Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Arenda de la A la X, Y, Z

Chinezii au intrat în anul tigrului. Ialomița rămîne sub zodia arendei. O arendă mică, anemică, care acoperă doar nevoile de subzistență ale proprietarilor de teren, într-un an care se anunță sărac nu doar financiar, ci și agricol. O arendă care pare să se împuțineze de la un an la altul, pe măsură ce subvențiile vin mai greu sau sînt blocate. De aceea, credem că e un moment la fel de bun ca oricare altul să amintim ce oferă terenurile agricole proprietarilor și cu ce preț.

S-a schimbat boierul!
Primul semn de cutremur în lumea încremenită în proiect a agriculturii ialomițene a fost lansat de Prefectura Ialomița la începutul acestui an. În urma unei solicitări venite... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2010, 13:15 (10746 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Trei zile de miere la Slobozia

Trei zile de miere la Slobozia

De vineri pînă dumincă, Slobozia este mai dulce! La sfîrșitul acestei săptămîni, Centrul Cultural «Ionel Perlea» este gazda unei expoziții de produse apicole cu vînzare. Evenimentul a fost organizat de Primăria municipiului Slobozia în colaborare cu Asociația Apicultorilor Ialomițeni și este destinată popularizării produselor apicole obținute în gospodăriile particulare. Alături de ialomițeni, la standuri expun și producători veniți din județele limitrofe. Todora Dedu vine din județul Călărași și susține că mierea sălbatică produsă în cei 150 de stupi pe care îi deține nu are seamăn pe lume. «Este miere amorfă, din salcîm sălbatic. Cea mai bună dintre toate. Dacă o gustați, nu mai plecați de la standul meu»... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2010, 06:13 (10104 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi usturătoare pentru (ne)deszăpezire de la șefu Ștefu

Neglijența costă

Amenzi usturătoare pentru (ne)deszăpezire de la șefu Ștefu

Declarații acuzatoare, orgolii sau doar simple șicane politice, toate s-au învîrtit zilele acestea în jurul procesului de deszăpezire a județului. Autoritățile județene și locale s-au acuzat între ele de incompenență aruncînd problema în ogrăzile partidelor politice. Dincolo de toate acestea, au rămas însă troienele de zăpadă, drept dovadă a nepăsării sau neglijenței autorităților fie ele locale, județene sau naționale. Și peste toate acestea, secretul banilor ce au onorat contractele de deszăpezire. Vria momentului nu a cuprins doar administrația, ci și pe polițiști, jandarmi sau pompieri. Angrenați în lupta cu zăpada iernii aceștia par să-și fi dat interesul în deszăpezirea județului. Mai mult... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2010, 17:30 (12014 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Drumurile județene, deszăpezite de incompetenți

Atențiune, prefect în zonă!

Drumurile județene, deszăpezite de incompetenți

Astăzi, 16 februarie, la orele 8,30, în cadrul unei ședințe publice a Comitetului pentru Situații de Urgență Ialomița, prefectul Mădălin Teculescu a acuzat conducerea Consiliului Județean Ialomița precum și pe cea a SC Drumuri și Poduri de incompetență.
Acuzațiile prefectului Teculescu survin ca urmare a modului în care reprezentanții Consiliului Județean Ialomița și ai societății care asigură deszăpezirea drumurilor județene în Ialomița au înțeles să asigure deblocarea celor 6 puncte-bariere de zăpadă apărute în perioada viscolului de ziele trecute: «De ce nu ieșiți public și să spuneți tuturor că nu sînteți în stare să deblocați drumurile județene?! Ca să nu mai trimită oamenii copiii la școală și să rămînă în zăpadă. Asta nu e posibil! Mie mi se pare incompetență! Ne jucăm cu viețile oamenilor!»... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2010, 10:45 (20260 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

INFOTRAFIC-18,40

Din nou DRUMURI blocate în Ialomița

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (18,40) sînt închise circulației următoarele segmente de drumuri naționale, județene și comunale:

DJ 203 F Grivița - Scînteia
DJ 201 B Ciochina IL – Lehliu CL
DC 40 Sălcioara – Horia
DC 18 Coșereni – Dridu
DC 78 Brazii – Ciorani PH
DC 4 Ion Roată – Valea Măcrișului
DC 51 DN2A – Gheorghe Doja
DJ 102 H Miloșești – Reviga
DJ 211 Grivița – Traian
DJ 203 F Scânteia – Murgeanca
DN 21 Iazu IL – Bărăganu BR


Facem precizarea că autovehiculele rămase înzăpezite pe DJ 313 Axintele – Horia și DN21 A Țăndărei – Valea Ciorii – Bărăganu au fost deblocate... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2010, 19:18 (13853 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Unitatea Militară din Slobozia, un fel de Mecca Șomerilor

Unitatea Militară din Slobozia, un fel de Mecca Șomerilor

De la începutul anului încoace, piața locală a forței de muncă e dinamitată de un zvon-bombă. Unitatea militară de la intrare în oraș se reface! 200 de slujbe sigure pentru cei 12,5 la sută șomeri pe care îi are Slobozia. Plus pilele, amantele, cumnații, nepoții după tată... Săptămîna asta n-am mai rezistat! Și ne-am hotărăt să aflăm ce și cum.

Cu APV-ul în piața publică
Prima dată am aflat despre cele 200 de slujbe oferite de fosta unitate militară de la gară de la un apevist pensionar, întîlnit la tutungerie. Deși încerca să șoptească aparte, unui prieten din sistem, vocea nărăvită de ordine militare urlate din bojoci 30 de ani acoperea toată locația: «și nu știu cui... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2010, 06:18 (29395 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiția ialomițeană are nevoie de procurori și judecători

Recent, oficialii sistemului judiciar de la București au solicitat guvernanților deblocarea posturilor vacante din Justiție. Invocînd lipsuri acute de personal, reprezentanții Consiliului Superior al Magistraturii au dus pe masa primului ministru schemele incomplete de procurori și judecători, solicitînd sprijin pentru completarea organigramelor. Cu aceeași problemă, e drept la un nivel mai scăzut, se confruntă și Ialomița. Deficitul de personal din sistemul judiciar județean ridică mari probleme magistraților în funcție. Potrivit ultimelor actualizări, pentru a putea funcționa în condiții normale, Justiția ialomițeană are nevoie de 10 judecători și 7 procurori...

10 pentru Judecătorii... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2010, 15:08 (15919 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană costă 300 de miliarde

În doar 3 luni

Sănătatea ialomițeană costă 300 de miliarde

Sănătatea ialomițenilor, un subiect pe cît de amplu pe atît de complex, revine din nou în atenția publicului larg. Specialiștii în domeniu au detaliat costurile pentru fiecare serviciu medical în parte, în primul trimestru al anului în curs. Deși catalogat drept un domeniu cu grave probleme de funcționare, sănătatea costă nu mai puțin de 300 miliarde de lei. Doar în primele trei luni ale anului 2010. Paradoxal, pacienții se plîng de servicii medicale de proastă calitate, de lipsa analizelor medicale gratuite, de absența medicației cu același titlu de gratuitate. La rîndu-le, autoritățile recunosc dificultățile sistemului și lipsa fondurilor necesare...

130 de miliarde pentru spitale... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2010, 08:14 (14529 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Din păcate, apa are culoare iar verzișorii sunt în altă parte!»

Prefectul Teculescu sare la gîtul PSD

«Din păcate, apa are culoare iar verzișorii sînt în altă parte!»

«Lucru bine știut de viceprimarul Sloboziei Alexandru Stoica și de conducerea organizației locale PSD» se arată într-un comunicat de presă remis redacției ca urmare a declarațiilor liderilor PSD Slobozia. «Prefectul judetului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu informează opinia publică despre faptul că Instituția pe care o conduce nu a încercat și nu încearcă să politizeze în niciun fel problema deosebită, reprezentată de apa furnizată locuitorilor municipiului Slobozia și localităților limitrofe» se mai precizează în același comunicat. În continuare, Teculescu speră ca «adevărul să iasă la lumină» în această problemă, reiterînd liderilor PSD că nu intră în polemică cu partidele politice pe această... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2010, 08:05 (11513 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Turismul balnear se amână până la primăvară

În februarie se numără turiștii

Turismul balnear se amînă pînă la primăvară

În septembrie anul trecut, cînd pensionarii hotelurilor din Amara și-au clătit ochii cu decolteul ministrului Elena Udrea, muiat într-o baie de mulțime improvizată ad-hoc, autoritățile locale au răsuflat ușurate și au declarat: turismul balnear de la Amara este salvat! Iar acum hotelurile din Amara, altădată pline la această oră, zac pustii și stinghere, lipsite de personal și, ce e mai grav, fără niciun fel de perspective pe termen lung.

Amara dulce-amară
Iarna, sub stratul gros de zăpadă înghețată, Amara e aceeași de acum 30 de ani. Dacă n-ai mai venit aici din tinerețe, ai toate șansele s-o recunoști. Aceleași alei pustii în liniștea sfîrșitului de iarnă, hotelurile... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2010, 16:13 (14651 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aproape 18 milioane de euro, datoria publică a județului

Credite neautorizate pe banii cetățenilor

Aproape 18 milioane de euro, datoria publică a județului

Administrațiile locale au îndatorat județul cu aproape 18 milioane de euro, echivalentul a 700 miliarde de lei vechi. Primăriile aveau la începutul anului o datorie publică locală colosală către diverse instituții creditoare. Împrumuturi pe alese, de la mașini și utilaje, pînă la modernizarea infrastructurii, toate din și pe banii cetățenilor...

Slobozia, loc fruntaș
Recent, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a făcut publică datoria locală a județului. Situația, deosebit de interesantă pe alocuri, detaliază cum, de ce și cît aleg primarii să îndatoreze administrațiile locale. În plus, multe din creditele contractate nu dețin nici măcar autorizarea Comisiei... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2010, 09:11 (14606 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

4 drumuri județene și 10 drumuri comunale, în continuare BLOCATE

4 drumuri județene și 10 drumuri comunale, în continuare BLOCATE

Nici ploaia și nici eforturile autorităților nu au ajutat la deblocarea în totalitate a drumurilor județene și comunale din Ialomița. Ultimul raport al Prefecturii, de joi, 11 februarie, orele 16,00, confirmă faptul că în Ialomița există în continuare drumuri blocate. În acest moment, pe teritoriul județului Ialomița se înregistrează cantități relativ importante de precipitații sub formă de ploaie. În ceea ce privește starea drumurilor, aceasta se prezintă astfel:

• drum național cu circulația îngreunată
-DN3B pe tronsonul Fetești- Făcăeni

• drumuri județene blocate/închise
DJ102H Grindu-Colelia și Reviga-Miloșești
DJ101B Moldoveni-Brazii
DJ302 Movilița-Dridu și Movilița-Drăgoești
DJ402 Lilieci-Fundulea (Călărași) și Sinești-Petrăchioaia
• drumuri comunale blocate
DC19 Livedea, comuna Sinești-DN2
DC18 Coșereni-Dridu
DC16 DN1D-Adîncata-Patru Frați
DC20 Armășești-Malu Roșu
DC15A Brazii-Gherghița (Prahova)
DC4 Ion Roată-Valea Măcrișului
DC40 Sălcioara-Rași-Ciochina
DC11 Livedea-Boteni
DC78 Brazii-Ciorani
DC28 Traian-Smirna
... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2010, 17:17 (11207 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia plutește pe ape

După autorități, potopul!

Slobozia plutește pe ape

Anunțată încă de marți, 8 februarie, ploaia de azi-noapte a surprins, încă o dată, autoritățile. La prima oră a dimineții, toate străzile și ulițele Sloboziei bălteau de apă. Eforturile utilajelor de deszăpezire prezente pe străzi, precum și zecile de angajați mobilizați pentru a elibera carosabilul de zăpada înmuiată de ploaie se dovedesc inutile în condițiile în care gurile de canalizare ale orașului rămîn obturate.
La Slobozia, sarcina deszăpezirii revine SC Urban, firmă ca a raportat acest obiectiv ca fiind îndeplinit. «Am luat deja măsuri pentru decolmatarea gurilor de scurgere» a declarat directorul Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban la ultima întîlnire operativă cu prefectul.
... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2010, 11:51 (19028 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deszăpezirea în Ialomița, blocată de conflictul dintre autorități

Zăpada are culoare politică

Deszăpezirea în Ialomița, blocată de conflictul dintre autorități

În ciuda operativității cu care Ialomița a fost deszăpezită, blocajele continuă să amenințe reluarea traficului pe drumurile județene. Și asta pentru că, sub mormanele de zăpadă, autoritățile ascund orgolii politice greu de imaginat într-o situație atît de gravă. Conflictul dintre prefectul Mădălin Teculescu și președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă a fost devoalat marți, 9 februarie a.c., în cadrul videoconferinței organizate de premierul Emil Boc.

Conflict de orgolii pe bani publici
Imediat după anunțarea ultimatumului, premierul Boc a cerut ca pînă miercuri, 10 februarie a.c., la orele 13,00, toate drumurile județene să fie practicabile, prefectul... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 11:50 (9297 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Bărbăție și Credință» pentru jandarmii ialomițeni

Decorații militare pentru misiunile din Kosovo

«Bărbăție și Credință» pentru jandarmii ialomițeni

Doi dintre jandarmii ialomițeni care au participat în decursul ultimului an la misiunile de pace din Kosovo au fost decorați cu Medalia «Bărbăție și Credință» clasa a III-a, cu însemn de război. Decretul prin care se conferă aceste decorații a fost semnat recent de Președintele României, Traian Băsescu. Astfel, plutonierul Mihalcea Florin și sergentul major Simoiu Georgel fac parte din grupul de 57 de ofițeri și subofițeri medaliați pentru merite deosebite în cadrul misiunii desfășurate sub egida Uniunii Europene, începînd cu luna decembrie 2008.
În semn de recunoștință și apreciere pentru profesionalismul dovedit pe timpul executării misiunilor, șapte ofițeri din cadrul Jandarmeriei Române... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 09:32 (14596 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Până mâine, la orele 13,00, toate drumurile județene să fie practicabile!»

Videoconferință cu prefecți și ordine de la premierul Boc

«Pînă mîine, la orele 13,00, toate drumurile județene să fie practicabile!»

Codul galben, din nou și pentru Ialomița
Primarii vor asigura alimentarea populației cu bunuri de strictă necesitate
Dializații județului, ținuți la spital


Codul galben ce va intra în vigoare miercuri, 10 februarie a.c., la orele 15,00, a constituit tema videoconferinței premierului Boc cu prefecții de azi, marți, 9 februarie. Primul ministru Emil Boc a trasat autorităților județene sarcini concrete legate de activitățile ce vor fi desfășurate în zilele următoare.
Potrivit specialiștilor, Codul galben ce intră în vigoare în după-amiaza zilei de miercuri va presupune căderi de precipitații abundente, ploile, lapovița și ninsorile cumulînd în decursul a cîtorva zile cantități de peste 40 de litri pe metrul pătrat.
«Toate drumurile județene să fie deblocate pînă mîine la orele 13,00, astfel încît pînă la orele 15,00, cînd intră în vigoare Codul galben, timp de două ore, toți primarii să aibă răgaz să alimenteze populația cu bunuri de strictă necesitate»... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2010, 18:25 (14828 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Din nou Cod Galben pentru Ialomița

Din nou Cod Galben pentru Ialomița

Potrivit meteorologilor, începînd din după-amiaza zilei de 10 februarie, orele 15,00, și pînă în seara zilei de 11 februarie, orele 20,00, vor fi înregistrate precipitații însemnate cantitativ. Acestea, local, vor depăși 20 l/mp în Oltenia, Muntenia, jumătatea sudică a Moldovei, iar în Munții Banatului, Carpații Meridionali și Orientali 40 l/mp.
Precipitațiile vor fi la început mai ales sub formă de ninsoare, iar în cursul nopții și al zilei de joi se vor transforma în lapoviță și ploaie, îndeosebi la cîmpie și deal. Local se va produce polei.
De asemenea, vîntul se va intensifica treptat în regiunile sud-vestice, sudice și estice, dar mai ales la munte, unde rafalele pot depăși 90-100 km... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2010, 16:56 (10952 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

INFOTRAFIC, UPDATE, ORA 13,00

Polițiștii ialomițeni informează că a fost reluat traficul rutier pe segmentele DN1D Urziceni-Ciorani și pe DN2C Slobozia-limită cu județul Buzău, circulația desfășurîndu-se în condiții normale, de iarnă, pe drumurile naționale care tranzitează județul.
Puțin după orele 13,00 situația drumurilor județene închise circulației se prezenta astfel:

DJ402 Hagiești-Lilieci
DJ101B Maia-Brazii
DJ203B Gîrbovi-Valea Măcrișului
DJ102 H Grindu-Cocora-Reviga
DJ201B Buești-Ivănești
DJ203F Iazu-Scânteia
DJ213A Bucu-Mărculești
... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2010, 13:50 (6550 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

CIRCULAȚIE RELUATĂ PE SEGMENTE DE DRUM

Ialomița, paralizată de zăpadă și viscol: Localități izolate, drumuri blocate, școli închise

CIRCULAȚIE RELUATĂ PE SEGMENTE DE DRUM

UPDATE-INFOTRAFIC, marți, orele 10,00


Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că marți, 9 februarie 2010, orele 10,00, circulația a fost reluată pe tronsonul Slobozia-Urziceni, Slobozia-Amara, București-Urziceni-Buzău, ruta Urziceni-Ciorani (PH) rămînînd închisă.
De asemenea, încă de la primele ore ale dimineții, polițiștii au instituit 4 filtre, la Slobozia, Urziceni, Amara și limita cu județul Buzău, mașinile de tonaj mare fiind orientate în trafic controlat (în coloană de 10-15 autovehicule).
De reținut că, în continuare, drumurile comunale și județene rămîn blocate, autoritățile acționînd pentru deszăpezirea acestora.
Nu se înregistrează autoturisme sau persoane blocate în trafic.

UPDATE... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2010, 10:36 (11216 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, paralizată de zăpadă și viscol: Localități izolate, drumuri blocate, școli închise UPDATE

Bătrînă găsită decedată pe o stradă din Grindu

INFOTRAFIC-UPDATE Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că a fost reluat traficul rutier pe DJ201 Coșereni-Axintele, precum și pe DC37 Balaciu-Crăsani.
Echipaje ale Poliției cu sprijinul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Platonești intervin cu un utilaj pentru deblocarea uni autoturism înzăpezit pe DJ212 Țăndărei-Movila, în apropierea localității Platonești. În autoturism se află 5 persoane, printre care și un copil în vîrstă de 3 ani și 4 luni.
De asemenea, cu sprijinul utilajelor aparținînd Secției de Drumuri Naționale Urziceni, o femeie cu sarcina avansată este transportată de la locuința sa din satul Horia, comuna Axintele către Spitalul... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2010, 19:26 (13783 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
303 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

În contextul «Anului omagial al unității de credință și de neam» și «Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918», Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Normal «Pinocchio ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:15
(7019 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni acționează permanent pentru siguranța cetățenilor

Pentru siguranța cetățenilor, aproape 400 de polițiști au acționat în perioada 19-21 ianuarie a.c., pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:05
(5117 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie au emis o avertizare Cod Galben de ninsori pentru județul Ialomița. Atenționarea meteo intră în vigoare pe data de 22 ianuarie 2018, la ora 05,00, și ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2018, 16:38
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărean arestat pentru infracțiuni comise pe teritoriul Ungariei

Polițiștii de Investigații Criminale au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Ungaria. La data de 18 ianuarie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2018, 17:20
(8294 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Adâncata

Miercuri, 17 ianuarie 2018, în jurul orei 13,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Adâncata s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 18:05
(6552 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 40 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Pentru siguranța cetățenilor, peste 200 de polițiști au acționat pe parcursul zilei de miercuri, 16 ianuarie 2018, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 17:10
(9982 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Accident rutier din cauza condițiilor meteo

Vremea dă bătăi de cap autorităților din Ialomița. În această dimineață, pe șoseaua care leagă orașele Țăndărei și Hârșova, a fost produs un accident rutier, din cauza unui copac smuls de vânt și dărâmat ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 10:30
(4484 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Adâncata și Cocora

Incendii la Adâncata și Cocora

A fost suficientă amplasarea necorespunzătoare a unor materiale combustibile față de o sobă cu acumulare de căldură și casa unui cetățean din comuna Adâncata a fost cuprinsă de flăcări. Acestea s-au extins ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2018, 13:40
(6041 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii decembrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6476 de șomeri, din care 1344 șomeri indemnizați, respectiv 5132 șomeri ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2018, 11:35
(6456 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție «Portret Eminescu»

Peste 90 de portrete ale poetului Mihai Eminescu , realizate de artiști ilustratori din 92 de țări, sunt expuse in holul Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» cu ocazia «Zilei Culturii Naționale». Lucrările ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2018, 12:40
(6244 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 110000 de lei, 24 permise reținute

În ultimele 48 de ore polițiștii ialomițeni au acționat, pe raza județului, pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Au fost organizate 15 acțiuni și s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2018, 20:30
(7238 vizualizări - 0 comentarii)


Încadrări din sursă externă la IPJ Ialomița

S-a dat startul reîncadrărilor de personal și angajărilor din sursă externă, în vederea completării deficitului de personal existent la nivelul Poliției Române. Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2018, 19:05
(7937 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Lucrări de întreținere la rețeaua de energie electrică și de distribuție a gazelor naturale

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2018, 18:10
(9355 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, două victime

Pe raza județului Ialomița s-au produs în cursul zilei de joi, 11 ianuarie 2018, două accidente rutiere, soldate cu rănirea a două persoane. Primul eveniment rutier s-a produs în jurul orei 20,00, când ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2018, 16:10
(4842 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se opresc gazele!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 20:05
(5299 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Depunere de cereri pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 31 ianuarie 2018 inclusiv, se depun Cererile de plată a ajutorului pentru cantitățile de motorină ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 19:50
(6395 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Coșereni

Miercuri, 10 ianuarie 2018, în apropiere de localitatea Coșereni s-a produs un accident de circulație în urma căruia o persoană a fost rănită. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 19:45
(6696 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: 150 locuri de muncă în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin Serviciul de Ocupare EURES oferă 150 locuri de muncă vacante pentru muncă sezonieră, la recoltat și ambalat fructe, în regiunea Lleida-Spania ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 19:05
(5508 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Pentru siguranța cetățenilor, aproape 200 de polițiști au acționat, în perioada 10/11 ianuarie, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 18:20
(4433 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune integrată a polițiștilor ialomițeni

Polițiștii acționează permanent pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice. Pentru siguranța cetățenilor, peste 100 de polițiști au acționat ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2018, 17:15
(4718 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-au reluat plățile pentru subvenții

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începând de luni, 8 ianuarie 2018, s-a reluat plata regulară aferentă Campaniei 2017, fiind autorizați la plată 16148 fermieri, cu suma totală ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2018, 16:10
(6644 vizualizări - 0 comentarii)


A fost devansat calendarul de admitere la școlile de Poliție

În luna ianuarie 2018, se desfășoară concursul de admitere la școlile de Poliție Câmpina și Cluj-Napoca. Calendarul de admitere a fost devansat. Astfel, activitățile încep pe 10 ianuarie a.c. și durează ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2018, 14:20
(7999 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente într-o singură zi!

Vineri, 5 ianuarie 2018, pe raza județului Ialomița s-au produs 4 accidente de circulație, în urma cărora șase persoane au fost rănite ușor. Victimele, cu vârste cuprinse între 20 și 86 de ani, au fost ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2018, 13:45
(5786 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Polițiștii acționează permanent pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice. Pentru siguranța cetățenilor, peste 90 de polițiști au acționat, ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2018, 16:05
(4709 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Analize detaliate pentru depistarea pesticidelor din alimente

În ultimele 3 luni ale anului 2017, laboratorul DSVSA Ialomița a efectuat analize privind determinarea de pesticide din produse de origine nonanimală (fructe și legume cu conținut ridicat de apă, citrice ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2018, 12:20
(8517 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Bilanțul minivacanței de Revelion

În perioada 30 decembrie 2017-2 ianuarie 2018, aproape 250 de polițiști au acționat zilnic, pe raza județului Ialomița, pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. Structurile de Poliție ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2018, 11:10
(6713 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru 24 de ore, după ce a tras cu arma în incinta Restaurantului «Central»

Focuri de armă în incinta Restaurantului «Central» din Slobozia. Un tânăr de 29 de ani a fost rănit cu un cuțit de un tânăr de 30 de ani, membru al unui clan de țigani din Țăndărei. După ce și-a înjunghiat ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2018, 21:18
(9268 vizualizări - 10 comentarii)


Patru subofițeri, repartizați la ISU Ialomița

Patru subofițeri, repartizați la ISU Ialomița

Școala de Subofițeri Pompieri și Protecție Civilă Boldești a încheiat stagiul de pregătire a promoției 2017 și a trimis în țară forțe proaspete de muncă pentru inspectoratele județene pentru situatii de ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 14:05
(5868 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: A intrat cu camionul în gard

Polițiștii Secției Rurale Grivița s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că pe raza comunei Cocora s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Din verificările efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 11:25
(6326 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora accident


Articole pirotehnice, confiscate de polițiștii ialomițeni

Poliția Română desfășoară acțiunea națională «Foc de Artificii», pentru verificarea legalității operațiunilor cu articole pirotehnice desfășurate de persoanele fizice și juridice. Polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 11:10
(4774 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...