Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Pe mine nu m-a înfrânt sistemul ticăloșit. Dar există o realitate: nici eu nu l-am înfrânt pe el. Încă!»

Președintele Traian Băsescu, la «Nașul»-B1 TV

«Pe mine nu m-a înfrînt sistemul ticăloșit. Dar există o realitate: nici eu nu l-am înfrînt pe el. Încă!»

Președintele Traian Băsescu le-a explicat românilor, la emisiunea «Nașul»de la B1TV, ce-l deosebește de alți oameni politici postedecembriști care au făcut parte din defunctul PCR sau de tinerii formați sub influența nomenclaturii PCR. Președintele a mai descifrat și opțiunea lui Ion Iliescu pentru Mircea Geoană, în detrimentul lui Sorin Oprescu. «Toată tinerețea, partenerii mei de ședință PCR erau valorile, furtunile, marea și o navă de 306 metri lungime» a ținut să declare președintele Băsescu. «Ion Iliescu a înțeles că dacă s-ar fi îndreptat cu susținerea către Sorin Oprescu, care eu cred că-i este mai drag, dacă îmi permiteți să fac aprecierea asta, și Oprescu îi este mult mai loial lui Ion... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2009, 17:14 (7561 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Eu cred că am supărat serios reprezentanții PSD Ialomița»

Prefectul Teculescu reacționează

«Eu cred că am supărat serios reprezentanții PSD Ialomița»

Imediat după publicarea în premieră a scrisorii deschise pe site-ul nostru, prefectul județului, Mădălin Teculescu a acceptat un scurt comentariu legat de această dispută cu conotații politice pe care PSD a ales să o facă publică. «Eu cred că am supărat serios reprezentanții PSD, dar țin să precizez pentru informarea corectă a opiniei publice că nu am făcut decît să atrag atenția primarilor că trebuie să fie mai atenți la cheltuirea banilor publici. În plus, încă de ieri (n. red.: miercuri, 11 noiembrie 2009) am solicitat, printr-o adresă remisă Consiliului Județean, Asociației Comunelor și Direcției Finanțelor Publice, inițierea unei dezbateri publice pe această temă. Eu sînt acela care am pus... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2009, 18:06 (9867 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

RĂZBOI ÎNTRE PREȘEDINTELE CONSILIULUI JUDEȚEAN, SILVIAN CIUPERCĂ ȘI PREFECTUL DE IALOMIȚA, MĂDĂLIN TECULESCU

Organizați PSD vs Prefectura Ialomița

RĂZBOI ÎNTRE PREȘEDINTELE CONSILIULUI JUDEȚEAN, SILVIAN CIUPERCĂ ȘI PREFECTUL DE IALOMIȚA, MĂDĂLIN TECULESCU

PSD Ialomița a demarat joi, 11 noiembrie, o campanie împotriva prefectului Mădălin Teculescu. Într-o scrisoare publică adresată mass-mediei locale, prefectul este acuzat de «grave încălcări ale atribuțiilor de serviciu, abuz de funcție și necunoaștere a legii». Scrisoarea, pe care o reproducem integral, este semnată de președintele PSD, Silvian Ciupercă, în calitate de președinte al Consiliului Județean Ialomița, primarul Gabi Ionașcu, în calitate de președinte al Ligii Primarilor PSD din Ialomița, primarul din Țăndărei, Vasile Sava și Lucian Corlău, primarul comunei Vlădeni, în calitate de președinte al filialei ialomițene a Asociației comunelor din Romînia.
Acuzațiile, cele mai grave din... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2009, 18:03 (9479 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

«Am purces la Haga ca să ne recuperăm partidul!»

Petre Canciu, președintele Partidului Alianța Socialistă

«Am purces la Haga ca să ne recuperăm partidul!»

Petre Canciu este președintele unei filiale cu fix 985 de membri. Are 60 de ani, a fost inginer electronist și s-a lăsat descoperit la Prefectură, unde reprezenta PAS-ul la instruirea privind alegerile locale din noiembrie. Nu am putut rata ocazia de a-l imortaliza pe el și șeful său de partid: Constantin Rotaru, candidat la prezidențiale. Două figuri care, ne permitem să apreciem, nu vor face istorie... Dar asigură peisajului politic local, pe lîngă miliardari de carton și politicieni de mucava, și niște nebuni veritabili, gata oricînd să propovăduiască cauza sfîntă a socialismului în România capitalismului sălbatic.

Istoria care se scrie la Haga
Domnul Canciu e un bătrînel simpatic, cu părul cănit și șapcă de activist, varianta de iarnă. A acceptat să ne acorde interviul în redacție, ca să cîștige timp... E în campanie și are multe de făcut. Ne explică pedant, cu înflăcărarea unui secretar, despre prezentul și viitorul unui partid bîntuit de fantomele trecutului!... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2009, 23:00 (7967 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Eu vreau să fiu ministrul Agriculturii!»

Marius Hoinaru, prim-vicepreședinte al PD-L Ialomița

«Eu vreau să fiu ministrul Agriculturii!»

Marius Hoinaru este un neînțeles. A venit din PNL, via PLD, a fluierat în biserica partidului făcînd-o pe Maria Petre gloabă, a coordonat cîteva dintre campaniile partidului fără ca experiența sau rezultatele obținute să-l propulseze undeva... Și continuă de ani buni să dețină o funcție de prim-vicepreședinte al PD-L, funcție mai degrabă onorifică. Un profil politic interesant, numai bun de semnalat într-o campanie în care liderașii filialelor se bat pe burți cu procentele inexistente ale organizațiilor ori cu pronosticuri fantasmagorice despre cîștigarea detașată a alegerilor în Ialomița. Așa că, bucurați-vă! Acesta este primul interviu politic în care politicianul ales are tot atît de mult de... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 17:02 (15452 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Trebuie să modernizăm statul. Asta înseamnă, în mod concret, o democrație adevărată!»

Președintele României, Traian Băsescu

«Trebuie să modernizăm statul. Asta înseamnă, în mod concret, o democrație adevărată!»

-Domnule Președinte, în primul rînd aș dori să vă întreb de ce candidați pentru un nou mandat?
-Pentru că vreau mai mult pentru români. Pentru că îmi doresc ca românii să se bucure de viață și să mai scape de griji, într-o țară de care să fie mîndri. Asta nu se poate face decît dacă vom clădi un stat modern. Un stat care să-i slujească pe toți românii, nu doar o pătură subțire de privilegiați. Multe lucruri s-au schimbat în bine în ultimii cinci ani, dar nu e de ajuns. Să nu fi candidat ar fi însemnat să abandonez proiectul României moderne. Mă uit la contracandidații mei și, cu regret o spun, am văzut că nu se gîndesc la viitor și au prea puține proiecte. Unii dintre ei nu... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 17:00 (6740 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Sunt unul dintre cei 68% „nehotărâți“ pe care se bazează Sorin Oprescu»

Primarul PSD Victor Moraru

«Sînt unul dintre cei 68% „nehotărîți“ pe care se bazează Sorin Oprescu»

Candidatul indepedent Sorin Oprescu, aflat în caravană electorală în județele Călărași și Ialomița, a fost astăzi la Amara, la sediul Primariei. Aici a fost întîmpinat de primarul PSD Victor Moraru, care i-a arătat lui Sorin Oprescu ce a reușit să facă în mandatul său. Ziariștii, uimiți de faptul că un primar PSD îl primește cu brațele deschise pe Sorin Oprescu, contracandidatul lui Mircea Geoană, l-au întrebat pe primarul Victor Moraru cum explică această atitudine. «Domnul Oprescu este un prieten de-al meu foarte vechi. Cînd eram prieten cu Sorin, el nu avea de gînd să candideze la prezidențiale. Pe atunci eram foarte tineri. Eu nu sînt omul care să renunț la un prieten doar pentru că acesta... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 17:40 (9493 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Peste 2000 de ialomițeni merg să-l vadă pe Băsescu

Sîmbătă, la Constanța

Peste 2000 de ialomițeni merg să-l vadă pe Băsescu

Sîmbătă, 31 octombrie, la Constanța, va fi organizat cel mai mare miting electoral de la debutul campaniei pentru alegerile prezidențiale. Evenimentul marchează, practic, debutul campaniei electorale a președintelui Traian Băsescu și beneficiază de pregătiri speciale. Potrivit primelor estimări, peste zece mii de susținători și activiști de partid din Constanța și județele limitrofe intenționează să participe la acest miting. Ialomița va desfășura la fața locului peste 1500 de demonstranți, membri de partid din cadrul organizațiilor locale și susținători declarați ai președintelui Băsescu. Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița a declarat că aceasta va fi prima desfășurare locală de forțe... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 17:01 (8539 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Știu că aveți o problemă cu conductele»

Doctorul Oprescu la Slobozia

«Știu că aveți o problemă cu conductele»

Joi, 29 octombrie, la orele 11,30, candidatul independent Sorin Oprescu a fost prezent la Slobozia, în cadrul unei campanii electorale de o zi în Ialomita și Călărași. La Slobozia, Sorin Oprescu s-a oprit la sediul Credit Bank, acolo unde l-au așteptat circa 50 de susținători și membri ai staff-ului de campanie din Ialomița. Discursul lui Sorin Oprescu, lung de peste 30 de minute, s-a axat în principal asupra motivațiilor ce l-au determinat să intre în cursa pentru alegerile prezidențiale. Singurul sfat adresat celor care îl reprezintă în Ialomița, în majoritatea lor tineri sub 25 de ani, a fost acela de a îndemna oamenii să vină la vot: «știu că oamenii sînt scîrbiți de politică și de politicieni... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 15:09 (7788 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Eu mai spun „gogoși“, dar trecerea celor 8 localități la Ilfov nu e o „gogoașă“!»

Gheorghe Tinel, deputatul care vrea să «rupă» Ialomița

«Eu mai spun „gogoși“, dar trecerea celor 8 localități la Ilfov nu e o „gogoașă“!»

Gheorghe Tinel este cel mai bogat dintre parlamentarii ialomițeni. Face afaceri de trei generații, a fost ministru secretar de stat la Agricultură pe vremea cînd agricultura producea bani, a candidat pe un colegiu dedicat și a rămas în istoria declarațiilor politice cu o inițiativă șocantă: aceea de muta orașul Urziceni în Ilfov. De atunci s-a scurs multă apă pe gîrlă, iar deputatul și-a văzut de afacerile lui parlamentare, neștiut și rareori întrebat de sănătate. Pînă astăzi, cînd a tras lozul cîștigător pentru interviul politic al săptămînii la Independent.

Decît o mie de idei mobile, mai bine una fixă
Deputatul Tinel e un om ocupat. Îl prindem liber fix un ceas, între două lansări de campanie, o ședință în Parlament și 4 telefoane la care vorbește prin rotație. S-a mai îngrășat puțin, ca orice parlamentar care muncește. Și parcă și de vorbit vorbește ceva mai mult...... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2009, 16:58 (11535 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«STOP politica!»

HAI ROMÂNIA, Sorin Oprescu Președinte

«STOP politica!»

-De ce ați renunațat la Primăria Capitalei pentru președinție?
-Nu mai puteam sa stau pe margine! Nu mai suport dezastrul care se întîmplă. Politica nu mai dă nicio soluție pentru oameni. Iar românii suferă în tăcere. Oamenii își pierd slujbele. Spitalele nu mai au medicamente. Pensionarii nu mai au bani de încălzire. Iar partidele se ceartă pe funcții. Eu puteam să stau liniștit la Primărie, unde am proiecte și rezultate. Dar nu pot să asist indiferent la criza din prezent.
-Cine sînt votanții dumneavoastră?
-Românii care cred că țara merge într-o direcție greșită. Sondajele spun că e vorba de 68%. În mine au încredere peste 50% dintre români. Eu sper... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2009, 23:00 (10155 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Paros revine la PDL pentru că «PNL a devenit satelitul PSD»

Fiul rătăcitor se întoarce acasă

Paros revine la PDL pentru că «PNL a devenit satelitul PSD»

După ce marți, 20 octombrie, și-a dat demisia din organizația PNL Ialomița, Radu Paros se întoarce «acasă». La nici trei zile de la anunțarea retragerii din rîndurile liberalilor lui Gogu Petre, Paros a surprins pe toată lumea prin participarea la conferința județeană a PD-L de lansare în cursa electorală. Rușinat și spășit, Radu Paros a primit binecuvîntarea președintelui Cazacu Marinică pe scările Casei de Cultură a Sindicatelor din Slobozia, acolo unde a avut loc evenimentul. După cum puteți observa și în imaginile alăturate, Paros s-a integrat imediat în peisaj, foștii colegi de partid arătîndu-se dispuși să uite rătăcirea de un an a singurulul viceprimar PD-L pe care l-a avut vreodată Slobozia... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2009, 19:00 (8248 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Conducerea Consiliului Județean și a Prefecturii nu a reprezentat niciodată nimic și nici nu va reprezenta»

Constantin Sava, un primar prea mare pentru un oraș atît de mic. Sau viceversa

«Conducerea Consiliului Județean și a Prefecturii nu a reprezentat niciodată nimic și nici nu va reprezenta»

Primarul PNL de Urziceni este un exemplu tipic de grobianism politic. L-a dat afară în șuturi din primărie pe prefectul Alecsandru Știucă, și-a repudiat consilierii locali și și-a condus alegătorii la urne cu mîna de fier a vechilului de moșie care face ce vrea pe moșia încredințată de boier. În mod paradoxal însă, atitudinea lui, în loc să-l exileze, l-a propulsat și mai abitir în pseudotopul politicenilor locali. Și pentru că primarul Constantin Sava a văzut că rețeta funcționează, a ales să recidiveze... Iar noi, o dată cu el.

Administrația sînt eu și cu mine
Din biroul lui de primar de Urziceni, unde a ales să ne acorde interviul, lipsește de la ultima noastră vizită tabloul superiorului său politic, Gheorghe Petre. Semn că, o dată cu căderea acestuia în dizgrație, nici simțul artistic al administrației locale nu mai e ce-a fost odată.... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 17:36 (10647 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Gustul politicii e ca în bancul ăla. O pojghiță de miere și restul c...t!»

Gigi Petre, subprefectul tern și etern

«Gustul politicii e ca în bancul ăla. O pojghiță de miere și restul c...t!»

Gigi Petre nu e om politic. Dar a fost. Iar amintirea celor 10 ani trăiți în băncile PNL, cînd mai în față, cînd mai în ultima bancă, îl bîntuie încă. De aceea, am profitat de această slăbiciune a sa și l-am intervievat. Nu a ieșit mare lucru! Nici n-avea cum, Gigi Petre e ...politician bătrîn, le-a văzut pe toate. Pe toate cele politice! Dar printre rînduri, inițiații pot descoperi și lucruri noi, încă nescoase la rampă. Semn că prima dragoste nu se uită niciodată și că orice subprefect poartă în raniță bastonul de prefect pînă la sfîrșitul zilelor. Acum și în vecii vecilor, amin!

Petre, supraviețuitorul
Gigi Petre are birou mare la Prefectură. La fel de mare ca al prefectului. Fumează mult și vorbește încet. A mai îmbătrînit de la ultimul submandat. Și a devenit înalt funcționar public. Singurul cu patalama din tot județul. Semn că, spre deosebire de colegii săi, el s-a ales cu ceva din trecerile meteorice prin birourile Prefecturii.... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2009, 09:16 (8208 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Marian Bălan demisionează din PSD

Pentru a-l sprijini pe Sorin Oprescu în campanie

Marian Bălan demisionează din PSD

Pentru a susține candidatura doctorului Sorin Oprescu la Președinția României, fostul prefect Marian Bălan va demisiona din cadrul organizației PSD Ialomița. «Am decis să demisionez din PSD pentru a-mi susține prietenul în decizia sa de a candida la Președinția România. În primul rînd, dl doctor Oprescu îmi este prieten iar decizia domniei sale, de a candida la cea mai înaltă funcție din stat, consider că este deosebit de importantă» a comentat Marian Bălan. Luni, 5 octombrie 2009, Bălan își va înregistra demisia la sediul organizației PSD Ialomița, urmînd să ocupe funcția de «cordonator pentru județele Ialomița și Călărași al campaniei candidatului Sorin Oprescu».... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2009, 12:37 (14799 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Marian Hoinaru, propunere de ministru al Agriculturii

Marian Hoinaru, propunere de ministru al Agriculturii

Potrivit unor surse din cadrul PD-L, una dintre propunerile pentru ocuparea funcției de ministru al Agriculturii ar fi Marian Hoinaru. Actual secretar de stat în Ministerul Agriculturii, Marian Hoinaru a devenit deputat din 2004, candidînd pe listele PNL din postura de președinte al acestei formațiuni politice la nivel local. Din 2006, Marian Hoinaru, artizan al scindării PNL în Ialomița, a devenit deputat PLD, urmîndu-l pe fostul lider al PNL, Theodor Stolojan. În Ialomița, Marian Hoinaru a deținut funcția de consilier local în mandatul 2000-2004 (Consiliul Local Slobozia), în 2004 a fost ales consilier județean, iar la alegerile parlamentare din același an a intrat în Parlament pe listele Partidului... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 10:26 (9866 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

«Și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare»

Președintele PD-L, Cazacu Marinică

«Și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare»

Comentînd ultimele evenimente, respectiv demisiile miniștrilor PSD din Guvern, președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică a ținut să declare: «După cum am mai spus, oricum la nivel local Protocolul PSD-PD-L trebuia rupt mai demult. Acum, se impune chiar. O dată cu ieșirea miniștrilor PSD de la guvernare, și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare». Mai mult, întrebat fiind de o eventuală schimbare a prefectului Alecsandru Știucă, cunoscută fiind sorgintea social-democrată a reprezentantului Guvernului în teritoriu, Cazacu a declarat că «oficial, nu putem vorbi de o schimbare a prefectului. În particular însă, mi-aș dori schimbarea prefectului Știucă». La final, președintele... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 12:51 (8440 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«Sunt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă»

Fragedul vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu

«Sînt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă»

Ștefan Mușoiu e un social-democrat pur sînge! Făcut, iar nu născut, e drept! Dar într-o epocă a vitezei, în care pedigree-ul e mai degrabă o povară decît un blazon, astfel de amănunte nu mai contează. Ceea ce contează e faptul că, la doar 29 de ani, Ștefan Mușoiu avea o carte de vizită impresionantă. Îl vînase și «ucisese» în plen pe Alexandru Potor, președintele organizației PSD Slobozia, fusese nominalizat pentru Parlamentul României, devenise mîna dreaptă a președintelui Ciupercă și era liderul informal al unei părți importante a grupului de primari PSD din Ialomița anului 2008. Restul e istorie nescrisă, pe care timpul și memoriile de bătrînețe ale actualului vicepreședinte de Consiliu Județean... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 09:21 (16214 vizualizări - 18 comentarii)

POLITICĂ

«De ce să nu recunosc? Și cârciumile mele au contat!»

Primarul Florinel de Platonești dezvăluie cum se cîștigă alegerile

«De ce să nu recunosc? Și cîrciumile mele au contat!»

Este tînăr și cu ajutorul Mariei Petre a ajuns primar cu 90%. Are doi nasturi descheiați la cămașă, un lanț de aur la gît și pantofi moderni de lac. Propunem însă să părăsească scena politică și să defileze pe podiumurile de modă. Vine din mediul de afaceri unde încă mai prestează cu succes, funcția de primar neîmpiedicîndu-l să-și vadă liniștit de bisnis. Este manager peste niște cîrciumi din comună, are și ceva magazine unde vinde, cu succes, eugenii... Nu v-ați prins? Bine, să continuăm. A fost implicat în diferite scandaluri, este veșnic nemulțumit și, cel mai important, afișează în orice întîlnire de partid un aer de șpilăr... Și dacă nici de această dată nu reușiți să-l identificați, vă... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:22 (12644 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Pentru a nu se destrăma

PIN Ialomița s-a aliat cu PD-L

Începem aceste cîteva rînduri cu un simplu salut de «Bună dimineața»! Nu, nu pentru dumneavoastră, ci pentru o organizație abia dezmorțită dintr-un bîrlog, numai de membrii ei cunoscut. Cine credeți că s-a trezit și ne-a comunicat tare și răspicat că există și că s-a întrunit? Dacă nu vă închipuiți, nu vă faceți probleme, vă spunem noi: domnii Ion Istrate și Emil Iamandi. Nu știți cine sînt? Nici asta nu este de condamnat... Cei doi se pare că ar fi doi oameni politici locali, anomini am adăuga noi, căci dacă comunicatul de presă ajuns în spamul emailului nostru nu ne lămurea habar nu aveam că în Ialomița Partidul Inițiativa Națională are și ceva acțiuni. Așadar, un e-mail, în cîteva cuvinte,... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2009, 12:25 (9814 vizualizări - 1 comentariu)

28 Iun 2026
261 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IJJ Ialomița: Peste 1700 de misiuni de ordine publică în trimestrul III/2023

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au executat, în trimestrul III al anului, 1717 misiuni de ordine publică, dintre care 107 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii publice la ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2023, 13:20
(4435 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 6 octombrie 2023, termen-limită pentru depunerea Declarației de mențiuni privind schimbarea perioadei fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2023, 14:20
(6665 vizualizări - 0 comentarii)


Urban SA Slobozia: Întrerupere apă în Cartierul «Ionel Perlea»

Urban SA Slobozia aduce la cunoștința consumatorilor faptul că marți, 3 octombrie 2023, în intervalul orar 9,00-16,00, va fi sistată furnizarea apei potabile în Cartierul «Ionel Perlea», străzile Nordului ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2023, 20:00
(2888 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice, sărbătorită la Căminul «Ing. Vadim Rusu» din Balaciu

Protopopiatul Slobozia: Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice, sărbătorită la Căminul «Ing. Vadim Rusu» din Balaciu

Protopopiatul Slobozia, alături de tinerii din cadrul Grupurilor de Cateheză «Biserica Albastră» și Parohiei Amara II, din orașul Amara, a organizat vineri, 29 septembrie a.c., o activitate dedicată seniorilor ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2023, 18:20
(2965 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Valahia 2023»/«Atenție, acesta este un exercițiu!»

În perioada 3-5 octombrie a.c., va avea loc exercițiul național privind producerea unei urgențe nucleare/radiologice «Valahia 2023», care face parte din proiectul Norway Grants-«Îmbunătățirea securității ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2023, 14:45
(4695 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar de 83,111 milioane de lei pentru susținerea activității crescătorilor din sectorul bovin

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează plata ajutorului de stat pentru susținerea activității crescătorilor din sectorul bovin, în anul 2022, în contextul crizei provocate ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2023, 13:35
(3922 vizualizări - 0 comentarii)


Restructurările din administrație, în atenția Prefecturii Ialomița

Restructurările din administrație, în atenția Prefecturii Ialomița

Miercuri, 27 septembrie 2023, prefectul județului Ialomița a prezidat ședința Colegiului Prefectural, precum și pe cea a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. În cadrul ședinței au fost ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2023, 15:50
(3039 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice

Marți, 26 septembrie 2023, polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Grivița au oprit în trafic, pentru verificări, pe raza comunei Iazu, o autoutilitară condusă de un bărbat 26 de ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2023, 15:40
(3088 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia, oraș candidat la titlul de «Capitala Tineretului din România» în 2025

Slobozia, oraș candidat la titlul de «Capitala Tineretului din România» în 2025

Municipiul Slobozia s-a calificat în finala competiției «Capitala Tineretului din România» pentru anul 2025, program inițiat de Consiliul Tineretului din România, Federația Tinerilor din Cluj, Grupul P ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2023, 18:40
(4973 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița: Salonul Anual de Carte, a XXXII-a ediție

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia se pregătește de inaugurarea celei de a XXXII-a ediții a «Salonului Anual de Carte». Evenimentul va debuta anul acesta luni, 2 octombrie 2023, și se ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2023, 18:10
(3991 vizualizări - 0 comentarii)


AJPIS Ialomița: A intrat în vigoare majorarea cu 50% a indemnizației de creștere a copilului pentru părinții de gemeni, tripleți sau multipleți

Peste 2100 de familii cu gemeni sau tripleți în componență vor beneficia de majorarea cu 50% a indemnizației de creștere a copilului, după publicarea în Monitorul Oficial nr. 844/19.09.2023 a normelor metodologice ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2023, 18:00
(5846 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Sâmbătă, 30 septembrie 2023, termen-limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea regimului special pentru vânzarea la distanță ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2023, 17:20
(3248 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

ADMET SRL
Șos. Brăilei, nr. 17 bis, Slobozia
angajează
lucrător bucătărie
-spălător vase mari

la Hotel Select
relații la telefon 0745/092.361

26 Septembrie 2023, 17:05


Anchete DIICOT în Ialomița: În vizor, traficanți de droguri și de migranți!

Anchete DIICOT în Ialomița: În vizor, traficanți de droguri și de migranți!

Marți, 26 septembrie a.c., procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița au efectuat 3 percheziții domiciliare și au pus în executare 3 mandate de aducere, pe numele a trei suspecți acuzați că au comercializat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2023, 16:30
(4760 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Controale în sistem integrat, desfășurate de polițiști

Ialomița: Controale în sistem integrat, desfășurate de polițiști

În ultimele 24 de ore, la nivelul județului Ialomița, s-au desfășurat controale în sistem integrat, în care au fost implicați 44 de polițiști ialomițeni, jandarmi și reprezentanți ai Ocolului Silvic și ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2023, 15:40
(2268 vizualizări - 0 comentarii)


Președintele USR, Cătălin Drulă: «Îl vom împiedica pe Ciolacu! Creșterea taxelor nu va intra în vigoare la 1 octombrie!»

Președintele USR, Cătălin Drulă, anunță că USR va face toate demersurile astfel încât creșterea taxelor să nu intre în vigoare de la 1 octombrie 2023. Atacul la Curtea Constituțională rămâne singura soluție ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2023, 17:25
(4223 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări de TVA de 64,93 milioane de lei, în perioada ianuarie-august 2023

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-august 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 64,93 milioane ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2023, 16:40
(5271 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se furnizează apă cu program în localitatea Fierbinți-Târg!

Sistemul centralizat de alimentare cu apă din localitatea Fierbinți-Târg a înregistrat în ultima perioadă o creștere considerabilă a consumului, dar și o scădere a nivelurilor hidrostatice și hidrodinamice ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2023, 15:55
(4599 vizualizări - 0 comentarii)


Garaj în flăcări la Urziceni, incendiu la o casă din Gârbovi

În perioada de referință, trei echipaje de pompieri din Urziceni, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, au intervenit pentru lichidarea unui incendiu, produs la un garaj ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2023, 14:15
(3555 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Jilavele și Fetești

Sâmbătă, 23 septembrie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit la un accident rutier în comuna Jilavele, fiind implicat un autoturism. În urma evenimentului rutier au rezultat două victime, conștiente ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2023, 14:05
(2968 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Bărbat rănit într-un accident rutier

Sâmbătă, 23 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit la un accident rutier produs între un autoturism și un camion. În urma evenimentului, un bărbat de aproximativ 35 de ani a fost rănit, rămânând ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2023, 13:00
(3198 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor sărbătorește 30 de ani de la înființare

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sărbătorește 30 de ani de la înființare

În anul 2023, Episcopia Sloboziei și Călărașilor sărbătorește 30 de ani de la înființare, Episcopia Sloboziei și Călărașilor fiind prima Eparhie înființată după Revoluția din 1989. În acest context aniversar ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2023, 20:25
(4185 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale privind prezența substanțelor interzise în produsele de origine non-animală

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor demarează controale ample la nivel național care vizează utilizarea sau comercializarea ilegală de substanțe psihoactive, psihotrope ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2023, 16:40
(3827 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosar penal pentru că și-ar fi lovit soția

Un bărbat de 42 de ani, din Slobozia, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost reclamat la Poliție de către soția sa, o femeie de 40 de ani, pe care ar fi agresat-o. În urma unui conflict spontan, acesta ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2023, 16:20
(3698 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi de peste 59 mii de lei pentru încălcarea Codului Rutier

Joi, 21 septembrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au continuat activitățile de combatere a indisciplinei în trafic, ca urmare a neregulilor constatate fiind aplicate 271 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2023, 16:00
(8126 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan fără permis de conducere

Un tânăr de 33 de ani, din Fetești, a fost depistat joi, 21 septembrie a.c., conducând pe drumurile publice fără a avea permis. Mai mult, în urma testării cu aparatul din dotare au reieșit indicii cu privire ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2023, 15:50
(2456 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Precizări privind sistemul de monitorizare a suprafețelor agricole

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură aduce clarificări importante cu privire la Controlul prin monitorizare «checks by monitoring» aplicat începând cu Campania 2023. Astfel ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2023, 13:50
(6379 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări la buget de 845,7 milioane de lei, în perioada ianuarie-august 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, de la începutul anului și până la 31 august 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 845,7 milioane ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2023, 20:25
(6403 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Factura electronică protejează mediul înconjurător

RAJA Constanța: Factura electronică protejează mediul înconjurător

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2023, 20:10
(6615 vizualizări - 0 comentarii)


Senatorul USR Sebastian Cernic: «Patriotismul economic al lui Ciolacu este o minciună, în condițiile în care prețul produselor tradiționale va crește!»

«Prim-ministrul Marcel Ciolacu minte atunci când vorbește în public de „patriotism economic“, în condițiile în care a decis să crească prețul produselor tradiționale românești prin renunțarea la TVA-ul ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2023, 20:05
(3057 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...