EVENIMENT
Slobozia: La Mulți Ani, România!
click pe poză
Slobozia, Ziua Națională a României, 1 Decembrie 2011.... [citește_tot_articolul]
1 Decembrie 2011, 16:47 (14855 vizualizări - 2 comentarii)
EVENIMENT
Slobozia: La Mulți Ani, România!
click pe poză
Slobozia, Ziua Națională a României, 1 Decembrie 2011.... [citește_tot_articolul]
1 Decembrie 2011, 16:47 (14855 vizualizări - 2 comentarii)
EVENIMENT
Ialomița: Becurile-curcubeu de la Stelnica
Piscine în mijlocul satului, terenuri de fotbal în pantă, școli de miliarde în sate părăsite!... Toate acestea sînt fleacuri pe lîngă ce pot face edilii din zona Fetești. Startul l-a dat în urmă cu aproape 10 ani Nuți Roșu, primarul comunei Făcăeni, care a instalat felinare urbane pe marginea drumului național între satul Progresu și comuna Făcăeni. Iar anul acesta a secondat-o primarul comunei Stelnica, Costel Brateș, care a reușit să îngroape o treime din bugetul anual al localității în 10 becuri multicolore...
Nici Caracalul nu mai e ce-a fost cîndva
Stelnica e o comunitate săracă. Nici plugari, nici pescari, nici pe cal, nici în teleguță, locuitorii trăiesc cum dă...
[citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 22:08 (22066 vizualizări - 9 comentarii)
EVENIMENT
Consiliul Județean Ialomița, obsedat de poduri și podețe
Pod rutier peste calea ferată la Drajna
Nici nu s-a uscat bine cerneala pe contractul obținut de Oyl Company pentru cei 17 kilometri de drum dintre Slobozia și Iazu și Consiliul Județean recidivează. Într-o adresă datată în 11 octombrie, instituția solicită Ministerului Transporturilor realizarea unui «pasaj rutier peste calea ferată București-Constanța, în punctul Drajna». La mănușa aruncată Ancăi Boagiu a răspuns Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri din România. Aceasta le-a cerut oficialilor ialomițeni să-și facă provizii de tutun și să aibă răbdare pentru că orizontul de așteptare pentru solicitarea lor depășește anul 2015...
Obsesii popularo-populiste
Preocuparea Consiliului Județean Ialomița pentru...
[citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 22:04 (26500 vizualizări - 9 comentarii)
EVENIMENT
Foștii salariați ai celei mai vechi asociații din Perieți se revoltă
Viesparul de la «Albina»
A trecut demult vremea marilor țepe agricole din Ialomița. Noii îmbogățiți ai tranziției agricole locale se chinuie să-și albească banii gri obținuți din vînzarea la negru a cerealelor, fermele agricole performante se capitalizează prin retehnologizare, iar întîrziații visează la fonduri europene care să-i propulseze în zona eficienței agricole. La «Albina» însă, lucrurile au rămas încremenite în proiect. Iar cea mai veche asociație din comună, ridicată pe scheletul fostului CAP, trage să moară în vreme ce salariații își acuză șeful de asociație.
Dvornic, țapul ispășitor pentru toate relele
O sesizare semnată de șapte dintre angajații asociației «Albina» din Perieți...
[citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 22:01 (22443 vizualizări - 2 comentarii)
EVENIMENT
Țeapă de 1 miliard pentru o excursie la Ierusalim
Părintele Mihalașcu de la Fetești, infractor recunoscut de Episcopia Sloboziei și Călărașilor
Un preot din Fetești s-a transformat din slujitor al Domnului în escroc. Părintele a păgubit aproape 30 de enoriași, promițîndu-le că îi va duce într-un pelerinaj la Ierusalim. În realitate însă, popa a fugit cu banii credincioșilor. Disperați, oamenii îi bat la poartă și de cîteva ori pe zi. Degeaba, preotul și-a scos casa la vînzare, iar poarta și-a încuiat-o cu lacătul. Fiecare dintre enoriași a plătit în jur de 700 de euro pentru plecarea la Ierusalim...
Preotul de lîngă morgă
Preotul Marian Mihalașcu slujea pînă nu demult la capela din curtea Spitalului Municipal din Fetești. Credincioșii din jur îi umpleau la fiecare slujbă bisericuța amenajată în aceeași clădire...
[citește_tot_articolul]
29 Noiembrie 2011, 11:46 (23435 vizualizări - 0 comentarii)
EVENIMENT
Gradul de colectare a taxelor și impozitelor, mai mic decît anul trecut
Administrațiile locale sînt ineficiente și falimentare
Un raport al Trezoreriei Ialomița confirmă anul trecut că gradul de colectare al taxelor și impozitelor la nivelul administrațiilor județene depășește cu puțin jumătate din totalul de 136 milioane de lei, suma estimată a fi colectată de către cele 66 de unități administrative existente. Conform aceleiași surse, anul acesta situația este aproape neschimbată.
Dezastru în 2010
Publicate în plină criză financiară, datele furnizate de Trezoreria Ialomița în 2010 confirmau că administrațiile locale au de recuperat aproape jumătate din valoarea de 136 milioane lei, cît reprezenta la acel moment valoarea taxelor și impozitelor locale la nivelul anului 2010. În topul administrațiilor...
[citește_tot_articolul]
28 Noiembrie 2011, 12:57 (16129 vizualizări - 1 comentariu)
EVENIMENT
PSD aruncă în aer mercurialele electorale
La Bărbulești un vot costă 300 lei!
Joi, 17 noiembrie, la Bărbulești, administrația Ciupercă a inaugurat un podeț peste rîul Sărata. Valoarea acestei investiții depășește 1,5 milioane de lei. Numărul de locuitori din Bărbulești este de aproximativ 5000, iar valoarea procentuală a taxelor și impozitelor încasate în ultimii 5 ani se cifrează între 0 și 3 la sută...
Un podeț electoral de milioane
În anul 2009, într-unul dintre documentele oficiale ale Consiliului Județean Ialomița, comuna Bărbulești număra 5553 de locuitori, dintre care 2787 erau femei, iar 2766 bărbați. Joi, 17 noiembrie, după 7 luni de la demararea lucrărilor, Consiliul Județean Ialomița a reușit să reabiliteze podețul peste rîul Sărata...
[citește_tot_articolul]
28 Noiembrie 2011, 12:56 (19237 vizualizări - 9 comentarii)
EVENIMENT
Deși are vîrsta de pensionare, generalul Stavăr rămîne în funcție pînă la noi ordine
Generale, lasă-ne!
La sfîrșitul săptămînii precedente, inspectorul general Ilie Stavăr a împlinit vîrsta ieșirii la pensie. Deși, potrivit legii, acesta este obligat să elibereze funcția pe care o ocupă, Ilie Stavăr a declarat că nu o va face. Anticipînd momentul, un profesor ialomițean i-a cerut public demisia. Scrisoarea deschisă este o reacție la concedierile operate de inspectorul general la începutul acestui an...
Ocaua lui Stavăr
În Romania, vîrsta de pensionare pentru femei este de 58 de ani și 9 luni, iar pentru bărbați de 63 de ani și 8 luni. Dar noi nu vom fi mai catolici decît Papa și vă spunem doar că vinerea trecută inspectorul general Ilie Stavăr a împlinit frumoasa vîrstă...
[citește_tot_articolul]
25 Noiembrie 2011, 09:42 (38115 vizualizări - 28 comentarii)
EVENIMENT
Ialomița falimentară
Potrivit datelor statistice oferite de Registrul Național al Comerțului, Ialomița a atins recordul la numărul de firme intrate în faliment într-o singură lună. Este vorba de cea de-a zecea lună a anului în curs, cînd 32 de comercianți au intrat în faliment. Pe de altă, piața economică județeană și-a demonstrat încă o dată incapacitățile financiare. Chiar dacă de la începutul anului au fost înmatriculate 419 societăți comerciale, Ialomița rămîne pe ultimul loc din țară la capitolul persoane juridice active în raport cu numărul populației. 0,7 este procentul ce situează județul nostru pe același loc cu județele Covasna și Mehedinți. Pe de altă parte, deși comparativ mai reduse ca în aceeași perioadă... [citește_tot_articolul]
25 Noiembrie 2011, 09:40 (19085 vizualizări - 2 comentarii)
EVENIMENT
Preotul Casian de la Reviga s-a întors la slujbă
În urmă cu o lună, la Reviga s-a dus o adevărată răscoală a enoriașilor. Credincioșii au protestat față de o decizie a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor de pedepsire a preotului din localitate. În tot acest timp, părintele s-a aflat în concediu medical, refuzînd astfel să se supună ordinelor episcopale.
Preotul Casian Pandelică este paroh la biserica din Reviga. La începutul lunii octombrie, numele domniei sale a fost implicat într-un scandal monstru. Episcopia Sloboziei și Călărașilor l-a acuzat pe preot că a nesocotit rînduielile bisericești și și-a neglijat obligațiile față de biserică, pentru a se ocupa de societatea agricolă proprie. Drept pedeapsă, preotul ar fi fost trimis la o mînăstire...
[citește_tot_articolul]
25 Noiembrie 2011, 09:37 (75127 vizualizări - 25 comentarii)
EVENIMENT
S-a stins stindardul Revoluției ialomițene: A murit profesorul Oliviu Vlădulescu!
Profesorul Oliviu Vlădulescu s-a stins din viață miercuri, 23 noiembrie 2011, în jurul orelor 10,00. Era internat de luni bune la Secția Reanimare a Spitalului Județean Slobozia, suferind de o insuficiență renală acută, precum și de o insuficiență cardiacă. Marți, 22 noiembrie 2011, starea i s-a agravat, fiind supus unei noi ședințe de dializă. Subcomatos, inima i-a rezistat pînă azi, decesul survenind în jurul orelor 10,00. Avea 61 de ani...
UPDATE: Corpul neînsuflețit al profesorului Oliviu Vlădulescu, depus la biserica din Cartierul ANL
Corpul neînsuflețit al profesorului Oliviu Vlădulescu a fost depus la Biserica «Sf. Gheorghe» din Cartierul ANL. Lăcașul de cult...
[citește_tot_articolul]
23 Noiembrie 2011, 12:12 (63487 vizualizări - 33 comentarii)
EVENIMENT
Alegerile de la Colegiul Medicilor Ialomița, supravegheate video
Medicii ialomițeni și-au ales conducerea. Timp de 3 zile, tagma medicală a votat pentru o nouă structură de conducere a Colegiului Medicilor. Și a decis! 27 de medici au candidat pentru Consiliul de Conducere al Colegiului Medicilor Ialomița, 12 candidați optînd pentru Adunarea Generală a Colegiului Național, în timp ce 6 doctori s-au vrut cenzori. O bătălie extrem de interesantă care merită toată atenția noastră!
O campanie oficială
Teoretic, Colegiul Medicilor este un organism profesional, apolitic, fără scop patrimonial, de drept public, cu responsabilități în domeniul exercitării profesiei de medic... De curînd, pentru alegerile din 2011, județul a intrat în campanie...
[citește_tot_articolul]
23 Noiembrie 2011, 07:07 (25949 vizualizări - 5 comentarii)
EVENIMENT
Înalta Curte de Casație și Justiție a decis
Comisarul Constantin Greu rămîne arestat!
Magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție au hotărît. Constantin Greu, fostul comandant al Poliției Municipale din Urziceni, va rămîne în arest. Decizia survine ca urmare a recursului formulat de polițistul Greu și ceilalți inculpați la decizia judecătorilor Curții de Apel București.
La începutul săptămînii precedente, luni, 7 noiembrie, magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție s-au pronunțat cu privire la recursul declarat în dosarul clanului «Drabi» de la Urziceni. Cămătarii au formulat recurs la decizia de reținere pentru 29 de zile. Astfel, «respinge, ca nefondate, recursurile declarate de inculpații Alexe Laurențiu, Alexe Vasile, Andrei Gabriel, Gheorghe Cristian, Greu ...
[citește_tot_articolul]
23 Noiembrie 2011, 07:02 (18750 vizualizări - 2 comentarii)
EVENIMENT
Cabinet oftalmologic ultraperformant pentru slobozeni
Vineri, 11 noiembrie, a fost inaugurat cabinetul oftalmologic «10 OPTIK 4 YOU», singurul din județ dotat cu aparatură de ultimă generație. Deschiderea unui astfel de Centru înseamnă, pentru persoanele care întîmpină dificultăți de vedere și nu numai, oportunitatea de a beneficia de tratamente și produse oftalmologice și optice de cea mai înaltă calitate. Astfel, investiția poate fi considerată un adevărat succes, mai ales dacă ne gîndim la timpul pe care oamenii îl pot economisi apelînd la servicii de acest gen chiar la noi în județ.
O investiție de 80000 de euro
Situat în Cartierul Pepinieră, cabinetul oftalmologic pune la dispoziția pacienților aparatură oftalmologică...
[citește_tot_articolul]
23 Noiembrie 2011, 06:50 (76446 vizualizări - 21 comentarii)
EVENIMENT
Ziaristul Enciu Bobîrniche, «De la Ceaușescu la Băsescu»
Vineri, 11 noiembrie 2011, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, ziaristul Enciu Bobîrniche a lansat primul volum al cărții «De la Ceaușescu la Băsescu, 20 de ani viață politică ialomițeană». Volumul este o radiografie pertinentă a vieții politice și nu numai, într-o perioadă tulbure și tulburată de evenimente locale la care Enciu Bobîrniche a fost martor. Calitatea autodeclarată de martor i-a permis autorului să se reflecte ca personaj, o postură inedită în scrieri de această factură. «Privesc în sală și descopăr că aproape toate personajele cărții sînt aici, pe scaune» a declarat el la lansare. Menționăm că la lansarea de vineri au participat majoritatea liderilor politici locali... [citește_tot_articolul]
22 Noiembrie 2011, 16:06 (12753 vizualizări - 0 comentarii)
EVENIMENT
Perieți, satul cu cele mai adînci gropi
Comuna Perieți are 5 sate: Perieți, Fundata, Misleanu, Păltiniș și Stejaru. Deși e situată la doar 10 kilometri de Slobozia, comuna pare uitată de lume. Iar gropile din asfaltul de pe strada principala din localitate pot concura lejer într-un concurs de gen.
Condamnații administrației PSD
Pe strada principală din Perieți intri din șoseaua națională. Înainte de curbă, cum vii dinspre Slobozia. Casele sînt modeste, iar majoritatea lor sînt derăpănate, semn că satul e bătrîn și mai sărac ca niciodată. La nici 200 de metri, asfaltul vechi de mai bine de 20 de ani se transformă într-un lung șir de gropi. În fața școlii, culmea ironiei, o bucățică de nici jumătate de metru...
[citește_tot_articolul]
22 Noiembrie 2011, 16:03 (20414 vizualizări - 4 comentarii)
EVENIMENT
Deputatul PSD și fiica din dotare
Neacșu, cercetat penal pentru conflict de interese
Recent, Agenția Națională de Integritate a sesizat Parchetul de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție pentru cercetarea a șase deputați acuzați de săvîrșirea infracțiunii de conflict de interese. Motivarea ANI reține că deputații și-ar fi angajat rudele la birourile parlamentare, încălcînd astfel, grosolan, prevederile legale.
Neacșu și-a angajat fiica la cabinetul parlamentar
Printre cei 6 demnitari publici se află și deputatul PSD de Ialomița, Marian Neacșu. Domnia sa este acuzat de faptul că și-a angajat fiica drept referent la Cabinetul Parlamentar. «Domnul Marian Neacșu, deputat în Parlamentul României, a propus angajarea și a avizat contractul individual...
[citește_tot_articolul]
22 Noiembrie 2011, 15:54 (16140 vizualizări - 2 comentarii)
EVENIMENT
ATI premiază tinerii ialomițeni
Concurs de fotografie și filme de scurt metraj
Asociația Tinerilor din Ialomița, în parteneriat cu Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia și Consiliul Județean Ialomița organizează Concursul «ATI Fest», desfășurat în perioada 3-27 noiembrie 2011. Competiția se adresează tinerilor cu vîrste cuprinse între 14 și 21 de ani și le oferă acestora posibilitatea ca, prin eforturi proprii, să cîștige premii atractive, în valoare de pînă la 600 lei, fie că vorbim de categoria filmelor de scurt metraj ori de cea a fotografiei.
Premierea lucrărilor înscrise pînă la această dată va fi făcută în cadul unui eveniment public desfășurat la Slobozia, în data de 30 noiembrie 2011, în baza unei jurizări din partea experților din fiecare domeniu de...
[citește_tot_articolul]
22 Noiembrie 2011, 14:50 (10679 vizualizări - 0 comentarii)
EVENIMENT
Islazurile comunale au intrat la apă
Prefectul Teculescu caută pamîntul făgăduințelor politice
Luna trecută, după ani de tăcere, Prefectura Ialomița a anunțat public că reia demersurile legate de retrocedarea terenurilor agricole foștilor proprietari. Potrivit datelor oficiale, la acest moment încă mai există 14 mii de solicitări privind retrocedarea unor terenuri agricole, însă administrațiile locale declară că nu mai au teren disponibil. În așteptarea despăgubirilor, potrivit legii 247/2005, privind reforma în domeniile proprietății și justiției, prefectul Mădălin Teculescu a declanșat propriul război împotriva Consiliului Județean Ialomița. După un prim episod consumat luna trecută, instituția face publică o listă privind deficitul de teren înregistrat de fiecare autoritate publică locală... [citește_tot_articolul]
21 Noiembrie 2011, 09:22 (13365 vizualizări - 3 comentarii)
EVENIMENT
Țeapă de 1 miliard pentru o excursie la Ierusalim
EXCLUSIV: Părintele Mihalașcu de la Fetești, infractor recunoscut de Episcopia Sloboziei și Călărașilor
Un preot din Fetești s-a transformat din slujitor al Domnului în escroc. Părintele a păgubit aproape 30 de enoriași, promițîndu-le că îi va duce într-un pelerinaj la Ierusalim. În realitate însă, popa a fugit cu banii credincioșilor. Disperați oamenii, îi bat la poartă și de cîteva ori pe zi. Degeaba, preotul și-a scos casa la vînzare, iar poarta și-a încuiat-o cu lacătul. Fiecare dintre enoriași a plătit în jur de 700 de euro pentru plecarea la Ierusalim...
Preotul de lîngă morgă
Preotul Marian Mihalașcu slujea pînă nu demult la capela din curtea Spitalului Municipal din Fetești. Credincioșii din jur îi umpleau la fiecare slujbă bisericuța amenajată în aceeași clădire...
[citește_tot_articolul]
18 Noiembrie 2011, 12:12 (31748 vizualizări - 13 comentarii)

DGFP Ialomița: Scutire de la plata penalităților și a majorărilor de întîrziere
«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, în conformitate cu prevederile legale, organele fiscale competente vor transmite pînă vineri, 15 octombrie, scrisori către ...[citește_toată_știrea]
10 Octombrie 2011, 15:32
(13364 vizualizări -
1 comentariu)
Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 54000 lei
În perioada 7-9 octombrie, polițiștii rutieri ialomițeni au acționat pe șoselele județene pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]
10 Octombrie 2011, 15:31
(10798 vizualizări -
1 comentariu)
ISU Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu arderi necontrolate și urgențe medicale
Șapte arderi necontrolate și opt intervenții medicale, acesta este rezumatul activității pompierilor ialomițeni în ultimele 48 de ore. Potrivit unei comunicări, arderile de vegetație uscată au fost înregistrate ...[citește_toată_știrea]
10 Octombrie 2011, 15:30
(15300 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Arestați pentru lipsire de libertate și tîlhărie
Trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 20 și 40 ani, toți din Fetești, au fost arestați preventiv pentru lipsire de libertate și tîlhărie. Pe scurt, sîmbătă, 8 octombrie, cei trei bărbați au acostat pe ...[citește_toată_știrea]
10 Octombrie 2011, 15:25
(11574 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: O comandat un telefon și a primit o piatră
Un tînăr de 21 ani din Slobozia a sesizat polițiștii din localitate cu privire la faptul că a fost victima unei înșelătorii. Tînărul a povestit polițiștilor că, în urmă cu aproximativ două săptămîni, a ...[citește_toată_știrea]
10 Octombrie 2011, 15:20
(8502 vizualizări -
0 comentarii)
Movilița: Comerț ilegal cu legume
Vineri, 7 octombrie, polițiștii ialomițeni au acționat pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale de comerț cu legume-fructe în comuna Movilița. În cadrul activităților, polițiștii au legitimat 2 ...[citește_toată_știrea]
10 Octombrie 2011, 15:10
(11156 vizualizări -
0 comentarii)
Adîncata: Cu permisul reținut și băut, la volan
Sîmbătă, 8 octombrie, la Adîncata, polițiștii au prins un bărbat de 30 ani în timp ce conducea o mașină deși se afla sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost oprit de polițiști și verificat în ...[citește_toată_știrea]
10 Octombrie 2011, 14:53
(11404 vizualizări -
0 comentarii)
Bărbulești: Copil de 3 ani, accidentat mortal
Noaptea trecută, joi spre vineri, 6/7 octombrie, un copil de doar 3 ani, din Bărbulești, a fost victima unui accident rutier. Copilul a încercat să traverseze strada în fugă prin loc nepermis și fără să ...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2011, 17:03
(9558 vizualizări -
0 comentarii)
Atenție șoferi! Amenzi pentru lipsa cauciucurilor de iarnă!
Începînd cu data de 1 noiembrie, șoferii sînt obligați să-și monteze pe autoturisme anvelope de iarnă. Prevederea este stipulată în noua legislație rutieră, iar nerespectarea regulilor va aduce șoferilor ...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2011, 17:02
(11006 vizualizări -
3 comentarii)
Fetești: Acțiune preventivă pentru combaterea furturilor de lemne
Peste 100 de persoane au fost legitimate joi, 6 octombrie, în cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii feteșteni. Scopul activităților l-a constituit prevenirea și combaterea furturilor de material ...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2011, 17:01
(9776 vizualizări -
0 comentarii)
DGFP Ialomița: Actul administrativ fiscal se comunică prin poștă
Începînd cu data de 17 octombrie, actul administrativ fiscal se comunică cu prioritate prin poștă, printr-o scrisoare recomandată cu confirmare de primire. Potrivit Direcției Generale a Finanțelor Publice ...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2011, 16:40
(7950 vizualizări -
0 comentarii)
Bucu: 1000 de cartușe depistate într-un autoturism, confiscate
«Polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat miercuri, 5 octombrie, pe fondul de vînătoare Bucu, pentru prevenirea și combaterea braconajului cinegetic, ocazie ...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2011, 16:19
(10293 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Fără permis, la volan
Polițiștii slobozeni au identificat miercuri, 5 octombrie, pe bulevardul Matei Basarab, un autoturism condus de un bărbat de 31 ani. În urma verificărilor sumare, polițiștii au constat că bărbatul nu avea ...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2011, 16:18
(8277 vizualizări -
0 comentarii)
Slobozia: Infractor prins de polițiști
Miercuri, 5 octombrie, polițiștii slobozeni au prins un tînăr de 22 ani din localitate pe numele căruia exista un mandat de arestare. Individul a fost condamnat de Judecătoria Slobozia la 1 an și 8 luni ...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2011, 16:17
(9646 vizualizări -
0 comentarii)
«Ziua Internațională a Persoanelor Vîrstnice», sărbătorită de Protopopiatul Urziceni
Marți, 4 octombrie, Protopopiatul Urziceni, în colaborare cu Primăria Urziceni, au organizat la clubul pensionarilor din comunitate un eveniment dedicat «Zilei Internaționale a Persoanelor Vîrstnice». ...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2011, 13:05
(11616 vizualizări -
0 comentarii)
ISU Ialomița: Un camion a luat foc
Un autocamion ce se deplasa pe autostrada București-Constanța a luat foc miercuri, 5 octombrie. Pompierii militari de la Garda Fetești au intervenit de urgență pentru stingerea flăcărilor, iar după aproximativ ...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2011, 13:03
(12712 vizualizări -
0 comentarii)
Jilavele: Bătrîn accidentat mortal
Un bătrîn de 87 ani a sfîrșit tragic marți, 4 octombrie, într-un accident rutier. Bărbatul se deplasa pe o bicicletă în comuna Jilavele și a virat brusc și fără să se asigure către stînga, fiind lovit mortal ...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2011, 12:58
(13199 vizualizări -
2 comentarii)
APIA: Depunerea cererilor de plată pentru ajutorul de stat privind ameliorarea raselor de animale
Potrivit unei comunicări APIA, pînă la data de 14 octombrie 2011 inclusiv, se depun cererile de plată pentru ajutorul de stat privind ameliorarea raselor de animale, aferente lunii septembrie 2011. Conform ...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2011, 12:57
(14137 vizualizări -
0 comentarii)
Gheorghe Lazăr: Infractor arestat
Marți, 4 octombrie, polițiștii din Gheorghe Lazăr au prins un bărbat, de 37 ani, din localitate, pe numele căruia era emis un mandat de arestare. Bărbatul era consemnat de Judecătoria Fetești la 2 ani și ...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2011, 12:56
(10493 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Acțiune în traficul rutier
Polițiștii feteșteni au executat o acțiune pentru prevenirea și combaterea accidentelor de circulație și pentru conștientizarea participanților la trafic cu privire la pericolele la care se expun prin nerespectarea ...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2011, 12:55
(12418 vizualizări -
0 comentarii)
DGFP Ialomița: Peste plafonul de 35000 euro, plătitori de TVA
Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita atenționează contribuabilii persoane juridice, care au depășit plafonul legal de scutire de TVA, precum și persoanele fizice autorizate aflate în aceeași ...[citește_toată_știrea]
7 Octombrie 2011, 12:50
(9860 vizualizări -
0 comentarii)
APIA: Subvenții pentru agricultura ecologică
«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii că, pînă la data de 17 octombrie 2011 inclusiv, se pot depune cererile de solicitare a ajutorului specific acordat pentru îmbunătățirea ...[citește_toată_știrea]
6 Octombrie 2011, 08:58
(14545 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Atenție! Inspectorii de muncă fac verificări în domeniul transporturilor!
În perioada 3-28 octombrie 2011, se va desfășura etapa a II-a a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul Transporturilor. Scopul principal al Campaniei îl constituie «Verificarea respectării ...[citește_toată_știrea]
6 Octombrie 2011, 08:53
(9348 vizualizări -
0 comentarii)
Guvern: Subvenții pentru agricultură. Subvenția pe suprafață-172 euro pe hectar!
Executivul a aprobat o hotărîre de guvern care reglementează acordarea de ajutoare de stat producătorilor agricoli pentru perioada 2011-2012, în valoare totală de aproximativ 200 milioane de euro, circa ...[citește_toată_știrea]
6 Octombrie 2011, 08:25
(8776 vizualizări -
2 comentarii)
ISU Ialomița: Joaca copiilor cu chibriturile produce incendii!
Șira de paie a unui localnic din Amara a luat foc luni, 3 octombrie, după ce un copil de doar 5 ani, lăsat nesupravegheat, s-a jucat cu chibriturile în apropiere paielor. Timp de mai bine de jumătate de ...[citește_toată_știrea]
6 Octombrie 2011, 08:03
(14329 vizualizări -
0 comentarii)
APIA: Se depun cererile pentru subvențiile la păsări și porcine
În perioada 1-15 octombrie 2011, se depun cererile inițiale anuale pentru ajutorul de stat privind realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor, respectiv bunăstării și protecției ...[citește_toată_știrea]
6 Octombrie 2011, 08:01
(17301 vizualizări -
0 comentarii)
Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]
4 Octombrie 2011, 17:55
(7181 vizualizări -
0 comentarii)
Patru ialomițeni, arestați
Luni, 3 octombrie, polițiștii ialomițeni au prins 4 persoane, cu vîrste cuprinse între 17 și 40 de ani, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei privative de libertate. Astfel, în urma activităților ...[citește_toată_știrea]
4 Octombrie 2011, 17:47
(11160 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Hoț de pantofi
Polițiștii feteșteni au fost sesizați, luni, 3 octombrie, cu privire la faptul că un bărbat a încercat să fure dintr-un magazin o pereche de pantofi sport, în valoare de 80 lei. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]
4 Octombrie 2011, 17:46
(12602 vizualizări -
0 comentarii)
Mercedes furat din Italia, găsit la Urziceni
O mașină furată din Italia a fost găsită de polițiștii din Urziceni. S-a întîmplat duminică, 2 octombrie, cînd polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi ...[citește_toată_știrea]
4 Octombrie 2011, 08:19
(15611 vizualizări -
0 comentarii)