Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spațiile publice, un pericol pentru copii

Se întîmplă la Slobozia

Spațiile publice, un pericol pentru copii

Parcurile, locurile de joacă, spațiile publice reprezintă tot atîtea pericole reale pentru siguranța noastră și a copiilor noștri. Din păcate, nu conștientizăm acest lucru întotdeauna, iar autoritățile nu reacționează niciodată. Cum niciodată nu este prea tîrziu, la solicitarea cititorilor, Independent trage un semnal de alarmă asupra unui pericol potențial semnalat în imediata vecinătate a Palatului Copiilor din Slobozia, o zonă intens circulată de sute de copii.

Fîntîna de deșeuri
În urmă cu 20 de ani, în perioada sa de glorie, Palatul Copiilor din Slobozia se putea mîndri cu cea mai modernă fîntînă arteziană din oraș. Un complex de două bazine, design futurist...... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2010, 10:18 (19866 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Cornul și laptele bagă în spital copiii de ciclu primar

Ialomița: Cornul și laptele bagă în spital copiii de ciclu primar

În așteptarea fructelor de la UE, copiii ialomițeni sînt intoxicați sistematic cu corn și lapte. În această dimineață, nouă dintre copiii clasei întîi a școlii din Ciulnița-Ialomița au fost aduși de urgență la Spital din cauza unei intoxicații alimentare. Nu este prima dată cînd în Ialomița se înregistrează astfel de incidente, părinții reclamînd permanent că laptele este impropriu consumului, iar cornul mucegăit. Consiliul Județean Ialomița susține că responsabilitatea aparține în exclusivitate Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor.

Genocid alimentar la Ciulnița
Vineri, 14 mai, la orele 8,30, asistentul social al școlii din Ciulnița a solicitat... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2010, 09:33 (25865 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei la debut: Înălțarea oficialităților

Sărbătorile Sloboziei la debut: Înălțarea oficialităților

Joi, 13 mai, de Înălțarea Domnului, oficialii locali și județeni au marcat debutul Sărbătorilor Sloboziei. Primul eveniment s-a desfășurat astăzi, la orele 12.00, la statuia Colonelului Popescu, acolo unde toate instituțiile statului au depus coroane de flori. Din păcate, în ciuda caracterului oficial al evenimentului, oficialii s-au dovedit, încă o dată, incapabili să se ridice la înălțimea momentului.
Am remarcat, cu surprindere, participarea mai mult decît formală a PS Vincențiu, care a părăsit manifestarea imediat după slujba ținută în memoria eroilor, prezența tardivă a reprezentanților Consiliului Județean Ialomița, dar și apostrofarea deplasată adresată unui oarecare de nimeni altul... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2010, 13:20 (16623 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Poliția, în anchetă la Expur

Protejatul lui Randag, cercetat

Poliția, în anchetă la Expur

După cum vă informam și numărul precedent, afacerile cu țepe (a se citi, vă rugăm, transporturi) ale lui Jan Dumitrescu, protejat al președintelui Consiliului de Administrație al Expur, Richard Randag, au intrat în vizorul Poliției. Cum ne-a ajuns la urechi și nouă, și Poliția a înțeles că, în mare, cam toate activitățile firmelor lui Jan Dumitrescu, și am numi aici Transgrup SA Valea Ciorii, JD Expedition Trans SRL, Trans Auto Ciprian SRL București și Agreabil Transport SRL Slobozia, s-au rezumat la «tunuri» trase furnizorilor, asociaților, etc de peste 1 milion de euro. Și cum cei ce fluieră a pagubă după țeparul Jan găsești pe toate drumurile, firesc că ofițerii Serviciului de Investigare a... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2010, 08:16 (28579 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Nu deschideți robinetul! Pericol de înnămolire!

Nu deschideți robinetul! Pericol de înnămolire!

Printr-o adresă remisă redacției a șaptea zi după Scripturi, SC Urban anunță populația cu privire la neplăcerile cauzate de una dintre sutele de reclamații la rețeaua de apă. Avaria a apărut pe strada Pieței, luni, 10 mai a.c., și a necesitat «oprirea furnizării apei atît pe rețeaua de distribuție cît și pe rețeaua de echilibrare între orele 12,00 și 18,00». Trecem peste faptul că un astfel de neajuns s-ar fi cuvenit a fi anunțat anterior luării deciziei de oprire a furnizării apei. Ceea ce ne fascinează la Comunicatul emis de SC Urban este următorul paragraf: «după finalizarea lucrării și repunerea în funcțiune a rețelelor oprite s-au constatat creșteri ale turbidității apei furnizate atît în zona afectată (...) cît și în alte zone ale orașului. Rugăm consumatorii afectați de această lucrare să accepte scuzele de rigoare»... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 15:33 (25096 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prelungirea arestării preventive a lui Băhăian, decisă la Tribunalul Ialomița

Prelungirea arestării preventive a lui Băhăian, decisă la Tribunalul Ialomița

Luni, 10 mai 2010, pe rolul Tribunalului Ialomița a fost înregistrat un nou dosar pentru cazul «Băhăian». Obiectul dosarului analizat de judecătorii ialomițeni este de «prelungire a duratei arestării preventive dispuse în cursul urmăririi penale». Marți, 11 mai, magistrații vor decide dacă cei 6 inculpați, Sergiu Băhăian, Dan Negureanu, Marin Călin, Gheorghe Teleagă, Mihai Dăscălete și Edward Mărculescu vor rămîne după gratii. Potrivit unor surse apropiate anchetei, cel mai probabil acesta este un nou dosar penal în care Băhăian este inculpatul principal. Actual, Sergiu Băhăian este cercetat în cinci dosare penale înregistrate la Tribunalul Ialomița.... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 12:02 (21149 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Bătălia» pentru gradațiile de merit

«Bătălia» pentru gradațiile de merit

Sute de dascăli ialomițeni și-au depus dosarele pentru obținerea gradațiilor de merit. Comisiile de specialitate vor decide dacă activitatea didactică a profesorilor merită să fie răsplătită cu 25% creștere salarială în următorii 5 ani.
Două sute de ialomițeni, personal didactic de predare în școlile județului, aspiră anul acesta la obținerea unei gradații de merit. Pe lîngă profesori, alte 31 de dosare au fost depuse de personalul didactic auxiliar din unitățile de învățămînt. «Gradațiile de merit se acordă în procent de 16% din personalul școlar, iar la nivelul județului Ialomița, procentul se traduce în 107 gradații» a precizat Otilia Dumitru, inspector general adjunct al Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 12:00 (70839 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

200 de ialomițeni au rămas fără permis

În primele patru luni

200 de ialomițeni au rămas fără permis

«Avînd în vedere nivelul ridicat la care se mențin valorile privind numărul celor depistați conducînd autoturisme pe drumurile publice fără a deține permis de conducere sau aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice, polițiștii de la toate formațiunile de poliție rutieră din cadrul Inspectoratului, polițiile municipale și orășenești, precum și agenți de la posturile de poliție vor intensifica acțiunile pe această linie» informează reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.
Potrivit specialiștilor, din analiza evoluției situației operative la nivelul Județului Ialomița, rezultă ca în primele patru luni ale anului, pe fondul lipsei abilităților în conducere ale «șoferilor... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2010, 15:11 (21523 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri

Război politic între prefectul Teculescu și președintele Ciupercă

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri

Conflictul dintre autoritățile județene din Ialomița este unul vechi, cu rădăcinile înfipte adînc în politichia de mărgăritar a guvernării locale. Dincolo de fricțiunile curente însă, disputele politice se dovedesc utile în depistarea unor derapaje administrative vechi de zeci de ani. În principiu, este vorba despre modul arbitrar în care Consiliul Județean Ialomița a înțeles să aloce fonduri pentru dezvoltarea proiectelor locale și a proiectelor cu finanțare europeană. Acuzația este, la rîndu-i, veche și a fost comentată pe larg și în paginile ziarului nostru. De astă dată însă, prefectul Mădălin Teculescu susține că, beneficiind de acordul Consiliului Județean, fondurile destinate acestui tip... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2010, 06:18 (22955 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, bulevardul Matei Basarab

Accident în lanț produs de un tînăr beat și fără permis

Opt mașini avariate și trei persoane rănite sînt, pe scurt, urmările unui accident rutier produs în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 8 spre 9 mai, în jurul orei 03,15, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia. Vinovat de producerea carambolului a fost un tînăr, de 22 de ani, beat și fără permis de conducere. Pe lîngă toate acestea, șoferul teribilist a condus cu o viteză cu mult peste limita legală, neputînd evita un autoturism ce se deplasa în fața mașinii sale.
Pe scurt, tînărul se deplasa la volanul unui autoturism, pe direcția de mers Gară-MB iar, în zona Mînăstirii «Sfinții Voievozi», a lovit o altă mașină ce se deplasa înaintea sa, în același sens de mers, al cărui conducător... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2010, 11:18 (25471 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a schimbat sensu’ vieții (II)

Independenții au directori plini la Finanțe, Direcția Agricolă, APIA și OJPC

După cum scriam de-acum două săptămîni, proaspătul înființat partid al independenților, Uniunea Națională pentru Progresul României a trecut, pe plan local, la negocierea funcțiilor de deconcentrate cu conducerea Partidului Democrat-Liberal. Așadar, vineri seara, 7 mai a.c., președintele UNPR Ialomița, Dumitru Vișan, după o primă rundă de discuții cu președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, a și parafat un protocol de împărțire a unor funcții de deconcentrate. Pentru a vă rezuma, să vă informăm că partidul de independenți a obținut în Ialomița, contrar tuturor așteptărilor, funcția de director general al Finanțelor. De asemenea, UNPR își va amplasa oamenii și în funcțiile... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2010, 14:47 (23243 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

10% din drumurile județene vor fi reabilitate până la sfârșitul verii

Performanță unică pentru Consiliul Județean în Ialomița

10% din drumurile județene vor fi reabilitate pînă la sfîrșitul verii

Am trăit și ziua în care autoritățile județene să poată raporta o realizare cincinală. Nu! N-au reușit să vopsească tot ce a construit Ceaușescu dar, pentru prima oară în istoria recentă a județului, reprezentanții Consiliului Județean Ialomița susțin că vor da în exploatare primii 10% din cei peste 450 de kilometri de drumuri județene din Ialomița.

Consiliul Județean Ialomița intră în Cartea Recordurilor
Consiliul Județean Ialomița se pregătește să intre în Cartea Recordurilor. Nu vă bucurați prematur, nu demisionează în bloc. Performanța este alta! Potrivit declarațiilor oficiale, pînă la sfîrșitul acestei veri, DJ 201, în lungime de 4,4 kilometri, va fi asfaltat conform... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2010, 11:23 (21569 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: drum asfaltare

Click aici

EVENIMENT

Filmată cu telefonul mobil

O fantomă bîntuie internatul unui liceu din Slobozia

O fantomă filmată cu telefonul mobil terorizează internatul Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia. Scena s-a petrecut în urmă cu cîteva zile și, după cîte se pare, este destul de reală. O elevă care a vizionat filmulețul pe telefonul mobil a leșinat și a fost transportată cu salvarea la spital. Directorul liceului, Vitalie Buzu refuză să comenteze incidentul, dar ar fi cerut aseară ajutorul unui preot. Jumătate dintre elevii din internat susțin că le este frică să mai doarmă noaptea în camere și au cerut să plece acasă. Fenomenele paranormale durează de mai bine de două săptămîni și au o posibilă explicație.

Noaptea fantomei
Într-una dintre nopțile trecute... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2010, 08:50 (283457 vizualizări - 79 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primul sindicat al învățătorilor din România, înființat în Ialomița

Primul sindicat al învățătorilor din România, înființat în Ialomița

La începutul acestei săptămîni, la Slobozia, a fost înființat primul sindicat al învățătorilor din România. Potrivit declarațiilor oficiale, Sindicatul a apărut ca reacție la incapacitatea liderilor Federației Sindicatelor Libere din România de a apăra interesele educatorilor și învățătorilor. Filiala locala a Sindicatului din Învățămîntul Primar și Preprimar reclamă presiunile făcute asupra membrilor la nivelul înstituțiilor de învățămînt locale și modul abuziv în care sînt tratate cadrele didactice din grădinițe și ciclul primar de învățămînt.

Salarii mai mici cu 100 de euro
Miercuri, 5 aprilie, la sediul Sindicatului din Învățămîntul Primar și Preprimar Ialomița din... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2010, 09:36 (28815 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă internă la Serviciul Poliției Rutiere

Șeful IPJ Ialomița s-a enervat

Anchetă internă la Serviciul Poliției Rutiere

comunicat de presă

Referitor la unele aspecte prezentate în ultima perioadă în două publicații locale, privind implicarea polițiștilor Serviciului Rutier Ialomița în activități care contravin deontologiei profesiei de polițist, precum și statutului prevăzut prin lege, Compartimentul Relații Publice este împuternicit să facă următoarele precizări:

Încă din data de 27 aprilie a.c., șeful Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, comisar șef de poliție Ștefu Viorel, a dispus ca specialiștii Biroului Control Intern și Serviciului de Investigare a Fraudelor, sub coordonarea directă a adjunctului inspectorului șef, comisar Lefter Cristian, să verifice în regim de urgență informațiile semnalate.
Rezultatele anchetei interne vor fi analizate, cu prioritate, în cadrul unei ședințe de lucru a conducerii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, urmînd ca, în funcție de situațiile identificate, să fie dispuse măsuri legale urgente și ferme.
... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2010, 14:28 (66525 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbători de criză la Slobozia

Bani mai puțini pentru Sărbătorile municipiului

Sărbători de criză la Slobozia

Municipiul Slobozia se pregătește de sărbătoare. Manifestările, aflate la a X-a ediție, se anunță la fel de bogate ca și în anii precedenți. Mai puțin la capitolul fonduri. Pentru prima dată în istoria acestui eveniment, alocările bugetare din acest an vor fi mai mici decît în anii precedenți. «În compensație însă, Primăria Slobozia s-a ocupat de realizarea unui ghid turistic al localității. A venit vremea să înscriem orașul pe harta turistică a județului pentru că, în ciuda cîrcotașilor de tot felul, avem cu ce ne mîndri» a declarat primarul Gabi Ionașcu.preconizează a fi Festivalul Intenațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan» care, anul acesta, va reuni ansambluri folclorice din Macedonia... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2010, 18:21 (23313 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Sofiproteol anunță OFICIAL intenția de achiziționare a Expur

Pentru peste 100 milioane de euro, cea mai mare tranzacție din Europa de Est

Sofiproteol anunță OFICIAL intenția de achiziționare a Expur

Printr-un comunicat de presă din 29 aprilie 2010, Sofiproteol anunță oficial discuțiile legate de preluarea Expur. Despre această tranzacție, în valoare de peste 100 milioane de euro, site-ul ziarului nostru a scris încă din 21 aprilie a.c., echipa de auditori a Sofiproteol aflîndu-se deja la Slobozia. Tranzacția este, potrivit specialiștilor, cea mai mare din Europa de Est, în perioada următoare, după realizarea auditului Sofiproteol, urmînd a se perfecta contractul de achiziție al Expur-fabrica Urziceni (închisă, aflată în conservare) și fabrica Slobozia.
Expur, ca parte a Grupului Alimenta, este reprezentată de Richard Randag, președinte al Consiliului de Administrația, în zilele următoare... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2010, 13:41 (22961 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Teculescu s-a răzgândit: cele 6 loturi ajung la Episcopie

Eu cînd vreau să fluier, nu mai fluier!

Teculescu s-a răzgîndit: cele 6 loturi ajung la Episcopie

După ce în urmă cu două săptămîni prefectul Teculescu a avizat negativ hotărîrea Consiliului Local Slobozia de atribuire în folosință gratuită a 6 loturi de teren Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, săptămîna trecută reprezentantul Guvernului în teritoriu s-a răzgîndit. Noi credem că vina aparține crucifixului de la gîtul Preasfințitului Vincențiu. Însă Teculescu aruncă «pisica» pe un document ce s-ar fi pierdut pe drumul dintre Primărie și Prefectură...
Pe scurt, la începutul lunii martie 2010, primarul Gabi Ionașcu a inițiat un proiect de hotărîre ce avea drept obiect atribuirea în folosință gratuită a unor terenuri pentru construirea de locuințe pentru preoți în zona Pepinieră din Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2010, 11:38 (21144 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Se încing spiritele între acționarii Amonil

Consiliul de Administrație a respins propunerile ciprioților de la Salink

Se încing spiritele între acționarii Amonil

Recent întrunit în Adunarea Generală a Acționarilor, Consiliul de Administrație s-a exprimat nefavorabil în ceea ce privește proiectul de hotărîre inclus pe ordinea de zi la solicitarea acționarului minoritar Salink Limited. În schimb, a acceptat solicitarea entităților financiare din Belize de aprobare a unui contract de management între Combinatul Chimic de la Slobozia și «executorul» Chemgas Holding. În aceeași dată de 27 aprilie 2010, Consiliul de Administrație și-a aprobat bugetul de venituri și cheltuieli pentru anul în curs, dar și alte proiecte de hotărîri cel puțin la fel de interesante pentru destinul Amonil SA.
Amonil și-a chemat Consiliul de Administrație în Adunarea Generală a... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2010, 10:45 (21831 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Profesorii din Țăndărei, «călcați în picioare» cu legea-n mână

CEDO și ți se va da

Profesorii din Țăndărei, «călcați în picioare» cu legea-n mînă

Învățămîntul, unul dintre cele mai importante domenii de interes ale unei națiuni, cade, frecvent, victimă a unor experimente guvernamentale care mai de care mai fanteziste. Cam asta se întîmplă an de an în România zilelor noastre. Reformat în fiecare mandat de ministru, slab finanțat și lipsit de performanțe notabile, învățămîntul rămîne amprentat de materia cenușie a fiecărui aterizat politic la cîrma Educației. Fie el specialist sau nu. De această dată, haosul în Învățămînt, cel puțin la nivelul județului Ialomița, este dictat de salariile mici și sporurile inexistente. Sau cel puțin așa reiese dintr-o interpelare a reprezentanților sindicatului profesorilor, adusă pe tapet săptămîna precedentă... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2010, 10:26 (19801 vizualizări - 9 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fierbinți: A intrat cu mașina în gard

Marți, 23 iulie a.c., în jurul orelor 9,30, pe raza localității Fierbinți un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un gard. În urma evenimentului, doi adulți și doi minori au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 17:15
(3446 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Ciocnire între un camion și un autoturism

Marți, 23 iulie a.c., în jurul orelor 16,00, pe raza localității Coșereni un camion și un autoturism s-au ciocnit, victimă fiind un bărbat în vârstă de 51 de ani. La locul intervenției au acționat salvatori ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 17:10
(3147 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Luni, 22 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, în municipiul Urziceni, în timp ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:25
(2533 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În perioada 22-28 iulie a.c., la nivel național se va desfășura o nouă acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere. Vizați sunt conducătorii autovehiculelor de transport public de persoane mai mare de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:20
(3566 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Amara, reținut 24 de ore după ce a condus băut și fără permis

Luni, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic, pe raza localității Amara, un tânăr, de 26 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:15
(4499 vizualizări - 4 comentarii)


Incendiu la o magazie din Alexeni

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orelor 13,50, pe raza localității Alexeni a izbucnit un incendiu la o magazie. Pentru lichidarea acestuia au intervenit 8 pompieri de la Detașamentul de Pompieri Urziceni ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:10
(3380 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni incendiu


Ciocârlia: Accident rutier soldat cu două victime

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orei 9,15, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Urziceni-Buzău a părăsit partea carosabilă și s-a răsturnat într-un șanț, două persoane fiind rănite. La fața ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:05
(3295 vizualizări - 0 comentarii)


Un feteștean beat la volan a provocat un accident rutier

Joi, 18 iulie a.c., un bărbat de 26 de ani, din Fetești, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ce se deplasa pe direcția Movila-Fetești, ar fi pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune frontală ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:25
(4021 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Doja

Joi, 18 iulie a.c., în jurul orelor 23,40, Pompierii de la Detașamentul de Pompieri Slobozia împreună cu patru pompieri civili de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență au intervenit cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:20
(3441 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Cercetați penal pentru furt de cereale

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au identificat joi, 18 iulie a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 38 și 44 de ani, bănuiți de comiterea unui furt. Cei în cauză au fost opriți în ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:15
(3537 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier efectuează cercetări într-un dosar penal privind infracțiunea de «conducere a unui vehicul fără permis», faptă comisă în localitatea Ograda, la data de 19 aprilie ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:10
(3342 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale în piețe la tarabe

În perioada 12-14 iulie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, împreună cu reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și ai Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 19:10
(3650 vizualizări - 1 comentariu)


Baza 86 Aeriană, la «Royal International Air Tattoo 2019»

În perioada 19-21 iulie 2019, la Baza Aeriană FAIRFORD, GLOUCESTERSHIRE din Marea Britanie, aparținând Forțelor Aeriene Regale, are loc «Royal International Air Tattoo 2019», unul dintre cele mai mari mitinguri ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 14:40
(4852 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arme găsite în casă

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu polițiștii Serviciului pentru Acțiuni Speciale au efectuat 4 percheziții domiciliare la Țăndărei. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:35
(3244 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gârbovi

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orelor 12,30, două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni și un echipaj SMURD au fost solicitate pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă din localitatea ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:30
(3173 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Platonești: Accident rutier soldat cu o victimă

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orei 13,50, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Movila-Platonești a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un parapet aflat pe marginea șoselei. ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:25
(3887 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 21 de ani, din Făcăieni, în timp ce șofa pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:20
(2404 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Nereguli constatate la taximetriștii slobozeni

Luni, 15 iulie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au acționat pe raza municipiului pentru verificarea legalității transportului public de persoane în regim de taxi. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:50
(4692 vizualizări - 1 comentariu)


Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Luni, 15 iulie a.c., în jurul orei 06,30, pe raza localității Cotorca s-a produs o coliziune între 5 autovehicule. Pentru salvarea celor două victime, o femeie de 23 de ani și un bărbat de 41 de ani, au ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:35
(3556 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Gârbovi: Tânăr prins la volan cu un pistol

Sâmbătă, 13 iulie a.c., în jurul orelor 21,00, în urma unui control în trafic, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au depistat un tânăr, de 18 ani, care deținea în habitaclul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:30
(3061 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi pistol


Ordin de protecție pentru un tată agresor din Cosâmbești

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Fierbinți Târg au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Cosâmbești după ce acesta și-ar fi agresat fiica. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:25
(5375 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

În perioada 12-14 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat 5 bărbați, cu vârste cuprinse între 25 și 56 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:20
(4431 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permis de conducere pe drumurile publice

Doi bărbați, de 32 de ani, din Țăndărei, și de 44 de ani, din Căzănești, au fost depistați de polițiștii ialomițeni vineri, 12 iulie a.c., în timp ce șofau pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:15
(4904 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat depistat la volanul unui vehicul neînmatriculat

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii rutieri din Urziceni au depistat în trafic un autoturism condus de un bărbat, de 38 de ani, din Urziceni, care avea autorizația de circulație provizorie expirată din ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:10
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Fii inteligent, nu fi violent!»

În perioada 1 iulie-30 septembrie 2019, Poliția Municipiului Slobozia desfășoară campania «Fii inteligent, nu fi violent!». Principalele obiective ale polițiștilor de Ordine Publică sunt reprezentate de ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:05
(2843 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Familia Sohodoleanu
anunță cu nesfârșită
durere trecerea în
neființă a celui
care a fost
Gheorghe Sohodoleanu ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2019, 11:05
(5369 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minor prins la volan cu 107 km/h!

Joi, 11 iulie, în orașul Țăndărei, polițiștii rutieri au oprit în trafic un autoturism care se deplasa cu viteza de 107 km/h. În urma verificărilor efectuate, au constatat că la volanul mașinii se afla ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:30
(3547 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Beat la volan, a acroșat o mașină parcată

În miezul nopții de joi spre vineri, 11/12 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată despre producerea pe strada Gării, din Țăndărei, a unui accident soldat cu pagube materiale. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:25
(3085 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 15-19 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:20
(5492 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,89%

Conform informațiilor oferite de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfârșitul lunii mai 2019, rata șomajului a fost de 4,89%. Exprimat în cifre acest procent arată că peste ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:15
(3228 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...