Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Se fură ca-n codrul primăriilor ialomițene

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (VI)

Se fură ca-n codrul primăriilor ialomițene

În primării se fură ca la colțul străzii. Iar Independent a dezvăluit două dintre cele trei cazuri deja oferite publicității, cînd casierii instituțiilor au îndrăznit la modul grosolan să-și însușească bani din Primărie. Este cazul administrației din Fierbinți-Tîrg, unde casierița a furat 64 mii lei din banii contribuabililor. Și este și cazul Primăriei Brazii, unde casierița și-a însușit în mod ilegal 20 mii de lei. Pentru ambele persoane polițiștii ialomițeni desfășoară anchete penale pentru recuperarea prejudiciului.
Și dacă cele două cazuri au fost date publicității pe parcursul anului precedent, nu la fel s-a întîmplat și cu Primăria Albești, acolo unde casiera instituției s-a folosit... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2011, 06:14 (10124 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bucu: Autoturismul VW Passat al primarului din Gheorghe Lazăr, distrus în totalitate

click pe poză

Luni, 11 aprilie, în apropierea localității Bucu s-a produs un grav accident rutier, în împrejurări încă necunoscute. Incidentul s-a soldat cu rănirea șoferului uneia dintre mașinile implicate. Scenariul accidentului ar fi fost următorul: un autocamion încărcat cu butelii era parcat pe partea dreaptă a carosabilului în direcția Bucu-Slobozia; o Dacia Logan, ce circula în direcția Slobozia-Bucu, a încercat să pătrundă într-o stație de dezmembrări situată pe partea stîngă a direcției de mers; din sens opus o mașină (condusă de șoferul primarului de la Gheorghe Lazăr), s-a ciocnit ușor cu Dacia Logan, ricoșînd sub roțile autocamionului parcat.
Mașina primarului de la Gheorghe Lazăr, un Volkswagen... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2011, 12:33 (16619 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clienți și clientele politice

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (V)

Clienți și clientele politice

Dacă vă gîndeați că neîncasarea impozitelor la bugetul local este singura problemă a administrației locale ialomițene, ei bine vă înșelați! Mai interesant decît atît sînt plățile ilegale și nejustificate, în realitate onorate de primarii ialomițeni după bunul plac și buna cunoștință.
Este cazul Primăriei Axintele, unde ilegalitățile administrative au atins cote alarmante. Pe scurt, povestea penală de la Axintele a început să se scrie în decembrie 2007, cînd Stan&Son SRL Urziceni, o societate comercială cu lipici la licitațiile administrațiilor locale ialomițene, a intrat în posesia unui contract de lucrări la Primăria amintită. Obiectul documentului îl constituia «Reabilitarea și extindere... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2011, 10:16 (16209 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Veniturile locale lipsesc cu desăvârșire

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (IV)

Veniturile locale lipsesc cu desăvîrșire

Neîncasarea veniturilor bugetare este sintagma generală ce demonstrează indiferența primarilor la capitolul încasarea impozitelor și taxelor locale. Iar dacă la toate acestea se mai adaugă și erori în calcularea acestor datorii sau chiar necalcularea acestora, putem analiza diminuarea nejustificată a veniturilor bugetare. Exemplificînd la acest capitol, Primăria Orașului Fierbinți-Tîrg s-a dovedit a fi campioană, dat fiind faptul că, «grație» unei erori de stabilire a impozitului pe teren, bugetul local a fost văduvit de 81 mii lei. Și Primăria Fierbinți nu este singura. Aceeași greșeală administrativă a făcut ca 13 mii lei să se evapore din bugetul local al comunei Maia... De departe însă, cei... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2011, 06:08 (13519 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu s-a înfrățit administrativ cu chinezii

În căutarea sufletului pereche al Sloboziei

Ionașcu s-a înfrățit administrativ cu chinezii

Primarul Gabi Ionașcu e un vizionar. Un geniu neînțeles, un suflet bîntuit de vise urieșești într-un oraș prea mic pentru un edil așa de mare. Așa se explică, ne imaginăm noi, neobosita sa căutare a unui suflet pereche pentru Slobozia (economic și administrativ vorbind, se subînțelege). Și nu oriunde, dragi concetățeni... Căci Bulgaria e prea mică, Europa e insignifiantă, iar America pare un mușuroi de furnici ce nu corespunde necesităților sale fabuloase. Și-atunci, ca orice conducător vrednic și conștient că Slobozia nu e a lui și nici a noastră, ci a urmașilor, urmașilor clienților săi politici, Ionașcu a țintit la cel mai mare și mai puternic partener pe care și l-ar fi dorit vreodată o autoritate... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2011, 16:21 (9032 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (III)

Sporurile ilegale produc găuri în bugetele locale

Legislația cu privire la diminuările salariale este opțională în unitățile administrativ-teritoriale ale județului. Sau cel puțin așa reiese din raportul anual al Camerei de Conturi Ialomița. De la sporuri la prime de vacanțe și de la ore suplimentare la majorări salariale, toate din bugetele locale...
Iar pentru o mai bună cunoaștere a realității gestionării finanțelor locale exemplificăm Primăria Făcăeni, instituția care a reușit, în ciuda tuturor regulilor, să fenteze diminuarea salarială reglementată de legislația în vigoare. Nediminuarea cheltuielilor de personal cu 15% lunar în perioada noiembrie-decembrie 2009, dar și acordarea eronată a unor sporuri de condiții vătămătoare, precum și... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2011, 13:46 (11273 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afacerea radare fixe s-a dovedit ilegală

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (II)

Afacerea radare fixe s-a dovedit ilegală

Cele mai răsunătoare ilegalități în materie fiscală au fost descoperite la primăriile ialomițene care au încheiat parteneriate private pentru amplasarea în localitate a radarelor fixe. Cu tot scandalul național, primarii ialomițeni nu s-au dat în lături să utilizeze această metodă aparent benefică de sporire a veniturilor bugetului local. Tabloul acestei afaceri este relativ simplu. Ingineria financiară a luat ființă undeva în anul 2008, cînd reprezentanții unor firme de profil și-au făcut simțită prezența în județul nostru. În baza unor forme de parteneriat public-privat, aceștia au convins autoritățile locale să le încredințeze problema constatării și aplicării de amenzi la regimul rutier. ... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2011, 10:06 (11991 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Incompetența primarilor ialomițeni (ne) costă

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (I)

Incompetența primarilor ialomițeni (ne) costă

Un recent raport al Curții de Conturi Ialomița demonstrează, încă o dată, modul haotic și total iresponsabil de cheltuire a banilor publici. Ilegalitățile descoperite de instituția amintită în anul 2010 oferă indicii clare de nereguli financiar-contabile și fiscale, dar și abateri grave de la normele de gestionare a banilor comunităților. Toate acestea costă! Ne costă! La nivelul județului Ialomița, prejudiciile aduse bugetelor de stat, la nivel local însumează nu mai puțin de 8,8 milioane lei... Cînd, dar mai ales, cine va achita aceste ilegalități grosolane rămîne să stabilească Curtea de Conturi și, pe alocuri, polițiștii de investigare a fraudelor!

...
Oferit publicității... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2011, 05:46 (12230 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investițiile muncipale s-au oprit pe Brăilei

O mie și una de... gropi! (IV)

Investițiile muncipale s-au oprit pe Brăilei

Așa cum vă precizam mai devreme, din cele 75 de străzi din Slobozia anunțate pentru «reablitare și modernizare», doar două-trei au beneficiat pînă în prezent de intervenții directe. Una dintre acestea este Șoseaua Băilei, pînă în bariera din dreptul Oborului Municipal.

Praf și pulbere
Șoseaua către Brăila este una dintre cele mai aglomerate artere de circulație ale orașului. Cu o lungime de 1550 de metri și o valoare estimată a investiției de 2,2 milioane lei, lucrarea este abandonată în acest moment la jumătate. După cum se poate observa și în fotografie, la acest moment în asfalt s-au căscat deja gropi adînci de 30 de centimetri. Asta în ciuda celor două straturi de... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 15:33 (12380 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Intervenții în oglindă

O mie și una de... gropi! (III)

Intervenții în oglindă

La jumătatea lunii martie, în fața Palatului Administrativ din Slobozia, la o aruncătură de piatră de Primărie, s-a căscat o groapă (vezi foto 1). Imediat, o echipă a SC Urban a intervenit salutar și a înlocuit în mai puțin de 3 ore țeava spartă. Miercuri, 31 martie, pe strada Cuza Vodă, la intersecția cu Ștefan cel Mare, în imediata vecinătate a supermarketului, situația s-a repetat. Adică, vrem să spunem, o altă țeavă s-a spart inundînd strada. Echipa SC Urban a intervenit însă abia joi, pe la orele 9.00. Cînd, după cum iarăși puteți observa în fotografia alăturată (vezi foto 2), doi dintre lucrătorii altei echipe de intervenției se dezmorțeau la relanti așteptînd intervenția excavatorului.... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 12:18 (11357 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Intervenții «în orb» cu tehnologia «Tub în Tub»

O mie și una de... gropi! (II)

Intervenții «în orb» cu tehnologia «Tub în Tub»

Înainte de demararea lucrărilor de înlocuire a țevilor din rețeaua de apă a orașului, primarul Gabi Ionașcu declara că, grație unei proceduri revoluționare, procesul va dura puțin și nu va afecta vizibil asfaltul. La acest moment, declarațiile inițiale se dovedesc hazardate, dacă ni se permite acest eufemism, iar rezultatele sînt catastrofale. Întrebarea este: de ce?

Un oraș prevenit
Proiectul în baza căruia se înlocuiec țevile din rețeaua de apă a orașului a fost realizat de către Tahal Consulting Engineers LTD, angajată în iunie 2008 să realizeze «un proiect pentru reabilitarea sectorului de apă și apă uzată din județul Ialomița». Bucățica de proiect care a vizat ... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 09:22 (12262 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 15,2 milioane euro în asfalt

O mie și una de... gropi! (I)

Investiții de 15,2 milioane euro în asfalt

În anul de grație 2009, Consiliul Local Slobozia aproba un proiect ambițios prin care se promitea reabilitarea și modernizarea unui număr de 75 de străzi. Proiectul -unul multianual, care ar fi trebuit să se întindă pe o perioadă de 4 ani- viza asfaltarea a nu mai puțin de 31670 metri de străzi din municipiul Slobozia pînă la sfîrșitul anului 2012. Valoarea estimată a cheltuielilor generate de această investiție (la nivelul anului 2008) era de 55613971,84 lei, fără TVA. Iar fondurile ar fi trebuit să fie asigurate din cele 50 milioane de lei împrumutate de Primărie de la BCR, din resurse locale și din alocații bugetare guvernamentale. Din 27 mai 2009, data la care a fost aprobată hotărîrea de... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 06:16 (10399 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nițescu rămâne fără Ultex

Fabrica de ulei din Țăndărei se pregătește de faliment

Nițescu rămîne fără Ultex

Marți, 5 aprilie, la primele ore ale dimineții, un grup de 60 de angajați ai Ultex Țăndărei s-a înființat în fața Tribunalului Ialomița, în semn de protest față de deciziile judecătorești în procesul privind falimentul fabricii de ulei. Protestatarii au părăsit locația imediat după ce reprezentanții instanței ialomițene au oferit explicații clare cu privire la stadiul anchetei judecătorești...

Apărători în calea dezastrului
La jumătatea anului precedent, conducerea Ultex Țăndărei a decis deschiderea procedurii de insolvență a fabricii... Aflată într-o situație financiară critică, Ultex Țăndărei invoca datorii reale de aproximativ 1000 de miliarde. Mai interesant decît... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 19:44 (53003 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Asociația Națională a Surzilor din România are peste 31 mii de „sclavi“!»

Gabriel Vîlcu, președinte-voluntar al filialei ialomițene a surzilor

«Asociația Națională a Surzilor din România are peste 31 mii de „sclavi“!»

Filiala ialomițeană a Asociației Naționale a Surzilor din România are circa 40 de membri. Aceștia trebuie să cotizeze anual 100 lei pentru dreptul de a fi reprezentați în caz de nevoie. Din această suma, 20 lei merg obligatoriu la bugetul central al Organizației, condusă în acest moment de Mihai Grecu. Înmulțiți cifra cu 31000 de membri, cît numără Asociația la nivel național și aveți o primă imagine de ansamblu asupra situației. Pe lîngă aceste fonduri, asociațiile locale au obligația de a racola noi membri și de a participa la toate acțiunile impuse de la Centru. Totul, susține Gabriel Vîlcu, pînă nu demult președintele-voluntar al filialei locale, pentru ca milionul de lei noi pe care statul... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 09:21 (68977 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Eroii de fiecare zi de la «Ajutați-ne să înțelegem lumea»

Peste 200 de copii autiști în Ialomița

Eroii de fiecare zi de la «Ajutați-ne să înțelegem lumea»

Nu i-a întrebat nimeni dacă vor. Nu i-a întrebat nimeni dacă pot. Dacă știu. Dacă au puterea să ridice în fiecare zi aceeași cruce... Și totuși nu se plîng! Se ridică în fiecare dimineață gata pentru o nouă zi de luptă, soldați anonimi într-o bătălie în care nu-și permit să moară... Trăiesc din speranțe iluzorii, din bucurii puține și sărace, din frînturile de gesturi ale unor suflete pierdute... Sînt părinții copiilor din cadrul asociației «Ajutați-ne să înțelegem lumea». Eroii de fiecare zi ai unei cauze pe care refuză s-o piardă! Iar în spatele lor se ascund alți și alti părinți... Pentru că, potrivit datelor statistice, Ialomița are în jur de 200 de copii autiști pe care societatea nu este... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2011, 05:46 (18095 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrală electrică pe bază de biomasă la Slobozia

Investiții ascunse sau doar discuții la nivel înalt?

Centrală electrică pe bază de biomasă la Slobozia

Optimismul economic manifestat de guvernanți pare să nu rămînă doar la stadiul de emisiuni tv. Așadar, în timp ce toată lumea promite o relansare a economiei mondiale și, implicit a celei locale, primele semne de dezvoltare încep să apară și la Slobozia. Chiar dacă doar pe hîrtie. Și dacă hîrtia mai este și de ziar, aproape că ne vine a crede că există proiecte investiționale în acest sens. Astfel, aflăm din presa internațională că un mare dezvoltator în domeniul energiei regenerabile cu sediul în Cardiff-Țara Galilor, Eco2, și-ar fi manifestat intenția expresă de a construi în România două centrale electrice pe bază de biomasă. Potrivit celorași declarații, cele două centrale vor fi construite... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2011, 15:34 (9636 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

UPDATE: Cei trei polițiști de frontieră sînt liberi, dar au interdicție de a părăsi țara

Ialomița: 3 agenți ai Poliției de Frontieră, reținuți pentru luare de mită

La data de 31 martie a.c., Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița a dispus reținerea pentru 24 ore a inculpaților Stoica L., Codreanu D.F. și Nicolae R.C., agenți în cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița, Sectorul Poliției de Frontieră Hîrșova, pentru săvîrșirea infracțiunii de luare de mită. În fapt, la data de 16 februarie a.c., ofițerii Direcției Generale Anticorupție-Serviciului Județean Anticorupție Ialomița au fost sesizați de G.M., din Slobozia, cu privire la faptul că, în luna septembrie 2010, în timp ce se deplasa împreună cu alți doi prieteni la pescuit, a fost oprit în trafic de cei trei inculpați care au găsit asupra lor plase de pescuit... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 15:05 (9646 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Pomană bugetară de la primarul Jipa pentru vărul Jipa

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Circul administrativ ialomițean continuă. Astăzi, primarul Jipa și sărmanul buget local al Primăriei pe care o păstorește. De altfel, furnizor principal pentru banii încasați de o rudă a...a...a... Da! V-ați prins! O rudă a primarului de la Gura Ialomiței!

Gura păcătosului adevăr grăiește
Doar că în cazul nostru este vorba despre Gura Ialomiței și primarul Ioan Jipa. Grijuliu la problemele financiare ale vărului Jipa, pardon!, ale unității administrative, a solicitat la începutul anului sprijin guvernamental pentru buna desfășurare a Primăriei Gura Ialomiței. Ghinionul edilului a fost că prefectul Teculescu, mai catolic decît Papa și curios peste măsură dar și persoana... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 11:46 (13954 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Credite cu buletinul, restanțe cu milioanele

Ialomița: Credite cu buletinul, restanțe cu milioanele

Avalanșa de credite bancare s-a oprit de ceva timp. În urmă au rămas doar ratele neachitate și restanțele mai mari decît puterea financiară a contractanților. Ultimele analize ale Băncii Naționale Române demonstrează, o dată în plus, că economia județului suferă carențe majore. La fel și economia familială, dat fiind faptul că ialomițenii nu-și mai pot achita creditele contractate în urmă cu cîțiva ani. La început de an 2011, la nivelul județului se înregistrează în continuare restanțe bancare la cote alarmante, acest aspect clasînd Ialomița în primele locuri în topul județelor cu cele mai mari debite.
Creditele ialomițenilor se măsoară în sute de milioane de lei. La fel și restanțele. Potrivit... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 11:03 (9795 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Trei milioane de euro pentru Constrif SA

Cea mai mare tranzacție din mediul de afaceri local

Trei milioane de euro pentru Constrif SA

Cea mai mare societate de construcții din Ialomița ar fi fost vîndută. Aflată la nivel de informație verificată din mai multe surse, tranzacția demonstrează, dacă mai era necesar, că economia locală este oricum, dar nu profitabilă. Astfel, potrivit unor surse din mediul de afaceri local, Cornel Anghel, managerul Constrif, ar fi decis înstrăinarea societății la care deține capitalul majoritar. Compania ar fi fost vîndută, pentru 3 milioane euro, mult mai cunoscuților Dorinel Umbrărescu și Costel Cășuneanu. La acest moment, vînzarea Constrif s-ar afla la stadiul de precontract, urmînd ca perfectarea documentelor să se realizeze în scurt timp.... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2011, 09:18 (14527 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
257 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ISU Ialomița: Intervenție pe Autostrada Soarelui

Echipajul de descarcerare și paramedicii SMURD din Fetești au intervenit duminică, 15 aprilie 2018, pe Autostrada Soarelui pentru a acorda primul ajutor victimei unui accident de circulație. Este vorba ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 17:15
(4566 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetat penal pentru «dare de mită»

Un tânăr din Ialomița s-a ales cu un dosar penal după ce a încercat să mituiască un polițist de la Circulație. La sfârșitul lunii martie a acestui an, suspectul a fost oprit în trafic, în urmă verificărilor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 18:10
(5068 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Incendiu într-o gospodărie

2 tone de lemne de foc și alte 2 tone de furaje au fost cuprinse de flăcări într-o gospodărie din comuna Scânteia. Focul a fost stins de pompierii Gărzii de Intervenție Țăndărei. De asemenea, flăcările ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 15:10
(5321 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 ani cu executare pentru fapte de corupție

Trimis în judecată după ce procurorii au dovedit că a mituit un polițist cu 500 de euro, inculpatul Gabriel Marian Nicolau a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel București la 3 ani ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 12:35
(6654 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă sunt așteptate vineri, 20 aprilie 2018, să participe la Bursa Generală a Locurilor de Muncă, eveniment organizat la Slobozia, în incinta Centrului Cultural ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 20:20
(9467 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vehicule neînmatriculate

Un bărbat de 60 de ani, din Fetești, a fost identificat pe o șosea din zona localității Stelnica, la volanul unui tractor agricol, fără ca vehiculul să fie înmatriculat. De asemenea, un localnic de 49 de ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 19:25
(5004 vizualizări - 1 comentariu)


IJJ Ialomița: Vindea pește ilegal

Un bărbat de 43 de ani din comuna ialomițeană Bucu a fost identificat de jandarmi pe raza orașului Amara în timp ce comercializa fără drept 11 kilograme de caras. Marfa a fost confiscată, iar cazul a fost ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 18:40
(5871 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția persoanelor aflate în șomaj peste 500 de locuri de muncă în această săptămână. Persoanele interesate pot obține mai multe detalii ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 18:05
(6553 vizualizări - 2 comentarii)


Peste 200 de polițiști ialomițeni, în stradă de Paște

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița vor fi la datorie pentru ca întreaga comunitate să se bucure în liniște și siguranță de Sfintele Sărbători de Paște. Astfel, peste 200 de polițiști vor fi în stradă și ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 17:20
(6972 vizualizări - 0 comentarii)


Taina încondeierii ouălor, împărtășită la Catedrala din Urziceni

Taina încondeierii ouălor, împărtășită la Catedrala din Urziceni

Miercuri, 4 aprilie 2018, în Săptămâna Patimilor, copiii de la Grupul de Cateheză parohial «Vlăstare Ortodoxe» au avut parte de o experiență cu totul deosebită. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 13:10
(6636 vizualizări - 0 comentarii)


Programul magazinelor Kaufland de Paște

Cu prilejul Sărbătorilor de Paște, magazinele Kaufland vor avea un program de funcționare special. Astfel, sâmbătă, 07.04.2018, ora deschiderii va fi 7,00, iar ora închiderii va varia în funcție de magazin ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 12:20
(10202 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Secu, la Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Secu, la Slobozia

În perioada 11-16 aprilie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:45
(10374 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor Pascale

Punctele Enel din județele Constanța, Ialomița, Călărași și Tulcea vor fi închise în zilele de 6 și 9 aprilie 2018,  zile libere legale. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:25
(8871 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Controale ale Serviciului de Investigare a Criminalității Economice

Polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au aplicat  sancțiuni contravenționale în valoare de 50000 de lei în urma unor acțiuni derulate pe raza județului Ialomița. Astfel, marți, 3 aprilie ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:05
(8717 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Prima livrare de purcei din rasa Mangalița

Luni, 2 aprilie 2018, s-a efectuat prima livrare de purcei din rasa Mangalița în cadrul schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2018, 19:15
(8528 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Evaluare a efectivelor de lupi și pisici sălbatice

În baza atribuțiilor ce îi revin conform legislației în vigoare, autoritatea publică centrală pentru protecția mediului realizează studiile de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2018, 16:40
(5674 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

DJST Ialomița
organizează
în perioada 02.04-05.11.2018,
«Concursul local de proiecte
de tineret 2018»

Detalii suplimentare referitoare
la concurs, inclusiv metodologia,
se pot obține de pe site-ul
Ministerului Tineretului și Sportului
www.mts.ro,
site-ul DJST Ialomița www.dsjil.ro
sau de la adresa de e-mail
[email protected]
Anunțul a fost publicat și
în Monitorul Oficial, Partea a VI-a

3 Aprilie 2018, 12:40


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

La sfârșitul de săptămână trecut, 30 martie-1 aprilie a.c., polițiștii rutieri au fost prezenți pe principalele drumuri naționale și județene, pentru asigurarea fluenței traficului, combaterea excesului ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:45
(5078 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni. Amenzi de peste 76000 de lei!

În perioada 26-30 martie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență, pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol, precum și a faptelor ilegale de transport, prelucrare și comercializare ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:20
(7280 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în spații protejate îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferită de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:05
(6763 vizualizări - 0 comentarii)


Controale preventive ale DSVSA Ialomița

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada Sărbătorilor Pascale când, în mod tradițional, consumul de alimente de origine animală si nonanimală crește, Direcția Sanitară Veterinară ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 19:10
(4026 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița așteaptă donatori

Centrul Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță locuitorii județului că începând cu data de luni, 16 aprilie 2018, se va extinde programul de donare de sânge la sediul Centrului, în fiecare zi de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 18:30
(4785 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor» și «ultraj»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de Orășanu Vasile pentru săvârșirea infracțiunilor de «tentativă la ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 19:40
(5767 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Un tânăr de 30 de ani din comuna Munteni Buzău a fost arestat preventiv pentru 30 de zile la Slobozia, sub acuzația de «tâlhărie calificată». Cazul a fost anchetat de procurorii Parchetului de pe lângă ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 16:40
(4835 vizualizări - 2 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 28 martie a.c, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru prevenirea si combaterea faptelor de braconaj piscicol, îndreptate împotriva habitatelor piscicole, a colectării, ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 11:10
(5120 vizualizări - 1 comentariu)


Percheziții în Ialomița într-un dosar de evaziune fiscală cu materiale reciclabile

Potrivit Agerpres, Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Gorj efectuează, miercuri dimineața, 28.03.2018, 30 de percheziții în mai multe județe și în București ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2018, 13:10
(7016 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: A murit sub roțile unei mașini

O bătrână de 83 de ani a fost ucisă în urma unui accident rutier. Tragedia s-a petrecut luni, 26 martie 2018, la Căzănești, când femeia a fost lovită de mașina condusă de un bărbat, de 47 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:55
(6122 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Doi șoferi, de 39 și 52 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați în trafic sub influența buturilor alcoolice. Aceștia aveau concentrații de alcool în aerul expirat de 0,59 și, respectiv ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:40
(5733 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Perieți, arestat pentru «conducere fără permis»

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice și să predea în custodia Penitenciarului Slobozia un bărbat, de 48 de ani, din Perieți, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Acesta ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:35
(5416 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți arestare


IPJ Ialomița: Campanie împotriva violenței domestice

Polițiștii ialomițeni au lansat marți, 27 martie 2018, o campanie de prevenire împotriva violenței domestice. Acțiunea se intitulează «NU violenței domestice» și are ca scop protejarea victimelor acestui ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:20
(5570 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...