Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

GAL «Ialomița Centrală» se pregătește pentru absorbția a 2,8 milioane de euro

Prima întîlnire de lucru a adunării generale a GAL «Ialomița Centrală» confirmă hotărîrea administrațiilor locale care constituie Asociația de a absorbi integral fondurile europene puse la dispoziție. Desfășurată luni, 9 iulie 2012, Adunarea Generală a Asociației a luat primele decizii concrete privitoare la viitorul GAL. «Proiectele care urmează să fie aprobate vor permite dezvoltarea teritoriului GAL „Ialomița Centrală“. Acesta este scopul nostru final!» a declarat Niculae Began, președintele Asociației. Întîlnirea a fost, de asemenea, un prilej pentru a aproba calendarul apelului de proiecte pe anul 2012.

La fonduri, adunarea!... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2012, 13:59 (13434 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Perieți: Taximetrist înjunghiat în gât de doi clienți!

Perieți: Taximetrist înjunghiat în gît de doi clienți!

UPDATE: Cei doi agresori au primit mandate de arestare de 29 de zile

Cursa de la miezul nopții de 15/16 iulie a.c. a unui taximetrist, în vîrstă de 55 ani, din Slobozia, s-a încheiat tragic. Bărbatul a fost înjunghiat în gît de clienții săi, doi tineri de 18 ani, din comuna Perieți. Aceștia vroiau să-i fure mașina pentru a ajunge la București. N-au reușit să ajungă prea departe pentru că au făcut accident...
Taximetristul înjunghiat se numește Chiriac O. și are 55 de ani. În noaptea de 15/16 iulie a.c., în mașina bărbatului s-au urcat doi tineri, de 18 ani, ambii din comuna Perieți. Aceștia i-au cerut taximetristului să-i ducă pînă în localitatea de domiciliu. Încă de la început cei doi aveau un comportament suspect. Ajunși la destinație, tinerii au pus mîna... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2012, 12:59 (13901 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Scandal la «Batury Non-Stop»

Slobozia: Scandal la «Batury Non-Stop»

Săptămîna și scandalul la shaormeria «Batury Non-Stop» din Slobozia. După ce fotoreporterul Independent a fost agresat de patronul localului, a venit rîndul fiului acestuia s-o comită. În noaptea de 6/7 iulie 2012, acesta s-a luat la bătaie cu trei clienți cheflii, cu vîrste cuprinse între 24 și 30 de ani. S-a lăsat cu mese rupte, capete sparte și ploaie de pumni și picioare...
Din declarațiile pe care Cătălin Gheorghe, fiul lui Nicolae Gheorghe, patronul de la «Batury Non-Stop», le-a dat la Poliție, cei trei clienți au căutat-o cu lumînarea. Era trecut bine de miezul nopții cînd cheflii au venit «înarmați» cu sticle de băutură și s-au... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2012, 09:12 (13361 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Profesoara Elena Sandu Dulcinica, cercetată penal în dosarul «Mită pentru BAC»

Procurorii Parchetului Ialomița continuă cercetările în dosarul «Mită pentru BAC». Un alt dascăl, Elena Sandu Dulcinica, profesor de matematică la Colegiul Național «Grigore Moisil» din Urziceni, este oficial cercetat în dosarul «Mită pentru BAC». La fel ca în cazul profesorului Marius Curt de la Fetești, ea nu are voie să părăsească localitatea pentru o perioadă de 30 de zile.
Profesoara din Urziceni , în calitate de membru în Comisia de Evaluare a lucrărilor elevilor înscriși la examenul de Bacalaureat 2012, este acuzată că a acordat unor candidați note mai mari de decît cele reale, a intervenit pe lîngă alți profesori evaluatori pentru acordarea către diverși candidați a unor note mai... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2012, 19:03 (54563 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bacalaureat 2012: 44,08%-promovabilitate în Ialomița în urma contestațiilor

Bacalaureat 2012: 44,08%-promovabilitate în Ialomița în urma contestațiilor

Vineri, 13 iulie a.c., elevii ialomițeni au aflat rezultatele finale, în urma contestațiilor, ale examenului de Bacalaureat. Recorectarea lucrărilor a crescut procentul de promovabilitate în Ialomița la 44,08%.
Așadar, procentul de promovabilitate în Ialomița a crescut cu 1,85 %. Inițial, pe data de 8 iulie 2012, statisticile arătau că doar 42,23% dintre elevii ialomițeni reușiseră să promoveze examenul. Exprimat în cifre, vorbim despre un număr de 995 de absolvenți de liceu. Peste jumătate dintre aceștia, și anume 648, au cerut însă recorectarea lucrărilor, rezultatele de la Limba și Literatura Română fiind cele mai contestate.

Emoții la 40 de grade plus... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2012, 17:56 (11282 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liceul «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia reacționează

Directorul Marian Ezeanu respinge implicarea liceului său în scandalul «Mită pentru BAC». Scandalul profesorilor acuzați de «luare de mită» și «trafic de influență» s-a mutat la porțile Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia, unul dintre cele două centre de evaluare din județ unde se presupune că respectivii dascăli ar fi comis faptele. Cadrele didactice ale unității de învățămînt sînt nemulțumite de faptul că opinia publică le identifică cu profesorii cercetați penal...
Într-un comunicat de presă remis presei locale de conducerea Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia, profesorul Marian Ezeanu face următoarea precizare: «Liceul a fost desemnat ca sediu al... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2012, 17:54 (29379 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Un alt profesor cercetat în dosarul «Mită pentru BAC»-MARIUS CURT

Procurorii ialomițeni adună noi probe în dosarul «Mită pentru BAC». Un nou cadru didactic este cercetat penal acum de anchetatori sub acuzația de «luare de mită» și «trafic de influență». Este vorba despre profesorul de matematică Marius Curt, de la Liceul «Carol I» Fetești.
Din primele informații, se pare că Marius Curt l-a înlocuit pe profesorul Constantin Drăghici de la Urziceni în cadrul Centrului de Evaluare de la Grupul Școlar «Mihai Eminescu». Chiar dacă primii profesori care au căzut în plasa procurorilor și ofițerilor DGA Ialomița au fost reținuți pentru o perioadă de 24 de ore, dascălul din Fetești s-a ales cu o altă măsură. Deși acuzațiile sînt asemănătoare, vorbim despre fapte... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2012, 15:49 (43831 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Dosarul «Mită pentru BAC» ia amploare!

Cei 4 profesori reținuți au fost eliberați

Ialomița: Dosarul «Mită pentru BAC» ia amploare!

• 3 profesori din Urziceni, Constantin Drăghici, Sanda Elena Dulcica, Alina Turcu, și profesorul Cătălin Gogotă, din Vlădeni, în vizorul anchetatorilor! • Lucrările «cu probleme» de la BAC se vor recorecta! • procurorul Dan Alexandru Popa: «Sînt posibile și alte rețineri!»

Profesorii Manea Cristian, Stere Sorin, Balaciu Nica și Dinu Marius Răzvan, reținuți miercuri, 11 iulie 2012, au fost eliberați. Cu toate acestea, ancheta în dosarul «Mită pentru BAC» continuă. În momentul de față, numărul cadrelor didactice acuzate de luare de mită și trafic de influență se ridică la peste 8. Procurorii Parchetului Ialomița au declarat că «vor mai fi făcute alte audieri și rețineri», lucrările de BAC «cu probleme» urmînd a fi recorectate.

4 profesori dintr-o lovitură!
Dezastrul promovabilității la Bacalaureatul 2012 în Ialomița este urmat de un scandal monstruos... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2012, 17:21 (91025 vizualizări - 67 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii MANEA CRISTIAN, STERE SORIN, BALACIU NICA și DINU MARIUS RĂZVAN, reținuți pentru 24 de ore!

«Luare de mită» și «trafic de influență» la Bacalaureatul din Ialomița!

Profesorii MANEA CRISTIAN, STERE SORIN, BALACIU NICA și DINU MARIUS RĂZVAN, reținuți pentru 24 de ore!

Procurori ai Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus, la data de 11 iulie 2012, reținerea pentru 24 de ore a învinuiților MANEA CRISTIAN, STERE SORIN, BALACIU NICA și DINU MARIUS RĂZVAN, pentru săvîrșirea infracțiunilor de «luare de mită» și «trafic de influență». Probatoriul administrat în cauză pînă la acest moment al urmăririi penale a relevat următoarea situație de fapt: Învinuiții, profesori la diferite instituții școlare de pe raza județului Ialomița, au pretins și primit diverse sume de bani de la elevi, pentru sine sau pentru a interveni pe lîngă membrii Comisiilor de evaluare a lucrărilor de Bacalaureat, în vederea obținerii unor note de promovare a examenelor... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2012, 17:46 (222743 vizualizări - 168 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Radiografia unui dezastru anunțat sau examenele naționale în Ialomița

Radiografia unui dezastru anunțat sau examenele naționale în Ialomița

Evaluarea Națională și Bacalaureatul s-au dovedit, încă o dată, probe de foc pentru elevi. În Ialomița, procentul de promovabilitate al celor două examene se înscrie în media pe țară. Eșecul generațiilor trecute nu i-a mobilizat pe actualii absolvenți de clase a VIII-a și a XII-a. Fără să învețe, au intrat în sălile de examen mînați de dictonul «nu mi se poate întîmpla tocmai mie!». Efectul a fost dezastruos! S-a picat pe capete. În speranța că ar putea obține o notă mai bună, elevii au făcut contestații fără număr...

Liceeni semianalfabeți
La sesiunea 2012 a Evaluării Naționale... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2012, 16:50 (11039 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bacalaureat 2012: Bianca Bănică, o ialomițeancă de 10!

Bacalaureat 2012: Bianca Bănică, o ialomițeancă de 10!

S-a pregătit temenic pentru examenul de maturitate și l-a trecut cu brio. A luat 10 pe linie la toate disciplinele. Performanța îi aparțina Biancăi Bănică, elevă a Liceului Teoretic «Carol I» Fetești. Bianca Bănică este unul dintre elevii din județul Ialomița cu 10 pe linie la Bacalaureat. La fel ca ea mai sînt alți 66 de elevi din întreaga țară. Este încîntată că efortul depus de ea, un an întreg de meditații și lecții particulare, a dat roade. «Pentru un rezultat bun la Bacalaureat trebuie să muncești foarte mult. Orice efort contează!» ne-a dezvăluit tînăra absolventă prețul succesului ei. Nu s-a hotărît încă la ce facultate vrea să se înscrie. Vrea să fie studentă la Litere, Politehnică sau... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2012, 16:06 (10477 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

www.independentonline.ro, cel mai citit site din Ialomița

Independent confirmă încrederea cititorilor: Peste 54000 de vizite în luna iunie!

În luna iunie 2012, site-ul dumneavoastră preferat a înregistrat un nou record: peste 54000 de vizite. Vă mulțumim pentru această performanță care propulsează site-ul nostru pe primul loc în topul publicațiilor on-line din Ialomița. Sîntem convinși că această reușită se datorează în exclusivitate interesului pe care l-ați manifestat față de dorința nostru de a vă informa prompt, imparțial (în măsura în care acest lucru a fost posibil) și obiectiv.
De asemenea, sîntem în măsură să apreciem că recordul din luna iunie 2012 nu este nici întîmplător și nici singular. În ultimul an, numărul de cititori on-line ai publicației noastre a crescut permanent, ajungînd de la 20 mii de vizite lunar în... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2012, 15:39 (8612 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deținuții își dau «like-uri» printre gratii

Isteria Facebook se rescrie la Penitenciarul Slobozia

Deținuții își dau «like-uri» printre gratii

Pușcăriașii Penitenciarului Slobozia au ajuns vedete pe Facebook. Își dau like-uri la poze, își share-uiesc manele și-și etalează brandurile tatuate cu celebra sirenă. Totul sub nasul gardienilor care-i păzesc. Cu «sfințenie»...

Campioni la «share-uri»...
Regula din interiorul oricărui spațiu de detenție este clară: deținuții au interzis la orice fel de mijloc de comunicare. În Penitenciarul Slobozia, pușcăriașii sfidează demult această regulă. După moda «hi5», în celule a început isteria «Facebook». Totul spre bucuria lui «Corleone din Alexeni» spre exemplu, un împătimit al site... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2012, 17:51 (13081 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Brancardieri pe post de paznici la Spitalul Fetești

Unitate medicală în faliment

Brancardieri pe post de paznici la Spitalul Fetești

Cadrele medicale ale Spitalului din Fetești sînt păzite de brancardieri. Datoriile tot mai mari i-au făcut pe reprezentanții unității medicale să rezilieze contractul încheiat cu o societate specializată în pază și protecție, pentru care se plătea lunar peste 20000 de lei...

Un spital de 15 milioane de euro
Unitatea medicală de la Fetești este una dintre moștenirile lăsate de regimul comunist. Lucrările de construcție ale spitalului au început înainte de 1989... Amînată de nenumărate ori în ultimele decenii, recepția noului spital din Fetești s-a făcut abia în anul 2011. În tot... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2012, 08:50 (12364 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a pierdut subvenții de 1,34 milioane euro în 2012!

Dezastru în agricultura ialomițeană

Ialomița a pierdut subvenții de 1,34 milioane euro în 2012!

Vehiculate încă din anul 2009, subvențiile prin Programul Național de Dezvoltare Rurală se dovedesc a fi o fată morgană pentru fermierii ialomițeni. În 2012, potrivit declarațiilor directorului Agenției de Plăți și Intervenții pentru Agricultură Ialomița, Valentin Dorobanțu, s-au pierdut subvenții în valoare de 1341306 euro. Cele mai mari fonduri au fost pierdute prin excluderea comunei Ograda din cadrul măsurii 214-plăți de agromediu, Pachetul 7. Acesta viza alocarea unei subvenții de 171 euro pentru protejarea gîștei cu gîtul roșu, specie protejată în cadrul PNDR...

Teoria care omoară practica... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2012, 08:20 (9815 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Cămătar din Bărbulești, urmărit ca-n filme. A fost prins pe câmp!

Ialomița: Cămătar din Bărbulești, urmărit ca-n filme. A fost prins pe cîmp!

Mașini de Poliție care gonesc amețitor pe șosea, sirene și  mascați. Nu este o scenă dintr-un film de acțiune. S-a întîmplat în dimineața zilei de luni 9 iulie a.c., cînd forțele de ordine încercau să prindă un bărbat de 41 ani, din Bărbulești, acuzat de «cămătărie» și «șantaj». Acesta a fost prins pe un cîmp de la marginea localității călărășene Ogoarele...
Potrivit anchetatorilor, cămătarul din Bărbulești, pe numele său Marian David, începînd cu luna aprilie a împrumutat în mod repetat bani cu dobîndă mai multor persoane. În cazul în care victimele nu respectau termenele impuse de cămătar, acesta le amenința și recurgea la acte de violență asupra membrilor familiilor acestora. Mai... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2012, 23:02 (30393 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Bacalaureat 2012, un dezastru: 42,29%-procent de promovabilitate în Ialomița

Bacalaureat 2012, un dezastru: 42,29%-procent de promovabilitate în Ialomița

Duminică, 8 iulie a.c., s-au afișat rezultatele preliminarii ale examenului de Bacalaureat. Exprimată în cifre, promovabilitatea elevilor lasă și de această dată de dorit. Înainte de contestații, în județul Ialomița doar 42,29% dintre absolvenți au reușit să promoveze!
Așadar, din cei 2499 de elevi înscriși, doar 2264 au susținut efectiv Bacalaureatul. Restul a refuzat să intre în sălile de examen. Astfel, promovabilitatea înregistrată în județul Ialomița, înainte de contestații, este de 42,29%. Cifra este cu doar două procente mai ridicată decît în 2011.
Elevii nemulțumiți de rezultatele obținute pot depune contestanții luni, 9 iunie a.c., între orele 8,00-12,00. Rezultatele finale... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2012, 20:24 (45261 vizualizări - 60 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Accident în zona intrare lac Iezer

Trei mașini s-au tamponat în seara zilei de vineri, 6 iulie a.c., în zona lacului Iezer, la intrarea în municipiul Sloboziei. În urma coliziunii dintre autoturisme, două persoane au fost rănite ușor...
Așadar, în timp ce un bărbat, de 50 ani, din localitatea ialomițeană Scînteia a încercat să facă stînga pentru a merge către lacul Iezer, un alt conducător auto, de 44 ani, din București, care venea din spate, a frînat pentru a nu-l accidenta pe acesta. Totuși, un șofer de 55 ani, din Țăndărei, nu a respectat distanța în mers și l-a lovit pe șoferul bucureștean de 44 de ani. Mașina acestuia s-a izbit de cea a conducătorului auto din Scînteia. În urma tamponării, șoferul din Capitală și soția... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2012, 20:27 (11889 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Peste 8000 de nebuni în Ialomița!

Statistică îngrijorătoare

Peste 8000 de nebuni în Ialomița!

Oficial, 8000 de ialomițeni suferă de afecțiuni psihice. Vorbim despre boli grave precum schizofrenia, scleroza sau alzheimer. Deși se cheltuie peste 300000 de lei pentru tratarea acestora, medicamentele nu au efectul scontat. În mare parte, bolanvii au nevoie de supraveghere permanentă. Acest lucru nu este posibil în condițiile în care singura Secție de Psihiatrie din Ialomița a fost închisă anul trecut, iar șansele ca ea să fie redeschisă sînt infime...

Bolnavi fără speranță
Datele oficiale oferite de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că peste 8000... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2012, 11:15 (14997 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Adjunctul Inspectoratului Școlar, schimbat «la ordin» în timpul examenelor

Începînd de joi, 28 iunie a.c., Inspectoratul Școlar al Județului Ialomița nu mai are adjunct. Profesorul Ștefan Grigorescu a demisionat! Otilia Dumitru susține că instituția face eforturi pentru a ține situația sub control... Examenele sînt în plină desfășurare, iar rolul adjunctului este primordial în organizarea acestora.

PNL bate din picior Potrivit unor surse din cadrul Inspectoratului Școlar, fostul inspector școlar general adjunct și-a dat demisia la ordin. Acesta ar fi fost «obligat» să părăsească scaunul, întrucît funcția era dorită de PNL, partidul alături de care PSD formează... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2012, 11:08 (41438 vizualizări - 44 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
341 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Autospeciale noi, în dotarea IPJ Ialomița

Vineri, 22 decembrie a.c., parcul auto al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se reînnoiește cu 7 autospeciale, distribuite de conducerea Poliției Române, urmând a fi folosite pentru activitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:10
(4140 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

Dacă misiunea Biroului de Asistență Socială din Protopopiatul Urziceni este tocmai aceea de a veni în întâmpinarea dificultăților resimțite de oameni și de a sprijini pe cât posibil beneficiarii săi, atunci ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 14:20
(4257 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor de Iarnă

Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele de 25, 26 decembrie 2017, precum și în 1, 2 ianuarie 2018, declarate zile libere ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 10:50
(6246 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției Economice

Polițiștii ialomițeni au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de 30000 de lei, în urma unor acțiuni derulate de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Polițiștii de Investigare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 19:25
(4296 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Urmărit pentru «tâlhărie» în Italia, arestat

Marți, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:55
(5289 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


APIA: Subvenția la motorină pentru agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 21.12.2017, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură, aferentă ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:40
(5812 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accidentat pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de marți, 19 decembrie 2017, pe raza municipiului Fetești. Astfel, în jurul orelor 15,00, în timp ce un bărbat, ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 17:35
(4089 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Pietoni accidentați la Ograda și Urziceni

Un bărbat de 56 de ani a murit după ce a fost victima unui accident rutier. Acesta circula în localitatea Ograda pe un drum neiluminat corespunzător și a fost lovit de mașina condusă de un tânăr de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 19:10
(5839 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte la Slobozia: «Prefecții județului Ialomița 1856-1949; 1992-2016»

Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a oferit o lecție de istorie despre evoluția administrației publică din Ialomița. Marți, 19 decembrie 2017, acesta a lansat cartea-document «Prefecții județului ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:40
(4941 vizualizări - 3 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «E vremea colindelor»

Protopopiatul Slobozia a fost și anul acesta organizatorul Festivalului «E vremea colindelor». Manifestare a ajuns deja la a 7-a ediție și reprezintă unul dintre cele mai importante evenimente de gen organizate ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:25
(5247 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Artificiile i-au adus un dosar penal

Un  minor de 16 ani, din Urziceni, a intrat în vizorul polițiștilor după ce asupra sa au fost descoperite artificii din categoria de produse  F2, fără ca acesta să aibă dreptul legal de a le folosi ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:15
(6402 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se deschide «Căsuța lui Moș Crăciun»

Între 22 și 24 decembrie, în cadrul Târgului de Crăciun din centrul Sloboziei se deschide pentru prima dată «Căsuța lui Moș Crăciun». În perioada de timp amintită, între orele 17,00 și 20,00, copiii din ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:05
(3581 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 40 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unor acțiuni cu caracter preventiv, polițiștii ialomițeni au aplicat 40 de sancțiuni contravenționale, în cuantum de 40 mii de lei. Sancțiunile au fost aplicate pentru infracțiuni la regimul rutier ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 17:50
(3804 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului reprezintă unele dintre prioritățile Poliției Române în anul 2017. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 17:25
(6608 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a furat banii din mașină

Polițiștii cercetează un bărbat de 35 ani, din Movilița, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Astfel, Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 62 de ani, din județul Dâmbovița, cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:20
(6538 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii ialomițeni desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului rutier. ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:10
(4003 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat la volan și fără permis, a acroșat alte două mașini

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 18,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Amara s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 17:45
(5679 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Doi ialomițeni, de 40 și 45 de ani, au fost depistați de către polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile pulice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Cei în cauză a fost testați ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 16:20
(8153 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Rași

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 12,00, pe DJ201B, în apropiere de localitatea Rași, s-a produs un eveniment rutier soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 15:40
(5509 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești

Luni, 11 decembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe raza localităților Borănești și Bărcănești, în cadrul căreia s-a urmărit asigurarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 13:10
(5735 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Suspect de «furt», identificat de polițiști

Polițiștii cercetează un tânăr de 14 ani, din Vlădeni, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Polițiștii au identificat un minor de 14 ani, din localitatea Vlădeni, acesta fiind bănuit ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 12:40
(4801 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de control ale DSVSA Ialomița

În perioada 4-9 decembrie 2017, consilierii din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat un număr de 116 controale în unități ce desfășoară activități de ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 11:20
(5161 vizualizări - 0 comentarii)


Combaterea delictelor silvice, o prioritate a polițiștilor ialomițeni

Luni, 11 decembrie 2017, polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 10:10
(4803 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Medic șpăgar, reținut pentru 24 de ore de procurori

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus reținerea pentru 24 de ore a doctoriței care își desfășura activitatea în cadrul Cabinetului de Expertiză Medicală a Capacității de Muncă ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2017, 19:50
(6950 vizualizări - 7 comentarii)


Slobozia: «Târg de Crăciun» la Muzeul Agriculturii

Începând de vineri, 15 decembrie 2017, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia va inaugura acțiunea «Târgul de Crăciun». Evenimentul este organizat de instituție, cu sprijinul Consiliului Județean ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 19:20
(5783 vizualizări - 0 comentarii)


15 decembrie-«Ziua Porților Deschise» la AJOFM Ialomița

În data de 10 decembrie, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă aniversează 19 ani de activitate. Sunt 19 ani în care ANOFM s-a transformat, a evoluat și a acumulat o experiență bogată, deosebit ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 18:10
(4560 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Patru ialomițeni, cu vârste cuprinse între 28 și 53 de ani, au fost depistați de către polițiști în timp ce conduceau autoturisme deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Conducătorii auto au fost testați ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:40
(3190 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 19 ani din Grindu, reținut pentru «furt din locuință»

Polițiștii Secției Poliție Rurală Ion Roată au reținut un tânăr, de 19 ani, bănuit că ar fi sustras 60000 de lei dintr-o locuință situată pe raza comunei Grindu. Poliția a fost sesizată de o femeie, de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:25
(3743 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 40000 de lei, 5 permise reținute

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:10
(5712 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Dețineau ilegal artificii

Doi bărbați din Bordușani sunt cercetați de polițiști după ce la locuințele lor au fost descoperite ilegal 20 de kilograme de artificii. Elementele pirotehnice au fost găsite în urma unor percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2017, 15:46
(4453 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...