Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Traficanții de copii din Țăndărei, judecați de Tribunalul Harghita

Traficanții de copii din Țăndărei, judecați de Tribunalul Harghita

La finele lunii precedente, Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism a finalizat ancheta în cazul rromilor din Țăndărei, acuzați de trafic de minori. Urmare a unei decizii a Înaltei Curți de Casație și Justiție, dosarul a ajuns pe rolul Tribunalului Harghita. Între timp, rromii încearcă sub orice formă eliberarea, însă pînă la acest moment cei 18 inculpați ce au speriat Marea Britanie sînt arestați preventiv...
La începutul lunii aprilie 2010, la Țăndărei s-a produs o adevărată desfășurare de forțe. Mai mulți ofițeri din structuri naționale de apărare, în colaborare cu ofițeri ai Metropolitan Police și reprezentanți Europol au destructurat un grup infracțional... [citește_tot_articolul]

6 August 2010, 14:06 (26217 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Funcționărimea din Ialomița se tratează de criză pe litoral

Instruire pe bani publici la Cap Aurora

Criza din administrația ialomițeană face ravagii: bugetarii se plîng că au ajuns să cîștige mai puțin decît salariul minim pe economie, personalul auxiliar de prin instituții își numără ultimele zile de muncă înainte de concediere, iar directorii de departamente nu se simt nici ei prea bine. Și totuși, mai este loc pentru cheltuieli inutile. Ultimele s-au consumat zilele trecute la Cap Aurora, acolo unde, la inițiativa Agenției Naționale a Funcționarilor Publici și a Prefecturii Ialomița s-a desfășurat un seminar pe probleme de administrație locală la care a participat funcționărimea din trei județe. Costul acestei minivacanțe de trei zile: 500 de lei de persoană!

Prefectura Ialomița se disculpă... [citește_tot_articolul]

6 August 2010, 13:48 (25352 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bugetarii Primăriei Slobozia, la mila edilului Gabi Ionașcu

Atenție, se concediază!

Bugetarii Primăriei Slobozia, la mila edilului Gabi Ionașcu

Și pentru că tot veni vorba despre funcțioanri, bani publici și criză, sîntem în măsură să vă oferim și reversul medaliei. În mai puțin de 2 saptămîni, funcționarii Primăriei Slobozia vor ști, nominal, care sînt «beneficiarii» procedurilor de restructurare stabilite de către guvernul Boc. Pînă atunci, agitația din instituție a atins noi cote de alarmă, iar bursa zvonurilor a luat-o razna.

Ionașcu disponibilizează după bunul plac
Sub titlul de mai sus, «Independent»a primit săptămîna trecută pe adresa redacției o depeșă al cărei conținut îl vom reproduce integral mai jos. Deși textul este semnat și asumat, vom trece sub tăcere numele autorului. Am ales însă să publicăm... [citește_tot_articolul]

5 August 2010, 16:20 (21253 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

La Slobozia dezinsecția naște ambuteiaje

La Slobozia dezinsecția naște ambuteiaje

După 20 de ani în care slobozenii au așteptat zadarnic să-i scape cineva de țînțari, minunea s-a întîmplat. Seară de seară, autoritățile locale au autorizat demararea programului de dezinsecție a orașului. Cu ce preț?! Imaginile sînt mai mult decît grăitoare...
Într-una dintre seri, firma de dezinsecție angajată de municipalitate pentru stîrpirea țînțarilor și-a făcut debutul. Punctul de început al procesului de dezinsecție a fost biserica de lemn din curtea Muzeului Agriculturii din Slobozia și după cum vedeți... Ce nu au surprins imaginile, dar vă putem relata noi este că zelul angajaților firmei de dezinsecție a avut urmări extrem de neplăcute. Pentru că la acea oră străzile și trotuarele... [citește_tot_articolul]

4 August 2010, 10:42 (22488 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Se întîmplă la Slobozia

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Scandalurile ce aduc în centru cea mai mare unitate sanitară din județ, respectiv Spitalul de Urgență Slobozia, par să nu se mai sfîrșească. După ce săptămîna precedentă am prezentat detaliat cel mai rușinos scandal din istoria instituției, presiunile politice la care a fost supus medicul Mihaela Isvoranu pentru a demisiona din funcția de director medical, revenim astăzi cu un articol ce prăbușește și ultima fărîmă de imagine pozitivă a unității medicale.

Furt de medicamente din magazia Spitalului
În timp ce pacienții își arată nemulțumirea față de calitatea serviciilor medicale sau de medicația lipsă, cînd doctorii se plîng, pe lîngă reducerile salariale, de insuficienta... [citește_tot_articolul]

3 August 2010, 17:51 (64825 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara, în prag de Festival

Amara, în prag de Festival

Cea de-a 43-a ediție a Festivalului Tinereții de la Amara se apropie de start. Cu numai o săptămîna înainte, organizatorii fac ultimele pregătiri. «Ca în fiecare an din ultimii zece am încercat ca la Amara să primeze calitatea participanților» a precizat directorul Centrului Creației Populare Ialomița, Cristian Obrejan. Reamintim că printre participanți se numără și două ialomițence de la care se așteaptă o prestație mai bună decît cea de anul trecut...
Însă marea surpriză a Festivalului o constituie artiștii care vor concerta în cele două seri de Gală. Cu numai 80mii de lei la dispoziție, Consiliul Local Amara reușește să aducă pe scena festivalului 5 artiști de top din România. ... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2010, 15:38 (22448 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sărbători câmpenești de 6000 de euro la Armășești

Luminițele de la capătul tunelului

Sărbători cîmpenești de 6000 de euro la Armășești

Nici nu s-a întors bine criza pe partea cealaltă și autoritățile au revenit la vechile năravuri. De astă dată la capătul sărăciei județene, la Armășești, unde edilul local se pregătește activ să serbeze zilele uneia dintre cele mai sărace localități ale județului. Și nu oricum, ci cu focuri de artificii și un snop de vedete populare chemate să concerteze pentru a-i face pe amărășteni, pardon armășeșteni, să mai uite de foame, de grîul putrezit pe cîmp și de datoriile la plasmele cumpărate doar cu buletinul în 2007.

Bal cîmpenesc cu focuri de artificii
Scăpată mai an de grija rromilor din Bărbulești (care au intrat în rîndul lumii și au și ei acum comuna lor), Armășești... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2010, 12:28 (20996 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Apă niciodată, URBAN până în 17 septembrie

Apă niciodată, URBAN pînă în 17 septembrie

Joi, 29 iunie, 11 din cei 21 de membri ai Adunării Generale a Acționarilor (consilieri locali ai municipiului Slobozia) au aprobat măsurile de redresare ale societății SC Urban. Printre acestea se numără și cea privind restricționarea furnizării apei pentru asociațiile rău-platnice din municipiul Slobozia. Aceasta este vestea bună! Vestea proastră este că SC Urban va mai fi operator de apă doar pînă pe 17 septembrie, dată la care expiră termenul de suspendare a autorizației sanitare de funcționare a societății. De ce este aceasta vestea proastă? Pentru că, începînd cu această dată, prețul metrului cub de apă furnizată în Slobozia va crește cu minim 10 procente. Fără TVA!

SC Urban strînge robinetul... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2010, 18:02 (19214 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Silvian Ciupercă amenință doctorii! (update)

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Descentralizare păguboasă
Promisă a fi una dintre cele mai revoluționare soluții de eficientizare a activității sanitare, descentralizarea spitalelor își dovedește, din plin... coloratura politică. Și atît. Cel puțin la nivelul Spitalului Județean de Urgență, descentralizarea nu putea să urmeze decît principiile politice ale președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Și dacă la nivelul altor spitale, fie acestea chiar și județene, descentralizarea nu a impus schimbarea managerului decît după criterii de performanță, la noi, ca la nimeni, primul pas al procesului l-a constituit schimbarea politică a șefilor de spital județean. Așa am asistat săptămîna trecută... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2010, 20:13 (78565 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

URBAN restricționează furnizarea apei pentru rău-platnici

Slobozeni, vi se pregătește ceva

URBAN restricționează furnizarea apei pentru rău-platnici

Urban supraviețuiește de doi ani în ciuda derivei administrative cu care se confruntă orașul, a sutelor de milioane acumulate din debite și a crizei financiare cu care se confruntă de mai bine de 5 ani. Și, în ciuda celor mai negre pronosticuri făcute vreodată cu privire la viitorul unei societăți, continuă să furnizeze apă locuitorilor Sloboziei. Însă, susțin oficialii instituției, începînd de mîine acest lucru se va întîmpla numai cu program. Decizia de restricționare vizează, în primă instanță, rău-platnicii și urmează să intre în vigoare după aprobarea acesteia, joi, 29 iulie, în cadrul ședinței AGA a SC Urban.

O decizie dureroasă, dar necesară
Ideea restricționării... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2010, 08:12 (18423 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Silvian Ciupercă amenință doctorii!

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Dr Mihaela Isvoranu: «Plec din cauza presiunilor președintelui Ciupercă»
Președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă este acuzat de «practici de tip mafiot» în ceea ce privește schimbarea conducerii SpitaluluiJudețean Ialomița. De această dată, acuzațiile nu sînt lansate de media locală, ci chiar de un medic al Spitalului Județean. Doctorul Mihaela Isvoranu, fost director medical al Spitalului, susține că a fost amenințată, supusă la presiuni politice și obligată să demizioneze din funcția deținută.
Acțiunile președintelui Consiliului Județean Ialomița, considerate drept incalificabile de medicul Isvoranu, au efecte devastatoare asupra imaginii instituției... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2010, 06:18 (61798 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Haosul din primării, sancționat

Amenzi record pentru acordarea ILEGALĂ de ajutoare sociale

Pachetul de măsuri guvernamentale pentru redresarea economiei românești ajunge pînă în buzunarele asistaților social din județul nostru. Printre altele, autoritățile au demarat acțiuni ample de verificare a modului în care administrațiile locale au înțeles să aplice legea în ceea ce privește acordarea venitului minim garantat. Iar răspunsul a venit cît se poate de repede. Prost și păgubos pentru vistieria săracă a statului. În cifre, acest aspect se traduce în supendarea a peste 250 de dosare de acordare a ajutorului social....

Asistaților social li se pregătește ceva
Controversată încă de la apariție, Legea 416/2001, privind acordarea de ajutoare sociale familiilor... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2010, 10:12 (19848 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița NU au fonduri pentru igienizare

Prefectura raportează cai verzi pe pereți

Școlile din Ialomița NU au fonduri pentru igienizare

După modelul comunist «cincinalul în patru ani și jumătate», Prefectura Ialomița a anunțat că igienizarea școlilor din județ în vederea începerii noului an școlar este finalizată sau nu reprezintă o problemă. La o săptămînă distanță de la publicarea situației, Independent a realizat un sondaj de opinie printre directorii școlilor nominalizate în raportul Prefecturii. Declarațiile sînt peste așteptările noastre... Iar distanța între raportările oficiale și realitatea din teren, mai mare decît cea de la Pămînt la Lună...

Igienizarea de pe hîrtiile Prefecturii
Prefectura Ialomița a dat publicității o situație completă a celor 118 unități școlare din județ care așteaptă... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2010, 06:12 (16153 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bibi Informatica din Ialomița, «țepe» la nivelul Uniunii Europene

Mai nou, «țepele» s-au mutat în spațiul UE căci românașilor noștri nu le-au mai fost de-ajuns granițele țării pentru proliferarea afacerilor de gen. În mare, procedura e asemănătoare cu ceea ce se petrece sub ochii celor care combat evaziunea atunci cînd o prind pe meleaguri mioritice. Dacă o prind... Adică, se cumpără marfa de la firme ce există, se trece printr-una sau mai multe alte firme, fantome sau nu, și, într-un final, se închide lanțul de vînzări succesive pe o firmă, în general, inexistentă. De ce însă se aleg firme de prin Ialomița, doar cei ce fac astfel de operațiuni pot răspunde. Noi doar vă spunem cum s-a produs ultimul tun.

Bibi Informatica cumpără și vinde de cîteva milioane de euro... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2010, 14:04 (19043 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hanaru și Anăstăsoai, amendați de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare

Amonil, derivă și necunoscut

Hanaru și Anăstăsoai, amendați de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare

După ce, la finele anului precedent, Comisia Națională a Valorilor Mobiliare, for superior cu atribuții în supravegherea tranzacționărilor bursiere, a emis o ordonanță prin care obliga acționarii Amonil să publice structura acționariatului pînă la nivel de persoană fizică, recent, aceeași instituție a emis mai multe ordonanțe prin care sancționează și pe actualul dar și pe fostul președinte al Consiliului de Administrație al SC Amonil SA Slobozia...

Zalois și Jovline, necunoscutele de la Amonil
La sfîrșitul anului precedent, respectiv în luna noiembrie 2009, Comisia Națională a Valorilor Mobiliare a sancționat cu avertisment doi dintre acționarii majoritari ai Amonil... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2010, 15:03 (22952 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proxenetul Tămârjan rămâne în arest

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (update)

Proxenetul Tămîrjan rămîne în arest

Marți, 20 iulie a.c., magistrații Tribunalului Ialomița au decis prelungirea mandatelor de arestare preventivă pentru Ion Tămîrjan, zis Tera și complicele său, Relu Costan. Judecătorii ialomițeni au prelungit mandatele ca urmare a propunerii parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție, DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița după ce perioada preventivă de detenție ajunsese la final.
«Admite propunerea Parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție, DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, dispune prelungirea arestării preventive a inculpaților Ion Tămîrjan Valeriu și Costan Relu Cornel, deținuți în Arestul IPJ Ialomița, pe o perioadă de 30 zile, de la data de 25 iulie 2010 pînă la data de 23 august 2010. Respinge cererile de înlocuire a măsurii arestării preventive cu măsura obligării de a nu părăsi localitatea formulate de inculpații Tămîrjan Ion Valeriu și Costan Relu Cornel»... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2010, 12:51 (28843 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița falimentară

Peste 2300 de firme, RADIATE

În primele șase luni ale anului peste 100 de societăți au intrat în insolvență. Alți 250 de agenți economici au solicitat suspendarea de activitate. Iar radierile au cunoscut o creștere de peste 1100%, adică 2311 firme și-au pus lacătele. În tot acest timp, cei 7190 de agenți economici se chinuie să supraviețuiască de la o zi la alta. Criza economică continuă să facă ravagii în mediul de afaceri ialomițean...
Primele efecte ale crizei economice în rîndul firmelor ialomițene au apărut în anul 2009, cînd radierile și dizolvările societăților comerciale au atins recorduri absolute. Nici în primele șase luni ale anului 2010, economia județului nu a resimțit o creștere, prăpastia recesiunii continuînd... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2010, 13:46 (27223 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia, în căutarea recordurilor

Slobozia, în căutarea recordurilor

• peste un milion de metri cubi de apă, pierdere de rețea
• 125 de metri cubi, media consumului zilnic pentru o persoană
• 900 de avarii de rețea și canalizare
• puțin peste 8 kilometri de drumuri, din totalul de 82 km, modernizate într-un an
• peste 900 mii de lei, costul anual aferent iluminatului public


Un milion de metri cubi de apă, pierdere pe rețea
Apa slobozenilor nu este potabilă. Apa rămîne menajeră, iar Urban SA, operatorul care furnizează apa menajeră și serviciile de canalizare ale orașului, deține contractul de concesiune pentru aceste servicii din anul 1998, contractul fiind valabil pînă în anul 2014. De la darea în folosință a sistemului de distribuție a apei subterane, proiect realizat cu și din «bunăvoința» primarului Gabi Ionașcu, autoritățile se zbat pentru identificarea unei soluții de potabilizare a apei. Scandalul cu privire la calitatea apei din sursă subterană s-a consumat și încă se mai consumă. Zeci de seturi de analize au confirmat că apa din sursa... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2010, 08:04 (20612 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Până nu ajunge în hambare, orice cultură e iarbă și-atât!»

Maria Ardeleanu, directorul Direcției pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița

«Pînă nu ajunge în hambare, orice cultură e iarbă și-atît!»

În Ialomița au fost inundate aproximativ 2000 de hectare terenuri agricole. Guvernul promite despăgubirea suprafețelor calamitate. Direcția pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița face eforturi pentru centralizarea pagubelor. Cu toate acestea, în Ialomița, recolta de rapiță a depășit media estimată...

Despăgubiri guvernamentale pentru culturile inundate
Creșterile de debite și cote ale brațului Borcea al Dunării au condus la inundarea unor mari suprafețe de teren, pădure și culturi agricole în zona cartierului Buliga din Fetești, dar și în comunele Vlădeni, Stelnica și Giurgeni. Potrivit ultimelor informații furnizate de DADR Ialomița, au fost inundate 47 de... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2010, 18:42 (25074 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

CURSA DE ȘOARECI

Digul de la Fetești a devenit inutil

CURSA DE ȘOARECI

Eforturile notabile ale autorităților județene și locale din Fetești de a ține sub control apele Borcei s-au dovedit inutile. Cele 300 de case din imediata vecinătate a celor 8 kilometri de dig au ajuns să fie inundate din cauza ploilor. Locuitorii din zonă cred că autoritățile nu pot face nimic pentru asigurarea locuințelor.

Terra deserta
Vineri, 9 iulie, în carterul Buliga, la ieșirea din Fetești... Plouă de trei ceasuri și se anunță alte 18 ore de ploi torențiale. La 50 de metri, pe malul Borcei, o motopompă evacuează apa infiltrată. «O pornim 10 minute, o oprim. Iar așteptăm să se infiltreze, iar o luăm de la capăt...» ne explică angajatul Primăriei, planton lîngă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2010, 11:16 (22076 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Amenzi de peste 78 mii lei în trafic

«În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ pentru asigurarea respectării normelor rutiere în trafic, pentru prevenirea și combaterea neregulilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2011, 11:25
(8536 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Pompierii au salvat un cal

În urma unui apel telefonic primit prin 112, pompierii militari au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal căzut într-o groapă în curtea unui localnic din comuna Traian. Incidentul a fost ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2011, 11:20
(9465 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian pompier cal


Ialomița: Polițiști în traficul rutier

Duminică, 3 iulie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o serie de acțiuni în mediul urban și rural. În cadrul activităților desfășurate, polițiștii au legitimat peste 150 de persoane și au aplicat 58 de ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2011, 11:09
(8867 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Bătrînă tîlhărită de patru hoți

Marți, 28 iunie, o bătrînă de 63 ani, din Stelnica, a alertat polițiștii din localitate despre faptul că a fost înșelată de persoane necunoscute sub pretextul cumpărării unor bunuri. Femeia a reclamat că ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2011, 18:00
(10219 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune de amploare a Poliției la Urziceni: Pistol ascuns în curte, branșări ilegale la rețeaua de electricitate

Joi, 30 iunie, polițiștii din Urziceni, în colaborare cu cei ai posturilor de poliție arondate, au acționat pentru identificarea autorilor unor fapte penale dar și pentru asigurarea unui climat de ordine ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2011, 18:00
(10991 vizualizări - 2 comentarii)


Buești: Tîlhar arestat

Un bărbat de 32 ani a fost arestat pentru «tîlhărie» și «violare de domiciliu». Individul a intrat în casa unui cetățean de unde a încercat să fure mai multe bunuri.
Polițiștii din Buești au fost alarmați ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2011, 17:59
(11485 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai Elantra, noul standard în segmentul sedan compact

Hyundai Elantra, noul standard în segmentul sedan compact

Noul model Hyundai de clasa C, Elantra, va fi disponibil în locațiile showroom ale rețelei Hyundai Auto România începînd cu data de 15 iulie. Aflat la a cincea generație, Hyundai Elantra reunește noua linie ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 16:31
(6569 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Copil dispărut

Urziceni: Copil dispărut

În cursul zilei de sîmbătă, 25 iunie a.c., Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că Pârvu Mihăiță Alin, de 12 ani, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit pînă în prezent.
Semnalmente ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 16:12
(12550 vizualizări - 0 comentarii)


Întîlnire de lucru cu fermierii din zona de est a județului

Marți, 28 iunie, Consiliul Județean Ialomița și Camera Agricolă Județeană au organizat la Vlădeni o întîlnire cu fermierii din zona de est a județului care au accesat fonduri europene. «Cu această ocazie ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 15:39
(8545 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Program normal pentru trezorerii

Reprezentanții DGFP Ialomița informează că în perioada 30 iunie-4 iulie, unitățile de trezorerie din cadrul administrațiilor financiare Slobozia, Urziceni și Fetești vor funcționa în regim normal de lucru ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 15:37
(6544 vizualizări - 0 comentarii)


«Registrul zilierilor» poate fi achiziționat de la sediul ITM Ialomița

Potrivit unei informări a ITM Ialomița, actul normativ ce reglementează activitatea zilierilor a fost publicat în Monitorul Oficial. Astfel, potrivit Legii, activitățile cu caracter ocazional se pot presta ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 11:55
(9080 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Paramedicii SMURD au salvat patru vieți

Miercuri, 29 iunie, echipajele de prim ajutor ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit pentru salvarea a patru persoane care aveau nevoie de îngrijiri medicale de urgență.
...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 11:53
(6295 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: 30 iunie, utima zi de ridicare a cărților de muncă

Potrivit datelor statistice ale Inspectoratuolui Teritorial de Muncă Ialomița, pînă la acest moment din cele 31400 carnete de muncă existente la sfîrșitul anului precedent, în evidențele instituției mai ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 11:51
(7708 vizualizări - 0 comentarii)


Fundata: Evaziune fiscală de peste un milion de euro

Peste un milion de euro, acesta este prejudiciul adus bugetului de stat de doi patroni ai unei firme din localitatea ialomițeană Fundata. Actual, cei doi bărbați, de 21, respectiv 43 ani, sînt cercetați ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 08:31
(8969 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Carte de identitate a mașinii, falsă

Polițiștii Compartimentului Trafic și Furturi Auto au oprit pentru control marți, 28 iunie, la Amara un autoturism condus de un bărbat de 60 ani. În urma verificărilor sumare, ofițerii au stabilit că înscrisul ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 08:31
(11065 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara fals


Țăndărei: Hoți de fier vechi, prinși în flagrant

Patru bărbați cu vîrste cuprinse între 27 și 34 ani au fost prinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau să fure o țeavă metalică de golire a apei dintr-un bazin piscicol. S-a întîmplat la Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2011, 08:30
(6765 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2011, 19:04
(4534 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A fugit cu mașina la vederea Poliției pentru că nu avea permis

Luni, 27 iunie, o patrulă de poliție a observat în trafic, pe o stradă din Slobozia, un autoturism care la vederea echipajului de poliție a demarat în trombă. Autovehiculul a fost oprit, iar conducătorul ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2011, 17:13
(6211 vizualizări - 3 comentarii)


Bordușani: Au intrat peste un bătrîn și i-au furat banii

În noaptea de sîmbătă spre duminică, doi tineri din Bordușani au pătruns prin efracție în casa unui bătrîn de 77 ani și au furat 1950 de lei. Cei doi l-au imobilizat și lovit pe bătrîn, obligîndu-l să divulge ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2011, 17:12
(7577 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Ghișee închise pentru cîteva zile

În perioada 30 iunie, ora 12.00-5 iulie, ora 08.30, activitatea la ghișeele tuturor administrațiilor financiare și direcțiilor generale ale finanțelor publice care lucrează cu publicul va fi oprită. Măsura ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2011, 17:11
(8725 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: I-a furat aparatura vecinului

Un bărbat de 43 de ani din Rovine a sustras din curtea unui concetățean aparatură electrocasnică în valoare de 700 de lei. Agenții Postului de Poliție Reviga au fost sesizați de către pagubaș. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2011, 17:10
(7392 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga furt


AJOFM Ialomița: 68 locuri de muncă vacante

Potrivit AJOFM Ialomița, la nivelul județului sînt vacante 68 locuri de muncă. Astfel, 10 dintre acestea sînt pentru absolvenți de studii superioare, 7 pentru cei cu studii medii, 38 pentru muncitori calificați ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2011, 17:10
(8485 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Defecțiunile tehnice, controlate în trafic

Biroul Rutier Fetești în colaborare cu specialiști din cadrul Registrului Auto Român Ialomița au organizat luni o acțiune pe raza municipiuluipentru depistarea conducătorilor auto care conduc autovehicule ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2011, 17:09
(6302 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autoturism de lux neînmatriculat și cu număr fals, depistat de polițiști

Slobozia: Autoturism de lux neînmatriculat și cu număr fals, depistat de polițiști

Un dosar penal a fost constituit pe numele unui slobozean, de 35 ani, pentru «conducerea unui autoturism pe drumurile publice neînmatriculat» și «cu număr fals». O patrulă de ordine publică din cadrul ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2011, 12:43
(8911 vizualizări - 4 comentarii)


Cotorca: Surprinsă de radar cu 172 km la oră!

Pe DN2, în localitatea Cotorca, o tînără șoferiță în vîrstă de 33 ani, din Bacău, a fost surprinsă de aparatul radar în timp ce conducea un autoturism avînd o viteză de 172 km/h.
A fost aplicată sancțiunea ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2011, 12:38
(8044 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune a Poliției în piață

Sîmbătă, 25 iunie a.c., în intervalul orar 08.00-12.00, efectivele Poliției Urziceni au organizat și desfășurat acțiuni pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale în piața agroalimentară a municipiului ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2011, 12:37
(8377 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Copil de 15 ani, depistat de polițiști după ce a furat dintr-un autoturism

Poliția Amara a fost sesizată duminică 26 iunie a.c., de către un localnic, în vîrstă de 41 ani, despre faptul că în cursul nopții trecute, persoane necunoscute i-au sustras din interiorul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2011, 12:37
(9868 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: A intrat cu microbuzul într-o autoutilitară. Patru victime rănite ușor!

Poliția a fost sesizată vineri, 24 iunie a.c., cu privire la faptul că pe DJ212, în comuna Platonești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ușoară a patru persoane.
În timp ce un tînăr ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2011, 12:36
(5248 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A acroșat un biciclist

Vineri, 24 iunie a.c., pe strada Călărași din Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce o tînără, în vîrstă de 34 ani, din municipiul Slobozia, conducea un ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2011, 12:34
(5718 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 287 de sancțiuni, 11 permise reținute, amenzi de aproape 60000 lei

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ pentru asigurarea respectării normelor rutiere în trafic, pentru prevenirea și combaterea neregulilor ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2011, 12:32
(7698 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...