Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prefectura Ialomița se integrează în absolutul european

Proiectele PHARE ies la soare din dosare

Prefectura Ialomița se integrează în absolutul european

Poate vă întrebați ce face Prefectura cînd nu este obsedată de problema apei la Slobozia sau cînd nu verifică documentele emise de administrațiile locale. Ei, bine, răspunsul, ca și poștașul, vine întotdeauna de două ori. O dată pe site-ul insituției și încă o dată pe mail-urile fiecărei redacții de ziar din oraș. Și iată ce ne informează: «în cadrul Serviciului Integrare Europeană, Dezvoltare Economică și Monitorizarea Serviciilor Publice Deconcentrate, în săptămîna 1-5 martie 2010 a fost verificat stadiul implementării proiectelor PHARE 2004, 2005, 2006 în sectoarele prioritare de mediu și al proiectelor implementate pe Măsura 3.2.2 din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală»... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2010, 17:03 (16334 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Scandalul transportului în comun continuă

Scandalul transportului în comun continuă

Conflictul la scenă deschisă între principalii jucători pe piața tansportului în comun al slobozenilor, SC Transport Privat și Nick Touring SRL, revine în actualitate și nu pare, nici pe departe, soluționat. După ce la finele lunii ianuarie 2010, consilierii locali au dat girul efectuării transportului în comun de către Nick Touring SRL, în prezent, perdantul competiției, Transport Privat contestă procedura de atribuire a serviciului de transport public de călători...

Scurt istoric
În cursul anului 2009, Consiliul Local al Municipiului Slobozia a declanșat procedura legală de delegare prin concesiune a serviciului de transport public local de călători. Astfel, în vederea... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2010, 10:49 (15068 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

17 concurenți pentru 4 posturi vacante de magistrați

17 concurenți pentru 4 posturi vacante de magistrați

4 posturi de magistrați ialomițeni au fost scoase la concurs în Ialomița. Iar doritorii pentru ocuparea celor patru posturi nu au întîrziat să apară. Vineri, 5 martie a.c., a fost făcută publică lista candidaților ce urmează să participe la concurs.

...
Consiliul Superior al Magistraturii a aprobat organizarea, prin intermediul Institutului Național al Magistraturii, la București, la data de 21 martie 2010, a concursului de admitere în magistratură. Ialomița s-a aflat pe listele instituției cu 4 posturi vacante. Două pentru judecători, două pentru procurori. Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia și cel de pe lîngă Judecători Urziceni au scos la concurs două posturi... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2010, 11:18 (29294 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Tatuatorii de mașini

Tatuatorii de mașini

Automobile, motoare, echipamente sportive, pielea, pereții firmelor, pivnițele caselor... Totul poate fi tatuat și... se tatuează! La Slobozia, moda a venit cu întîrziere, că sîntem oraș de provincie. Dar maniacii sînt, peste tot, la fel! Și sînt dispuși să plătească sume record pentru flăcări, aripi, cranii, oase încrucișate sau mult mai banalele tatuaje cu fluturași și dragoni chinezești.

Tuning, piercing, tatuaj
Pentru «tatuarea» mașinilor nu există încă un service specializat. Nu există tradiție și șoferii se tem. «Își pun cel mult proiectoare... Hai și geamuri fumurii, dacă le dă mîna. Restul rămîn cu setările din fabrică! Și chiar dacă ar fi, e prea scump și nu... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2010, 16:38 (26971 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Războaiele lăptarilor

Lapte gros, lapte vîrtos!

Războaiele lăptarilor

Criză sau supraproducție! În lumea strîmtă și săracă a lăptarilor ialomițeni părerile sînt împărțite. Însă, indiferent de opinie, cei care pierd sînt, întotdeauna, clienții. Pentru că lipsa unor reglementări clare în domeniu îi obligă să cumpere ce li se oferă. Iar oferta, oricît de variată, e tributară conflictelor dintre producătorii obligați să se devoreze între ei pentru a supraviețui pe piața liberă a laptelui ialomițean.

Laptele la dozator învrăjbește piața
La Slobozia, laptele la dozator e pe piață de două săptămîni. Un dozator automat, în Piața Agroalimentară și un tanc de lapte deservit de o vînzătoare în piața Cuza Vodă. Metoda pare revoluționară, iar vînzările... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2010, 09:21 (23744 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cozi interminabile la laboratoarele de analize medicale

Cadou de Mărțișor

Cozi interminabile la laboratoarele de analize medicale

Practica epuizării fondurilor alocate laboratoarelor medicale de analize, în primele zile ale lunii, se menține. Cozile ce se formează la fiecare început de lună au devenit deja tradiție. Ialomițenii se înghesuie să-și facă analizele, în speranța că vor reuși să-și facă investigațiile medicale gratuit. Reușesc, cu prețul așteptării la cozi, ore în șir. Iar imaginea alăturată demonstrează, încă o dată, ce se întîmplă cu laboratoarele de analize din Ialomița în prima zi a unei luni...

Analizele gratuite, adevărate aventuri
Laboratoarele de analize sînt unități sanitare ce își desfășoară activitatea în relație contractuală cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate. Drept... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2010, 16:24 (25171 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1000 de pensionari au câștigat pensii mărite în instanță

Se întîmplă în Ialomița

1000 de pensionari au cîștigat pensii mărite în instanță

Peste 1000 de pensionari ialomițeni au dat în judecată Casa Județeană de Pensii Ialomița, solicitînd în acest mod recalcularea drepturilor lunare. Decizia legislativă, transpusă în practică, bulversează întreg sistemul de pensii. Efortul bugetar la nivel instituției, pentru plata a 200 astfel de cazuri, se ridică pînă la 25 miliarde lei vechi... Iar ăsta e doar începutul!
Instanțele de judecată ialomițene au fost bombardate în ultima vreme cu cereri de acționare în judecată a Casei de Pensii. Nu mai puțin de 1000 de litigii au ajuns pe rolul judecătoriilor, pensionarii solicitînd astfel recalcularea drepturilor bănești după o nouă metodă legislativă. Pe scurt, puțin după jumătatea anului 2... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2010, 10:48 (20911 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

O fetiță de doar 6 ani din Fetești a fost violată cu sălbăticie

Închisoare pe viață!

O fetiță de doar 6 ani din Fetești a fost violată cu sălbăticie

O fetiță de doar 6 ani a fost violată cu sălbăticie. Copila a fost luată de violator chiar din fața blocului. Ancheta se află pe masa procurorilor, infractorul fiind arestat.
Caz șocant în municipiul Fetești. O fetiță de numai 6 ani a fost violată și supusă unor pervesiuni sexuale greu de imaginat. Tragedia s-a petrecut săptămîna precedentă, pe cînd copila se afla la joacă în fața blocului unde locuia. Fetița a fost acostată de violator care, ademenind-o, a dus-o în locuința sa. Acolo, sub diverse amenințări, infractorul a violat-o. Scenele de coșmar prin care copila a trecut au continuat cu diverse pervesiuni sexuale, printre care și sex oral. Sesizînd dispariția copilei, părinții au alertat... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2010, 17:01 (28138 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Uniformele școlare, un experiment didactic eșuat în liceele ialomițene

Uniformele școlare, un experiment didactic eșuat în liceele ialomițene

Scandalul uniformelor școlare în Ialomița încă mai naște ecouri pe holurile liceelor din Slobozia. Deși au trecut trei ani de la introducerea oficială în circuitul școlar, uniforma este un subiect sensibil despre care elevii vorbesc cu dispreț, profesorii cu rezerve, iar directorii de liceu care au avut ghinionul de a iniția acest demers smulgîndu-și părul din cap. Una peste alta, experimentul uniformelor școlare este un eșec. Însă unul extrem de scump care costă, în funcție de liceu și de numărul de elevi, între 1,5 și 2 miliarde de lei.

Să le numărăm pe degete
Uniformele! Primele sînt cele de la Liceul «Grigore Moisil» din Urziceni. Bleu, șleampete, vechi de trei-patru... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2010, 17:21 (25246 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mărțișoare muzicale la Liceul de Artă

Mărțișoare muzicale la Liceul de Artă

O inițiativă inedită s-a consumat luni, 1 Martie 2010, în școlile și liceele din Slobozia. Pentru prima dată în istoria locală a zilei de 1 Martie, elevii Liceului de Artă din Slobozia au ieșit din clase și au susținut concerte «la minut» pentru colegii lor din celelalte unități școlare. Inițiativa s-a bucurat de o largă susținere printre cadrele didactice și, surprinzător, a încîntat elevii care au participat la aceste concerte improvizate ad-hoc.

Concert de Mărțișor
Ideea de a concerta în spații neconvenționale aparține directorului Liceului de Artă, Dumitru Cioboată și s-a născut ca urmare eforturilor permanente ale profesorilor de a mediatiza talentul elevilor care... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2010, 11:31 (19643 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PS Vincențiu a binecuvântat bugetul lui Ciupercă

PS Vincențiu a binecuvîntat bugetul lui Ciupercă

Dezbaterile publice pe tema bugetului județean au devenit o modă... ăăă, voiam să spunem o obligație legală a administrațiilor locale și județene. Una, două, la fiecare început de an «și de cîte ori cere legea» instituțiile publice mimează o dezbatere într-un cadrul public pentru a da senzația de democrație participativă. Anul acesta, dezbaterea desfășurată miercuri, 3 martie a.c., început cu orele 9,30, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia a avut ca subiect «proiectul bugetului propriu al județului Ialomița pe anul 2010». Iar cireașa de pe coliva dezbaterii, pardon de expresie, a reprezentat-o Prea Sfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, binecunoscut pentru preocupările... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2010, 17:45 (17185 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Verzișorii» din apa lui Ionașcu, (re)cercetați de Poliție

«Verzișorii» din apa lui Ionașcu, (re)cercetați de Poliție

După ce în urmă cu o săptămînă președintele Partidului Democrat-Liberal, Cazacu Marinică și-a făcut publică intenția de a acționa în judecată pe reprezentanții PSD pentru calmonie și insultă adresate într-un comunicat de presă distribuit mediei locale, prefectul Teculescu, apolitic cum îl știm, continuă să alimenteze războiul dintre cele două formațiuni politice locale, pe tema apei furnizate slobozenilor.
Așa că, după modelul mai sus amintit, prefectul de Ialomița ia atitudine și dă pe mîna poliției verificarea afirmațiilor făcute de PSD. «În urma apariției în mass-media locală a comunicatului de presă „apă de culoare portocalie și cu miros de verzișori“ elaborat de Organizația PSD a municipiului Slobozia în data de 12 februarie 2010, Prefectul județului Ialomița, Petru Mădălin Teculescu a transmis Inspectoratului Județean de Poliție o adresă prin care solicită verificarea tuturor afirmațiilor făcute»... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2010, 10:28 (15513 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incendiu la Fetești

Ars de viu în casa mistuită de flăcări

click pe poză

Un bărbat în vîrstă de 59 de ani, din Fetești, a fost găsit decedat în locuința sa după ce aceasta a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 luni, 1 martie a.c., în jurul orei 18.00, iar la momentul sosirii pompierilor militari la locul intervenției, bărbatul, care se afla în una dintre încăperile casei, nu mai prezenta semne vitale, avînd arsuri pe aproximativ 75% din suprafața corpului. Subofițerii din Garda Fetești au intervenit timp de două ore pentru lichidarea flăcărilor care au izbucnit, cel mai probabil, în holul locuinței, unde s-au găsit improvizații la instalația electrică, un scurtcircuit fiind cauza probabilă de izbucnire a incendiului. Diverse materiale textile... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2010, 11:40 (14783 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stan Bâtlan, la concurs de procurori

Fostul șef al Poliției Ialomița se reprofilează

Stan Bîtlan, la concurs de procurori

Fostul comandant al Poliției Ialomița, comisarul Stan Bîtlan s-a înscris la unul dintre examenele de admitere în magistratură. La nivelul județului sînt vacante două posturi de procurori, unul la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia, iar un altul la Parchetul Urziceni. Recent, Institutul Național al Magistraturii a stabilit datele de desfășurare a examenelor pentru ocuparea posturile vacante din sistem. Astfel, la nivelul Parchetului Ialomița sînt vacante două funcții, la finele lunii martie 2010 urmînd a se organiza examenele de promovare. Potrivit unor surse, Stan Bîtlan, fost șef al IPJ Ialomița, s-ar fi înscris la concursul pentru ocuparea funcției de procuror în cadrul Parchetului de... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2010, 12:58 (13724 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Căzănești revine la statutul de comună

Căzănești revine la statutul de comună

Vineri, 19 martie 2010, Consiliul Local Căzănești a decis reluarea referendumului pentru revenirea orașului la statutul de comună. Decizia a fost adoptată în cadrul unei ședințe de consiliu local deschise la care au participat peste 100 de cetățeni. Referendumul va fi organizat în ultima duminică a lunii aprilie, adică pe 25. Orașul Căzănești are în jur de 3500 de locuitori și, potrivit unui sondaj de opinie realizat de administrația locală, 80% din cetățeni doresc revenirea la statutul de comună. Inițiativa referendumului aparține celor 5 consilieri PD-L din Consiliul Local Căzănești. Vineri, în cadrul ședinței, unii dintre consilierii locali au reclamat că «inițiativa consilierilor PD-L este... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2010, 14:28 (14568 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Teculescu acuză Consiliul Județean de deturnare de fonduri

Prefectul Teculescu acuză Consiliul Județean de deturnare de fonduri

Vineri, 26 februarie, s-a desfășurat ședința lunară a Consiliului Județean Ialomița. Dezbaterile s-au concentrat în jurul proiectului de hotărîre privind repartizarea pe bugete locale a unor sume defalcate din unele venituri ale bugetului de stat pentru anul 2010. În traducere liberă, banii repartizați unităților administrative din teritoriu, de către Consiliul Județean. Distribuirea banilor a aprins spriritele, cosilierii județeni democrați-liberali acuzînd repartiția pe criterii politice a fondurilor. De departe însă declarația prefectului Mădălin Teculescu, participant la ședință, a aruncat în aer toată dezbaterea legată de alocarea fondurilor. «Putem să ajungem pînă la deturnare de fonduri. Consiliul Județean nu avea voie să repartizeze bani decît comunelor care au în desfășurare proiecte și care au nevoie de cofinanțare în acest sens. La noi au primit toate!»... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2010, 14:16 (13246 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Oana Vintilescu, noul Miss Slobozia

Miss-ul pleacă la Liceul de Artă

Oana Vintilescu, noul Miss Slobozia

Anul ăsta, mărțișorul a venit la Slobozia mai devreme. Am vrut să spunem Miss Mărțișor, eveniment organizat vineri, 26 februarie, pentru a omagia frumusețea feminină. Concursul a fost organizat de Camera de Comerț și Industrie Ialomița la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia, iar publicul s-a putut bucura, vreme de două ore, de prezența a șapte tinere dornice de a-și adjudeca tiara de Miss Slobozia. După trei runde dure, care au făcut deliciul publicului, Oana Vintilescu și-a adjudecat titlul și bucuria de a reprezenta timp de un an orașul. Pentru cei care nu o recunosc încă, Oana este elevă a Liceului de Artă, are dimensiuni aproape ideale (87-60-90), e fana lui Huidu și îl iubește... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 19:29 (60275 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Fermierii ialomițeni NU se înghesuie la credite bancare

Creditele bancare pentru reînființarea ciclului agricol de producție nu mai reprezintă o soluție viabilă pentru fermierii ialomițeni. În așteptarea celebrului «sprijin pe suprafață», doar puțin peste 200 de agricultori au decis să solicite credite financiare de la bănci. Cifra reprezintă echivalentul a circa 30 la sută din suprafața de teren agricol pentru care s-a solicitat sprijin în campania 2009.

Teoria care ucide practica
Potrivit unei convenții încheiate între APIA și Fondul de Garantare a Creditului Rural, fermierii ialomițeni pot obține credite bancare cu dobîndă subvenționată. Potrivit convenției, APIA eliberează o adeverință prin care confirma că beneficiarul... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 18:42 (9698 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița intră în primăvară cu o rată a șomajului care depășește media pe țară

Concedieri în prag de Mărțișor

În ciuda declarațiilor oficiale privind potențialul de creștere economică al județului, datele statistice sînt din ce în ce mai pesimiste. Ultimul raport public al Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița confirmă un șomaj de 12,2%, o rată care depășește sensibil media pe țară. Iar veștile proaste nu se opresc aici. Pentru că, din urmă, lovesc necruțător concedierile colective.
În evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Munca Ialomița se aflau, la data de 31 ianuarie 2010, un număr de 12875 persoane, la nivelul județului înregistrîndu-se o rată a șomajului de 12,2%, superioară mediei pe țară. Pe parcursul anului 2009 s-a înregistrat o evoluție constant crescătoare... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 13:29 (18045 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

12 aparate de aer condiționat și 120 de milioane, pagubă produsă de Enel

Fluctuațiile de energie electrică dăunează grav consumatorilor

12 aparate de aer condiționat și 120 de milioane, pagubă produsă de Enel

O banală fluctuație de curent electric s-a transformat într-o adevărată pagubă pentru una dintre instituțiile consumatoare din Slobozia. Situația nu este fără precedent, dar pentru că Enel Distribuție Dobrogea este unicul distribuitor de energie electrică din zona noastră, de regulă, consumatorii acceptă toate greșelile de funcționare ale societății. De altfel, nici nu prea ar avea cum...
Recent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a fost «victima», la propriu, a societății de energie electrică. Asta după teoria reprezentanților instituției, căci practica societății de distribuție a energiei electrice nu prea bate cu presupunerile autorităților. Povestea este simplă, dar sutele... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 06:16 (11636 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accident la Gura Ialomiței

Sâmbătă, 18 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, la un accident rutier produs în comuna Gura Ialomiței. În eveniment a fost ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 13:35
(3203 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de miriști și lanuri de grâu la Slobozia și Borănești

Sâmbătă, 17 iulie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu la o miriște de grâu. Au ars aproximativ 2000 ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 13:20
(4089 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la o casă din cauza unei lumânări

În dimineața zilei de luni, 19 iulie a.c., pompierii au intervenit la Fetești pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o casă de locuit. Două echipaje de salvatori cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 13:10
(2546 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Un copil de 3 ani a murit după ce a fost călcat de un autobuz

Duminică, 18 iulie a.c., un copil de 3 ani a murit după ce a fost călcat de un autobuz. Șoferul autovehicului, un bărbat de 51 de ani, circula în interiorul localității moment în care l-a acroșat pe minor ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2021, 22:30
(7780 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Ați văzut-o?

IPJ Ialomița: Ați văzut-o?

Polițiștii ialomițeni efectuează căutări în vederea depistării unei minore de 16 ani, care a plecat de la domiciliul din comuna Bordușani și nu a mai revenit până în prezent. În cursul zilei de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2021, 20:35
(5720 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în județul Ialomița!

Duminică, 18 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10796, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2021, 17:10
(3475 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Minori depistați de polițiști conducând pe drumurile publice

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 iulie a.c, polițiștii din Ion Roată au depistat, pe raza comunei Manasia, un autoturism ce avea o deplasare necorespunzătoare. Oamenii legii au tras pe dreapta respectivul ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2021, 19:40
(6763 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de reparații și întreținere a rețelelor electrice, E-Distribuiție Dobrogea anunță sistarea parțială a furnizării energiei electrice în anumite zone din județ. Astfel, în perioada 1 ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2021, 19:15
(5326 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: La volan în stare de ebrietate

În seara zilei de joi, 15 iulie a.c., un bărbat de 36 de ani s-a ales cu un dosar penal, fiind depistat în trafic în stare de ebrietate. Polițiștii l-au tras pe dreapta pe raza comunei Gârbovi și, întrucât ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2021, 19:05
(3115 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Starea tehnică a autovehiculelor, verificată de polițiști

În perioada 14-15 iulie a.c., polițiștii ialomițeni și reprezentanții Registrului Auto Român au realizat ample controale în trafic, privind starea tehnică a autovehiculelor. În urma verificărilor, au fost ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2021, 18:50
(2119 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Vineri, 16 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2021, 17:05
(2610 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări la bugetul consolidat de 84,41 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița precizează printr-un comunicat că, în luna iunie 2021, la bugetul general consolidat s-au încasat venituri nete în sumă totală de 84,41 milioane de ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2021, 19:15
(2437 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Inspecția Fiscală, la raport

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomița a efectuat, în luna iunie a.c., 27 de controale la contribuabili persoane fizice și juridice, respectiv 11 la contribuabili persoane juridice și ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2021, 17:20
(2653 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă pune la dispoziția șomerilor din județ 289 de noi locuri de muncă, cele mai multe fiind destinate persoanelor calificate într-o meserie. Detalii suplimentare ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2021, 16:45
(3215 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Joi, 15 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2021, 16:15
(1472 vizualizări - 0 comentarii)


Într-o singură zi, polițiștii ialomițeni au depistat trei șoferi cu permisele «suspendate»

Marți, 13 iulie a.c., polițiștii Secției Nr. 4 Poliție Rurală Coșereni, în timp ce desfășurau activități de control în cadrul unui filtru rutier în zona Popasului Sinești, au oprit un autoturism ce se deplasa ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2021, 19:15
(4677 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 62000 de lei

Pe parcursul ultimelor 24 de ore, polițiștii ialomițeni au fost solicitați să intervină la 84 de evenimente, dintre care 81 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, totodată, fiind ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2021, 19:05
(2502 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 14 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2021, 16:35
(1554 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de înscrieri în Programul pentru susținerea producției de legume în spații protejate-2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor că, până la data de 20 iulie 2021 inclusiv, pot depune cererea de înscriere în Programul pentru susținerea producției de ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2021, 15:45
(5135 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Publicitate online a fost actualizată!

Secțiunea Publicitate online a fost actualizată!

13 Iulie 2021, 20:05


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Formularului 097/Noi instrucțiuni de completare a Formularelor 208, 209 și 253

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că marți, 20 iulie 2021, este termenul limită pentru depunerea notificării pentru aplicarea/încetarea aplicării sistemului ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2021, 17:20
(8554 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 caz nou de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 13 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10796, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2021, 16:45
(2959 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Băut și fără permis, la volan. A devenit agresiv la spital!

Luni, 12 iulie a.c., în jurul orelor 23,00, polițiștii rutieri din Țăndărei au oprit în trafic un autoturism care circula fără a avea puse în funcțiune luminile de întâlnire. La volanul autovehiculului ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2021, 15:35
(2115 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Sudiți, dispărut

Bărbat din Sudiți, dispărut

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Sudiți desfășoară activități specifice pentru depistarea unui bărbat, în vârstă de 63 de ani, care a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit. Sesizarea a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2021, 15:20
(1872 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de disconfort termic accentuat și caniculă

Ialomița: Cod Galben de disconfort termic accentuat și caniculă

Administrația Națională de Meteorologie a emis un Cod Galben de disconfort termic accentuat și caniculă pentru mai multe județe, printre care și Ialomița, pentru marți/miercuri, 13/14 iulie ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2021, 14:20
(1548 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Multe persoane sunt superstițioase și consideră ziua de «Marți, 13» o zi cu ghinion, dar se întâmplă uneori să ne facem și singuri «ghinionul» prin faptul că nu suntem destul de bine informați. Începând ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 19:25
(3477 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, drogat la volanul unui autoturism

Duminică seară, 11 iulie a.c., în jurul orelor 21,00, polițiștii din Slobozia au oprit, pentru control, un autoturism condus de un tânăr de 19 ani, din Slobozia. Întrucât șoferul avea un comportament ciudat ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 17:35
(2619 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 11 iulie a.c., în jurul orelor 11,00, polițiștii din Urziceni, aflându-se în executarea serviciului de îndrumare și control al traficului rutier pe raza municipiului, au depistat în trafic un ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 17:25
(2043 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 caz nou de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 12 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10795, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 16:35
(2734 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la o casă din Borănești și la o firmă de termopane din Fetești

Sâmbătă, 10 iulie a.c., în jurul orelor 13,55, salvatorii din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit în comuna Borănești, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o casă ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 14:25
(6592 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...