Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Arenda de la A la X, Y, Z

Chinezii au intrat în anul tigrului. Ialomița rămîne sub zodia arendei. O arendă mică, anemică, care acoperă doar nevoile de subzistență ale proprietarilor de teren, într-un an care se anunță sărac nu doar financiar, ci și agricol. O arendă care pare să se împuțineze de la un an la altul, pe măsură ce subvențiile vin mai greu sau sînt blocate. De aceea, credem că e un moment la fel de bun ca oricare altul să amintim ce oferă terenurile agricole proprietarilor și cu ce preț.

S-a schimbat boierul!
Primul semn de cutremur în lumea încremenită în proiect a agriculturii ialomițene a fost lansat de Prefectura Ialomița la începutul acestui an. În urma unei solicitări venite... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2010, 13:15 (10746 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Trei zile de miere la Slobozia

Trei zile de miere la Slobozia

De vineri pînă dumincă, Slobozia este mai dulce! La sfîrșitul acestei săptămîni, Centrul Cultural «Ionel Perlea» este gazda unei expoziții de produse apicole cu vînzare. Evenimentul a fost organizat de Primăria municipiului Slobozia în colaborare cu Asociația Apicultorilor Ialomițeni și este destinată popularizării produselor apicole obținute în gospodăriile particulare. Alături de ialomițeni, la standuri expun și producători veniți din județele limitrofe. Todora Dedu vine din județul Călărași și susține că mierea sălbatică produsă în cei 150 de stupi pe care îi deține nu are seamăn pe lume. «Este miere amorfă, din salcîm sălbatic. Cea mai bună dintre toate. Dacă o gustați, nu mai plecați de la standul meu»... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2010, 06:13 (10104 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi usturătoare pentru (ne)deszăpezire de la șefu Ștefu

Neglijența costă

Amenzi usturătoare pentru (ne)deszăpezire de la șefu Ștefu

Declarații acuzatoare, orgolii sau doar simple șicane politice, toate s-au învîrtit zilele acestea în jurul procesului de deszăpezire a județului. Autoritățile județene și locale s-au acuzat între ele de incompenență aruncînd problema în ogrăzile partidelor politice. Dincolo de toate acestea, au rămas însă troienele de zăpadă, drept dovadă a nepăsării sau neglijenței autorităților fie ele locale, județene sau naționale. Și peste toate acestea, secretul banilor ce au onorat contractele de deszăpezire. Vria momentului nu a cuprins doar administrația, ci și pe polițiști, jandarmi sau pompieri. Angrenați în lupta cu zăpada iernii aceștia par să-și fi dat interesul în deszăpezirea județului. Mai mult... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2010, 17:30 (12014 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Drumurile județene, deszăpezite de incompetenți

Atențiune, prefect în zonă!

Drumurile județene, deszăpezite de incompetenți

Astăzi, 16 februarie, la orele 8,30, în cadrul unei ședințe publice a Comitetului pentru Situații de Urgență Ialomița, prefectul Mădălin Teculescu a acuzat conducerea Consiliului Județean Ialomița precum și pe cea a SC Drumuri și Poduri de incompetență.
Acuzațiile prefectului Teculescu survin ca urmare a modului în care reprezentanții Consiliului Județean Ialomița și ai societății care asigură deszăpezirea drumurilor județene în Ialomița au înțeles să asigure deblocarea celor 6 puncte-bariere de zăpadă apărute în perioada viscolului de ziele trecute: «De ce nu ieșiți public și să spuneți tuturor că nu sînteți în stare să deblocați drumurile județene?! Ca să nu mai trimită oamenii copiii la școală și să rămînă în zăpadă. Asta nu e posibil! Mie mi se pare incompetență! Ne jucăm cu viețile oamenilor!»... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2010, 10:45 (20260 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

INFOTRAFIC-18,40

Din nou DRUMURI blocate în Ialomița

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (18,40) sînt închise circulației următoarele segmente de drumuri naționale, județene și comunale:

DJ 203 F Grivița - Scînteia
DJ 201 B Ciochina IL – Lehliu CL
DC 40 Sălcioara – Horia
DC 18 Coșereni – Dridu
DC 78 Brazii – Ciorani PH
DC 4 Ion Roată – Valea Măcrișului
DC 51 DN2A – Gheorghe Doja
DJ 102 H Miloșești – Reviga
DJ 211 Grivița – Traian
DJ 203 F Scânteia – Murgeanca
DN 21 Iazu IL – Bărăganu BR


Facem precizarea că autovehiculele rămase înzăpezite pe DJ 313 Axintele – Horia și DN21 A Țăndărei – Valea Ciorii – Bărăganu au fost deblocate... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2010, 19:18 (13853 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Unitatea Militară din Slobozia, un fel de Mecca Șomerilor

Unitatea Militară din Slobozia, un fel de Mecca Șomerilor

De la începutul anului încoace, piața locală a forței de muncă e dinamitată de un zvon-bombă. Unitatea militară de la intrare în oraș se reface! 200 de slujbe sigure pentru cei 12,5 la sută șomeri pe care îi are Slobozia. Plus pilele, amantele, cumnații, nepoții după tată... Săptămîna asta n-am mai rezistat! Și ne-am hotărăt să aflăm ce și cum.

Cu APV-ul în piața publică
Prima dată am aflat despre cele 200 de slujbe oferite de fosta unitate militară de la gară de la un apevist pensionar, întîlnit la tutungerie. Deși încerca să șoptească aparte, unui prieten din sistem, vocea nărăvită de ordine militare urlate din bojoci 30 de ani acoperea toată locația: «și nu știu cui... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2010, 06:18 (29394 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiția ialomițeană are nevoie de procurori și judecători

Recent, oficialii sistemului judiciar de la București au solicitat guvernanților deblocarea posturilor vacante din Justiție. Invocînd lipsuri acute de personal, reprezentanții Consiliului Superior al Magistraturii au dus pe masa primului ministru schemele incomplete de procurori și judecători, solicitînd sprijin pentru completarea organigramelor. Cu aceeași problemă, e drept la un nivel mai scăzut, se confruntă și Ialomița. Deficitul de personal din sistemul judiciar județean ridică mari probleme magistraților în funcție. Potrivit ultimelor actualizări, pentru a putea funcționa în condiții normale, Justiția ialomițeană are nevoie de 10 judecători și 7 procurori...

10 pentru Judecătorii... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2010, 15:08 (15919 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană costă 300 de miliarde

În doar 3 luni

Sănătatea ialomițeană costă 300 de miliarde

Sănătatea ialomițenilor, un subiect pe cît de amplu pe atît de complex, revine din nou în atenția publicului larg. Specialiștii în domeniu au detaliat costurile pentru fiecare serviciu medical în parte, în primul trimestru al anului în curs. Deși catalogat drept un domeniu cu grave probleme de funcționare, sănătatea costă nu mai puțin de 300 miliarde de lei. Doar în primele trei luni ale anului 2010. Paradoxal, pacienții se plîng de servicii medicale de proastă calitate, de lipsa analizelor medicale gratuite, de absența medicației cu același titlu de gratuitate. La rîndu-le, autoritățile recunosc dificultățile sistemului și lipsa fondurilor necesare...

130 de miliarde pentru spitale... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2010, 08:14 (14529 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Din păcate, apa are culoare iar verzișorii sunt în altă parte!»

Prefectul Teculescu sare la gîtul PSD

«Din păcate, apa are culoare iar verzișorii sînt în altă parte!»

«Lucru bine știut de viceprimarul Sloboziei Alexandru Stoica și de conducerea organizației locale PSD» se arată într-un comunicat de presă remis redacției ca urmare a declarațiilor liderilor PSD Slobozia. «Prefectul judetului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu informează opinia publică despre faptul că Instituția pe care o conduce nu a încercat și nu încearcă să politizeze în niciun fel problema deosebită, reprezentată de apa furnizată locuitorilor municipiului Slobozia și localităților limitrofe» se mai precizează în același comunicat. În continuare, Teculescu speră ca «adevărul să iasă la lumină» în această problemă, reiterînd liderilor PSD că nu intră în polemică cu partidele politice pe această... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2010, 08:05 (11513 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Turismul balnear se amână până la primăvară

În februarie se numără turiștii

Turismul balnear se amînă pînă la primăvară

În septembrie anul trecut, cînd pensionarii hotelurilor din Amara și-au clătit ochii cu decolteul ministrului Elena Udrea, muiat într-o baie de mulțime improvizată ad-hoc, autoritățile locale au răsuflat ușurate și au declarat: turismul balnear de la Amara este salvat! Iar acum hotelurile din Amara, altădată pline la această oră, zac pustii și stinghere, lipsite de personal și, ce e mai grav, fără niciun fel de perspective pe termen lung.

Amara dulce-amară
Iarna, sub stratul gros de zăpadă înghețată, Amara e aceeași de acum 30 de ani. Dacă n-ai mai venit aici din tinerețe, ai toate șansele s-o recunoști. Aceleași alei pustii în liniștea sfîrșitului de iarnă, hotelurile... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2010, 16:13 (14651 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aproape 18 milioane de euro, datoria publică a județului

Credite neautorizate pe banii cetățenilor

Aproape 18 milioane de euro, datoria publică a județului

Administrațiile locale au îndatorat județul cu aproape 18 milioane de euro, echivalentul a 700 miliarde de lei vechi. Primăriile aveau la începutul anului o datorie publică locală colosală către diverse instituții creditoare. Împrumuturi pe alese, de la mașini și utilaje, pînă la modernizarea infrastructurii, toate din și pe banii cetățenilor...

Slobozia, loc fruntaș
Recent, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a făcut publică datoria locală a județului. Situația, deosebit de interesantă pe alocuri, detaliază cum, de ce și cît aleg primarii să îndatoreze administrațiile locale. În plus, multe din creditele contractate nu dețin nici măcar autorizarea Comisiei... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2010, 09:11 (14606 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

4 drumuri județene și 10 drumuri comunale, în continuare BLOCATE

4 drumuri județene și 10 drumuri comunale, în continuare BLOCATE

Nici ploaia și nici eforturile autorităților nu au ajutat la deblocarea în totalitate a drumurilor județene și comunale din Ialomița. Ultimul raport al Prefecturii, de joi, 11 februarie, orele 16,00, confirmă faptul că în Ialomița există în continuare drumuri blocate. În acest moment, pe teritoriul județului Ialomița se înregistrează cantități relativ importante de precipitații sub formă de ploaie. În ceea ce privește starea drumurilor, aceasta se prezintă astfel:

• drum național cu circulația îngreunată
-DN3B pe tronsonul Fetești- Făcăeni

• drumuri județene blocate/închise
DJ102H Grindu-Colelia și Reviga-Miloșești
DJ101B Moldoveni-Brazii
DJ302 Movilița-Dridu și Movilița-Drăgoești
DJ402 Lilieci-Fundulea (Călărași) și Sinești-Petrăchioaia
• drumuri comunale blocate
DC19 Livedea, comuna Sinești-DN2
DC18 Coșereni-Dridu
DC16 DN1D-Adîncata-Patru Frați
DC20 Armășești-Malu Roșu
DC15A Brazii-Gherghița (Prahova)
DC4 Ion Roată-Valea Măcrișului
DC40 Sălcioara-Rași-Ciochina
DC11 Livedea-Boteni
DC78 Brazii-Ciorani
DC28 Traian-Smirna
... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2010, 17:17 (11207 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia plutește pe ape

După autorități, potopul!

Slobozia plutește pe ape

Anunțată încă de marți, 8 februarie, ploaia de azi-noapte a surprins, încă o dată, autoritățile. La prima oră a dimineții, toate străzile și ulițele Sloboziei bălteau de apă. Eforturile utilajelor de deszăpezire prezente pe străzi, precum și zecile de angajați mobilizați pentru a elibera carosabilul de zăpada înmuiată de ploaie se dovedesc inutile în condițiile în care gurile de canalizare ale orașului rămîn obturate.
La Slobozia, sarcina deszăpezirii revine SC Urban, firmă ca a raportat acest obiectiv ca fiind îndeplinit. «Am luat deja măsuri pentru decolmatarea gurilor de scurgere» a declarat directorul Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban la ultima întîlnire operativă cu prefectul.
... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2010, 11:51 (19028 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deszăpezirea în Ialomița, blocată de conflictul dintre autorități

Zăpada are culoare politică

Deszăpezirea în Ialomița, blocată de conflictul dintre autorități

În ciuda operativității cu care Ialomița a fost deszăpezită, blocajele continuă să amenințe reluarea traficului pe drumurile județene. Și asta pentru că, sub mormanele de zăpadă, autoritățile ascund orgolii politice greu de imaginat într-o situație atît de gravă. Conflictul dintre prefectul Mădălin Teculescu și președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă a fost devoalat marți, 9 februarie a.c., în cadrul videoconferinței organizate de premierul Emil Boc.

Conflict de orgolii pe bani publici
Imediat după anunțarea ultimatumului, premierul Boc a cerut ca pînă miercuri, 10 februarie a.c., la orele 13,00, toate drumurile județene să fie practicabile, prefectul... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 11:50 (9297 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Bărbăție și Credință» pentru jandarmii ialomițeni

Decorații militare pentru misiunile din Kosovo

«Bărbăție și Credință» pentru jandarmii ialomițeni

Doi dintre jandarmii ialomițeni care au participat în decursul ultimului an la misiunile de pace din Kosovo au fost decorați cu Medalia «Bărbăție și Credință» clasa a III-a, cu însemn de război. Decretul prin care se conferă aceste decorații a fost semnat recent de Președintele României, Traian Băsescu. Astfel, plutonierul Mihalcea Florin și sergentul major Simoiu Georgel fac parte din grupul de 57 de ofițeri și subofițeri medaliați pentru merite deosebite în cadrul misiunii desfășurate sub egida Uniunii Europene, începînd cu luna decembrie 2008.
În semn de recunoștință și apreciere pentru profesionalismul dovedit pe timpul executării misiunilor, șapte ofițeri din cadrul Jandarmeriei Române... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 09:32 (14596 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Până mâine, la orele 13,00, toate drumurile județene să fie practicabile!»

Videoconferință cu prefecți și ordine de la premierul Boc

«Pînă mîine, la orele 13,00, toate drumurile județene să fie practicabile!»

Codul galben, din nou și pentru Ialomița
Primarii vor asigura alimentarea populației cu bunuri de strictă necesitate
Dializații județului, ținuți la spital


Codul galben ce va intra în vigoare miercuri, 10 februarie a.c., la orele 15,00, a constituit tema videoconferinței premierului Boc cu prefecții de azi, marți, 9 februarie. Primul ministru Emil Boc a trasat autorităților județene sarcini concrete legate de activitățile ce vor fi desfășurate în zilele următoare.
Potrivit specialiștilor, Codul galben ce intră în vigoare în după-amiaza zilei de miercuri va presupune căderi de precipitații abundente, ploile, lapovița și ninsorile cumulînd în decursul a cîtorva zile cantități de peste 40 de litri pe metrul pătrat.
«Toate drumurile județene să fie deblocate pînă mîine la orele 13,00, astfel încît pînă la orele 15,00, cînd intră în vigoare Codul galben, timp de două ore, toți primarii să aibă răgaz să alimenteze populația cu bunuri de strictă necesitate»... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2010, 18:25 (14828 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Din nou Cod Galben pentru Ialomița

Din nou Cod Galben pentru Ialomița

Potrivit meteorologilor, începînd din după-amiaza zilei de 10 februarie, orele 15,00, și pînă în seara zilei de 11 februarie, orele 20,00, vor fi înregistrate precipitații însemnate cantitativ. Acestea, local, vor depăși 20 l/mp în Oltenia, Muntenia, jumătatea sudică a Moldovei, iar în Munții Banatului, Carpații Meridionali și Orientali 40 l/mp.
Precipitațiile vor fi la început mai ales sub formă de ninsoare, iar în cursul nopții și al zilei de joi se vor transforma în lapoviță și ploaie, îndeosebi la cîmpie și deal. Local se va produce polei.
De asemenea, vîntul se va intensifica treptat în regiunile sud-vestice, sudice și estice, dar mai ales la munte, unde rafalele pot depăși 90-100 km... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2010, 16:56 (10952 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

INFOTRAFIC, UPDATE, ORA 13,00

Polițiștii ialomițeni informează că a fost reluat traficul rutier pe segmentele DN1D Urziceni-Ciorani și pe DN2C Slobozia-limită cu județul Buzău, circulația desfășurîndu-se în condiții normale, de iarnă, pe drumurile naționale care tranzitează județul.
Puțin după orele 13,00 situația drumurilor județene închise circulației se prezenta astfel:

DJ402 Hagiești-Lilieci
DJ101B Maia-Brazii
DJ203B Gîrbovi-Valea Măcrișului
DJ102 H Grindu-Cocora-Reviga
DJ201B Buești-Ivănești
DJ203F Iazu-Scânteia
DJ213A Bucu-Mărculești
... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2010, 13:50 (6550 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

CIRCULAȚIE RELUATĂ PE SEGMENTE DE DRUM

Ialomița, paralizată de zăpadă și viscol: Localități izolate, drumuri blocate, școli închise

CIRCULAȚIE RELUATĂ PE SEGMENTE DE DRUM

UPDATE-INFOTRAFIC, marți, orele 10,00


Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că marți, 9 februarie 2010, orele 10,00, circulația a fost reluată pe tronsonul Slobozia-Urziceni, Slobozia-Amara, București-Urziceni-Buzău, ruta Urziceni-Ciorani (PH) rămînînd închisă.
De asemenea, încă de la primele ore ale dimineții, polițiștii au instituit 4 filtre, la Slobozia, Urziceni, Amara și limita cu județul Buzău, mașinile de tonaj mare fiind orientate în trafic controlat (în coloană de 10-15 autovehicule).
De reținut că, în continuare, drumurile comunale și județene rămîn blocate, autoritățile acționînd pentru deszăpezirea acestora.
Nu se înregistrează autoturisme sau persoane blocate în trafic.

UPDATE... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2010, 10:36 (11216 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, paralizată de zăpadă și viscol: Localități izolate, drumuri blocate, școli închise UPDATE

Bătrînă găsită decedată pe o stradă din Grindu

INFOTRAFIC-UPDATE Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că a fost reluat traficul rutier pe DJ201 Coșereni-Axintele, precum și pe DC37 Balaciu-Crăsani.
Echipaje ale Poliției cu sprijinul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Platonești intervin cu un utilaj pentru deblocarea uni autoturism înzăpezit pe DJ212 Țăndărei-Movila, în apropierea localității Platonești. În autoturism se află 5 persoane, printre care și un copil în vîrstă de 3 ani și 4 luni.
De asemenea, cu sprijinul utilajelor aparținînd Secției de Drumuri Naționale Urziceni, o femeie cu sarcina avansată este transportată de la locuința sa din satul Horia, comuna Axintele către Spitalul... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2010, 19:26 (13783 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
330 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Eșalonarea simplificată pentru obligațiile fiscale principale și accesorii datorate după data de 16 martie 2020

Administrația Județeana a Finațelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că pot accesa eșalonarea la plată simplificată, pe o perioadă de cel mult 12 luni, pentru obligațiile fiscale ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 18:10
(5617 vizualizări - 0 comentarii)


Birou Teritorial al Avocatului Poporului la Slobozia

Birou Teritorial al Avocatului Poporului la Slobozia

Miercuri, 24 martie 2021, în cadrul unei întâlniri oficiale desfășurata în Sala de Ședințe a Consiliului Local Slobozia, Avocatul Poporului, Renate Weber, a anunțat public deschiderea unui nou Birou Teritorial ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:50
(4239 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 72 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 23 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9108, cu 72 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:20
(3470 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace pentru gestionarea situațiilor de urgență produse de un accident rutier cu victime multiple

Joi, 25 martie a.c, începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care este ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:05
(6171 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără de 20 de ani din Bordușani, amendată că nu a respectat «izolarea»

Verificările persoanelor care au obligația izolării sau carantinării la o adresă aleasă au dus la identificarea unei tinere de 20 de ani, din comuna Bordușani, care a încălcat această măsură. Reamintim ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 13:50
(4943 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

În cursul zilei de luni, 22 martie a.c., în jurul orei 9,00, polițiștii rutieri din Urziceni au oprit, pentru control, un autoturism care avea o deplasare sinuoasă. La volanul autovehiculului a fost identificat ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 17:20
(3003 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19

În cursul zilei de luni, 22 martie a.c., aproape 100 de forțe de ordine au acționat pe raza județului Ialomița pentru verificarea respectării măsurilor și interdicțiilor impuse în vederea limitării răspândirii ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 17:05
(1806 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 23 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9036, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 15:15
(3275 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între Slobozia și Bucu

Accident rutier între Slobozia și Bucu

Un accident rutier s-a petrecut în ziua de marți, 23 martie a.c., pe DN2, între localitățile Slobozia și Bucu. Din primele informații, se pare că evenimentul a avut drept cauză o depășire efectuată neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 14:30
(3142 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: 4 autoturisme implicate într-un accident rutier

Sinești: 4 autoturisme implicate într-un accident rutier

În dimineața zilei de marți, 23 martie a.c., în zona localității Sinești s-a produs un accident rutier. Principala cauză a evenimentului rutier ar fi pătrunderea neregulamentară de pe un drum lateral pe ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 10:30
(2773 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Percheziții de amploare la Fetești

Polițiștii și procurorii au descins în dimineața zilei de marți, 23 martie a.c., la 40 de adrese din Fetești. Descinderile vizează mai multe persoane cercetate de organele judiciare locale într-un amplu ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 10:15
(5146 vizualizări - 5 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, joi, 18 martie 2021, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia continuă Campania ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 18:10
(2764 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Clarificări privind aplicarea sistemului TVA la încasare

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, începând cu 1 ianuarie 2021, persoanele impozabile a căror cifră de afaceri în anul calendaristic precedent ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:20
(5689 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Amărean surprins de radar cu 149 km/h în localitate. Avea permisul suspendat!

Sâmbătă, 20 martie a.c., în jurul orei 00,30, aflându-se în serviciul de patrulare și supraveghere video pe DN2A-E60, în localitatea Ciochina, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:15
(3488 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, a intrat cu mașina în poarta cimitirului

Duminică, 21 martie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că un autoturism ar fi lovit poarta cimitirului din Urziceni și a fugit de la fața locului ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:10
(2943 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Țigări de contrabandă, indisponibilizate

Vineri, 19 martie a.c., în jurul orei 8,00, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au oprit, pentru control, pe DN21A, la ieșire din Slobozia spre Drajna, un autoturism condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:05
(2473 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Indicele prețurilor de consum

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii-plătitori de impozit pe profit, cu unele excepții, că pot opta pentru sistemul de declarare și plată a impozitului pe profit ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 16:10
(5156 vizualizări - 0 comentarii)


Simulare BACALAUREAT 2021 în Ialomița: 1547 de elevi au participat la proba scrisă la Limba și Literatura Română

Luni, 22 martie a.c., s-a organizat prima simulare a Bacalaureatului 2021, cea la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că 1547 de elevi de clasa a XII-a din ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 15:45
(5353 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 20 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 22 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8988, cu 20 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 15:15
(3047 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 30 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 21 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8968, cu 30 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2021, 15:45
(4845 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 35 de școli sunt în Scenariul Roșu

O informare a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că la nivelul județului Ialomița există 23 de elevi bolnavi de COVID-19. De asemenea, 9 cadre didactice au avut rezultate pozitive la ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:50
(4119 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere grave pe șoselele din Ialomița

Accidente rutiere grave pe șoselele din Ialomița

Două accidente grave s-au produs pe șoselele din Ialomița în ziua de sâmbătă, 20 martie 2021. Primul eveniment rutier a avut loc în zona localității Malu, când o femeie de 42 de ani s-a răsturnat cu mașina ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:45
(6096 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu Smirna accident


Roșiori: Incidență de 12,62/1000 de locuitori

Localitatea Roșiori înregistrează cea mai mare rată de incidență a cazurilor de COVID-19, de la debutul pandemiei și până în prezent. Datele arată că în această localitate incidența a ajuns la valoarea ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:30
(2595 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 51 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 20 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8938, cu 51 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 15:40
(3245 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noi modele de formulare pentru declararea veniturilor obținute din activități independente

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că Agenția Națională de Administrare Fiscală a pus la dispoziție mai multe modele pentru completarea formularului pentru venituri independente ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 17:39
(6944 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 6500 de lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

Polițiștii ialomițeni au aplicat sancțiuni în valoare de 6500 de lei în cadrul unei acțiuni privind felul în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară. Acțiunea s-a desfășurat în ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:45
(4739 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 19 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8887, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:30
(3758 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți în valoare de 2,51 miliarde de euro, pentru fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că autorizarea plăților regulare pentru Campania 2020 continuă în ritm susținut. Până la acest moment s-a autorizat la plată un număr ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:15
(4445 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Explozie la o locuință

Gheorghe Doja: Explozie la o locuință

Pompierii din Slobozia au intervenit în dimineața zilei de vineri, 19 martie a.c., pentru a lichida un incendiu, produs în urma unei explozii, care a cuprins o locuință din comuna Gheorghe Doja. Deflagrația ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 11:30
(2938 vizualizări - 0 comentarii)


DSP Ialomița: 24 mii de ialomițeni, vaccinați anti-COVID-19

Potrivit unei informări oficiale, în ultimele 24 de ore, împotriva COVID-19 la nivelul județului Ialomița s-au imunizat 1702 persoane. Statistica Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că de la debutul ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 19:15
(3266 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...