, care a dat publicității cîteva date statistice în ceea ce privește acordarea ajutoarelor sociale. Luna trecută, cele mai puține dosare au fost înregistrate în comuna Coșereni, iar cele mai multe, în număr de peste 300, la celălalt capăt al județului, în municipiul Fetești.

Raiul de la Coșereni
Considerate zone cu cel mai mare potențial în ceea ce privește numărul persoanelor care beneficiază de ajutoare sociale în... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2014, 16:05 (5399 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii ialomițeni vor primi 1,9 milioane de lei pentru «educație»

Moș Crăciun intră în cancelarii

Profesorii ialomițeni vor primi 1,9 milioane de lei pentru «educație»

Pe ultima sută de metri a campaniei electorale pentru alegerile prezidențiale, Ministerul Educației a anunțat faptul că fiecare profesor va primi din partea statului 700 de lei pe care trebuie să-i investească în activitatea la catedră. Spre deosebire de alți ani, de data aceasta banii nu trebuie justificați în niciun fel. Dascălii nu vor fi obligați să arate chitanțe sau facturi pentru a demonstra că au investit în educația proprie. Iar probabilitatea ca sumele să fie folosite pentru alte scopuri e destul de mare. În Ialomița, de această prevedere legislativă vor profita aproape 3000 de profesori.

Stimularea «educației» se face doar pe hîrtie... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2014, 10:20 (7871 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infecțiile intraspitalicești pun în pericol sănătatea pacienților

Spitalele ialomițene pun batista pe țambal

Infecțiile intraspitalicești pun în pericol sănătatea pacienților

Numărul pacienților care s-au externat mai bolnavi decît la internare din cauza infecțiilor contactate în spital este scăzut în Ialomița. De teamă să nu fie sancționate, unitățile medicale evită să raporteze îmbolnăvirile cauzate de virusurile care bîntuie prin saloane, cabinetele medicilor specialiști sau sălile de operație. Situația este cunoscută de autoritățile sanitare competente, însă o măsură în acest sens este greu de adoptat.

De ce tac spitalele, cînd tac
Infecțiile intraspitalicești, cunoscute în literatura de specialitate sub numele de infecții nosocomiale, reprezintă... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2014, 12:30 (8606 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Amara: Proprietarul unei locuințe în flăcări, intoxicat cu monoxid de carbon

Amara: Proprietarul unei locuințe în flăcări, intoxicat cu monoxid de carbon

Panică în orașul Amara la primele ore ale acestei dimineți. Pompierii de la Slobozia au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs în gospodăria unui localnic, de 62 de ani. Din primele date s-ar părea că omul ar fi pus focul intenționat. În urma incidentului, bărbatul a fost intoxicat cu monoxid de carbon. Incendiul a cuprins o cameră din locuința bărbatului de 62 de ani. În momentul în care au ajuns la locul intervenției, pompierii slobozeni l-au găsit pe acesta în holul casei, în stare de inconștiență. Au fost solicitați să intervină și paramedicii SMURD, care au pornit manevrele de resuscitare. Ipoteza că omul să fi încercat să pună focul singur ar fi apărut după ce la locul incidentului... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 09:40 (7577 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Două femei luptă pentru fotoliul de director la Spitalul Județean

Din nou la concurs

Slobozia: Două femei luptă pentru fotoliul de director la Spitalul Județean

Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia au confirmat organizarea unui al doilea concurs pentru postul de director al unității medicale. Luni, 10 noiembrie 2014, comisia de examen a validat participarea celor doi candidați aliniați la start. Este vorba despre medicul neurolog Violeta Șapira și medicul diabetolog Simona Berbece. Prima probă se va desfășura săptămîna viitoare.

Istoria unui concurs ratat
Spitalul Județean de Urgență Slobozia își caută un director cu funcție întreagă încă de la începutul acestui an, cînd medicul Vasile OIaru a fost demis din funcție... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 13:25 (14475 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Preotul din Brătia are casă în curtea școlii

Fărădelege la Axintele

Preotul din Brătia are casă în curtea școlii

Curțile unităților de învățămînt din Ialomița, scoase din rețeaua școlară, sînt la dispoziția potentaților locali. De ani buni, aceste locații sînt utilizate pentru amplasarea ilegală a magazinelor, buticurilor sau frizeriilor comunale. Fostul preot din satul Brătia, comuna Axintele, a plusat, iar cu acordul tacit al autorităților locale și-a ridicat în curtea fostei școli o casă parohială...

Scandalul din curtea școlilor
Unitățile de învățămînt din Ialomița, scoase din rețeaua școlară a județului de cîțiva ani, provoacă adevărate scandaluri publice. Deși sînt aflate în administrarea... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 11:30 (9501 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Chetă lunară pentru activitatea Spitalului Județean

Dacă vrei să muncești, plătești

Slobozia: Chetă lunară pentru activitatea Spitalului Județean

Tot mai sărac de la o lună la alta, Spitalul Județean de Urgență Slobozia este susținut prin eforturile comune ale medicilor și asistentelor. În majoritatea secțiilor, cadrele medicale fac chete pentru a-și putea desfășura activitatea. Din banii strînși sînt cumpărate medicamente, piese de mobilier, produse de curățenie sau dezinfectanți.

Cruda realitate din Spitalul Slobozia
Spitalul Județean de Urgență Slobozia este principala unitate medicală din județul Ialomița și singura unde, periodic, angajații contribuie cu fonduri proprii pentru a susține activitatea. Toate acestea întrucît... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 10:20 (15618 vizualizări - 20 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
263 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Joi, 21 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27098, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de miercuri, 20 aprilie ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2022, 16:35
(4868 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente într-o singură zi

Ialomița: 4 accidente într-o singură zi

Miercuri, 20 aprilie a.c., în jurul orei 9,50, două echipaje din cadrul Stației de Pompieri  Fetești au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2022, 16:05
(8543 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni/Fetești: Percheziții într-un dosar penal privind produse contrafăcute

Urziceni/Fetești: Percheziții într-un dosar penal privind produse contrafăcute

Peste 620 de articole vestimentare și de încălțăminte contrafăcute, în valoare de 220000 de lei, au fost descoperite și confiscate de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, în ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2022, 15:25
(12695 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Traficant de droguri, reținut pentru 24 de ore

Ialomița: Traficant de droguri, reținut pentru 24 de ore

Marți, 19 aprilie a.c., polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița-Brigada de Combatere a Criminalității Organizate București, împreună cu procurorii DIICOT-BT Ialomița, au ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 17:30
(16501 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 20 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27094, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de marți, 19 ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 16:15
(6044 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de intenție pentru accesarea Programului Național Apicol (PNA)

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că până la data de 2 mai 2022 primește Cereri de intenție pentru accesarea Programului Național Apicol (PNA). Valoarea sprijinului financiar ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 15:00
(9691 vizualizări - 0 comentarii)


DN21A: A făcut infarct în timp ce era la volan

DN21A: A făcut infarct în timp ce era la volan

Un bătrân de 71 de ani a murit în dimineața zilei de miercuri, 20 aprilie a.c., în timp ce se afla la volan. Datele IPJ Ialomița arată faptul că acesta ar fi suferit un infarct. Alături de el, în mașină ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 14:00
(11864 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21A infarct șofer


Fetești: Trafic îngreunat din cauza unei macarale blocate pe șosea

Centrul Infotrafic al Poliției Române informează că miercuri, 20 aprilie a.c., traficul pe Autostrada Soarelui, în zona municipiului Fetești, se desfășoară cu dificultate din cauza unei macarale care a ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 13:40
(3163 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru semenii nevoiași acordat de Protopopiatul Urziceni

Sprijin pentru semenii nevoiași acordat de Protopopiatul Urziceni

În preajma Sărbătorii Învierii Domnului, în speranța de a aduce o rază de lumină specifică acestei mari sărbători a creștinătății, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 17:15
(9328 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, reprezentată de trei eleve la Olimpiada de Limba și Literatura Română pentru liceu

În perioada 26-30 aprilie 2022, la Slobozia, se desfășoară Etapa Națională a Olimpiadei de Limba și Literatura Română pentru liceu. La această competiție vor participa 173 de elevi din întreaga țară, însoțiți ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 17:00
(25281 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Marți, 19 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27090, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de luni, 18 aprilie ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 16:15
(10883 vizualizări - 0 comentarii)


Eveniment dedicat bibliotecarilor, desfășurat la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Slobozia

Miercuri, 27 aprilie 2022, de la orele 12,00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Slobozia organizează o serie de manifestări dedicate «Zilei Internaționale a Cărții și Drepturilor de Autor. Ziua Bibliotecarului ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 15:30
(9631 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, pe primul loc la nivelul județului în ceea ce privește activitatea de autorecenzare

În intervalul 14.03-18.04.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 45540 chestionare la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 15:15
(24995 vizualizări - 1 comentariu)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor Pascale

În intervalul 22-25 aprilie 2022, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Pentru efectuarea plăților, abonații pot folosi serviciile ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 13:15
(20443 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Acțiuni de prevenire a incendiilor în lăcașurile de cult

Inspectorii de prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița vor desfășura în această perioadă acțiuni de control și informare preventivă la lăcașurile ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 12:00
(11350 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 20 aprilie 2022, termen limită pentru depunerea a 6 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că miercuri, 20 aprilie 2022, este termenul limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 11:00
(16521 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Luni, 18 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27089, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua de duminică, 17 aprilie ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2022, 16:10
(5941 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, 10 victime

Ialomița: 4 accidente, 10 victime

Vineri, 15 aprilie a.c., două echipaje din cadrul Stației de Pompieri Fetești au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs pe Autostrada ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2022, 15:55
(2789 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat de polițiști la Perieți

Sâmbătă, 16 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au depistat, în comuna Perieți, un bărbat de 41 de ani, din localitatea Misleanu, împotriva căruia a fost instituită ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2022, 15:20
(3141 vizualizări - 0 comentarii)


Fată de 14 ani din Bordușelu, dispărută

Fată de 14 ani din Bordușelu, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o minoră, de 14 ani, care ar fi plecat de la domiciliu. Persoanele care pot oferi informații cu privire la depistarea acesteia sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2022, 15:10
(10857 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Județului Ialomița: Programul «Ialomița, casa noastră curată și frumoasă», lansat oficial

Instituția Prefectului Județului Ialomița: Programul «Ialomița, casa noastră curată și frumoasă», lansat oficial

Luni, 18 aprilie a.c., a fost lansat oficial programul ecologic «Ialomița, casa noastră curată și frumoasă». Această inițiativă are ca scop identificarea participanților la trafic care aruncă gunoaie din ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2022, 14:40
(12899 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 17 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27087, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ziua de sâmbătă, ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2022, 17:05
(4625 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 16 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27084, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua de vineri, 15 ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2022, 16:10
(3484 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 15 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27082, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua de joi, 14 aprilie ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2022, 16:35
(2067 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Accident cu cinci victime

Vineri, 15 aprilie a.c., trei echipaje din cadrul Detașamentului de pompieri Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD, la ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2022, 14:40
(6934 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Incendii la Murgeanca și Dridu

Incendii la Murgeanca și Dridu

Joi, 14 aprilie a.c., în jurul orelor 12,00, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de baloți și gunoi menajer, produs în satul Murgeanca. Trei echipaje de ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2022, 14:25
(11151 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: 2 milioane de utilizatori pentru Spațiul Privat Virtual

2 milioane de contribuabili sunt înregistrați în Spațiul Privat Virtual (SPV), un serviciu gratuit, disponibil 24h/24h, 7 zile/7 zile, prin intermediul căruia se pot depune declarații sau cereri, solicita ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2022, 12:20
(11558 vizualizări - 0 comentarii)


Smirna: Biciclist sub influența alcoolului, rănit într-un accident rutier

Miercuri, 13 aprilie a.c., în jurul orelor 20,30, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că la ieșire din localitatea Smirna s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 17:15
(2840 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mandate de executarea a pedepsei, puse în aplicare de polițiști

O femeie de 26 de ani, din Bărbulești, și doi bărbați, de 52 și 27 de ani, domiciliați în Axintele și Munteni-Buzău, care se sustrăgeau pedepselor cu închisoarea, au fost depistați de polițiști și încarcerați ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 17:00
(16387 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Sume suplimentare de 0,797 milioane de lei, stabilite de Inspecția Fiscală

În urma activității desfășurate în luna martie 2022, Compartimentul de Inspecție Fiscală din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița a stabilit sume suplimentare de plată în valoare ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 16:30
(16276 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...