Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mașina pădurarului, incendiată de hoții de lemne

Exclusiv: E groasă-n Pădurea «Groasa» cu clanul Odică!

Mașina pădurarului, incendiată de hoții de lemne


Mafia pădurilor a atacat din nou la Groasa. Noaptea trecută, joi spre vineri, 9/10 septembrie a.c., un recidivist a incendiat mașina unui pădurar pe motiv că acesta din urmă a reclamat Poliției furtul unor lemne. La cîteva ore după ce a fost prins, hoțul a fost eliberat, imediat acesta aruncînd în aer mașina pădurarului!

Vestul sălbatic s-a mutat la Groasa
Că în Pădurea Groasa se fură ca-n codru nu este o noutate. Că dosarele penale rămîn doar în analele polițiștilor sau procurorilor pînă la casare este la fel de cunoscut. Că pădurarii sau paznicii de vînătoare sînt umiliți și nu pot stăpîni fenomenul a ajuns, de asemenea, o obișnuință. Legea la Groasa are un singur... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2010, 16:41 (24126 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Școlile ialomițene, între termene de igienizări

Cu sau fără autorizații, clopoțelul va suna

Școlile ialomițene, între termene de igienizări

Cu doar o săptămînă înainte de primul clopoțel, o parte dintre școlile ialomițene nu sînt pregătite să-și primească elevii. Asta în timp ce Inspectoratul Școlar Ialomița amînă de pe o zi pe alta reactualizarea unei situații privind stadiul igienizării unităților de învățămînt. Școli cu autorizații de funcționare retrase sau programe de conformare în curs, fără grupuri sanitare sau apă curentă, toate se chinuie să reușească să-și deschidă porțile în noul an școlar.

Autorizarea pe hîrtie
Potrivit unei situații a Direcției de Sănătate Publică, la acest moment în Ialomița funcționează 161 de unități școlare. Dintre acestea, 159 sînt autorizate în baza unei declarații pe... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2010, 08:42 (17927 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: școli Ialomița

Click aici

EVENIMENT

Inițiativă inedită la Fetești

Centru de Cercetare Veterinară unic în România

Geronimo Brănescu, medic veterinar din Fetești, vrea să pună pe picioare un proiect mai mult decît ambițios. «Centru de cercetare, producție și promovare de remedii medicamentoase» este obiectivul principal al programului. Programul investițional de 1 milion de euro este acoperit, în totalitate, din fonduri europene.
În curînd, Feteștiul se va putea lăuda cu un Centru de Cercetare unic la nivel național. O echipă de medici veterinari din localitate, Geronimo Brănescu și soția sa, farmacist, lucrează la implementarea unui proiect european a cărui finalitate urmează să facă faimă municipiului Fetești. Medici, profesori și cercetători naționali vor să dezvolte la Fetești un Centru de Cercetare... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2010, 07:01 (20610 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Prefectul Teculescu blochează bugetele administrațiilor locale

Dacă ar face toți prefecții politici miere...

Prefectul Teculescu blochează bugetele administrațiilor locale

Marți, 7 septembrie, în cadrul ședinței de Consiliu Județean, prefectul Mădălin Teculescu și-a anunțat hotărîrea de blocare a bugetelor locale în toate unitățile administrative ale Ialomiței. Decizia, una fără precedent la nivelul Prefecturii Ialomița, ridică în aer eforturile investiționale ale primăriilor din ultimul an. Gestul prefectului este considerat de reprezentanții partidelor de opoziție o gafă monumentală dicatată de la Centru. În condițiile în care hotărîrea prefectului rămîne validă, puținele localități care au în derulare proiecte cu finanțare europeană vor pierde aceste investiții...

Teculescu nu e la prima bîlbă
Intransigența administrativă de fațadă... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2010, 12:54 (19100 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașele de mucava ale Ialomiței

Orașele de mucava ale Ialomiței

În așteptarea unei Strategii județene de dezvoltare pentru următoarele trei cincinale, Ialomița se confruntă cu probleme grave precum sărăcia populației, depopularea și declinul economic. În ciuda acestor semnale negative, județul continuă să se mîndrească cu 7 orașe. Cum patru dintre acestea au fost moștenite de pe vremea cînd guvernanții de azi erau doar simpli activiști în PCR, nu vom insista prea mult asupra lor. Vom încerca însă să identificăm la cele trei orașe nou-nouțe ale județului elementele ce le legitimează drept orașe...

Picioarele de lut ale orașelor ialomițene
Ialomița înregistrează un declin constant al populației active. Ponderea populației sub 15 ani... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2010, 08:24 (21059 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița îngroapă județul în datorii

După modelul Ionașcu

Consiliul Județean Ialomița îngroapă județul în datorii

În vreme ce președintele Silvian Ciupercă înfierează proletar risipa bugetară a guvernului Boc, laboratoarele interne ale instituției pe care o conduce moșesc noi și noi proiecte menite să alimenteze grandomania adminstrativă județeană. Ultimul dintre acestea s-a concretizat marți, 7 septembrie, într-un proiect de hotărîre supus atenției consilierilor județeni, prin care Consiliul Județean își anunță intenția de a împrumuta 25 milioane de lei pentru o perioadă de 4 ani.

Bani pentru investițiile partidului
Consiliul Județean Ialomița a supus marți, 7 septembrie, atenției consilierilor județeni un proiect de hotărîre prn care propunea «aprobarea contractării unei finanțări... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2010, 16:25 (18550 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuitorii din Căzănești plătesc impozite de 7 ori mai mari decât Primăria

Aberații administrative

Locuitorii din Căzănești plătesc impozite de 7 ori mai mari decît Primăria

Orașul Căzănești n-a mai fost mediatizat din 25 aprilie 2010, data la care locuitorii au participat la Referendumul pentru revenirea la statutul de comună. Atunci cei 3000 de locuitori, cîți numără orașul, au ratat șansa istorică de a redeveni la statutul de comună și de a-și rezolva problemele administrative care au stat la baza declanșării Referendumului. Șansa au ratat-o, dar problemele au rămas. Cea pe care o relatăm mai jos se poate încadra lejer la aberații administrative tipic românești.

Primărie în zona C
În 2005, cînd Căzănești a fost obligat ca oraș să aplice prevederile Legii 571 privind zonarea orașului, Consiliul Local de la acea vreme a decis încadrarea... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2010, 06:14 (17820 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești, reținut

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești, reținut

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești a fost reținut și eliberat ulterior de judecătorii constănțeni. De fapt, Dragomir făcea parte din grupul celor nouă inspectori ai Autorității Rutiere Române Constanța și ai Direcției Regionale Drumuri și Poduri Constanța reținuți în noaptea de vineri, 3 septembrie, de către procurorii de la lîngă Tribunalul Constanța. La doar o zi distanță, sîmbătă, 4 septembrie, cei nouă au fost eliberați, motivația fiind una de-a dreptul bizară. Magistrații constănțeni au apreciat că se impune eliberarea imediată a celor nouă pe motiv că propunerea de arestare preventivă a fost făcută de o instituție necompetentă, respectiv Parchetul de pe lîngă tribunalul Constanța... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2010, 17:20 (21658 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitare tardivă pentru proiectele ialomițene din cadrul Măsurii 322

Este de notorietate scandalul respingerii celor 36 de proiecte depuse de autoritățile locale din Ialomița pentru accesarea fondurilor europene în cadrul Măsurii 322 privind «renovarea și dezvoltarea satelor». Independent a prezentat în decursul lunii iunie filmul acestui eșec răsunător al autorităților locale, explicînd cum a fost posibil ca, din cauza dezinteresului general, Ialomița să piardă investiții potențiale de 360 de milioane de lei. La două luni de la evenimente, pe 17 august, Raportul Contestațiilor în cadrul Măsurii 322 ridică punctajul pentru unul dintre proiectele depuse de autoritățile ialomițene!

Învinși, dar nu resemnați
Raportul contestațiilor din cadrul... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2010, 05:48 (12054 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rampele de gunoi ard mocnit

Gestionarea deșeurilor în Ialomița, un eșec fierbinte

Rampele de gunoi ard mocnit

Vă mai aduceți aminte de cele 200 de rampe de gunoi finanțate din bani europeni care ar fi trebuit să salveze Ialomița din marea de deșeuri în care se scufundă de cîțiva ani încoace?! Ei bine, noi nu! Adică nu ne-am mai amintit pînă deunăzi, cînd am văzut arzînd în arșița amiezii platforma de compost a comunei Sărățeni, la nici 200 de metri de DN2A. Un incident la fel de potrivit ca oricare altul pentru a reaminti cum se derulează unul dintre cele mai răsunătoare eșecuri pe bani europeni din Ialomița.

Arde rampa!
Pentru cei ce tranzitează Ialomița, rampele de gunoi sînt deja un spectacol obișnuit în peisajul ialomițean al ultimei jumătăți de an. Construite în regim de... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2010, 10:12 (19175 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tragic accident rutier în apropierea localității Bucu

Directorul Școlii «Spiru Haret» din Țăndărei a decedat pe loc

click pe poză

Un tragic accident rutier s-a petrecut în dimineața de vineri, 3 septembrie, în apropierea localității Bucu. Un autoturism condus de o femeie, de 47 ani, s-a zdrobit, conducătorul auto decedînd pe loc.
Puțin după orele 7,30, Poliția era anunțată despre producerea unui accident rutier. Din primele cercetări efectuate la fața locului polițiștii au concluzionat că incidentul s-ar fi produs ca urmare a pierderii controlului autovehiculului de către femeie...
Mașina condusă de Georgeta Alexandrescu, de 47 ani, din Slobozia, se deplasa pe direcția Slobozia-Țăndărei. Puțin înainte de intrarea în localitatea Bucu, șoferul ar fi efectuat o depășire, încadrîndu-se ulterior corespunzător pe sensul... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2010, 10:22 (68196 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Disponibilizările fac ravagii

Singurul inspector de rromi din cadrul Inspectoratului Școlar a rămas cu jumătate de normă

Singurul inspector pe probleme de rromi din județul Ialomița, angajat al Inspectoratului Școlar Județean a rămas cu jumătate de normă. Asta după ce locul de muncă i-a fost afectat de disponibilizările masive operate în aceste zile în sistemul bugetar. Oficial! Neoficial însă, inspectorul de rromi a fost aproape eliminat după ce a adus județului proiecte de sute de mii de euro pentru comunitățile rrome.
După administrația locală, a venit rîndul și instituțiilor deconcetrate la disponibilizări. Directorii au primit liber la dat afară și, după modelul de partid, a plecat cine s-a vrut și nu cine trebuia. Bugetari supărați, mîhniți chiar de deciziile de concediere aleg să acuze conducerile de disponibilizări... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2010, 09:26 (23322 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Miting de complezență

Agricultorii ialomițeni protestează zadarnic

Miting de complezență

Joi, 2 septembrie, în fața Prefecturii, circa 150 de agricultori și arendași din Ialomița au protestat împotriva Guvernului, atrăgînd atenția asupra «crizei profunde, accentuată de lipsa unor politici agricole coerente prin care trece agricultura românească».
Protestul vine ca urmare a ultimatumului acordat de Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România miniștrilor Agriculturii și Finanțelor, ultimatum în care se cerea acestora idetificarea unor soluții concrete de susținere a producătorilor agricoli. Prezent la proteste, Marin Nedu, președintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița a declarat: «Știm că este un protest inutil. Dar sprerăm că după întîlnirea pe care o vom avea astăzi cu prefectul județului Ialomița, acesta să facă toate demersurile necesare pentru a susține revendicările noastre la nivelul Guvernului»... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2010, 17:17 (22268 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SOS URBAN

Furnizorul de apă al comunității, sacrificat pentru liniștea administrativă

SOS URBAN

SC Urban mai are la dispoziție două săptămîni pentru asigurarea condițiilor impuse de Direcția de Sănătate Publică pentru obținerea autorizației sanitare de funcționare, suspendată din 15 martie. Deși reprezentanții societății susțin că au făcut toate demersurile pentru conformare, data scadentă, 17 septembrie, ar putea însemna pentru societate sfîrșitul existenței acesteia ca furnizor local al serviciilor de apă. Scenariul vehiculat este cel al apariției unui alt furnizor și creșterea prețului la apă și canalizare cu peste 20%...

Urban moare, dar nu se predă
Cu conturile blocate de 5 ani, cu pierderi de peste 50 milioane de lei în prima jumătate a anului, cu autorizația... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2010, 19:36 (24651 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Let’s Do It România!», pe drumul cel bun

«Let’s Do It România!», pe drumul cel bun

În timp ce gropile de gunoi improvizate se înmulțesc precum ciupercile după ploaie, un grup de voluntari se chinuie să pună pe picioare cel mai ambițios proiect de curățenie a mediului și zonelor verzi ale țării. «Let’s Do It România!», proiectul național de ecologizare, a ajuns și în Ialomița, unde se află pe drumul cel bun!

Pe 25 septembrie se face curățenie!
Harta gunoaielor ialomițene crește de la o zi la alta. Un grup de voluntari muncește zi de zi pentru implementarea în județul nostru a celui mai vast proiect de curățenie națională. Inițiatorii proiectului propun curățarea mormanelor de gunoi din arealele naturale ale țării într-o singură zi, pe 25 septembrie... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2010, 08:02 (12513 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Heroină la Penitenciarul Slobozia

vezi video

La sfîrșitul săptămînii precedente, duminică, 29 august, polițiștii au descoperit, în bagajele a două femei venite în vizită la pușcăria slobozeană, heroină. Polițiștii au fost sesizați de reprezentanții Penitenciarului Slobozia, după ce au descoperit într-o bucată de kaizer substanțe supecte ce păreau a fi droguri. Sub coordonarea procurorilor DIICOT Ialomița, de la cele două persoane, de 28, respectiv 47 ani, ambele din județul Ilfov, au fost ridicate 31 de biluțe din plastic, de culoare gri, toate ascunse într-o bucată de kaizer în pachetul cu alimente pe care încercau să-l introducă în Penitenciar. «În urma efectuării de investigații în Laboratorul Central de Analiză și Profil al Drogurilor... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 17:02 (21468 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

După modelul Slobozia-Țăndărei, Catrinoiu vrea creșteri salariale pentru angajații Primăriei Fetești

Alba-neagra cu măririle salariale

După modelul Slobozia-Țăndărei, Catrinoiu vrea creșteri salariale pentru angajații Primăriei Fetești

După modelul Primăriilor Slobozia și Țăndărei, administrația locală din Fetești încearcă să-și «miluiască» agajații cu suplimente salariale. Decizia a fost adoptată de consilierii locali într-o ședință de consiliu local convocată la săptămîna precedentă...

...
După ce s-au plimbat pe bani publici în China, după ce au dănțuit într-un spectacol de zile mari în centrul orașului, consilierii locali din muncipiul Fetești o comit din nou, majorînd salariile angajaților din Primărie. Deși măsurile guvernamentale lălăite zilnic la televizoare de autoritățile bucureștene prevedeau o reducre a fondului de salarii din sectorul bugetar cu 25%, la Fetești primarul municipiului exploatează... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 11:38 (19796 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrație cu japca la Stelnica

Angajații primăriilor, mingi de ping-pong pentru edilii locali

Grădina disponibilizaților ialomițeni este mare. Iar cea a celor ce le produc și mai mare. Procesul disponibilizărilor nu este lipsit de supoziții speculații și alte șicane administrative. Conflictele în administrațiile locale mocnesc, iar victimele «răcnesc» alături de vinovați. Prima dintre primăriile unde scandalul administrativ a izbucnit public este Stelnica, acolo unde viceprimarul, în absența primarului, a concediat un angajat ce nu era pe lista disponibilizărilor... Iar concedierea a fost votată în Consiliul Local.

Cînd pisica nu-i la Primărie, Ancuța Zainea concediază abuziv
Strategia de reducere a cheltuielilor bugetare lovește din plin în primăriile ialomițene... [citește_tot_articolul]

30 August 2010, 07:01 (22649 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Copiii sinistraților din Moldova, în Tabăra de la Amara

Minuni administrative!

Copiii sinistraților din Moldova, în Tabăra de la Amara

Oricît ar părea de incredibil, administrația locală este capabilă să facă (rareori, e drept!) și minuni. Una dintre acestea s-a consumat săptămîna trecută, la Amara, acolo unde un grup de 45 de copii dintr-un sat de sinistrați din Moldova a beneficiat de o vacanță de 6 zile suportată integral de administrația locală.

De la Săucești la Amara
Tabăra pentru copii de la Amara a fost în cursul săptămînii care a trecut gazda unui grup de copii din Săucești, Bacău, sat sinistrat la inundațiile din această vară. Potrivit declarațiilor profesorului însoțitor, acești copii au dormit timp de o lună și jumătate pe saltele întinse direct pe pămînt, în adăposturi improvizate. «Cînd... [citește_tot_articolul]

29 August 2010, 11:08 (21026 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Corupție și delapidare la Asociația «Bărăganu»

Bani negri din troscot și loliu

Corupție și delapidare la Asociația «Bărăganu»

Vă mai aminitiți de domnul Niță? Da, da, Niță Ștefan, președintele Asociației «Bărăganu». Domnul acela acuzat de delapidare întrucît o sumă importantă din conturile Asociației a luat calea conturilor personale. Sau același domn care tot a dat mărunt din buze că ar fi ajuns prin ziare că n-ar fi dat șpaga ce nu i s-a cerut. Ei bine, «incoruptibilul» nostru închipuit pare a fi un ditamai coruptul acuzat într-un dosar instrumentat de Parchetul Județean tocmai de corupție!

Ce este Asociația «Bărăganu»?
Asociația «Bărăganu» este, așa cum v-am mai povestit, o entitate care gestionează sau se face că gestionează corespunzător fondurile UE alocate pășunilor ialomițene. Pe scurt... [citește_tot_articolul]

27 August 2010, 14:41 (21663 vizualizări - 6 comentarii)

28 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Proiectile descoperite de copii la groapa de gunoi

7 proiectile, de diferite calibre, au fost descoperite de mai mulți copii care se jucau în apropierea unei gropi de gunoi, pe raza municipiului Fetești. În scurt timp, aceștia și-au anunțat părinții, care ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2015, 17:20
(5066 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: A luat foc acoperișul Căminului Cultural

În seara zilei de sîmbătă, 18 aprilie 2015, o parte din acoperișul Căminului Cultural al localității Ion Roată a fost cuprinsă de flăcări. În momentul izbucnirii incendiului, în interior se aflau mai multe ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2015, 14:45
(5863 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Campanie de depistare a locurilor de muncă vacante

Avînd în vedere prevederile art. 10 din Legea nr. 76/2002, republicată, privind obligativitatea comunicării locurilor de muncă vacante de către angajatori, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2015, 13:25
(4413 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la persoane bănuite de evaziune fiscală

Luni, 20 aprilie 2015, la primele ore ale dimineții, Poliția Română efectuează 15 percheziții domiciliare, pe raza municipiului București și a județelor Ilfov și Ialomița, la persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2015, 10:40
(7480 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 50 de animale, arse de vii la Gheorghe Lazăr

Peste 50 de animale, arse de vii la Gheorghe Lazăr

Un foc deschis, executat în apropierea unui adăpost de animale din localitatea Gheorghe Lazăr, a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu, în urma căruia aproximativ 45 de ovine, 5 porcine ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2015, 16:30
(6483 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Noaptea de Înviere, sărbătorită în liniște

Peste 300 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat, în perioada 10-13 aprilie 2015, pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 15:50
(4511 vizualizări - 0 comentarii)


Accident grav între Movilița și Dridu. 5 victime, mașinile au luat foc!

Luni, 13 aprilie 2015, în jurul orei 11,15, două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier pe DJ101, între localitățile Movilița și Dridu. Un echipaj SMURD de la Secția Urziceni s-a deplasat ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 14:25
(7090 vizualizări - 6 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, a provocat un accident rutier

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 11 aprilie 2015, cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale, unul dintre șoferii implicați părăsind ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 14:20
(7073 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: Accident din cauza exploziei unui cauciuc!

Un accident de circulație s-a produs sîmbătă, 11 aprilie a.c., pe DJ213. Astfel, în timp ce un bărbat, de 63 de ani, din județul Brăila, conducea un autoturism din direcția Brăila către Constanța, a pierdut ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 14:15
(4319 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bărbat salvat de pompieri din rîul Ialomița

În seara zilei de duminică, 12 aprilie 2015, în jurul orei 19,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui tînăr, în vîrstă de 25 de ani, din rîul Ialomița, în zona cartierului Bora ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 14:10
(4210 vizualizări - 0 comentarii)


ANUNȚ

În data de 17.04.2015, orele 11,00,
va avea loc tragerea la sorți
pentru desemnarea
președinților birourilor electorale
ale secțiilor de votare din
Circumscripția Electorală nr. 5 Căzănești,
organizată cu ocazia desfășurării
referendumului local din 26.04.2015,
pentru consultarea populației cu privire
la trecerea localității Căzănești
de la rangul de oraș la cel de comună

14 Aprilie 2015, 13:30


Ialomița: Fără permise sau beți la volan

Polițiștii au oprit pentru control pe DN2, în afara localității Coșereni, un autoturism condus de un tînăr, de 24 de ani, din comuna Moldoveni. Întrucît emana halenă alcoolică, tînărul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 12:15
(6518 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sfînta Icoană a Maicii Domnului de la Mitropolia Iașilor, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

Jandarmii vor asigura, în perioada 15-18 aprilie 2015, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul religios de mare importanță pentru creștinii ialomițeni, respectiv aducerea la Mînăstirea «Sfinții ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2015, 11:15
(12241 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 300 de polițiști, pe stradă de Paște

Peste 300 de polițiști ialomițeni vor acționa zilnic, în perioada 10-13 aprilie 2015, pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică cu ocazia Sfintelor Sărbători Pascale ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2015, 17:20
(4409 vizualizări - 0 comentarii)


Agent de poliție din cadrul IPJ Ialomița, sub control judiciar pentru 60 de zile

Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, «s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Șchiaua Victoraș, agent de poliție în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2015, 22:05
(10372 vizualizări - 13 comentarii)


anunț

După Sărbătorile Pascale 2015
Centrul Medical PHILOS
OFERĂ NOI SERVICII MEDICALE
Gastroenterologie-dr Victor STOICA (Spital Fundeni)
ORL-dr Răzvan FILIP
(Centrul Medical Unirea)

Pentru programări
0243/216.565
0720/134.047
0785/294.451

8 Aprilie 2015, 19:45


Inspector AJPIS Ialomița, trimis în judecată pentru «abuz în serviciu»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a inculpatei Stroe Cleopatra Maria, inspector în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2015, 15:15
(6540 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii martie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 8308 șomeri, din care 2516 șomeri indemnizați, respectiv 5792 șomeri ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 21:15
(4904 vizualizări - 1 comentariu)


PSD Ialomița: Deputatul Marian Neacșu, în America

Deputatul PSD de Ialomița, Marian Neacșu este invitat la Conferința parlamentară globală a Rețelei parlamentare a Băncii Mondiale și a Fondului Monetar Internațional, care va avea loc la Washington și ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 20:20
(4834 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Patron cercetat pentru evaziune fiscală

Administratorul unei unități economice este bănuit de polițiști că nu ar fi emis facturi fiscale pentru vînzări  de peste 16000 de lei. Astfel, în cadrul unei acțiuni pe linie de prevenire și combatere ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 18:50
(4601 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de inspecție a animalelor

În conformitate cu prevederile HG nr. 1156/2013 pentru aprobarea acțiunilor sanitare veterinare cuprinse în Programul acțiunilor de supraveghere, prevenire, control și eradicare a bolilor la animale, a ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 17:55
(4203 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Materiale pirotehnice confiscate, pistol cu bile de cauciuc ridicat de polițiști

Peste 1300 de materiale pirotehnice au fost găsite de polițiștii ialomițeni în urma unei percheziții domiciliare. De asemenea, un pistol de autoapărare a fost confiscat, fiind aplicată și o amendă de 8 ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 17:25
(5864 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Trei ialomițeni pe numele cărora instanțele au emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea au fost identificați de polițiști și încarcerați. Astfel, doi bărbați din comuna Grivița pe numele cărora ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 17:15
(2549 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident cu un tînăr băut la volan

Duminică, 5 aprilie a.c., pe raza municipiului Fetești, s-a petrecut un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului au stabilit că ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 16:50
(4561 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului cinci bărbați, cu vîrste cuprinse între 22 și 39 de ani, care conduceau 3 autovehicule și 2 mopede, fără a poseda permise de conducere pentru vreo categorie ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 16:35
(6219 vizualizări - 0 comentarii)


Buești: Un șofer băut a acroșat o femeie!

Sîmbătă, 4 aprilie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că la Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a prezentat o femeie, în vîrstă de 53 de ani, din Slobozia, care prezenta vătămări corporale ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 16:20
(5689 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Buești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 120 de șoferi sancționați, amenzi de peste 109000 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 3-5 aprilie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 16:10
(6740 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Ciocîrlia

Un incendiu a izbucnit în noapte de duminică spre luni, 5/6 aprilie 2015, în jurul orei 3,00, la locuința unui cetățean din localitatea Ciocîrlia. Pompierii de la Secția Urziceni, un echipaj de prim ajutor ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 15:40
(6671 vizualizări - 0 comentarii)


«Porți Deschise» la ISU Ialomița în săptămîna 6-10 aprilie 2015

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița se alătură, și în acest an, programului inițiat de Ministerul Educației și Cercetării Științifice «Școala altfel: să știi ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2015, 13:25
(6292 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente grave într-o singură zi

Miercuri, 1 aprilie 2015, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere grave în care au fost implicați pietoni. O persoană și-a pierdut viața, iar o alta a fost grav rănită. În jurul orei ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2015, 21:05
(6985 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...