Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prefectul Teculescu blochează bugetele administrațiilor locale

Dacă ar face toți prefecții politici miere...

Prefectul Teculescu blochează bugetele administrațiilor locale

Marți, 7 septembrie, în cadrul ședinței de Consiliu Județean, prefectul Mădălin Teculescu și-a anunțat hotărîrea de blocare a bugetelor locale în toate unitățile administrative ale Ialomiței. Decizia, una fără precedent la nivelul Prefecturii Ialomița, ridică în aer eforturile investiționale ale primăriilor din ultimul an. Gestul prefectului este considerat de reprezentanții partidelor de opoziție o gafă monumentală dicatată de la Centru. În condițiile în care hotărîrea prefectului rămîne validă, puținele localități care au în derulare proiecte cu finanțare europeană vor pierde aceste investiții...

Teculescu nu e la prima bîlbă
Intransigența administrativă de fațadă... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2010, 12:54 (19100 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Orașele de mucava ale Ialomiței

Orașele de mucava ale Ialomiței

În așteptarea unei Strategii județene de dezvoltare pentru următoarele trei cincinale, Ialomița se confruntă cu probleme grave precum sărăcia populației, depopularea și declinul economic. În ciuda acestor semnale negative, județul continuă să se mîndrească cu 7 orașe. Cum patru dintre acestea au fost moștenite de pe vremea cînd guvernanții de azi erau doar simpli activiști în PCR, nu vom insista prea mult asupra lor. Vom încerca însă să identificăm la cele trei orașe nou-nouțe ale județului elementele ce le legitimează drept orașe...

Picioarele de lut ale orașelor ialomițene
Ialomița înregistrează un declin constant al populației active. Ponderea populației sub 15 ani... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2010, 08:24 (21059 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița îngroapă județul în datorii

După modelul Ionașcu

Consiliul Județean Ialomița îngroapă județul în datorii

În vreme ce președintele Silvian Ciupercă înfierează proletar risipa bugetară a guvernului Boc, laboratoarele interne ale instituției pe care o conduce moșesc noi și noi proiecte menite să alimenteze grandomania adminstrativă județeană. Ultimul dintre acestea s-a concretizat marți, 7 septembrie, într-un proiect de hotărîre supus atenției consilierilor județeni, prin care Consiliul Județean își anunță intenția de a împrumuta 25 milioane de lei pentru o perioadă de 4 ani.

Bani pentru investițiile partidului
Consiliul Județean Ialomița a supus marți, 7 septembrie, atenției consilierilor județeni un proiect de hotărîre prn care propunea «aprobarea contractării unei finanțări... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2010, 16:25 (18550 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Locuitorii din Căzănești plătesc impozite de 7 ori mai mari decât Primăria

Aberații administrative

Locuitorii din Căzănești plătesc impozite de 7 ori mai mari decît Primăria

Orașul Căzănești n-a mai fost mediatizat din 25 aprilie 2010, data la care locuitorii au participat la Referendumul pentru revenirea la statutul de comună. Atunci cei 3000 de locuitori, cîți numără orașul, au ratat șansa istorică de a redeveni la statutul de comună și de a-și rezolva problemele administrative care au stat la baza declanșării Referendumului. Șansa au ratat-o, dar problemele au rămas. Cea pe care o relatăm mai jos se poate încadra lejer la aberații administrative tipic românești.

Primărie în zona C
În 2005, cînd Căzănești a fost obligat ca oraș să aplice prevederile Legii 571 privind zonarea orașului, Consiliul Local de la acea vreme a decis încadrarea... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2010, 06:14 (17816 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești, reținut

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești, reținut

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești a fost reținut și eliberat ulterior de judecătorii constănțeni. De fapt, Dragomir făcea parte din grupul celor nouă inspectori ai Autorității Rutiere Române Constanța și ai Direcției Regionale Drumuri și Poduri Constanța reținuți în noaptea de vineri, 3 septembrie, de către procurorii de la lîngă Tribunalul Constanța. La doar o zi distanță, sîmbătă, 4 septembrie, cei nouă au fost eliberați, motivația fiind una de-a dreptul bizară. Magistrații constănțeni au apreciat că se impune eliberarea imediată a celor nouă pe motiv că propunerea de arestare preventivă a fost făcută de o instituție necompetentă, respectiv Parchetul de pe lîngă tribunalul Constanța... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2010, 17:20 (21658 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitare tardivă pentru proiectele ialomițene din cadrul Măsurii 322

Este de notorietate scandalul respingerii celor 36 de proiecte depuse de autoritățile locale din Ialomița pentru accesarea fondurilor europene în cadrul Măsurii 322 privind «renovarea și dezvoltarea satelor». Independent a prezentat în decursul lunii iunie filmul acestui eșec răsunător al autorităților locale, explicînd cum a fost posibil ca, din cauza dezinteresului general, Ialomița să piardă investiții potențiale de 360 de milioane de lei. La două luni de la evenimente, pe 17 august, Raportul Contestațiilor în cadrul Măsurii 322 ridică punctajul pentru unul dintre proiectele depuse de autoritățile ialomițene!

Învinși, dar nu resemnați
Raportul contestațiilor din cadrul... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2010, 05:48 (12053 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rampele de gunoi ard mocnit

Gestionarea deșeurilor în Ialomița, un eșec fierbinte

Rampele de gunoi ard mocnit

Vă mai aduceți aminte de cele 200 de rampe de gunoi finanțate din bani europeni care ar fi trebuit să salveze Ialomița din marea de deșeuri în care se scufundă de cîțiva ani încoace?! Ei bine, noi nu! Adică nu ne-am mai amintit pînă deunăzi, cînd am văzut arzînd în arșița amiezii platforma de compost a comunei Sărățeni, la nici 200 de metri de DN2A. Un incident la fel de potrivit ca oricare altul pentru a reaminti cum se derulează unul dintre cele mai răsunătoare eșecuri pe bani europeni din Ialomița.

Arde rampa!
Pentru cei ce tranzitează Ialomița, rampele de gunoi sînt deja un spectacol obișnuit în peisajul ialomițean al ultimei jumătăți de an. Construite în regim de... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2010, 10:12 (19172 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Tragic accident rutier în apropierea localității Bucu

Directorul Școlii «Spiru Haret» din Țăndărei a decedat pe loc

click pe poză

Un tragic accident rutier s-a petrecut în dimineața de vineri, 3 septembrie, în apropierea localității Bucu. Un autoturism condus de o femeie, de 47 ani, s-a zdrobit, conducătorul auto decedînd pe loc.
Puțin după orele 7,30, Poliția era anunțată despre producerea unui accident rutier. Din primele cercetări efectuate la fața locului polițiștii au concluzionat că incidentul s-ar fi produs ca urmare a pierderii controlului autovehiculului de către femeie...
Mașina condusă de Georgeta Alexandrescu, de 47 ani, din Slobozia, se deplasa pe direcția Slobozia-Țăndărei. Puțin înainte de intrarea în localitatea Bucu, șoferul ar fi efectuat o depășire, încadrîndu-se ulterior corespunzător pe sensul... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2010, 10:22 (68192 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Disponibilizările fac ravagii

Singurul inspector de rromi din cadrul Inspectoratului Școlar a rămas cu jumătate de normă

Singurul inspector pe probleme de rromi din județul Ialomița, angajat al Inspectoratului Școlar Județean a rămas cu jumătate de normă. Asta după ce locul de muncă i-a fost afectat de disponibilizările masive operate în aceste zile în sistemul bugetar. Oficial! Neoficial însă, inspectorul de rromi a fost aproape eliminat după ce a adus județului proiecte de sute de mii de euro pentru comunitățile rrome.
După administrația locală, a venit rîndul și instituțiilor deconcetrate la disponibilizări. Directorii au primit liber la dat afară și, după modelul de partid, a plecat cine s-a vrut și nu cine trebuia. Bugetari supărați, mîhniți chiar de deciziile de concediere aleg să acuze conducerile de disponibilizări... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2010, 09:26 (23316 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Miting de complezență

Agricultorii ialomițeni protestează zadarnic

Miting de complezență

Joi, 2 septembrie, în fața Prefecturii, circa 150 de agricultori și arendași din Ialomița au protestat împotriva Guvernului, atrăgînd atenția asupra «crizei profunde, accentuată de lipsa unor politici agricole coerente prin care trece agricultura românească».
Protestul vine ca urmare a ultimatumului acordat de Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România miniștrilor Agriculturii și Finanțelor, ultimatum în care se cerea acestora idetificarea unor soluții concrete de susținere a producătorilor agricoli. Prezent la proteste, Marin Nedu, președintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița a declarat: «Știm că este un protest inutil. Dar sprerăm că după întîlnirea pe care o vom avea astăzi cu prefectul județului Ialomița, acesta să facă toate demersurile necesare pentru a susține revendicările noastre la nivelul Guvernului»... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2010, 17:17 (22192 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SOS URBAN

Furnizorul de apă al comunității, sacrificat pentru liniștea administrativă

SOS URBAN

SC Urban mai are la dispoziție două săptămîni pentru asigurarea condițiilor impuse de Direcția de Sănătate Publică pentru obținerea autorizației sanitare de funcționare, suspendată din 15 martie. Deși reprezentanții societății susțin că au făcut toate demersurile pentru conformare, data scadentă, 17 septembrie, ar putea însemna pentru societate sfîrșitul existenței acesteia ca furnizor local al serviciilor de apă. Scenariul vehiculat este cel al apariției unui alt furnizor și creșterea prețului la apă și canalizare cu peste 20%...

Urban moare, dar nu se predă
Cu conturile blocate de 5 ani, cu pierderi de peste 50 milioane de lei în prima jumătate a anului, cu autorizația... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2010, 19:36 (24612 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Let’s Do It România!», pe drumul cel bun

«Let’s Do It România!», pe drumul cel bun

În timp ce gropile de gunoi improvizate se înmulțesc precum ciupercile după ploaie, un grup de voluntari se chinuie să pună pe picioare cel mai ambițios proiect de curățenie a mediului și zonelor verzi ale țării. «Let’s Do It România!», proiectul național de ecologizare, a ajuns și în Ialomița, unde se află pe drumul cel bun!

Pe 25 septembrie se face curățenie!
Harta gunoaielor ialomițene crește de la o zi la alta. Un grup de voluntari muncește zi de zi pentru implementarea în județul nostru a celui mai vast proiect de curățenie națională. Inițiatorii proiectului propun curățarea mormanelor de gunoi din arealele naturale ale țării într-o singură zi, pe 25 septembrie... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2010, 08:02 (12513 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Heroină la Penitenciarul Slobozia

vezi video

La sfîrșitul săptămînii precedente, duminică, 29 august, polițiștii au descoperit, în bagajele a două femei venite în vizită la pușcăria slobozeană, heroină. Polițiștii au fost sesizați de reprezentanții Penitenciarului Slobozia, după ce au descoperit într-o bucată de kaizer substanțe supecte ce păreau a fi droguri. Sub coordonarea procurorilor DIICOT Ialomița, de la cele două persoane, de 28, respectiv 47 ani, ambele din județul Ilfov, au fost ridicate 31 de biluțe din plastic, de culoare gri, toate ascunse într-o bucată de kaizer în pachetul cu alimente pe care încercau să-l introducă în Penitenciar. «În urma efectuării de investigații în Laboratorul Central de Analiză și Profil al Drogurilor... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 17:02 (21468 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

După modelul Slobozia-Țăndărei, Catrinoiu vrea creșteri salariale pentru angajații Primăriei Fetești

Alba-neagra cu măririle salariale

După modelul Slobozia-Țăndărei, Catrinoiu vrea creșteri salariale pentru angajații Primăriei Fetești

După modelul Primăriilor Slobozia și Țăndărei, administrația locală din Fetești încearcă să-și «miluiască» agajații cu suplimente salariale. Decizia a fost adoptată de consilierii locali într-o ședință de consiliu local convocată la săptămîna precedentă...

...
După ce s-au plimbat pe bani publici în China, după ce au dănțuit într-un spectacol de zile mari în centrul orașului, consilierii locali din muncipiul Fetești o comit din nou, majorînd salariile angajaților din Primărie. Deși măsurile guvernamentale lălăite zilnic la televizoare de autoritățile bucureștene prevedeau o reducre a fondului de salarii din sectorul bugetar cu 25%, la Fetești primarul municipiului exploatează... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 11:38 (19788 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație cu japca la Stelnica

Angajații primăriilor, mingi de ping-pong pentru edilii locali

Grădina disponibilizaților ialomițeni este mare. Iar cea a celor ce le produc și mai mare. Procesul disponibilizărilor nu este lipsit de supoziții speculații și alte șicane administrative. Conflictele în administrațiile locale mocnesc, iar victimele «răcnesc» alături de vinovați. Prima dintre primăriile unde scandalul administrativ a izbucnit public este Stelnica, acolo unde viceprimarul, în absența primarului, a concediat un angajat ce nu era pe lista disponibilizărilor... Iar concedierea a fost votată în Consiliul Local.

Cînd pisica nu-i la Primărie, Ancuța Zainea concediază abuziv
Strategia de reducere a cheltuielilor bugetare lovește din plin în primăriile ialomițene... [citește_tot_articolul]

30 August 2010, 07:01 (22648 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Copiii sinistraților din Moldova, în Tabăra de la Amara

Minuni administrative!

Copiii sinistraților din Moldova, în Tabăra de la Amara

Oricît ar părea de incredibil, administrația locală este capabilă să facă (rareori, e drept!) și minuni. Una dintre acestea s-a consumat săptămîna trecută, la Amara, acolo unde un grup de 45 de copii dintr-un sat de sinistrați din Moldova a beneficiat de o vacanță de 6 zile suportată integral de administrația locală.

De la Săucești la Amara
Tabăra pentru copii de la Amara a fost în cursul săptămînii care a trecut gazda unui grup de copii din Săucești, Bacău, sat sinistrat la inundațiile din această vară. Potrivit declarațiilor profesorului însoțitor, acești copii au dormit timp de o lună și jumătate pe saltele întinse direct pe pămînt, în adăposturi improvizate. «Cînd... [citește_tot_articolul]

29 August 2010, 11:08 (21026 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Corupție și delapidare la Asociația «Bărăganu»

Bani negri din troscot și loliu

Corupție și delapidare la Asociația «Bărăganu»

Vă mai aminitiți de domnul Niță? Da, da, Niță Ștefan, președintele Asociației «Bărăganu». Domnul acela acuzat de delapidare întrucît o sumă importantă din conturile Asociației a luat calea conturilor personale. Sau același domn care tot a dat mărunt din buze că ar fi ajuns prin ziare că n-ar fi dat șpaga ce nu i s-a cerut. Ei bine, «incoruptibilul» nostru închipuit pare a fi un ditamai coruptul acuzat într-un dosar instrumentat de Parchetul Județean tocmai de corupție!

Ce este Asociația «Bărăganu»?
Asociația «Bărăganu» este, așa cum v-am mai povestit, o entitate care gestionează sau se face că gestionează corespunzător fondurile UE alocate pășunilor ialomițene. Pe scurt... [citește_tot_articolul]

27 August 2010, 14:41 (21663 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Nu voi renunța până când nu mi se va face dreptate!»

De dincolo de mormînt, patronul SC Atlantic Studio din Slobozia îl acuză pe primarul Ionașcu

«Nu voi renunța pînă cînd nu mi se va face dreptate!»

Într-un oraș prea mic pentru a putea ascunde ceva, un scandal adus vreme de doi ani în atenția opiniei publice continuă să genereze drame și acuzații greu de imaginat. Este vorba de războiul dintre Primăria Slobozia și patronul SC Atlantic Studio din Slobozia, război ajuns la un bilanț de-a dreptul tragic. Cinci procese pe rol în instanță și un mort. Pentru că, potrivit declarațiilor membrilor familiei, primarul Gabi Ionașcu se face vinovat nu numai de presiuni repetate asupra patronului SC Atlantic Studio, Florin Istrate, ci și de moartea acestuia, survenită la începutul acestei luni...

Florin Istrate, victimă a administrației locale
«Pe tata l-au băgat în pămînt necazurile... [citește_tot_articolul]

27 August 2010, 09:08 (21651 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Agenția Județeană pentru Prestații Sociale execută silit sugarii

În Ialomița, statul se întrece pe sine!

Agenția Județeană pentru Prestații Sociale execută silit sugarii

Sînt nenumărate cazurile în care funcționarii statului calcă în picioare legile pe care sînt obligați să le aplice. În Ialomița însă, practicile administrative au reușit să atingă un nou record negativ. Angajații Agenției Județene pentru Prestații Sociale Ialomița au executat silit un sugar de 1 an și opt luni pentru că instituția a acordat eronat o indemnizație de creștere și îngrijire a copilului mai mare decît cea cuvenită. Excesul de zel al funcționarilor a lăsat, practic, mama copilului fără niciun venit timp de 2 luni. Iar toate aceste abuzuri s-au petrecut fără ca familia să primească măcar o înștiințare privitoare la decizia de recuperare a debitului.

Statul a dat cu lingura și a luat cu sacul... [citește_tot_articolul]

26 August 2010, 15:29 (24155 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Stavăr concediază arbitrar angajații liceelor ialomițene

Concedieri de culise în învățămîntul județean

Stavăr concediază arbitrar angajații liceelor ialomițene

Inspectorul general Ilie Stavăr a declanșat «vînătoarea de vrăjitoare» în liceele pe care le conduce. Victime directe ale ordinului remis tuturor licelelor din județ sînt angajații încadrați ca personal auxiliar și nedidactic. Directorii liceelor susțin că nu se pot descurca fără angajații concediați. Concedierile se fac după criteriul impus de Stavăr, adică fără niciun criteriu.

Stavăr, un despot al politicilor guvernamentale
De aproape o lună, liceele județului sînt paralizate de o directivă a Inspectoratului Școlar Ialomița prin care se recomandă disponibilizarea unor angajați. Depeșa, semnată de inspectorul general Ilie Stavăr, impune arbitrar concedierea angajaților... [citește_tot_articolul]

26 August 2010, 09:23 (19998 vizualizări - 9 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Pompierii ialomițeni, locul 2

Pompierii ialomițeni, locul 2

În perioada 1-3 august 2011, s-a desfășurat la Slobozia faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 14:24
(5393 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A intrat cu scuterul în șanț

Poliția Urziceni a fost sesizată luni, 1 august a.c., cu privire la faptul că pe DC42 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, de 31 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 12:49
(7085 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-au furat din curte

Agenții Postului de Poliție Manasia au fost sesizați luni, 1 august a.c., de către o femeie de 56 ani, din Urziceni, despre faptul că persoane necunoscute au pătruns în curtea proprietății pe care o deține ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 10:28
(6654 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt


Amara: Concursuri sportive pe plajă

Amara: Concursuri sportive pe plajă

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Ialomița, Asociația Județeană «Sportul pentru Toți» Ialomița, cu sprijinul Primăriei Amara, desfășoară, în perioada 31 iulie-3 august 2011, acțiunea sportiv-recreativă ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 10:26
(10160 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: «Șofer» fără permis

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control în trafic pe raza localității un autoturism, condus de un tînăr localnic în vîrstă de 28 ani. Din verificările efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 08:24
(6731 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Surprinși în flagrant la furat de fier

Un feteștean de 55 ani a alertat Poliția în momentul în care a surprins două persoane care sustrăgeau fier de pe terenul său, unde deține o fundație pentru casă. La fața locului s-a deplasat o patrulă de ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 07:03
(4266 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Primarul Sloboziei îl felicită pe elevul Octav Drăgoi, medaliat cu aur la Olimpiada Internațională de Matematică

Printr-un comunicat de presă, primarul Sloboziei, Gabi Ionașcu, felicită remarcabila performanță a elevului slobozean Octav Drăgoi, care a obținut medalia de aur la Olimpiada Internațională de Matematică ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:22
(9440 vizualizări - 4 comentarii)


Munteni Buzău: S-au autoaprins furajele

În după-amiaza zilei de sîmbătă, 30 iulie, pompierii militari de la Garda Slobozia au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la depozitul de furaje al unui cetățean din localitatea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:16
(8219 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru cultivatorii de tutun care accesează credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe către Beneficiarii schemei de plată națională directă complementară decuplată de producție, pentru suprafața cultivată cu tutun ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:11
(11763 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A intrat într-o căruță nesemnalizată

Poliția Fetești a fost sesizată vineri, 29 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 38 ani, din ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:09
(9210 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de aproape 90000 lei în două zile

În cadrul acțiunilor desfășurate la sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat 276 sancțiuni contravenționale, au reținut în vederea suspendării 14 permise de conducere și au retras 10 certificate ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:31
(8028 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Declarația 112, depusă doar on-line cu certificat digital

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabilor că «Declarația 112-privind plata contribuțiilor sociale, a impozitului pe venit și evidența angajaților asigurați» se va depune ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:28
(10736 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: O hoață din buzunare, identificată de polițiști

Un bărbat de 52 ani, din Pogoanele-Buzău a sesizat Poliția Urziceni, prin 112, cu privire la faptul că în timp ce se afla pe strada Poștei din localitate, persoane necunoscute i-au sustras din buzunar suma ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:27
(5762 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți efectuate către fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că a plătit, în perioada 27.07.2011-28.07.2011, suma de 187,9 milioane euro pentru măsuri delegate din Programul Național de Dezvoltare Rurală ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:22
(10304 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: A furat 16 capace de canalizare

Polițiștii cercetează un bărbat de 47 ani pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. În urma investigațiilor desfășurate de către agenții Postului de Poliție Maia, privind furtul din data de 12 iulie a.c. ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:20
(7924 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 148 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 2 august 2011, sînt disponibile 148 locuri de muncă vacante. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:02
(7862 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Fără permise, la volan

Vineri seara, 29 iulie a.c., agenții Postului de Poliție Sălcioara au depistat în trafic, pe raza comunei, un localnic în vîrstă de 44 ani, care conducea un autoturism, deși figura în bazele de date ale ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:59
(5866 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Faza zonală a concursurilor serviciilor profesioniste pentru situații de urgență

În perioada 1-3 august 2011, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița este gazda fazei zonale a concursurilor serviciilor profesioniste pentru situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:58
(8013 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Beat la volan

Polițiștii au identificat în trafic un bărbat de 46 ani, din comuna Dridu, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu. Întrucît șoferul emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:43
(8630 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Trei minori furau din curte!

Agenții Postului de Poliție Reviga au fost sesizați duminică 31 iulie a.c. despre faptul că trei persoane au pătruns în curtea unei locuințe de pe raza comunei și sustrag bunuri. Polițiștii s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:41
(6095 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga furt


Săveni: Tînăr de 17 ani, beat la volan s-a răsturnat cu mașina în șanț

Poliția Țăndărei a fost sesizată joi, 28 iulie a.c. despre faptul că pe strada Frățilești din comuna Săveni se află răsturnat un autoturism. Din cercetări s-a stabilit că autoturismul prezintă avarii multiple ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 09:03
(5033 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți identificați de polițiști

Doi tineri de 18, respectiv 21 ani, sînt cercetați de polițiști pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat. Agenții Postului de Poliție Bordușani au fost sesizați vineri, 29 iulie a.c., de către un ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 09:01
(8710 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Ialomița: Biciclist acroșat de un șofer de 80 ani

Joi, 28 iulie a.c., pe DN2, la km 38+500 m, în afara localității Movilița s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat în vîrstă de 80 ani, din București ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 08:55
(6668 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Grav accident de circulație soldat cu doi adolescenți morți

Coșereni: Grav accident de circulație soldat cu doi adolescenți morți

Joi, 28 iulie a.c., în jurul orei 21.30, Poliția a fost sesizată că în afara localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu cinci victime. În timp ce un tînăr, în vîrstă de 21 ani, ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 08:20
(7656 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Instruire pentru obținerea certificatului digital

Reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița vor organiza întîlniri cu mediul de afaceri local pentru instruirea cu privire la obținerea certificatului digital. Astfel, în zilele de ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:40
(8402 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șoferi băuți și fără permise, la volan

Marți 26 iulie polițiștii slobozeni au oprit în trafic o mașină ce se deplasa pe șoseaua Brăilei cu viteză și sinuos. În urma verificărilor sumare, polițiștii au concluzionat că șoferul, un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:37
(7411 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Armă deținută ilegal

Un bărbat de 57 ani din Urziceni este cercetat penal de polițiștii ialomițeni pentru deținere ilegală de armă. Individul a fost prins marți, 26 iulie, de efectivele Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:37
(10080 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț de motorină, reținut de polițiști

Un tînăr de 24 ani a fost arestat de polițiști după ce s-a dovedit a fi principalul autor al mai multor furturi. «Marți, 26 iulie, polițiștii slobozeni au finalizat cercetările privind un tînăr de 24 ani ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:36
(6906 vizualizări - 0 comentarii)


ISUJ Ialomița: Numărul intervențiilor, în creștere

Potrivit datelor statistice ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», referitoare la cel de-al doilea trimestru al anului în curs, pompierii ialomițeni au fost alertați în aproximativ ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:34
(7266 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 18:05
(4464 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...