Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spijinul pe suprafață, condiționat de respectarea bunelor condiții agricole

APIA avertizează

Spijinul pe suprafață, condiționat de respectarea bunelor condiții agricole

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care au depus cereri de plată pentru schemele de sprijin pe suprafață că este obligatorie respectarea Bunelor Condiții Agricole și de Mediu (Good Agricultural and Environmental Conditions-GAEC).
La nivelul întregii țări, APIA a selectat un eșantion de 11192 de ferme, din care 50% pentru controlul clasic pe teren, diferența fiind verificată prin teledetecție. Procentul se păstrează și în Ialomița, iar controlul va fi în timpul campaniei de iarnă. Procesul de control GAEC are 11 etape. Pînă în acest moment, APIA a verificat respectarea GAEC 1 în 5934 ferme, din care 2268 prin control clasic pe teren și 3666 prin teledetecție... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2009, 14:39 (9241 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Braconajul, în atenția polițiștilor

Braconajul, în atenția polițiștilor

De la începutul lunii octombrie 2009, polițiștii ialomițeni au demarat o amplă acțiune pe fondurile de vînătoare din județ. Acțiunea «Cinegetic 2009» a vizat, în principal, depistarea persoanelor ce încalcă legislația vînătorii. Rezulatele verificărilor au presupus constatarea a 17 infracțiuni, dar și în confiscarea a 4 arme de vînătoare, 100 de elemente de muniție, 2 cîini de rasă ogar precum și a peste 250 kilograme de carne de vînat.
Exemplificînd, ultima ilegalitate descoperită în cadrul acestei acțiuni s-a consumat în cursul nopții de 14 spre 15 decembrie a.c., cînd polițiștii ialomițeni și reprezentanți ai Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din București au depistat, pe fondul... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2009, 14:28 (11495 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cosmin Amza, fiul generalului (r) Tudor Amza, îngropat la Cimitirul Bellu

Cosmin Amza, fiul generalului (r) Tudor Amza, îngropat la Cimitirul Bellu

Cosmin Amza, fiul fostului șef al IPJ Ialomița, general (r) Tudor Amza, a fost îngropat marți, 15 decembrie 2009, la Cimitirul Bellu din Capitală. Alături de familia îndoliată, au fost prezenți zeci de studenți, profesorul Cosmin Amza fiind îndrăgit de cei cărora le preda Informatica la «Nicolae Titulescu». Mai mult, printre cei care au dorit să transmită condoleanțe, s-au numărat mai multe persoane din anturajul generalului Tudor Amza, oameni de afaceri din Ialomița, primari, procurori sau simple cunoștințe.

Moarte misterioasă
După cum am anunțat, lectorul de la «Nicolae Titulescu», Cosmin Amza, a murit vineri, 11 decembrie 2009, după ce a căzut în gol de la o înălțime... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2009, 14:15 (20462 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița sub nămeți

Ialomița sub nămeți

Primul viscol a paralizat șoselele ialomițene. Circulația este blocată pe nu mai puțin de 12 drumuri naționale, județene și comunale din județul nostru. În ciuda eforturilor autorităților, se pare că șoselele vor mai rămîne blocate cel puțin cîteva ore.
Ca în ficare an, primul viscol, cel noaptea trecută, a blocat traficul rutier. Șosele înzăpezite, mașini neechipate și, cel mai grav, autorități luate din nou prin surprindere. Ialomița este județul unde situația pare a fi cea mai gravă din țară, șoferii stînd peste 10 ore în aglomerația din trafic, pe nu mai puțin de 10 kilometri. Potrivit autorităților, șoseaua ce leagă municipiul Urziceni de Buzău a fost blocată după ce 3 mașini de mare tonaj... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2009, 08:48 (9431 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Firmele ialomițene, în derivă

Peste 300 de radieri și 870 suspendări de activitate pînă în luna noiembrie 2009

Firmele ialomițene, în derivă

Radieri, suspendări, dizolvări... Astfel se caracterizează, actual, mediul de afaceri ialomițean. Ultimele date făcute publice de reprezentanții Registrului Comerțului arată dezastrul în rîndurile societăților comerciale din județul nostru. Peste toate acestea, se adaugă firmele intrate în faliment sau insolvență judiciară...
Criza economică este una dintre principalele cauze ale creșterii, parcă de necontrolat, a numărului de societăți comerciale ce își dau «sfîrșitul». Statisticile finelor lunii noiembrie 2009 demonstrează că Ialomița se află pe primele locuri în topul județelor unde agenții economici și-au suspendat, voluntar, activitatea comercială. Astfel, dacă în perioada 1 ianuarie-... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2009, 16:36 (10661 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Licența de exploatare a apei din sursa subterană, la un pas de SUSPENDARE

Urban, ți se pregătește ceva!

Licența de exploatare a apei din sursa subterană, la un pas de SUSPENDARE

SC Urban, firma care exploatează de facto sursa de apă subterană a orașului Slobozia și localităților limitrofe, ar putea pierde dreptul de exploatare a acesteia. Informația a fost furnizată astăzi în cadrul unei conferințe de presă de Mădălin Teculescu, prefectul județului Ialomița. «Această problemă a fost ridicată în cadrul Comitetului pentru Situații de Urgență care s-a întrunit în cursul acestei săptămîni, iar reprezentanții autorității pentru protecția mediului au explicat că este posibil acest aspect dacă SC Urban nu se conformează» a susținut prefectul. Potrivit legislației în vigoare, SC Urban este obligată pînă la sfîrșitul anului în curs să asigure o zonă de maximă securitate în jurul... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2009, 17:34 (8500 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Putem avea card electronic de sănătate!

Un doctor de familie aduce medicina europeană la Slobozia

Putem avea card electronic de sănătate!

În vreme ce sistemul de Sănătate din România aproape că își dă ultima suflare, bîntuit de scandaluri medicale și cazuri răsunătoare de malpraxis, un medic de familie din Ialomița intenționează să implementeze pe plan local un sistem online de consemnare detaliată și monitorizare a traseului medical al unui pacient. Noua metodă se numește card electronic de sănătate și, la acest moment, Paula Tecuceanu, medicul de familie despre care facem vorbire, se află în stadiul de intenție și discuții cu firma ce urmează să implementeze sistemul. Cardul poate fi considerat o fișă electronică a pacientului. ICMed este primul sistem informatic online din România destinat furnizorilor de servicii medicale. ... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2009, 16:12 (10024 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ne-am trezit

Ne-am trezit

Cît au contat absențele lui Galamaz și Maftei! Nevoit să schimbe din mers așezarea tactică, Dan Petrescu a neglijat faza defensivă, acolo unde soluțiile s-au dovedit insuficiente și ineficiente. Apărarea Unirii a fost franjuri în primele minute ale jocului iar speranțele de calificare ale ialomițenilor au fost făcute praf și pulbere în numai 11 minute la capătul cărora tabela arăta un neverosimil 3-0 pentru nemți. Cel care a deschis balul a fost culmea, Ciprian Marica, proverbial la Stuttgart pentru impotența în fața porții ca pe vremuri slovenul Rudonja (vă amintiți, desigur, barajul cu România).
Handicapul din primul sfert de ora i-a năucit de cap pe băieții noștri care au arătat, în prima... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2009, 09:15 (6417 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Zeci de mașini confiscate zac în «custodia» IPJ Ialomița

Show-room de mașini în curtea Poliției

Zeci de mașini confiscate zac în «custodia» IPJ Ialomița

Mașinile furate din străinătate au transformat curtea interioară a Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița într-un adevărat parc auto. Autoturisme străine, unele chiar de lux, zac sigilate în «ograda» Poliției. La fel și la Urziceni, unde alte mașini luxoase sînt parcate în incinta instituției. Procedura de identificare a proprietarilor este greoaie și anevoioasă, asta în cazul în care între așa-zisul hoț și adevăratul proprietar nu este o înțelegere de mai mare frumusețea, miza fiind încasarea asigurării auto, deloc de neglijat în străinătate... Regimul juridic al mașinilor nu este de «confiscate», ci doar de «indisponibilizate» sau «ridicate în vederea indisponibilizării».

Spania și Italia, cele mai «prădate» țări... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2009, 15:43 (7607 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

5 miliarde, necesare Spitalelor din Ialomița

5 miliarde, necesare Spitalelor din Ialomița

După scandaluri și acuzații publice legate de subfinanțarea sistemului sanitar din Ialomița, autoritățile medicale trag linie și comunică: mai sînt necesare 5 miliarde pentru finalizarea anului în condiții bune. În mare, banii vor fi folosiți pentru acoperirea unor cheltuieli rezultate urmare a unor reglări efectuate în cele mai mari unități sanitare din județ. Evident, cea mai constitentă sumă, în cazul în care banii vor fi obținuți, va merge către Spitalul Județean de Urgență Slobozia, 3 miliarde urmînd să «salveze» unitatea medicală din colapsul financiar. Una dintre cele mai acute probleme a sistemului sanitar în anul 2009 a fost subfinanțarea. Managerii spitalelor, oricare au fost aceștia... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2009, 15:32 (7337 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Evaziune de peste 1 milion de euro din comerțul cu cereale

Evaziune de peste 1 milion de euro din comerțul cu cereale

Întotdeauna v-ați întrebat cum este posibil ca în România să se fure miliarde fără ca nimeni să bage de seamă. Ei bine, vă mai răspundem o dată oferindu-vă o posibilă rețetă descoperită la un control de rutină de comisarii Gărzii Financiare Ialomița. Nu vă lăsați însă înșelați de simplitatea rețetei. Aceasta e doar partea văzută a afacerii!

Cînd 39 de facturi umblă «hai-hui» prin cereale
Un control rutier de rutină al Gărzii Financiare Ialomița, desfășurat la filele lunii octombrie 2009, a permis identificarea unui transportator de cereale care comercializa imense cantități de grîne. Sediul social declarat al societății era în Bolintin Vale, județul Giurgiu. Extinderea... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2009, 17:37 (14861 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

REZULTATE în Ialomița, pe localități

Turul II al alegerilor prezidențiale, 6 decembrie 2009

REZULTATE în Ialomița, pe localități

Județul Ialomița-prezență la vot-54,84%
Mircea Geoană (PSD)-55,85%
Traian Băsescu (PD-L)-44,14%

Municipiul Slobozia (primar PSD)-prezență la vot-53,52%
Mircea Geoană (PSD)-54,32%
Traian Băsescu (PD-L)-45,67%

Municipiul Fetești (primar PNL)-prezență la vot-50,04%
Mircea Geoană (PSD)-54,66%
Traian Băsescu (PD-L)-45,33%

Municipiul Urziceni (primar PNL)-prezență la vot-52,08%
Mircea Geoană (PSD)-53,71%
Traian Băsescu (PD-L)-46,28%

Oraș Amara (primar PSD)-prezență la vot-52,00%
Mircea Geoană... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2009, 13:32 (7504 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Turul II al alegerilor prezidențiale, PREVIZIBIL Turul II al alegerilor prezidențiale, PREVIZIBIL

Ialomița l-a votat pe Geoană, dar l-a cîștigat pe Băsescu

Turul II al alegerilor prezidențiale, PREVIZIBIL

La fel ca și în primul tur (40,08%), și la cel de-al doilea PSD și-a adjudecat detașat județul Ialomița cu un procent de 55,80%. PD-L se află în urmă la aproape 10 puncte diferență, cu un procent de 44,20%. În ciuda susținerii acordate de filiala PNL, diferența a fost prea mică pentru a schimba semnificativ rezultatul votului. Dincolo de procente însă, dacă luăm în calcul strict numărul de voturi, se poate constata că fiecare dintre cele două formațiuni au obținut un număr aproape egal, puțin peste 24000 de voturi. De altfel, declarațiile președinților celor două filiale făcute imediat după anunțarea rezultatelor exit-poll-urilor confirmă lipsa de surprize a bătăliei electorale în Ialomița. «... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2009, 10:57 (8294 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dializa, de 4 ori mai scumpă cu apa lui Ionașcu

Sursa subterană de apă face găuri și în bugetul Spitalului Județean Slobozia

Dializa, de 4 ori mai scumpă cu apa lui Ionașcu

După ce a găurit metodic țevile de oțel ale rețelei îmbogățind orașul cu o nouă colecție de gropi, apa din sursa subterană face o nouă victimă: Secția de dializă a Spitalului Județean. Iar acesta e doar începutul...

Cheltuieli de 4 ori mai mari
Într-un banc uitat, de pe vremea comunismului, Bulă era întrebat unde se poate bea cea mai bună bere. «Dacă n-ai bani și relații, o bei la București... Dacă ai, cea mai bună bere o bei la Viena» explica Bulă la vremea respectivă. După 20 de ani, la Slobozia, bancul rămîne unul de actualitate. Iar la Secția de dializă a Spitalului Județean Ialomița, are conotații tragice. Pentru că, deși nu e vorba de bere ci doar de banala apă... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2009, 08:25 (11150 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

15 miliarde de lei pentru elevii Liceului de Artă

15 miliarde de lei pentru elevii Liceului de Artă

Începînd de joi, 3 decembrie a.c., elevii Liceului de Artă din Slobozia beneficiază de un atelier multifuncțional, modern și dotat la cele mai exigente standarde în domeniu. Investiția demarată în urmă cu mai bine de un an constă în două corpuri de clădire legate de un coridor de legătură și o mansardă pentru depozitarea lucrărilor elevilor, destinate studiului practic al elevilor. Valoarea investiției, estimată inițial la 10 miliarde lei, s-a ridicat, la final, la 15 miliarde, din cauza unor lucrări suplimentare efectuate pe parcurs. Prezent la recepție, Gabi Ionașcu a declarat că «aceasta este cea mai nouă investiție finalizată a municipalității. După cum știți, în următoarea perioadă vom inaugura... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2009, 17:13 (7621 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Dacie făcută zob la intrare în Slobozia

Trei răniți într-un accident rutier

SLIDESHOW

Un accident grav s-a petrecut în urmă cu o oră la ieșire din municipiul Slobozia către Urziceni. În timp ce conducea mașina, o Dacie 1300, șoferul s-a lovit brutal de un copac de pe marginea șoselei. În autovehicul se aflau, alături de șofer, alte trei persoane, dintre care doi copii. Șoferul, polițist în comuna Ciulnița, a fost rănit grav, medicii fiind rezervați cu privire la șansele lui de supraviețuire, iar cei doi copii au fost transportanți de urgență la Spital, cu răni ușoare. La fața locului, pe carosabil nu au fost găsite urme de frînare, impactul mașinii cu pomul fiind extrem de violent. Potrivit unor surse, polițistul ar fi fost operat în urmă cu două luni, din cauza unei tumori, acestuia fiindu-i interzis să mai șofeze.... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2009, 16:34 (8707 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ciupercă dezvoltă județul prin licitație deschisă

Aventura continuă!

Ciupercă dezvoltă județul prin licitație deschisă

După ce a cheltuit 100 de miliarde pentru un drum de 12 kilometri pe care nu mai trec nici măcar căruțele, după ce a ratat «de la 11 metri» un proiect de 70 de milioane de euro care ar fi trebuit să branșeze toate cătunele din județ la apă curentă și, în sfîrșit, după ce a impus consilierilor județeni aprobarea construirii primului parc fotovoltaic din România, administrația Ciupercă revine în atenția opiniei publice cu un nou concept: strategia de dezvoltare a județului prin licitație deschisă. Și, ca nu cumva să credeți că, o dată înlocuit, președintele Ciupercă va înceta să ne uimească cu viziunea lui, strategia e planificată să se deruleze pe o perioadă de 11 ani.

Pauză pentru precizări necesare... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2009, 13:06 (5573 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Viața unui copil «costă» 40000 euro

Viața unui copil «costă» 40000 euro

«Mă numesc Nicoleta, am 2 ani și 8 luni și sufăr de neuroblastom stadiul IV, metastaze medulare și pulmonare. Cancer... Știu cum se fac transfuziile de sînge, cum se face chimioterapia și știu cum arată toate spitalele din București. Dar, dacă voi nu o ajutați pe mami să găsească cei 40000 euro pentru operația mea din Germania, nu voi ști niciodată cum va arăta primăvara viitoare!»... Acestea ar putea fi vorbele nevinovate ale unei fetițe din Slobozia. De curînd, părinții au primit vestea tragică. Nicoleta, micuța de 2 ani și 8 luni, a fost diagnosticată cu neuroblastom, o formă rară de cancer la adulți, dar frecventă și la copii...

6 luni de viață, verdict final al medicilor... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2009, 09:05 (10309 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

1 Decembrie la Slobozia

Autoritățile ialomițene au serbat
Ziua Națională în numele poporului

Între două campanii electorale la orașe și sate, oficialii județeni și cei locali au găsit timp să mai strîngă niște voturi în fața statuii lui Mihai Viteazul din Slobozia, de 1 Decembrie 2009, la orele 11,00 trecute fix. Cu PSD-ul lui Ciupercă în stînga, PNL-ul lui Gheorghe Petre pe dreapta și cîțiva pedeliști rătăciți la cîteva procente în spate, Mihai Viteazul a privit milos timp de 2 ore alături de aproximativ 1000 de slobozeni cum se dau în spectacol autoritățile. Și spectacol a fost din plin căci, la capitolul bîlci, politică, fotbal și femei, toată autoritatea se pricepe.
Sărim peste binecunoscutele momente festive (înaintările în grad, depunerile de coroane, slujba religioasă și poezele... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 18:21 (11410 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

De Ziua României

Sediu administrativ nou pentru Consiliul Județean Ialomița

SLIDESHOW

După doi ani de așteptare și aproape 30 miliarde de lei cheltuiți pentru reabilitarea seismică, Palatul Administrativ din Slobozia a redevenit funcțional. Preluarea acestui sediu s-a făcut în seara de 30 noiembrie 2009 și s-a desfășurat în cadrul unei recepții festive la care au fost invitați foști și actuali reprezentanți ai administrației locale și județene, președinți de partide, oameni de afaceri și reprezentanți ai Bisericii Ortodoxe Române. «Întrunirea noastră este nu numai un omagiu adus memoriei celor peste 100000 de participanți la marea Adunare Națională de la Alba Iulia, dar și o legătură sufletească peste timp prin care dovedim că știm să împlinim, ca pe o sfîntă datorie, acea prevedere... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2009, 23:19 (13972 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
263 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

În Ialomița se circulă în condiții de iarnă

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că pe majoritatea arterelor de pe raza județului Ialomița se circulă în condiții de iarnă. Nu există tronsoane de drum închise circulației, traficul ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2009, 14:46
(12155 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din mașini, prinși în flagrant

Hoți din mașini, prinși în flagrant

Polițiștii au identificat un grup format din patru suspecți, acuzați că au acționat pe raza municipiului Slobozia și orașului Țăndărei, săvîrșind zece furturi din autoturisme. În cursul zilei de miercuri ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2009, 14:44
(11956 vizualizări - 0 comentarii)


Viscolul-41 de localități fără energie electrică, Slobozia fără apă

Potrivit subprefectului Gigi Petre, «viscolul a afectat rețelele electrice din întreg județul Ialomița, parțial sau integral 41 de localități rămînînd fără energie electrică». «Noaptea trecută a fost un ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 16:28
(11312 vizualizări - 0 comentarii)


Camioanele de peste 7,5 tone, interzise în trafic de prefectul Teculescu

Camioanele de peste 7,5 tone, interzise în trafic de prefectul Teculescu

Din cauza blocajelor din trafic, prefectul Mădălin Teculescu a emis astăzi, la orele 10,45, o dispoziție prin care interzice circulația autovehiculelor cu o greutate mai mare de 7,5 tone pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 14:47
(11496 vizualizări - 0 comentarii)


Permanență 24 din 24 la sediul DSV

Printr-un comunicat de presă, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, în perioada 19 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, în scopul prevenirii apariției unor evenimente ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 14:37
(12822 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționare pentru șoferi

Atenționare pentru șoferi

Polițiștii ialomițeni avertizează conducătorii autovehiculelor de mare tonaj că la intrare în localitățile Slobozia și Urziceni au fost instituite filtre ce restricționează accesul mașinilor neechipate ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 16:55
(10083 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrân omorât pe loc

Bătrîn omorît pe loc

În localitatea Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unui pieton. Astfel, luni, 14 decembrie a.c., în jurul orelor 18,00, pe DN 2, un pieton, în timp ce se angajase în traversarea ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 14:37
(12219 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi în trafic de peste 500 de milioane

Serviciul Rutier Ialomița a monitorizat, în perioada 7-13 decembrie 2009, traficul rutier pe toate arterele importante ale județului. Astfel, polițiștii au aplicat 207 sancțiuni contravenționale, 109 dintre ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 14:28
(11801 vizualizări - 0 comentarii)


Birou pentru eliberarea de caziere judiciare, la Urziceni

De marți, 15 decembrie a.c., și municipiul Urziceni are un Birou pentru eliberarea de certificate de cazier judiciar. Așadar, de la orele 14,00, la sediul Poliției Municipiului Urziceni, a fost inaugurat ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 14:18
(15369 vizualizări - 0 comentarii)


Selecție pentru studenții care doresc să lucreze în Germania

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 13:40
(10991 vizualizări - 0 comentarii)


«Sărbătoarea colindului», la Slobozia

«Sărbătoarea colindului», la Slobozia

Vineri, 18 decembrie, autoritățile locale dau startul sărbătorilor de iarnă. Anul acesta, Consiliul Județean Ialomița, Centrul Județean pentru Promovarea Culturii Tradiționale, Consiliul Local Slobozia ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 13:38
(10293 vizualizări - 0 comentarii)


Polei și zăpadă

Polei și zăpadă

În Ialomița se acționează deja cu 16 utilaje dotate cu lamă și răspînditori material antiderapant și 6 unimoguri, fiind permanent ținută legătura cu reprezentanții Secției de Drumuri Naționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 13:36
(12126 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Sanitară-Veterinară atenționează

Direcția Sanitară-Veterinară atenționează

Printr-un comunicat de presă, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează populația, în scopul prevenirii de îmbolnăvire cu Trichinella spiralis (Trichineloză). Astfel ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 13:22
(14583 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă în Anglia

Locuri de muncă în Anglia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin Direcția EURES, va organiza anul următor, o bursă a locurilor de muncă sezoniere în sectorul agricol din Marea Britanie. Marea Britanie are nevoie ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 16:47
(14719 vizualizări - 1 comentariu)


Cod GALBEN, din 15 decembrie

Cod GALBEN, din 15 decembrie

În intervalul 15-17 decembrie 2009, județul Ialomița intră în Cod GALBEN, de ninsoare abundentă. Potrivit ANM, «începînd de marți, 15 decembrie, orele 12,00, va ninge în toate regiunile ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 15:35
(11799 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

La volan fără permis

În după amiaza zilei de vineri, 11 decembrie a.c., în jurul orei 16,30, polițiștii au depistat pe DN21, în afara municipiului Slobozia, un bărbat în vîrstă de 31 ani, în timp ce conducea un autoturism, ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 15:22
(13425 vizualizări - 0 comentarii)


Suspect de furt, identificat

Sîmbătă, 12 decembrie 2009, în jurul orelor 14,00, polițiștii din Armășești au fost sesizați de un prahovean ce deține o casă de vacanță pe raza comunei că, în zilele trecute, persoane necunoscute i-ar ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 15:19
(12352 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere

Accidente rutiere

O persoană și-a pierdut viața și alte șase au suferit vătămări corporale în acest week-end după ce au fost implicate în evenimente rutiere produse pe drumurile publice din Ialomița. • Astfel, primul eveniment ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 15:17
(11874 vizualizări - 0 comentarii)


Fiul generalului Amza-sinucidere, accident sau crimă?

Fiul generalului Amza-sinucidere, accident sau crimă?

Sinucidere, accident sau crimă? Vineri, 11 decembrie, după-amiaza, unul dintre profesorii Universității particulare Nicolae Titulescu din Bucuresti s-a zdrobit de asfalt, dupa ce a căzut de la 10 metri ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2009, 08:32
(52668 vizualizări - 16 comentarii)


Au profitat de neatenția vînzătoarei și au furat banii

Polițiștii au fost sesizați marți, 8 decembrie 2009, prin 112, cu privire la faptul că persoane necunoscute au sustras o sumă de bani dintr-un magazin alimentar. Cercetările demarate au indicat că, în urmă ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 16:51
(10897 vizualizări - 0 comentarii)


«Contestația PSD, doar un joc de imagine»

«Contestarea rezultatului alegerilor din 6 decembrie nu este decît un joc de imagine al PSD, care vrea doar să-și explice eșecul electoral prin faptul că au fost furați la urne» se arată într-un comunicat ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 16:37
(11370 vizualizări - 0 comentarii)


Marea Debarasare, reluată

Marea Debarasare, reluată

Sîmbătă, 5 decembrie 2009, s-a reluat campania națională Marea Debarasare. Campania continuă să transmită populației mesajul inițial, creîndu-se astfel obișnuința de a se debarasa de deșeurile electrice ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 16:21
(12530 vizualizări - 0 comentarii)


APIA eliberează adeverințe

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a eliberat peste 30000 de adeverințe pentru beneficiarii formelor de sprijin gestionate deAPIA și care intenționează să acceseze credite de la băncile ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 15:56
(13789 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 18:24
(16865 vizualizări - 0 comentarii)


Bancnote false

Bancnote false

La sfîrșitul lunii noiembrie 2009, la mai multe magazine de pe raza municipiului Urziceni, precum și la cele din Armășești și Bărbulești, s-au pus în circulație bancnote de 100 lei contrafăcute. Asupra ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 14:09
(13604 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu cu pompieri la Kaufland

Exercițiu cu pompieri la Kaufland

Miercuri, 9 decembrie, orele 10,00, pompierii ialomițeni desfășoară un exercițiu la complexul comercial Kaufland. Exercițiul are drept scop modul de acțiune a sistemului de management și gestionare a situațiilor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 14:08
(12217 vizualizări - 0 comentarii)


Dezbatere pentru protecția mediului la Pitești

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții Agenției Regionale pentru Protecția Mediului Pitești anunță participarea la o dezbatere publică organizată, joi, 10 decembrie a.c., la Universitatea Constantin ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 14:06
(14269 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton beat, victimă a unui accident rutier

În ziua alegerilor, duminică, 6 decembrie, în jurul orelor 18,45, prin 112 Poliția a fost sesizată asupra producerii unui accident rutier pe raza comunei Borănești. Astfel, în timp ce un tînăr, de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:52
(11478 vizualizări - 0 comentarii)


A intrat în stîlp

Neadaptarea vitezei la condițiile de drum este cauza unui accident rutier produs sîmbătă, 5 decembrie a.c., în jurul orelor 6,00, în comuna Brazii, eveniment în urma căruia a rezultat vătămarea corporală ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:44
(11474 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși la furat de sârmă din gard

Prinși la furat de sîrmă din gard

Sîmbătă, 5 decembrie a.c., în jurul orelor 18,00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 de către un localnic despre faptul că a surprins doi bărbați în timp ce sustrăgeau plasa de la gardul din spatele ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:40
(12645 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...