Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Afaceri de succes pe bani europeni

Deputatul Neacșu încearcă să se facă util și promite

Afaceri de succes pe bani europeni

Joi, 22 aprilie, în Sala Ateneu a Centrului Cultural «Ionel Perlea» deputatul Marian Neacșu a fost gazda unui simpozion pe teme europene. Concret, parlamentarul ialomițean a organizat o întîlnire de lucru pentru oamenii de afaceri locali interesați de «Finanțarea activităților curente a investițiilor și cofinanțarea proiectelor cu finanțare europeană pe întreprinderi». La simpozion au participat peste 70 de oameni de afaceri și reprezentanți ai băncilor locale interesați de dezvoltarea acestui tip de proiecte. «Am reușit împreună să ajungem pînă aici și cred că, într-un fel sau altul, fiecare dintre agenții economici au întîmpinat perioade de dificultăți. Cea mai importantă dificultate este cea a asigurării surselor de finanțare. Asta a fost principala rațiune pentru care am organizat acest seminar și sînt convins că acum și aici vom realiza primele contacte care să permită o dezvoltare a economiei ialomițene și, de ce nu, a economiei românești»... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2010, 12:30 (24996 vizualizări - 9 comentarii)

POLITICĂ

Otilia Dumitru, din nou adjunct al Inspectoratului Școlar

PSD reloaded

Otilia Dumitru, din nou adjunct al Inspectoratului Școlar

Începînd de luni, 12 aprilie a.c., Otilia Dumitru a revenit la conducerea Inspectoratului Școlar. De meserie profesor, Otilia Dumitru a fost inspector adjunct a instituției în perioada de guvernare a PSD-PDL, fiind demisă printr-un ordin ministerial imediat după ce formațiunea politică s-a retras de la guvernare. Imediat după demitere, Otilia Dumitru a constestat documentul la Curtea de Apel București, iar în data de 23 martie 2010 instanța s-a pronunțat în favoarea profesorului. Astfel, începînd cu data de 6 aprilie a.c., oficial, Otilia Dumitru a fost repusă în funcția de inspector școlar adjunct. Numirea domniei sale s-a produs astăzi, 12 aprilie.
Activitatea Otiliei Dumitru la Inspectoratul... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2010, 15:45 (32345 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Președintele PSD Ialomița Silvian Ciupercă, membru al Biroului Permanent Național PSD

Cinste lui, cinste lui, cinste Președintelui

Președintele PSD Ialomița Silvian Ciupercă, membru al Biroului Permanent Național PSD

«În cadrul reuniunii care a avut loc la Bușteni în perioada 27-28 martie 2010, președinții de consilii județene membri ai Partidului Social Democrat, au decis în unanimitate ca reprezentant al lor în cadrul Biroului Permanent Național al partidului să fie Silvian Ciupercă, Președintele Consiliului Județean Ialomița și al Organizației Județene a PSD.
Această desemnare reprezintă o recunoaștere a prestigiului dobîndit de către Președintele Silvian Ciupercă de-a lungul timpului în cadrul partidului și a performanțelor deosebite pe care Organizația Județeană PSD Ialomița le-a înregistrat în ultimii ani, cînd a reușit de fiecare dată să cîștige alegerile și să se situeze între primele zece organizații... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2010, 10:12 (28176 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Mult zgomot pentru nimic în satul lui Boc cel mic!»

Ciupercă neagă viabilitatea programului «Renașterea satului românesc»

«Mult zgomot pentru nimic în satul lui Boc cel mic!»

Președintele Partidului Social Democrat, Silvian Ciupercă, îmbină utilul cu plăcutul. Desigur, asta nu-i o noutate, ci mai degrabă ultima dintre ele. În situația de față tindem să credem că utilul înseamnă politica, iar plăcutul atribuțiile ce-i revin în calitate de președinte al Consiliului Județean Ialomița. În atare condiții, în cadrul unei conferințe de presă, unde, cu aplauze și mulțumiri, a fost înălțat la rang de vardist, pentru o zi, primarul de la Traian, întrucît i-a făcut pe plac lui Ponta și a adăugat în palmaresul PSD încă un trofeu în semn de victorie a alegerilor parțiale din localitatea sa, Ciupercă a coborît din turnul de fildeș al Consiliului Județean și a reușit, pentru cîteva... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 08:49 (32041 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Prima mare vizită electorală a micului Titulescu în Ialomița

Ponta la Traian

Prima mare vizită electorală a micului Titulescu în Ialomița

Joi, 18 martie, la orele 15,00, Traian a trăit un moment istoric. Marele Ponta, zis și micul Titulescu a participat la ultima acțiune electorală a PSD. Traian l-a primit cu brațele deschise și l-a ovaționat îndelung. Nu înțelegeți nimic? Nu e vorba de Traian Băsescu ci de comuna Traian din Ialomița, locație unde duminică, 21 martie 2010, se vor desfășura alegeri parțiale pentru desemnarea unui nou consiliu local. Așa cum era de așteptat însă, Victor Ponta nu l-a uitat pe Traian. Traian Băsescu. În prima sa declarație publică către popor acesta a declarat: «am venit la Traian ca să vă spun că, în doi-trei ani, Traian nu va mai fi. Este vorba de Traian Băsescu, nu de comuna dumneavostră care este o localitate de oameni harnici și muncitori. De aceea, vă invit să mergeți duminică la vot și sînt convins că a doua zi Fănel, primarul dvs, o să facă cinste»... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2010, 17:07 (26033 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ioan Martin, noul președinte interimar al PNL Ialomița

EXCLUSIV Liberalii și-au schimbat liderul

Ioan Martin, noul președinte interimar al PNL Ialomița

Ioan Martin este noul președinte interimar al PNL Ialomița. Numirea sa a fost anunțată luni, 15 martie a.c., de Biroul Politic al PNL. Aceasta a propus în cadrul unei ședinte restrînse a conducerii PNL, desfășurată la București, comasarea unor filiale locale apreciate ca fiind neperformante și reorganizarea altora prin schimbarea conducerii acestora. În Ialomița lupta s-a dat între Cristina Pocora, parlamentar PNL în circumscripția electorală Fetești-Țăndărei și Ioan Martin, vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița.
La prima sa declarație publică în noua calitate, Ioan Martin a declarat în exclusivitate pentru Independent că își propune să schimbe atît imaginea, cît și modul de abordare... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 20:06 (25611 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Primarul de la Amara, contracandidatul lui Geoană la șefia PSD

Victor Moraru, surpriza alegerilor

Primarul de la Amara, contracandidatul lui Geoană la șefia PSD

Potrivit secretarului general al PSD, Liviu Dragnea, «azi (n. red.: joi, 18 februarie 2010) s-a înscris în competiția pentru președinția PSD și Victor Moraru, primarul de la Amara». Anunțul a fost făcut puțin după orele 12,00 de secretarul general al PSD, Dragnea completînd lista celorlalți candidați la șefia PSD cu numele primarului Victor Moraru. Contactat telefonic, primarul Victor Moraru a refuzat să comenteze informația. După cum am scris deja, în cadrul Conferinței Extraordinare a organizației PSD Ialomița, cea prin care a fost ales și președintele filialei, primarul Amarei a avut un discurs dur la adresa profesorului Silvian Ciupercă, inițiatorul introducerii pe ordinea... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2010, 16:07 (21195 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

«Am înfrânt... PSD Ialomița!»

Modelul Geoană, replicat la nivel de județ

«Am înfrînt... PSD Ialomița!»

La cererea cititorilor on-line revenim cu noi și noi amănunte de la conferința extraordinară a PSD din 17 februarie! Prin urmare...

«Funcția de președinte se cîștigă în picioare, nu din genunchi!»
Aceasta a fost unica declarație incendiară a conferinței extraordinare a PSD Ialomița. Ea aparține primarului Victor Moraru și a încheiat discursul în care acesta pleda pentru amînarea alegerilor pentru funcția de președinte al filialei, alegeri organizate, vă reamintim, în 48 de ore pentru uzul și abuzul unicului candidat de pe listă, Silvian Ciupercă. «Dați o șansă de a candida fiecărui om din această sală. Funcția de președinte se cîștigă în picioare, nu din genunchi domnule Ciupercă!» a... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2010, 09:52 (10166 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Ciupercă s-a legat de scaun cu voturile Biroului Executiv

PSD este eu și cu mine, fără germenii discordiei

Ciupercă s-a legat de scaun cu voturile Biroului Executiv

Conferința extraordinară a PSD Ialomița a consfințit supremația politică a lui Silvian Ciupercă în cadrul PSD Ialomița. Deși a fost considerată «imorală» de majoritatea delegaților prezenți, realegerea sa în funcție a fost mai degrabă o formalitate. În spatele ușilor închise ale Biroului Executiv PSD însă...

Animal politic Silvian Ciupercă
Deși gradul de notorietate al președintelui Ciupercă rămîne în continuare scăzut, mulți dintre ialomițeni și-l amintesc pe «domn profesor» încă de pe vremea cînd era lefegiu la catedra de matematică a unui obscur liceu din Țăndărei. O figură ștearsă, care nu lăsa să se întrevadă nici cariera administrativă, nici gafele de pe vremea... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2010, 19:22 (19208 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Comunicat de presă al PDL Ialomița despre efectul plantelor etnobotanice asupra organizației PSD Slobozia

«PSD profită, de 20 de ani, de naivitatea cetățenilor din Slobozia»

«Reacția organizației PSD Slobozia, legată de problemele apărute în furnizarea apei din sursa subterană a municipiului, depășește cu mult cadrul unui dialog civilizat care trebuie purtat între liderii locali ai diferitelor partide politice» se arată încă din deschiderea unui comunicat de presă al PDL Ialomița, remis redacției noastre. În continuare, același comunicat mai precizează că problema apei la Slobozia este una reală care, contrar dorinței primarului Ionașcu sau a consilierilor locali PSD, «nu mai poate fi măturată sub preșul Primăriei Slobozia». «De data aceasta, cetățenii municipiului au constatat singuri că, indiferent de asigurările date de autorități, apa nu poate fi consumată!» concluzionează... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2010, 09:21 (11605 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Cazacu și Teculescu sunt niște mizerabili profitori»

PSD Slobozia a identificat inamicii publici în criza apei

«Cazacu și Teculescu sînt niște mizerabili profitori»

Vineri, 12 februarie 2010, la orele prînzului, organizația PSD Slobozia a organizat o conferință de presă care a avut drept subiect «Criza apei». Susținută de aleșii PSD din cadrul Consiliului Local Slobozia, conducerea organizației a lansat o serie de acuzații grave la adresa președintelui PD-L Cazacu Marinică și a prefectului Mădălin Teculescu, considerați drept principalii vinovați pentru situația în care se găsesc locuitorii orașului Slobozia. Declarațiile au fost asumate de viceprimarul Alexandru Stoica, în calitate de președinte al filialei. «Domnii Cazacu și Teculescu au creat o falsă problemă. S-au prevalat de pozițiile de forță pe care le dețin pentru ca prin instrumentele umane pe care le-au numit în fruntea unor instituții, care ar fi trebuit să fie cu adevărat în slujba noastră a tuturor, să poată vinde partea benefică din activitatea de producere, distribuire și canalizare a apă din municipiu urmînd ca noi toți să rămînem cu datoriile»... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2010, 18:33 (19565 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul și cele 71 de amendamente

Apa lui Ionașcu, în atenția parlamentarului Neacșu

Faptul că Marian Neacșu se declară preocupat de soarta slobozenilor și nu numai, nu surprinde pe nimeni. Căci, firesc, parlamentarul din Colegiul 2, se implică într-atît în rezolvarea problemelor concetățenilor domniei sale încît recunoaște că apa lui Ionașcu (ne) creează tuturor un disconfort. Adică, noi vrem să spunem că onor deputatul Neacșu a trecut peste latura afectivă a problemei, în sensul că este de notorietate sprijinul acordat la alegeri primarului Ionașcu și coloratura politică identică a celor doi, și apucă problema cu ambele mîini încercînd o rezolvare. Chiar dacă-i mai mult de ochii lumii, amendamentul privitor la finanțarea Programului de reabilitare a rețelei de alimentare cu... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2010, 19:37 (10565 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Învingătorii Învinsului, Învinșii Învingătorului

Învingătorii Învinsului, Învinșii Învingătorului

Învingătorii Învinsului
Sediul PSD de la Slobozia e pe Eminescu, la ieșire din oraș. Și e prost luminat. Dacă nu-l știi, nici nu-l bagi de seamă, pentru că primarul Ionașcu nu și-a dezmințit renumele. De zgîrcit ce e, nici în noaptea cea mare n-a aprins luminile. Dar staff-ului PSD nici că-i pasă. La 20,45 deja sărbătorește. Chivas Regal la păhăruțe de plastic. Pe chipurile obosite de-atîta cărat la vot, se așterne relaxarea. Deja știu! Geoană a cîștigat exit-poll-urile acum o oră. 52 la 48, cum o să scrie acuma pe ecranul teveului. Știe președintele Ciupercă, care explică didactic că victoria lui Geoană este victoria tuturor celor care pun preț pe mai binele public. Primarul... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2009, 17:33 (11107 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Pesediștii au împărțit umbrele și s-au rugat privind la cer

«Ploaie pentru Mircea Geoană!»

În ultima zi a campaniei electorale, vineri, 4 decembrie, un comando electoral de peste 100 de pesedei locali, în frunte cu Silvian Ciupercă, s-au rugat social-democrat «să dea Ăl de Sus să plouă». Motivul?! Cele 100 de umbrele roșu-turbat, de campanie, pe care stă scris cu litere de-o șchioapă numele candidatului Geoană.
Și cum săptămînile astea Dumnezeu și-a luat ochii de la noi, făcînd 40 la sută din votanți să vadă doar «sînge» înaintea ochilor în cabinele de votare, ploaia nu s-a lasat așteptată! Ea a lovit scurt, mocănește, fix în Piața Revoluției, acolo unde comando-ul se oprise pentru o clipă, într-o grămadă organizată, să-și mai tragă sufletul din îndemnat electoratul la vot.
Și... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2009, 15:15 (12255 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Eu nu plec nicăieri de aici!»

Gheorghe Petre, Van Gogu al politicii ialomițene

«Eu nu plec nicăieri de aici!»

Gheorghe Petre era, la momentul în care ne-a acordat acest interviu, președintele PNL Ialomița. Spunem era, pentru că motivul pentru care i-am solicitat acest interviu se bazează pe informația că, în mai puțin de 30 de zile, filiala îi va retrage sprijinul politic pentru rezultatele slabe la alegerile prezidențiale. Pentru cei care n-au votat, 15 la sută. Pe margine au ieșit deja la încălzire, din cele două margini de județ, primarul Gheorghe Catrinoiu și primarul Constantin Sava. În plus, același Gheorghe Petre a fost obligat de protocolul PSD-PNL semnat săptămîna trecută la Centru să se lase purtat, precum ursul, ba prin conferințele de presă, ba pe la posturile locale de televiziune, pentru... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2009, 11:18 (9588 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Blaga, trimis în Ialomița să «salte» procentele lui Băsescu

Blaga, trimis în Ialomița să «salte» procentele lui Băsescu

Conducerea PD-L a decis să-și trimită «artileria» grea în județele ce au înregistrat rezultate modeste la turul I al alegerilor prezidențiale, Traian Băsescu fiind «văduvit» de procente bune la scrutinul din 22 noiembrie 2009. Ialomița, în care Băsescu a obținut 27,56% din opțiunile electoratului, se înscrie în rîndul județelor cu rezultate slabe. În acest sens, Cazacu Marinică, președinte al PD-L Ialomița, va primi sprijinul ministrului Vasile Blaga. «Da, într-adevăr, dl Blaga va veni să ne ajute» a precizat Cazacu. «Țin însă să precizez că electoratul ialomițean, ajuns la o maturitate electorală deplină, a înțeles că președintele Traian Băsescu este „cu poporul“. Ialomițenii de dreapta vor... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2009, 18:00 (8312 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

PSD și PNL Ialomița au bătut «palma» pentru Geoană

PSD și PNL Ialomița au bătut «palma» pentru Geoană

În această după-amiază, reprezentanții PSD Ialomița au bătut «palma» cu cei ai Partidului Național Liberal, alcătuind front comun pentru aceeași cauză: pierderea alegerilor din turul al doilea de către Traian Băsescu, candidatul Partidului Democrat-Liberal. Adunați în sala Centrului Cultural «Ionel Perlea», șefii celor două formațiuni politice, Silvian Ciupercă, pe de-o parte și Gheorghe Petre, de cealaltă au semnat protocul de colaborare în vederea sprijinirii candidatului PSD Mircea Geoană în alegerile din 6 decembrie. Una dintre clauzele protocolului de colaborare, este de «realizarea unui impact major al viitoarei guvernări PSD-PNL în interesul dezvoltării economico-sociale a județului Ialomița, a modernizării localităților și pentru bănăstarea cetățenilor ialomițeni»... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2009, 17:55 (8491 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

«Foarte important, la Parlament nu am absențe!»

Dan Mircea Popescu, deputatul-fantomă al Ialomiței

«Foarte important, la Parlament nu am absențe!»

A venit în Ialomița să candideze pentru deputăție. A luat mandatul și a fugit cu el la București. Noroc cu Băsescu că i-a dat 4 zile libere de concediu fără plată și s-a-ntors în plină campanie electorală în propriul Colegiu. Așa l-am găsit și noi, la Amara, unde nu am ratat ocazia să-l întrebăm dacă nu a uitat drumul către județul ce l-a trimis în Parlament. Noi credem că nu l-a uitat, dar nici mult nu mai are. În plus, de aceea s-a inventat GPS-ul.

Meseria, brățară de aur
Dan Mircea Popescu este deputat de meserie. Ultimul mandat l-a cîștigat cu aplauze în Colegiul 3, Amara-Căzănești. Este la al cincilea mandat de parlamentar, după ce a străbătut în acest scop nu mai puțin de 3 județ, Prahova, Teleorman și, acum, Ialomița...... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2009, 12:46 (9813 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Singurul aliat pe care mi-l doresc e românul!»

Traian Băsescu, susținut de liderii Partidului Popular European

«Singurul aliat pe care mi-l doresc e românul!»

După finalizarea primului scrutin al alegerilor Prezidențiale, Traian Băsescu, primul clasat în cursa electorală, se bucură de sprijinul liderilor Partidului Popular European și ai Grupului PPE din cadrul Parlamentului European, Wilfried Martens și Joseph Daul. Într-o declarație publică, parlamentarii europeni l-au felicitat pe Băsescu pentru scorul bun obținut în cel dintîi tur al alegerilor. «Traian Băsescu a obținut cel mai mare scor în primul tur al alegerilor prezidențiale. Este important să existe stabilitate și un lider puternic, iar noi sîntem încrezători că Traian Băsescu va cîștiga și în al doilea tur deoarece este cel mai bun candidat pentru postul de președinte al României» susțin... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2009, 11:36 (9382 vizualizări - 9 comentarii)

POLITICĂ

«Sper ca Fetești să rămână un oraș galben pentru că și eu sunt galben!»

Gheorghe Catrinoiu, un primar cît un oraș

«Sper ca Fetești să rămînă un oraș galben pentru că și eu sînt galben!»

Gheorghe Catrinoiu a fost consilier local. Nu i s-a părut de ajuns... Așa că a devenit consilier județean! Nici funcția asta n-a fost suficientă! Drept pentru care, în 2008, s-a ales primar. Cu ajutorul lui! Și al prietenilor care au avut încredere în el și l-au susținut necondiționat. Pentru că erau veri, frați, unchi, mătuși și nepoți pînă la al șaptelea neam. Toți feteșteni get-beget care au jurat cu mîna pe volanul jeep-urilor din dotare că vor elibera orașul de ciuma roșie a PSD. Acum orașul Fetești e galben ca păpădia. Iar primarul Gheorghe Catrinoiu acordă selectiv și relaxat interviuri. Noi am fost extrași la tragerea la sorți de săptămîna trecută după trei luni de așteptare. Mai bine... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2009, 12:29 (9325 vizualizări - 3 comentarii)

28 Iun 2026
200 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Luni, 27 februarie 2023, termenul limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 27 februarie 2023, este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2023, 13:00
(12308 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni de peste 74 mii de lei, aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 53 de evenimente, dintre care 51 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Au fost sesizate 9 infracțiuni, dintre ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2023, 16:40
(23681 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru încălcarea ordinului de protecție

Marți, 21 februarie a.c., polițiști din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat, de 36 de ani, din Fetești, bănuit de săvârșirea infracțiunilor de «încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2023, 16:20
(13179 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Cursuri de prim ajutor

IJJ Ialomița: Cursuri de prim ajutor

Jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au participat miercuri, 22 februarie a.c., la activitățile de instruire susținute de paramedici din cadrul Inspectoratului pentru Situații ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2023, 14:20
(5109 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În ianuarie 2023 s-a rambursat TVA în valoare de peste 13,99 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat, în luna ianuarie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 13,99 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2023, 14:00
(10808 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Fierbinți-Târg!

RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile în localitatea Fierbinți-Târg pentru executarea unor lucrări de reparații și mentenanță la nivelul Stației de Tratare și Pompare. În vederea efectuării ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2023, 11:40
(10116 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții ale procurorilor DIICOT în Ialomița și Buzău

Marți, 21 februarie a.c., procurorii din cadrul Structurii Centrale a DIICOT au efectuat 5 percheziții domiciliare pe raza județelor Ialomița și Buzău. Descinderile sunt organizate în cadrul unui dosar ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2023, 16:30
(22808 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 98,41 milioane de lei la bugetul general consolidat, în luna ianuarie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna ianuarie a anului 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 98,41 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2023, 12:50
(10347 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: A fost aprobat un nou model al Formularului 205

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii plătitori de venituri cu regim de reținere la sursă a impozitului, precum și ale intermediarilor, rezidenți fiscali români ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2023, 13:00
(7977 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: S-a răsturnat cu mașina

Luciu: S-a răsturnat cu mașina

Pompierii din Țăndărei au intervenit sâmbătă, 18 februarie a.c., în cazul unui accident rutier produs pe raza localității Luciu. În urma evenimentului rutier au rezultat două victime, conștiente și cooperante ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2023, 17:30
(22644 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu accident


Fierbinți-Târg: Acțiune preventivă desfășurată de polițiști

Fierbinți-Târg: Acțiune preventivă desfășurată de polițiști

Polițiștii Compartimentului Analiză și Prevenire a Criminalității au desfășurat joi, 16 februarie a.c., activități pentru siguranța on-line, prevenirea traficului de persoane, a delincvenței juvenile și ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2023, 17:30
(4297 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 11 ordine de protecție emise de polițiști în luna ianuarie 2023

În prima lună a acestui an, polițiștii au emis 11 ordine de protecție provizorii, 6 dintre acestea fiind transformate în ordine de protecție de instanțele de judecată. În aceeași perioadă, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2023, 16:45
(17784 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 80 mii de lei aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 60 de evenimente, dintre care 54 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Au fost sesizate 13 infracțiuni, dintre ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2023, 15:30
(14238 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din Fetești!

În perioada 15 februarie 2023, orele 23,00-16 februarie 2023, ora 05,00, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile pentru realizarea unor lucrări de racordare a noilor conducte la sistemul centralizat ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2023, 11:50
(11641 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț din locuințe, reținut de polițiști

Polițiștii din Fetești au identificat și reținut, pentru 24 de ore, un bărbat în vârstă de 43 de ani, bănuit de furtul unor obiecte de uz casnic din locuința unei persoane din Fetești. Astfel, duminică ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2023, 18:20
(4700 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru prevenirea migrației ilegale

Duminică, 12 februarie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Imigrări Ialomița, în cooperare cu polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat, pe DN2A, între Slobozia și Urziceni și DN21, între Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2023, 18:10
(9911 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Iazu și Movilița

Sâmbătă, 11 februarie a.c., în jurul orelor 23,00, Detașamentul de Pompieri Slobozia a intervenit la un accident rutier în care a fost implicat un autoturism, cu patru persoane pasagere. Accidentul s-a ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2023, 16:30
(4510 vizualizări - 0 comentarii)


APIA dă startul Campaniei de informare pentru primirea Cererilor de Plată în anul 2023

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) demarează de luni, 13 februarie a.c., Campania de informare a fermierilor cu privire la primirea Cererilor de Plată în anul 2023, sub sloganul ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2023, 16:10
(16045 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la case din Ion Roată și Fetești

Incendii la case din Ion Roată și Fetești

Sâmbătă, 11 februarie, în jurul orelor 21,10, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință în comuna Ion Roată. La locul evenimentului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2023, 14:05
(22079 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Ajutor de stat de 73 de euro/cap vacă adultă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că, până la data de 23 martie 2023 inclusiv, Centrele APIA primesc cereri de solicitare pentru schema de ajutor ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2023, 13:05
(10128 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România: «Manus-Scriptum. Manuscrise din colecția Muzeului Național al Agriculturii»

Muzeul Național al Agriculturii din România vernisează miercuri, 15 februarie 2023, expoziția «Manus-Scriptum. Manuscrise din colecția Muzeului Național al Agriculturii». Expoziția cuprinde manuscrise din ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2023, 12:20
(18366 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Apartament cuprins de flăcări

Amara: Apartament cuprins de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit sâmbătă, 11 februarie a.c., cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, o autoscară mecanică, o autospecială de descarcerare și un echipaj SMURD pentru lichidarea ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2023, 18:30
(4485 vizualizări - 2 comentarii)


DIICOT Ialomița: Arestați preventiv pentru «trafic de minori», «proxenetism» și «act sexual cu minori, în formă continuată»

Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița a dispus reținerea pentru o perioadă de 24 de ore a trei inculpați pentru săvârșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2023, 17:10
(19895 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,09%, rata șomajului la finalul lunii decembrie 2022

La sfârșitul lunii decembrie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3970 șomeri (din care 1908 femei), rata șomajului fiind de 5,09%, cu 0,67% peste ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2023, 13:40
(14204 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: 12070 permise de conducere, emise în 2022

Instituția Prefectului Ialomița: 12070 permise de conducere, emise în 2022

În anul 2022, Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița a emis12070 permise de conducere. Potrivit bilanțului activității instituției, anul trecut, proba ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2023, 13:30
(15475 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: 21 de percheziții domiciliare la Urziceni, Costești/Buzău și Afumați/Ilfov

În dimineața zilei de joi, 9 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat 21 de percheziții domiciliare pentru documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite de săvârșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2023, 18:20
(10080 vizualizări - 6 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 1,125 miliarde de lei la bugetul general consolidat, în 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în perioada ianuarie-decembrie 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 1,125 miliarde de lei ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2023, 17:50
(11368 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În 2022 s-a rambursat TVA de peste 95,83 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în anul 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 95,83 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2023, 16:10
(18034 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Balaciu și Axintele

Pompierii din Urziceni au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru lichidarea unui incendiu produs la o hală în comuna Balaciu. Au ars aproximativ 200 kg ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2023, 12:40
(4801 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 10 februarie 2023, termenul limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA, care nu au depășit plafonul de scutire și care doresc să fie scoase din evidența persoanelor ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2023, 12:00
(14613 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...