Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Trofeul de la Amara, adjudecat de bihoreanca Loredana Căvășdan

Festivalul Tinereții

Trofeul de la Amara, adjudecat de bihoreanca Loredana Căvășdan

Loredana Căvășdan este cîștigătoarea Trofelului Tinereții din cadrul Festivalului de la Amara, ediția a 43-a. Loredana este din Bihor, are 20 de ani și a impresionat juriul de la Amara în prima seară a concursului, cea de ieri, sîmbătă, 7 august, cu două șlagăre considerate dificil de interpretat: Este vorba despre «Recunosc că mi-e dor», compozitor Viorel Gavrilă și «Cartierul meu cîntă», compozitor și textier Laura Stoica. Deși nu a fost cotată drept favorită, susțin surse apropiate juriului, Loredana a fost considerată drept «cea mai bună voce din competiție», devansîndu-i pe Ioan Man, unul dintre preferații publicului, sau pe Minodora Dediș, cîștigătoare în 2008 a Festivalului de la Mamaia... [citește_tot_articolul]

8 August 2010, 13:19 (21656 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Asociația Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni și dezvoltarea rurală

Asociația Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni și dezvoltarea rurală

Asociația Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni și-a început activitatea. În cele ce urmează, vom discuta cu domnul Dănuț-Alexandru Potor, președintele Asociației Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni, despre dezvoltare rurală.

-Domnule Potor, cui se adresează Grupul de Acțiune Locală și de ce este necesară afilierea într-o astfel de structură?
-Grupul de Acțiune Locală se întinde pe un teritoriu omogen cu o populație determinată și are ca scop dezvoltarea zonei rurale cu întrepătrundere cu viața polilor urbani. Este adevărat că în mai 2006, cînd Ministerul Agriculturii a făcut primul apel în... [citește_tot_articolul]

7 August 2010, 10:42 (34440 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Traficanții de copii din Țăndărei, judecați de Tribunalul Harghita

Traficanții de copii din Țăndărei, judecați de Tribunalul Harghita

La finele lunii precedente, Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism a finalizat ancheta în cazul rromilor din Țăndărei, acuzați de trafic de minori. Urmare a unei decizii a Înaltei Curți de Casație și Justiție, dosarul a ajuns pe rolul Tribunalului Harghita. Între timp, rromii încearcă sub orice formă eliberarea, însă pînă la acest moment cei 18 inculpați ce au speriat Marea Britanie sînt arestați preventiv...
La începutul lunii aprilie 2010, la Țăndărei s-a produs o adevărată desfășurare de forțe. Mai mulți ofițeri din structuri naționale de apărare, în colaborare cu ofițeri ai Metropolitan Police și reprezentanți Europol au destructurat un grup infracțional... [citește_tot_articolul]

6 August 2010, 14:06 (26218 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Funcționărimea din Ialomița se tratează de criză pe litoral

Instruire pe bani publici la Cap Aurora

Criza din administrația ialomițeană face ravagii: bugetarii se plîng că au ajuns să cîștige mai puțin decît salariul minim pe economie, personalul auxiliar de prin instituții își numără ultimele zile de muncă înainte de concediere, iar directorii de departamente nu se simt nici ei prea bine. Și totuși, mai este loc pentru cheltuieli inutile. Ultimele s-au consumat zilele trecute la Cap Aurora, acolo unde, la inițiativa Agenției Naționale a Funcționarilor Publici și a Prefecturii Ialomița s-a desfășurat un seminar pe probleme de administrație locală la care a participat funcționărimea din trei județe. Costul acestei minivacanțe de trei zile: 500 de lei de persoană!

Prefectura Ialomița se disculpă... [citește_tot_articolul]

6 August 2010, 13:48 (25353 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bugetarii Primăriei Slobozia, la mila edilului Gabi Ionașcu

Atenție, se concediază!

Bugetarii Primăriei Slobozia, la mila edilului Gabi Ionașcu

Și pentru că tot veni vorba despre funcțioanri, bani publici și criză, sîntem în măsură să vă oferim și reversul medaliei. În mai puțin de 2 saptămîni, funcționarii Primăriei Slobozia vor ști, nominal, care sînt «beneficiarii» procedurilor de restructurare stabilite de către guvernul Boc. Pînă atunci, agitația din instituție a atins noi cote de alarmă, iar bursa zvonurilor a luat-o razna.

Ionașcu disponibilizează după bunul plac
Sub titlul de mai sus, «Independent»a primit săptămîna trecută pe adresa redacției o depeșă al cărei conținut îl vom reproduce integral mai jos. Deși textul este semnat și asumat, vom trece sub tăcere numele autorului. Am ales însă să publicăm... [citește_tot_articolul]

5 August 2010, 16:20 (21254 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Slobozia dezinsecția naște ambuteiaje

La Slobozia dezinsecția naște ambuteiaje

După 20 de ani în care slobozenii au așteptat zadarnic să-i scape cineva de țînțari, minunea s-a întîmplat. Seară de seară, autoritățile locale au autorizat demararea programului de dezinsecție a orașului. Cu ce preț?! Imaginile sînt mai mult decît grăitoare...
Într-una dintre seri, firma de dezinsecție angajată de municipalitate pentru stîrpirea țînțarilor și-a făcut debutul. Punctul de început al procesului de dezinsecție a fost biserica de lemn din curtea Muzeului Agriculturii din Slobozia și după cum vedeți... Ce nu au surprins imaginile, dar vă putem relata noi este că zelul angajaților firmei de dezinsecție a avut urmări extrem de neplăcute. Pentru că la acea oră străzile și trotuarele... [citește_tot_articolul]

4 August 2010, 10:42 (22489 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Se întîmplă la Slobozia

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Scandalurile ce aduc în centru cea mai mare unitate sanitară din județ, respectiv Spitalul de Urgență Slobozia, par să nu se mai sfîrșească. După ce săptămîna precedentă am prezentat detaliat cel mai rușinos scandal din istoria instituției, presiunile politice la care a fost supus medicul Mihaela Isvoranu pentru a demisiona din funcția de director medical, revenim astăzi cu un articol ce prăbușește și ultima fărîmă de imagine pozitivă a unității medicale.

Furt de medicamente din magazia Spitalului
În timp ce pacienții își arată nemulțumirea față de calitatea serviciilor medicale sau de medicația lipsă, cînd doctorii se plîng, pe lîngă reducerile salariale, de insuficienta... [citește_tot_articolul]

3 August 2010, 17:51 (64835 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Amara, în prag de Festival

Amara, în prag de Festival

Cea de-a 43-a ediție a Festivalului Tinereții de la Amara se apropie de start. Cu numai o săptămîna înainte, organizatorii fac ultimele pregătiri. «Ca în fiecare an din ultimii zece am încercat ca la Amara să primeze calitatea participanților» a precizat directorul Centrului Creației Populare Ialomița, Cristian Obrejan. Reamintim că printre participanți se numără și două ialomițence de la care se așteaptă o prestație mai bună decît cea de anul trecut...
Însă marea surpriză a Festivalului o constituie artiștii care vor concerta în cele două seri de Gală. Cu numai 80mii de lei la dispoziție, Consiliul Local Amara reușește să aducă pe scena festivalului 5 artiști de top din România. ... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2010, 15:38 (22449 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sărbători câmpenești de 6000 de euro la Armășești

Luminițele de la capătul tunelului

Sărbători cîmpenești de 6000 de euro la Armășești

Nici nu s-a întors bine criza pe partea cealaltă și autoritățile au revenit la vechile năravuri. De astă dată la capătul sărăciei județene, la Armășești, unde edilul local se pregătește activ să serbeze zilele uneia dintre cele mai sărace localități ale județului. Și nu oricum, ci cu focuri de artificii și un snop de vedete populare chemate să concerteze pentru a-i face pe amărășteni, pardon armășeșteni, să mai uite de foame, de grîul putrezit pe cîmp și de datoriile la plasmele cumpărate doar cu buletinul în 2007.

Bal cîmpenesc cu focuri de artificii
Scăpată mai an de grija rromilor din Bărbulești (care au intrat în rîndul lumii și au și ei acum comuna lor), Armășești... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2010, 12:28 (20998 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apă niciodată, URBAN până în 17 septembrie

Apă niciodată, URBAN pînă în 17 septembrie

Joi, 29 iunie, 11 din cei 21 de membri ai Adunării Generale a Acționarilor (consilieri locali ai municipiului Slobozia) au aprobat măsurile de redresare ale societății SC Urban. Printre acestea se numără și cea privind restricționarea furnizării apei pentru asociațiile rău-platnice din municipiul Slobozia. Aceasta este vestea bună! Vestea proastră este că SC Urban va mai fi operator de apă doar pînă pe 17 septembrie, dată la care expiră termenul de suspendare a autorizației sanitare de funcționare a societății. De ce este aceasta vestea proastă? Pentru că, începînd cu această dată, prețul metrului cub de apă furnizată în Slobozia va crește cu minim 10 procente. Fără TVA!

SC Urban strînge robinetul... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2010, 18:02 (19215 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Silvian Ciupercă amenință doctorii! (update)

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Descentralizare păguboasă
Promisă a fi una dintre cele mai revoluționare soluții de eficientizare a activității sanitare, descentralizarea spitalelor își dovedește, din plin... coloratura politică. Și atît. Cel puțin la nivelul Spitalului Județean de Urgență, descentralizarea nu putea să urmeze decît principiile politice ale președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Și dacă la nivelul altor spitale, fie acestea chiar și județene, descentralizarea nu a impus schimbarea managerului decît după criterii de performanță, la noi, ca la nimeni, primul pas al procesului l-a constituit schimbarea politică a șefilor de spital județean. Așa am asistat săptămîna trecută... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2010, 20:13 (78579 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

URBAN restricționează furnizarea apei pentru rău-platnici

Slobozeni, vi se pregătește ceva

URBAN restricționează furnizarea apei pentru rău-platnici

Urban supraviețuiește de doi ani în ciuda derivei administrative cu care se confruntă orașul, a sutelor de milioane acumulate din debite și a crizei financiare cu care se confruntă de mai bine de 5 ani. Și, în ciuda celor mai negre pronosticuri făcute vreodată cu privire la viitorul unei societăți, continuă să furnizeze apă locuitorilor Sloboziei. Însă, susțin oficialii instituției, începînd de mîine acest lucru se va întîmpla numai cu program. Decizia de restricționare vizează, în primă instanță, rău-platnicii și urmează să intre în vigoare după aprobarea acesteia, joi, 29 iulie, în cadrul ședinței AGA a SC Urban.

O decizie dureroasă, dar necesară
Ideea restricționării... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2010, 08:12 (18424 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Silvian Ciupercă amenință doctorii!

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Dr Mihaela Isvoranu: «Plec din cauza presiunilor președintelui Ciupercă»
Președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă este acuzat de «practici de tip mafiot» în ceea ce privește schimbarea conducerii SpitaluluiJudețean Ialomița. De această dată, acuzațiile nu sînt lansate de media locală, ci chiar de un medic al Spitalului Județean. Doctorul Mihaela Isvoranu, fost director medical al Spitalului, susține că a fost amenințată, supusă la presiuni politice și obligată să demizioneze din funcția deținută.
Acțiunile președintelui Consiliului Județean Ialomița, considerate drept incalificabile de medicul Isvoranu, au efecte devastatoare asupra imaginii instituției... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2010, 06:18 (61810 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Haosul din primării, sancționat

Amenzi record pentru acordarea ILEGALĂ de ajutoare sociale

Pachetul de măsuri guvernamentale pentru redresarea economiei românești ajunge pînă în buzunarele asistaților social din județul nostru. Printre altele, autoritățile au demarat acțiuni ample de verificare a modului în care administrațiile locale au înțeles să aplice legea în ceea ce privește acordarea venitului minim garantat. Iar răspunsul a venit cît se poate de repede. Prost și păgubos pentru vistieria săracă a statului. În cifre, acest aspect se traduce în supendarea a peste 250 de dosare de acordare a ajutorului social....

Asistaților social li se pregătește ceva
Controversată încă de la apariție, Legea 416/2001, privind acordarea de ajutoare sociale familiilor... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2010, 10:12 (19850 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița NU au fonduri pentru igienizare

Prefectura raportează cai verzi pe pereți

Școlile din Ialomița NU au fonduri pentru igienizare

După modelul comunist «cincinalul în patru ani și jumătate», Prefectura Ialomița a anunțat că igienizarea școlilor din județ în vederea începerii noului an școlar este finalizată sau nu reprezintă o problemă. La o săptămînă distanță de la publicarea situației, Independent a realizat un sondaj de opinie printre directorii școlilor nominalizate în raportul Prefecturii. Declarațiile sînt peste așteptările noastre... Iar distanța între raportările oficiale și realitatea din teren, mai mare decît cea de la Pămînt la Lună...

Igienizarea de pe hîrtiile Prefecturii
Prefectura Ialomița a dat publicității o situație completă a celor 118 unități școlare din județ care așteaptă... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2010, 06:12 (16154 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bibi Informatica din Ialomița, «țepe» la nivelul Uniunii Europene

Mai nou, «țepele» s-au mutat în spațiul UE căci românașilor noștri nu le-au mai fost de-ajuns granițele țării pentru proliferarea afacerilor de gen. În mare, procedura e asemănătoare cu ceea ce se petrece sub ochii celor care combat evaziunea atunci cînd o prind pe meleaguri mioritice. Dacă o prind... Adică, se cumpără marfa de la firme ce există, se trece printr-una sau mai multe alte firme, fantome sau nu, și, într-un final, se închide lanțul de vînzări succesive pe o firmă, în general, inexistentă. De ce însă se aleg firme de prin Ialomița, doar cei ce fac astfel de operațiuni pot răspunde. Noi doar vă spunem cum s-a produs ultimul tun.

Bibi Informatica cumpără și vinde de cîteva milioane de euro... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2010, 14:04 (19044 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Hanaru și Anăstăsoai, amendați de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare

Amonil, derivă și necunoscut

Hanaru și Anăstăsoai, amendați de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare

După ce, la finele anului precedent, Comisia Națională a Valorilor Mobiliare, for superior cu atribuții în supravegherea tranzacționărilor bursiere, a emis o ordonanță prin care obliga acționarii Amonil să publice structura acționariatului pînă la nivel de persoană fizică, recent, aceeași instituție a emis mai multe ordonanțe prin care sancționează și pe actualul dar și pe fostul președinte al Consiliului de Administrație al SC Amonil SA Slobozia...

Zalois și Jovline, necunoscutele de la Amonil
La sfîrșitul anului precedent, respectiv în luna noiembrie 2009, Comisia Națională a Valorilor Mobiliare a sancționat cu avertisment doi dintre acționarii majoritari ai Amonil... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2010, 15:03 (22954 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Proxenetul Tămârjan rămâne în arest

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (update)

Proxenetul Tămîrjan rămîne în arest

Marți, 20 iulie a.c., magistrații Tribunalului Ialomița au decis prelungirea mandatelor de arestare preventivă pentru Ion Tămîrjan, zis Tera și complicele său, Relu Costan. Judecătorii ialomițeni au prelungit mandatele ca urmare a propunerii parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție, DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița după ce perioada preventivă de detenție ajunsese la final.
«Admite propunerea Parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție, DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, dispune prelungirea arestării preventive a inculpaților Ion Tămîrjan Valeriu și Costan Relu Cornel, deținuți în Arestul IPJ Ialomița, pe o perioadă de 30 zile, de la data de 25 iulie 2010 pînă la data de 23 august 2010. Respinge cererile de înlocuire a măsurii arestării preventive cu măsura obligării de a nu părăsi localitatea formulate de inculpații Tămîrjan Ion Valeriu și Costan Relu Cornel»... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2010, 12:51 (28851 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița falimentară

Peste 2300 de firme, RADIATE

În primele șase luni ale anului peste 100 de societăți au intrat în insolvență. Alți 250 de agenți economici au solicitat suspendarea de activitate. Iar radierile au cunoscut o creștere de peste 1100%, adică 2311 firme și-au pus lacătele. În tot acest timp, cei 7190 de agenți economici se chinuie să supraviețuiască de la o zi la alta. Criza economică continuă să facă ravagii în mediul de afaceri ialomițean...
Primele efecte ale crizei economice în rîndul firmelor ialomițene au apărut în anul 2009, cînd radierile și dizolvările societăților comerciale au atins recorduri absolute. Nici în primele șase luni ale anului 2010, economia județului nu a resimțit o creștere, prăpastia recesiunii continuînd... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2010, 13:46 (27224 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia, în căutarea recordurilor

Slobozia, în căutarea recordurilor

• peste un milion de metri cubi de apă, pierdere de rețea
• 125 de metri cubi, media consumului zilnic pentru o persoană
• 900 de avarii de rețea și canalizare
• puțin peste 8 kilometri de drumuri, din totalul de 82 km, modernizate într-un an
• peste 900 mii de lei, costul anual aferent iluminatului public


Un milion de metri cubi de apă, pierdere pe rețea
Apa slobozenilor nu este potabilă. Apa rămîne menajeră, iar Urban SA, operatorul care furnizează apa menajeră și serviciile de canalizare ale orașului, deține contractul de concesiune pentru aceste servicii din anul 1998, contractul fiind valabil pînă în anul 2014. De la darea în folosință a sistemului de distribuție a apei subterane, proiect realizat cu și din «bunăvoința» primarului Gabi Ionașcu, autoritățile se zbat pentru identificarea unei soluții de potabilizare a apei. Scandalul cu privire la calitatea apei din sursă subterană s-a consumat și încă se mai consumă. Zeci de seturi de analize au confirmat că apa din sursa... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2010, 08:04 (20612 vizualizări - 2 comentarii)

28 Iun 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Razie de amploare a polițiștilor la Bărcănești

Polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile în ceea ce privește combaterea faptelor antisociale pe raza județului. Joi, 23 iulie 2020, oamenii legii au fost prezenți pe raza localității Bărcănești. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2020, 16:40
(4492 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric!

În perioada 27-31 iulie 2020, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2020, 16:30
(7870 vizualizări - 5 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 669 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 24 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 669, cu 10 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2020, 16:25
(2877 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: S-a redeschis bazinul de înot

Autoritățile locale din Slobozia anunță redeschiderea Bazinului Didactic de Înot administrat de municipalitate. Bazinul a fost închis în urma unei decizii a Direcției de Sănătate Publică Ialomița care a ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2020, 16:20
(6357 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 659 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 23 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 659, cu 50 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2020, 16:05
(3530 vizualizări - 2 comentarii)


Grivița: Bătrână de 81 de ani, carbonizată în propria locuință

Grivița: Bătrână de 81 de ani, carbonizată în propria locuință

O femeie din Grivița în vârstă de 81 de ani a fost surprinsă de un incendiu care i-a cuprins locuința în cursul dimineții de joi, 23 iulie 2020. Apelul a fost primit în dispeceratul integrat la ora 5,3 ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2020, 15:50
(4837 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru «tentativă la omor calificat»

Miercuri, 22 iulie a.c., polițiștii Formațiunii de Investigații Criminale din cadrul orașului Țăndărei au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2020, 14:55
(3831 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Permis de conducere fals de Irlanda

Miercuri, 22 iulie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii din cadrul Formațiunii Rutiere, fiind în exercitarea atribuțiunilor de serviciu pe linia prevenirii și combaterii faptelor la regimul circulației ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2020, 14:50
(3365 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în orașul Căzănești!

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, de la intersecția străzilor Șoseaua București cu Islaz, din orașul Căzănești/Ialomița, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2020, 13:15
(3003 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind proba scrisă din cadrul Examenului Național de definitivare în învățământ, sesiunea 2020

Miercuri, 22 iulie 2020, s-a desfășurat proba scrisă din cadrul Examenului Național de definitivare în învățământ, sesiunea 2020. Dintre cei 81 de candidați cu drept de participare la proba scrisă, înscriși ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2020, 11:10
(8966 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de 48000 de lei, aplicate de DSVSA Ialomița

Începând cu data de 25 mai 2020, consilierii DSVSA Ialomița desfășoară o acțiune tematică pentru verificarea unităților de alimentație publică în cadrul cărora se comercializează produse alimentare către consumatorul final, în perioada Stării de Alertă. ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2020, 18:10
(3876 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 609 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 22 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 609, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2020, 16:05
(2255 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Bătrân de 80 de ani, lovit de mașină

Marți, 21 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au intervenit la un accident produs în comuna Coșereni, soldat cu rănirea unui pieton. Astfel, din primele cercetări efectuate de polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2020, 15:35
(2382 vizualizări - 1 comentariu)


Fierbinți-Târg: Biciclist lovit de o mașină

Polițiștii ialomițeni au intervenit în cazul unui accident produs pe DJ101, în interiorul orașului Fierbinți-Târg, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2020, 16:25
(2622 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Spectacole în aer liber organizate de Centrul Cultural «Ionel Perlea»

În perioada 29-31 iulie 2020, Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia organizează o serie de evenimente muzicale în aer liber, cu ocazia desfășurării Festivalului dedicat memoriei marelui compozitor ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2020, 16:20
(4059 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 604 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 21 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 604, cu 12 cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2020, 16:05
(2612 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focar de pestă porcină africană la Urziceni

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că vineri, 17 iulie 2020, conform unor buletine de analize, a fost confirmată pesta porcină africană într-o exploatație nonprofesională ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 19:50
(3733 vizualizări - 0 comentarii)


A murit în timp ce se scălda în lacul Fundata

A murit în timp ce se scălda în lacul Fundata

Bărbatul, în vârstă de 61 ani, se afla luni, 20 iulie a.c., pe malul lacului Fundata, când a decis să se răcorească în apa lacului, intrând la scăldat. Din nefericire, la scurt timp i s-a făcut rău, pierzându ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 19:25
(6256 vizualizări - 0 comentarii)


Au început înscrierile la Academia de Poliție «Alexandru Ioan Cuza»

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu»al Județului Ialomița recrutează, până la data de 27 iulie 2020, candidați pentru participarea la concursurile de admitere la Academia ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 18:50
(3143 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 18 de permise reținute, amenzi de peste 85000 de lei

Forțe de ordine au acționat vineri și duminică, 17 și 19 iulie a.c., pe raza județului Ialomița, pentru reducerea numărului de accidente rutiere produse pe fondul nerespectăriii vitezei. Au fost aplicate 154 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 85000 de lei. ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 16:35
(3435 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecția pe numele unui bărbat care și-a lovit concubina

În noaptea de duminică spre luni, 19/20 iulie a.c., în jurul orei 2,00, polițiștii din cadrul Biroului de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați prin apel la 112 cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 16:30
(3608 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movileanca, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Sâmbătă, 18 iulie a.c., polițiștii din cadrul Secției 5 Jilavele au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 16:25
(3705 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 17 iulie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din Slobozia, în urma unui filtru rutier, au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat. În urma verificărilor efectuate a reieșit că ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 16:20
(2965 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 592 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 20 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 592, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 16:05
(2241 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 576 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Sâmbătă, 18 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 576, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2020, 16:05
(3562 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 567 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 17 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 567, cu 8 cazuri mai mult față de ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2020, 16:05
(2638 vizualizări - 0 comentarii)


Maltezi: Incendiu la o șiră de baloți

Joi, 16 iulie a.c., în jurul orelor 23,55, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o șiră de baloți din paie în gospodăria unui cetățean din satul Maltezi, comuna ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2020, 13:10
(3388 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maltezi incendiu


Activitatea filantropică a parohiilor din Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Peste 22600 de intervenții filantropice, ajutoare materiale și financiare în valoare de aproape 100000 de lei

Cu binecuvântarea PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada aprilie-iunie 2020, în Episcopia Sloboziei și Călărașilor, conform rapoartelor de activitate cu privire la activitatea filantropică ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 17:55
(4134 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Arestat pentru «fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată» și «înșelăciune»

Miercuri, 15 iulie 2020, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 17:35
(5987 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Minor surprins la volan

Un adolescent de 17 ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic la volanul unei mașini. Miercuri, 15 iulie a.c., acesta a fost oprit pe o stradă din localitate pentru ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 17:30
(3421 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...