Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Hangu, biciul lui Dumnezeu de la Kogălniceanu

Hangu, biciul lui Dumnezeu de la Kogălniceanu

Cetățenii unei întregi comune aduc preotului acuzații grave. Peste 200 de sesizări îl incriminează pe preotul «nărăvaș». Oamenii nu îl mai vor, însă popa nici gînd să părăsească localitatea. Injurii la adresa enoriașilor, taxe exagerat de mari și lovirea unei bătrîne. De frica preotului, oamenii ajung să-și boteze copiii sau să se cunune la alte biserici, din alte comune. Iar peste toate acestea, refuzul de a înmormînta o creștină fără taxa de 700 lei i-a îndîrjit și mai tare pe creștinii care i-au declarat război preotului...

Feuda religioasă de la Kogălniceanu
Povestea preotului despre care toată lumea șușotește se petrece în comuna Mihail Kogălniceanu. Bătrînii satului... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2010, 08:09 (171436 vizualizări - 41 comentarii)

EVENIMENT

La Sărbătorile Sloboziei, Grupului Vocal «Ștrengarii» din Galați i-a fost furat locul I

La Sărbătorile Sloboziei, Grupului Vocal «Ștrengarii» din Galați i-a fost furat locul I

Dragi concetățeni, la Sărbătorile Municipiului Slobozia, din perioada 13-16 mai a.c., nu s-a «umblat» doar la banii contribuabililor. Ci și la premiile micuților preșcolari de la Grupul Vocal «Ștrengarii», din Galați, obligați să plece acasă cu mîinile goale. Au fost ajutați în acest sens de doamnele Marcela Smeianu și Neculina (Nina) Zăinescu, prima în rol de inspector școlar, iar cea de-a doua pe post de director al Grădiniței «Junior» din Slobozia. Cele două au «umblat», cam pe față am spune noi, la locul I, ce s-ar fi cuvenit oaspeților de la Galați dar care a fost trecut în dreptul grădiniței slobozene. Ce să mai spună și gălățenii cu această ocazie? Păi au promis, solemn, că nu vor mai călca... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2010, 18:31 (26747 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Și Penitenciarul Slobozia intră în grevă

Și Penitenciarul Slobozia intră în grevă

Luni, 31 mai, o data cu sindicaliștii din educație și administrația locală, intră în grevă și Sindicatul Lucrătorilor din Penitenciarul Slobozia.
Inedită la nivel local, greva sindicaliștilor din Penitenciar paralizează parțial activitatea acestei instituții. Printre activitățile a căror desfășurare va fi perturbată se numără cea de escortare a deținuților la punctele de lucru, reducerea programului de vizite și orice alt activități de grup cu deținuții.
Singura activitate care va continua să se desfășoare în mod normal este cea de pază a penitenciarului, supravegherea deținuților pe secții și asigurarea utilităților de minimă necesitate.
Sindicaliștii din Penitenciarul Slobozia se alătură... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2010, 16:45 (25294 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cinci dintre rromii scandalagii din Bora, arestați pentru 29 de zile

Tribunalul Ialomița a întors decizia Judecătoriei Slobozia!

Cinci dintre rromii scandalagii din Bora, arestați pentru 29 de zile

În data de 16 mai, rromii din Bora au făcut iar scandal în cartier. E drept, de această dată nu cu aceeași amploare, ca în luna august a anului trecut, însă cu urmări deloc de neglijat. Pentru că cele două clanuri de rromi, cel al lui Blondu, ajutat și de cei din clanul Dincă, împotriva celor din clanul lui Mustafa, s-au răfuit serios. Iar de la o altercație verbală, cauzată de consumul excesiv de alcool, pînă la o bătaie în toată regula, nu a fost decît un singur pas. Așadar, o ploaie de pietre a spart geamurile mai multor locuințe și a provocat răni participanților la scandal. Mai mult, martorii susțin că în «luptă» s-au folosit furci și lopeți... Șase dintre persoanele implicate în conflict... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2010, 16:33 (25859 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se reduce deficitul de magistrați

Trei judecători și doi procurori pentru Ialomița

Trei judecători și doi procurori au cîștigat concursul de admitere în magistratură cu destinația Ialomița. Pentru investirea efectivă în funcții, cei 5 magistrați mai așteaptă doar avizul favorabil al președintelui României...
Concursul de promovare în magistratură, organizat în data de 21 martie 2010, a adus județului nostru un plus de 5 magistrați. Examenul a fost promovat cu succes de trei judecători și doi procurori. Candidații și-au exprimat intenția de a candida pentru promovarea în magistratură la instanțele ialomițene. Astfel, Vasile Braun a înaintat în cariera de judecător la Judecătora Slobozia, aceeași destinație avînd-o și Octavian Grozav. Pentru Judecătoria Fetești a optat Maria... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 17:39 (27217 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala «Sfântul Andrei» se întâlnește cu Preafericitul Daniel

Școala «Sfîntul Andrei» se întîlnește cu Preafericitul Daniel

Deși nemumărate în decursul anilor, performanțele școlare ale elevilor ialomițeni sînt rareori mediatizate. Olimpicii naționali, premiați internațional, performeri în activități extrașcolare, elevii noștri rămîn anonimi, renumele lor depășind rareori cadrul școlar. Încercăm astăzi să îndreptăm această nedreptate, promovînd săptămînal în paginile publicației noastre performanțele meritorii ale unor elevi care au reușit să-și uimească colegii și profesorii. Astăzi, Andreea Băcanu... Sau eleva care se întîlnește cu Preafericitul Daniel.

Eseist la 11 ani
«Deși sînt copil, mă bucur tare mult cînd oamenii mari mă iau în serios și îmi împărtășesc de pe-acum taine mult folositoare... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2010, 09:16 (23626 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un copil din Țăndărei s-a electrocutat în triajul CFR și a suferit arsuri pe 70% din suprafața corpului!

Un copil de 11 ani din Țăndărei a fost transportat în după-amiaza zilei de vineri, 21 mai, la Spitalul de Urgență Slobozia. Minorul avea arsuri pe 70% din suprafața corpului, după ce, în timp ce se juca în Triajul Stației CFR Țăndărei, s-a electrocutat. Poliția a fost sesizată despre producerea evenimentului prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, la ora 17.56, de o femeie, martor la incident. În urma cercetărilor efectuate de o echipă operativă din cadrul Postului de Poliție Transporturi Feroviare Țăndărei s-a stabilit că micuțul, împreună cu un alt minor, se juca în zona triajului, iar în momentul în care s-a urcat pe un utilaj aparținînd CFR Constanța, garat pe linia șase... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2010, 22:00 (31160 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

52 milioane de lei, restanțe bancare

Ialomițenii sînt datori vînduți la bănci

52 milioane de lei, restanțe bancare

Ialomițenii înregistrează, în continuare, restanțe bancare la cote explozive. Datele statistice ale Băncii Naționale demonstrează, încă o dată, că nivelul restanțelor în instituțiile bancare clasează Ialomița pe primele locuri în topul județelor cu cele mai mari debite. Pe scurt, la finele lunii martie 2010, ialomițenii înregistrau debite de peste 52 milioane de lei la creditele în lei și de peste 42 milioane de lei la creditele în valută.
Nici scăderea dobînzilor, nici optimismul manifestat de bancherii locali nu au reușit să deblocheze cîtuși de puțin piața bancară ialomițeană. Nici programele guvernamentale anunțate drept succese naționale nu au îndemnat la contractarea de noi credite. ... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2010, 18:48 (29439 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Maratoniștii învățământului ialomițean

Mii de elevi fac naveta pentru a învăța carte

Maratoniștii învățămîntului ialomițean

În vreme ce statisticile confirmă declinul indubitabil al învățămîntului, iar Ialomița ocupă un alarmant loc 5 pe țară la capitolul absențe școlare, mii de elevi din mediul rural fac eforturi inimaginabile pentru a beneficia de o educație mai bună. Deși exodul elevilor de la sat la oraș nu este un fenomen nou, acesta reflectă preocuparea părinților de a oferi copiilor o șansă mai bună la educație de calitate. Prețul însă este unul pe măsură!
Iar, în replică la eforturile inimaginabile pe care le fac părinții, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița închide, desființează unități școlare și îngroapă miliarde de lei în investiții inutile.

Maratoniștii ciclului primar
... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2010, 10:18 (28606 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Colegiul Medicilor a decis

Doar «avertisment» pentru doctorul Valentina Dinu

La începutul lunii februarie, scriam despre unul dintre cele mai grave cazuri de malpraxis sau eșec medical produse în ograda Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Părinții unei fetițe de doar cîteva luni acuzau un medic ginecolog, respectiv doctorul Valentina Dinu, de malpraxis. Povestea se contura în jurul unor erori medicale în ultimele zile de sarcină ale mamei, copilul, aparent sănătos în timpul sarcinii supravegheate de ginecologul Dinu, născîndu-se cu grave probleme de sănătate. Diagnosticul, pe cît de înfricoșător, pe atît de real, epilepsie focală simptomatică, sindrom bipiramidal, tulburare globală a dezvoltării, microcefalie, encefalomalacie multichistică de cauze perinatale a fost... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2010, 07:12 (36692 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Blondu, Mustafa și Căluș sînt liberi

Marți, 18 aprilie, scandalagii din Bora au fost prezentați Judecătoriei Slobozia cu propunere de arestare preventivă. Redăm, integral, încheierea de ședință din Cazul Bora.

«În baza art. 1491, alin. 9, Cod Procedură Penală, respinge propunerea Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia (n.red.: de arestare preventivă), cu privire la inculpații: MUSTAFA VICTOR, MUSTAFA DACIAN, MUSTAFA PETRICĂ, CĂLUȘ DUMITRU, CĂLUȘ MARIAN. În baza art. 145, Cod Procedură Penală, ia față de inculpați măsura obligării de a nu părăsi localitatea pe o perioadă de 30 de zile, începînd de la 18 mai 2010 și pînă la 16 iunie 2010, inclusiv.

Pe durata măsurii obligării de a nu părăsi localitatea... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2010, 09:54 (31992 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ștefan Mușoiu sporește profitul firmei de familie pe spatele primăriilor PSD

Altă licitație, tot cu dedicație

Ștefan Mușoiu sporește profitul firmei de familie pe spatele primăriilor PSD

Nici nu s-a uscat bine asfaltul marca SAM GPL de la piciorul podului de la Albești, căci o nouă licitație, cîștigată de aceeași firmă de partid, își face șturlubatic loc spre cunoașterea publicul larg. Este vorba despre proiectarea unui nou sediu pentru Primăria comunei Ograda, localitate păstorită de un primar-coleg de partid al asociatului unic și vicepreședinte al Consiliului Județean, Ștefan Mușoiu.

Licitație pe cît de legală, pe atît de imorală
În vremuri de criză, cînd bugetele locale abia dacă își pot acoperi cheltuielile curente, Primăria Ograda făurește un vis administrativ: constucția unui nou sediu. Asta în condițiile în care, actual, Primăria Ograda funcționează... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2010, 09:07 (24925 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei, ediția a X-a

click pe poză

Fuseră și se duseră! Sărbătorile Sloboziei, ediția a X-a, n-au fost nici mai bune, nici mai rele decît precedentele. 10000 de spectatori, peste 1000 de participanți, circa 200 de artiști populari din Ialomița, Bulgaria, Macedonia, Moldova, Turcia și Slovenia și peste 50 de oficiali implicați în derularea manifestărilor. Un bilanț uman impresionant, demn de o cauză mai bună, dar mai ales de vremuri mai bune. Pentru că, dincolo de manifestări în sine, firești pentru un oraș capitală de județ, Sărbătorile Sloboziei au demonstrat, încă o dată, că agenda publică nu e niciodată aceeași cu cea a autorităților.

«Unde a mers mia, merge și suta»
Oficial, sărbătorile Sloboziei... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2010, 08:58 (31812 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poligrad și Bocioc, fără condamnări

Traficanții de minori din Țăndărei rămîn în pușcărie

Poligrad și Bocioc, fără condamnări

În urmă cu o lună, media centrală și locală consemna cea mai spectaculoasă și de anvergură acțiune polițienească a acestui an. 34 de percheziții domiciliare, 27 de persoane urmărite penal pentru «trafic de minori» și «constituire de grup infracțional», 24 persoane reținute, 168 de victime-copii... Acesta era bilanțul oficial al celei mai ample operațiuni de destructurare a unui grup infracțional organizat, specializat în activități de crimă organizată pe linia migrației ilegale și a traficului de minori, spre țări din Europa Occidentală. Acțiunea s-a desfășurat la Țăndărei și a mobilizat, pe lîngă procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:10 (101691 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Bordușani venitul minim garantat se acordă ILEGAL

Legea junglei la acordarea ajutoarelor sociale

La Bordușani venitul minim garantat se acordă ILEGAL

Prin «bunăvoința» primarilor, în Ialomița valoarea ajutoarelor sociale atinge cote alarmante. Îngrijorător este că, la nivelul unor unități administrative, practica acordării ajutoarelor sociale este mai mult decît păguboasă pentru economia comunității. Mii de familii ialomițene întind, lună de lună, mîna către pomana guvernamentală deghizată în Legea privind venitul minim garantat. Iar asta nu e tot. Potrivit unor date oficiale, rămase însă secrete la acest moment, din ceea ce este repartizat Ialomiței ca ajutoare sociale, doar aproximativ 20% ar lua, propriu-zis, calea nevoiașilor... Instituția Prefectului Ialomița a demarat o serie de controale administrative vizînd tocmai practica ilegală... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 13:02 (32491 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Blondu și Mustafa au speriat Slobozia

Exclusiv: Răfuială pentru supremație la Bora

Blondu și Mustafa au speriat Slobozia

Nici nu a trecut un an de la ultimul conflict de amploare din cartierul slobozean Bora și rromii noștri, constituiți în două grupări, au recidivat din nou... De această dată răfuiala s-a purtat între clanurile lui Blondu și Mustafa. 10 persoane au fost reținute, alte patru ajungînd de urgență la Spitalul din Slobozia.
În august 2009, media locală și centrală a vuit despre scandalurile produse de rromii cartierului Bora. La momentul respectiv, detaliam cum clanul Dincă, cunoscut pentru violența cu care acționează, pe de o parte, și gruparea Matache, aparent o familie obișnuită de țigani spoitori, pe de altă parte, reușise să sperie întreg cartierul războindu-se într-o noapte în plină stradă... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2010, 17:57 (29834 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Justiție «restaurativă» de 5 milioane de euro la Penitenciarul Slobozia

Justiție «restaurativă» de 5 milioane de euro la Penitenciarul Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Penitenciarul din Slobozia a demarat primul program de incluziune socială din România pentru persoanele aflate în detenție. Bazat pe un concept revoluționar în Europa, acela de justiție restaurativă, proiectul realizat la Slobozia include 6 penitenciare din România și își propune ca, după numai doi ani, să ofere deținuților din penitenciarele românești o alternativă socială după ispășirea pedepsei legale.

Primul program de gen din România
Proiectul al cărui debut a avut loc vineri, 7 mai, la orele10,00, la penitenciarul Slobozia are meritul de a fi primul de acest fel din România. Realizat exclusiv prin eforturile angajaților penitenciarului... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2010, 14:23 (29892 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Energia alternativă, o nouă afacere pentru administrația locală

Energia alternativă, o nouă afacere pentru administrația locală

La începutul acestui an, Consiliul Județean Ialomița a introdus pe piață un nou concept, acela de energie alternativă. În decursul lunilor care au trecut, eforturile derulate în acest sens s-au concretizat în două realizări palpabile. Prima o reprezintă concesiunea din zona Giurgeni-Vlădeni, unde urmează să fie realizată o investiție în centrale eoliene. A doua este un proiect propriu al Consiliului Județean, în valoare de 10 milioane de euro, prin care pe DN2A, lîngă Giurgeni, urmează să fie realizat primul parc fotovoltaic din România.
Dincolo de aceste realizări concrete, energia alternativă se dovedește a fi o nouă afacere pentru administrațiile locale. Dar, mai ales, pentru firmele care... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2010, 08:58 (26786 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Scandal între rromii din Bora

În după-amiaza zilei de duminică, 16 mai a.c. pe o stradă din cartierul slobozean Bora a izbucnit un scandal între două clanuri cunoscute de rromi. Potrivit martorilor, conflictul ar fi izbucnit ca urmare a refuzului unui individ de a achita «o taxă de protecție» solicitată de clanul advers. Zece persoane au fost duse la sediul Poliției pentru cercetări, alte patru, dintre care o femeie, fiind transportate de urgență la Spitalul din Slobozia.
În jurul orelor 17.00, cartierul Bora a devenit din nou teatru de război pentru mai bine de 30 de persoane de etnie rromă. Două clanuri rivale s-au atacat cu pietre și bîte, geamurile mai multor locuințe fiind sparte. Una dintre grupări era condusă de... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2010, 20:40 (22858 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri (II)

Război politic între prefectul Teculescu și președintele Ciupercă

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri (II)

Săptămîna precedentă aduceam la cunoștința opiniei publice un nou episod din lupta politică din cadrul administrației locale, respectiv cea dintre prefectul Mădălin Teculescu și președintele Silvian Ciupercă. Astăzi sîntem în măsură să vă oferim noi elemente care să confirme că informațiile noastre au fost corecte și, de asemenea, că războiul dintre celor două instituții evoluează. Reamintim că motivul acestor noi dispute îl reprezintă modul arbitrar de gestionare a celor 2,5 milioane de lei noi aflate la dispoziția Consiliului Județean Ialomița pentru sprijinirea autorităților locale în dezvoltarea proiectelor locale și a proiectelor cu finanțare europeană. Procedura a fost declarată ilegală... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2010, 08:18 (19341 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Hoți slobozeni pe meleaguri brăilene

Marți, 23 august, o patrulă de siguranță publică polițist-jandarm a identificat în zona «Vămă» din Slobozia, un autoturism în care se aflau trei persoane despre care existau suspiciuni că au comis infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 10:56
(7963 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia hoț


Vlădeni: La furat de floarea-soarelui

Polițiștii Secției 3 de Poliție Rurală Stelnica au depistat pe raza comunei Vlădeni o căruță în care se aflau 3 persoane. Imediat după ce au văzut polițiștii, cei 3 au sărit din căruță și au fugit, fiind ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 10:56
(8834 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 3 tone de grîu, confiscate

Polițiștii feteșteni au organizat marți, 23 august, o acțiune pentru combaterea evaziunii fiscale în domeniul cerealelor. Astfel, în urma verificărilor efectuate la o persoană fizică autorizată din municipiul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 10:55
(8944 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termene pentru depunerea declarațiilor fiscale

Termenul limită pentru depunerea obligațiilor declarative la Fisc a fost stabilit la 25 august 2011. De asemenea, Formularul 112 va fi depus exclusiv online pe site-ul oficial al instituției. Potrivit unei ...[citește_toată_știrea]

23 August 2011, 19:31
(5569 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

23 August 2011, 19:19
(5991 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Biciclist acroșat cu oglinda mașinii

Un biciclist de 63 ani a fost rănit luni, 22 august, într-un accident de circulație, la Slobozia. Biciclistul ce se deplasa pe bulevardul Unirii, la o intersecție s-a dezechilibrat și a fost lovit de oglinda ...[citește_toată_știrea]

23 August 2011, 19:17
(7224 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Movila: L-a chemat la muncă și i-a furat 400 lei din casă

Un bărbat de 64 ani din Movila a reclamat polițiștilor luni, 22 august, faptul că din locuința personală i-au dispărut 400 lei. Ancheta ulterioară a polițiștilor a stabilit că autorul era nimeni altul decît ...[citește_toată_știrea]

23 August 2011, 19:16
(5925 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila furt


Patru Frați: Șofer recalcitrant, autor al unui accident

Un bărbat de 36 ani din satul ialomițean Patru Frați a provocat luni, 22 august, un accident de circulație pe raza localității de domiciliu. Individul conducea un autoturism cînd, într-o curbă, a pierdut ...[citește_toată_știrea]

23 August 2011, 19:16
(7259 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Șofer băut, la volan

Marți, 22 august, polițiștii feteșteni au prins un trafic un șofer de 59 ani în timp ce conducea sub influența băuturilor alcoolice... Bărbatul a fost testat alcooltest, rezultatul indicînd o alcolemie ...[citește_toată_știrea]

23 August 2011, 19:16
(8018 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A furat portofelul taximetristului

Un taximetrist de 53 ani din Țăndărei a reclamat polițiștilor din localitate faptul că a fost victima unui furt. Bărbatul a declarat polițiștilor, duminică, 21 august că, după ce a efectuat o cursă în regim ...[citește_toată_știrea]

22 August 2011, 19:10
(7754 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A murit electrocutat

Medicii Spitalului Spitalului Municipal Fetești au alertat polițiștii cu privire la faptul că un bărbat de 41 ani, din localitate, s-a electrocutat la locuința unui cetățean. În urma verificărilor imediate ...[citește_toată_știrea]

22 August 2011, 19:09
(9196 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: 9 sesizări penale pentru patronii ialomițeni

Potrivit unei informări media a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, «în luna iulie 2011, organele de control din cadrul DGFP au efectuat un număr de 154 verificări ale bazei de impozitare ...[citește_toată_știrea]

22 August 2011, 19:03
(9028 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 20 de șoferi au rămas fără permise

Peste 310 sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii ialomițeni în cadrul acțiunilor desfășurate la sfîrșitul acestei săptămîni. De asemenea, 20 de șoferi indisciplinați au rămas fără permise ...[citește_toată_știrea]

22 August 2011, 18:57
(5629 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copil de 7 ani lovit de o mașină

Duminică, 21 august, polițiștii au fost alertați prin 112 despre faptul că pe DN2A, la intersecție cu șoseaua Fetești, s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce o tînără de 26 ani, din ...[citește_toată_știrea]

22 August 2011, 18:57
(6957 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Accident cu un șofer băut

Un bărbat de 43 ani din Sinești a provocat un accident rutier. S-a întîmplat vineri, 19 august, în apropierea localității Sinești, cînd bărbatul nu a respectat semnificația indicatorului «Cedează trecerea ...[citește_toată_știrea]

22 August 2011, 18:56
(7117 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: «Șofer» fără permis

Sîmbătă, 20 august, polițiștii au oprit pentru control în trafic, la Urziceni, un autovehicul condus de un bărbat de 46 ani, din Bărbulești. În urma verificărilor de rutină polițiștii au constatat că bărbatul ...[citește_toată_știrea]

22 August 2011, 18:56
(6083 vizualizări - 1 comentariu)


Alexeni: Copil de 4 ani pe bicicletă, accidentat

Un șofer de 34 ani a lovit un biciclist în timp ce efectua manevra de mers înapoi fără să se fi asigurat. Incidentul a fost cu atît mai nefericit cu cît biciclistul transporta un minor de 4 anișori. S-a ...[citește_toată_știrea]

22 August 2011, 18:55
(5033 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Căzănești: Șofer băut și fără permis, la volan

Duminică, 21 august, polițiștii din Căzănești au oprit în trafic un conducător autor de 54 ani, pentru un control de rutină. În urma verificărilor sumare, polițiștii au constatat că individul nu poseda ...[citește_toată_știrea]

22 August 2011, 18:55
(6532 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două femei, prinse în flagrant la furat de fier vechi

Jandarmii din Urziceni au prins în flagrant două femei în timp ce furau fier vechi din curtea unei firme. Potrivit unei informări, în momentul intervenției, cele două femei furaseră deja mai multe obiecte ...[citește_toată_știrea]

22 August 2011, 18:54
(8621 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Parfumuri contrafăcute, vîndute în parc

«Efective de investigarea fraudelor și agenți de ordine publică din cadrul Poliției Fetești au acționat duminică, 21 august, pe linia comercializării produselor contrafăcute» se arată într-un comunicat ...[citește_toată_știrea]

22 August 2011, 18:53
(8798 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Cumpărători de fier vechi, amendați

Sîmbătă, 20 august, la Mărculești, polițiștii au prins trei persoane, cu vîrste cuprinse între 27 și 52 ani, în timp ce se deplasau cu căruțe pe raza localității și cumpărau fier vechi. Pentru că activitatea ...[citește_toată_știrea]

22 August 2011, 18:52
(5904 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 140 de persoane legitimate în 3 ore

Peste 140 de persoane au fost legitimate, duminică, 21 august, în intervalul orar 01,00-04,00, timp în care polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune pentru siguranța publică. De asemenea, în ...[citește_toată_știrea]

22 August 2011, 18:51
(6279 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: La furat de porumb

Joi, 18 august, un angajat al unei societăți comerciale din Mihail Kogălniceanu a reclamat polițiștilor faptul că persoane necunoscute au devastat o solă de porumb, aparținînd unității unde era angajat ...[citește_toată_știrea]

19 August 2011, 14:35
(9273 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Pieton neatent, accidentat

Joi, 18 august, la Alexeni s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un bărbat de 42 ani, domiciliat în județul Constanța, conducea un camion a acroșat un pieton, care s-a angajat în traversarea ...[citește_toată_știrea]

19 August 2011, 14:35
(6622 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Amara: 300 kg de fier vechi fără documente, confiscate

Un bărbat de 66 ani a fost prins joi, 18 august, la Amara, în timp ce transporta fier vechi fără documente. Deșeurile metalice erau cărate cu o căruță, iar bărbatul a declarat anchetatorilor că le cumpărase ...[citește_toată_știrea]

19 August 2011, 14:34
(8126 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni în traficul rutier

Cinci filtre rutiere au fost instituite joi, 18 august, pe raza localității Țăndărei, scopul vizînd respectarea normelor de trafic. Potrivit polițiștilor, în cadrul acțiunii au fost aplicate 42 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

19 August 2011, 14:34
(10415 vizualizări - 0 comentarii)


Amical handbal: Primul meci acasă pentru CSM Unirea Slobozia. Confruntare cu Tomis Constanța!

Vineri, 19 august, orele 18.00, handbalistele de la CSM Unirea Slobozia vor evolua pentru prima oară în fața propriilor suporteri în preambulul sezonului 2011-2012. Echipa antrenată de ...[citește_toată_știrea]

18 August 2011, 19:23
(6276 vizualizări - 0 comentarii)


Marsilieni: A dat foc lucernei vecinului

Un cetățean din Marsilieni a alertat polițiștii cu privire la producerea unui incendiu în curtea unui vecin. Polițiștii ajunși la fața locului au stabilit că în curtea cetățeanului au fost incendiate două ...[citește_toată_știrea]

18 August 2011, 16:14
(10310 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi băuți la volan

Miercuri, 17 august, polițiștii au oprit în trafic un tînăr, de 21 ani, conducător al unei vehicul ce se îndrepta spre localitatea ialomițeană Gimbășani. În urma verificărilor de rutină, polițiștii au constatat ...[citește_toată_știrea]

18 August 2011, 16:14
(6935 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune preventivă a Poliției

Peste 120 de persoane au fost legitimate miercuri, 17 august, în cadrul unei ample acțiuni desfășurată de polițiștii din Urziceni în colaborare cu cei ai Secției de Poliție 6 Ion Roată și jandarmi ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

18 August 2011, 16:13
(8062 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...