Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Șoc pe scena politică locală

Președintele Cazacu sprijină candidatul PRM la șefia Consiliului Județean!

PRM sprijină candidatura lui Mădălin Teculescu la Primăria Sloboziei!

Un comunicat de presă remis de către conducerea Alianței pentru Ialomița anunță că președintele Cazacu Marinică sprijină candidatul PRM pentru conducerea Consiliului Județean Ialomița. «Este cunoscută poziția mea vizavi de actualul președinte al Consiliului Județean. Alianța pentru Ialomița s-a format tocmai pentru a contracara realegerea lui Silvian Ciupercă și a PSD pentru un nou mandat. Eliminarea mea prin metode ilegale din această competiție nu schimbă cu nimic situația! Sprijin candidatura lui Silviu Puchianu, reprezentantul PRM la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, pentru că este un om care merită încrederea alegătorilor și pentru că sînt convins că ialomițenii s-au... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2012, 19:26 (27564 vizualizări - 21 comentarii)

POLITICĂ

Min(ci)uni electorale

Ce promit candidații pentru Slobozia?

Min(ci)uni electorale

Cu două săptămîni înainte de ziua alegerilor, apele electorale par să se fi liniștit. Candidații se împroașcă reciproc cu simț de răspundere, electoratul se ferește cum poate, iar președinții de partide fac și desfac scenarii politice. În aceste condiții, nimeni nu mai are vreme să citească miile de pliante și broșuri care li se oferă cu regularitate.
Am făcut-o noi pentru dumneavoastră, la Slobozia, într-o încercare aproape eșuată de a obține materialele electorale pe care candidații ni le împart cu atîta generozitate. Și sîntem în măsură să vă spunem cum ați putea fi întîmpinați în cazul în care decideți să solicitați singuri informații de la sediile de campanie ale candidaților pentru... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2012, 18:34 (29381 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Uite pe cine votăm

Ei vor să devină primari! (II)

Pe 10 iunie 2012 Ialomița votează. Oamenii se îndreaptă spre urne să-și aleagă primarii. Sînt mulți, cît frunză și iarbă. În timp ce unii au la activ mai multe mandate, alții încearcă să prindă măcar unul... Independent vă arată lista completă a candidaturilor...

«Eu cu cine votez?»... la țară
Pe ulițele satelor din Ialomița e forfotă de la un capăt la altul...Se lipesc afișe, se oferă gratis mititei și bere, se cîntă și se joacă. Și sînt doar 2 săptămîni de cînd campania electorală a început. Miza este mare, iar competiția... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:37 (27759 vizualizări - 4 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Uite pe cine votăm

Ei vor să devină primari! (I)

Pe 10 iunie 2012 Ialomița votează. Oamenii se îndreaptă spre urne să-și aleagă primarii. Sînt mulți, cît frunză și iarbă. În timp ce unii au la activ mai multe mandate, alții încearcă să prindă măcar unul... Independent vă arată lista completă a candidaturilor...

«Eu cu cine votez?»... la oraș
Listele electorale arată că numărul candidaților înregistrați în orașele ialomițene este mai mare decît cel de la scrutinul din 2008. Breasla candidaților este însă aceeași. Pe de o parte avem micii întreprinzători, reprezentați de buticari, patroni de carmangerii, patiserii, spălătorii auto și cîrciumari. De cealaltă parte sînt intelectualii... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 16:12 (15956 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Oamenii președintelui»

«Oamenii președintelui»

Adrian, mîna stîngă a președintelui Ciupercă
Teren dat ilegal pentru consilierul personal

În anul 2008, Consiliul Local Slobozia a aprobat un proiect de hotărîre prin care decidea atribuirea în folosință gratuită a 300 de mp pentru tinerii care doreau să-și construiască o casă. Potrivit Legii 15, în baza căreia a fost aprobat proiectul, pe listă ar fi trebuit să figureze oameni care nu dețineau proprietăți. La momentul respectiv, Adrian Ionescu, consilierul președintelui Ciupercă, era proprietar cu acte în regulă. Dar acest amănunt nu l-a împiedicat să beneficieze, ilegal, de o halcă... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 12:17 (37413 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Slobozia: Gabi Ionașcu, «vedeta» procentelor

Slobozia: Gabi Ionașcu, «vedeta» procentelor

Candidatul independent Gabi Ionașcu a făcut public joi, 24 mai a.c., primele declarații legate de sondajele electorale pentru orașul Slobozia. Potrivit celui mai nou dintre ele, realizat în perioada 17-20 mai a.c., Gabi Ionașcu se află pe prima poziție, urmat la mare distanță de Alexandru Stoica, Mădălin Teculescu și Radu Paros...

Trei sondaje în două luni
Joi la orele 14,00, Gabi Ionașcu a făcut primele declarații publice legate de sondajele electorale realizate în ultima perioadă. Candidatul susținut de către Partidul Poporului-Dan Diaconescu a susținut că toate sondajele de... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2012, 09:29 (48368 vizualizări - 59 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Cazan vs Turcu pentru viitorul unui «oraș de navetiști» Cazan vs Turcu pentru viitorul unui «oraș de navetiști»

La Urziceni, USL se luptă cu sine

Cazan vs Turcu pentru viitorul unui «oraș de navetiști»

Cu cît este orașul mai sărac, cu atît crește numărul candidaților pentru fotoliul de primar. La Urziceni, caracterizat de proprii concetățeni drept «un oraș de navetiști», pentru a ocupa fotoliul de primar se înghesuie 8 candidați. Orașul este «deținut» de două mandate încoace de către primarul PNL Constantin Sava.

8 candidați pentru un singur fotoliu de primar
Printre cei 8 candidați pentru funcția de primar al orașului Urziceni se numără nume sonore, dar și no-name-uri care speră să profite de calitatea de tiz pe care o au. Este, de exemplu, cazul candidatului PNG, Constantin Sava, șofer de meserie, pe care actualul primar... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2012, 12:07 (16506 vizualizări - 12 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Ialomița: Număr record de candidați la Fetești și Țăndărei

Cine votează pe 10 iunie la Fetești și Țăndărei are de unde alege. Alături de edilii în funcție, au intrat în cursa electorală patroni de carmangerii, brutării și spălătorii auto...

Candidați unul și unul...
În cursa electorală de la Țăndărei au intrat șapte candidați. Edilul Vasile Sava este unul dintre greii alegerilor locale din 10 iunie. Primar vreme de trei mandate consecutive, mai vrea încă unul. De data aceasta, în calitate de candidat al Alianței Pentru Ialomița. A fost exclus din tabăra PSD Ialomița, pe motiv de neconcordanță. Procentele arată că este unul dintre favoriți... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2012, 08:38 (20461 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Ialomița: Orașele-comune nu aduc surprize

Un capitol special al alegerilor locale ar trebui să-l reprezinte orașele-comune, Fierbinți, Căzănești și Amara. Din păcate, ca și în cazul alegerilor pentru viitorul președinte de Consiliu Județean, în cazul acestora zarurile sînt aruncate. La Fierbinți va cîștiga actualul primar, Iusein Iuksel, la Amara va cîștiga Victor Moraru & comp, iar la Căzănești nu mai contează pentru că oraș oricum n-are să ajungă niciodată...

Trei, Doamne, și toate trei!
Așa cum vă explicam, degeaba are Orașul Fierbinți-Tîrg trei candidați dacă de cîștigat cîștigă același primar în funcție. Iusein... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2012, 08:32 (13338 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Votul ilegal (nu) înseamnă închisoare!

Votul ilegal (nu) înseamnă închisoare!

Reprezentanții Ministerului Administrației și Internelor au pus gînd rău pomenilor electorale. Luni, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au împărțit peste 6000 de pliante în cadrul campaniei «Votul ilegal înseamnă închisoare!». Opinia publică din Slobozia nu este convinsă de acest lucru... Oamenii cred că mita electorală este de necombătut.

Alegeri fără mită nu se poate
Mesajul campaniei demarată de Ministerul Administrației și Internelor este clar: «Votul Ilegal înseamnă închisoare!». Legea electorală vine să confirme: «oferirea sau darea de bani, bunuri ori alte foloase în timpul... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2012, 08:30 (15653 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

4400 de candidați în Ialomița! 15 tone de hârtie pentru 220 de mii de buletine de vot!

Alegeri locale 2012

4400 de candidați în Ialomița! 15 tone de hîrtie pentru 220 de mii de buletine de vot!

Ialomița se pregătește activ pentru alegeri. Pînă pe 10 iunie au mai rămas puțin peste 20 de zile. Conform datelor oferite de Biroul Electoral Județean, 19 partide și alianțe electorale vor arunca în luptă 4168 de candidați pentru consiliile locale și 249 de candidați pentru cele 66 de primării din Ialomița. Aceștia vor fi votați, teoretic, de 240304 alegători cu drept de vot, potrivit listelor electorale permanente publicate de Biroul Electoral Central. În principalele orașe ale județului lupta se dă între edili în funcție, candidați USL sau API. La alegerile din 10 iunie 2012 se vor folosi 15 tone de hîrtie și 1070 de ștampile de vot. Valoarea nominală a unui buletin de vot este de 0,37 lei... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2012, 19:45 (23263 vizualizări - 16 comentarii)

Luni 29 Iun 2026
233 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Borcea a rupt digul în cartierul feteștean Buliga

Un dig de apărare al cartierului feteștean Buliga, aflat pe brațul Borcea al Dunării, s-a spart, miercuri seară, 30 iunie a.c., pe o distanță de aproximativ șase-șapte metri. Spărtura se află la o distanță ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 10:35
(19952 vizualizări - 0 comentarii)


Impozit suplimentar pe clădiri, majorare impozit pe mașini

Guvernul a adoptat o Ordonanță de Urgență prin care modifică mai multe articole din Legea nr. 571/2003, privind Codul fiscal, pentru a majora impozitul pe clădiri și autovehicule. Este vorba despre proprietarii ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 07:01
(16493 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: impozite


CSM Slobozia, locul IV la Cupa României Sabie Masculin-echipe seniori

CSM Slobozia, locul IV la Cupa României Sabie Masculin-echipe seniori

Echipa de sabie masculin a CSM Slobozia a fost foarte aproape de podium la Cupa României, competiție rezervată echipelor de seniori și desfășurată la Sala Polivalentă din Iași, în perioada 23-25 iunie ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 18:58
(18811 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Gabriel Liiceanu, «Întâlnire cu un necunoscut»

Slobozia: Gabriel Liiceanu, «Întîlnire cu un necunoscut»

Miercuri, 7 iulie a.c., de la ora 14.00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi gazda unui eveniment deosebit. Gabriel Liiceanu își va lansa cartea «Întîlnire cu un necunoscut», lansarea ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 18:10
(9007 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: Amenzi de peste 72000 de lei

Peste 40 de polițiști au acționat în sistem integrat pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Acțiunile s-au derulat în perioada 25-27 iunie a.c., efectivele angrenate acționînd în filtre pe toate arterele ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:25
(13652 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț urmărit, prins de polițiști

Un tînăr, de 23 de ani, din Fetești, se sustrăgea arestării din data de 16 iunie a.c., tînărul fiind condamnat cu închisoarea pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Polițiștii din cadrul Serviciului de ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:15
(11727 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoț


Ciochina: Armă cu aer comprimat, deținută ilegal

Unui bărbat, de 53 de ani, din Ciochina, polițiștii i-au depistat o armă cu aer comprimat, calibru 4,5 mm. În cadrul acțiunii desfășurate marți, 29 iunie, pentru depistarea persoanelor care dețin arme în ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:06
(15004 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina armă


Urziceni: «Șofer» fără permis

Un tînăr de 22 de ani, din Urziceni, a fost surprins în trafic de polițiști conducînd un autoturism fără a deține permis. Marți, 29 iunie a.c., în jurul orei 22.30, mașina condusă de tînăr a fost oprită ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:01
(18249 vizualizări - 0 comentarii)


Campania Marea Debarasare în Ialomița: Puțin peste 1,2 tone de deșeuri electrice și electronice colectate

La sfîrșitul acestei saptamîni, respectiv pe 25 si 26 iunie a.c., Ministerul Mediului și Pădurilor, împreună cu asociațiile colective și reciclatorii au desfășurat cea de-a doua ediție din acest an a Campaniei ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 16:52
(11451 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2010, 20:01
(11428 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2010, 19:42
(10751 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Stare de urgență națională în agricultură

«Precipitațiile abundente și zilnice din ultimele două săptămîni au produs pentru agricultorii din țara noastră o situație dezastruoasă, întrucît nu pot demara campania de recoltare a cerealelor și a rapiței ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2010, 19:13
(14495 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie de 49 de ani, dispărută de la domiciliu

O slobozeancă, de 49 de ani, a dispărut de la domiciliu. Femeia a plecat de acasă din Slobozia, duminică, în jurul orelor 9,00 și pînă în acest moment nu a mai revenit. De mai bine de două zile polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2010, 19:12
(21764 vizualizări - 0 comentarii)


A sunat la 112 să spună că un polițist este beat

Întrucît a fost prins de polițiștii rutieri conducînd sub influența băuturilor alcoolice, un șofer a apelat numărul de urgență 112, anunțînd că agentul de poliție este beat. S-a întîmplat în dimineața zilei ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 14:14
(20708 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: 112 beat la volan


Bucu: Copil pe bicicletă, lovit frontal de o mașină

Un copil de 10 ani, biciclist, a fost accidentat în trafic duminică, 27 iunie, pe raza localității Bucu. Copilul a pătruns într-o intersecție, fără să se asigure, fiind lovit frontal de o mașină condusă ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 14:13
(23775 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Discotecile la control

În weekendul trecut, mai exact în naoptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 26 spre 27 iunie, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune pentru combaterea infracțiunilor în mediul rural. În cadrul ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 14:11
(24845 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: În atenția fermierilor cu culturi calamitate

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care au depus cereri pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață și ale căror culturi au fost inundate că trebuie să anunțe ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 13:23
(19162 vizualizări - 0 comentarii)


Ședința Colegiului Prefectural

Miercuri, 30 iunie a.c., Colegiul Prefectural se convoacă într-o nouă ședință de lucru. Pe ordinea de zi figurează informări asupra activității unor instituții deconcentrate, Direcția Județeană pentru ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 13:16
(18869 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri pentru bătrânii azilului de la Balaciu

Daruri pentru bătrînii azilului de la Balaciu

În ziua de 24 iunie 2010, de praznicul Sfântului Ioan Botezătorul, grupul de cateheză «Sfinții Ierarhi Nicolae și Nectarie» al Parohiei Pelinul din cadrul Protoieriei Urziceni, condus de preotul Achim ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 13:07
(20341 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Controale la crescătorii de oi și capre

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură efectuează controlul administrativ pentru toate cele 45400 de cereri depuse de crescătorii de ovine/caprine și un control la fața locului, respectiv supracontrol ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:43
(12491 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: O femeie i-a spart casa

O femeie, de 41 ani, din localitatea Malu Roșu, este cercetată de polițiști pentru furt calificat. Aceasta ar fi pătruns în casa unui bătrîn, de 71 de ani, din Armășești, și ar fi sustras mai multe bunuri ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:37
(18687 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Armășești furt


Manasia: Biciclist imprudent, victima unui accident rutier

În toiul nopții, un biciclist a fost accidentat grav în Manasia, un microbuz acroșîndu-l la schimbarea direcției de mers. Evenimentul s-a petrecut în Manasia, pe DN2A, biciclistul virînd brusc către stînga ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:37
(12347 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: La volan, cu permisul suspendat

Polițiștii din Sfîntu Gheorghe au oprit în trafic un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr, de 19 ani, domiciliat în localitate. Verificînd documentele șoferului, polițiștii au constatat că tînărul ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:36
(16322 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune complexă a polițiștilor în vestul județului

Polițiștii din Urziceni și localitățile arondate au executat pe raza localităților Coșereni, Borănești, Bărcănești, Axintele și Movilița o acțiune ce a urmărit prevenirea și combaterea activităților de ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:35
(12025 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Poliție acțiune


Slobozia: Un copil de doar 5 ani, victima unui accident rutier

Un copil de doar 5 ani a fost transportat joi, 24 iunie, la Spitalul de Urgență Floreasca din Capitală după ce a fost victima unui accident rutier. Copilul, nesupravegheat fiind, a vrut să traverseze strada ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 17:28
(24759 vizualizări - 0 comentarii)


Marea Debarasare, la a doua ediție

La sfîrșitul săptămînii, vineri și sîmbătă, 25 și 26 iunie, Ministerul Mediului și Pădurilor, în colaborare cu asociațiile colective și reciclatorii, vor desfășura cea de-a doua ediție din acest an a campaniei ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 17:27
(17769 vizualizări - 0 comentarii)


«Let’s Do It, Romania!» curăță Ialomița

Sîmbătă, 26 iunie, echipa «Let’s Do It, Romania!» ajunge în județul Ialomița, unde va organiza o conferință de lansare a proiectului de mediu în Sala de ședințe a Instituției Prefectului. Potrivit organizatorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 17:27
(31039 vizualizări - 0 comentarii)


Protestanții de la Biserica ANL, cercetați penal

Persoanele care au provocat joi, 24 iunie, un scandal în incinta Bisericii «Sfîntul Gheorghe» din Slobozia sînt cercetate penal pentru «impiedicarea libertății cultelor». Potrivit polițiștilor, cele 15 ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 17:26
(20735 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Armă deținută ilegal

Joi, 24 iunie, polițiștii au confiscat o armă deținută ilegal de către un bărbat din Gheorghe Doja. Arma cu aer comprimat de calibru 5,5 mm era o armă neletală dar care trebuia supusă autorizării, motiv ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 10:23
(14335 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Hoții de cablu electric au primit mandate de arestare

Cei trei tineri reținuți de polițiștii din Urziceni după ce au fost identificați ca fiind autorii mai multor furturi de cablu electric au primit mandate de arestare. Hoții, cu vîrste cuprinse între 20 și ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 10:22
(18180 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoți


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...