Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandal între rromii din Bora

În după-amiaza zilei de duminică, 16 mai a.c. pe o stradă din cartierul slobozean Bora a izbucnit un scandal între două clanuri cunoscute de rromi. Potrivit martorilor, conflictul ar fi izbucnit ca urmare a refuzului unui individ de a achita «o taxă de protecție» solicitată de clanul advers. Zece persoane au fost duse la sediul Poliției pentru cercetări, alte patru, dintre care o femeie, fiind transportate de urgență la Spitalul din Slobozia.
În jurul orelor 17.00, cartierul Bora a devenit din nou teatru de război pentru mai bine de 30 de persoane de etnie rromă. Două clanuri rivale s-au atacat cu pietre și bîte, geamurile mai multor locuințe fiind sparte. Una dintre grupări era condusă de... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2010, 20:40 (22858 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri (II)

Război politic între prefectul Teculescu și președintele Ciupercă

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri (II)

Săptămîna precedentă aduceam la cunoștința opiniei publice un nou episod din lupta politică din cadrul administrației locale, respectiv cea dintre prefectul Mădălin Teculescu și președintele Silvian Ciupercă. Astăzi sîntem în măsură să vă oferim noi elemente care să confirme că informațiile noastre au fost corecte și, de asemenea, că războiul dintre celor două instituții evoluează. Reamintim că motivul acestor noi dispute îl reprezintă modul arbitrar de gestionare a celor 2,5 milioane de lei noi aflate la dispoziția Consiliului Județean Ialomița pentru sprijinirea autorităților locale în dezvoltarea proiectelor locale și a proiectelor cu finanțare europeană. Procedura a fost declarată ilegală... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2010, 08:18 (19341 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spațiile publice, un pericol pentru copii

Se întîmplă la Slobozia

Spațiile publice, un pericol pentru copii

Parcurile, locurile de joacă, spațiile publice reprezintă tot atîtea pericole reale pentru siguranța noastră și a copiilor noștri. Din păcate, nu conștientizăm acest lucru întotdeauna, iar autoritățile nu reacționează niciodată. Cum niciodată nu este prea tîrziu, la solicitarea cititorilor, Independent trage un semnal de alarmă asupra unui pericol potențial semnalat în imediata vecinătate a Palatului Copiilor din Slobozia, o zonă intens circulată de sute de copii.

Fîntîna de deșeuri
În urmă cu 20 de ani, în perioada sa de glorie, Palatul Copiilor din Slobozia se putea mîndri cu cea mai modernă fîntînă arteziană din oraș. Un complex de două bazine, design futurist...... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2010, 10:18 (19867 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Cornul și laptele bagă în spital copiii de ciclu primar

Ialomița: Cornul și laptele bagă în spital copiii de ciclu primar

În așteptarea fructelor de la UE, copiii ialomițeni sînt intoxicați sistematic cu corn și lapte. În această dimineață, nouă dintre copiii clasei întîi a școlii din Ciulnița-Ialomița au fost aduși de urgență la Spital din cauza unei intoxicații alimentare. Nu este prima dată cînd în Ialomița se înregistrează astfel de incidente, părinții reclamînd permanent că laptele este impropriu consumului, iar cornul mucegăit. Consiliul Județean Ialomița susține că responsabilitatea aparține în exclusivitate Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor.

Genocid alimentar la Ciulnița
Vineri, 14 mai, la orele 8,30, asistentul social al școlii din Ciulnița a solicitat... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2010, 09:33 (25867 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei la debut: Înălțarea oficialităților

Sărbătorile Sloboziei la debut: Înălțarea oficialităților

Joi, 13 mai, de Înălțarea Domnului, oficialii locali și județeni au marcat debutul Sărbătorilor Sloboziei. Primul eveniment s-a desfășurat astăzi, la orele 12.00, la statuia Colonelului Popescu, acolo unde toate instituțiile statului au depus coroane de flori. Din păcate, în ciuda caracterului oficial al evenimentului, oficialii s-au dovedit, încă o dată, incapabili să se ridice la înălțimea momentului.
Am remarcat, cu surprindere, participarea mai mult decît formală a PS Vincențiu, care a părăsit manifestarea imediat după slujba ținută în memoria eroilor, prezența tardivă a reprezentanților Consiliului Județean Ialomița, dar și apostrofarea deplasată adresată unui oarecare de nimeni altul... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2010, 13:20 (16623 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția, în anchetă la Expur

Protejatul lui Randag, cercetat

Poliția, în anchetă la Expur

După cum vă informam și numărul precedent, afacerile cu țepe (a se citi, vă rugăm, transporturi) ale lui Jan Dumitrescu, protejat al președintelui Consiliului de Administrație al Expur, Richard Randag, au intrat în vizorul Poliției. Cum ne-a ajuns la urechi și nouă, și Poliția a înțeles că, în mare, cam toate activitățile firmelor lui Jan Dumitrescu, și am numi aici Transgrup SA Valea Ciorii, JD Expedition Trans SRL, Trans Auto Ciprian SRL București și Agreabil Transport SRL Slobozia, s-au rezumat la «tunuri» trase furnizorilor, asociaților, etc de peste 1 milion de euro. Și cum cei ce fluieră a pagubă după țeparul Jan găsești pe toate drumurile, firesc că ofițerii Serviciului de Investigare a... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2010, 08:16 (28580 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Nu deschideți robinetul! Pericol de înnămolire!

Nu deschideți robinetul! Pericol de înnămolire!

Printr-o adresă remisă redacției a șaptea zi după Scripturi, SC Urban anunță populația cu privire la neplăcerile cauzate de una dintre sutele de reclamații la rețeaua de apă. Avaria a apărut pe strada Pieței, luni, 10 mai a.c., și a necesitat «oprirea furnizării apei atît pe rețeaua de distribuție cît și pe rețeaua de echilibrare între orele 12,00 și 18,00». Trecem peste faptul că un astfel de neajuns s-ar fi cuvenit a fi anunțat anterior luării deciziei de oprire a furnizării apei. Ceea ce ne fascinează la Comunicatul emis de SC Urban este următorul paragraf: «după finalizarea lucrării și repunerea în funcțiune a rețelelor oprite s-au constatat creșteri ale turbidității apei furnizate atît în zona afectată (...) cît și în alte zone ale orașului. Rugăm consumatorii afectați de această lucrare să accepte scuzele de rigoare»... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 15:33 (25096 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Prelungirea arestării preventive a lui Băhăian, decisă la Tribunalul Ialomița

Prelungirea arestării preventive a lui Băhăian, decisă la Tribunalul Ialomița

Luni, 10 mai 2010, pe rolul Tribunalului Ialomița a fost înregistrat un nou dosar pentru cazul «Băhăian». Obiectul dosarului analizat de judecătorii ialomițeni este de «prelungire a duratei arestării preventive dispuse în cursul urmăririi penale». Marți, 11 mai, magistrații vor decide dacă cei 6 inculpați, Sergiu Băhăian, Dan Negureanu, Marin Călin, Gheorghe Teleagă, Mihai Dăscălete și Edward Mărculescu vor rămîne după gratii. Potrivit unor surse apropiate anchetei, cel mai probabil acesta este un nou dosar penal în care Băhăian este inculpatul principal. Actual, Sergiu Băhăian este cercetat în cinci dosare penale înregistrate la Tribunalul Ialomița.... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 12:02 (21151 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Bătălia» pentru gradațiile de merit

«Bătălia» pentru gradațiile de merit

Sute de dascăli ialomițeni și-au depus dosarele pentru obținerea gradațiilor de merit. Comisiile de specialitate vor decide dacă activitatea didactică a profesorilor merită să fie răsplătită cu 25% creștere salarială în următorii 5 ani.
Două sute de ialomițeni, personal didactic de predare în școlile județului, aspiră anul acesta la obținerea unei gradații de merit. Pe lîngă profesori, alte 31 de dosare au fost depuse de personalul didactic auxiliar din unitățile de învățămînt. «Gradațiile de merit se acordă în procent de 16% din personalul școlar, iar la nivelul județului Ialomița, procentul se traduce în 107 gradații» a precizat Otilia Dumitru, inspector general adjunct al Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 12:00 (70841 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

200 de ialomițeni au rămas fără permis

În primele patru luni

200 de ialomițeni au rămas fără permis

«Avînd în vedere nivelul ridicat la care se mențin valorile privind numărul celor depistați conducînd autoturisme pe drumurile publice fără a deține permis de conducere sau aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice, polițiștii de la toate formațiunile de poliție rutieră din cadrul Inspectoratului, polițiile municipale și orășenești, precum și agenți de la posturile de poliție vor intensifica acțiunile pe această linie» informează reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.
Potrivit specialiștilor, din analiza evoluției situației operative la nivelul Județului Ialomița, rezultă ca în primele patru luni ale anului, pe fondul lipsei abilităților în conducere ale «șoferilor... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2010, 15:11 (21523 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri

Război politic între prefectul Teculescu și președintele Ciupercă

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri

Conflictul dintre autoritățile județene din Ialomița este unul vechi, cu rădăcinile înfipte adînc în politichia de mărgăritar a guvernării locale. Dincolo de fricțiunile curente însă, disputele politice se dovedesc utile în depistarea unor derapaje administrative vechi de zeci de ani. În principiu, este vorba despre modul arbitrar în care Consiliul Județean Ialomița a înțeles să aloce fonduri pentru dezvoltarea proiectelor locale și a proiectelor cu finanțare europeană. Acuzația este, la rîndu-i, veche și a fost comentată pe larg și în paginile ziarului nostru. De astă dată însă, prefectul Mădălin Teculescu susține că, beneficiind de acordul Consiliului Județean, fondurile destinate acestui tip... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2010, 06:18 (22956 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, bulevardul Matei Basarab

Accident în lanț produs de un tînăr beat și fără permis

Opt mașini avariate și trei persoane rănite sînt, pe scurt, urmările unui accident rutier produs în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 8 spre 9 mai, în jurul orei 03,15, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia. Vinovat de producerea carambolului a fost un tînăr, de 22 de ani, beat și fără permis de conducere. Pe lîngă toate acestea, șoferul teribilist a condus cu o viteză cu mult peste limita legală, neputînd evita un autoturism ce se deplasa în fața mașinii sale.
Pe scurt, tînărul se deplasa la volanul unui autoturism, pe direcția de mers Gară-MB iar, în zona Mînăstirii «Sfinții Voievozi», a lovit o altă mașină ce se deplasa înaintea sa, în același sens de mers, al cărui conducător... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2010, 11:18 (25473 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a schimbat sensu’ vieții (II)

Independenții au directori plini la Finanțe, Direcția Agricolă, APIA și OJPC

După cum scriam de-acum două săptămîni, proaspătul înființat partid al independenților, Uniunea Națională pentru Progresul României a trecut, pe plan local, la negocierea funcțiilor de deconcentrate cu conducerea Partidului Democrat-Liberal. Așadar, vineri seara, 7 mai a.c., președintele UNPR Ialomița, Dumitru Vișan, după o primă rundă de discuții cu președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, a și parafat un protocol de împărțire a unor funcții de deconcentrate. Pentru a vă rezuma, să vă informăm că partidul de independenți a obținut în Ialomița, contrar tuturor așteptărilor, funcția de director general al Finanțelor. De asemenea, UNPR își va amplasa oamenii și în funcțiile... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2010, 14:47 (23243 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

10% din drumurile județene vor fi reabilitate până la sfârșitul verii

Performanță unică pentru Consiliul Județean în Ialomița

10% din drumurile județene vor fi reabilitate pînă la sfîrșitul verii

Am trăit și ziua în care autoritățile județene să poată raporta o realizare cincinală. Nu! N-au reușit să vopsească tot ce a construit Ceaușescu dar, pentru prima oară în istoria recentă a județului, reprezentanții Consiliului Județean Ialomița susțin că vor da în exploatare primii 10% din cei peste 450 de kilometri de drumuri județene din Ialomița.

Consiliul Județean Ialomița intră în Cartea Recordurilor
Consiliul Județean Ialomița se pregătește să intre în Cartea Recordurilor. Nu vă bucurați prematur, nu demisionează în bloc. Performanța este alta! Potrivit declarațiilor oficiale, pînă la sfîrșitul acestei veri, DJ 201, în lungime de 4,4 kilometri, va fi asfaltat conform... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2010, 11:23 (21570 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: drum asfaltare

Click aici

EVENIMENT

Filmată cu telefonul mobil

O fantomă bîntuie internatul unui liceu din Slobozia

O fantomă filmată cu telefonul mobil terorizează internatul Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia. Scena s-a petrecut în urmă cu cîteva zile și, după cîte se pare, este destul de reală. O elevă care a vizionat filmulețul pe telefonul mobil a leșinat și a fost transportată cu salvarea la spital. Directorul liceului, Vitalie Buzu refuză să comenteze incidentul, dar ar fi cerut aseară ajutorul unui preot. Jumătate dintre elevii din internat susțin că le este frică să mai doarmă noaptea în camere și au cerut să plece acasă. Fenomenele paranormale durează de mai bine de două săptămîni și au o posibilă explicație.

Noaptea fantomei
Într-una dintre nopțile trecute... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2010, 08:50 (283464 vizualizări - 79 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primul sindicat al învățătorilor din România, înființat în Ialomița

Primul sindicat al învățătorilor din România, înființat în Ialomița

La începutul acestei săptămîni, la Slobozia, a fost înființat primul sindicat al învățătorilor din România. Potrivit declarațiilor oficiale, Sindicatul a apărut ca reacție la incapacitatea liderilor Federației Sindicatelor Libere din România de a apăra interesele educatorilor și învățătorilor. Filiala locala a Sindicatului din Învățămîntul Primar și Preprimar reclamă presiunile făcute asupra membrilor la nivelul înstituțiilor de învățămînt locale și modul abuziv în care sînt tratate cadrele didactice din grădinițe și ciclul primar de învățămînt.

Salarii mai mici cu 100 de euro
Miercuri, 5 aprilie, la sediul Sindicatului din Învățămîntul Primar și Preprimar Ialomița din... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2010, 09:36 (28815 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă internă la Serviciul Poliției Rutiere

Șeful IPJ Ialomița s-a enervat

Anchetă internă la Serviciul Poliției Rutiere

comunicat de presă

Referitor la unele aspecte prezentate în ultima perioadă în două publicații locale, privind implicarea polițiștilor Serviciului Rutier Ialomița în activități care contravin deontologiei profesiei de polițist, precum și statutului prevăzut prin lege, Compartimentul Relații Publice este împuternicit să facă următoarele precizări:

Încă din data de 27 aprilie a.c., șeful Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, comisar șef de poliție Ștefu Viorel, a dispus ca specialiștii Biroului Control Intern și Serviciului de Investigare a Fraudelor, sub coordonarea directă a adjunctului inspectorului șef, comisar Lefter Cristian, să verifice în regim de urgență informațiile semnalate.
Rezultatele anchetei interne vor fi analizate, cu prioritate, în cadrul unei ședințe de lucru a conducerii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, urmînd ca, în funcție de situațiile identificate, să fie dispuse măsuri legale urgente și ferme.
... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2010, 14:28 (66525 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Sărbători de criză la Slobozia

Bani mai puțini pentru Sărbătorile municipiului

Sărbători de criză la Slobozia

Municipiul Slobozia se pregătește de sărbătoare. Manifestările, aflate la a X-a ediție, se anunță la fel de bogate ca și în anii precedenți. Mai puțin la capitolul fonduri. Pentru prima dată în istoria acestui eveniment, alocările bugetare din acest an vor fi mai mici decît în anii precedenți. «În compensație însă, Primăria Slobozia s-a ocupat de realizarea unui ghid turistic al localității. A venit vremea să înscriem orașul pe harta turistică a județului pentru că, în ciuda cîrcotașilor de tot felul, avem cu ce ne mîndri» a declarat primarul Gabi Ionașcu.preconizează a fi Festivalul Intenațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan» care, anul acesta, va reuni ansambluri folclorice din Macedonia... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2010, 18:21 (23313 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Sofiproteol anunță OFICIAL intenția de achiziționare a Expur

Pentru peste 100 milioane de euro, cea mai mare tranzacție din Europa de Est

Sofiproteol anunță OFICIAL intenția de achiziționare a Expur

Printr-un comunicat de presă din 29 aprilie 2010, Sofiproteol anunță oficial discuțiile legate de preluarea Expur. Despre această tranzacție, în valoare de peste 100 milioane de euro, site-ul ziarului nostru a scris încă din 21 aprilie a.c., echipa de auditori a Sofiproteol aflîndu-se deja la Slobozia. Tranzacția este, potrivit specialiștilor, cea mai mare din Europa de Est, în perioada următoare, după realizarea auditului Sofiproteol, urmînd a se perfecta contractul de achiziție al Expur-fabrica Urziceni (închisă, aflată în conservare) și fabrica Slobozia.
Expur, ca parte a Grupului Alimenta, este reprezentată de Richard Randag, președinte al Consiliului de Administrația, în zilele următoare... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2010, 13:41 (22968 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Teculescu s-a răzgândit: cele 6 loturi ajung la Episcopie

Eu cînd vreau să fluier, nu mai fluier!

Teculescu s-a răzgîndit: cele 6 loturi ajung la Episcopie

După ce în urmă cu două săptămîni prefectul Teculescu a avizat negativ hotărîrea Consiliului Local Slobozia de atribuire în folosință gratuită a 6 loturi de teren Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, săptămîna trecută reprezentantul Guvernului în teritoriu s-a răzgîndit. Noi credem că vina aparține crucifixului de la gîtul Preasfințitului Vincențiu. Însă Teculescu aruncă «pisica» pe un document ce s-ar fi pierdut pe drumul dintre Primărie și Prefectură...
Pe scurt, la începutul lunii martie 2010, primarul Gabi Ionașcu a inițiat un proiect de hotărîre ce avea drept obiect atribuirea în folosință gratuită a unor terenuri pentru construirea de locuințe pentru preoți în zona Pepinieră din Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2010, 11:38 (21144 vizualizări - 2 comentarii)

28 Iun 2026
240 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Proiectil descoperit în curtea casei

Descoperire mai puțin obișnuită în curtea unui localnic din Țăndărei. Omul săpa în grădină moment în care a scos din pămînt un proiectil de calibrul 85 de mm. Speriat, a sunat imediat la 112. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 09:02
(6591 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de amploare a polițiștilor

Activitățile preventive organizate de polițiștii ialomițeni au continuat în această perioadă. Oamenii legii au supravegheat traficul rutier și au asigurat un climat de ordine și liniște publică pe toată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 08:00
(5489 vizualizări - 1 comentariu)


Movila: Tragedie pe șosea

Doi tineri, de 27 și 31 de ani, și-au pierdut viața într-un accident rutier în dimineața zilei de miercuri, 5 martie 2014. Autoturismul în care se aflau a intrat într-un pom de pe marginea drumului... ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2014, 15:40
(7781 vizualizări - 7 comentarii)

Taguri: Movila accident


Urziceni: Conducea cu o alcoolemie de 1,33 miligrame alcool pur în aerul expirat

Un șofer din Bărcănești s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins băut la volan. Bărbatul avea o alcoolemie de 1,33 miligrame alcool pur în aerul expirat. Bărbatul a fost identificat în urma unei acțiuni ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 14:15
(9307 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi record aplicate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au continuat acțiunile de prevenire a evenimentelor în trafic. În urma verificărilor, oamenii legii au amendat cu 95000 de lei peste 400 de șoferi prinși în ilegalitate ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 13:05
(5102 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Restul», o nouă metodă pusă în practică de escroci

După metoda «Accidentul», escrocii apelează la o nouă practică prin care încearcă să-și păcălească victimele. Denumită de anchetatori «Restul», prin această metodă infractorii merg în magazine, doresc să ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 12:10
(9412 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: S-a deschis sesiunea pentru subvențiile de sprijin pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a dat startul campaniei de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul financiar pe ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 10:20
(12474 vizualizări - 0 comentarii)


Șoselele din Ialomița, scăldate în sînge. Un mort și cinci răniți!

Primul week-end al primăverii a adus moarte pe șoselele din Ialomița. În urma a trei accidente rutiere, o persoană a murit și alte cinci au fost rănite. Victimele au fost transportate la spital pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 09:10
(7751 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șanse în plus pentru obținerea unui loc de muncă

Reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea unei noi ediții a Bursei Generale a Locurilor de Muncă. Evenimentul se va desfășura în data de 28 martie 201 ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 08:05
(9300 vizualizări - 6 comentarii)


Fetești: Se caută mama bebelușului înfășurat în cârpe și aruncat la gunoi într-o pungă!

Fetești: Se caută mama bebelușului înfășurat în cîrpe și aruncat la gunoi într-o pungă!

Descoperire macabră la Fetești la sfîrșitul săptămînii precedente. Două persoane au găsit lîngă un tomberon un nou născut mort. Copilul era înfășurat într-o pătură și un tricou, iar apoi introdus într-o ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2014, 14:55
(9994 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Înșelăciune pe internet

Vineri, 21 februarie 2014, un bărbat de 28 de ani, din Fetești a sesizat Poliția despre faptul că a fost înșelat de un adolescent, cu ocazia încheierii unei înțelegeri de vînzare-cumpărare a unui telefon ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2014, 09:40
(7439 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 82000 lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 21-23 februarie 2014, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2014, 08:30
(8133 vizualizări - 3 comentarii)


anunț angajare

societate comercială
angajează
-dispecer (2 posturi)
vă rugăm depuneți CV
la fax 0243/235.111
pentru relații suplimentare
apelați tel. 0724/000.595

24 Februarie 2014, 16:00


anunț angajare

societate comercială
angajează
-ambulanțieri (2 posturi)
vă rugăm depuneți CV la
tel./fax 0243/235.111
pentru relații suplimentare
apelați tel. 0724/000.595

19 Februarie 2014, 19:40


Agricultura-proiect de țară

Agricultura-proiect de țară

Mișcarea Agricultorilor din România consideră că agricultura trebuie să constituie o prioritate națională și după 20 de ani de strategii eșuate în domeniu propune un proiect național și economic: AGRICULTURA-PROIECT DE ȚARĂ ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2014, 08:10
(4438 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Peste 2 tone de floarea-soarelui, confiscate

Efectivele Serviciului de Investigarea Fraudelor au acționat marți, 11 februarie a.c., pentru prevenirea și combaterea ilegalităților ce se comit în domeniul producerii, prelucrării, depozitării și comercializării ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2014, 10:30
(6398 vizualizări - 6 comentarii)


Urziceni: Tineri bucureșteni, bănuiți că furau combustibil din mașini

Polițiștii de Investigații Criminale au reținut marți, 11 februarie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, trei tineri, cu vîrste cuprinse între 22 și 24 de ani, toți domiciliați pe raza ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2014, 10:10
(4815 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Prevenirea riscului de inundații

Căderile masive de zăpadă din ultima perioadă de timp au avut ca efect înzăpezirea a numeroase gospodării ale populației, atît din mediul urban dar mai ales din mediul rural. Pe fondul prognozelor meteorologice ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2014, 09:40
(7235 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 10000 lei

Marți, 11 februarie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2014, 07:50
(6666 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Modificări legislative pentru PFA, II și IF

Administrația Județeana a Finantelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 15/10.01.2014, a fost publicată Legea nr. 4/2014 pentru completarea Ordonanței ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2014, 16:20
(7624 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Incendiu de la un scurtcircuit la două adăposturi de animale

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, două adăposturi de animale ale unui cetățean din localitatea Roșiori au fost cuprinse de flăcări. Evenimentul a fost anunțat noaptea trecută, în ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2014, 11:15
(8685 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Roșiori incendiu


Senatorul Ștefan Stoica a încetat din viață

Senatorul Ștefan Stoica a încetat din viață

În cursul acestei dimineți de marți, 4 februarie 2014, după o lungă suferință, senatorul PSD Ștefan Stoica a încetat din viață. El suferea de peste un an de o formă gravă de cancer. Senatorul Ștefan Stoica ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2014, 10:10
(11157 vizualizări - 8 comentarii)


Minori dispăruți la Țăndărei

Minori dispăruți la Țăndărei

Duminică, 2 februarie 2014, polițiștii de investigații criminale au fost sesizați cu privire la faptul că minorii CRISTEA MIHAELA GEORGIANA, de 13 ani și ȘTEFAN MARIN, de 12 ani, ambii din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2014, 11:40
(8645 vizualizări - 2 comentarii)


Studenți ai Academiei de Poliție, în practică la IPJ Ialomița

Luni, 3 februarie 2014, este prima zi de practică din acest an pentru trei ialomițeni, studenți în cadrul Academiei de Poliție «Al. I. Cuza» București. Aceștia au fost repartizați să își desfășoare stagiul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2014, 10:30
(11128 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea au fost depuși de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia în vederea încarcerării ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2014, 09:30
(4431 vizualizări - 0 comentarii)


Străzile din Ialomița, «curățate» de infractori

În cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au făcut public raportul activității întreprinse în cursul anului 2013. Potrivit documentului oficial ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2014, 10:40
(9287 vizualizări - 0 comentarii)


Copiii Codului Portocaliu: Patru nou-născuți au venit pe lume la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

În acest sfîrșit de săptămînă, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia au venit pe lume patru copii. Pentru doi dintre ei a fost nevoie de intervenția echipajelor Inspectoratului pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2014, 11:07
(11065 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Bărbulești! UPDATE: 9 bărbați, arestați!

Potrivit unui comunicat de presă al IPJ Ialomița, «13 percheziții sînt efectuate, în această dimineață, de polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pe raza comunei Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2014, 07:10
(13847 vizualizări - 9 comentarii)


Ex-europarlamentarul Maria Petre revine în viața publică. Asociația «Restaurantele Inimii», înființată la Slobozia!

La jumătatea lunii decembrie 2013, ex-parlamentarul PD-L Maria Petre a revenit în viața publică. În cadrul unei întîlniri desfășurate la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, aceasta a anunțat înființarea ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2014, 18:49
(9444 vizualizări - 6 comentarii)


Exclusiv: Procurori din Teleorman, în acțiune la Penitenciarul Slobozia. Înșelăciune prin metoda «Accidentul», dejucată de anchetatori!

Procurori din cadrul Parchetului Local Turnu Măgurele au demarat o acțiune flagrantă la Penitenciarul Slobozia. Anchetatorii au reușit să recupereze un prejudiciu de 12000 lei al unei persoane înșelată ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2014, 17:12
(9758 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...