Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandalul transportului în comun continuă

Scandalul transportului în comun continuă

Conflictul la scenă deschisă între principalii jucători pe piața tansportului în comun al slobozenilor, SC Transport Privat și Nick Touring SRL, revine în actualitate și nu pare, nici pe departe, soluționat. După ce la finele lunii ianuarie 2010, consilierii locali au dat girul efectuării transportului în comun de către Nick Touring SRL, în prezent, perdantul competiției, Transport Privat contestă procedura de atribuire a serviciului de transport public de călători...

Scurt istoric
În cursul anului 2009, Consiliul Local al Municipiului Slobozia a declanșat procedura legală de delegare prin concesiune a serviciului de transport public local de călători. Astfel, în vederea... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2010, 10:49 (15067 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

17 concurenți pentru 4 posturi vacante de magistrați

17 concurenți pentru 4 posturi vacante de magistrați

4 posturi de magistrați ialomițeni au fost scoase la concurs în Ialomița. Iar doritorii pentru ocuparea celor patru posturi nu au întîrziat să apară. Vineri, 5 martie a.c., a fost făcută publică lista candidaților ce urmează să participe la concurs.

...
Consiliul Superior al Magistraturii a aprobat organizarea, prin intermediul Institutului Național al Magistraturii, la București, la data de 21 martie 2010, a concursului de admitere în magistratură. Ialomița s-a aflat pe listele instituției cu 4 posturi vacante. Două pentru judecători, două pentru procurori. Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia și cel de pe lîngă Judecători Urziceni au scos la concurs două posturi... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2010, 11:18 (29294 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tatuatorii de mașini

Tatuatorii de mașini

Automobile, motoare, echipamente sportive, pielea, pereții firmelor, pivnițele caselor... Totul poate fi tatuat și... se tatuează! La Slobozia, moda a venit cu întîrziere, că sîntem oraș de provincie. Dar maniacii sînt, peste tot, la fel! Și sînt dispuși să plătească sume record pentru flăcări, aripi, cranii, oase încrucișate sau mult mai banalele tatuaje cu fluturași și dragoni chinezești.

Tuning, piercing, tatuaj
Pentru «tatuarea» mașinilor nu există încă un service specializat. Nu există tradiție și șoferii se tem. «Își pun cel mult proiectoare... Hai și geamuri fumurii, dacă le dă mîna. Restul rămîn cu setările din fabrică! Și chiar dacă ar fi, e prea scump și nu... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2010, 16:38 (26971 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Războaiele lăptarilor

Lapte gros, lapte vîrtos!

Războaiele lăptarilor

Criză sau supraproducție! În lumea strîmtă și săracă a lăptarilor ialomițeni părerile sînt împărțite. Însă, indiferent de opinie, cei care pierd sînt, întotdeauna, clienții. Pentru că lipsa unor reglementări clare în domeniu îi obligă să cumpere ce li se oferă. Iar oferta, oricît de variată, e tributară conflictelor dintre producătorii obligați să se devoreze între ei pentru a supraviețui pe piața liberă a laptelui ialomițean.

Laptele la dozator învrăjbește piața
La Slobozia, laptele la dozator e pe piață de două săptămîni. Un dozator automat, în Piața Agroalimentară și un tanc de lapte deservit de o vînzătoare în piața Cuza Vodă. Metoda pare revoluționară, iar vînzările... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2010, 09:21 (23744 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cozi interminabile la laboratoarele de analize medicale

Cadou de Mărțișor

Cozi interminabile la laboratoarele de analize medicale

Practica epuizării fondurilor alocate laboratoarelor medicale de analize, în primele zile ale lunii, se menține. Cozile ce se formează la fiecare început de lună au devenit deja tradiție. Ialomițenii se înghesuie să-și facă analizele, în speranța că vor reuși să-și facă investigațiile medicale gratuit. Reușesc, cu prețul așteptării la cozi, ore în șir. Iar imaginea alăturată demonstrează, încă o dată, ce se întîmplă cu laboratoarele de analize din Ialomița în prima zi a unei luni...

Analizele gratuite, adevărate aventuri
Laboratoarele de analize sînt unități sanitare ce își desfășoară activitatea în relație contractuală cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate. Drept... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2010, 16:24 (25171 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1000 de pensionari au câștigat pensii mărite în instanță

Se întîmplă în Ialomița

1000 de pensionari au cîștigat pensii mărite în instanță

Peste 1000 de pensionari ialomițeni au dat în judecată Casa Județeană de Pensii Ialomița, solicitînd în acest mod recalcularea drepturilor lunare. Decizia legislativă, transpusă în practică, bulversează întreg sistemul de pensii. Efortul bugetar la nivel instituției, pentru plata a 200 astfel de cazuri, se ridică pînă la 25 miliarde lei vechi... Iar ăsta e doar începutul!
Instanțele de judecată ialomițene au fost bombardate în ultima vreme cu cereri de acționare în judecată a Casei de Pensii. Nu mai puțin de 1000 de litigii au ajuns pe rolul judecătoriilor, pensionarii solicitînd astfel recalcularea drepturilor bănești după o nouă metodă legislativă. Pe scurt, puțin după jumătatea anului 2... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2010, 10:48 (20911 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O fetiță de doar 6 ani din Fetești a fost violată cu sălbăticie

Închisoare pe viață!

O fetiță de doar 6 ani din Fetești a fost violată cu sălbăticie

O fetiță de doar 6 ani a fost violată cu sălbăticie. Copila a fost luată de violator chiar din fața blocului. Ancheta se află pe masa procurorilor, infractorul fiind arestat.
Caz șocant în municipiul Fetești. O fetiță de numai 6 ani a fost violată și supusă unor pervesiuni sexuale greu de imaginat. Tragedia s-a petrecut săptămîna precedentă, pe cînd copila se afla la joacă în fața blocului unde locuia. Fetița a fost acostată de violator care, ademenind-o, a dus-o în locuința sa. Acolo, sub diverse amenințări, infractorul a violat-o. Scenele de coșmar prin care copila a trecut au continuat cu diverse pervesiuni sexuale, printre care și sex oral. Sesizînd dispariția copilei, părinții au alertat... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2010, 17:01 (28136 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Uniformele școlare, un experiment didactic eșuat în liceele ialomițene

Uniformele școlare, un experiment didactic eșuat în liceele ialomițene

Scandalul uniformelor școlare în Ialomița încă mai naște ecouri pe holurile liceelor din Slobozia. Deși au trecut trei ani de la introducerea oficială în circuitul școlar, uniforma este un subiect sensibil despre care elevii vorbesc cu dispreț, profesorii cu rezerve, iar directorii de liceu care au avut ghinionul de a iniția acest demers smulgîndu-și părul din cap. Una peste alta, experimentul uniformelor școlare este un eșec. Însă unul extrem de scump care costă, în funcție de liceu și de numărul de elevi, între 1,5 și 2 miliarde de lei.

Să le numărăm pe degete
Uniformele! Primele sînt cele de la Liceul «Grigore Moisil» din Urziceni. Bleu, șleampete, vechi de trei-patru... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2010, 17:21 (25246 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mărțișoare muzicale la Liceul de Artă

Mărțișoare muzicale la Liceul de Artă

O inițiativă inedită s-a consumat luni, 1 Martie 2010, în școlile și liceele din Slobozia. Pentru prima dată în istoria locală a zilei de 1 Martie, elevii Liceului de Artă din Slobozia au ieșit din clase și au susținut concerte «la minut» pentru colegii lor din celelalte unități școlare. Inițiativa s-a bucurat de o largă susținere printre cadrele didactice și, surprinzător, a încîntat elevii care au participat la aceste concerte improvizate ad-hoc.

Concert de Mărțișor
Ideea de a concerta în spații neconvenționale aparține directorului Liceului de Artă, Dumitru Cioboată și s-a născut ca urmare eforturilor permanente ale profesorilor de a mediatiza talentul elevilor care... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2010, 11:31 (19643 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PS Vincențiu a binecuvântat bugetul lui Ciupercă

PS Vincențiu a binecuvîntat bugetul lui Ciupercă

Dezbaterile publice pe tema bugetului județean au devenit o modă... ăăă, voiam să spunem o obligație legală a administrațiilor locale și județene. Una, două, la fiecare început de an «și de cîte ori cere legea» instituțiile publice mimează o dezbatere într-un cadrul public pentru a da senzația de democrație participativă. Anul acesta, dezbaterea desfășurată miercuri, 3 martie a.c., început cu orele 9,30, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia a avut ca subiect «proiectul bugetului propriu al județului Ialomița pe anul 2010». Iar cireașa de pe coliva dezbaterii, pardon de expresie, a reprezentat-o Prea Sfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, binecunoscut pentru preocupările... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2010, 17:45 (17185 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Verzișorii» din apa lui Ionașcu, (re)cercetați de Poliție

«Verzișorii» din apa lui Ionașcu, (re)cercetați de Poliție

După ce în urmă cu o săptămînă președintele Partidului Democrat-Liberal, Cazacu Marinică și-a făcut publică intenția de a acționa în judecată pe reprezentanții PSD pentru calmonie și insultă adresate într-un comunicat de presă distribuit mediei locale, prefectul Teculescu, apolitic cum îl știm, continuă să alimenteze războiul dintre cele două formațiuni politice locale, pe tema apei furnizate slobozenilor.
Așa că, după modelul mai sus amintit, prefectul de Ialomița ia atitudine și dă pe mîna poliției verificarea afirmațiilor făcute de PSD. «În urma apariției în mass-media locală a comunicatului de presă „apă de culoare portocalie și cu miros de verzișori“ elaborat de Organizația PSD a municipiului Slobozia în data de 12 februarie 2010, Prefectul județului Ialomița, Petru Mădălin Teculescu a transmis Inspectoratului Județean de Poliție o adresă prin care solicită verificarea tuturor afirmațiilor făcute»... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2010, 10:28 (15513 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incendiu la Fetești

Ars de viu în casa mistuită de flăcări

click pe poză

Un bărbat în vîrstă de 59 de ani, din Fetești, a fost găsit decedat în locuința sa după ce aceasta a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 luni, 1 martie a.c., în jurul orei 18.00, iar la momentul sosirii pompierilor militari la locul intervenției, bărbatul, care se afla în una dintre încăperile casei, nu mai prezenta semne vitale, avînd arsuri pe aproximativ 75% din suprafața corpului. Subofițerii din Garda Fetești au intervenit timp de două ore pentru lichidarea flăcărilor care au izbucnit, cel mai probabil, în holul locuinței, unde s-au găsit improvizații la instalația electrică, un scurtcircuit fiind cauza probabilă de izbucnire a incendiului. Diverse materiale textile... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2010, 11:40 (14783 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stan Bâtlan, la concurs de procurori

Fostul șef al Poliției Ialomița se reprofilează

Stan Bîtlan, la concurs de procurori

Fostul comandant al Poliției Ialomița, comisarul Stan Bîtlan s-a înscris la unul dintre examenele de admitere în magistratură. La nivelul județului sînt vacante două posturi de procurori, unul la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia, iar un altul la Parchetul Urziceni. Recent, Institutul Național al Magistraturii a stabilit datele de desfășurare a examenelor pentru ocuparea posturile vacante din sistem. Astfel, la nivelul Parchetului Ialomița sînt vacante două funcții, la finele lunii martie 2010 urmînd a se organiza examenele de promovare. Potrivit unor surse, Stan Bîtlan, fost șef al IPJ Ialomița, s-ar fi înscris la concursul pentru ocuparea funcției de procuror în cadrul Parchetului de... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2010, 12:58 (13724 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Căzănești revine la statutul de comună

Căzănești revine la statutul de comună

Vineri, 19 martie 2010, Consiliul Local Căzănești a decis reluarea referendumului pentru revenirea orașului la statutul de comună. Decizia a fost adoptată în cadrul unei ședințe de consiliu local deschise la care au participat peste 100 de cetățeni. Referendumul va fi organizat în ultima duminică a lunii aprilie, adică pe 25. Orașul Căzănești are în jur de 3500 de locuitori și, potrivit unui sondaj de opinie realizat de administrația locală, 80% din cetățeni doresc revenirea la statutul de comună. Inițiativa referendumului aparține celor 5 consilieri PD-L din Consiliul Local Căzănești. Vineri, în cadrul ședinței, unii dintre consilierii locali au reclamat că «inițiativa consilierilor PD-L este... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2010, 14:28 (14568 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Teculescu acuză Consiliul Județean de deturnare de fonduri

Prefectul Teculescu acuză Consiliul Județean de deturnare de fonduri

Vineri, 26 februarie, s-a desfășurat ședința lunară a Consiliului Județean Ialomița. Dezbaterile s-au concentrat în jurul proiectului de hotărîre privind repartizarea pe bugete locale a unor sume defalcate din unele venituri ale bugetului de stat pentru anul 2010. În traducere liberă, banii repartizați unităților administrative din teritoriu, de către Consiliul Județean. Distribuirea banilor a aprins spriritele, cosilierii județeni democrați-liberali acuzînd repartiția pe criterii politice a fondurilor. De departe însă declarația prefectului Mădălin Teculescu, participant la ședință, a aruncat în aer toată dezbaterea legată de alocarea fondurilor. «Putem să ajungem pînă la deturnare de fonduri. Consiliul Județean nu avea voie să repartizeze bani decît comunelor care au în desfășurare proiecte și care au nevoie de cofinanțare în acest sens. La noi au primit toate!»... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2010, 14:16 (13246 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oana Vintilescu, noul Miss Slobozia

Miss-ul pleacă la Liceul de Artă

Oana Vintilescu, noul Miss Slobozia

Anul ăsta, mărțișorul a venit la Slobozia mai devreme. Am vrut să spunem Miss Mărțișor, eveniment organizat vineri, 26 februarie, pentru a omagia frumusețea feminină. Concursul a fost organizat de Camera de Comerț și Industrie Ialomița la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia, iar publicul s-a putut bucura, vreme de două ore, de prezența a șapte tinere dornice de a-și adjudeca tiara de Miss Slobozia. După trei runde dure, care au făcut deliciul publicului, Oana Vintilescu și-a adjudecat titlul și bucuria de a reprezenta timp de un an orașul. Pentru cei care nu o recunosc încă, Oana este elevă a Liceului de Artă, are dimensiuni aproape ideale (87-60-90), e fana lui Huidu și îl iubește... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 19:29 (60275 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Fermierii ialomițeni NU se înghesuie la credite bancare

Creditele bancare pentru reînființarea ciclului agricol de producție nu mai reprezintă o soluție viabilă pentru fermierii ialomițeni. În așteptarea celebrului «sprijin pe suprafață», doar puțin peste 200 de agricultori au decis să solicite credite financiare de la bănci. Cifra reprezintă echivalentul a circa 30 la sută din suprafața de teren agricol pentru care s-a solicitat sprijin în campania 2009.

Teoria care ucide practica
Potrivit unei convenții încheiate între APIA și Fondul de Garantare a Creditului Rural, fermierii ialomițeni pot obține credite bancare cu dobîndă subvenționată. Potrivit convenției, APIA eliberează o adeverință prin care confirma că beneficiarul... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 18:42 (9698 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița intră în primăvară cu o rată a șomajului care depășește media pe țară

Concedieri în prag de Mărțișor

În ciuda declarațiilor oficiale privind potențialul de creștere economică al județului, datele statistice sînt din ce în ce mai pesimiste. Ultimul raport public al Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița confirmă un șomaj de 12,2%, o rată care depășește sensibil media pe țară. Iar veștile proaste nu se opresc aici. Pentru că, din urmă, lovesc necruțător concedierile colective.
În evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Munca Ialomița se aflau, la data de 31 ianuarie 2010, un număr de 12875 persoane, la nivelul județului înregistrîndu-se o rată a șomajului de 12,2%, superioară mediei pe țară. Pe parcursul anului 2009 s-a înregistrat o evoluție constant crescătoare... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 13:29 (18045 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

12 aparate de aer condiționat și 120 de milioane, pagubă produsă de Enel

Fluctuațiile de energie electrică dăunează grav consumatorilor

12 aparate de aer condiționat și 120 de milioane, pagubă produsă de Enel

O banală fluctuație de curent electric s-a transformat într-o adevărată pagubă pentru una dintre instituțiile consumatoare din Slobozia. Situația nu este fără precedent, dar pentru că Enel Distribuție Dobrogea este unicul distribuitor de energie electrică din zona noastră, de regulă, consumatorii acceptă toate greșelile de funcționare ale societății. De altfel, nici nu prea ar avea cum...
Recent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a fost «victima», la propriu, a societății de energie electrică. Asta după teoria reprezentanților instituției, căci practica societății de distribuție a energiei electrice nu prea bate cu presupunerile autorităților. Povestea este simplă, dar sutele... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 06:16 (11635 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Jihadul administrativ se amână până la noi ordine

Mult zgomot pentru nimic!

Jihadul administrativ se amînă pînă la noi ordine

După o campanie media furibundă de conștientizare a primarilor cu privire la responsabilitățile administrative pe care le au, prefectul Teculescu se împotmolește în zăpada. Iar din zecile de controale juridice anunțate la început de an, pe site-ul instituției se ițesc, cuminți, doar două note de constatare. O dovadă clară că, indiferent de instituție, drumul spre iadul administrativ e pavat cu bune intenții.

Ilegalități da, măsuri ba
Prefectura Ialomița anunță cu mîndrie pe site-ul oficial că a încheiat primele două controlale tematice din anul în curs. Primul s-a desfășurat la Dridu, pe 5 februarie, și a confirmat că primarul nu și-a făcut temele pentru acasă, neurmărind... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2010, 13:38 (15338 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Conductele de transport a substanțelor petroliere, amenințate de hoți

Patru tineri din Fetești, cu vîrste cuprinse între 14 și 26 de ani, au fost prinși marți, 22 martie a.c., în timp ce tăiau mai multe conducte de metal, ale unei firme transportatoare de produse petroliere ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2012, 16:33
(8825 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Reîncep concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

Joi, 24 mai a.c., încep competițiile școlare cu caracter tehnico-aplicativ «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața», organizate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2012, 16:32
(7680 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Biblioteca vine la tine!»

Personalul din cadrul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» din Slobozia aduce cărțile mai aproape de elevi. Bibliotecarii au inițiat un program de promovare a colecțiilor pe care le dețin, în școlile ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2012, 16:31
(5801 vizualizări - 1 comentariu)


«Ziua Eroilor», sărbătorită la Slobozia

În memoria eroilor neamului, care s-au jertfit pentru patrie, autoritățile locale și județene au organizat joi, 24 mai a.c., o serie de manifestări, menite să le cinstească onoarea de care au dat dovadă ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2012, 16:30
(6358 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Proiectile neexplodate descoperite în Cartierul Bora

Un localnic din cartierul slobozean Bora a făcut marți, 22 mai a.c., o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce săpa în curte, omul a dat peste 4 proiectile de aviație neexplodate. Cele patru elemente ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2012, 18:36
(9332 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.

22 Mai 2012, 19:53


Slobozia: Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan»

În perioada 24-27 mai 2012, în organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și a Consiliului Local Slobozia, se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2012, 15:43
(9089 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de pictură «Bărăgan»

Consiliul Județean Ialomița, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia și Uniunea Artiștilor Plastici din România-Filiala Ialomița invită iubitorii de artă la un eveniment expozițional. Pictorul ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2012, 14:59
(8249 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: I-a luat foc mașina

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism care se deplasa pe DJ102H, între localitățile Grindu și Colelia, a luat foc în dimineața zilei de duminică, 20 mai a.c. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2012, 14:58
(9883 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 179 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 21 mai 2012, sînt disponibile 179 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt rezervate ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2012, 14:45
(13931 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ploi, vijelii și grindină

Ialomița: Cod Galben de ploi, vijelii și grindină

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul sîmbătă, 19 mai 2012, orele 10,00-duminică, 20 mai 2012, orele 21,00, instabilitatea atmosferică se va accentua treptat ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2012, 13:14
(6022 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: A murit electrocutat încercînd să folosească un flex

În încercarea de a tăia un obiect cu flexul, un bărbat de 54 ani, din localitatea Valea Ciorii, s-a electrocutat. Evenimentul a fost anunțat joi, 17 mai, în jurul orei 14,25, cînd mama acestuia l-a găsit ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2012, 19:54
(11383 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Cartușe și proiectile de artilerie, descoperite în curțile oamenilor

Joi, 17 mai a.c., în jurul orei 11,00, echipajul pirotehnic din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al județului Ialomița a fost solicitat să intervină pentru a ridica mai multe elemente de ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2012, 19:13
(8849 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița, în programul «Noaptea Muzeelor»

În cadrul programului european «Noaptea Muzeelor», care are drept scop descoperirea și conștientizarea valorilor culturale, sensibilizarea unui public larg în fața unui bogat și divers patrimoniu cultural ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2012, 11:25
(8513 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Firmele, obligate să comunice locurile de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița reamintește agenților economici care își au sediul pe raza județului Ialomița faptul că, în conformitate cu prevederile Legii nr. 76/2002 privind ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2012, 11:16
(11442 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Un copil de 13 ani i-a furat telefonul din casă!

Poliția a fost sesizată de către o femeie de 76 ani, din comuna Movilița, cu privire la faptul că persoane necunoscute au pătruns în locuința sa și i-au sustras un telefon mobil. La scurt timp, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2012, 11:14
(7320 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: S-a răsturnat cu autoturismul din cauza neatenției

Miercuri, 16 mai a.c., în jurul orei 20,00, pe raza județului Ialomița, pe DN2, în afara localității Lilieci, s-a produs un accident soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat de 35 ani ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2012, 11:12
(6419 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Cegani: A lovit cu mașina un copil și a părăsit locul accidentului

În cursul zilei de miercuri, 16 mai a.c., în jurul orei 17,30, Poliția Fetești a fost sesizată despre faptul că pe raza satului Cegani s-a produs un accident de circulație, șoferul părăsind locul faptei ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2012, 11:09
(6959 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cegani accident


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Efective din cadrul Poliției Fetești și Secției Rurale Stelnica au desfășurat acțiuni în sistem integrat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol. În cadrul acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2012, 11:06
(8009 vizualizări - 2 comentarii)


Criminalul din Cocora a fost prins

Miercuri, 16 mai a.c., anchetatorii au reușit să-i dea de urmă celui care a ucis la începutul acestei săptămîni o bătrînă din Cocora. Este vorba despre tînărul de 26 ani, Călin Ionuț, din ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2012, 16:42
(11070 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Peste 800 kg carcase de porc, confiscate

Fetești: Peste 800 kg carcase de porc, confiscate

Polițiștii au depistat în trafic un tînăr, de 39 ani, din comuna Voinești-Dîmbovița, administrator al unei societăți comerciale situată pe raza localității de domiciliu, în timp ce transporta cu o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2012, 16:38
(11830 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: A încercat să vîndă un mobil contrafăcut

Marți, 15 mai a.c., în jurul orei 12,00, jandarmii slobozeni l-au surprins pe S. Romeo, de 29 ani, din comuna Dumbrava-Prahova, în timp ce încerca să comercializeze la suprapreț un smartphone. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2012, 16:36
(5271 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia mobil


Sinești: A adormit la volan și s-a izbit de un autoturism pe contrasens

În cursul zilei de marți, 15 mai, în jurul orei 16,00, pe DN2, în afara localității Sinești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din cercetările efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2012, 16:29
(9695 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.

15 Mai 2012, 20:57


Armășești: Și-a «tunat» mașina cu numere false

Isprava îi aparține unui tînăr de 24 ani, din Armășești. Proaspăt posesor al unui autovehicul cumpărat din București, l-a înmatriculat cu numerele unei alte mașini. Respectiva mașină era avariată… Și-a ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2012, 20:10
(10293 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Venituri suplimentare colectate de peste 5,18 milioane lei

Valoarea veniturilor suplimentare colectate la bugetul de stat în luna aprilie a fost de peste 5,18 milioane lei. Din această sumă, peste 1,07 milioane lei le reprezintă majorările și penalități. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2012, 20:02
(6695 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Muncitor căzut de la înălțime

Un tînăr de 32 de ani din Perieți a ajuns în stare gravă la spital în noaptea de luni spre marți, 14/15 mai a.c. A căzut în gol de la o înălțime de peste 3 metri. Lucra la reparația unui acoperiș.
...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2012, 19:54
(11865 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Încă un șofer beat la volan

În cursul zilei de luni, 14 mai a.c., polițiștii rutieri din Urziceni au identificat pe Calea București un autoturism condus de un localnic, de 46 ani. Întrucît emana halenă alcoolică, polițiștii au procedat ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2012, 19:34
(8690 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Minori prinși la furat

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 15 și 18 ani, toți din comuna Vlădeni, sînt cercetați de polițiști pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Suspecții au fost depistați de polițiști în cursul ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2012, 19:24
(10181 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Vlădeni furt


Faliment în mediul de afaceri ialomițean!

Deși mediul de afaceri local arată semne de revenire, criza economică reușește în continuare să lichideze societăți comerciale din Ialomița. Astfel, potrivit datelor statistice ale Registrului Național ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2012, 16:55
(11377 vizualizări - 6 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...