Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Trofeul de la Amara, adjudecat de bihoreanca Loredana Căvășdan

Festivalul Tinereții

Trofeul de la Amara, adjudecat de bihoreanca Loredana Căvășdan

Loredana Căvășdan este cîștigătoarea Trofelului Tinereții din cadrul Festivalului de la Amara, ediția a 43-a. Loredana este din Bihor, are 20 de ani și a impresionat juriul de la Amara în prima seară a concursului, cea de ieri, sîmbătă, 7 august, cu două șlagăre considerate dificil de interpretat: Este vorba despre «Recunosc că mi-e dor», compozitor Viorel Gavrilă și «Cartierul meu cîntă», compozitor și textier Laura Stoica. Deși nu a fost cotată drept favorită, susțin surse apropiate juriului, Loredana a fost considerată drept «cea mai bună voce din competiție», devansîndu-i pe Ioan Man, unul dintre preferații publicului, sau pe Minodora Dediș, cîștigătoare în 2008 a Festivalului de la Mamaia... [citește_tot_articolul]

8 August 2010, 13:19 (21656 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Asociația Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni și dezvoltarea rurală

Asociația Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni și dezvoltarea rurală

Asociația Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni și-a început activitatea. În cele ce urmează, vom discuta cu domnul Dănuț-Alexandru Potor, președintele Asociației Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni, despre dezvoltare rurală.

-Domnule Potor, cui se adresează Grupul de Acțiune Locală și de ce este necesară afilierea într-o astfel de structură?
-Grupul de Acțiune Locală se întinde pe un teritoriu omogen cu o populație determinată și are ca scop dezvoltarea zonei rurale cu întrepătrundere cu viața polilor urbani. Este adevărat că în mai 2006, cînd Ministerul Agriculturii a făcut primul apel în... [citește_tot_articolul]

7 August 2010, 10:42 (34440 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Traficanții de copii din Țăndărei, judecați de Tribunalul Harghita

Traficanții de copii din Țăndărei, judecați de Tribunalul Harghita

La finele lunii precedente, Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism a finalizat ancheta în cazul rromilor din Țăndărei, acuzați de trafic de minori. Urmare a unei decizii a Înaltei Curți de Casație și Justiție, dosarul a ajuns pe rolul Tribunalului Harghita. Între timp, rromii încearcă sub orice formă eliberarea, însă pînă la acest moment cei 18 inculpați ce au speriat Marea Britanie sînt arestați preventiv...
La începutul lunii aprilie 2010, la Țăndărei s-a produs o adevărată desfășurare de forțe. Mai mulți ofițeri din structuri naționale de apărare, în colaborare cu ofițeri ai Metropolitan Police și reprezentanți Europol au destructurat un grup infracțional... [citește_tot_articolul]

6 August 2010, 14:06 (26218 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Funcționărimea din Ialomița se tratează de criză pe litoral

Instruire pe bani publici la Cap Aurora

Criza din administrația ialomițeană face ravagii: bugetarii se plîng că au ajuns să cîștige mai puțin decît salariul minim pe economie, personalul auxiliar de prin instituții își numără ultimele zile de muncă înainte de concediere, iar directorii de departamente nu se simt nici ei prea bine. Și totuși, mai este loc pentru cheltuieli inutile. Ultimele s-au consumat zilele trecute la Cap Aurora, acolo unde, la inițiativa Agenției Naționale a Funcționarilor Publici și a Prefecturii Ialomița s-a desfășurat un seminar pe probleme de administrație locală la care a participat funcționărimea din trei județe. Costul acestei minivacanțe de trei zile: 500 de lei de persoană!

Prefectura Ialomița se disculpă... [citește_tot_articolul]

6 August 2010, 13:48 (25353 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bugetarii Primăriei Slobozia, la mila edilului Gabi Ionașcu

Atenție, se concediază!

Bugetarii Primăriei Slobozia, la mila edilului Gabi Ionașcu

Și pentru că tot veni vorba despre funcțioanri, bani publici și criză, sîntem în măsură să vă oferim și reversul medaliei. În mai puțin de 2 saptămîni, funcționarii Primăriei Slobozia vor ști, nominal, care sînt «beneficiarii» procedurilor de restructurare stabilite de către guvernul Boc. Pînă atunci, agitația din instituție a atins noi cote de alarmă, iar bursa zvonurilor a luat-o razna.

Ionașcu disponibilizează după bunul plac
Sub titlul de mai sus, «Independent»a primit săptămîna trecută pe adresa redacției o depeșă al cărei conținut îl vom reproduce integral mai jos. Deși textul este semnat și asumat, vom trece sub tăcere numele autorului. Am ales însă să publicăm... [citește_tot_articolul]

5 August 2010, 16:20 (21254 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Slobozia dezinsecția naște ambuteiaje

La Slobozia dezinsecția naște ambuteiaje

După 20 de ani în care slobozenii au așteptat zadarnic să-i scape cineva de țînțari, minunea s-a întîmplat. Seară de seară, autoritățile locale au autorizat demararea programului de dezinsecție a orașului. Cu ce preț?! Imaginile sînt mai mult decît grăitoare...
Într-una dintre seri, firma de dezinsecție angajată de municipalitate pentru stîrpirea țînțarilor și-a făcut debutul. Punctul de început al procesului de dezinsecție a fost biserica de lemn din curtea Muzeului Agriculturii din Slobozia și după cum vedeți... Ce nu au surprins imaginile, dar vă putem relata noi este că zelul angajaților firmei de dezinsecție a avut urmări extrem de neplăcute. Pentru că la acea oră străzile și trotuarele... [citește_tot_articolul]

4 August 2010, 10:42 (22489 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Se întîmplă la Slobozia

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Scandalurile ce aduc în centru cea mai mare unitate sanitară din județ, respectiv Spitalul de Urgență Slobozia, par să nu se mai sfîrșească. După ce săptămîna precedentă am prezentat detaliat cel mai rușinos scandal din istoria instituției, presiunile politice la care a fost supus medicul Mihaela Isvoranu pentru a demisiona din funcția de director medical, revenim astăzi cu un articol ce prăbușește și ultima fărîmă de imagine pozitivă a unității medicale.

Furt de medicamente din magazia Spitalului
În timp ce pacienții își arată nemulțumirea față de calitatea serviciilor medicale sau de medicația lipsă, cînd doctorii se plîng, pe lîngă reducerile salariale, de insuficienta... [citește_tot_articolul]

3 August 2010, 17:51 (64835 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Amara, în prag de Festival

Amara, în prag de Festival

Cea de-a 43-a ediție a Festivalului Tinereții de la Amara se apropie de start. Cu numai o săptămîna înainte, organizatorii fac ultimele pregătiri. «Ca în fiecare an din ultimii zece am încercat ca la Amara să primeze calitatea participanților» a precizat directorul Centrului Creației Populare Ialomița, Cristian Obrejan. Reamintim că printre participanți se numără și două ialomițence de la care se așteaptă o prestație mai bună decît cea de anul trecut...
Însă marea surpriză a Festivalului o constituie artiștii care vor concerta în cele două seri de Gală. Cu numai 80mii de lei la dispoziție, Consiliul Local Amara reușește să aducă pe scena festivalului 5 artiști de top din România. ... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2010, 15:38 (22449 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sărbători câmpenești de 6000 de euro la Armășești

Luminițele de la capătul tunelului

Sărbători cîmpenești de 6000 de euro la Armășești

Nici nu s-a întors bine criza pe partea cealaltă și autoritățile au revenit la vechile năravuri. De astă dată la capătul sărăciei județene, la Armășești, unde edilul local se pregătește activ să serbeze zilele uneia dintre cele mai sărace localități ale județului. Și nu oricum, ci cu focuri de artificii și un snop de vedete populare chemate să concerteze pentru a-i face pe amărășteni, pardon armășeșteni, să mai uite de foame, de grîul putrezit pe cîmp și de datoriile la plasmele cumpărate doar cu buletinul în 2007.

Bal cîmpenesc cu focuri de artificii
Scăpată mai an de grija rromilor din Bărbulești (care au intrat în rîndul lumii și au și ei acum comuna lor), Armășești... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2010, 12:28 (20998 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apă niciodată, URBAN până în 17 septembrie

Apă niciodată, URBAN pînă în 17 septembrie

Joi, 29 iunie, 11 din cei 21 de membri ai Adunării Generale a Acționarilor (consilieri locali ai municipiului Slobozia) au aprobat măsurile de redresare ale societății SC Urban. Printre acestea se numără și cea privind restricționarea furnizării apei pentru asociațiile rău-platnice din municipiul Slobozia. Aceasta este vestea bună! Vestea proastră este că SC Urban va mai fi operator de apă doar pînă pe 17 septembrie, dată la care expiră termenul de suspendare a autorizației sanitare de funcționare a societății. De ce este aceasta vestea proastă? Pentru că, începînd cu această dată, prețul metrului cub de apă furnizată în Slobozia va crește cu minim 10 procente. Fără TVA!

SC Urban strînge robinetul... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2010, 18:02 (19215 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Silvian Ciupercă amenință doctorii! (update)

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Descentralizare păguboasă
Promisă a fi una dintre cele mai revoluționare soluții de eficientizare a activității sanitare, descentralizarea spitalelor își dovedește, din plin... coloratura politică. Și atît. Cel puțin la nivelul Spitalului Județean de Urgență, descentralizarea nu putea să urmeze decît principiile politice ale președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Și dacă la nivelul altor spitale, fie acestea chiar și județene, descentralizarea nu a impus schimbarea managerului decît după criterii de performanță, la noi, ca la nimeni, primul pas al procesului l-a constituit schimbarea politică a șefilor de spital județean. Așa am asistat săptămîna trecută... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2010, 20:13 (78579 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

URBAN restricționează furnizarea apei pentru rău-platnici

Slobozeni, vi se pregătește ceva

URBAN restricționează furnizarea apei pentru rău-platnici

Urban supraviețuiește de doi ani în ciuda derivei administrative cu care se confruntă orașul, a sutelor de milioane acumulate din debite și a crizei financiare cu care se confruntă de mai bine de 5 ani. Și, în ciuda celor mai negre pronosticuri făcute vreodată cu privire la viitorul unei societăți, continuă să furnizeze apă locuitorilor Sloboziei. Însă, susțin oficialii instituției, începînd de mîine acest lucru se va întîmpla numai cu program. Decizia de restricționare vizează, în primă instanță, rău-platnicii și urmează să intre în vigoare după aprobarea acesteia, joi, 29 iulie, în cadrul ședinței AGA a SC Urban.

O decizie dureroasă, dar necesară
Ideea restricționării... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2010, 08:12 (18424 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Silvian Ciupercă amenință doctorii!

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Dr Mihaela Isvoranu: «Plec din cauza presiunilor președintelui Ciupercă»
Președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă este acuzat de «practici de tip mafiot» în ceea ce privește schimbarea conducerii SpitaluluiJudețean Ialomița. De această dată, acuzațiile nu sînt lansate de media locală, ci chiar de un medic al Spitalului Județean. Doctorul Mihaela Isvoranu, fost director medical al Spitalului, susține că a fost amenințată, supusă la presiuni politice și obligată să demizioneze din funcția deținută.
Acțiunile președintelui Consiliului Județean Ialomița, considerate drept incalificabile de medicul Isvoranu, au efecte devastatoare asupra imaginii instituției... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2010, 06:18 (61810 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Haosul din primării, sancționat

Amenzi record pentru acordarea ILEGALĂ de ajutoare sociale

Pachetul de măsuri guvernamentale pentru redresarea economiei românești ajunge pînă în buzunarele asistaților social din județul nostru. Printre altele, autoritățile au demarat acțiuni ample de verificare a modului în care administrațiile locale au înțeles să aplice legea în ceea ce privește acordarea venitului minim garantat. Iar răspunsul a venit cît se poate de repede. Prost și păgubos pentru vistieria săracă a statului. În cifre, acest aspect se traduce în supendarea a peste 250 de dosare de acordare a ajutorului social....

Asistaților social li se pregătește ceva
Controversată încă de la apariție, Legea 416/2001, privind acordarea de ajutoare sociale familiilor... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2010, 10:12 (19850 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița NU au fonduri pentru igienizare

Prefectura raportează cai verzi pe pereți

Școlile din Ialomița NU au fonduri pentru igienizare

După modelul comunist «cincinalul în patru ani și jumătate», Prefectura Ialomița a anunțat că igienizarea școlilor din județ în vederea începerii noului an școlar este finalizată sau nu reprezintă o problemă. La o săptămînă distanță de la publicarea situației, Independent a realizat un sondaj de opinie printre directorii școlilor nominalizate în raportul Prefecturii. Declarațiile sînt peste așteptările noastre... Iar distanța între raportările oficiale și realitatea din teren, mai mare decît cea de la Pămînt la Lună...

Igienizarea de pe hîrtiile Prefecturii
Prefectura Ialomița a dat publicității o situație completă a celor 118 unități școlare din județ care așteaptă... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2010, 06:12 (16154 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bibi Informatica din Ialomița, «țepe» la nivelul Uniunii Europene

Mai nou, «țepele» s-au mutat în spațiul UE căci românașilor noștri nu le-au mai fost de-ajuns granițele țării pentru proliferarea afacerilor de gen. În mare, procedura e asemănătoare cu ceea ce se petrece sub ochii celor care combat evaziunea atunci cînd o prind pe meleaguri mioritice. Dacă o prind... Adică, se cumpără marfa de la firme ce există, se trece printr-una sau mai multe alte firme, fantome sau nu, și, într-un final, se închide lanțul de vînzări succesive pe o firmă, în general, inexistentă. De ce însă se aleg firme de prin Ialomița, doar cei ce fac astfel de operațiuni pot răspunde. Noi doar vă spunem cum s-a produs ultimul tun.

Bibi Informatica cumpără și vinde de cîteva milioane de euro... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2010, 14:04 (19044 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Hanaru și Anăstăsoai, amendați de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare

Amonil, derivă și necunoscut

Hanaru și Anăstăsoai, amendați de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare

După ce, la finele anului precedent, Comisia Națională a Valorilor Mobiliare, for superior cu atribuții în supravegherea tranzacționărilor bursiere, a emis o ordonanță prin care obliga acționarii Amonil să publice structura acționariatului pînă la nivel de persoană fizică, recent, aceeași instituție a emis mai multe ordonanțe prin care sancționează și pe actualul dar și pe fostul președinte al Consiliului de Administrație al SC Amonil SA Slobozia...

Zalois și Jovline, necunoscutele de la Amonil
La sfîrșitul anului precedent, respectiv în luna noiembrie 2009, Comisia Națională a Valorilor Mobiliare a sancționat cu avertisment doi dintre acționarii majoritari ai Amonil... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2010, 15:03 (22954 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Proxenetul Tămârjan rămâne în arest

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (update)

Proxenetul Tămîrjan rămîne în arest

Marți, 20 iulie a.c., magistrații Tribunalului Ialomița au decis prelungirea mandatelor de arestare preventivă pentru Ion Tămîrjan, zis Tera și complicele său, Relu Costan. Judecătorii ialomițeni au prelungit mandatele ca urmare a propunerii parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție, DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița după ce perioada preventivă de detenție ajunsese la final.
«Admite propunerea Parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție, DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, dispune prelungirea arestării preventive a inculpaților Ion Tămîrjan Valeriu și Costan Relu Cornel, deținuți în Arestul IPJ Ialomița, pe o perioadă de 30 zile, de la data de 25 iulie 2010 pînă la data de 23 august 2010. Respinge cererile de înlocuire a măsurii arestării preventive cu măsura obligării de a nu părăsi localitatea formulate de inculpații Tămîrjan Ion Valeriu și Costan Relu Cornel»... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2010, 12:51 (28851 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița falimentară

Peste 2300 de firme, RADIATE

În primele șase luni ale anului peste 100 de societăți au intrat în insolvență. Alți 250 de agenți economici au solicitat suspendarea de activitate. Iar radierile au cunoscut o creștere de peste 1100%, adică 2311 firme și-au pus lacătele. În tot acest timp, cei 7190 de agenți economici se chinuie să supraviețuiască de la o zi la alta. Criza economică continuă să facă ravagii în mediul de afaceri ialomițean...
Primele efecte ale crizei economice în rîndul firmelor ialomițene au apărut în anul 2009, cînd radierile și dizolvările societăților comerciale au atins recorduri absolute. Nici în primele șase luni ale anului 2010, economia județului nu a resimțit o creștere, prăpastia recesiunii continuînd... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2010, 13:46 (27224 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia, în căutarea recordurilor

Slobozia, în căutarea recordurilor

• peste un milion de metri cubi de apă, pierdere de rețea
• 125 de metri cubi, media consumului zilnic pentru o persoană
• 900 de avarii de rețea și canalizare
• puțin peste 8 kilometri de drumuri, din totalul de 82 km, modernizate într-un an
• peste 900 mii de lei, costul anual aferent iluminatului public


Un milion de metri cubi de apă, pierdere pe rețea
Apa slobozenilor nu este potabilă. Apa rămîne menajeră, iar Urban SA, operatorul care furnizează apa menajeră și serviciile de canalizare ale orașului, deține contractul de concesiune pentru aceste servicii din anul 1998, contractul fiind valabil pînă în anul 2014. De la darea în folosință a sistemului de distribuție a apei subterane, proiect realizat cu și din «bunăvoința» primarului Gabi Ionașcu, autoritățile se zbat pentru identificarea unei soluții de potabilizare a apei. Scandalul cu privire la calitatea apei din sursă subterană s-a consumat și încă se mai consumă. Zeci de seturi de analize au confirmat că apa din sursa... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2010, 08:04 (20612 vizualizări - 2 comentarii)

28 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Finanțele au sesizat Parchetul

«Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița atenționează că mesajele de e-mail care circulă de la 5 octombrie privind eventuale rambursări de impozite de către instituție reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:05
(11452 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au dat foc la toaletele din parc

Slobozia: Au dat foc la toaletele din parc

Două toalete ecologice care erau amplasate în parcul «Ialomița» din Slobozia au fost distruse de flăcări joi, 25 noiembrie, în jurul orei 14.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:03
(11664 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ne cerem scuze cititorilor

Din «motive tehnice», www.independentonline.ro nu a putut fi accesat începînd de miercuri noaptea, 24 noiembrie 2010, orele 24.00, pînă astăzi, joi, 25 noiembrie 2010, orele 17.00. Facem ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 17:45
(10018 vizualizări - 1 comentariu)


Saint-Gobain angajează!

Mai multe amănunte în secțiunea Publicitate Online. ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 19:13
(7082 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 18:56
(7545 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț

Biserica NOUA SPERANȚĂ. Ești în căutare de speranță? Pace și împlinire?
DUMNEZEU este RĂSPUNSUL!
Sunați-l pe pastorul Marius Pop la numărul de telefon 0766/272.306 ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 18:37
(9347 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 18:32
(8010 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Națională, sărbătorită prin sport la Amara

Săptămîna viitoare va avea loc la Amara «Cupa 1 Decembrie», competiție sportivă aflată la ediția a XIV-a. Acest eveniment, organizat de Consiliul Local Amara, Direcția Județeană pentru Sport și Asociația ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 09:51
(11444 vizualizări - 0 comentarii)


Astra Ploiești-Unirea Urziceni 1-0: Îngenuncheați de slobozeanul Mihalcea

Astra Ploiești-Unirea Urziceni 1-0: Îngenuncheați de slobozeanul Mihalcea

Unirea Urziceni s-a prezentat la meciul cu Astra de la Ploiești îmbrăcată în galben-albastru, culorile tradiționale ale Petrolului. Senzația de afacere locală a fost dată și de prezența pe banca tehnică ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 20:20
(15943 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Unirea Urziceni


Ialomița: Fără permise și beți, în trafic

Ialomița: Fără permise și beți, în trafic

Doi bărbați sînt cercetați penal pentru că au condus, băuți bine, propriile vehicule. Aceștia au fost depistați de polițiștii ialomițeni în acest week-end, unul dintre șoferi neavînd permis.
Astfel primul ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 15:23
(15807 vizualizări - 0 comentarii)


68,7 milioane de lei, sprijin pentru autoritățile locale

Guvernul a aprobat, la propunerea Ministerului Administrației și Internelor, alocarea sumei de 68,7 milioane de lei pentru sprijinirea autorităților locale, a anunțat purtătorul de cuvînt al Guvernului ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:52
(12215 vizualizări - 0 comentarii)


Sfârșit de săptămână însângerat în Ialomița: Trei morți și opt răniți în accidente

Sfîrșit de săptămînă însîngerat în Ialomița: Trei morți și opt răniți în accidente

Trei persoane și-au pierdut viața și alte opt au fost rănite în urma a 5 accidente rutiere produse în acest week-end pe arterele județului. Cele trei persoane decedate erau pietoni și s-au angajat în traversarea ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:45
(13031 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Doar 51 de locuri de muncă vacante

Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 51 de locuri de muncă. Dintre acestea, 11 sînt pentru absovenții cu studii superioare, 11 pentru cei cu studii medii ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:42
(12565 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul, în atenția polițiștilor

Braconajul, în atenția polițiștilor

În noaptea de vineri spre sîmbătă, în baza unui plan de acțiune, 19/20 noiembrie a.c., polițiști din cadrul IGP și IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai AVPS Vulturul, AVPS Acvila București precum ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:36
(17133 vizualizări - 1 comentariu)


Prefectul Teculescu mulțumește autorităților

Printr-un comunicat de presă, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a ținut să mulțumească tuturor autorităților și reprezentanților instituțiilor pentru «profesionalismul» dovedit în gestionarea ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:34
(11208 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: A intrat cu mașina în pod

Sîmbătă, 20 noiembrie, la Sărățeni, un autoturism a intrat într-un pod. Surprinzător, în urma impactului deosebit de violent nu s-au înregistrat victime, însă mașina a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:24
(11724 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi elevi chiulangii, prinși de polițiști

Miercuri, 17 noiembrie, timp de două ore, polițiștii slobozeni au organizat o acțiune preventivă în apropierea unităților de învățămînt din municipiu. În plus, în cadrul acțiunilor au fost verificate localurile ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2010, 13:55
(12324 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Beat la volan a provocat un accident

A băut și apoi a plecat cu mașina. Și de parcă asta nu ar fi fost de ajuns, șoferul a vrut să-și etaleze pe străzile din Fetești și calitățile de vitezoman. Sfîrșitul a fost un accident rutier.
S-a întîmplat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2010, 13:55
(12885 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la cîntar!

Slobozenii furați la cîntar în Piața Agroalimentară din localitate au luat atitudine! Sătui să fie înșelați de comerciați, oamenii au sesizat Poliția Municipală, în speranța sancționării agenților economici ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2010, 13:53
(11854 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: «Atelier Protejat de Tîmplărie pentru copiii instituționalizați»

Reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița au inaugurat miercuri, 17 noiembrie, «Atelierul Protejat de Tîmplărie pentru copiii instituționalizați». Acțiunea s ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2010, 17:21
(13198 vizualizări - 0 comentarii)


Preșcolarii Grădiniței «Junior» au donat legume pentru familii nevoiașe

Preșcolarii Grădiniței «Junior» au donat legume pentru familii nevoiașe

Două grupe de preșcolari ai Grădiniței «Junior» s-au alăturat campaniei pentru sprijinirea familiilor defavorizate, denumită strategic «Săptămîna legumelor donate». Acțiunea, cuprinsă în planul de activități ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2010, 07:22
(12391 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:37
(7781 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:11
(8518 vizualizări - 0 comentarii)


Evaziunea din panificație, în vizorul Gărzii Financiare

La jumătatea săptămînii trecute, joi, 11 noiembrie, Garda Financiară Secția Ialomița a demarat o serie de controale avînd ca obiectiv diminuarea evaziunii fiscale pe linia producerii și comercializării ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:05
(16647 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii în lanț

Aproximativ 15 ha de vegetație uscată au fost cuprinse de flăcări în după-amiaza zilei luni, 15 noiembrie, în apropierea gării din localitatea Platonești. Potrivit declarațiilor autorităților, cauza probabilă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:00
(13227 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți cu mandate, prinși la Fetești și Slobozia

Sîmbătă, 13 noiembrie a.c., ofițeri din cadrul Poliției Fetești au identificat un bărbat, de 28 de ani, din localitatea Stelnica, pe numele căruia exista un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 17:57
(16459 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Fosfat de fier de contrabandă

Vineri, 12 noiembrie a.c., în urma unui control efectuat de polițiștii din Urziceni, împreună cu comisarii Gărzii de Mediu, la o societatea comercială cu sediul în municipiu, au fost identificați 151 saci ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 17:56
(14458 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiunea RIPOSTA, la final

30 infractori prinși, 3 reținuți și 360 de sancțiuni contravenționale aplicate. Acestea sînt rezultatele acțiunii RIPOSTA desfășurată în sistem integrat, în perioada 11-13 noiembrie a.c ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 17:54
(12838 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 60 locuri de muncă vacante

Potrivit AJOFM, în Ialomița sînt vacante 60 locuri de muncă. Cele mai multe, 27, sînt cele pentru muncitori calificați, la mare căutare fiind șoferii și confecționerii. Alte 20 de locuri de muncă sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 12:35
(14471 vizualizări - 0 comentarii)


Cadavrul unei femei, scos din Ialomița de pompieri

Pompierii ialomițeni au scos cadavrul unei femei din apele rîului Ialomița. Operațiunea de salvare s-a desfășurat sîmbătă, 13 noiembrie, după ce un cetățean a alertat pompierii. Bărbatul aflat în treacăt ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 12:06
(11627 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: înecat Ialomița


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...