Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Șoc pe scena politică locală

Președintele Cazacu sprijină candidatul PRM la șefia Consiliului Județean!

PRM sprijină candidatura lui Mădălin Teculescu la Primăria Sloboziei!

Un comunicat de presă remis de către conducerea Alianței pentru Ialomița anunță că președintele Cazacu Marinică sprijină candidatul PRM pentru conducerea Consiliului Județean Ialomița. «Este cunoscută poziția mea vizavi de actualul președinte al Consiliului Județean. Alianța pentru Ialomița s-a format tocmai pentru a contracara realegerea lui Silvian Ciupercă și a PSD pentru un nou mandat. Eliminarea mea prin metode ilegale din această competiție nu schimbă cu nimic situația! Sprijin candidatura lui Silviu Puchianu, reprezentantul PRM la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, pentru că este un om care merită încrederea alegătorilor și pentru că sînt convins că ialomițenii s-au... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2012, 19:26 (27564 vizualizări - 21 comentarii)

POLITICĂ

Min(ci)uni electorale

Ce promit candidații pentru Slobozia?

Min(ci)uni electorale

Cu două săptămîni înainte de ziua alegerilor, apele electorale par să se fi liniștit. Candidații se împroașcă reciproc cu simț de răspundere, electoratul se ferește cum poate, iar președinții de partide fac și desfac scenarii politice. În aceste condiții, nimeni nu mai are vreme să citească miile de pliante și broșuri care li se oferă cu regularitate.
Am făcut-o noi pentru dumneavoastră, la Slobozia, într-o încercare aproape eșuată de a obține materialele electorale pe care candidații ni le împart cu atîta generozitate. Și sîntem în măsură să vă spunem cum ați putea fi întîmpinați în cazul în care decideți să solicitați singuri informații de la sediile de campanie ale candidaților pentru... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2012, 18:34 (29376 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Uite pe cine votăm

Ei vor să devină primari! (II)

Pe 10 iunie 2012 Ialomița votează. Oamenii se îndreaptă spre urne să-și aleagă primarii. Sînt mulți, cît frunză și iarbă. În timp ce unii au la activ mai multe mandate, alții încearcă să prindă măcar unul... Independent vă arată lista completă a candidaturilor...

«Eu cu cine votez?»... la țară
Pe ulițele satelor din Ialomița e forfotă de la un capăt la altul...Se lipesc afișe, se oferă gratis mititei și bere, se cîntă și se joacă. Și sînt doar 2 săptămîni de cînd campania electorală a început. Miza este mare, iar competiția... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:37 (27735 vizualizări - 4 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Uite pe cine votăm

Ei vor să devină primari! (I)

Pe 10 iunie 2012 Ialomița votează. Oamenii se îndreaptă spre urne să-și aleagă primarii. Sînt mulți, cît frunză și iarbă. În timp ce unii au la activ mai multe mandate, alții încearcă să prindă măcar unul... Independent vă arată lista completă a candidaturilor...

«Eu cu cine votez?»... la oraș
Listele electorale arată că numărul candidaților înregistrați în orașele ialomițene este mai mare decît cel de la scrutinul din 2008. Breasla candidaților este însă aceeași. Pe de o parte avem micii întreprinzători, reprezentați de buticari, patroni de carmangerii, patiserii, spălătorii auto și cîrciumari. De cealaltă parte sînt intelectualii... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 16:12 (15936 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Oamenii președintelui»

«Oamenii președintelui»

Adrian, mîna stîngă a președintelui Ciupercă
Teren dat ilegal pentru consilierul personal

În anul 2008, Consiliul Local Slobozia a aprobat un proiect de hotărîre prin care decidea atribuirea în folosință gratuită a 300 de mp pentru tinerii care doreau să-și construiască o casă. Potrivit Legii 15, în baza căreia a fost aprobat proiectul, pe listă ar fi trebuit să figureze oameni care nu dețineau proprietăți. La momentul respectiv, Adrian Ionescu, consilierul președintelui Ciupercă, era proprietar cu acte în regulă. Dar acest amănunt nu l-a împiedicat să beneficieze, ilegal, de o halcă... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 12:17 (37413 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Slobozia: Gabi Ionașcu, «vedeta» procentelor

Slobozia: Gabi Ionașcu, «vedeta» procentelor

Candidatul independent Gabi Ionașcu a făcut public joi, 24 mai a.c., primele declarații legate de sondajele electorale pentru orașul Slobozia. Potrivit celui mai nou dintre ele, realizat în perioada 17-20 mai a.c., Gabi Ionașcu se află pe prima poziție, urmat la mare distanță de Alexandru Stoica, Mădălin Teculescu și Radu Paros...

Trei sondaje în două luni
Joi la orele 14,00, Gabi Ionașcu a făcut primele declarații publice legate de sondajele electorale realizate în ultima perioadă. Candidatul susținut de către Partidul Poporului-Dan Diaconescu a susținut că toate sondajele de... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2012, 09:29 (48368 vizualizări - 59 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Cazan vs Turcu pentru viitorul unui «oraș de navetiști» Cazan vs Turcu pentru viitorul unui «oraș de navetiști»

La Urziceni, USL se luptă cu sine

Cazan vs Turcu pentru viitorul unui «oraș de navetiști»

Cu cît este orașul mai sărac, cu atît crește numărul candidaților pentru fotoliul de primar. La Urziceni, caracterizat de proprii concetățeni drept «un oraș de navetiști», pentru a ocupa fotoliul de primar se înghesuie 8 candidați. Orașul este «deținut» de două mandate încoace de către primarul PNL Constantin Sava.

8 candidați pentru un singur fotoliu de primar
Printre cei 8 candidați pentru funcția de primar al orașului Urziceni se numără nume sonore, dar și no-name-uri care speră să profite de calitatea de tiz pe care o au. Este, de exemplu, cazul candidatului PNG, Constantin Sava, șofer de meserie, pe care actualul primar... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2012, 12:07 (16506 vizualizări - 12 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Ialomița: Număr record de candidați la Fetești și Țăndărei

Cine votează pe 10 iunie la Fetești și Țăndărei are de unde alege. Alături de edilii în funcție, au intrat în cursa electorală patroni de carmangerii, brutării și spălătorii auto...

Candidați unul și unul...
În cursa electorală de la Țăndărei au intrat șapte candidați. Edilul Vasile Sava este unul dintre greii alegerilor locale din 10 iunie. Primar vreme de trei mandate consecutive, mai vrea încă unul. De data aceasta, în calitate de candidat al Alianței Pentru Ialomița. A fost exclus din tabăra PSD Ialomița, pe motiv de neconcordanță. Procentele arată că este unul dintre favoriți... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2012, 08:38 (20461 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Ialomița: Orașele-comune nu aduc surprize

Un capitol special al alegerilor locale ar trebui să-l reprezinte orașele-comune, Fierbinți, Căzănești și Amara. Din păcate, ca și în cazul alegerilor pentru viitorul președinte de Consiliu Județean, în cazul acestora zarurile sînt aruncate. La Fierbinți va cîștiga actualul primar, Iusein Iuksel, la Amara va cîștiga Victor Moraru & comp, iar la Căzănești nu mai contează pentru că oraș oricum n-are să ajungă niciodată...

Trei, Doamne, și toate trei!
Așa cum vă explicam, degeaba are Orașul Fierbinți-Tîrg trei candidați dacă de cîștigat cîștigă același primar în funcție. Iusein... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2012, 08:32 (13337 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Votul ilegal (nu) înseamnă închisoare!

Votul ilegal (nu) înseamnă închisoare!

Reprezentanții Ministerului Administrației și Internelor au pus gînd rău pomenilor electorale. Luni, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au împărțit peste 6000 de pliante în cadrul campaniei «Votul ilegal înseamnă închisoare!». Opinia publică din Slobozia nu este convinsă de acest lucru... Oamenii cred că mita electorală este de necombătut.

Alegeri fără mită nu se poate
Mesajul campaniei demarată de Ministerul Administrației și Internelor este clar: «Votul Ilegal înseamnă închisoare!». Legea electorală vine să confirme: «oferirea sau darea de bani, bunuri ori alte foloase în timpul... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2012, 08:30 (15653 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

4400 de candidați în Ialomița! 15 tone de hârtie pentru 220 de mii de buletine de vot!

Alegeri locale 2012

4400 de candidați în Ialomița! 15 tone de hîrtie pentru 220 de mii de buletine de vot!

Ialomița se pregătește activ pentru alegeri. Pînă pe 10 iunie au mai rămas puțin peste 20 de zile. Conform datelor oferite de Biroul Electoral Județean, 19 partide și alianțe electorale vor arunca în luptă 4168 de candidați pentru consiliile locale și 249 de candidați pentru cele 66 de primării din Ialomița. Aceștia vor fi votați, teoretic, de 240304 alegători cu drept de vot, potrivit listelor electorale permanente publicate de Biroul Electoral Central. În principalele orașe ale județului lupta se dă între edili în funcție, candidați USL sau API. La alegerile din 10 iunie 2012 se vor folosi 15 tone de hîrtie și 1070 de ștampile de vot. Valoarea nominală a unui buletin de vot este de 0,37 lei... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2012, 19:45 (23263 vizualizări - 16 comentarii)

28 Iun 2026
251 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Beat la volan

Agenți din cadrul Poliției Fetești au depistat, pe Strada Călărași din localitate, un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr, de 25 de ani, din Fetești. Întrucît emana halenă alcoolică, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:28
(25507 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești șofer beat


Slobozia: Prins la volan cu permisul suspendat

În cursul zilei de joi, 6 mai a.c. polițiștii rutieri au depistat în trafic, pe Șoseaua Brăilei, din Slobozia, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 52 de ani din municipiu. Procedînd la ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:26
(25198 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șofer penal


Slobozia: Se fură din supermarket

Joi, 6 mai a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de două ori, la intervale orare diferite, de către agentul de pază al unui supermarket din municipiu, despre faptul că a surprins două persoane ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:21
(17820 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt supermarket


Andrășești: Scandal la Postul de Poliție

Trei bărbați din Căzănești au fost sancționați contravențional cu amenzi a căror valoare depășește 5000 de lei și sînt cercetați și penal. Asta după ce, pentru a-și scăpa prietenul de rigorile legii, au ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:13
(32539 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Infractor încarcerat

Miercuri, 5 mai, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Fetești au identificat, reținut și încarcerat în arestul Inspectoratului un bărbat, de 45 de ani, domiciliat în municipiu, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:59
(25785 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Oale confiscate de polițiști

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, în cursul zilei de miercuri, 5 martie a.c., au acționat în sistem integrat pe raza municipiului reședință de județ urmărind prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:57
(22172 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiști în școli

În cursul zilei de miercuri, 5 mai, la nivelul municipiului Urziceni și al comunei Gheorghe Doja au fost desfășurate multiple activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:48
(22869 vizualizări - 0 comentarii)


Campania SAPS 2010: Peste 814000 cereri de plată depuse la APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care și-au completat declarația de suprafață prin intermediul aplicației IPA Online că trebuie să depună la Centrele APIA și o ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 14:25
(19777 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului-12,2%

La sfîrșitul lunii aprilie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 12851 persoane, din care 6598 șomeri indemnizați, respectiv 6253 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:34
(15773 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prinși în flagrant la furat de fier vechi

La începutul săptămînii, luni, 3 mai, jandarmii slobozeni, aflați în patrulare în zona fostului Complex Gheorghe Lazăr, au auzit zgomote suspecte în incintă. Intrînd în curtea Complexului, au observat într ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:18
(22898 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Comerciant ambulant prins de jandarmi

Marți, 4 aprilie, jandarmii din Țăndărei au fost sesizați despre faptul că, pe o stradă din localitate, o persoană comercializează articole de îmbrăcăminte ce poartă diverse inscripții. Urmare a cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:17
(23192 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Biciclist mort urmare a unui accident

Marți, 4 mai a.c., în jurul orei 16.45, pe DN1D, în apropierea localității Jilavele, s-a produs un accident rutier, în urma căruia o persoană a decedat. Potrivit cercetărilor, polițiștii au stabilit că ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 14:00
(14282 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: În 48 de ore, amenzi de peste 43000 de lei

Poliția Rutieră, în ultimele 48 de ore, a aplicat 216 sancțiuni contravenționale. 85 au fost acordate șoferilor care au depășit viteza maximă admisă pe drumurile publice sau au efectuat opriri neregulamentare ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 13:55
(18073 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 10:42
(15560 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 09:15
(13218 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 543 de bărbați, în concediu pentru creșterea copilului

Potrivit datelor statistice date publicității de reprezentanții Agenției de Prestații Sociale, instituție creată pentru plata tuturor tipurilor de alocații, tot mai mulți bărbați solicită acordarea de indemnizații ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:14
(20086 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Arestat după ce a înjunghiat un tînăr

În cursul zilei de marți, 4 mai, un tînăr, de 28 de ani, din Miloșești, a fost arestat, pe numele acestuia Tribunalul Ialomița emițînd un mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 de zile, pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:08
(24933 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Școlile, în atenția polițiștilor

Luni, 3 mai, în intervalul orar 10,00-18.00, polițiștii dinFetești, în colaborare cu jandarmi și polițiști de frontieră au acționat în unitățile de învățămînt și în zona adiacentă acestora, acțiunea avînd ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:07
(23888 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Furt de energie electrică

Marți dimineață, începînd cu ora 07,00, polițiștii din Țăndărei, în colaborare cu jandarmi și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat, timp de două ore, în cartierul Strachina ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:06
(22053 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident pe Matei Basarab

La începutul săptămînii, respectiv luni, 3 mai, pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident rutier. Cauza producerii accidentului a fost neacordarea priorității de trecere la schimbarea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:05
(23835 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița, raiul asistaților social: În doar trei luni, 2 milioane de lei pentru beneficiarii Legii 416

Suma cheltuită și raportată de autorități săptămîna precedentă tinde să demonstrează neputința celor în drept în privința eradicării fenomenului ajutorului social. Mii de familii din județul Ialomița beneficiază ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:01
(13017 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr surprins băut la volan de două ori în aceeași noapte

Sîmbătă, 1 mai a.c., în vizorul polițiștilor din Țăndărei au intrat discotecile din mediul rural. Acțiunea a presupus legitimarea a peste 50 de persoane, 26 de autovehicule fiind controlate. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:22
(24177 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Încercînd să parcheze, a lovit-o cum mașina pe trotuar

Duminică, 2 mai a.c., în jurul orei 14.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de o femeie din localitate despre faptul că sora sa, în vîrstă de 27 de ani, a fost victima unui eveniment rutier ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:20
(12136 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Îi lucra în curte și i-a furat banii din casă

Sîmbătă, 1 mai a.c., polițiștii din Gheorghe-Lazăr au fost sesizați de un localnic asupra faptului că, de la începutul acestui an și pînă în luna aprilie, persoane necunoscute i-ar fi sustras, în repetate ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:11
(21704 vizualizări - 0 comentarii)


Orezu: Tînăr de 17 ani, «șofer» fără permis

În cursul după-amiezii de duminică, 2 mai a.c., polițiștii din Ciochina au depistat pe raza localității Orezu un autoturism la volanul căruia se afla un localnic. Oprind regulamentar autovehiculul, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:06
(25938 vizualizări - 0 comentarii)


De 1 Mai polițiștii au lăsat 9 șoferi fără permise

De 1 și 2 Mai, abaterile de la normele rutiere au fost sancționate cu fermitate de către polițiști. Astfel, au fost verificați peste 150 de participanți la trafic, fiind sancționați peste 100 de conducători ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:04
(23289 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Exerciții demonstrative ale jandarmilor

Urziceni: Exerciții demonstrative ale jandarmilor

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a organizat duminică 3 mai a.c., în municipiul Urziceni, mai multe exerciții demonstrative pregătite de jandarmii din cadrul Detașamentului Mobil Slobozia și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 11:45
(22060 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins cu 138 de kg de scrumbie

În cadrul acțiunii pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, polițiștii au depistat joi, 29 aprilie a.c., în jurul orei 14.45, pe DN 2A, în localitatea Țăndărei, un autoturism la volanul ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:25
(15355 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat de arestare pentru un recidivist

Un bărbat, în vîrstă de 30 de ani, din localitatea Valea Ciorii, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului în cursul zilei de joi, 29 aprilie, după ce instanța a emis pe numele său un mandat ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:25
(15603 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune pentru prevenirea furturilor de animale

În cursul nopții de joi spre vineri, 29/30 aprilie a.c., în intervalul orar 22.00-03.00, Poliția Municipiului Slobozia a organizat și executat o acțiune împreună cu agenți din cadrul Posturilor de Poliție ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:24
(13026 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...