Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sărbătoare Națională cu statui de împrumut

Ca la Slobozia, nicăieri

Sărbătoare Națională cu statui de împrumut

bustul lui Mihai Viteazul de la Orașul de Floci de la Giurgeni, amplasat în Piața Unirii din Slobozia!

Dat în mintea președintelui Ciupercă, primarul Sloboziei a ținut morțiș să inaugureze noua Piață a Unirii de 1 Decembrie 2013. Și pentru că statuia comandată lui Vasile Aionesei nu era gata, va lua o statuie de împrumut, ca să aibă militarii prin fața cui defila, iar oficialii unde depune jerbe sub privirile slobozenilor...

Mihai Viteazul, împrumutat de la Orașul de Floci
Piața Unirii, cea mai nouă ctitorie a epocii Stoica, se inaugurează cu surle și trîmbițe de 1 decembrie 2013. Cei 200 de metri de arteră pe 4 benzi sînt gata, betonul a luat locul spațiilor verzi, iar semafoarele... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2013, 20:27 (23274 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Aberații administrative la Slobozia Nouă

Aberații administrative la Slobozia Nouă

Cartier-cheie al Sloboziei, mai ales în timpul campaniilor electorale, Slobozia Nouă este văduvit de orice confort urban. Deși cotizează regulamentar la bugetul local cu taxe de oraș, cei peste 2000 locuitori ai Cartierului trăiesc în condiții similare celor de la țară. Merg pe străzi desfundate de noroaie și nu au utilități. Iar pentru ca absurdul să fie total, pe o stradă lăturalnică, aproape pustie, au fost montați cîțiva sîlpi de electricitate care luminează cîmpul din apropiere.

«Fata morgana» a administrației locale
«Slobozia Nouă este un cartier al municipiului Slobozia... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2013, 11:14 (7580 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemele de irigații din Ialomița se modernizează

Milioane de euro pe Măsura 125

Sistemele de irigații din Ialomița se modernizează

După 23 de ani în care au fost exploatate abuziv, distruse pentru cuprul motoarelor sau uleiul din transformatoare, vîndute la fier vechi sau abandonate, sistemele de irigații din Ialomița reanasc. Începînd cu anul 2014, 7 din cele 26 de Organizații ale Utilizatorilor de Apă pentru Irigații vor beneficia de investiții de pînă la un milion de euro fiecare pentru modernizarea stațiilor de apă existente. Sumele reprezintă extrem de puțin, comparativ cu nevoile sistemelor de irigații din Ialomița, dar beneficiarii apreciază că va fi «un mare pas înainte». Banii sînt alocați de către Uniunea Europeană, în cadrul Programului Național pentru Dezvoltare Rurală, Axa Prioritară 1, Măsura 125 «Îmbunătățirea... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2013, 07:13 (9001 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Instanțele din Ialomița au eliberat 10 ordine de protecție

Violența domestică, un fenomen greu de combătut

Instanțele din Ialomița au eliberat 10 ordine de protecție

Violența domestică continuă să dezbine familiile ialomițene. De la începutul anului și pînă în prezent, instanțele din județ au emis 10 ordine de protecție, solicitate de victimele care au fost abuzate acasă...

Femeile, principalele victime
Abuzurile petrecute în familie iau amploare în județul Ialomița. Statisticile Direcției Generale de Asistență Socială arată că, de la începutul anului și pînă în prezent, peste 60 de persoane au căzut pradă violenței domestice. Această cifră reprezintă doar vîrful unui ice-berg greu de identificat. În realitate, numărul persoanelor care sînt... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2013, 17:05 (7055 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a rămas fără bani

Fonduri disponibile doar pentru o singură internare

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a rămas fără bani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este în pragul falimentului. Luna viitoare unitatea medicală se află în imposibilitatea de a-și mai trata pacienții. Potrivit ultimelor estimări, Spitalul Slobozia dispune de fonduri doar pentru o singură internare! Mai mult, din cauza problemelor financiare, bolnavii vor fi nevoiți să-și cumpere singuri medicamentele...

Decembrie, lună de coșmar
În Ialomița, recesiunea se simte cel mai bine în sistemul sanitar. La Spitalul Județean de Urgență Slobozia criza financiară s-a instalat de-a binelea. Potrivit ultimelor estimări venite de la Serviciul... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2013, 15:58 (8506 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Accidentul de muncă al lui Constantin Sărășanu

Drame fără glas

Accidentul de muncă al lui Constantin Sărășanu

Constantin Sărășanu are 37 de ani și este infirm pentru tot restul vieții. De un an și jumătate, dureri atroce nu îi permit să doarmă nici ziua și nici noaptea. În ciuda eforturilor, doctorii nu reușesc să obțină o ameliorare a stării sale de sănătate. Pentru a i se ușura suferința, are nevoie de o intervenție chirurgicală care costă 14 mii de euro...

Clipa care curmă destinul unui om
Constantin Sărășanu este din Nicolești, Ialomița. L-am găsit la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, într-una dintre rezerve, alături de mama sa. Este paralizat de la brîu în jos, de un an și jumătate... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2013, 11:53 (9913 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Restanțe de 4,1 milioane de lei la ANIF pentru irigații

Agenția Națională pentru Îmbunătățiri Funciare Ialomița începe executarea în instanță a agricultorilor datornici. Vizate sînt 28 de exploatații agricole de pe raza județului, care trebuie să plătească instituției o factură a cărei valoare se ridică la suma de 4,1 milioane de lei...

Irigații pe datorie
În luna iunie a acestui an, Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare Ialomița preciza faptul că instalațiile de pompare și canalele de transport a apei sînt pregătite pentru irigații.  Reprezentanții instituției prognozau că suprafețele irigate vor fi cu 30% mai mari decît... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2013, 08:52 (6327 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Trei persoane de etnie romă, arestate prin mandate europene

Cartierul Strachina din Țăndărei, călcat de mascați

EXCLUSIV: Trei persoane de etnie romă, arestate prin mandate europene

Mahalaua din Țăndărei a fost răscolită de mascați în noaptea de joi spre vineri, 21/22 noiembrie 2013. Forțele de ordine căutau trei persoane de etnie romă pe numele cărora autoritățile din Franța au emis mandate europene de arestare preventivă... Potrivit unor surse apropiate anchetei deschise la Țăndărei, vorbim despre doi bărbați și o femeie, toți de etnie romă și toți cu domiciliul în cartierul țigănesc Strachina, cu vîrste cuprinse între 31 și 33 de ani. Aceștia sînt acuzați de procurori și polițiști din Franța de comiterea infracțiunilor de «trafic de persoane», «spălare de bani» și «furt în bandă organizată».... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2013, 13:23 (9364 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ceremonie pe ruinele Orașului Dispărut

Monumentul hristic de la Giurgeni a fost inaugurat

Miercuri, 22 noiembrie 2013, în incinta sitului arheologic de la Giurgeni, unde se află presupusul loc al nașterii lui Mihai Viteazul, a fost inaugurat monumentul hristic denumit «Ruga Orașului Dispărut». La eveniment au participat șefii tuturor instituțiilor publice din județ, alături de Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor...

«Ruga» a fost instalată
Realizat din lemn de stejar ars, monumentul intitulat «Ruga Orașului Dispărut» este considerat de către autoritățile județene simbolul sacrificiului celor care au locuit în secolele trecute în Orașul de Floci... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2013, 20:35 (16993 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorul Gabriel Ioniță a demisionat din funcția de director al Școlii 2 Slobozia

Ultimul mohican PD-L din învățămîntul ialomițean s-a predat

Profesorul Gabriel Ioniță a demisionat din funcția de director al Școlii 2 Slobozia

Decizie șoc în învățămîntul ialomițean! În urmă cu o săptămînă, profesorul Gabriel Ioniță și-a prezentat demisia din funcția de director al Școlii Generale Nr. 2 «Sfîntul Andrei» Slobozia. «Este o dorință a mea de a face și altceva!» și-a comentat acesta decizia.

Demisie învăluită în mister
Profesorul Gabriel Ioniță i-a înștiințat personal pe oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița de faptul că renunță la funcția de conducere a Școlii Generale Nr. 2 «Sfîntul Andrei» Slobozia, în urmă cu o săptămînă. Aparent firească, decizia profesorului ridică multe semne de întrebare... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2013, 11:17 (37741 vizualizări - 49 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Energie verde cu efect întârziat la Făcăeni

Cea mai mare investiție din Ialomița mai așteaptă

Energie verde cu efect întîrziat la Făcăeni

În urmă cu o săptămînă, administrația județeană a întreprins o vizită de lucru pe șantierul companiei Ialomița Power SRL de la Făcăeni. Concentrat să-și găsească cele mai potrivite cuvinte pentru a-i lăuda pe investitori, președintele Silvian Ciupercă a omis să comunice esențialul. Este vorba despre faptul că respectivul proiect se derulează cu mari întîrzieri, din cauza firmei care asigură racordarea parcului eolian la rețeaua electrică...

Pelerinaj politic la eoliene
În urmă cu o săptămînă, mai exact miercuri, 13 noiembrie a.c., președintele Consiliului Județean Ialomița a întreprins... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2013, 08:12 (8806 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Canalizarea de la Sfântu’ Așteaptă

TMUCB și Primăria și-au unit forțele la Slobozia Nouă

Canalizarea de la Sfîntu’ Așteaptă

Prin 2009, după 2 ani de la contractarea celebrului împrumut de 50 milioane de lei pentru «finanțarea unor lucări de extindere și reabilitare a sistemului de canalizare», Gabi Ionașcu, primarul de tristă amintire al municipiului reședință de județ, tăia pe strada Prunului din Slobozia Nouă, panglica primului tronson al rețelei de canalizare al cartierului. La 4 ani de la acel moment, două treimi din această rețea de canalizare încă mai așteaptă să fie realizată, iar proprietarii caselor și cei ai vilelor din cartier construiesc fose. «Cel mai probabil, investiția va fi finalizată în 2015» susține acum viceprimarul Valentin Băcanu, acuzînd probleme contractuale cu TMUCB, firma care și-a adjudecat... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2013, 16:27 (5626 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fantoma BCR din cubul de sticlă

Prea mică pentru un sediu atît de mare...

Fantoma BCR din cubul de sticlă

În urmă cu cîțiva ani, paralelipipedul de sticlă al BCR Slobozia de pe bulevardul Chimiei făcea să pălească de ciudă toate sediile bancare din oraș. Cu 140 de angajați pe ștatele de plată, sedii secundare și filiale în toate orașele județului, BCR strălucea în soarele tranziției mai ceva decît aurul din măruntaiele Roșiei Montana. Acum, din gloria de altădată a sucursalei n-a mai rămas decît ciobul de beton și sticlă. Cu mai puțin de 10 angajați și salarii plătite o dată la trei luni, fostul sediu al BCR arată precum clădirile de la Focushima. Adică părăsite!

Unde sînt «tunurile» de altădată?... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2013, 06:20 (8363 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acuzații de «furt intelectual» pentru Piața Unirii

Orgolii în lumea arhitecturii locale

Acuzații de «furt intelectual» pentru Piața Unirii

Lipsită de imaginație peisagistică, lumea arhitecturii locale din Slobozia se ia la ceartă. Pe șantierul din Piața Unirii, specialiștii în dezvoltare urbană se acuză de «furt intelectual». Miza acestor acuzații este construcția benzii de asfalt din capătul bulevardului... Ideea amenajării respectivei «monstruozități» edilitare se regăsește într-un proiect mai vechi, conceput prin 2008, se pare, după planurile lui Nelu Chiriță, fost arhitect-șef al orașului. «Aceste acuzații nu sînt reale. Nu s-a furat nimic! Am îmbunătățit doar un proiect mai vechi!» declară Aurelia Aionesei, actualul arhitect al Sloboziei.

Ca la noi, la nimeni... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 15:11 (15213 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Educație pe bani grei cu «doamna Nela» de la Pedagogic

Scandal în învățămîntul ialomițean

Educație pe bani grei cu «doamna Nela» de la Pedagogic

Una dintre educatoarele Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia este acuzată de către părinții elevilor preșcolari de «șpăgăreli, ciubucuri și bișniță». Potrivit sesizării venite pe adresa redacției, educatoarea Marinela Bordeiu le cere părinților cîte 150 de lei pentru fondul clasei și îi obligă să cumpere «sacoșe întregi cu haine aduse de prin Dragonul Roșu sau de la București». În replică, educatoarea Marinela Bordeiu se declară «șocată» de aceste acuzații, iar conducerea școlii spune că «va vorbi cu părinții elevilor». Conform declarațiilor oficialilor Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, anul acesta profesorilor și educatorilor din sistemul ialomițean de învățămînt li s-a interzis... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2013, 12:29 (62279 vizualizări - 121 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 32 milioane de euro la Aeroportul Militar Bărăganu

Flotila 86 Aeriană Fetești se modernizează

Investiție de 32 milioane de euro la Aeroportul Militar Bărăganu

Flotila 86 Aeriană Fetești va intra într-un amplu program de modernizare și reabilitare. Finanțarea este asigurată în mare parte din bugetul NATO, prin Programul de Investiții în Securitate-NSIP.

Vizită ministerială la Fetești
Oficialii din cadrul Ministerului Apărării Naționale au anunțat printr-un comunicat de presă postat pe site-ul instituției faptul că se are în vedere modernizarea Flotilei 86 Aeriană de la Fetești. În acest sens, în săptămîna precedentă, ministrul Apărării Mircea Dușa a întreprins o vizită de lucru. Acesta a inspectat locul unde se va realiza lucrarea de... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2013, 08:04 (13812 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Bebeluși tratați cu leacuri băbești!

Medici trasformați în vraci la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Bebeluși tratați cu leacuri băbești!

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, nou-născuții cu probleme de sănătate, internați pe Secția Pediatrie, sînt tratați după metode medicale vechi de jumătate de secol. «Folosim sticle cu apă caldă cînd avem probleme cu cei mici!» susțin doctorii de la Pediatrie. Totul din cauza faptului că respectivei secții îi lipsește un dispozitiv medical esențial în acordarea primului ajutor micuților cu probleme. Aparatul-minune costă 10000 de euro, însă bugetul unității nu permite achiziționarea acestuia...

Bebeluși tratați după metode clasice
Nou-născuții cu probleme de sănătate sînt... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2013, 13:48 (7792 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Interferon contrafăcut, descoperit la Perieți

Ialomița, pe harta traficanților de medicamente

Interferon contrafăcut, descoperit la Perieți

Scandalul național al medicamentelor contrafăcute a ajuns și în Ialomița. În urmă cu o săptămînă, polițiștii Direcției de Investigare a Fraudelor și oficiali din cadrul Agenției Naționale a Medicamentului au descoperit la farmacia din Perieți mai multe doze de interferon contrafăcute... Unitatea respectivă este deocamdată închisă, personalul fiind plecat în concediu. Potrivit ultimelor estimări, 30% din medicamentele de import existente pe piața din România figurează ca fiind contrafăcute...

Bolnavi în pericol
În urmă cu o săptămînă, oficialii din cadrul Agenției Naționale a ... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2013, 09:36 (8856 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

EROII Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală

Fonduri europene pentru viitorul administrațiilor locale

EROII Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală

Miercuri, 30 octombrie 2013, la Sala «Madgearu» din cadrul Complexului Expozițional ROMEXPO, s-a desfășurat conferința cu tema «Rolul Grupurilor de Acțiune locală în dezvoltarea rurală-viitorul programului LEADER în România». La lucrări au participat reprezentanții a peste 50 de GAL-uri din România, dar și oficiali de prin rang din cadrul Parlamentului României, ai Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, precum și ai societății civile implicate în proiectul viitoarei programări a fondurilor europene pentru agricultură. În cadrul întîlnirii, președintele FNGAL, Alexandru Potor, a declarat: «GAL-urile sînt organisme vii! Ele primesc finanțări succesive de la o programare la alta (...),... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2013, 14:31 (10247 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Poliția Română caută 10 ialomițeni urmăriți internațional!

Infractori în libertate

Poliția Română caută 10 ialomițeni urmăriți internațional!

Rapoartele Inspectoratului General al Poliției Române arată că 300 de infractori români sînt liberi. 10 dintre aceștia au domiciliul pe raza județului Ialomița... Autoritățile judiciare din județ au emis pe numele acestora mandate de urmărire internațională însă, pînă la acest moment, niciunul nu a fost descoperit. Faptele de care aceștia se fac vinovați sînt destul de grave. Printre infractorii ialomițeni aflați în libertate se numără și Niculina Anton, din Valea Măcrișului. Ea este căutată de aproape un deceniu pentru comiterea infracțiunii de «înșelăciune» de peste 500 mii de lei...

Ialomița, județul cu 10 infractori urmăriți internațional... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2013, 08:22 (9837 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
255 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Acțiune în trafic

Polițiștii ialomițeni au acționat la sfîrșit de săptămînă pe șoselele ialomițene pentru prevenirea și combaterea furturilor de animale. În acest sens, polițiștii feteșteni au controlat 70 de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2011, 17:30
(9865 vizualizări - 0 comentarii)


1,25 de milioane de euro pentru afaceri ialomițene-Finanțări europene pentru antreprenorii tineri din mediul rural

Miercuri, 9 martie, la orele 9,30, la Centrul Cultural Ionel Perlea din Slobozia a debutat seria conferințelor regionale de motivare și promovare a culturii antreprenoriale. Conferințele sînt dedicate actualilor ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2011, 09:26
(10486 vizualizări - 0 comentarii)


DGASPC Ialomița: «Tineret în acțiune»

DGASPC Ialomița: «Tineret în acțiune»

Proiectul «O șansă pentru fiecare» reprezintă inițiativa unui grup de tineri din Centrul de Plasament Nr. 3 Slobozia, aflat în subordinea DGASPC Ialomița. Accesînd Programul «Tineret în acțiune» aceștia ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2011, 09:23
(16185 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Și-a amenințat fosta iubită cu cuțitul

Un tînăr slobozean este cercetat penal după ce și-a amenințat fosta iubită cu un cuțit încercînd astfel să o convingă să se reîntoarcă la el. Isprava s-a petrecut marți, 8 martie, puțin după miezul nopții ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2011, 08:31
(9323 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Cu sabia în portbagaj

Miercuri, 9 martie, polițiștii feteșteni au oprit în trafic un autoturism pentru un control de rutină. Mașina era condusă de un tînăr, de 24 ani, din localitate. Potrivit polițiștilor, în mașina verificată ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2011, 08:30
(8556 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești sabie


Acțiune a Poliției în zona Țăndărei

Miercuri, 9 martie, timp de două ore, după-amiaza, polițiști din Țăndărei, în colaborare cu jandarmii din localitate, au desfășurat o acțiune atît în oraș cît și pe raza comunelor limitrofe, scopul principal ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2011, 08:30
(7700 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Patron cercetat pentru evaziune

Administratorul unei societăți comerciale din Fetești este cercetat penal pentru evaziune fiscală. Bărbatul a fost depistat de polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor din localitate neînregistrînd ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2011, 08:28
(9060 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Țăndărei

Incendiu la o casă din Țăndărei

Casa unui cetățean din Țăndărei s-a aprins, miercuri, 9 martie, după ce un televizor aflat sub tensiune a generat flăcările. Flăcările au fost stinse de pompierii militari din localitate după mai bine de ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2011, 08:22
(8219 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: I-au confiscat arma

Polițiștii ialomițeni au confiscat o armă de tir cu aer comprimat de calibru 5,5 mm. Arma și alte 232 de diaboluri erau deținute fără drept de un bărbat, de 59 ani, din localitatea Sudiți. Individul a primit ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2011, 08:17
(11637 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți armă


Fetești: Beat la volan

De 8 Martie, aproape de miezul nopții, la Fetești, polițiștii au prins un șofer băut la volan. Bărbatul de 33 ani conducea o mașină pe strada Călărași din localitate și, fiindcă mirosea a alcool, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2011, 08:16
(8504 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Marți, 8 martie, polițiștii din Urziceni în colaborare cu agenții posturilor din Borănești și Ion Roată au executat pe raza mai multor localități a acțiune pe linia mandatelor de executare a pedepsei. ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2011, 08:16
(7361 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: «Șofer» fără permis

Un bărbat de 28 ani din Urziceni a fost prins de polițiștii din localitate în timp ce conducea o mașină deși nu avea permis de conducere. Individul a fost depistat miercuri, 8 martie, conducînd o mașină ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2011, 08:15
(6866 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 35 de persoane depistate muncind «la negru» la un singur angajator!

«Prin Hotărîrea nr. 1024/2010, a fost arobată Strategia națională privind reducerea incidenței muncii nedeclarate pentru perioada 2010-2012, precum și Planul național de acțiune pentru implementarea Strategiei ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2011, 16:00
(12947 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: Rata șomajului, în scădere

Cel puțin așa susțin reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița în ultima informare dată publicității. Astfel, potrivit datelor statistice, la sfîrșitul lunii februarie 2 ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2011, 15:52
(10930 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Medalion aniversar Petre Dulfu»

În organizarea Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» și a Școlii nr. 3 Slobozia, joi, 10 martie, de la orele 12.00, va fi organizat evenimentul «Păcală-Medalion aniversar Petre Dulfu». Astfel, pe lîngă ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2011, 15:06
(12380 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Spectacol «Prețuire Femeii»

Urziceni: Spectacol «Prețuire Femeii»

Miercuri, 2 martie 2011, s-a desfășurat ediția a VII-a a evenimentului «Prețuire Femeii», spectacol dedicat Zilei Internaționale a Femeii. Evenimentul a fost organizat de Protopopiatul Urziceni în colaborare ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2011, 13:54
(12260 vizualizări - 0 comentarii)


«Târgul Mărțișorului», organizat de Protopopiatul Urziceni

«Tîrgul Mărțișorului», organizat de Protopopiatul Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada 27 februarie-1 martie 2011, s-a desfășurat cea de-a doua ediție a evenimentului «Tîrgul Mărțișorului ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2011, 13:36
(11011 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Plăți anticipate aferente trimestrului I

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita informează contribuabilii persoane fizice organizați ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care realizează venituri ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2011, 13:28
(9380 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Flori de la Poliția Rutieră

Slobozia: Flori de la Poliția Rutieră

Cu ocazia zilei de 8 Martie, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în colaborare cu BCR Asigurări au oferit flori femeilor ce s-au aflat la volan. Acțiunea s-a ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2011, 13:20
(9617 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate. ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2011, 19:00
(5723 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 160 de infracțiuni «vînătorești» și 28000 articole pirotehnice confiscate

La mijlocul săptămînii precedente, polițiștii ialomițeni au oferit publicității rezultatele acțiunii «Cinegetic 2010», acțiune ce a avut drept scop aplicarea prevederilor legale în domeniul cinegetic și ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2011, 08:42
(10353 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Două accidente, două victime

Duminică, 6 martie, pe șoselele ialomițene s-au produs două accidente rutiere în urma cărora două persoane au fost rănite.
Primul incident s-a produs într-un sens giratoriu din localitatea Urziceni. ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2011, 17:13
(9872 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prins în flagrant la furat din podul unei case

Un bărbat de 49 ani din Manasia a alertat polițiștii din Urziceni susținînd că a prins în flagrant un individ ce încerca să fure mai multe bunuri din podul vecinului. La fața locului, polițiștii au identificat ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2011, 17:12
(9837 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Fetești: Delapidare la o firmă și furt de capace de canalizare

Vineri, 4 martie, polițiștii feteșteni au organizat o acțiune în localitate, în cadrul căreia au legitimat 120 de persoane, au controlat 90 de autovehicule, au constatat 6 infracțiuni și au aplicat aproximativ ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2011, 17:11
(11321 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vînători de guguștiuci

O armă de tir cu aer comprimat de calibru 4,5 mm și 42 de diabolduri, aceasta este ultima captură a polițiștilor Serviciului de Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase. Arma era deținută fără drept de ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2011, 17:11
(14698 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Turc prins cu mașina neînmatriculată

La sfîrșitul săptămînii precedente, în perioada 4-6 martie, polițiștii ialomițeni, în colaborare cu jandarmi și polițiști de frontieră au intensificat controalele în zona municipiului Urziceni și a comunelor ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2011, 17:10
(8581 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune preventivă

Polițiștii slobozeni au organizat vineri, 4 martie, acțiuni în scopul de prevenire a criminalității stradale, dar și asigurarea ordinii și liniștii publice. Acțiunea, desfășurată în intervalul orar 13. ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2011, 17:09
(10669 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi de 68000 lei pentru șoferii indisciplinați

340 de amenzi, 5 certificate de înmatriculare retrase și 9 permise reținute, sînt pe scurt, rezultatele acțiunilor de sfîrșit de săptămînă ale polițiștilor ialomițeni. Astfel, peste 120 de conducători auto ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2011, 17:09
(9162 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Bunuri din confiscări, scoase la vînzare

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele juridice interesate că sînt oferite spre vînzare firmelor mai multe bunuri devenite proprietate privată a statului, respectiv confecții ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2011, 16:31
(13719 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Elicopter SMURD pentru victima unui accident rutier

Ialomița: Elicopter SMURD pentru victima unui accident rutier

Un bărbat de 39 ani a fost preluat de un elicopter SMURD după ce a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs duminică, 6 martie, cînd bărbatul aflat la volanul propriei mașini a intrat într ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2011, 16:24
(8550 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...