Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sărbătoare Națională cu statui de împrumut

Ca la Slobozia, nicăieri

Sărbătoare Națională cu statui de împrumut

bustul lui Mihai Viteazul de la Orașul de Floci de la Giurgeni, amplasat în Piața Unirii din Slobozia!

Dat în mintea președintelui Ciupercă, primarul Sloboziei a ținut morțiș să inaugureze noua Piață a Unirii de 1 Decembrie 2013. Și pentru că statuia comandată lui Vasile Aionesei nu era gata, va lua o statuie de împrumut, ca să aibă militarii prin fața cui defila, iar oficialii unde depune jerbe sub privirile slobozenilor...

Mihai Viteazul, împrumutat de la Orașul de Floci
Piața Unirii, cea mai nouă ctitorie a epocii Stoica, se inaugurează cu surle și trîmbițe de 1 decembrie 2013. Cei 200 de metri de arteră pe 4 benzi sînt gata, betonul a luat locul spațiilor verzi, iar semafoarele... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2013, 20:27 (23274 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Aberații administrative la Slobozia Nouă

Aberații administrative la Slobozia Nouă

Cartier-cheie al Sloboziei, mai ales în timpul campaniilor electorale, Slobozia Nouă este văduvit de orice confort urban. Deși cotizează regulamentar la bugetul local cu taxe de oraș, cei peste 2000 locuitori ai Cartierului trăiesc în condiții similare celor de la țară. Merg pe străzi desfundate de noroaie și nu au utilități. Iar pentru ca absurdul să fie total, pe o stradă lăturalnică, aproape pustie, au fost montați cîțiva sîlpi de electricitate care luminează cîmpul din apropiere.

«Fata morgana» a administrației locale
«Slobozia Nouă este un cartier al municipiului Slobozia... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2013, 11:14 (7580 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemele de irigații din Ialomița se modernizează

Milioane de euro pe Măsura 125

Sistemele de irigații din Ialomița se modernizează

După 23 de ani în care au fost exploatate abuziv, distruse pentru cuprul motoarelor sau uleiul din transformatoare, vîndute la fier vechi sau abandonate, sistemele de irigații din Ialomița reanasc. Începînd cu anul 2014, 7 din cele 26 de Organizații ale Utilizatorilor de Apă pentru Irigații vor beneficia de investiții de pînă la un milion de euro fiecare pentru modernizarea stațiilor de apă existente. Sumele reprezintă extrem de puțin, comparativ cu nevoile sistemelor de irigații din Ialomița, dar beneficiarii apreciază că va fi «un mare pas înainte». Banii sînt alocați de către Uniunea Europeană, în cadrul Programului Național pentru Dezvoltare Rurală, Axa Prioritară 1, Măsura 125 «Îmbunătățirea... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2013, 07:13 (9000 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Instanțele din Ialomița au eliberat 10 ordine de protecție

Violența domestică, un fenomen greu de combătut

Instanțele din Ialomița au eliberat 10 ordine de protecție

Violența domestică continuă să dezbine familiile ialomițene. De la începutul anului și pînă în prezent, instanțele din județ au emis 10 ordine de protecție, solicitate de victimele care au fost abuzate acasă...

Femeile, principalele victime
Abuzurile petrecute în familie iau amploare în județul Ialomița. Statisticile Direcției Generale de Asistență Socială arată că, de la începutul anului și pînă în prezent, peste 60 de persoane au căzut pradă violenței domestice. Această cifră reprezintă doar vîrful unui ice-berg greu de identificat. În realitate, numărul persoanelor care sînt... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2013, 17:05 (7054 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a rămas fără bani

Fonduri disponibile doar pentru o singură internare

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a rămas fără bani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este în pragul falimentului. Luna viitoare unitatea medicală se află în imposibilitatea de a-și mai trata pacienții. Potrivit ultimelor estimări, Spitalul Slobozia dispune de fonduri doar pentru o singură internare! Mai mult, din cauza problemelor financiare, bolnavii vor fi nevoiți să-și cumpere singuri medicamentele...

Decembrie, lună de coșmar
În Ialomița, recesiunea se simte cel mai bine în sistemul sanitar. La Spitalul Județean de Urgență Slobozia criza financiară s-a instalat de-a binelea. Potrivit ultimelor estimări venite de la Serviciul... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2013, 15:58 (8497 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Accidentul de muncă al lui Constantin Sărășanu

Drame fără glas

Accidentul de muncă al lui Constantin Sărășanu

Constantin Sărășanu are 37 de ani și este infirm pentru tot restul vieții. De un an și jumătate, dureri atroce nu îi permit să doarmă nici ziua și nici noaptea. În ciuda eforturilor, doctorii nu reușesc să obțină o ameliorare a stării sale de sănătate. Pentru a i se ușura suferința, are nevoie de o intervenție chirurgicală care costă 14 mii de euro...

Clipa care curmă destinul unui om
Constantin Sărășanu este din Nicolești, Ialomița. L-am găsit la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, într-una dintre rezerve, alături de mama sa. Este paralizat de la brîu în jos, de un an și jumătate... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2013, 11:53 (9913 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Restanțe de 4,1 milioane de lei la ANIF pentru irigații

Agenția Națională pentru Îmbunătățiri Funciare Ialomița începe executarea în instanță a agricultorilor datornici. Vizate sînt 28 de exploatații agricole de pe raza județului, care trebuie să plătească instituției o factură a cărei valoare se ridică la suma de 4,1 milioane de lei...

Irigații pe datorie
În luna iunie a acestui an, Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare Ialomița preciza faptul că instalațiile de pompare și canalele de transport a apei sînt pregătite pentru irigații.  Reprezentanții instituției prognozau că suprafețele irigate vor fi cu 30% mai mari decît... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2013, 08:52 (6327 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Trei persoane de etnie romă, arestate prin mandate europene

Cartierul Strachina din Țăndărei, călcat de mascați

EXCLUSIV: Trei persoane de etnie romă, arestate prin mandate europene

Mahalaua din Țăndărei a fost răscolită de mascați în noaptea de joi spre vineri, 21/22 noiembrie 2013. Forțele de ordine căutau trei persoane de etnie romă pe numele cărora autoritățile din Franța au emis mandate europene de arestare preventivă... Potrivit unor surse apropiate anchetei deschise la Țăndărei, vorbim despre doi bărbați și o femeie, toți de etnie romă și toți cu domiciliul în cartierul țigănesc Strachina, cu vîrste cuprinse între 31 și 33 de ani. Aceștia sînt acuzați de procurori și polițiști din Franța de comiterea infracțiunilor de «trafic de persoane», «spălare de bani» și «furt în bandă organizată».... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2013, 13:23 (9363 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ceremonie pe ruinele Orașului Dispărut

Monumentul hristic de la Giurgeni a fost inaugurat

Miercuri, 22 noiembrie 2013, în incinta sitului arheologic de la Giurgeni, unde se află presupusul loc al nașterii lui Mihai Viteazul, a fost inaugurat monumentul hristic denumit «Ruga Orașului Dispărut». La eveniment au participat șefii tuturor instituțiilor publice din județ, alături de Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor...

«Ruga» a fost instalată
Realizat din lemn de stejar ars, monumentul intitulat «Ruga Orașului Dispărut» este considerat de către autoritățile județene simbolul sacrificiului celor care au locuit în secolele trecute în Orașul de Floci... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2013, 20:35 (16993 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorul Gabriel Ioniță a demisionat din funcția de director al Școlii 2 Slobozia

Ultimul mohican PD-L din învățămîntul ialomițean s-a predat

Profesorul Gabriel Ioniță a demisionat din funcția de director al Școlii 2 Slobozia

Decizie șoc în învățămîntul ialomițean! În urmă cu o săptămînă, profesorul Gabriel Ioniță și-a prezentat demisia din funcția de director al Școlii Generale Nr. 2 «Sfîntul Andrei» Slobozia. «Este o dorință a mea de a face și altceva!» și-a comentat acesta decizia.

Demisie învăluită în mister
Profesorul Gabriel Ioniță i-a înștiințat personal pe oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița de faptul că renunță la funcția de conducere a Școlii Generale Nr. 2 «Sfîntul Andrei» Slobozia, în urmă cu o săptămînă. Aparent firească, decizia profesorului ridică multe semne de întrebare... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2013, 11:17 (37727 vizualizări - 49 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Energie verde cu efect întârziat la Făcăeni

Cea mai mare investiție din Ialomița mai așteaptă

Energie verde cu efect întîrziat la Făcăeni

În urmă cu o săptămînă, administrația județeană a întreprins o vizită de lucru pe șantierul companiei Ialomița Power SRL de la Făcăeni. Concentrat să-și găsească cele mai potrivite cuvinte pentru a-i lăuda pe investitori, președintele Silvian Ciupercă a omis să comunice esențialul. Este vorba despre faptul că respectivul proiect se derulează cu mari întîrzieri, din cauza firmei care asigură racordarea parcului eolian la rețeaua electrică...

Pelerinaj politic la eoliene
În urmă cu o săptămînă, mai exact miercuri, 13 noiembrie a.c., președintele Consiliului Județean Ialomița a întreprins... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2013, 08:12 (8806 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Canalizarea de la Sfântu’ Așteaptă

TMUCB și Primăria și-au unit forțele la Slobozia Nouă

Canalizarea de la Sfîntu’ Așteaptă

Prin 2009, după 2 ani de la contractarea celebrului împrumut de 50 milioane de lei pentru «finanțarea unor lucări de extindere și reabilitare a sistemului de canalizare», Gabi Ionașcu, primarul de tristă amintire al municipiului reședință de județ, tăia pe strada Prunului din Slobozia Nouă, panglica primului tronson al rețelei de canalizare al cartierului. La 4 ani de la acel moment, două treimi din această rețea de canalizare încă mai așteaptă să fie realizată, iar proprietarii caselor și cei ai vilelor din cartier construiesc fose. «Cel mai probabil, investiția va fi finalizată în 2015» susține acum viceprimarul Valentin Băcanu, acuzînd probleme contractuale cu TMUCB, firma care și-a adjudecat... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2013, 16:27 (5626 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fantoma BCR din cubul de sticlă

Prea mică pentru un sediu atît de mare...

Fantoma BCR din cubul de sticlă

În urmă cu cîțiva ani, paralelipipedul de sticlă al BCR Slobozia de pe bulevardul Chimiei făcea să pălească de ciudă toate sediile bancare din oraș. Cu 140 de angajați pe ștatele de plată, sedii secundare și filiale în toate orașele județului, BCR strălucea în soarele tranziției mai ceva decît aurul din măruntaiele Roșiei Montana. Acum, din gloria de altădată a sucursalei n-a mai rămas decît ciobul de beton și sticlă. Cu mai puțin de 10 angajați și salarii plătite o dată la trei luni, fostul sediu al BCR arată precum clădirile de la Focushima. Adică părăsite!

Unde sînt «tunurile» de altădată?... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2013, 06:20 (8363 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acuzații de «furt intelectual» pentru Piața Unirii

Orgolii în lumea arhitecturii locale

Acuzații de «furt intelectual» pentru Piața Unirii

Lipsită de imaginație peisagistică, lumea arhitecturii locale din Slobozia se ia la ceartă. Pe șantierul din Piața Unirii, specialiștii în dezvoltare urbană se acuză de «furt intelectual». Miza acestor acuzații este construcția benzii de asfalt din capătul bulevardului... Ideea amenajării respectivei «monstruozități» edilitare se regăsește într-un proiect mai vechi, conceput prin 2008, se pare, după planurile lui Nelu Chiriță, fost arhitect-șef al orașului. «Aceste acuzații nu sînt reale. Nu s-a furat nimic! Am îmbunătățit doar un proiect mai vechi!» declară Aurelia Aionesei, actualul arhitect al Sloboziei.

Ca la noi, la nimeni... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 15:11 (15207 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Educație pe bani grei cu «doamna Nela» de la Pedagogic

Scandal în învățămîntul ialomițean

Educație pe bani grei cu «doamna Nela» de la Pedagogic

Una dintre educatoarele Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia este acuzată de către părinții elevilor preșcolari de «șpăgăreli, ciubucuri și bișniță». Potrivit sesizării venite pe adresa redacției, educatoarea Marinela Bordeiu le cere părinților cîte 150 de lei pentru fondul clasei și îi obligă să cumpere «sacoșe întregi cu haine aduse de prin Dragonul Roșu sau de la București». În replică, educatoarea Marinela Bordeiu se declară «șocată» de aceste acuzații, iar conducerea școlii spune că «va vorbi cu părinții elevilor». Conform declarațiilor oficialilor Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, anul acesta profesorilor și educatorilor din sistemul ialomițean de învățămînt li s-a interzis... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2013, 12:29 (62278 vizualizări - 121 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 32 milioane de euro la Aeroportul Militar Bărăganu

Flotila 86 Aeriană Fetești se modernizează

Investiție de 32 milioane de euro la Aeroportul Militar Bărăganu

Flotila 86 Aeriană Fetești va intra într-un amplu program de modernizare și reabilitare. Finanțarea este asigurată în mare parte din bugetul NATO, prin Programul de Investiții în Securitate-NSIP.

Vizită ministerială la Fetești
Oficialii din cadrul Ministerului Apărării Naționale au anunțat printr-un comunicat de presă postat pe site-ul instituției faptul că se are în vedere modernizarea Flotilei 86 Aeriană de la Fetești. În acest sens, în săptămîna precedentă, ministrul Apărării Mircea Dușa a întreprins o vizită de lucru. Acesta a inspectat locul unde se va realiza lucrarea de... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2013, 08:04 (13809 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Bebeluși tratați cu leacuri băbești!

Medici trasformați în vraci la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Bebeluși tratați cu leacuri băbești!

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, nou-născuții cu probleme de sănătate, internați pe Secția Pediatrie, sînt tratați după metode medicale vechi de jumătate de secol. «Folosim sticle cu apă caldă cînd avem probleme cu cei mici!» susțin doctorii de la Pediatrie. Totul din cauza faptului că respectivei secții îi lipsește un dispozitiv medical esențial în acordarea primului ajutor micuților cu probleme. Aparatul-minune costă 10000 de euro, însă bugetul unității nu permite achiziționarea acestuia...

Bebeluși tratați după metode clasice
Nou-născuții cu probleme de sănătate sînt... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2013, 13:48 (7792 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Interferon contrafăcut, descoperit la Perieți

Ialomița, pe harta traficanților de medicamente

Interferon contrafăcut, descoperit la Perieți

Scandalul național al medicamentelor contrafăcute a ajuns și în Ialomița. În urmă cu o săptămînă, polițiștii Direcției de Investigare a Fraudelor și oficiali din cadrul Agenției Naționale a Medicamentului au descoperit la farmacia din Perieți mai multe doze de interferon contrafăcute... Unitatea respectivă este deocamdată închisă, personalul fiind plecat în concediu. Potrivit ultimelor estimări, 30% din medicamentele de import existente pe piața din România figurează ca fiind contrafăcute...

Bolnavi în pericol
În urmă cu o săptămînă, oficialii din cadrul Agenției Naționale a ... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2013, 09:36 (8856 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

EROII Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală

Fonduri europene pentru viitorul administrațiilor locale

EROII Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală

Miercuri, 30 octombrie 2013, la Sala «Madgearu» din cadrul Complexului Expozițional ROMEXPO, s-a desfășurat conferința cu tema «Rolul Grupurilor de Acțiune locală în dezvoltarea rurală-viitorul programului LEADER în România». La lucrări au participat reprezentanții a peste 50 de GAL-uri din România, dar și oficiali de prin rang din cadrul Parlamentului României, ai Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, precum și ai societății civile implicate în proiectul viitoarei programări a fondurilor europene pentru agricultură. În cadrul întîlnirii, președintele FNGAL, Alexandru Potor, a declarat: «GAL-urile sînt organisme vii! Ele primesc finanțări succesive de la o programare la alta (...),... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2013, 14:31 (10247 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Poliția Română caută 10 ialomițeni urmăriți internațional!

Infractori în libertate

Poliția Română caută 10 ialomițeni urmăriți internațional!

Rapoartele Inspectoratului General al Poliției Române arată că 300 de infractori români sînt liberi. 10 dintre aceștia au domiciliul pe raza județului Ialomița... Autoritățile judiciare din județ au emis pe numele acestora mandate de urmărire internațională însă, pînă la acest moment, niciunul nu a fost descoperit. Faptele de care aceștia se fac vinovați sînt destul de grave. Printre infractorii ialomițeni aflați în libertate se numără și Niculina Anton, din Valea Măcrișului. Ea este căutată de aproape un deceniu pentru comiterea infracțiunii de «înșelăciune» de peste 500 mii de lei...

Ialomița, județul cu 10 infractori urmăriți internațional... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2013, 08:22 (9825 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Cod Portocaliu de ger

Ialomița: Cod Portocaliu de ger

Atenționarea Cod Galben de ger emisă de Administrația Națională de Meteorologie a fost schimbată în atenționare Cod Portocaliu. Astfel, în intervalul 30 ianuarie-3 februarie 2012, în Moldova, Muntenia, ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 11:32
(12513 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ger

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, «în intervalul 28 ianuarie-3 februarie 2012, în Moldova, Muntenia, Oltenia, Dobrogea, Transilvania și Maramureș, vremea va fi geroasă, mai ales în cursul ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2012, 12:06
(11271 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Traficul rutier revine la normal. Se circulă în condiții de iarnă!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că sîmbătă, 28 ianuarie 2012, orele 18,00, traficul este în continuare blocat pe Autostrada A2 intre km 136 si km 159 ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 19:32
(7448 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Evaziune de 3,5 milioane lei cu produse petroliere

Un bărbat de 44 ani, din Fundata, administrator al unei societăți comerciale este cercetat penal pentru o evaziune de peste 3,5 milioane lei. Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au reținut ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:49
(13466 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița: Zăpadă, foc și urgențe medicale

Joi, 26 ianuarie, pompierii Secției Urziceni au acționat timp de mai bine de 8 ore pe DN2, în apropierea comunei Movilița pentru deszăpezire. În urma intervențiilor, 33 de autoturisme, un microbuz și un ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:47
(15713 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Informare privind normele de venit

«Pînă la 31 ianuarie 2012, persoanele fizice care obțin venituri a căror impunere au la bază normele anuale de venit au dreptul să opteze pentru determinarea venitului net în sistem real» informează Direcția ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:46
(13459 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Codul Portocaliu, transformat în Cod Galben

Administrația Națională de Meteorologie a revenit la Codul Galben pentru mai multe județe care primiseră atenționarea de Cod Portocaliu în urmă cu trei zile. Printre județele care au revenit la avertizarea ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2012, 19:43
(11687 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Au fost realimentate cu electricitate toate localitățile

Efortul echipelor Enel pentru restabilirea alimentării cu energie electrică a localităților afectate de ninsorile și vîntul extrem de puternic a dat roade. Potrivit unui comunicat al ENEL, «în județul ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2012, 19:29
(11505 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

Administrația Națională de Meteorologie a schimbat Codul Galben emis marți, 24 ianuarie 2012, cu atenționare Cod Portocaliu (pînă la 26 ianuarie, orele 18,00). Printre județele afectate se numără și Ialomița ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2012, 11:08
(16898 vizualizări - 5 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:50
(6191 vizualizări - 0 comentarii)


Dubă furată din Germania, găsită la Slobozia

Dubă furată din Germania, găsită la Slobozia

În prima zi a săptămînii, luni, 23 ianuarie, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi Auto au organizat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:37
(17092 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea declarațiilor, 25 ianuarie 2012

Miercuri, 25 ianuarie 2012, este termenul limită pînă la care contribuabilii pot să depună la Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița declarațiile privind diversele obligații la bugetul de stat ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:33
(8540 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori abundente și viscol

Ialomița: Cod Galben de ninsori abundente și viscol

Pentru intervalul 25 ianuarie 2012, orele 2,00-26 ianuarie 2012, orele 18,00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod Galben pentru mai multe județe. Printre județele ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:15
(12681 vizualizări - 1 comentariu)


Moldoveni: Trei copii de 14-16 ani au intrat în casa unui bătrîn încercînd să fure!

Trei adolescenți, cu vîrste cuprinse între 14 și 16 ani, din Moldoveni, sînt cercetați pentru furt calificat. Pe scurt, cei trei au intrat în perioada 1 decembrie-3 ianuarie 2011 în locuința unui consătean ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:12
(14501 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Prinși în flagrant după ce au furat o țeavă de irigat!

Polițiștii Secției Coșereni au prins pe raza comunei Drăgoești trei indivizi, cu vîrste cuprinse între 19 și 33 ani, toți dintr-o comună călărășeană, care se deplasau cu o căruță. Potrivit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:10
(14916 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan

Un tînăr de 22 ani din Ciulnița este cercetat actual de polițiștii slobozeni pentru conducere a unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost prins luni, 23 ianuarie a.c., de către ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:01
(13106 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Prins cu doi iepuri în rucsac

Un bărbat de 39 ani, din Adîncata, este acuzat de braconaj. Pe numele individului, polițiștii au deschis o anchetă după ce a fost prins luni, 23 ianuarie, pe Fondul de vînătoare nr. 43, pe cîmpul din extravilanul ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 12:51
(14457 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Hoț de aluminiu prins de polițiști

Luni, 23 ianuarie, un bărbat de 37 ani, din Ion Roată, a fost prins de o patrulă de siguranță publică, în timp ce transporta cu o căruță 20 kg de aluminiu. În urma verificărilor ulterioare s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 12:42
(13870 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 24 Ianuarie-Unirea Principatelor Române, sărbătorită

Prefectura Ialomița, alături de Garnizoana Slobozia și Consiliul Local Slobozia îi invită pe ialomițeni la manifestările prilejuite de împlinirea a 153 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:56
(12041 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 825 kg de lapte praf fără documente de proveniență, confiscate de polițiști

Vineri, 20 ianuarie a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr în vârstă de 32 ani, din Constanța, în timp ce transporta cantitatea de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:19
(14770 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Grad de colectare a veniturilor bugetare de 110,55% în decembrie 2011

În luna decembrie 2011 au fost încasate la bugetul general consolidat peste 42,16 milioane lei. Astfel, programul alocat de colectare a veniturilor bugetare a înregistrat un grad de realizare de 110,55 ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:14
(11198 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 2 accidente, 5 persoane rănite doar într-o singură zi!

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a cinci persoane.
Primul eveniment rutier s-a produs din cauza neadaptării vitezei de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:44
(10476 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Surprinși în timp ce furau un capac de canalizare!

Un tînăr de 23 ani, din orașul Țăndărei, a sesizat Poliția cu privire la faptul că pe strada 1 Decembrie din localitate a observat două persoane care au sustras un capac de canalizare, după care au fugit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:41
(12019 vizualizări - 1 comentariu)


Enel Distribuție Dobrogea: 2 linii de medie tensiune și 2 posturi de transformare din Ialomița, afectate de condițiile meteo

Din cauza condițiilor meteo deosebite, a ninsorii abundente, a viscolului și a chiciurei depuse pe elemente de rețea , în noaptea de sîmbătă, 21/22 ianuarie, au fost afectate rețelele electrice din raza ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:40
(18064 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist băut, acroșat de un vehicul. Șoferul a refuzat testarea alcoolscop!

Vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Poliției Țăndărei au fost sesizați despre faptul că pe raza orașului s-a produs un accident rutier. Din cercetările efectuate, polițiștii au stabilit că în ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:38
(10366 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Arestat pentru «vătămare corporală»

În cursul zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza orașului Amara, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:37
(19449 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara arestare


Căzănești: Slobozean depistat beat la volan

O patrulă de siguranță publică aflată în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza orașului Căzănești a depistat sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 21.00, un tînăr de 27 ani, din Slobozia, care ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:36
(15183 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton lovit pe trecerea de pietoni, femeie acroșată de un autoturism!

În dimineața zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 6.30, în municipiul Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton. În urma cercetărilor polițiștilor, s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:35
(11493 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Depistat pe autostradă cu peste 20 tone de fier vechi fără tiche de cîntar!

Un bărbat de 38 ani, din Constanța, a fost depistat pe autostrada A2, în timp ce conducea un ansamblul auto, cu care transporta cantitatea de peste 20 tone deșeuri din fier, pentru care nu a putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:12
(10453 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 7 permise reținute, amenzi de peste 65000 lei

La acest sfîrșit de săptămână, 21-22 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:08
(14169 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...