Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Asociația Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni și dezvoltarea rurală

Asociația Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni și dezvoltarea rurală

Asociația Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni și-a început activitatea. În cele ce urmează, vom discuta cu domnul Dănuț-Alexandru Potor, președintele Asociației Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni, despre dezvoltare rurală.

-Domnule Potor, cui se adresează Grupul de Acțiune Locală și de ce este necesară afilierea într-o astfel de structură?
-Grupul de Acțiune Locală se întinde pe un teritoriu omogen cu o populație determinată și are ca scop dezvoltarea zonei rurale cu întrepătrundere cu viața polilor urbani. Este adevărat că în mai 2006, cînd Ministerul Agriculturii a făcut primul apel în... [citește_tot_articolul]

7 August 2010, 10:42 (34440 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Traficanții de copii din Țăndărei, judecați de Tribunalul Harghita

Traficanții de copii din Țăndărei, judecați de Tribunalul Harghita

La finele lunii precedente, Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism a finalizat ancheta în cazul rromilor din Țăndărei, acuzați de trafic de minori. Urmare a unei decizii a Înaltei Curți de Casație și Justiție, dosarul a ajuns pe rolul Tribunalului Harghita. Între timp, rromii încearcă sub orice formă eliberarea, însă pînă la acest moment cei 18 inculpați ce au speriat Marea Britanie sînt arestați preventiv...
La începutul lunii aprilie 2010, la Țăndărei s-a produs o adevărată desfășurare de forțe. Mai mulți ofițeri din structuri naționale de apărare, în colaborare cu ofițeri ai Metropolitan Police și reprezentanți Europol au destructurat un grup infracțional... [citește_tot_articolul]

6 August 2010, 14:06 (26218 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Funcționărimea din Ialomița se tratează de criză pe litoral

Instruire pe bani publici la Cap Aurora

Criza din administrația ialomițeană face ravagii: bugetarii se plîng că au ajuns să cîștige mai puțin decît salariul minim pe economie, personalul auxiliar de prin instituții își numără ultimele zile de muncă înainte de concediere, iar directorii de departamente nu se simt nici ei prea bine. Și totuși, mai este loc pentru cheltuieli inutile. Ultimele s-au consumat zilele trecute la Cap Aurora, acolo unde, la inițiativa Agenției Naționale a Funcționarilor Publici și a Prefecturii Ialomița s-a desfășurat un seminar pe probleme de administrație locală la care a participat funcționărimea din trei județe. Costul acestei minivacanțe de trei zile: 500 de lei de persoană!

Prefectura Ialomița se disculpă... [citește_tot_articolul]

6 August 2010, 13:48 (25353 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Bugetarii Primăriei Slobozia, la mila edilului Gabi Ionașcu

Atenție, se concediază!

Bugetarii Primăriei Slobozia, la mila edilului Gabi Ionașcu

Și pentru că tot veni vorba despre funcțioanri, bani publici și criză, sîntem în măsură să vă oferim și reversul medaliei. În mai puțin de 2 saptămîni, funcționarii Primăriei Slobozia vor ști, nominal, care sînt «beneficiarii» procedurilor de restructurare stabilite de către guvernul Boc. Pînă atunci, agitația din instituție a atins noi cote de alarmă, iar bursa zvonurilor a luat-o razna.

Ionașcu disponibilizează după bunul plac
Sub titlul de mai sus, «Independent»a primit săptămîna trecută pe adresa redacției o depeșă al cărei conținut îl vom reproduce integral mai jos. Deși textul este semnat și asumat, vom trece sub tăcere numele autorului. Am ales însă să publicăm... [citește_tot_articolul]

5 August 2010, 16:20 (21254 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Slobozia dezinsecția naște ambuteiaje

La Slobozia dezinsecția naște ambuteiaje

După 20 de ani în care slobozenii au așteptat zadarnic să-i scape cineva de țînțari, minunea s-a întîmplat. Seară de seară, autoritățile locale au autorizat demararea programului de dezinsecție a orașului. Cu ce preț?! Imaginile sînt mai mult decît grăitoare...
Într-una dintre seri, firma de dezinsecție angajată de municipalitate pentru stîrpirea țînțarilor și-a făcut debutul. Punctul de început al procesului de dezinsecție a fost biserica de lemn din curtea Muzeului Agriculturii din Slobozia și după cum vedeți... Ce nu au surprins imaginile, dar vă putem relata noi este că zelul angajaților firmei de dezinsecție a avut urmări extrem de neplăcute. Pentru că la acea oră străzile și trotuarele... [citește_tot_articolul]

4 August 2010, 10:42 (22489 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Se întîmplă la Slobozia

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Scandalurile ce aduc în centru cea mai mare unitate sanitară din județ, respectiv Spitalul de Urgență Slobozia, par să nu se mai sfîrșească. După ce săptămîna precedentă am prezentat detaliat cel mai rușinos scandal din istoria instituției, presiunile politice la care a fost supus medicul Mihaela Isvoranu pentru a demisiona din funcția de director medical, revenim astăzi cu un articol ce prăbușește și ultima fărîmă de imagine pozitivă a unității medicale.

Furt de medicamente din magazia Spitalului
În timp ce pacienții își arată nemulțumirea față de calitatea serviciilor medicale sau de medicația lipsă, cînd doctorii se plîng, pe lîngă reducerile salariale, de insuficienta... [citește_tot_articolul]

3 August 2010, 17:51 (64833 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara, în prag de Festival

Amara, în prag de Festival

Cea de-a 43-a ediție a Festivalului Tinereții de la Amara se apropie de start. Cu numai o săptămîna înainte, organizatorii fac ultimele pregătiri. «Ca în fiecare an din ultimii zece am încercat ca la Amara să primeze calitatea participanților» a precizat directorul Centrului Creației Populare Ialomița, Cristian Obrejan. Reamintim că printre participanți se numără și două ialomițence de la care se așteaptă o prestație mai bună decît cea de anul trecut...
Însă marea surpriză a Festivalului o constituie artiștii care vor concerta în cele două seri de Gală. Cu numai 80mii de lei la dispoziție, Consiliul Local Amara reușește să aducă pe scena festivalului 5 artiști de top din România. ... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2010, 15:38 (22449 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sărbători câmpenești de 6000 de euro la Armășești

Luminițele de la capătul tunelului

Sărbători cîmpenești de 6000 de euro la Armășești

Nici nu s-a întors bine criza pe partea cealaltă și autoritățile au revenit la vechile năravuri. De astă dată la capătul sărăciei județene, la Armășești, unde edilul local se pregătește activ să serbeze zilele uneia dintre cele mai sărace localități ale județului. Și nu oricum, ci cu focuri de artificii și un snop de vedete populare chemate să concerteze pentru a-i face pe amărășteni, pardon armășeșteni, să mai uite de foame, de grîul putrezit pe cîmp și de datoriile la plasmele cumpărate doar cu buletinul în 2007.

Bal cîmpenesc cu focuri de artificii
Scăpată mai an de grija rromilor din Bărbulești (care au intrat în rîndul lumii și au și ei acum comuna lor), Armășești... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2010, 12:28 (20997 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apă niciodată, URBAN până în 17 septembrie

Apă niciodată, URBAN pînă în 17 septembrie

Joi, 29 iunie, 11 din cei 21 de membri ai Adunării Generale a Acționarilor (consilieri locali ai municipiului Slobozia) au aprobat măsurile de redresare ale societății SC Urban. Printre acestea se numără și cea privind restricționarea furnizării apei pentru asociațiile rău-platnice din municipiul Slobozia. Aceasta este vestea bună! Vestea proastră este că SC Urban va mai fi operator de apă doar pînă pe 17 septembrie, dată la care expiră termenul de suspendare a autorizației sanitare de funcționare a societății. De ce este aceasta vestea proastă? Pentru că, începînd cu această dată, prețul metrului cub de apă furnizată în Slobozia va crește cu minim 10 procente. Fără TVA!

SC Urban strînge robinetul... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2010, 18:02 (19215 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Silvian Ciupercă amenință doctorii! (update)

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Descentralizare păguboasă
Promisă a fi una dintre cele mai revoluționare soluții de eficientizare a activității sanitare, descentralizarea spitalelor își dovedește, din plin... coloratura politică. Și atît. Cel puțin la nivelul Spitalului Județean de Urgență, descentralizarea nu putea să urmeze decît principiile politice ale președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Și dacă la nivelul altor spitale, fie acestea chiar și județene, descentralizarea nu a impus schimbarea managerului decît după criterii de performanță, la noi, ca la nimeni, primul pas al procesului l-a constituit schimbarea politică a șefilor de spital județean. Așa am asistat săptămîna trecută... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2010, 20:13 (78574 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

URBAN restricționează furnizarea apei pentru rău-platnici

Slobozeni, vi se pregătește ceva

URBAN restricționează furnizarea apei pentru rău-platnici

Urban supraviețuiește de doi ani în ciuda derivei administrative cu care se confruntă orașul, a sutelor de milioane acumulate din debite și a crizei financiare cu care se confruntă de mai bine de 5 ani. Și, în ciuda celor mai negre pronosticuri făcute vreodată cu privire la viitorul unei societăți, continuă să furnizeze apă locuitorilor Sloboziei. Însă, susțin oficialii instituției, începînd de mîine acest lucru se va întîmpla numai cu program. Decizia de restricționare vizează, în primă instanță, rău-platnicii și urmează să intre în vigoare după aprobarea acesteia, joi, 29 iulie, în cadrul ședinței AGA a SC Urban.

O decizie dureroasă, dar necesară
Ideea restricționării... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2010, 08:12 (18424 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Silvian Ciupercă amenință doctorii!

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Dr Mihaela Isvoranu: «Plec din cauza presiunilor președintelui Ciupercă»
Președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă este acuzat de «practici de tip mafiot» în ceea ce privește schimbarea conducerii SpitaluluiJudețean Ialomița. De această dată, acuzațiile nu sînt lansate de media locală, ci chiar de un medic al Spitalului Județean. Doctorul Mihaela Isvoranu, fost director medical al Spitalului, susține că a fost amenințată, supusă la presiuni politice și obligată să demizioneze din funcția deținută.
Acțiunile președintelui Consiliului Județean Ialomița, considerate drept incalificabile de medicul Isvoranu, au efecte devastatoare asupra imaginii instituției... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2010, 06:18 (61804 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Haosul din primării, sancționat

Amenzi record pentru acordarea ILEGALĂ de ajutoare sociale

Pachetul de măsuri guvernamentale pentru redresarea economiei românești ajunge pînă în buzunarele asistaților social din județul nostru. Printre altele, autoritățile au demarat acțiuni ample de verificare a modului în care administrațiile locale au înțeles să aplice legea în ceea ce privește acordarea venitului minim garantat. Iar răspunsul a venit cît se poate de repede. Prost și păgubos pentru vistieria săracă a statului. În cifre, acest aspect se traduce în supendarea a peste 250 de dosare de acordare a ajutorului social....

Asistaților social li se pregătește ceva
Controversată încă de la apariție, Legea 416/2001, privind acordarea de ajutoare sociale familiilor... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2010, 10:12 (19849 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița NU au fonduri pentru igienizare

Prefectura raportează cai verzi pe pereți

Școlile din Ialomița NU au fonduri pentru igienizare

După modelul comunist «cincinalul în patru ani și jumătate», Prefectura Ialomița a anunțat că igienizarea școlilor din județ în vederea începerii noului an școlar este finalizată sau nu reprezintă o problemă. La o săptămînă distanță de la publicarea situației, Independent a realizat un sondaj de opinie printre directorii școlilor nominalizate în raportul Prefecturii. Declarațiile sînt peste așteptările noastre... Iar distanța între raportările oficiale și realitatea din teren, mai mare decît cea de la Pămînt la Lună...

Igienizarea de pe hîrtiile Prefecturii
Prefectura Ialomița a dat publicității o situație completă a celor 118 unități școlare din județ care așteaptă... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2010, 06:12 (16154 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bibi Informatica din Ialomița, «țepe» la nivelul Uniunii Europene

Mai nou, «țepele» s-au mutat în spațiul UE căci românașilor noștri nu le-au mai fost de-ajuns granițele țării pentru proliferarea afacerilor de gen. În mare, procedura e asemănătoare cu ceea ce se petrece sub ochii celor care combat evaziunea atunci cînd o prind pe meleaguri mioritice. Dacă o prind... Adică, se cumpără marfa de la firme ce există, se trece printr-una sau mai multe alte firme, fantome sau nu, și, într-un final, se închide lanțul de vînzări succesive pe o firmă, în general, inexistentă. De ce însă se aleg firme de prin Ialomița, doar cei ce fac astfel de operațiuni pot răspunde. Noi doar vă spunem cum s-a produs ultimul tun.

Bibi Informatica cumpără și vinde de cîteva milioane de euro... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2010, 14:04 (19044 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hanaru și Anăstăsoai, amendați de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare

Amonil, derivă și necunoscut

Hanaru și Anăstăsoai, amendați de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare

După ce, la finele anului precedent, Comisia Națională a Valorilor Mobiliare, for superior cu atribuții în supravegherea tranzacționărilor bursiere, a emis o ordonanță prin care obliga acționarii Amonil să publice structura acționariatului pînă la nivel de persoană fizică, recent, aceeași instituție a emis mai multe ordonanțe prin care sancționează și pe actualul dar și pe fostul președinte al Consiliului de Administrație al SC Amonil SA Slobozia...

Zalois și Jovline, necunoscutele de la Amonil
La sfîrșitul anului precedent, respectiv în luna noiembrie 2009, Comisia Națională a Valorilor Mobiliare a sancționat cu avertisment doi dintre acționarii majoritari ai Amonil... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2010, 15:03 (22954 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Proxenetul Tămârjan rămâne în arest

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (update)

Proxenetul Tămîrjan rămîne în arest

Marți, 20 iulie a.c., magistrații Tribunalului Ialomița au decis prelungirea mandatelor de arestare preventivă pentru Ion Tămîrjan, zis Tera și complicele său, Relu Costan. Judecătorii ialomițeni au prelungit mandatele ca urmare a propunerii parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție, DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița după ce perioada preventivă de detenție ajunsese la final.
«Admite propunerea Parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție, DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, dispune prelungirea arestării preventive a inculpaților Ion Tămîrjan Valeriu și Costan Relu Cornel, deținuți în Arestul IPJ Ialomița, pe o perioadă de 30 zile, de la data de 25 iulie 2010 pînă la data de 23 august 2010. Respinge cererile de înlocuire a măsurii arestării preventive cu măsura obligării de a nu părăsi localitatea formulate de inculpații Tămîrjan Ion Valeriu și Costan Relu Cornel»... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2010, 12:51 (28850 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița falimentară

Peste 2300 de firme, RADIATE

În primele șase luni ale anului peste 100 de societăți au intrat în insolvență. Alți 250 de agenți economici au solicitat suspendarea de activitate. Iar radierile au cunoscut o creștere de peste 1100%, adică 2311 firme și-au pus lacătele. În tot acest timp, cei 7190 de agenți economici se chinuie să supraviețuiască de la o zi la alta. Criza economică continuă să facă ravagii în mediul de afaceri ialomițean...
Primele efecte ale crizei economice în rîndul firmelor ialomițene au apărut în anul 2009, cînd radierile și dizolvările societăților comerciale au atins recorduri absolute. Nici în primele șase luni ale anului 2010, economia județului nu a resimțit o creștere, prăpastia recesiunii continuînd... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2010, 13:46 (27224 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia, în căutarea recordurilor

Slobozia, în căutarea recordurilor

• peste un milion de metri cubi de apă, pierdere de rețea
• 125 de metri cubi, media consumului zilnic pentru o persoană
• 900 de avarii de rețea și canalizare
• puțin peste 8 kilometri de drumuri, din totalul de 82 km, modernizate într-un an
• peste 900 mii de lei, costul anual aferent iluminatului public


Un milion de metri cubi de apă, pierdere pe rețea
Apa slobozenilor nu este potabilă. Apa rămîne menajeră, iar Urban SA, operatorul care furnizează apa menajeră și serviciile de canalizare ale orașului, deține contractul de concesiune pentru aceste servicii din anul 1998, contractul fiind valabil pînă în anul 2014. De la darea în folosință a sistemului de distribuție a apei subterane, proiect realizat cu și din «bunăvoința» primarului Gabi Ionașcu, autoritățile se zbat pentru identificarea unei soluții de potabilizare a apei. Scandalul cu privire la calitatea apei din sursă subterană s-a consumat și încă se mai consumă. Zeci de seturi de analize au confirmat că apa din sursa... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2010, 08:04 (20612 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Până nu ajunge în hambare, orice cultură e iarbă și-atât!»

Maria Ardeleanu, directorul Direcției pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița

«Pînă nu ajunge în hambare, orice cultură e iarbă și-atît!»

În Ialomița au fost inundate aproximativ 2000 de hectare terenuri agricole. Guvernul promite despăgubirea suprafețelor calamitate. Direcția pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița face eforturi pentru centralizarea pagubelor. Cu toate acestea, în Ialomița, recolta de rapiță a depășit media estimată...

Despăgubiri guvernamentale pentru culturile inundate
Creșterile de debite și cote ale brațului Borcea al Dunării au condus la inundarea unor mari suprafețe de teren, pădure și culturi agricole în zona cartierului Buliga din Fetești, dar și în comunele Vlădeni, Stelnica și Giurgeni. Potrivit ultimelor informații furnizate de DADR Ialomița, au fost inundate 47 de... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2010, 18:42 (25083 vizualizări - 1 comentariu)

28 Iun 2026
252 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Fetești: Mașină cuprinsă de flăcări

Fetești: Mașină cuprinsă de flăcări

Sâmbătă, 9 aprilie a.c., la dispeceratul ISU Ialomița a fost anunțată izbucnirea unui incendiu la un autoturism în Fetești. La fața locului s-a deplasat o autospecială de lucru cu apă și spumă din cadrul ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2022, 20:00
(11630 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 9 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27054, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua de vineri, 8 aprilie ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2022, 16:40
(3698 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Jilavele: S-a răsturnat cu mașina în șanț

În seara zilei de vineri, 8 aprilie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială pentru descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2022, 00:45
(18036 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Instituția Prefectului Județului Ialomița: Eveniment religios de  Ziua Internațională a Romilor

Instituția Prefectului Județului Ialomița: Eveniment religios de Ziua Internațională a Romilor

Vineri, 8 aprilie 2022, prefectul județului Ialomița a participat la un eveniment religios, organizat cu ocazia Zilei Internaționale a Romilor. «Anual pe data de 8 aprilie sărbătorim Ziua Internațională a Romilor. Militez pentru recunoașterea culturii, istoriei și drepturilor românilor de etnie romă, dar și pentru toleranță și bună conviețuire în comunitate. Mă preocupă activitățile de integrare socială prin cultură și educație ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2022, 16:50
(5074 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 8 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27052, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ziua de joi, 7 aprilie ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2022, 16:15
(3455 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 11 incendii de vegetație uscată în ultimele 7 zile

ISU Ialomița: 11 incendii de vegetație uscată în ultimele 7 zile

În ultima săptămână, pompierii au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui număr de 11 incendii, produse în mai multe localități de pe raza județului Ialomița, în care flăcările s-au întins cu repeziciune ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2022, 14:00
(16890 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 11 aprilie 2022, termen limită pentru depunerea a 4 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor Persoane impozabile, înregistrate în scopuri de TVA, care nu au depășit plafonul de scutire și care doresc să fie scoase ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2022, 12:00
(11573 vizualizări - 0 comentarii)


Absolvenți ai Școlilor Militare Fălticeni și Drăgășani, angajați în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița

Absolvenți ai Școlilor Militare Fălticeni și Drăgășani, angajați în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița

Trei tineri, proaspăt absolvenți ai Școlilor Militare de Subofițeri «Petru Rareș» Fălticeni și «Grigore Al. Ghica» Drăgășani au fost angajați în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2022, 17:00
(24399 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Joi, 7 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27049, fiind înregistrate 8 noi cazuri față de ziua de miercuri, 6 aprilie ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2022, 16:15
(1790 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Remember to resist. Memoria genocidului romilor din România»

Luni, 11 aprilie 2022, începând cu orele 13,00, în cadrul Casei Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia, se va desfășura vernisajul expoziției fotodocumentare «Remember to resist. Memoria genocidului ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2022, 12:30
(8640 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: A murit ars de viu în propria casă

Bordușelu: A murit ars de viu în propria casă

În seara zilei de miercuri, 6 aprilie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit în cazul unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea Borduleșu. Din nefericire, în interiorul casei a fost găsită ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 23:15
(12811 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Dridu

Incendiu la o casă din Dridu

Marți, 5 aprilie a.c., Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din comuna Dridu. Pompierii s-au deplasat la locul intervenției cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 17:55
(10900 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


«Jandarmul de Onoare al Anului» este un subofițer ialomițean

«Jandarmul de Onoare al Anului» este un subofițer ialomițean

Cu ocazia Zilei Jandarmeriei Române, la sediul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române a avut loc luni, 4 aprilie a.c., ceremonialul de premiere a jandarmilor care s-au remarcat pe plan profesional ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 17:20
(11476 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 6 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27041, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de marți, 5 aprilie ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 16:15
(2050 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 110,39 milioane de euro, plăți privind bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a autorizat la plată beneficiarii Măsurii 14-Plăți privind bunăstarea animalelor- pachet a) porcine și pachet b) păsări din Campania ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 15:40
(7059 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Racordări ilegale la rețeaua de energie electrică

Marți, 5 aprilie a.c., polițiștii din Urziceni, Coșereni și Jilavele, cu sprijinul jandarmailor ialomițeni și al reprezentanților ENEL au desfășurat o acțiune privind identificarea consumurilor ilegale ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 15:10
(10354 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Slobozia, cel mai mare număr de chestionare completate

În intervalul 14.03-04.04.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 26715 chestionare la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 14:20
(17033 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Dezbatere pe tema «Recensământul Populației și Locuințelor 2021»

Marți, 5 aprilie a.c., Instituția Prefectului Județul Ialomița a fost gazda unei întâlniri lucrative cu tematica «Recensământul Populației și Locuințelor 2021» La întrunire au participat secretarul general ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 18:30
(14916 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Locuință cuprinsă de flăcări

Luni 4 aprilie a.c., pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Țăndărei au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, produs la locuința unui cetățean din Sudiți. Pompierii au fost sprijiniți ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 16:30
(7684 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Marți, 5 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27029, fiind înregistrate 10 noi cazuri față de ziua de luni, 4 aprilie ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 16:15
(2069 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «TEZAUR» continuă și în luna aprilie 2022

Ministerul Finanțelor a emis, începând de luni, 4 aprilie 2022, noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «TEZAUR» , cu maturități de 1 și 3 ani și dobânzi de 4,8% și 5,8%. Titlurile de stat ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 12:30
(9844 vizualizări - 0 comentarii)


Drogat și beat la volan, pe străzile din Urziceni

Sâmbătă, 2 aprilie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Urziceni au depistat în flagrant delict un bărbat, în vârstă de 36 de ani, din Manasia, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 19:05
(11266 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Luni, 4 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27019, fiind înregistrate 8 noi cazuri față de ziua de duminică, 3 aprilie ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 16:25
(1310 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție de pictură și ceramică la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia

Marți, 5 aprilie 2022, de la orele 16,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură și ceramică «Imperceptibil». Evenimentul va fi organizat la Sala «Atelier», cu lucrări ale ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 15:50
(12866 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Simularea Examenului de Evaluare Națională 2022

Luni, 4 aprilie a.c., a debutat Simularea Examenului de Evaluare Națională 2022 cu proba scrisă la Limba și Literatura Română. Calendarul desfășurării Simulării este cuprins în perioada 4-14 aprilie 20 ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 15:10
(10201 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 3 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27011, fiind înregistrate 14 noi cazuri față de ziua de sâmbătă, ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2022, 16:20
(1472 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 2 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26997, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de vineri, 1 aprilie ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2022, 16:25
(1695 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Slobozia

Joi, 31 martie a.c., 86 de polițiști ialomițeni, cu sprijinul a peste 20 de jandarmi, precum și 8 polițiști locali au desfășurat o acțiune de menținere a climatului de ordine publică pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 18:20
(12682 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia razie


Urziceni: Campanie de prevenire a înșelăciunilor

În perioada 31 martie-30 aprilie a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează, la nivelul municipiului Urziceni, campania de prevenire «Poți Preveni Înșelăciunile». În cadrul campaniei ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 18:00
(16260 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Dețineau ilegal arme albe

În urma unei acțiuni a polițiștilor desfășurată joi, 31 martie a.c., la Slobozia, au fost constatate 2 infracțiuni în flagrant, de port fără drept de obiecte periculoase. Astfel, în incinta unei case de ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 17:30
(10337 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...