Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandal între rromii din Bora

În după-amiaza zilei de duminică, 16 mai a.c. pe o stradă din cartierul slobozean Bora a izbucnit un scandal între două clanuri cunoscute de rromi. Potrivit martorilor, conflictul ar fi izbucnit ca urmare a refuzului unui individ de a achita «o taxă de protecție» solicitată de clanul advers. Zece persoane au fost duse la sediul Poliției pentru cercetări, alte patru, dintre care o femeie, fiind transportate de urgență la Spitalul din Slobozia.
În jurul orelor 17.00, cartierul Bora a devenit din nou teatru de război pentru mai bine de 30 de persoane de etnie rromă. Două clanuri rivale s-au atacat cu pietre și bîte, geamurile mai multor locuințe fiind sparte. Una dintre grupări era condusă de... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2010, 20:40 (22858 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri (II)

Război politic între prefectul Teculescu și președintele Ciupercă

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri (II)

Săptămîna precedentă aduceam la cunoștința opiniei publice un nou episod din lupta politică din cadrul administrației locale, respectiv cea dintre prefectul Mădălin Teculescu și președintele Silvian Ciupercă. Astăzi sîntem în măsură să vă oferim noi elemente care să confirme că informațiile noastre au fost corecte și, de asemenea, că războiul dintre celor două instituții evoluează. Reamintim că motivul acestor noi dispute îl reprezintă modul arbitrar de gestionare a celor 2,5 milioane de lei noi aflate la dispoziția Consiliului Județean Ialomița pentru sprijinirea autorităților locale în dezvoltarea proiectelor locale și a proiectelor cu finanțare europeană. Procedura a fost declarată ilegală... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2010, 08:18 (19341 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spațiile publice, un pericol pentru copii

Se întîmplă la Slobozia

Spațiile publice, un pericol pentru copii

Parcurile, locurile de joacă, spațiile publice reprezintă tot atîtea pericole reale pentru siguranța noastră și a copiilor noștri. Din păcate, nu conștientizăm acest lucru întotdeauna, iar autoritățile nu reacționează niciodată. Cum niciodată nu este prea tîrziu, la solicitarea cititorilor, Independent trage un semnal de alarmă asupra unui pericol potențial semnalat în imediata vecinătate a Palatului Copiilor din Slobozia, o zonă intens circulată de sute de copii.

Fîntîna de deșeuri
În urmă cu 20 de ani, în perioada sa de glorie, Palatul Copiilor din Slobozia se putea mîndri cu cea mai modernă fîntînă arteziană din oraș. Un complex de două bazine, design futurist...... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2010, 10:18 (19867 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Cornul și laptele bagă în spital copiii de ciclu primar

Ialomița: Cornul și laptele bagă în spital copiii de ciclu primar

În așteptarea fructelor de la UE, copiii ialomițeni sînt intoxicați sistematic cu corn și lapte. În această dimineață, nouă dintre copiii clasei întîi a școlii din Ciulnița-Ialomița au fost aduși de urgență la Spital din cauza unei intoxicații alimentare. Nu este prima dată cînd în Ialomița se înregistrează astfel de incidente, părinții reclamînd permanent că laptele este impropriu consumului, iar cornul mucegăit. Consiliul Județean Ialomița susține că responsabilitatea aparține în exclusivitate Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor.

Genocid alimentar la Ciulnița
Vineri, 14 mai, la orele 8,30, asistentul social al școlii din Ciulnița a solicitat... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2010, 09:33 (25867 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei la debut: Înălțarea oficialităților

Sărbătorile Sloboziei la debut: Înălțarea oficialităților

Joi, 13 mai, de Înălțarea Domnului, oficialii locali și județeni au marcat debutul Sărbătorilor Sloboziei. Primul eveniment s-a desfășurat astăzi, la orele 12.00, la statuia Colonelului Popescu, acolo unde toate instituțiile statului au depus coroane de flori. Din păcate, în ciuda caracterului oficial al evenimentului, oficialii s-au dovedit, încă o dată, incapabili să se ridice la înălțimea momentului.
Am remarcat, cu surprindere, participarea mai mult decît formală a PS Vincențiu, care a părăsit manifestarea imediat după slujba ținută în memoria eroilor, prezența tardivă a reprezentanților Consiliului Județean Ialomița, dar și apostrofarea deplasată adresată unui oarecare de nimeni altul... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2010, 13:20 (16623 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția, în anchetă la Expur

Protejatul lui Randag, cercetat

Poliția, în anchetă la Expur

După cum vă informam și numărul precedent, afacerile cu țepe (a se citi, vă rugăm, transporturi) ale lui Jan Dumitrescu, protejat al președintelui Consiliului de Administrație al Expur, Richard Randag, au intrat în vizorul Poliției. Cum ne-a ajuns la urechi și nouă, și Poliția a înțeles că, în mare, cam toate activitățile firmelor lui Jan Dumitrescu, și am numi aici Transgrup SA Valea Ciorii, JD Expedition Trans SRL, Trans Auto Ciprian SRL București și Agreabil Transport SRL Slobozia, s-au rezumat la «tunuri» trase furnizorilor, asociaților, etc de peste 1 milion de euro. Și cum cei ce fluieră a pagubă după țeparul Jan găsești pe toate drumurile, firesc că ofițerii Serviciului de Investigare a... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2010, 08:16 (28580 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Nu deschideți robinetul! Pericol de înnămolire!

Nu deschideți robinetul! Pericol de înnămolire!

Printr-o adresă remisă redacției a șaptea zi după Scripturi, SC Urban anunță populația cu privire la neplăcerile cauzate de una dintre sutele de reclamații la rețeaua de apă. Avaria a apărut pe strada Pieței, luni, 10 mai a.c., și a necesitat «oprirea furnizării apei atît pe rețeaua de distribuție cît și pe rețeaua de echilibrare între orele 12,00 și 18,00». Trecem peste faptul că un astfel de neajuns s-ar fi cuvenit a fi anunțat anterior luării deciziei de oprire a furnizării apei. Ceea ce ne fascinează la Comunicatul emis de SC Urban este următorul paragraf: «după finalizarea lucrării și repunerea în funcțiune a rețelelor oprite s-au constatat creșteri ale turbidității apei furnizate atît în zona afectată (...) cît și în alte zone ale orașului. Rugăm consumatorii afectați de această lucrare să accepte scuzele de rigoare»... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 15:33 (25096 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Prelungirea arestării preventive a lui Băhăian, decisă la Tribunalul Ialomița

Prelungirea arestării preventive a lui Băhăian, decisă la Tribunalul Ialomița

Luni, 10 mai 2010, pe rolul Tribunalului Ialomița a fost înregistrat un nou dosar pentru cazul «Băhăian». Obiectul dosarului analizat de judecătorii ialomițeni este de «prelungire a duratei arestării preventive dispuse în cursul urmăririi penale». Marți, 11 mai, magistrații vor decide dacă cei 6 inculpați, Sergiu Băhăian, Dan Negureanu, Marin Călin, Gheorghe Teleagă, Mihai Dăscălete și Edward Mărculescu vor rămîne după gratii. Potrivit unor surse apropiate anchetei, cel mai probabil acesta este un nou dosar penal în care Băhăian este inculpatul principal. Actual, Sergiu Băhăian este cercetat în cinci dosare penale înregistrate la Tribunalul Ialomița.... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 12:02 (21151 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Bătălia» pentru gradațiile de merit

«Bătălia» pentru gradațiile de merit

Sute de dascăli ialomițeni și-au depus dosarele pentru obținerea gradațiilor de merit. Comisiile de specialitate vor decide dacă activitatea didactică a profesorilor merită să fie răsplătită cu 25% creștere salarială în următorii 5 ani.
Două sute de ialomițeni, personal didactic de predare în școlile județului, aspiră anul acesta la obținerea unei gradații de merit. Pe lîngă profesori, alte 31 de dosare au fost depuse de personalul didactic auxiliar din unitățile de învățămînt. «Gradațiile de merit se acordă în procent de 16% din personalul școlar, iar la nivelul județului Ialomița, procentul se traduce în 107 gradații» a precizat Otilia Dumitru, inspector general adjunct al Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 12:00 (70841 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

200 de ialomițeni au rămas fără permis

În primele patru luni

200 de ialomițeni au rămas fără permis

«Avînd în vedere nivelul ridicat la care se mențin valorile privind numărul celor depistați conducînd autoturisme pe drumurile publice fără a deține permis de conducere sau aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice, polițiștii de la toate formațiunile de poliție rutieră din cadrul Inspectoratului, polițiile municipale și orășenești, precum și agenți de la posturile de poliție vor intensifica acțiunile pe această linie» informează reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.
Potrivit specialiștilor, din analiza evoluției situației operative la nivelul Județului Ialomița, rezultă ca în primele patru luni ale anului, pe fondul lipsei abilităților în conducere ale «șoferilor... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2010, 15:11 (21523 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri

Război politic între prefectul Teculescu și președintele Ciupercă

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri

Conflictul dintre autoritățile județene din Ialomița este unul vechi, cu rădăcinile înfipte adînc în politichia de mărgăritar a guvernării locale. Dincolo de fricțiunile curente însă, disputele politice se dovedesc utile în depistarea unor derapaje administrative vechi de zeci de ani. În principiu, este vorba despre modul arbitrar în care Consiliul Județean Ialomița a înțeles să aloce fonduri pentru dezvoltarea proiectelor locale și a proiectelor cu finanțare europeană. Acuzația este, la rîndu-i, veche și a fost comentată pe larg și în paginile ziarului nostru. De astă dată însă, prefectul Mădălin Teculescu susține că, beneficiind de acordul Consiliului Județean, fondurile destinate acestui tip... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2010, 06:18 (22956 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, bulevardul Matei Basarab

Accident în lanț produs de un tînăr beat și fără permis

Opt mașini avariate și trei persoane rănite sînt, pe scurt, urmările unui accident rutier produs în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 8 spre 9 mai, în jurul orei 03,15, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia. Vinovat de producerea carambolului a fost un tînăr, de 22 de ani, beat și fără permis de conducere. Pe lîngă toate acestea, șoferul teribilist a condus cu o viteză cu mult peste limita legală, neputînd evita un autoturism ce se deplasa în fața mașinii sale.
Pe scurt, tînărul se deplasa la volanul unui autoturism, pe direcția de mers Gară-MB iar, în zona Mînăstirii «Sfinții Voievozi», a lovit o altă mașină ce se deplasa înaintea sa, în același sens de mers, al cărui conducător... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2010, 11:18 (25473 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a schimbat sensu’ vieții (II)

Independenții au directori plini la Finanțe, Direcția Agricolă, APIA și OJPC

După cum scriam de-acum două săptămîni, proaspătul înființat partid al independenților, Uniunea Națională pentru Progresul României a trecut, pe plan local, la negocierea funcțiilor de deconcentrate cu conducerea Partidului Democrat-Liberal. Așadar, vineri seara, 7 mai a.c., președintele UNPR Ialomița, Dumitru Vișan, după o primă rundă de discuții cu președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, a și parafat un protocol de împărțire a unor funcții de deconcentrate. Pentru a vă rezuma, să vă informăm că partidul de independenți a obținut în Ialomița, contrar tuturor așteptărilor, funcția de director general al Finanțelor. De asemenea, UNPR își va amplasa oamenii și în funcțiile... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2010, 14:47 (23243 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

10% din drumurile județene vor fi reabilitate până la sfârșitul verii

Performanță unică pentru Consiliul Județean în Ialomița

10% din drumurile județene vor fi reabilitate pînă la sfîrșitul verii

Am trăit și ziua în care autoritățile județene să poată raporta o realizare cincinală. Nu! N-au reușit să vopsească tot ce a construit Ceaușescu dar, pentru prima oară în istoria recentă a județului, reprezentanții Consiliului Județean Ialomița susțin că vor da în exploatare primii 10% din cei peste 450 de kilometri de drumuri județene din Ialomița.

Consiliul Județean Ialomița intră în Cartea Recordurilor
Consiliul Județean Ialomița se pregătește să intre în Cartea Recordurilor. Nu vă bucurați prematur, nu demisionează în bloc. Performanța este alta! Potrivit declarațiilor oficiale, pînă la sfîrșitul acestei veri, DJ 201, în lungime de 4,4 kilometri, va fi asfaltat conform... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2010, 11:23 (21570 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: drum asfaltare

Click aici

EVENIMENT

Filmată cu telefonul mobil

O fantomă bîntuie internatul unui liceu din Slobozia

O fantomă filmată cu telefonul mobil terorizează internatul Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia. Scena s-a petrecut în urmă cu cîteva zile și, după cîte se pare, este destul de reală. O elevă care a vizionat filmulețul pe telefonul mobil a leșinat și a fost transportată cu salvarea la spital. Directorul liceului, Vitalie Buzu refuză să comenteze incidentul, dar ar fi cerut aseară ajutorul unui preot. Jumătate dintre elevii din internat susțin că le este frică să mai doarmă noaptea în camere și au cerut să plece acasă. Fenomenele paranormale durează de mai bine de două săptămîni și au o posibilă explicație.

Noaptea fantomei
Într-una dintre nopțile trecute... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2010, 08:50 (283465 vizualizări - 79 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primul sindicat al învățătorilor din România, înființat în Ialomița

Primul sindicat al învățătorilor din România, înființat în Ialomița

La începutul acestei săptămîni, la Slobozia, a fost înființat primul sindicat al învățătorilor din România. Potrivit declarațiilor oficiale, Sindicatul a apărut ca reacție la incapacitatea liderilor Federației Sindicatelor Libere din România de a apăra interesele educatorilor și învățătorilor. Filiala locala a Sindicatului din Învățămîntul Primar și Preprimar reclamă presiunile făcute asupra membrilor la nivelul înstituțiilor de învățămînt locale și modul abuziv în care sînt tratate cadrele didactice din grădinițe și ciclul primar de învățămînt.

Salarii mai mici cu 100 de euro
Miercuri, 5 aprilie, la sediul Sindicatului din Învățămîntul Primar și Preprimar Ialomița din... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2010, 09:36 (28815 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă internă la Serviciul Poliției Rutiere

Șeful IPJ Ialomița s-a enervat

Anchetă internă la Serviciul Poliției Rutiere

comunicat de presă

Referitor la unele aspecte prezentate în ultima perioadă în două publicații locale, privind implicarea polițiștilor Serviciului Rutier Ialomița în activități care contravin deontologiei profesiei de polițist, precum și statutului prevăzut prin lege, Compartimentul Relații Publice este împuternicit să facă următoarele precizări:

Încă din data de 27 aprilie a.c., șeful Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, comisar șef de poliție Ștefu Viorel, a dispus ca specialiștii Biroului Control Intern și Serviciului de Investigare a Fraudelor, sub coordonarea directă a adjunctului inspectorului șef, comisar Lefter Cristian, să verifice în regim de urgență informațiile semnalate.
Rezultatele anchetei interne vor fi analizate, cu prioritate, în cadrul unei ședințe de lucru a conducerii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, urmînd ca, în funcție de situațiile identificate, să fie dispuse măsuri legale urgente și ferme.
... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2010, 14:28 (66525 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Sărbători de criză la Slobozia

Bani mai puțini pentru Sărbătorile municipiului

Sărbători de criză la Slobozia

Municipiul Slobozia se pregătește de sărbătoare. Manifestările, aflate la a X-a ediție, se anunță la fel de bogate ca și în anii precedenți. Mai puțin la capitolul fonduri. Pentru prima dată în istoria acestui eveniment, alocările bugetare din acest an vor fi mai mici decît în anii precedenți. «În compensație însă, Primăria Slobozia s-a ocupat de realizarea unui ghid turistic al localității. A venit vremea să înscriem orașul pe harta turistică a județului pentru că, în ciuda cîrcotașilor de tot felul, avem cu ce ne mîndri» a declarat primarul Gabi Ionașcu.preconizează a fi Festivalul Intenațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan» care, anul acesta, va reuni ansambluri folclorice din Macedonia... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2010, 18:21 (23313 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Sofiproteol anunță OFICIAL intenția de achiziționare a Expur

Pentru peste 100 milioane de euro, cea mai mare tranzacție din Europa de Est

Sofiproteol anunță OFICIAL intenția de achiziționare a Expur

Printr-un comunicat de presă din 29 aprilie 2010, Sofiproteol anunță oficial discuțiile legate de preluarea Expur. Despre această tranzacție, în valoare de peste 100 milioane de euro, site-ul ziarului nostru a scris încă din 21 aprilie a.c., echipa de auditori a Sofiproteol aflîndu-se deja la Slobozia. Tranzacția este, potrivit specialiștilor, cea mai mare din Europa de Est, în perioada următoare, după realizarea auditului Sofiproteol, urmînd a se perfecta contractul de achiziție al Expur-fabrica Urziceni (închisă, aflată în conservare) și fabrica Slobozia.
Expur, ca parte a Grupului Alimenta, este reprezentată de Richard Randag, președinte al Consiliului de Administrația, în zilele următoare... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2010, 13:41 (22968 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Teculescu s-a răzgândit: cele 6 loturi ajung la Episcopie

Eu cînd vreau să fluier, nu mai fluier!

Teculescu s-a răzgîndit: cele 6 loturi ajung la Episcopie

După ce în urmă cu două săptămîni prefectul Teculescu a avizat negativ hotărîrea Consiliului Local Slobozia de atribuire în folosință gratuită a 6 loturi de teren Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, săptămîna trecută reprezentantul Guvernului în teritoriu s-a răzgîndit. Noi credem că vina aparține crucifixului de la gîtul Preasfințitului Vincențiu. Însă Teculescu aruncă «pisica» pe un document ce s-ar fi pierdut pe drumul dintre Primărie și Prefectură...
Pe scurt, la începutul lunii martie 2010, primarul Gabi Ionașcu a inițiat un proiect de hotărîre ce avea drept obiect atribuirea în folosință gratuită a unor terenuri pentru construirea de locuințe pentru preoți în zona Pepinieră din Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2010, 11:38 (21144 vizualizări - 2 comentarii)

28 Iun 2026
247 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: 5,29 milioane lei, TVA de rambursat

Peste 5,29 milioane lei reprezintă taxa pe valoare adăugată ce se va rambursa agenților economici în luna mai 2012. Suma reprezintă valoarea aferentă unui număr de 46 deconturi cu sume negative de TVA cu ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2012, 16:54
(5300 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: I-a spart dinții vecinului

La finele săptămînii precedente, vineri 11 aprilie, jandarmii slobozeni au fost sesizați de un bărbat, prin 112, despre faptul că a fost bătut de vecinul său. Deplasîndu-se la locul conflictului, jandarmii ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2012, 16:53
(10196 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii și copaci rupți căzuți pe șosea

Vineri, 11 mai a.c., pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu din boxa unui bloc din Fetești. Potrivit pompierilor, cel mai probabil flăcările au fost aprinse de proprietar ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2012, 16:50
(7395 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Cioban decapitat de tren

Un bărbat de 51 ani a murit în dimineața zilei de joi, 10 mai a.c., după ce a fost călcat de tren. Victima nu a mai putut fi salvată de paramedicii SMURD. Tragedia s-a petrecut pe șinele de cale ferată ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 14:15
(12477 vizualizări - 4 comentarii)


Primăria orașului Amara, premiată pentru proiectul reabilitării parcului

Primăria Amara s-a aflat pe podiumul Concursului Național de Proiecte din Administrația Publică Locală, competiția fiind organizată de Revista Română de Administrație Publică Locală. În cadrul concursului ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:53
(8616 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Cu cuțitul de 21 cm pe stradă!

Polițiștii din Țăndărei au descoperit pe străzile orașului, miercuri, 9 mai a.c., un tînăr de 28 ani ce nu-și justifica prezența în zonă. După ce l-au percheziționat, oamenii legii au descoperit că acesta ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:51
(10027 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Au furat bunuri în valoare de 20000 de lei

Doi tineri de 20 și 24 de ani, din Bordușani, sînt cercetați pentru furt calificat, după ce au sustras mai multe componente de utilaj agricol din curtea unei societăți din localitate.Cei doi hoți au dat ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:44
(7211 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Crăsani de Jos: Doi copii de 14 ani, prinși la furat

Deși au doar 14 ani, doi minori din localitatea buzoiană Cochirleanca sînt certați cu legea. Ei sînt acuzați că au furat mai multe bunuri dintr-o locuință. Cazul este anchetat de către polițiștii din Urziceni ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:44
(6759 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Europei», sărbătorită la Slobozia

«Ziua Europei», sărbătorită la Slobozia

Instituțiile de cultură din Slobozia s-au pregătit temeinic pentru a sărbători ziua de 9 mai, ziua Europei. Programul manifestărilor a cuprins cîntece, poezii tematice, dar și concursuri inedite. Mai mult ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:28
(6620 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractor arestat

Un tînăr de 26 ani, din Manasia, a fost prins de oamenii legii după ce acesta s-a sustras executării pedepsei. El a fost depistat miercuri, 9 mai a.c., pe raza localității de domiciliu.Tînărul primise un ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2012, 13:21
(9612 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Și-a băgat hoții în casă

Unii hoți au un mod de operare inedit. A simțit-o pe pielea ei o bătrînă, de 75 ani, din Fetești. Femeia a rămas fără bani și bijuterii după ce a invitat în locuința sa o tînără care s-a dat drept comerciant ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2012, 14:17
(8216 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Prins la volan băut

În urma unui control de rutină pe străzile localității Alexeni, polițiștii au descoperit un șofer băut. Acesta s-a ales cu dosar penal. Testat cu aparatul Drager, conducătorul auto în vîrstă de 37 ani avea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2012, 14:16
(12537 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Patroni cercetați pentru evaziune fiscală

Doi administratori ai unei societăți comerciale din Fetești sînt cercetați de polițiștii de Investigare a Fraudelor. Respectivii au adus un prejudiciu bugetului de stat în valoare de 16600 lei. În fapt ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2012, 14:16
(6179 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Clinica SANTE angajează
-asistent medical (cu experiență în recoltare);
-reprezentant medical pentru punctul de recoltare din Slobozia.
CV-urile vă rugăm să le trimiteți la adresa [email protected]

9 Mai 2012, 15:02


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, rata șomajului înregistrată, la finele lunii aprilie 2012, la nivel județean, a fost de 6,62%. Procentul indică ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:56
(6250 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Expoziție de 9 mai, «La mulți ani, Europa!»

Miercuri, 9 mai 2012, Muzeul Județean Ialomița este gazda unei sesiuni de referate cu tema «România europeană-135 de ani de la proclamarea independenței». Lucrările expuse aparțin elevilor Colegiului Național ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:53
(6599 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Situații financiare de sfîrșit de an, obligatoriu de depus pînă la 29 mai

Potrivit unei informări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, contribuabilii al căror exercițiu financiar coincide cu anul calendaristic au obligația să întocmească și să depună la administrațiile ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:49
(10468 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Miloșești, arestat pentru mai multe infracțiuni

Un tînăr de 23 ani, din Miloșești, a fost reținut luni, 7 mai a.c., de polițiștii Secției Rurale Grivița pentru comiterea infracțiunilor de ultraj contra bunelor moravuri, loviri sau alte violențe, furt ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:39
(8408 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: 3 patroni, cercetați pentru evaziune fiscală

Trei administratori ai unor societăți comerciale din Țăndărei au intrat în ancheta Formațiunii de Investigare a Fraudelor din localitate, pentru evaziune fiscală. Cei trei, doi bărbați și o femeie, cu vîrste ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:37
(8590 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 47 de locuri de muncă vacante în străinătate

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează cetățenii cu privire la publicarea în rețeaua EURES a 47 de locuri de muncă în străinătate. Astfel, potrivit intistuției, ialomițenii ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 18:35
(11834 vizualizări - 4 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.

8 Mai 2012, 17:33


Ion Roată: Beat fiind, i-au furat banii din buzunar

Secția Poliție Rurală Ion Roată a fost sesizată prin 112 duminică, 6 mai a.c., despre faptul că persoane necunoscute au sustras unui bărbat de 53 ani, din satul Broșteni, suma de 1000 lei. Bărbatul a relatat ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:39
(8915 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată furt


Țăndărei: A încercat să fure din incinta unei unități militare

Sîmbătă, 5 mai a.c., în urma cercetărilor efectuate, polițiștii au identificat un tînăr de 17 ani, din comuna Mihail Kogălniceanu, care în noaptea de 2/3 mai a.c. a încercat să sustragă cablu electric din ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:38
(8789 vizualizări - 2 comentarii)


Un echipaj al ISU Ialomița, la finala «UEFA Europa League»

Premergător și pe timpul desfășurării finalei «UEFA Europa League» ce va avea loc pe stadionul «Național Arena» miercuri, 9 mai 2012, un echipaj de descarcerare și prim ajutor din cadrul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:33
(8281 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Duminică, 6 mai a.c., polițiștii au prin în trafic trei tineri, cu vîrste cuprinse între 22 și 35 ani, în timp ce conduceau deși băuseră zdravăn.
Primul dintre aceștia, un individ de 22 ani, din ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:30
(8404 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 300 de amenzi de peste 59000 lei, 10 șoferi au rămas fără permise

În perioada 4-6 mai a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere în trafic. Astfel, încălcările normelor rutiere au fost sancționate de ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:30
(8931 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Redirecționarea celor 2% din impozit, spre final

«Reamintim persoanelor fizice care în anul 2011 au obținut venituri din salarii și asimilate salariilor și celor care au obținut venituri: comerciale, din profesii libere, din drepturi de proprietate intelectuală ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2012, 08:26
(7752 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînăr de 33 ani, reținut pentru 24 de ore după ce a condus fără permis, a produs beat fiind un accident, a fugit de la locul faptei, iar mașina nu avea drept de circulație în România

Un bărbat de 33 ani, din Urziceni, a fost reținut pe bază de ordonanță pentru 24 de ore de polițiștii ialomițeni și introdus în Centrul de Reținere și Arest Preventiv al IPJ Ialomița, fiind învinuit de ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2012, 12:08
(8943 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Declarația 200, obligatoriu de depus pînă la 25 mai

DGFP Ialomița, printr-un comunicat de presă, reamintește persoanelor fizice care au realizat în anul 2011, în mod individual sau într-o formă de asociere, venituri în bani și/sau în natură provenind din ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2012, 12:05
(8015 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Hoț de cabluri, reținut de polițiști

În noaptea de 3/4 mai a.c., în jurul orei 3,30, o echipă din cadrul Poliției Urziceni-Biroul de Investigații Criminale ce acționa pe raza municipiului Urziceni a depistat un bărbat de 53 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2012, 12:02
(6789 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...