Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Directorul Frâncu, spaima Codului Etic

Doi ani de teroare la CNMV

Directorul Frâncu, spaima Codului Etic

Profesorul Daniela Ciocea îl acuză pe directorul Colegiului Național «Mihai Viteazul», Paul Frâncu de «superficialitate, ignoranță și discriminare». Profesoara susține că de doi ani și mai bine este terorizată de Paul Frâncu și că acesta abuzează de poziția pe care o deține pentru a conduce discreționar instituția. În mod paradoxal, în urmă cu trei ani, Paul Frâncu aducea același gen de acuze directorului Vitalie Buzu, al cărui post l-a vînat timp de mai mulți ani...

Reclamație la Inspectoratul Școlar
După doi ani de abuzuri și șicane, profesorul Daniela Ciocea rupe omerta care... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2012, 19:42 (109505 vizualizări - 96 comentarii)

EVENIMENT

Amonil refuză reeșalonarea datoriilor Urban!

Ultimatum pentru furnizorul local de apă

Amonil refuză reeșalonarea datoriilor Urban!

Conducerea SC Urban a informat Consiliul Local Slobozia că societatea suportă presiuni financiare imense, cărora nu le mai poate face față. Cea mai mare amenințare vine din partea SC Amonil, care refuză încheierea unui grafic de reeșalonare a datoriilor și anunță că va face toate diligențele necesare pentru «recuperarea întregii creanțe, prin toate mijloacele permise de lege!».

Urban, aruncată în corzi
Joi, 31 mai a.c., în cadrul ședinței festive de încheiere a mandatului actualului Consiliu Local Slobozia, conducerea SC Urban a informat plenul Consiliului Local (AGA) că a primit un ultimatum din partea SC Amonil. Potrivit acestuia, SC Amonil refuză reeșalonarea... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2012, 19:08 (12502 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Un elev de 17 ani de la Școala nr. 6 a încercat să treacă dintr-o clasă în alta pe exteriorul clădirii!

În cursul zilei de vineri, 15 iunie a.c., în jurul orei 11,00, Poliția a fost sesizată de către o elevă a unei școli generale din Slobozia despre faptul că un coleg a căzut de la etajul 2 al școlii unde desfășoară orele de curs. La fața locului s-a deplasat de urgență o echipă de cercetare din cadrul Biroului de Investigații Criminale, care a stabilit că, în timpul pauzei de la ora 11,00, un elev de 17 ani, a încercat să treacă dintr-o sală de curs în alta pe exteriorul clădirii, pășind pe o bordură îngustă, moment în care s-a dezechilibrat și a căzut de la etajul 2 al clădirii. Tînărul a fost transportat la Spitalul Județean Slobozia pentru acordarea de îngrijiri medicale, ulterior fiind transferat... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2012, 14:51 (16264 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Carambol în zona E14 după ce un șofer a forțat culoarea galbenă!

Accident de circulație la intersecția bulvardului Unirii cu strada Lacului din Slobozia. Un șofer, care a forțat culoarea galbenă a semaforului, a lovit un alt autoturism care circula regulamentar. În urma impactului, 4 mașini au fost avariate și două persoane au fost rănite...
Din primele cercetări, vina pentru producerea accidentului îi aparține șoferului unui autoturism BMW, înmatriculat IL 28 GMY. Acesta circula pe bulevardul Unirii, iar la intersecția cu strada Lacului a forțat culoarea galbenă a semaforului, lovind un autoturism Volkswagen, înmatriculat IL 20 MVL, care circula regulamentar în direcția strada Lacului-Episcopiei. La rîndu-i, autoturismul VW a ricoșat într-o mașină parcată... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2012, 21:07 (15924 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: «Motociclist» fără permis, implicat într-un accident rutier spectaculos în sensul giratoriu de la intrarea în oraș

Slobozia: «Motociclist» fără permis, implicat într-un accident rutier spectaculos în sensul giratoriu de la intrarea în oraș

Motocicliștii sînt un adevărat pericol pe șosele. A demonstrat-o un tînăr de 23 ani, din Slobozia. În momentul în care a vrut să treacă prin sensul giratoriu de la intrarea în oraș, acesta a atins bordura și s-a răstunrat. Mai grav este faptul că tînărul nu deținea permis de conducere!
Martori ai evenimentului susțin faptul că motociclistul de ocazie a intrat în sensul giratoriu cu o viteză amețitoare. S-a apropiat prea mult de bordură, a trecut peste și s-a răsturnat cu motorul. Motocicleta a fost distrusă și, instant, «motociclistul» a zburat cîțiva metri pînă la locomobilul amplasat în mijlocul sensului giratoriu. A fost rănit și transportat de urgență la Spitalul Județean Slobozia.
... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2012, 17:51 (35757 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jocul de poker online, disponibil pe site-uri de prestigiu

Dintre jocurile de carti, cel mai de succes este, la nivel mondial, jocul de poker. Multi romani au fost obisnuiti cu acest joc in modul sau traditional, astfel ca deja cunosc, macar in parte, limbajul de specialitate si regulile generale.

In ultimii ani, site-urile internationale de poker online au ajuns sa aibe tot mai multi vizitatori fideli, care descarca software-ul pentru joc si care isi fac cont de utilizatori, jucand gratuit sau pe bani - fiecare in functie de preferinte.

Site-urile internationale de poker online au in general, in functie si de licentele pe care le primesc, variante disponibile in multe tari, inclusiv in Uniunea Europeana. Astfel, jocul este oricum... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2012, 15:34 (10084 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: poker

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Hoțul care a «spart» zeci de taxiuri, prins!

A fost prins «spaima taxiurilor»

Slobozia: Hoțul care a «spart» zeci de taxiuri, prins!

«Spaima taxiurilor» din Slobozia a fost reținut. Hoțul care «spărgea» mașinile de taxi și fura bani, casetofoane sau baterii auto a fost prins. Cei care i-au dat de urmă sînt agenții din cadrul Poliției Slobozia. S-a întîmplat în seara zilei de marți, 12 iunie a.c. Este vorba despre un tînăr, de 20 ani, din Ciulnița...
Timp de cîteva luni, taximetriștii și firmele de taxi din Slobozia au fost în alertă. Un hoț spărgea mașinile de taxi și fura tot ce-i stătea la îndemînă. Suspectul sustrăgea bani, casetofoane și chiar baterii auto. În seara zilei de 12 iunie, polițiștii slobozeni au reușit să îi dea de urmă. Este vorba despre un tînăr, de 20 ani, din localitatea Ciulnița. Acesta a fost prins... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2012, 13:30 (5039 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Criza «băncuțelor» descentralizate

Ialomița: Criza «băncuțelor» descentralizate

Școlile din Ialomița sînt în criză de mobilier pentru clasele pregătitoare, directorii insituțiilor de învățămînt neavînd fonduri suficiente pentru dotarea sălilor. Peste 2000 de copii riscă să învețe în picioare...

Măsuri de criză
Ministerul Educației a promis alocarea fondurilor pentru dotarea claselor pregătitoare cu mobilier și materiale didactice. Potrivit planului, Ministerul va organiza la nivel național o licitație prin care va asigura mobilierul tuturor claselor din țară. Alături de Prahova, Giurgiu și municipiul București, județul Ialomița ar fi trebuit să primească... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2012, 19:54 (7822 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Reviga: Răspopitul Pandelică oficiază ilegal slujbe de înmormîntare

Scandalul fețelor bisericești de la Reviga este departe de a se fi încheiat. Mai mulți localnici au cerut marți, 12 iunie a.c., ca slujba de înmormîntare a unui apropiat să fie oficiată de răspopitul Casian Pandelică. Fostul preot a oficiat slujba în poarta cimitirului...
N-a fost chip ca răposatul să fie dus la biserica din Reviga și înmormîntat după canoane. Apropiații defunctului i-au interzis actualului preot din localitate să oficieze slujba. Au cerut insistent ca ceremonia să fie făcută de răspopitul Casian Pandelică. După mai bine de trei ore de așteptare în fața cimitirului, sufletul celui trecut în neființă a luat calea cerului abia după apariția fostului preot. Spiritele încinse... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2012, 19:21 (43368 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Maria Ionașcu, «alungată» de la Liceul Pedagogic

Nici nu s-a instalat bine în fruntea Inspectoratului Școlar Ialomița că Otilia Dumitru, proaspăta inspector general școlar, a și început schimbările în sistem. Marți, 12 iunie a.c., a schimbat-o pe Maria Ionașcu din funcția de director al Liceului Pedagogic «Matei Basarab», în locul acesteia fiind numită Nica Balaciu.
Astfel, Otilia Dumitru și-a încălcat promisiunea făcută în cadrul conferinței în care a preluat funcția de inspector școlar general. «Nu voi face nicio schimbare în sistem» declara domnia sa în urmă cu aproximativ o săptămînă. Ei bine, imediat după alegeri, lucrurile s-au schimbat. Prima schimbare a fost cea a conducerii Liceului Pedagogic «Matei Basarab»din Slobozia, fiind... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2012, 19:19 (39367 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal electoral la ANL 2007

Specialiștii Sloboziei, datori 30 mii de lei la întreținere

Scandal electoral la ANL 2007

Jumătate dintre specialiștii «cazați» în blocul ANL 2007 nu și-au plătit datoriile de ani buni. Locatarii bun platnici amenință că se vor revolta împotriva Primăriei Slobozia. Tudorița Rusen, angajată a instituției, are datorii de 3671 de lei. Alexandru Stoica, primarul interimar al orașului, spune că «în bloc sînt angajați ai tuturor instituțiilor»...

De două săptămîni cu gazele tăiate
Locatarii celor două scări ale blocului ANL 2007 din Slobozia s-au împărțit în două tabere. Pe de o parte sînt datornicii, iar de cealaltă parte oamenii care au plățile la zi. Sînt revoltați. De două săptămîni încălzesc apă la aragaz pentru... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2012, 12:56 (13624 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Otilia Dumitru revine la conducerea Inspectoratului Școlar Ialomița

Otilia Dumitru revine la conducerea Inspectoratului Școlar Ialomița

Schimbare la vîrful Inspectoratul Școlar Ialomița. Noul inspector școlar general este Otilia Dumitru, aceasta fiind învestită în funcție printr-un ordin al Ministerului Educației, emis marți, 5 iunie 2012.
După două mandate anterioare de cîteva luni ca inspector școlar general adjunct, Otilia Dumitru a fost numită în fruntea instiuției. Ea a preluat ștafeta de la Luminița Barcari, care a deținut această funcție timp de aproximativ șapte luni. Barcari a declarat că se va întoarce la viața de catedră, în calitate de profesor al Liceului Teoretic «Carol I» din Fetești.
Noul inspector general școlar a apelat la calm, declarînd că nu va face nicio schimbare în cadrul instituției sau la... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2012, 16:19 (27522 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ultima ședință a Consiliului Local Slobozia

Ultima ședință a Consiliului Local Slobozia

Slobozia a serbat pe 31 mai 2012 ultima ședință, festivă, a Consiliului Local. Consilierii au mimat pentru ultima oară o luptă electorală, au ciocnit pahare cu șampanie. Situația de la Slobozia este reprezentativă pentru tot județul...

S-au reîntîlnit pentru ultima oară
După o ședință în care s-au discutat chestiunui vitale pentru comunitate -falimentul Urban sau procesele din instanță pe care le are municipalitatea-, consilierii s-au felicitat pentru finalul fericit al unui mandat de patru ani în care n-au făcut nimic. Afirmația nu este gratuită. Potrivit hotărîrilor de Consiliu elaborate în cele peste 48 de ședințe organizate... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2012, 19:21 (11078 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bebelușii din Ialomița rămân neimunizați

În așteptarea unui nou vaccin

Bebelușii din Ialomița rămîn neimunizați

Criză de vaccin în sistemul medical din Ialomița. Sînt insuficiente doze de ser pentru imunizarea bebelușilor împotriva difteriei, tusei convulsive, tetanosului și a bacteriei hemofilus influenzae... Peste 100 de copii riscă să rămînă neimunizați.

Stoc doar pentru 30 de zile
Potrivit Programului de Imunizări pînă la vîrsta de un an de zile, bebelușii trebuie imunizați împotriva mai multor boli, precum poliomielita, hepatita B sau tuberculoza. În momentul de față, în Ialomița, dozele de vaccin pentavalent necesare imunizării copiilor împotriva unor bloi grave precum difteria, tetanosul... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2012, 19:10 (12342 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ex-generalul Stavăr, dovedit că «a hărțuit sexual și politic»

Senzațional, dar tardiv

Ex-generalul Stavăr, dovedit că «a hărțuit sexual și politic»

Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării a decis la începutul acestui an că ex-inspectorul general școlar Ilie Stavăr «a hărțuit sexual și politic» o colegă din subordine și a încercat să o oblige «să intre în partidul acestuia». Faptele reclamate s-au petrecut în anul 2010, cînd Ilie Stavăr a declanșat un proces de epurare a unor inspectori considerați incomozi pentru PD-L...

Mai bine mai tîrziu decît... o singură dată!
Potrivit unei hotărîri emise la începutul acestui an, Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării, o autoritate de stat autonomă, a dat cîștig... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2012, 09:38 (24120 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Bacalaureat 2012, misiune imposibilă

Ialomița: Bacalaureat 2012, misiune imposibilă

Anul trecut, în Ialomița, din peste 2000 de elevi înscriși la Bacalaureat doar 900 au reușit să promoveze. Sesiunea din acest an se anunță mai dramatică decît precedenta. O confirmă rezultatele slabe obținute de liceeni la simulări. Totuși speranțe există... Înscrierile la examen sînt în curs, iar primele probe încep la jumătatea lunii iunie. Timp suficient pentru ca absolvenții de liceu să mai treacă o dată prin materie. Vorbim despre cei care au deschis cel puțin un manual pînă acum... Probleme întîmpină și mai marii învățămîntului ialomițean. Aceștia duc lipsă de camere video pentru a dota toate sălile de examinare...

Radiografia unui dezastru... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2012, 09:26 (11703 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, un județ cu 7000 de «ochi»

Ialomița, un județ cu 7000 de «ochi»

Ne urmăresc de la distanță, pas cu pas. E imposibil să scăpăm de privirile indiscrete. «Ochii» sînt peste tot. Vorbim de cei ai camerelor de supraveghere video. Și Ialomița are 7000...

Un vis devenit realitate
Prima încercare de a așeza «ochi» pe toate șoselele din județ a fost a reprezentanților Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în 2002. Contractul de amplasare a respectivelor camere a eșuat, într-un final, din cauza condițiilor impuse de investitori. Reamintim că aceștia au «dijmuit» la greu amenzile polițiștilor...
În ultimii ani, tot mai multe administrații... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2012, 11:17 (10506 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Fostul primar de Albești, numit subprefect

Ialomița: Fostul primar de Albești, numit subprefect

Învolburate sînt apele administrației locale de cînd avem un nou Guvern. Peste tot se vorbește despre nume noi montate în fruntea deconcentratelor și nu numai. Prima schimbare din Ialomița, dictată de actuala guvernare, este cea a subprefecților. Vineri, 1 iunie a.c., Marin Constantin, fostul primar al localității Albești, a fost numit în funcția de subprefect al județului. Cît privește numirea unui nou prefect, care să-l înlocuiască pe Gigi Petre, nici nu încape vorba să vă mai amintim. Este doar o chestie de timp pînă cînd se va întîmpla...

«Prefectul» numit subprefect
Trecerea... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2012, 19:09 (29746 vizualizări - 29 comentarii)

EVENIMENT

O sărbătoare, două Slobozii

În perioada 24-27 mai, municipiul reședință de județ a serbat a XII-a ediție a «Sărbătorilor Sloboziei». Anul acesta evenimentul ar fi trebuit să fie unul jubiliar, dată fiind miza sa politică. Din păcate, cele 80 mii de lei alocate oficial manifestărilor au demonstrat că noii edili ai orașului nu sînt nici ei capabili să gestioneze unitar acest efort bugetar considerabil. Astfel a fost posibil ca, timp de 4 zile, orașul să se împartă în două. Jumătate din el a petrecut regulamentar pe bulevardul Chimiei, transformat în bîlci gastronomic, iar cealaltă a petrecut în jurul scenei amplasate lîngă Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, transformată și ea timp de 4 zile în bîlci electoral pentru... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2012, 18:25 (11623 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Vicele Mușoiu a provocat un accident de circulație

Vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu a provocat un accident de circulație joi, 31 mai a.c. El și-a distrus limuzina marca Mercedes. Accidentul de circulație s-a petrecut la intersecția străzii Gheorghe Lazăr cu bulevardul Chimiei. Ștefan Mușoiu nu ar fi acordat prioritate unui autoturism care venea din partea dreaptă și și-a distrus Mercedesul. «Este vina vicelui, că nu s-a sigurat cînd a vrut să iasă de pe stradă în bulevard» susțin martorii evenimentului. Din fericire nimeni nu a fost rănit. Imediat după producerea accidentului, ambii șoferi au fost conduși la Poliție pentru declarații.... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 16:13 (29873 vizualizări - 24 comentarii)

28 Iun 2026
247 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto în colaborare cu Biroul Rutier Urziceni au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:17
(9449 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Fetești: 30 cutii de petarde descoperite la un puști de 15 ani

O patrulă de siguranță publică formată, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, au depistat un tînăr de 15 ani, elev la o școală din localitate, ce avea ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:15
(12827 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești petardă


IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

«Conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița își exprimă regretul pentru tragica dispariție a celui care a fost un șef profesionist și un om deosebit: comisar șef de poliție Anghel PAPACIOC ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:56
(31261 vizualizări - 18 comentarii)


Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

«În fiecare iarnă, Moș Crăciun cutreieră prin case, cu sacul plin de daruri. Și anul acesta organizația județeană a PDL Ialomița i-a scris lui Moș Crăciun și l-a rugat să împlinească visele unor copii din ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:30
(10961 vizualizări - 4 comentarii)


Autoturism furat din Spania, identificat la Slobozia

Vineri, 17 decembrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au identificat pe raza municipiului Slobozia un autoturism ce figura ca sustras ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:25
(10963 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia furt


Fetești: «Șofer» de 63 de ani, la volan fără permis

Sîmbătă, 18 decembrie a.c. polițiștii din Fetești au identificat în trafic un bărbat, de 63 de ani, din județul Vaslui, ce se deplasa la volanul unui autoturism fără a poseda permis de conducere. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:24
(8809 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

«Crăciunul este o sărbătoare foarte importantă pentru noi toți. Este ocazia cînd toți membrii familiei se reunesc, părinți, copii, nepoți își fac daruri, se bucură de clipele petrecute împreună în jurul ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:23
(11496 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

În perioada 17-19 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat patru șoferi beți la volan, trei dintre ei avînd o îmbibație alcoolică de peste 0,80 mg/l alcool pur în sînge.
Unul dintre conducători ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:22
(10914 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

«Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, duminică, 19 decembrie 2010, s-a săvîrșit prima Sfîntă Liturghie în biserica nou-construită a parohiei Sf. Treime ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:20
(12120 vizualizări - 1 comentariu)


Gheorghe Lazăr: A furat un calculator din sediul școlii

Un tînăr din localitatea Gheorghe Lazăr a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii ialomițeni, fiind cercetat pentru furt calificat, fiind suspectat că în noaptea de 10/11 noiembrie a.c. a sustras un ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:18
(12351 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copil de 13 ani, lovit de o mașină pe trecerea de pietoni!

Vineri, 17 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:08
(8935 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Furt de energie electrică la Slobozia și Urziceni

Poliția municipiului Slobozia-Biroul de Ordine Publică pentru Mediul Rural împreună cu efective din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi și lucrători ai societății furnizoare de energie electrică ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:05
(12641 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Revoluției Române, sărbătorită la Slobozia

Ziua Revoluției Române, sărbătorită la Slobozia

Cu prilejul Zilei Revoluției Române din Decembrie 1989, Instituția Prefectului Ialomița, împreună cu Garnizoana Slobozia și Consiliul Local Slobozia vor organiza miercuri, 22 decembrie 2010, o serie de ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 13:59
(9699 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Comunicat de presă

Beneficiarii plăților naționale directe complementare în sectorul zootehnic, la specia ovine/caprine, aferente anului 2010, care vor să acceseze credite de la băncile cu care Agenția de Plăți și Intervenție ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 13:55
(10534 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Finanțele raportează depășirea planului la încasări de impozite și taxe

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, în luna noiembrie 2010, a fost încasată la bugetul general consolidat aproximativ 46 milioane de lei, în procent de 100,24% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 14:04
(18912 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei incendii în trei zile

Trei incendii la locuințe sînt evenimentele la care au intervenit pompierii ialomițeni în ultimele 3 zile.
Astfel, în urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, adăpostul de animale al unui ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:53
(10017 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj pe fondul de vânătoare Cegani

Ialomița: Braconaj pe fondul de vînătoare Cegani

Nouă bărbați au fost depistați de polițiști în timp ce transportau, cu mai multe autoturisme de teren, animale vînate fără autorizație de vînătoare. Patru arme de vînătoare, peste 400 de cartușe de vînătoare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:44
(17450 vizualizări - 1 comentariu)


i40, noul etalon Hyundai la nivel european

i40, noul etalon Hyundai la nivel european

Hyundai a anunțat numele noului său model de clasă CD pentru Europa: i40. Dezvoltat sub numele de cod «VF», modelul marchează o nouă fază în evoluția Hyundai la nivel de marcă și produs ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:33
(11750 vizualizări - 0 comentarii)


Sportivii reprezentativi, premiați

Marți, 21 decembrie, de la orele 14.00, la sala de spectacole a Clubului Elevilor din Slobozia se desfășoară festivitatea de decernare a premiilor Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița pe ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:22
(12191 vizualizări - 1 comentariu)


Agronomul Ștefan Poienaru, erou de roman

Agronomul Ștefan Poienaru, erou de roman

Sîmbăta trecută, 11 decembrie, la Fetești a fost lansată cartea «Ștefan», roman scris de către Gheorghe Preda ce prezintă viața omului de afaceri Ștefan Poienaru, administratorul Agrofam Holding Fetești ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 09:22
(17261 vizualizări - 2 comentarii)


Locuri de muncă vacante în Danemarca

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță persoanele în căutarea unui loc de muncă că, la acest moment, sînt disponibile 50 de locuri de muncă în Danemarca. Cele 50 de posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:16
(11780 vizualizări - 1 comentariu)


Și-a incendiat casa din neatenție

Un bătrîn de 60 de ani din localitatea Luciu a fost la un pas de moarte după ce aproape că și-a incendiat locuința singur. Incidentul s-a petrecut joi, 16 decembrie, cînd, băut fiind, bărbatul a lăsat ușa ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:15
(13374 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu incendiu


Fiscul cere birurile

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 27 decembrie 2010, inclusiv, este ultima zi în care se mai pot depune declarațiile aferente lunii noiembrie, respectiv declarația ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:14
(11951 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu recomandă evitarea deplasărilor cu mașina

Prefectul județului, Mădălin Teculescu recomandă cetățenilor să evite deplasările cu autovehiculele pe drumurile publice. Evident, recomandarea vine ca urmare a valabilității avertizării de «Cod Galben ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:13
(10452 vizualizări - 2 comentarii)


Cod Galben în Ialomița

Cod Galben în Ialomița

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, pentru intervalul 16 decembrie, orele 20,00-17 decembrie, orele 18,00, s-a emis o avertizare Cod Galben pentru mai multe județe din sud-estul țării, printre ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:27
(12820 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Agricol în Ialomița

Recensămîntul Agricol în Ialomița

Din informațiile operative centralizate de Institutul Național de Statistică asupra ritmului de colectare a datelor statistice în teren la Recensămîntul General Agricol, în perioada 2-15 decembrie 2010 ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:18
(12697 vizualizări - 0 comentarii)


A dispărut de acasă!

A dispărut de acasă!

Miercuri, 15 decembrie, o femeie de 21 de ani a reclamat polițiștilor faptul că soțul său Vladimir Beleuță, de 27 de ani, a dispărut de la domiciliu. Tînăra a povestit polițiștilor că bărbatul ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:06
(11593 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: Accident în lanț soldat cu decesul unei persoane

Sinești: Accident în lanț soldat cu decesul unei persoane

Un bătrîn de 63 de ani a sfîrșit tragic într-un accident rutier petrecut în apropiere de localitatea Sinești, miercuri, 15 decembrie. Accidentul, produs în condiții deocamdată necunoscute, s-a produs după ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:03
(11192 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Salariul minim, modificat începînd cu 1 ianuarie 2011

Începînd cu 1 ianuarie 2011, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 670 lei lunar, reprezentînd 3,94 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună, se ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:58
(10036 vizualizări - 2 comentarii)


«Foc de artificii», acțiune anti-petarde

Înaintea Sărbătorilor de Iarnă, polițiștii ialomițeni avertizează amatorii «pirotehniști» cu privire la faptul că folosirea de artificii este strict interzisă. IPJ Ialomița se înscrie astfel în rîndul județelor ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:57
(11677 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...