Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Accidentul de muncă al lui Constantin Sărășanu

Drame fără glas

Accidentul de muncă al lui Constantin Sărășanu

Constantin Sărășanu are 37 de ani și este infirm pentru tot restul vieții. De un an și jumătate, dureri atroce nu îi permit să doarmă nici ziua și nici noaptea. În ciuda eforturilor, doctorii nu reușesc să obțină o ameliorare a stării sale de sănătate. Pentru a i se ușura suferința, are nevoie de o intervenție chirurgicală care costă 14 mii de euro...

Clipa care curmă destinul unui om
Constantin Sărășanu este din Nicolești, Ialomița. L-am găsit la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, într-una dintre rezerve, alături de mama sa. Este paralizat de la brîu în jos, de un an și jumătate... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2013, 11:53 (9906 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Restanțe de 4,1 milioane de lei la ANIF pentru irigații

Agenția Națională pentru Îmbunătățiri Funciare Ialomița începe executarea în instanță a agricultorilor datornici. Vizate sînt 28 de exploatații agricole de pe raza județului, care trebuie să plătească instituției o factură a cărei valoare se ridică la suma de 4,1 milioane de lei...

Irigații pe datorie
În luna iunie a acestui an, Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare Ialomița preciza faptul că instalațiile de pompare și canalele de transport a apei sînt pregătite pentru irigații.  Reprezentanții instituției prognozau că suprafețele irigate vor fi cu 30% mai mari decît... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2013, 08:52 (6325 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Trei persoane de etnie romă, arestate prin mandate europene

Cartierul Strachina din Țăndărei, călcat de mascați

EXCLUSIV: Trei persoane de etnie romă, arestate prin mandate europene

Mahalaua din Țăndărei a fost răscolită de mascați în noaptea de joi spre vineri, 21/22 noiembrie 2013. Forțele de ordine căutau trei persoane de etnie romă pe numele cărora autoritățile din Franța au emis mandate europene de arestare preventivă... Potrivit unor surse apropiate anchetei deschise la Țăndărei, vorbim despre doi bărbați și o femeie, toți de etnie romă și toți cu domiciliul în cartierul țigănesc Strachina, cu vîrste cuprinse între 31 și 33 de ani. Aceștia sînt acuzați de procurori și polițiști din Franța de comiterea infracțiunilor de «trafic de persoane», «spălare de bani» și «furt în bandă organizată».... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2013, 13:23 (9362 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ceremonie pe ruinele Orașului Dispărut

Monumentul hristic de la Giurgeni a fost inaugurat

Miercuri, 22 noiembrie 2013, în incinta sitului arheologic de la Giurgeni, unde se află presupusul loc al nașterii lui Mihai Viteazul, a fost inaugurat monumentul hristic denumit «Ruga Orașului Dispărut». La eveniment au participat șefii tuturor instituțiilor publice din județ, alături de Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor...

«Ruga» a fost instalată
Realizat din lemn de stejar ars, monumentul intitulat «Ruga Orașului Dispărut» este considerat de către autoritățile județene simbolul sacrificiului celor care au locuit în secolele trecute în Orașul de Floci... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2013, 20:35 (16987 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorul Gabriel Ioniță a demisionat din funcția de director al Școlii 2 Slobozia

Ultimul mohican PD-L din învățămîntul ialomițean s-a predat

Profesorul Gabriel Ioniță a demisionat din funcția de director al Școlii 2 Slobozia

Decizie șoc în învățămîntul ialomițean! În urmă cu o săptămînă, profesorul Gabriel Ioniță și-a prezentat demisia din funcția de director al Școlii Generale Nr. 2 «Sfîntul Andrei» Slobozia. «Este o dorință a mea de a face și altceva!» și-a comentat acesta decizia.

Demisie învăluită în mister
Profesorul Gabriel Ioniță i-a înștiințat personal pe oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița de faptul că renunță la funcția de conducere a Școlii Generale Nr. 2 «Sfîntul Andrei» Slobozia, în urmă cu o săptămînă. Aparent firească, decizia profesorului ridică multe semne de întrebare... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2013, 11:17 (37664 vizualizări - 49 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Energie verde cu efect întârziat la Făcăeni

Cea mai mare investiție din Ialomița mai așteaptă

Energie verde cu efect întîrziat la Făcăeni

În urmă cu o săptămînă, administrația județeană a întreprins o vizită de lucru pe șantierul companiei Ialomița Power SRL de la Făcăeni. Concentrat să-și găsească cele mai potrivite cuvinte pentru a-i lăuda pe investitori, președintele Silvian Ciupercă a omis să comunice esențialul. Este vorba despre faptul că respectivul proiect se derulează cu mari întîrzieri, din cauza firmei care asigură racordarea parcului eolian la rețeaua electrică...

Pelerinaj politic la eoliene
În urmă cu o săptămînă, mai exact miercuri, 13 noiembrie a.c., președintele Consiliului Județean Ialomița a întreprins... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2013, 08:12 (8804 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Canalizarea de la Sfântu’ Așteaptă

TMUCB și Primăria și-au unit forțele la Slobozia Nouă

Canalizarea de la Sfîntu’ Așteaptă

Prin 2009, după 2 ani de la contractarea celebrului împrumut de 50 milioane de lei pentru «finanțarea unor lucări de extindere și reabilitare a sistemului de canalizare», Gabi Ionașcu, primarul de tristă amintire al municipiului reședință de județ, tăia pe strada Prunului din Slobozia Nouă, panglica primului tronson al rețelei de canalizare al cartierului. La 4 ani de la acel moment, două treimi din această rețea de canalizare încă mai așteaptă să fie realizată, iar proprietarii caselor și cei ai vilelor din cartier construiesc fose. «Cel mai probabil, investiția va fi finalizată în 2015» susține acum viceprimarul Valentin Băcanu, acuzînd probleme contractuale cu TMUCB, firma care și-a adjudecat... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2013, 16:27 (5623 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fantoma BCR din cubul de sticlă

Prea mică pentru un sediu atît de mare...

Fantoma BCR din cubul de sticlă

În urmă cu cîțiva ani, paralelipipedul de sticlă al BCR Slobozia de pe bulevardul Chimiei făcea să pălească de ciudă toate sediile bancare din oraș. Cu 140 de angajați pe ștatele de plată, sedii secundare și filiale în toate orașele județului, BCR strălucea în soarele tranziției mai ceva decît aurul din măruntaiele Roșiei Montana. Acum, din gloria de altădată a sucursalei n-a mai rămas decît ciobul de beton și sticlă. Cu mai puțin de 10 angajați și salarii plătite o dată la trei luni, fostul sediu al BCR arată precum clădirile de la Focushima. Adică părăsite!

Unde sînt «tunurile» de altădată?... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2013, 06:20 (8357 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acuzații de «furt intelectual» pentru Piața Unirii

Orgolii în lumea arhitecturii locale

Acuzații de «furt intelectual» pentru Piața Unirii

Lipsită de imaginație peisagistică, lumea arhitecturii locale din Slobozia se ia la ceartă. Pe șantierul din Piața Unirii, specialiștii în dezvoltare urbană se acuză de «furt intelectual». Miza acestor acuzații este construcția benzii de asfalt din capătul bulevardului... Ideea amenajării respectivei «monstruozități» edilitare se regăsește într-un proiect mai vechi, conceput prin 2008, se pare, după planurile lui Nelu Chiriță, fost arhitect-șef al orașului. «Aceste acuzații nu sînt reale. Nu s-a furat nimic! Am îmbunătățit doar un proiect mai vechi!» declară Aurelia Aionesei, actualul arhitect al Sloboziei.

Ca la noi, la nimeni... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 15:11 (15178 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Educație pe bani grei cu «doamna Nela» de la Pedagogic

Scandal în învățămîntul ialomițean

Educație pe bani grei cu «doamna Nela» de la Pedagogic

Una dintre educatoarele Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia este acuzată de către părinții elevilor preșcolari de «șpăgăreli, ciubucuri și bișniță». Potrivit sesizării venite pe adresa redacției, educatoarea Marinela Bordeiu le cere părinților cîte 150 de lei pentru fondul clasei și îi obligă să cumpere «sacoșe întregi cu haine aduse de prin Dragonul Roșu sau de la București». În replică, educatoarea Marinela Bordeiu se declară «șocată» de aceste acuzații, iar conducerea școlii spune că «va vorbi cu părinții elevilor». Conform declarațiilor oficialilor Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, anul acesta profesorilor și educatorilor din sistemul ialomițean de învățămînt li s-a interzis... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2013, 12:29 (62275 vizualizări - 121 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 32 milioane de euro la Aeroportul Militar Bărăganu

Flotila 86 Aeriană Fetești se modernizează

Investiție de 32 milioane de euro la Aeroportul Militar Bărăganu

Flotila 86 Aeriană Fetești va intra într-un amplu program de modernizare și reabilitare. Finanțarea este asigurată în mare parte din bugetul NATO, prin Programul de Investiții în Securitate-NSIP.

Vizită ministerială la Fetești
Oficialii din cadrul Ministerului Apărării Naționale au anunțat printr-un comunicat de presă postat pe site-ul instituției faptul că se are în vedere modernizarea Flotilei 86 Aeriană de la Fetești. În acest sens, în săptămîna precedentă, ministrul Apărării Mircea Dușa a întreprins o vizită de lucru. Acesta a inspectat locul unde se va realiza lucrarea de... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2013, 08:04 (13793 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bebeluși tratați cu leacuri băbești!

Medici trasformați în vraci la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Bebeluși tratați cu leacuri băbești!

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, nou-născuții cu probleme de sănătate, internați pe Secția Pediatrie, sînt tratați după metode medicale vechi de jumătate de secol. «Folosim sticle cu apă caldă cînd avem probleme cu cei mici!» susțin doctorii de la Pediatrie. Totul din cauza faptului că respectivei secții îi lipsește un dispozitiv medical esențial în acordarea primului ajutor micuților cu probleme. Aparatul-minune costă 10000 de euro, însă bugetul unității nu permite achiziționarea acestuia...

Bebeluși tratați după metode clasice
Nou-născuții cu probleme de sănătate sînt... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2013, 13:48 (7791 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Interferon contrafăcut, descoperit la Perieți

Ialomița, pe harta traficanților de medicamente

Interferon contrafăcut, descoperit la Perieți

Scandalul național al medicamentelor contrafăcute a ajuns și în Ialomița. În urmă cu o săptămînă, polițiștii Direcției de Investigare a Fraudelor și oficiali din cadrul Agenției Naționale a Medicamentului au descoperit la farmacia din Perieți mai multe doze de interferon contrafăcute... Unitatea respectivă este deocamdată închisă, personalul fiind plecat în concediu. Potrivit ultimelor estimări, 30% din medicamentele de import existente pe piața din România figurează ca fiind contrafăcute...

Bolnavi în pericol
În urmă cu o săptămînă, oficialii din cadrul Agenției Naționale a ... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2013, 09:36 (8850 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EROII Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală

Fonduri europene pentru viitorul administrațiilor locale

EROII Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală

Miercuri, 30 octombrie 2013, la Sala «Madgearu» din cadrul Complexului Expozițional ROMEXPO, s-a desfășurat conferința cu tema «Rolul Grupurilor de Acțiune locală în dezvoltarea rurală-viitorul programului LEADER în România». La lucrări au participat reprezentanții a peste 50 de GAL-uri din România, dar și oficiali de prin rang din cadrul Parlamentului României, ai Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, precum și ai societății civile implicate în proiectul viitoarei programări a fondurilor europene pentru agricultură. În cadrul întîlnirii, președintele FNGAL, Alexandru Potor, a declarat: «GAL-urile sînt organisme vii! Ele primesc finanțări succesive de la o programare la alta (...),... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2013, 14:31 (10245 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Română caută 10 ialomițeni urmăriți internațional!

Infractori în libertate

Poliția Română caută 10 ialomițeni urmăriți internațional!

Rapoartele Inspectoratului General al Poliției Române arată că 300 de infractori români sînt liberi. 10 dintre aceștia au domiciliul pe raza județului Ialomița... Autoritățile judiciare din județ au emis pe numele acestora mandate de urmărire internațională însă, pînă la acest moment, niciunul nu a fost descoperit. Faptele de care aceștia se fac vinovați sînt destul de grave. Printre infractorii ialomițeni aflați în libertate se numără și Niculina Anton, din Valea Măcrișului. Ea este căutată de aproape un deceniu pentru comiterea infracțiunii de «înșelăciune» de peste 500 mii de lei...

Ialomița, județul cu 10 infractori urmăriți internațional... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2013, 08:22 (9823 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Războiul civil de la I5

Scandal ca la ușa blocului

Slobozia: Războiul civil de la I5

Conflictul dintre locatarii celor 5 scări ale blocului I, din zona Central a Sloboziei, este cunoscut de peste 5 ani. În urmă cu mai bine de 3 ani, prin august 2010, locatarii ajunseseră la un armistițiu. Între timp, proprietarii apartamentelor de la I5 și-au renovat scara blocului și au instalat un lift nou-nouț. Acum toți sînt în plin război civil!

Miercuri, 3 ceasuri rele
După o săptămînă în care locatarii celor 5 scări de bloc s-au amenințat public, în fața camerelor de luat vederi, au chemat polițiștii comunitari și s-au lăsat mediați preț de o oră de autoritățile locale... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 15:14 (10997 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Falimentul unei administrații de succes

Slobozia, în cădere liberă

Falimentul unei administrații de succes

Administrația slobozeană se prăbușește sub povara propriilor cheltuieli. Joi, 31 octombrie 2013, la ultima ședință a Consiliului Local Slobozia, modul arbitrar și ineficient în care sînt gestionați banii publici a fost confirmat oficial. Fie că vorbim despre raportul Curții de Conturi, care confirmă cheltuirea inutilă a banului public, fie că vorbim despre majorarea cheltuielilor pentru salarii sau de studii de fezabilitate la prețuri exorbitante, concluzia e una singură: edilii locali își bat joc de banii publici cu concursul consilierilor locali USL! În aceste condiții, următorul pas logic este falimentul...

Încă un raport al Curții de Conturi... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 12:11 (6657 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Amenzi plătite prin «muncă în folosul comunității»

Ialomița: Amenzi plătite prin «muncă în folosul comunității»

Instanțele de judecată, somate de administrațiile locale, îi pot obliga pe contravenienții care refuză să plătească amenzile încasate la «muncă în folosul comunității». 60 de ialomițeni au întreținut în 2012 domeniul public al județului, iar alți 40 anul acesta... Măsura poate fi aplicată la infinit aceluiași contravenient. S-a întîmplat în cazul lui Marian Licar, din Slobozia, care, de 3 ani, prestează munci în folosul civic «fără număr»...

Contravenienți puși la muncă
Măsura înlocuirii sancțiunilor cu «muncă în folosul comunității» se aplică doar în cazul contravenienților care... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 08:59 (5726 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Fonduri limitate pentru elevii cu nevoi speciale

Dramele copiilor care învață la domiciliu

Fonduri limitate pentru elevii cu nevoi speciale

De la clasa I și pînă la a XII-a, în Ialomița există 32 de copii care învață acasă. Oficialii din învățămîntul ialomițean susțin că numărul acestor cazuri a crescut simțitor în anul școlar în curs... Cu toate acestea, fondurile destinate profesorilor care predau lecții copiilor cu nevoi speciale sînt, momentan, limitate. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița fac eforturi pentru a plăti toți dascălii care fac ore la domiciliu...

Dramele copiilor care învață acasă
Lecțiile la domiciliu sînt destinate elevilor cu dizabilități care-i împiedică să fie încadrați în... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 06:55 (7731 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Apele Române șantajează administrațiile locale

Reglementări legale aberante

Apele Române șantajează administrațiile locale

De aproape 10 ani, calitatea apei a devenit una dintre temele principale pe agenda publică a Ialomiței. Pentru a liniști populația, administrațile locale au cheltuit sume colosale în surse subterane de apă. Exploatarea acestora implică însă costuri ascunse. Unul dintre acestea îl reprezintă cel legat de plata unei taxe de 57,52 de lei pentru fiecare mie de metri cubi de apă către Apele Române...

Moda exploatării surselor subterane de apă
Exploatarea surselor subterane de apă la Slobozia nu reprezintă o soluție inovatoare. Anterior declanșării acestui «scandal al apei», administrația... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2013, 17:34 (6421 vizualizări - 8 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
354 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Jilavele: Depistat la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, pe raza localității Jilavele, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 18:20
(3278 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne confiscate

Joi, 8 august a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat, pe raza localității Maia,  doi bărbați, de 42 de ani, din județul Prahova, în timp ce descărcau material lemnos în dreptul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 18:15
(5027 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură «Naționali-Internaționali»

Centrul Național de Cultură a Romilor-Romano Kher anunță susținerea unei noi expoziții de pictură, «Naționali-Internaționali», semnată de Eugen Raportoru. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 13 august ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 18:10
(3389 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Miercuri, 7 august a.c., în jurul orelor 14,00, un incendiu de vegetație a izbucnit pe terenul aflat în imediata vecinătatea a Autostrăzii A2, pe terasamentul căii ferate, respectiv la km 156 în direcția ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 18:40
(3368 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Urziceni, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale. În cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 13:50
(4321 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, în colaborare cu polițiștii de Proximitate din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 21:08
(5024 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Surprinși în flagrant la furat

În noaptea de miercuri spre joi, 7/8 august a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat în flagrant o femeie, de 30 de ani, și un minor de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 19:15
(3746 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Ialomița: Lemne confiscate

Marți, 6 august a.c., polițiștii de Ordine Publică, împreună cu specialiștii silvici au desfășurat mai multe controale pe drumurile publice și la punctele de lucru de pe raza județului pentru combaterea ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 19:10
(3928 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal între Stelnica și Fetești

În noaptea de 5/6 august a.c., pe DN3B, între localitățile Stelnica și Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 45 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 21:10
(4338 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de informare la Tabăra Amara

Marți, 6 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități de informare a elevilor aflați în Tabăra Amara. În ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 21:05
(4071 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu un permis fals

Luni, 5 august a.c., polițiștii feteșteni au surprins în flagrant un bărbat, de 37 de ani, din Fetești, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu fără a deține permis de conducere. Șoferul a ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:55
(3384 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție emise de polițiștii ialomițeni

Marți, 6 august a.c., polițiștii alobozeni au emis două ordine de protecție provizorii pe numele a doi bărbați, de 29 și 30 de ani. În primul caz, polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele bărbatului ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:50
(3587 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru depistarea transportatorilor neautorizați de persoane

În perioada 1-4 august a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au controlat 21291 autovehicule și 13 societăți comerciale în cadrul acțiunii pentru depistarea celor care efectuează transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:45
(6402 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

În perioada 2-4 august a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 40 și 66 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:40
(3586 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru un fals taximetrist


Sâmbătă, 3 august a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 54 de ani, în timp ce conducea un autoturism în regim «taxi» pe raza localității de domiciliu. La ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:35
(3535 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu

Sâmbătă, 3 august a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii slobozeni au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Slobozia sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:30
(3837 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 16,30, pe raza localității Movilița s-a produs o coliziune între un autoturism și o autoutilitară. Pentru salvarea celor trei victime, un minor de 7 ani, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:25
(3318 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier pe DN2

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 11,30, o coliziune s-a produs pe DN2 între un autoturism și un camion. Salvatorii de la Detașamentul Urziceni au intervenit pentru salvarea celor două victime, acestora ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:20
(2498 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2 accident


4,83%, rata șomajului în Ialomița

La sfârșitul lunii iunie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4570  șomeri (din care 2064 femei), rata șomajului fiind de 4,83%, cu 0,69 ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:25
(3043 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină în apropiere de Platonești

Joi, 1 august a.c., în apropiere de localitatea Platonești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul accidentului, s ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:10
(2730 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Percheziții la persoane bănuite de «furt»

Joi, 1 august a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au efectuat două percheziții domiciliare pe raza localității Alexeni, la persoane bănuite de comiterea infracțiunii de furt din ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:05
(3449 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Confiscare de lemne

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Jilavele au depistat joi, 1 august a.c., pe raza localității Rădulești, un bărbat de 40 de ani, din județul Argeș, în timp ce transporta, cu o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 19:55
(2461 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 5-9 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 19:50
(5736 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arestat pentru «contrabandă calificată»

Marți, 30 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 19:15
(3284 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Marți, 30 iulie, a.c.,în jurul orelor 10,30, un autoturism care se deplasa pe ruta Grivița-Amara a părăsit partea carosabilă. În urma evenimentului, cinci persoane au fost rănite, doi minori și trei adulți ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 18:20
(4240 vizualizări - 0 comentarii)


Bomba cu ceas de la Vivani ticăie: Groapa de gunoi a Sloboziei a luat foc!

În noaptea de duminică spre luni, 28/29 iulie 2019, un incendiu a izbucnit la groapa de gunoi aparținând Vivani. Pompierii de la Detașamentul Slobozia au acționat timp de 4 ore pentru lichidarea focului ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 20:05
(6960 vizualizări - 0 comentarii)


Tovărășia: A intrat cu căruța într-o bătrână de 81 de ani

Luni, 29 iulie a.c., în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Tovărășia se deplasa cu o căruță pe raza localității de domiciliu, ar fi pierdut controlul vehiculului și a acroșat un pieton, o ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 19:20
(3663 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 6 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 29.07.2019, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 6 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2019, 18:15
(2731 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă din Vlădeni, amendată de Poliția Economică

Marți, 23 iulie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat o serie de activități de verificare a unor unități economice de pe raza județului Ialomița, privind comercializarea ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 18:30
(3452 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În primele 4 zile ale acțiunii «Truck&Bus», polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au oprit peste 180 de autovehicule pentru control și au aplicat 65 sancțiuni contravenționale pentru abaterile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 18:25
(4902 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...