Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Se fură ca-n codrul primăriilor ialomițene

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (VI)

Se fură ca-n codrul primăriilor ialomițene

În primării se fură ca la colțul străzii. Iar Independent a dezvăluit două dintre cele trei cazuri deja oferite publicității, cînd casierii instituțiilor au îndrăznit la modul grosolan să-și însușească bani din Primărie. Este cazul administrației din Fierbinți-Tîrg, unde casierița a furat 64 mii lei din banii contribuabililor. Și este și cazul Primăriei Brazii, unde casierița și-a însușit în mod ilegal 20 mii de lei. Pentru ambele persoane polițiștii ialomițeni desfășoară anchete penale pentru recuperarea prejudiciului.
Și dacă cele două cazuri au fost date publicității pe parcursul anului precedent, nu la fel s-a întîmplat și cu Primăria Albești, acolo unde casiera instituției s-a folosit... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2011, 06:14 (10124 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bucu: Autoturismul VW Passat al primarului din Gheorghe Lazăr, distrus în totalitate

click pe poză

Luni, 11 aprilie, în apropierea localității Bucu s-a produs un grav accident rutier, în împrejurări încă necunoscute. Incidentul s-a soldat cu rănirea șoferului uneia dintre mașinile implicate. Scenariul accidentului ar fi fost următorul: un autocamion încărcat cu butelii era parcat pe partea dreaptă a carosabilului în direcția Bucu-Slobozia; o Dacia Logan, ce circula în direcția Slobozia-Bucu, a încercat să pătrundă într-o stație de dezmembrări situată pe partea stîngă a direcției de mers; din sens opus o mașină (condusă de șoferul primarului de la Gheorghe Lazăr), s-a ciocnit ușor cu Dacia Logan, ricoșînd sub roțile autocamionului parcat.
Mașina primarului de la Gheorghe Lazăr, un Volkswagen... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2011, 12:33 (16617 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clienți și clientele politice

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (V)

Clienți și clientele politice

Dacă vă gîndeați că neîncasarea impozitelor la bugetul local este singura problemă a administrației locale ialomițene, ei bine vă înșelați! Mai interesant decît atît sînt plățile ilegale și nejustificate, în realitate onorate de primarii ialomițeni după bunul plac și buna cunoștință.
Este cazul Primăriei Axintele, unde ilegalitățile administrative au atins cote alarmante. Pe scurt, povestea penală de la Axintele a început să se scrie în decembrie 2007, cînd Stan&Son SRL Urziceni, o societate comercială cu lipici la licitațiile administrațiilor locale ialomițene, a intrat în posesia unui contract de lucrări la Primăria amintită. Obiectul documentului îl constituia «Reabilitarea și extindere... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2011, 10:16 (16208 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Veniturile locale lipsesc cu desăvârșire

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (IV)

Veniturile locale lipsesc cu desăvîrșire

Neîncasarea veniturilor bugetare este sintagma generală ce demonstrează indiferența primarilor la capitolul încasarea impozitelor și taxelor locale. Iar dacă la toate acestea se mai adaugă și erori în calcularea acestor datorii sau chiar necalcularea acestora, putem analiza diminuarea nejustificată a veniturilor bugetare. Exemplificînd la acest capitol, Primăria Orașului Fierbinți-Tîrg s-a dovedit a fi campioană, dat fiind faptul că, «grație» unei erori de stabilire a impozitului pe teren, bugetul local a fost văduvit de 81 mii lei. Și Primăria Fierbinți nu este singura. Aceeași greșeală administrativă a făcut ca 13 mii lei să se evapore din bugetul local al comunei Maia... De departe însă, cei... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2011, 06:08 (13519 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu s-a înfrățit administrativ cu chinezii

În căutarea sufletului pereche al Sloboziei

Ionașcu s-a înfrățit administrativ cu chinezii

Primarul Gabi Ionașcu e un vizionar. Un geniu neînțeles, un suflet bîntuit de vise urieșești într-un oraș prea mic pentru un edil așa de mare. Așa se explică, ne imaginăm noi, neobosita sa căutare a unui suflet pereche pentru Slobozia (economic și administrativ vorbind, se subînțelege). Și nu oriunde, dragi concetățeni... Căci Bulgaria e prea mică, Europa e insignifiantă, iar America pare un mușuroi de furnici ce nu corespunde necesităților sale fabuloase. Și-atunci, ca orice conducător vrednic și conștient că Slobozia nu e a lui și nici a noastră, ci a urmașilor, urmașilor clienților săi politici, Ionașcu a țintit la cel mai mare și mai puternic partener pe care și l-ar fi dorit vreodată o autoritate... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2011, 16:21 (9032 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (III)

Sporurile ilegale produc găuri în bugetele locale

Legislația cu privire la diminuările salariale este opțională în unitățile administrativ-teritoriale ale județului. Sau cel puțin așa reiese din raportul anual al Camerei de Conturi Ialomița. De la sporuri la prime de vacanțe și de la ore suplimentare la majorări salariale, toate din bugetele locale...
Iar pentru o mai bună cunoaștere a realității gestionării finanțelor locale exemplificăm Primăria Făcăeni, instituția care a reușit, în ciuda tuturor regulilor, să fenteze diminuarea salarială reglementată de legislația în vigoare. Nediminuarea cheltuielilor de personal cu 15% lunar în perioada noiembrie-decembrie 2009, dar și acordarea eronată a unor sporuri de condiții vătămătoare, precum și... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2011, 13:46 (11273 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afacerea radare fixe s-a dovedit ilegală

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (II)

Afacerea radare fixe s-a dovedit ilegală

Cele mai răsunătoare ilegalități în materie fiscală au fost descoperite la primăriile ialomițene care au încheiat parteneriate private pentru amplasarea în localitate a radarelor fixe. Cu tot scandalul național, primarii ialomițeni nu s-au dat în lături să utilizeze această metodă aparent benefică de sporire a veniturilor bugetului local. Tabloul acestei afaceri este relativ simplu. Ingineria financiară a luat ființă undeva în anul 2008, cînd reprezentanții unor firme de profil și-au făcut simțită prezența în județul nostru. În baza unor forme de parteneriat public-privat, aceștia au convins autoritățile locale să le încredințeze problema constatării și aplicării de amenzi la regimul rutier. ... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2011, 10:06 (11991 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Incompetența primarilor ialomițeni (ne) costă

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (I)

Incompetența primarilor ialomițeni (ne) costă

Un recent raport al Curții de Conturi Ialomița demonstrează, încă o dată, modul haotic și total iresponsabil de cheltuire a banilor publici. Ilegalitățile descoperite de instituția amintită în anul 2010 oferă indicii clare de nereguli financiar-contabile și fiscale, dar și abateri grave de la normele de gestionare a banilor comunităților. Toate acestea costă! Ne costă! La nivelul județului Ialomița, prejudiciile aduse bugetelor de stat, la nivel local însumează nu mai puțin de 8,8 milioane lei... Cînd, dar mai ales, cine va achita aceste ilegalități grosolane rămîne să stabilească Curtea de Conturi și, pe alocuri, polițiștii de investigare a fraudelor!

...
Oferit publicității... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2011, 05:46 (12230 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investițiile muncipale s-au oprit pe Brăilei

O mie și una de... gropi! (IV)

Investițiile muncipale s-au oprit pe Brăilei

Așa cum vă precizam mai devreme, din cele 75 de străzi din Slobozia anunțate pentru «reablitare și modernizare», doar două-trei au beneficiat pînă în prezent de intervenții directe. Una dintre acestea este Șoseaua Băilei, pînă în bariera din dreptul Oborului Municipal.

Praf și pulbere
Șoseaua către Brăila este una dintre cele mai aglomerate artere de circulație ale orașului. Cu o lungime de 1550 de metri și o valoare estimată a investiției de 2,2 milioane lei, lucrarea este abandonată în acest moment la jumătate. După cum se poate observa și în fotografie, la acest moment în asfalt s-au căscat deja gropi adînci de 30 de centimetri. Asta în ciuda celor două straturi de... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 15:33 (12380 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Intervenții în oglindă

O mie și una de... gropi! (III)

Intervenții în oglindă

La jumătatea lunii martie, în fața Palatului Administrativ din Slobozia, la o aruncătură de piatră de Primărie, s-a căscat o groapă (vezi foto 1). Imediat, o echipă a SC Urban a intervenit salutar și a înlocuit în mai puțin de 3 ore țeava spartă. Miercuri, 31 martie, pe strada Cuza Vodă, la intersecția cu Ștefan cel Mare, în imediata vecinătate a supermarketului, situația s-a repetat. Adică, vrem să spunem, o altă țeavă s-a spart inundînd strada. Echipa SC Urban a intervenit însă abia joi, pe la orele 9.00. Cînd, după cum iarăși puteți observa în fotografia alăturată (vezi foto 2), doi dintre lucrătorii altei echipe de intervenției se dezmorțeau la relanti așteptînd intervenția excavatorului.... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 12:18 (11350 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Intervenții «în orb» cu tehnologia «Tub în Tub»

O mie și una de... gropi! (II)

Intervenții «în orb» cu tehnologia «Tub în Tub»

Înainte de demararea lucrărilor de înlocuire a țevilor din rețeaua de apă a orașului, primarul Gabi Ionașcu declara că, grație unei proceduri revoluționare, procesul va dura puțin și nu va afecta vizibil asfaltul. La acest moment, declarațiile inițiale se dovedesc hazardate, dacă ni se permite acest eufemism, iar rezultatele sînt catastrofale. Întrebarea este: de ce?

Un oraș prevenit
Proiectul în baza căruia se înlocuiec țevile din rețeaua de apă a orașului a fost realizat de către Tahal Consulting Engineers LTD, angajată în iunie 2008 să realizeze «un proiect pentru reabilitarea sectorului de apă și apă uzată din județul Ialomița». Bucățica de proiect care a vizat ... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 09:22 (12262 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 15,2 milioane euro în asfalt

O mie și una de... gropi! (I)

Investiții de 15,2 milioane euro în asfalt

În anul de grație 2009, Consiliul Local Slobozia aproba un proiect ambițios prin care se promitea reabilitarea și modernizarea unui număr de 75 de străzi. Proiectul -unul multianual, care ar fi trebuit să se întindă pe o perioadă de 4 ani- viza asfaltarea a nu mai puțin de 31670 metri de străzi din municipiul Slobozia pînă la sfîrșitul anului 2012. Valoarea estimată a cheltuielilor generate de această investiție (la nivelul anului 2008) era de 55613971,84 lei, fără TVA. Iar fondurile ar fi trebuit să fie asigurate din cele 50 milioane de lei împrumutate de Primărie de la BCR, din resurse locale și din alocații bugetare guvernamentale. Din 27 mai 2009, data la care a fost aprobată hotărîrea de... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 06:16 (10398 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nițescu rămâne fără Ultex

Fabrica de ulei din Țăndărei se pregătește de faliment

Nițescu rămîne fără Ultex

Marți, 5 aprilie, la primele ore ale dimineții, un grup de 60 de angajați ai Ultex Țăndărei s-a înființat în fața Tribunalului Ialomița, în semn de protest față de deciziile judecătorești în procesul privind falimentul fabricii de ulei. Protestatarii au părăsit locația imediat după ce reprezentanții instanței ialomițene au oferit explicații clare cu privire la stadiul anchetei judecătorești...

Apărători în calea dezastrului
La jumătatea anului precedent, conducerea Ultex Țăndărei a decis deschiderea procedurii de insolvență a fabricii... Aflată într-o situație financiară critică, Ultex Țăndărei invoca datorii reale de aproximativ 1000 de miliarde. Mai interesant decît... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 19:44 (53003 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Asociația Națională a Surzilor din România are peste 31 mii de „sclavi“!»

Gabriel Vîlcu, președinte-voluntar al filialei ialomițene a surzilor

«Asociația Națională a Surzilor din România are peste 31 mii de „sclavi“!»

Filiala ialomițeană a Asociației Naționale a Surzilor din România are circa 40 de membri. Aceștia trebuie să cotizeze anual 100 lei pentru dreptul de a fi reprezentați în caz de nevoie. Din această suma, 20 lei merg obligatoriu la bugetul central al Organizației, condusă în acest moment de Mihai Grecu. Înmulțiți cifra cu 31000 de membri, cît numără Asociația la nivel național și aveți o primă imagine de ansamblu asupra situației. Pe lîngă aceste fonduri, asociațiile locale au obligația de a racola noi membri și de a participa la toate acțiunile impuse de la Centru. Totul, susține Gabriel Vîlcu, pînă nu demult președintele-voluntar al filialei locale, pentru ca milionul de lei noi pe care statul... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 09:21 (68972 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Eroii de fiecare zi de la «Ajutați-ne să înțelegem lumea»

Peste 200 de copii autiști în Ialomița

Eroii de fiecare zi de la «Ajutați-ne să înțelegem lumea»

Nu i-a întrebat nimeni dacă vor. Nu i-a întrebat nimeni dacă pot. Dacă știu. Dacă au puterea să ridice în fiecare zi aceeași cruce... Și totuși nu se plîng! Se ridică în fiecare dimineață gata pentru o nouă zi de luptă, soldați anonimi într-o bătălie în care nu-și permit să moară... Trăiesc din speranțe iluzorii, din bucurii puține și sărace, din frînturile de gesturi ale unor suflete pierdute... Sînt părinții copiilor din cadrul asociației «Ajutați-ne să înțelegem lumea». Eroii de fiecare zi ai unei cauze pe care refuză s-o piardă! Iar în spatele lor se ascund alți și alti părinți... Pentru că, potrivit datelor statistice, Ialomița are în jur de 200 de copii autiști pe care societatea nu este... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2011, 05:46 (18095 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrală electrică pe bază de biomasă la Slobozia

Investiții ascunse sau doar discuții la nivel înalt?

Centrală electrică pe bază de biomasă la Slobozia

Optimismul economic manifestat de guvernanți pare să nu rămînă doar la stadiul de emisiuni tv. Așadar, în timp ce toată lumea promite o relansare a economiei mondiale și, implicit a celei locale, primele semne de dezvoltare încep să apară și la Slobozia. Chiar dacă doar pe hîrtie. Și dacă hîrtia mai este și de ziar, aproape că ne vine a crede că există proiecte investiționale în acest sens. Astfel, aflăm din presa internațională că un mare dezvoltator în domeniul energiei regenerabile cu sediul în Cardiff-Țara Galilor, Eco2, și-ar fi manifestat intenția expresă de a construi în România două centrale electrice pe bază de biomasă. Potrivit celorași declarații, cele două centrale vor fi construite... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2011, 15:34 (9636 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

UPDATE: Cei trei polițiști de frontieră sînt liberi, dar au interdicție de a părăsi țara

Ialomița: 3 agenți ai Poliției de Frontieră, reținuți pentru luare de mită

La data de 31 martie a.c., Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița a dispus reținerea pentru 24 ore a inculpaților Stoica L., Codreanu D.F. și Nicolae R.C., agenți în cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița, Sectorul Poliției de Frontieră Hîrșova, pentru săvîrșirea infracțiunii de luare de mită. În fapt, la data de 16 februarie a.c., ofițerii Direcției Generale Anticorupție-Serviciului Județean Anticorupție Ialomița au fost sesizați de G.M., din Slobozia, cu privire la faptul că, în luna septembrie 2010, în timp ce se deplasa împreună cu alți doi prieteni la pescuit, a fost oprit în trafic de cei trei inculpați care au găsit asupra lor plase de pescuit... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 15:05 (9646 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Pomană bugetară de la primarul Jipa pentru vărul Jipa

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Circul administrativ ialomițean continuă. Astăzi, primarul Jipa și sărmanul buget local al Primăriei pe care o păstorește. De altfel, furnizor principal pentru banii încasați de o rudă a...a...a... Da! V-ați prins! O rudă a primarului de la Gura Ialomiței!

Gura păcătosului adevăr grăiește
Doar că în cazul nostru este vorba despre Gura Ialomiței și primarul Ioan Jipa. Grijuliu la problemele financiare ale vărului Jipa, pardon!, ale unității administrative, a solicitat la începutul anului sprijin guvernamental pentru buna desfășurare a Primăriei Gura Ialomiței. Ghinionul edilului a fost că prefectul Teculescu, mai catolic decît Papa și curios peste măsură dar și persoana... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 11:46 (13954 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Credite cu buletinul, restanțe cu milioanele

Ialomița: Credite cu buletinul, restanțe cu milioanele

Avalanșa de credite bancare s-a oprit de ceva timp. În urmă au rămas doar ratele neachitate și restanțele mai mari decît puterea financiară a contractanților. Ultimele analize ale Băncii Naționale Române demonstrează, o dată în plus, că economia județului suferă carențe majore. La fel și economia familială, dat fiind faptul că ialomițenii nu-și mai pot achita creditele contractate în urmă cu cîțiva ani. La început de an 2011, la nivelul județului se înregistrează în continuare restanțe bancare la cote alarmante, acest aspect clasînd Ialomița în primele locuri în topul județelor cu cele mai mari debite.
Creditele ialomițenilor se măsoară în sute de milioane de lei. La fel și restanțele. Potrivit... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 11:03 (9795 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Trei milioane de euro pentru Constrif SA

Cea mai mare tranzacție din mediul de afaceri local

Trei milioane de euro pentru Constrif SA

Cea mai mare societate de construcții din Ialomița ar fi fost vîndută. Aflată la nivel de informație verificată din mai multe surse, tranzacția demonstrează, dacă mai era necesar, că economia locală este oricum, dar nu profitabilă. Astfel, potrivit unor surse din mediul de afaceri local, Cornel Anghel, managerul Constrif, ar fi decis înstrăinarea societății la care deține capitalul majoritar. Compania ar fi fost vîndută, pentru 3 milioane euro, mult mai cunoscuților Dorinel Umbrărescu și Costel Cășuneanu. La acest moment, vînzarea Constrif s-ar afla la stadiul de precontract, urmînd ca perfectarea documentelor să se realizeze în scurt timp.... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2011, 09:18 (14527 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
253 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Miercuri, 7 iunie 2017, preoții parohiilor din municipiul Slobozia, în frunte cu părintele Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia, alături ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 15:20
(7154 vizualizări - 0 comentarii)


DADP execută lucrări de dezinsecție la Slobozia

În perioada 12-28 iunie 2017, între orele 7,30-16,30, Primăria Slobozia va executa lucrări de dezinsecție pe domeniul public, respectiv la parterul blocurilor, parterul blocurilor de locuit, realizându ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 20:25
(5416 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Simpozion «Școala și viața»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Casa Corpului Didactic Ialomița organizează miercuri, 14 iunie 2017, a XXXVIII-a ediție a simpozionului «Școala și viața». Evenimentul se desfășoară în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 18:25
(5895 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosare penale pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis dosare penale pe numele a patru tineri, cu vârste cuprinse între 15 și 22 de ani, sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au pătruns în sediul unei firme din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 17:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examene de Bacalaureat, în siguranță

Efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 6-30 iunie 2017, ordinea și siguranța publică la mai multe ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 23:27
(6186 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza interjudețeană a concursului «Cu viața mea apăr viața»

Joi, 8 iunie 2017, începând cu orele 10,00, se va desfășura faza interjudețeană a concursului de elevi «Cu viața mea apăr viața». Echipele clasate pe primele locuri la ciclurile gimnazial și liceal ale ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 21:20
(8034 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Primul tău loc de muncă EURES

«Your first EURES job» este o schemă de mobilitate a locurilor de muncă din Uniunea Europeană care își dorește să ajute tinerii din Europa să își găsească un loc de muncă sau oportunități de instruire la ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 19:25
(5575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ANOFM EURES


Lapte stricat la școlile din Buești și Sălcioara!

Laptele distribuit prin programul «Cornul și Laptele» este un pericol pentru sănătatea elevilor din Ialomița. Școlile Gimnaziale Sălcioara și Buești au sesizat recent Direcția Sanitară Veterinară și pentru ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 22:40
(6849 vizualizări - 0 comentarii)


Spectacol pentru copii, organizat de Protoieria Urziceni

Protopopiatul Urziceni a marcat și anul acesta Ziua Internațională a Copilului prin desfășurarea evenimentului «Zâmbet de copil». Manifestarea se află la a IX-a ediție și a constat în prezentarea unui spectacol ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 21:20
(6050 vizualizări - 0 comentarii)


Opt feteșteni, la spital cu toxiinfecție alimentară după ce au consumat brânză din piață. Producătorul a fost amendat de DSVSA Ialomița!

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat 49,64 de kilograme de brânză telemea și au amendat cu 1000 de lei administratorul firmei care a produs ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:25
(10275 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat preventiv pentru că și-a agresat tatăl

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au solicitat miercuri, 31 mai 2017, arestarea preventivă a inculpatului Ioan Andreas Ferar. Acesta este acuzat de faptul că și-ar ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:05
(6353 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs interjudețean de Geografie, desfășurat la Slobozia

Slobozia a fost anul acesta gazda concursului interjudețean de Geografie «Terra, de la poveste la realitate». 62 de elevi din 10 județe ale țării, printre care Dolj, Brașov, Teleorman, Buzău, Ialomița, ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 17:10
(6621 vizualizări - 4 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără focare de gripă aviară

În urma analizei modelelor de evoluție a Influenței Aviare de Înaltă Patogenitate atât la nivel European, căt și pe teritoriul național, prin intermediul supravegherii active și pasive, s-a constatat lipsa ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 19:10
(6312 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Prin grija și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a primit o donație de la Sectorul ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:55
(6891 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural național»

Poliția Română și Fundația «Collegium XXI», în calitate de inițiator al proiectului, organizează și desfășoară, în parteneriat, proiectul educațional național «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:15
(6216 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Polițiștii ialomițeni organizează marți, 30 mai a.c., în intervalul 9,00-11,00, «Ziua Porților Deschise» pentru copiii care doresc să cunoască polițiștii și activitatea acestora. Astfel, cu ocazia «Zilei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 18:40
(6220 vizualizări - 0 comentarii)


Punctele Enel, închise pe 1, 2 și 5 iunie 2017

Toate Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele 1, 2 iunie, precum și 5 iunie 2017. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după programul obișnuit ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 16:50
(5297 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ENEL


AJOFM Ialomița: Atestarea și certificarea întreprinderilor sociale/întreprinderilor sociale de inserție

În cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița s-a înființat Compartimentul de Economie Socială ce are ca obiectiv consolidarea coeziunii economice și sociale, ocuparea forței de muncă ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 15:45
(6615 vizualizări - 0 comentarii)


30 mai-12 ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție

Direcția Generală Anticorupție a fost înființată în contextul procesului de aderare la Uniunea Europeană, ca structură specializată pentru prevenirea și combaterea corupției în rândul personalului Ministerului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 14:35
(6757 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Voluntarii «Interact», acțiune de «Ziua Internațională a Copilului»

Voluntarii Clubului «Interact» Slobozia organizează pentru a doua oară consecutiv evenimentul «Tărâmul Copilăriei». Evenimentul va avea loc în jurul Ciupercuței din Parcul Tineretului de la Catedrală, desigur ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 12:15
(3940 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița, program normal pentru donatorii de sânge

Chiar dacă urmează minivacanța de Rusalii cu 5 zile libere pentru angajații din sistemul public, Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță că programul de lucru cu donatorii de sânge se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 11:05
(7993 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 5 mașini s-au ciocnit în trafic

Reprezentanții Centrului Infotrafic al Poliției Române informează că în dimineața zilei de sâmbătă, 27 mai 2017, în zona localitțății Coșereni s-a pertecut un accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2017, 13:25
(6733 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal la Fetești și Slobozia

Joi, 25 mai a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat acțiuni pe linia verificării respectării regimului armelor și munițiilor. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:10
(41668 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pietonii, amendați cu 13000 de lei

Joi, 25 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru prevenirea accidentelor de circulație, în special a celor produse pe fondul indisciplinei ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:05
(4882 vizualizări - 1 comentariu)


ANUNȚ

Subscrisul Partidul Ialomițenilor, în conformitate cu Legea nr. 334/2006 din 17 iulie 2006, privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, a înregistrat la Autoritatea Electorală Permanentă-Filiala Ialomița, cei doi mandatari financiari pentru alegerile locale parțiale din data de 11 iunie 2017 astfel:
-Nechifor Maria-mandatar financiar coordonator inregistrat în data de 25.05.2017
-Croitoru Denca Luminița-mandatar financiar teritorial înregistrat în data de 26.05.2017

26 Mai 2017, 17:05


«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

Joi, 25 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au derulat manifestări publice dedicate Zilei Eroilor, polițiștii ialomițeani adoptând măsuri speciale pentru siguranța celor care au participat la aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:10
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campania Națională în domeniul construcțiilor

În perioada 9-13 mai 2017 s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului de respectare a cerințelor minime de securitate și sănătate în muncă ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:05
(5719 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 174,80 milioane de lei la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în primele luni ale anului 2017 la bugetul general consolidat  suma de 174,80 milioane de lei, ceea ce reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 14:30
(5713 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița controlează centrele de prelucrare a laptelui

Având în vedere că în această perioadă se înregistrează o creștere a producției de lapte și a consumului de produse lactate, DSVSA Ialomița a intensificat acțiunile de control în centrele de prelucrare ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 12:55
(6662 vizualizări - 0 comentarii)


«Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», biografie semnată de preot Adrian Lucian Scărlătescu

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, a apărut volumul «Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», sub semnătura Părintelui Adrian Lucian Scărlătescu, care cuprinde biografia Părintelui ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 20:50
(8805 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...