Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Marius Dumitrescu se întoarce la AJVPS Ialomița

Tribunalul Ialomița a decis

Marius Dumitrescu se întoarce la AJVPS Ialomița

Tribunalul Ialomița l-a reconfirmat în funcție pe Marius Dumitrescu, directorul demis al Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița. Acesta a rămas fără funcție anul trecut, printr-o decizie a Adunării Generale a AJVPS. Măsura a fost adoptată în baza unui Raport al Consiliului de Administrație, document în care Marius Dumitrescu a fost acuzat că a adus prejudicii bugetului Asociației. În Hotărîrea emisă, judecătorii au mai stabilit ca Dumitrescu să fie penalizat cu 10% din salariu, pe o perioadă 3 luni, pentru abateri disciplinare, dar să  primească salariile restante pe toată perioada în care nu s-a aflat în funcție.

Dumitrescu, reconfirmat în funcție... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 17:25 (8942 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: AJVPS moare, dar nu predă gestiunea

Ialomița: AJVPS moare, dar nu predă gestiunea

La sfîrșitul săptămînii trecute, după aproape două luni de dispute interne (și publice), delegații Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița s-au reunit în cadrul unei Adunări Generale Extraordinare pentru a identifica o soluție la problemele cu care se confruntă Asociația încă de la începutul anului. În ciuda gravității problemelor expuse, singura măsură concretă adoptată a fost ocuparea a două funcții vacante de vicepreședinte. În spatele acestei decizii se ascunde lupta pentru controlul Consiliului, singura structură funcțională la acest moment.

Rufele murdare se spală în public... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2015, 19:05 (10813 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Lăsați vânătoarea vânătorilor!»

Marius Dumitrescu, directorul AJVPS Ialomița

«Lăsați vînătoarea vînătorilor!»

De o lună de zile încoace, lupta pentru controlul Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița îmbracă forme penale. După ce au aruncat în derizoriu statutul, impunînd o nouă conducere, oamenii din umbra președintelui Adrian Neagu, în frunte cu acesta, au decis să calce în picioare statutul Asociației, indiferent de consecințe. Scopul declarat al activității lor ilegale îl reprezintă eliminarea din sistem a lui Marius Dumitrescu, actualul director al AJVPS. Consecințele acestui război fratricid sînt subminarea activităților curente ale Asociației, falimentarea acesteia și distrugerea principiilor statutare la care au aderat toți cei peste 1000 de vînători și pescari din Ialomița.... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2015, 11:05 (6963 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apel public către membrii Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița

Apel public către membrii Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Consiliul AGVPS din România, Neagu Adrian, președinte al AJVPS Ialomița, a cerut acestui organ, fără a avea la bază și propunerea Consiliului Asociației noastre, avizul pentru destituirea din funcție a directorului AJVPS Ialomița, Marius Dumitrescu. Raportul în baza căruia a fost solicitat acest aviz nu a fost prezentat, conform statutului, Consiliului AJVPS Ialomița și, de asemenea, a fost aprobat ilegal, fără respectarea statutului, de către directorul general al AGVPS, Șelaru Neculai. Ca urmare a acestor abuzuri repetate la adresa sa și a Asociației pe care o reprezintă în calitate de director, Marius Dumitrescu face public un apel la cei peste 1000 de... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 15:35 (16417 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Asociația Vânătorilor și Pescarilor Sportivi, în pragul desființării

Reglare de conturi în public

Ialomița: Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi, în pragul desființării

Vineri, 8 mai 2015, la sediul Direcției Sanitare Veterinare Ialomița s-a desfășurat Adunarea Generală a Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița. După 4 ore de dezbateri, reprezentanții celor peste 1000 de vînători și pescari din județ au decis suspendarea directorului Asociației, Marius Dumitrescu. Inițiativa supunerii la vot a acestei decizii a aparținut președintelui Asociației, Adrian Neagu. Cei doi s-au acuzat reciproc de furt, incompetență și proastă gestiune pe parcursul celor 2 ani în care au condus Asociația. Prerogativele de director au fost preluate, conform statutului, de către președintele Asociației. Acesta a cerut plenului sigilarea sediului Asociației pînă la... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2015, 20:05 (10176 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Neagu, primul vânător al județului

La vremuri noi, oameni puși de noi

Adrian Neagu, primul vînător al județului

Joi, 29 august a.c., s-a desfășurat Adunarea Generală Extraordinară a vînătorilor ialomițeni. Scopul acestei întîlniri a fost acela de a decide cine va fi noul președinte al Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița... Cu o majoritate de 45 de voturi, Adrian Neagu a fost ales președinte peste toți vînătorii ialomițeni pentru următorii 5 ani. Felicitările, masa și dansul au fost arvunite la «cîrciuma lui Manache», înainte de debutul ședinței.

Alegeri pentru tichia de mărgăritar
După 3 luni de așteptare, joi, 29 august a.c., la orele 13,00, cei peste 1000 de vînători... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2013, 09:39 (11932 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

S-a deschis sezonul de vânătoare la funcții

Primele «alegeri libere» la AJVPS Ialomița

S-a deschis sezonul de vînătoare la funcții

La 3 luni de la scandalul demiterii președintelui Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița, cei peste 1000 de membri ai Asociației se pregătesc de alegeri. Anunțate de unii drept «primele alegeri libere» din ultimii 10 ani, contestate de alții pentru că «se înghesuie mulți la ciolan», alegerile din luna august vor stabili conducerea acestei structuri pentru următorii 5 ani. Favoriți la funcția de director și președinte sînt Marius Dumitrescu și, respectiv, Axinte Doru, oameni care reprezintă o nouă generație în Asociație și de la care se așteaptă «cinste, corectitudine și transparență în relația cu membrii organizației». De la declarații la realitate e însă un drum lung, iar... [citește_tot_articolul]

7 August 2013, 17:51 (8411 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Colonelul Anghel Tudor-președinte, prim procurorul Eugen Anton-vicepreședinte

Alegeri cu scandal între vînătorii ialomițeni

Colonelul Anghel Tudor-președinte, prim procurorul Eugen Anton-vicepreședinte

Alegeri cu scandal pentru președinția Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița... Într-un final, fostul președinte Anghel Tudor a fost reconfirmat în funcție. Bătălia s-a purtat și pentru funcția de vicepreședinte al Asociației, candidatul Stan Bîtlan fiind scos din cărți cu o diferență de un vot!

Tudor, un președinte peste vînători
În urmă cu mai puțin de o lună, alegerile pentru președinția Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița preconizau scandalul. Și așa a și fost. Poziția de președinte al Asociației era rîvnită de trei aspiranți: președintele în funcție, fostul colonel de poliție Anghel Tudor, Marius Dumitrescu... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2011, 17:19 (17466 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociația lui Blejnar și-a tras fond de vânătoare în Ialomița

Domeniile cinegetice, împărțite pe interese

Asociația lui Blejnar și-a tras fond de vînătoare în Ialomița

• Fondurile de vînătoare din Ialomița au fost atribuite prin licitație publică
• Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița a pierdut două dintre domeniile de vînătoare
• Mii de euro pentru concesionarea unui fond cinegetic sau pentru interese ascunse
• Blejnar are toate șansele să vîneze în Ialomița, după ce Asociația de vînătoare unde este membru a licitat și cîștigat un fond de vînătoare în județul nostru

Vînători în Ialomița
2011 a fost anul licitațiilor pentru fondurile de vînătoare. O parte dintre contractele de concesiune dobîndite în urmă cu 10 ani au expirat, motiv pentru care Ministerul Mediului, deținătorul de drept al fondurilor de vînătoare, a organizat procesul de atribuire a domeniilor de vînătoare. Demersul, unul perfect legal, s-a desfășurat la nivel național, toate județele țării reînnoindu-și contractarea domeniilor de vînătoare. Desigur aceasta este varianta oficială, căci cea de culise este mult mai interesantă... Dar aceasta nu este treaba noastră și nici a domnului Blejnar, îl știți dumneavostră care, băiatul acela bănuit de interese mafiote în vămi, dar... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2011, 07:22 (25269 vizualizări - 2 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Sergiu Băhăian, condamnat definitiv la 26 de ani de închisoare în dosarul crimelor de la Constanța

Magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție au dispus, la începutul acestei săptămîni, condamnarea definitivă a lui Sergiu Băhăian. Acesta a primit o pedeapsă cu închisoarea pentru 26 de ani pentru ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2013, 17:34
(13771 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

2 Aprilie 2013, 19:35


anunț angajare

Firmă de curățenie angajează personal curățenie birouri
Serviciul se efectuează în Slobozia, zona B-dul Chimiei, zilnic de luni-vineri, 2,5-3 h/zi, salariu 250 lei/lună.
Pentru informații 0268/211.000 sau 0737/211.000

2 Aprilie 2013, 16:13


Ialomița: A evadat de sub escorta Poliției

Ialomița: A evadat de sub escorta Poliției

Caz fără precedent la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Un tînăr de 24 de ani, condus sub escortă la Curtea de Apel București pentru a fi judecat într-un dosar privind infracțiunea de «trafic ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2013, 15:28
(17134 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton la un pas de moarte

În după-amiaza zilei de vineri, 29 martie a.c., pe șoseaua de centură a municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier. Un bărbat de 46 de ani a fost lovit pe trecerea de pietoni de un autocamion. ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2013, 18:03
(8066 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Jandarmii ialomițeni, în sărbătoare

Reprezentanții Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița se pregătesc de sărbătoare. În cadrul unei conferințe de presă desfășurată vineri, 29 martie a.c., oficialii din cadrul instituției au anunțat ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2013, 17:57
(10799 vizualizări - 1 comentariu)


Grivița: Cercetați pentru «dare de mită»

În seara zilei de joi, 28 martie a.c., agenții postului de Poliție Grivița au sesizat ofițerii din cadrul Serviciului Județean Anticorupție Ialomița cu privire la faptul că doi cetățeni prinși în ilegalitate ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2013, 17:56
(11961 vizualizări - 5 comentarii)


Sobozia: «Școala Altfel» la Biblioteca Județeană

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va desfășura ample activități în cadrul campaniei inițiată de Ministerul Educației «Să știi mai multe, să fii mai bun». Sub sloganul «Școala Altfel» ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2013, 17:55
(5493 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 11 tineri, cercetați pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni efectuează cercetări cu privire la 11 tineri din județ, cercetați pentru comiterea infracțiunii de «furt calificat», suspecților fiindu-le întocmite dosare penale. 8 dintre tinerii ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2013, 16:00
(5041 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


Ialomița: «Zilele Porților Deschise» la Inspectoratul pentru Situații de Urgență

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița se alătură campaniei Ministerului Educației «Să știi mai multe, să fii mai bun!». Timp de două zile, elevii din județ pot ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2013, 19:32
(11966 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Minoră dispărută, căutată de Poliție

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale încearcă să-i dea de urmă adolescentei Iuliana Ionica Negoiță, de 17 ani, din Slobozia, care a dispărut de la domiciliu. În momentul în care a ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2013, 19:30
(8057 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: La un pas de închisoare, după ce și-a vîndut pămîntul de două ori

O femeie de 50 de ani, din localitatea ialomițeană Albești, este pe cale să intre după gratii în urma unei tranzacții mai puțin legale. Ea a încercat să vîndă o suprafață de teren de două ori. Cazul a fost ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2013, 19:11
(8774 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente

Din cauza ninsorii și a gheții de pe carosabil, în dimineața zilei de 26 martie, pe raza localității Țăndărei, s-a produs un accident de circulație. În urma evenimentului rutier, o tînără de 23 de ani a ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2013, 19:11
(11447 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

27 Martie 2013, 09:06


anunț angajare

SC CARPATICA ASIG SA
angajează inspectori asigurări pentru sucursala Slobozia

Cerințe:
-studii medii sau superioare;
-experiență în asigurări constituie un avantaj;
-cunoștințe operare PC;
-disponibilitate la program prelungit;
-permis de conducere categoria B.

Se oferă salariu atractiv și comision din vînzări.
Relații la telefon 0243/236.641, e-mail [email protected]

26 Martie 2013, 02:12


RAJA a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

În urma avertizărilor meteo, privind atenționările de Cod Galben și Portocaliu de ninsoare și viscol pentru mai multe județe, la nivelul SC RAJA SA s-a luat măsura activării Comandamentului pentru Situații ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2013, 02:11
(7209 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Avanpremieră la Ziua Poliției Române

IPJ Ialomița: Avanpremieră la Ziua Poliției Române

Poliția Română aniversează, la data de 25 martie, 191 de ani de atestare documentară. A devenit deja o tradiție ca, în contextul aniversării Zilei Poliției Române, oamenii legii să se afle alături de cetățeni ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2013, 18:28
(8819 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dunărea, la cota de atenție

Oficialii din cadrul Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor au emis o avertizare Cod Galben ce constă în creștere de niveluri și depășiri ale cotelor de atenție pe sectoarele Dunării ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2013, 18:25
(7404 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic restricționat pe podul Giurgeni-Vadu Oii

Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale a restricționat traficul pe podul Giurgeni-Vadu Oii din cauza lucrărilor de reparații. Această situație va dura pînă la finalul lunii mai 2013. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2013, 18:24
(9482 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoții dezmembrează vagoanele CFR

În dimineața zilei de 17 martie, patrula de siguranță publică din cadrul Poliției Fetești a observat pe DN3B doi bărbați care transportau mai multe bunuri. La vederea oamenilor legii, suspecții au abandonat ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2013, 18:20
(8755 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Documente false pentru obținerea de credite

Polițiștii de investigare a fraudelor au dispus începerea urmăririi penale față de 4 persoane pentru comiterea de infracțiuni economico-financiare. În cauză sînt cercetate două femei de 27, respectiv 6 ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2013, 18:20
(7491 vizualizări - 0 comentarii)


23 martie: Slobozia marchează Ora Pămîntului

În fiecare an acțiunile care marchează Ora Pămîntului sînt tot mai numeroase. Pentru a marca și a da o notă festivă evenimentului, factori cu responsabilitate în acest domeniu au proiectat o serie de acțiuni ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2013, 18:16
(6721 vizualizări - 0 comentarii)


Moaștele Sfîntului Ioan Rusul, la Catedrala din Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada 28-31 martie 2013, vor fi aduse spre închinare Moaștele Sfîntului Ioan Rusul, în Catedrala din Urziceni ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2013, 18:08
(7816 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Dosare penale pentru neplata obligațiilor fiscale cu reținere la sursă

Polițiștii de investigarea fraudelor din cadrul Poliției Urziceni efectuează cercetări față de un bărbat de 29 ani, din comuna Borănești, pentru comiterea infracțiunii de evaziune fiscală. În fapt, suspectul ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2013, 18:07
(11561 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale la proprietarii de ecvidee

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, în cadrul Programului acțiunilor sanitare veterinare și pentru siguranța alimentelor pentru anul 2013, a efectuat analize de laborator ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2013, 14:13
(9673 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

19 Martie 2013, 20:08


Fetești: A încercat să violeze o bătrînă de 67 ani!

Un călărășean domiciliat în comuna Unirea a fost reținut pentru 24 de ore pentru comiterea infracțiunii de «tentativă de viol». El a încercat să batjocorească o bătrînă de 67 ani... Femeia se afla pe un ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 16:09
(6037 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Primele arestări după înșelăciunile telefonice prin metoda «Accidentul»!

Polițiștii ialomițeni și procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au efectuat primele rețineri în cazul înșelăciunilor telefonice prin metoda «Accidentul». Este vorba despre o ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 15:11
(14494 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în agricultura finlandeză

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza o bursă a locurilor de muncă pentru lucrător sezonier în agricultură din Finlanda. Sînt oferite 35 locuri de muncă pentru cules căpșuni, mazăre ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 14:12
(7973 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Se prostitua la 14 ani

În urma unor acțiuni preventive desfășurate pe raza orașului Țăndărei, polițiștii au descoperit o minoră, de 14 ani, care practica prostituția. Ea a fost escortată de oamenii legii către locuința de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 11:12
(11717 vizualizări - 4 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...