Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scutul antirachetă, și la Slobozia?

Scutul antirachetă, și la Slobozia?

Sîntem pe cale de a lămuri agitația survenită o dată cu apariția articolului privitor la angajările ce s-ar produce în următorul interval de timp la unitatea militară de la intrarea în Slobozia. După cum ați sesizat, în urmă cu cîteva zile, ziarul nostru a prezentat, sub forma unui reportaj, un amplu articol ce făcea referire la angajările de la unitatea militară din Slobozia, peste 200 de persoane urmînd a deveni salariați ai Ministerului Apărării Naționale. Trebuie să menționăm că zvonul privitor la angajări a apărut o dată cu decizia CSAT de la începutul lunii februarie 2010, decizie ce aproba amplasarea pe teritoriul României a unui scut antirachetă al SUA. Mai mult, potrivit unor surse, una... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2010, 06:47 (14668 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

În 2010 Primăria Slobozia pariază pe investiții

În 2010 Primăria Slobozia pariază pe investiții

La sfîrșitul săptămînii precedente, Primăria Slobozia a organizat o dezbatere publică pe tema bugetului pe anul 2010. Potrivit primelor informații făcute publice, bugetul Sloboziei, în cifre absolute, se ridică la 157882000 de lei noi, din care 110 milioane le-ar reprezenta veniturile și cheltuielile administrației locale. Iar prioritatea-priorităților, potrivit declarațiilor primarului Gabi Ionașcu, o reprezintă investițiile. «Am preferat să reduc cheltuielile pentru salarii sau alte cheltuieli care nu sînt absolut necesare, pentru a face loc investițiilor» a spus Ionașcu.

Anul ăsta bugetul s-a dezbătut în familie
Bugetul Sloboziei a fost prezentat, așa cum o impune... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2010, 18:22 (13667 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Arenda de la A la X, Y, Z

Chinezii au intrat în anul tigrului. Ialomița rămîne sub zodia arendei. O arendă mică, anemică, care acoperă doar nevoile de subzistență ale proprietarilor de teren, într-un an care se anunță sărac nu doar financiar, ci și agricol. O arendă care pare să se împuțineze de la un an la altul, pe măsură ce subvențiile vin mai greu sau sînt blocate. De aceea, credem că e un moment la fel de bun ca oricare altul să amintim ce oferă terenurile agricole proprietarilor și cu ce preț.

S-a schimbat boierul!
Primul semn de cutremur în lumea încremenită în proiect a agriculturii ialomițene a fost lansat de Prefectura Ialomița la începutul acestui an. În urma unei solicitări venite... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2010, 13:15 (10746 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Trei zile de miere la Slobozia

Trei zile de miere la Slobozia

De vineri pînă dumincă, Slobozia este mai dulce! La sfîrșitul acestei săptămîni, Centrul Cultural «Ionel Perlea» este gazda unei expoziții de produse apicole cu vînzare. Evenimentul a fost organizat de Primăria municipiului Slobozia în colaborare cu Asociația Apicultorilor Ialomițeni și este destinată popularizării produselor apicole obținute în gospodăriile particulare. Alături de ialomițeni, la standuri expun și producători veniți din județele limitrofe. Todora Dedu vine din județul Călărași și susține că mierea sălbatică produsă în cei 150 de stupi pe care îi deține nu are seamăn pe lume. «Este miere amorfă, din salcîm sălbatic. Cea mai bună dintre toate. Dacă o gustați, nu mai plecați de la standul meu»... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2010, 06:13 (10104 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi usturătoare pentru (ne)deszăpezire de la șefu Ștefu

Neglijența costă

Amenzi usturătoare pentru (ne)deszăpezire de la șefu Ștefu

Declarații acuzatoare, orgolii sau doar simple șicane politice, toate s-au învîrtit zilele acestea în jurul procesului de deszăpezire a județului. Autoritățile județene și locale s-au acuzat între ele de incompenență aruncînd problema în ogrăzile partidelor politice. Dincolo de toate acestea, au rămas însă troienele de zăpadă, drept dovadă a nepăsării sau neglijenței autorităților fie ele locale, județene sau naționale. Și peste toate acestea, secretul banilor ce au onorat contractele de deszăpezire. Vria momentului nu a cuprins doar administrația, ci și pe polițiști, jandarmi sau pompieri. Angrenați în lupta cu zăpada iernii aceștia par să-și fi dat interesul în deszăpezirea județului. Mai mult... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2010, 17:30 (12014 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumurile județene, deszăpezite de incompetenți

Atențiune, prefect în zonă!

Drumurile județene, deszăpezite de incompetenți

Astăzi, 16 februarie, la orele 8,30, în cadrul unei ședințe publice a Comitetului pentru Situații de Urgență Ialomița, prefectul Mădălin Teculescu a acuzat conducerea Consiliului Județean Ialomița precum și pe cea a SC Drumuri și Poduri de incompetență.
Acuzațiile prefectului Teculescu survin ca urmare a modului în care reprezentanții Consiliului Județean Ialomița și ai societății care asigură deszăpezirea drumurilor județene în Ialomița au înțeles să asigure deblocarea celor 6 puncte-bariere de zăpadă apărute în perioada viscolului de ziele trecute: «De ce nu ieșiți public și să spuneți tuturor că nu sînteți în stare să deblocați drumurile județene?! Ca să nu mai trimită oamenii copiii la școală și să rămînă în zăpadă. Asta nu e posibil! Mie mi se pare incompetență! Ne jucăm cu viețile oamenilor!»... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2010, 10:45 (20260 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

INFOTRAFIC-18,40

Din nou DRUMURI blocate în Ialomița

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (18,40) sînt închise circulației următoarele segmente de drumuri naționale, județene și comunale:

DJ 203 F Grivița - Scînteia
DJ 201 B Ciochina IL – Lehliu CL
DC 40 Sălcioara – Horia
DC 18 Coșereni – Dridu
DC 78 Brazii – Ciorani PH
DC 4 Ion Roată – Valea Măcrișului
DC 51 DN2A – Gheorghe Doja
DJ 102 H Miloșești – Reviga
DJ 211 Grivița – Traian
DJ 203 F Scânteia – Murgeanca
DN 21 Iazu IL – Bărăganu BR


Facem precizarea că autovehiculele rămase înzăpezite pe DJ 313 Axintele – Horia și DN21 A Țăndărei – Valea Ciorii – Bărăganu au fost deblocate... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2010, 19:18 (13853 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Unitatea Militară din Slobozia, un fel de Mecca Șomerilor

Unitatea Militară din Slobozia, un fel de Mecca Șomerilor

De la începutul anului încoace, piața locală a forței de muncă e dinamitată de un zvon-bombă. Unitatea militară de la intrare în oraș se reface! 200 de slujbe sigure pentru cei 12,5 la sută șomeri pe care îi are Slobozia. Plus pilele, amantele, cumnații, nepoții după tată... Săptămîna asta n-am mai rezistat! Și ne-am hotărăt să aflăm ce și cum.

Cu APV-ul în piața publică
Prima dată am aflat despre cele 200 de slujbe oferite de fosta unitate militară de la gară de la un apevist pensionar, întîlnit la tutungerie. Deși încerca să șoptească aparte, unui prieten din sistem, vocea nărăvită de ordine militare urlate din bojoci 30 de ani acoperea toată locația: «și nu știu cui... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2010, 06:18 (29401 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiția ialomițeană are nevoie de procurori și judecători

Recent, oficialii sistemului judiciar de la București au solicitat guvernanților deblocarea posturilor vacante din Justiție. Invocînd lipsuri acute de personal, reprezentanții Consiliului Superior al Magistraturii au dus pe masa primului ministru schemele incomplete de procurori și judecători, solicitînd sprijin pentru completarea organigramelor. Cu aceeași problemă, e drept la un nivel mai scăzut, se confruntă și Ialomița. Deficitul de personal din sistemul judiciar județean ridică mari probleme magistraților în funcție. Potrivit ultimelor actualizări, pentru a putea funcționa în condiții normale, Justiția ialomițeană are nevoie de 10 judecători și 7 procurori...

10 pentru Judecătorii... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2010, 15:08 (15920 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană costă 300 de miliarde

În doar 3 luni

Sănătatea ialomițeană costă 300 de miliarde

Sănătatea ialomițenilor, un subiect pe cît de amplu pe atît de complex, revine din nou în atenția publicului larg. Specialiștii în domeniu au detaliat costurile pentru fiecare serviciu medical în parte, în primul trimestru al anului în curs. Deși catalogat drept un domeniu cu grave probleme de funcționare, sănătatea costă nu mai puțin de 300 miliarde de lei. Doar în primele trei luni ale anului 2010. Paradoxal, pacienții se plîng de servicii medicale de proastă calitate, de lipsa analizelor medicale gratuite, de absența medicației cu același titlu de gratuitate. La rîndu-le, autoritățile recunosc dificultățile sistemului și lipsa fondurilor necesare...

130 de miliarde pentru spitale... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2010, 08:14 (14529 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Din păcate, apa are culoare iar verzișorii sunt în altă parte!»

Prefectul Teculescu sare la gîtul PSD

«Din păcate, apa are culoare iar verzișorii sînt în altă parte!»

«Lucru bine știut de viceprimarul Sloboziei Alexandru Stoica și de conducerea organizației locale PSD» se arată într-un comunicat de presă remis redacției ca urmare a declarațiilor liderilor PSD Slobozia. «Prefectul judetului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu informează opinia publică despre faptul că Instituția pe care o conduce nu a încercat și nu încearcă să politizeze în niciun fel problema deosebită, reprezentată de apa furnizată locuitorilor municipiului Slobozia și localităților limitrofe» se mai precizează în același comunicat. În continuare, Teculescu speră ca «adevărul să iasă la lumină» în această problemă, reiterînd liderilor PSD că nu intră în polemică cu partidele politice pe această... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2010, 08:05 (11513 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Turismul balnear se amână până la primăvară

În februarie se numără turiștii

Turismul balnear se amînă pînă la primăvară

În septembrie anul trecut, cînd pensionarii hotelurilor din Amara și-au clătit ochii cu decolteul ministrului Elena Udrea, muiat într-o baie de mulțime improvizată ad-hoc, autoritățile locale au răsuflat ușurate și au declarat: turismul balnear de la Amara este salvat! Iar acum hotelurile din Amara, altădată pline la această oră, zac pustii și stinghere, lipsite de personal și, ce e mai grav, fără niciun fel de perspective pe termen lung.

Amara dulce-amară
Iarna, sub stratul gros de zăpadă înghețată, Amara e aceeași de acum 30 de ani. Dacă n-ai mai venit aici din tinerețe, ai toate șansele s-o recunoști. Aceleași alei pustii în liniștea sfîrșitului de iarnă, hotelurile... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2010, 16:13 (14651 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aproape 18 milioane de euro, datoria publică a județului

Credite neautorizate pe banii cetățenilor

Aproape 18 milioane de euro, datoria publică a județului

Administrațiile locale au îndatorat județul cu aproape 18 milioane de euro, echivalentul a 700 miliarde de lei vechi. Primăriile aveau la începutul anului o datorie publică locală colosală către diverse instituții creditoare. Împrumuturi pe alese, de la mașini și utilaje, pînă la modernizarea infrastructurii, toate din și pe banii cetățenilor...

Slobozia, loc fruntaș
Recent, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a făcut publică datoria locală a județului. Situația, deosebit de interesantă pe alocuri, detaliază cum, de ce și cît aleg primarii să îndatoreze administrațiile locale. În plus, multe din creditele contractate nu dețin nici măcar autorizarea Comisiei... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2010, 09:11 (14606 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

4 drumuri județene și 10 drumuri comunale, în continuare BLOCATE

4 drumuri județene și 10 drumuri comunale, în continuare BLOCATE

Nici ploaia și nici eforturile autorităților nu au ajutat la deblocarea în totalitate a drumurilor județene și comunale din Ialomița. Ultimul raport al Prefecturii, de joi, 11 februarie, orele 16,00, confirmă faptul că în Ialomița există în continuare drumuri blocate. În acest moment, pe teritoriul județului Ialomița se înregistrează cantități relativ importante de precipitații sub formă de ploaie. În ceea ce privește starea drumurilor, aceasta se prezintă astfel:

• drum național cu circulația îngreunată
-DN3B pe tronsonul Fetești- Făcăeni

• drumuri județene blocate/închise
DJ102H Grindu-Colelia și Reviga-Miloșești
DJ101B Moldoveni-Brazii
DJ302 Movilița-Dridu și Movilița-Drăgoești
DJ402 Lilieci-Fundulea (Călărași) și Sinești-Petrăchioaia
• drumuri comunale blocate
DC19 Livedea, comuna Sinești-DN2
DC18 Coșereni-Dridu
DC16 DN1D-Adîncata-Patru Frați
DC20 Armășești-Malu Roșu
DC15A Brazii-Gherghița (Prahova)
DC4 Ion Roată-Valea Măcrișului
DC40 Sălcioara-Rași-Ciochina
DC11 Livedea-Boteni
DC78 Brazii-Ciorani
DC28 Traian-Smirna
... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2010, 17:17 (11207 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia plutește pe ape

După autorități, potopul!

Slobozia plutește pe ape

Anunțată încă de marți, 8 februarie, ploaia de azi-noapte a surprins, încă o dată, autoritățile. La prima oră a dimineții, toate străzile și ulițele Sloboziei bălteau de apă. Eforturile utilajelor de deszăpezire prezente pe străzi, precum și zecile de angajați mobilizați pentru a elibera carosabilul de zăpada înmuiată de ploaie se dovedesc inutile în condițiile în care gurile de canalizare ale orașului rămîn obturate.
La Slobozia, sarcina deszăpezirii revine SC Urban, firmă ca a raportat acest obiectiv ca fiind îndeplinit. «Am luat deja măsuri pentru decolmatarea gurilor de scurgere» a declarat directorul Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban la ultima întîlnire operativă cu prefectul.
... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2010, 11:51 (19028 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deszăpezirea în Ialomița, blocată de conflictul dintre autorități

Zăpada are culoare politică

Deszăpezirea în Ialomița, blocată de conflictul dintre autorități

În ciuda operativității cu care Ialomița a fost deszăpezită, blocajele continuă să amenințe reluarea traficului pe drumurile județene. Și asta pentru că, sub mormanele de zăpadă, autoritățile ascund orgolii politice greu de imaginat într-o situație atît de gravă. Conflictul dintre prefectul Mădălin Teculescu și președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă a fost devoalat marți, 9 februarie a.c., în cadrul videoconferinței organizate de premierul Emil Boc.

Conflict de orgolii pe bani publici
Imediat după anunțarea ultimatumului, premierul Boc a cerut ca pînă miercuri, 10 februarie a.c., la orele 13,00, toate drumurile județene să fie practicabile, prefectul... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 11:50 (9298 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Bărbăție și Credință» pentru jandarmii ialomițeni

Decorații militare pentru misiunile din Kosovo

«Bărbăție și Credință» pentru jandarmii ialomițeni

Doi dintre jandarmii ialomițeni care au participat în decursul ultimului an la misiunile de pace din Kosovo au fost decorați cu Medalia «Bărbăție și Credință» clasa a III-a, cu însemn de război. Decretul prin care se conferă aceste decorații a fost semnat recent de Președintele României, Traian Băsescu. Astfel, plutonierul Mihalcea Florin și sergentul major Simoiu Georgel fac parte din grupul de 57 de ofițeri și subofițeri medaliați pentru merite deosebite în cadrul misiunii desfășurate sub egida Uniunii Europene, începînd cu luna decembrie 2008.
În semn de recunoștință și apreciere pentru profesionalismul dovedit pe timpul executării misiunilor, șapte ofițeri din cadrul Jandarmeriei Române... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 09:32 (14596 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Până mâine, la orele 13,00, toate drumurile județene să fie practicabile!»

Videoconferință cu prefecți și ordine de la premierul Boc

«Pînă mîine, la orele 13,00, toate drumurile județene să fie practicabile!»

Codul galben, din nou și pentru Ialomița
Primarii vor asigura alimentarea populației cu bunuri de strictă necesitate
Dializații județului, ținuți la spital


Codul galben ce va intra în vigoare miercuri, 10 februarie a.c., la orele 15,00, a constituit tema videoconferinței premierului Boc cu prefecții de azi, marți, 9 februarie. Primul ministru Emil Boc a trasat autorităților județene sarcini concrete legate de activitățile ce vor fi desfășurate în zilele următoare.
Potrivit specialiștilor, Codul galben ce intră în vigoare în după-amiaza zilei de miercuri va presupune căderi de precipitații abundente, ploile, lapovița și ninsorile cumulînd în decursul a cîtorva zile cantități de peste 40 de litri pe metrul pătrat.
«Toate drumurile județene să fie deblocate pînă mîine la orele 13,00, astfel încît pînă la orele 15,00, cînd intră în vigoare Codul galben, timp de două ore, toți primarii să aibă răgaz să alimenteze populația cu bunuri de strictă necesitate»... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2010, 18:25 (14831 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Din nou Cod Galben pentru Ialomița

Din nou Cod Galben pentru Ialomița

Potrivit meteorologilor, începînd din după-amiaza zilei de 10 februarie, orele 15,00, și pînă în seara zilei de 11 februarie, orele 20,00, vor fi înregistrate precipitații însemnate cantitativ. Acestea, local, vor depăși 20 l/mp în Oltenia, Muntenia, jumătatea sudică a Moldovei, iar în Munții Banatului, Carpații Meridionali și Orientali 40 l/mp.
Precipitațiile vor fi la început mai ales sub formă de ninsoare, iar în cursul nopții și al zilei de joi se vor transforma în lapoviță și ploaie, îndeosebi la cîmpie și deal. Local se va produce polei.
De asemenea, vîntul se va intensifica treptat în regiunile sud-vestice, sudice și estice, dar mai ales la munte, unde rafalele pot depăși 90-100 km... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2010, 16:56 (10952 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

INFOTRAFIC, UPDATE, ORA 13,00

Polițiștii ialomițeni informează că a fost reluat traficul rutier pe segmentele DN1D Urziceni-Ciorani și pe DN2C Slobozia-limită cu județul Buzău, circulația desfășurîndu-se în condiții normale, de iarnă, pe drumurile naționale care tranzitează județul.
Puțin după orele 13,00 situația drumurilor județene închise circulației se prezenta astfel:

DJ402 Hagiești-Lilieci
DJ101B Maia-Brazii
DJ203B Gîrbovi-Valea Măcrișului
DJ102 H Grindu-Cocora-Reviga
DJ201B Buești-Ivănești
DJ203F Iazu-Scânteia
DJ213A Bucu-Mărculești
... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2010, 13:50 (6550 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
318 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Programul «Tinerii și Hristos», în liceele din Urziceni

Programul «Tinerii și Hristos», în liceele din Urziceni

Joi, 12 mai 2022, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în contextul Anului Omagial și Comemorativ 2022, Protopopiatul Urziceni a organizat, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 17:00
(10660 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 13 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27156, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de joi, 12 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 16:20
(1776 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Perioada de autorecenzare se prelungește până pe 27 mai 2022

Direcția Județeană de Statistică Ialomița informează cu privire la faptul că perioada de autorecenzare pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 se prelungește până la data de 27 mai 2022. Recenzarea ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 15:00
(24732 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Noaptea Muzeelor», supravegheată de pompieri

Sâmbătă, 14 mai a.c., se va desfășura evenimentul cultural «Noaptea Muzeelor». Pentru a asigura un nivel ridicat de siguranță pentru participanți și patrimoniul adăpostit de muzeele din municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 14:45
(7989 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil electrocutat după ce s-a urcat pe vagonul unui tren

Fetești: Copil electrocutat după ce s-a urcat pe vagonul unui tren

Joi, 12 mai a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență, generată de producerea unei electrocutări a unui copil, în vârstă de 12 ani, care s-a ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 10:30
(14874 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Curs de calificare profesională pentru deținuți

Penitenciarul Slobozia: Curs de calificare profesională pentru deținuți

Joi, 12 mai a.c., Penitenciarul Slobozia, în parteneriat cu Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița și Centrul Regional de Formare Profesională a Adulților Călărași, a demarat cursul ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2022, 19:30
(17713 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Joi, 12 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27154, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de miercuri, 11 mai a ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2022, 16:15
(2785 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi pentru dezastrul ecologic de la Borănești

Printr-o adresă oficială, Inspectoratul de Poliție a Județului Ialomița înștiința DSVSA Ialomița asupra faptului că, în data de 21.04.2022, urmare a unei sesizări primite, reprezentanții Gărzii Naționale ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2022, 18:10
(8458 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Miercuri, 11 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27152, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de marți, 10 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2022, 16:50
(1917 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Luna mai, luna concursurilor cu elevi

Ca în fiecare an, luna mai este dedicată unor activități extrașcolare pe care ISU Ialomița le desfășoară cu elevi de toate vârstele din județ. Concursul cu tematică în domeniul apărării împotriva incendiilor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2022, 16:40
(2664 vizualizări - 0 comentarii)


«SEMINARII WEB», un nou serviciu electronic al ANAF

Agenția Națională de Administrare Fiscală a dezvoltat un nou serviciu electronic, «SEMINARII WEB», care va fi pus la dispoziția contribuabililor începând cu luna mai 2022. Prin intermediul acestui serviciu ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2022, 21:20
(6688 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Marți, 10 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27151, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de luni, 9 mai a.c. ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2022, 16:40
(2343 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Luni, 9 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27147, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de duminică, 8 mai a.c., când ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2022, 16:10
(2741 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Ograda

Accident la Ograda

Sâmbătă, 7 mai a.c., două echipaje din cadrul Gărzii de intervenție Țăndărei au intervenit cu o autospecială pentru stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în localitatea ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2022, 15:05
(3495 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Peste 72000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14.03-07.05.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 72091 chestionare la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2022, 13:50
(15619 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Profanatori de morminte, identificați de polițiști

Duminică, 8 mai a.c., polițiștii din Fetești au fost sesizați cu privire la faptul că mai multe morminte din cimitirul comunal Făcăeni au fost distruse. Oamenii legii s-au deplasat de îndată la fața locului ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2022, 21:30
(3915 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Duminică, 8 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27146, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 7 mai ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2022, 16:50
(7184 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 7 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27142, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de vineri, 6 mai a.c., ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2022, 16:30
(2481 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Vineri, 6 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27141, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de joi, 5 mai a.c., ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2022, 16:15
(2267 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 10 mai 2022, termen limită pentru depunerea a 4 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA, care nu au depășit plafonul de scutire și care doresc să fie scoase din evidența persoanelor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2022, 14:30
(9939 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 6 noi cazuri de COVID-19

Joi, 5 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27141, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua de miercuri, 4 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2022, 16:20
(2571 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Din 15 iunie se pot depune cereri pentru Ajutor de Stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că, în perioada 15 iunie-26 iulie 2022, inclusiv, Ministerul Finanțelor derulează o nouă sesiune de înregistrare a Cererilor de acord pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2022, 13:10
(11186 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 4 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27135, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de marți, 3 mai a ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2022, 16:35
(2672 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Târg Educațional-Universitatea «Dunărea de Jos» din Galați

Marți, 3 mai 2022, lnspectoratul Școlar Județean lalomița, susținut de autoritățile locale, a facilitat întâlnirea elevilor de liceu cu reprezentanți ai Universității «Dunărea de Jos» din Galați. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2022, 16:05
(9593 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termene limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal, cu modificările ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2022, 15:35
(14503 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Luna mai, luna promovării economiei sociale

În viziunea AJOFM Ialomița, luna mai este luna promovării economiei sociale, fiind dedicată unor acțiuni de conștientizare a importanței dezvoltării acestui sector pentru întreaga societate. Dezvoltarea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2022, 14:25
(9035 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 6 noi cazuri de COVID-19

Marți, 3 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27131, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua de luni, 2 mai a.c., ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2022, 16:15
(4804 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,11%, rata șomajului înregistrat în luna martie 2022

La sfârșitul lunii martie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3827 șomeri (din care 1720 femei), rata șomajului fiind de 4,11%, cu 0,82% sub ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2022, 15:00
(10996 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Tânăr de 15 ani, mort într-un accident rutier

DN2A: Tânăr de 15 ani, mort într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de luni, 2 mai a.c., pe DN2A, între localitățile Perieți și Misleanu. Un tânăr de 21 de ani s-a angajat într-o depășire neregulamentară, moment în care ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2022, 11:30
(7844 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la case din Traian și Bărbulești

Sâmbătă, 30 aprilie a.c., în jurul orei 2,00, pompierii din Slobozia au fost solicitați să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din comuna Traian. ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2022, 19:40
(11255 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...