Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Șoc pe scena politică locală

Președintele Cazacu sprijină candidatul PRM la șefia Consiliului Județean!

PRM sprijină candidatura lui Mădălin Teculescu la Primăria Sloboziei!

Un comunicat de presă remis de către conducerea Alianței pentru Ialomița anunță că președintele Cazacu Marinică sprijină candidatul PRM pentru conducerea Consiliului Județean Ialomița. «Este cunoscută poziția mea vizavi de actualul președinte al Consiliului Județean. Alianța pentru Ialomița s-a format tocmai pentru a contracara realegerea lui Silvian Ciupercă și a PSD pentru un nou mandat. Eliminarea mea prin metode ilegale din această competiție nu schimbă cu nimic situația! Sprijin candidatura lui Silviu Puchianu, reprezentantul PRM la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, pentru că este un om care merită încrederea alegătorilor și pentru că sînt convins că ialomițenii s-au... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2012, 19:26 (27564 vizualizări - 21 comentarii)

POLITICĂ

Min(ci)uni electorale

Ce promit candidații pentru Slobozia?

Min(ci)uni electorale

Cu două săptămîni înainte de ziua alegerilor, apele electorale par să se fi liniștit. Candidații se împroașcă reciproc cu simț de răspundere, electoratul se ferește cum poate, iar președinții de partide fac și desfac scenarii politice. În aceste condiții, nimeni nu mai are vreme să citească miile de pliante și broșuri care li se oferă cu regularitate.
Am făcut-o noi pentru dumneavoastră, la Slobozia, într-o încercare aproape eșuată de a obține materialele electorale pe care candidații ni le împart cu atîta generozitate. Și sîntem în măsură să vă spunem cum ați putea fi întîmpinați în cazul în care decideți să solicitați singuri informații de la sediile de campanie ale candidaților pentru... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2012, 18:34 (29375 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Uite pe cine votăm

Ei vor să devină primari! (II)

Pe 10 iunie 2012 Ialomița votează. Oamenii se îndreaptă spre urne să-și aleagă primarii. Sînt mulți, cît frunză și iarbă. În timp ce unii au la activ mai multe mandate, alții încearcă să prindă măcar unul... Independent vă arată lista completă a candidaturilor...

«Eu cu cine votez?»... la țară
Pe ulițele satelor din Ialomița e forfotă de la un capăt la altul...Se lipesc afișe, se oferă gratis mititei și bere, se cîntă și se joacă. Și sînt doar 2 săptămîni de cînd campania electorală a început. Miza este mare, iar competiția... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:37 (27697 vizualizări - 4 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Uite pe cine votăm

Ei vor să devină primari! (I)

Pe 10 iunie 2012 Ialomița votează. Oamenii se îndreaptă spre urne să-și aleagă primarii. Sînt mulți, cît frunză și iarbă. În timp ce unii au la activ mai multe mandate, alții încearcă să prindă măcar unul... Independent vă arată lista completă a candidaturilor...

«Eu cu cine votez?»... la oraș
Listele electorale arată că numărul candidaților înregistrați în orașele ialomițene este mai mare decît cel de la scrutinul din 2008. Breasla candidaților este însă aceeași. Pe de o parte avem micii întreprinzători, reprezentați de buticari, patroni de carmangerii, patiserii, spălătorii auto și cîrciumari. De cealaltă parte sînt intelectualii... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 16:12 (15925 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Oamenii președintelui»

«Oamenii președintelui»

Adrian, mîna stîngă a președintelui Ciupercă
Teren dat ilegal pentru consilierul personal

În anul 2008, Consiliul Local Slobozia a aprobat un proiect de hotărîre prin care decidea atribuirea în folosință gratuită a 300 de mp pentru tinerii care doreau să-și construiască o casă. Potrivit Legii 15, în baza căreia a fost aprobat proiectul, pe listă ar fi trebuit să figureze oameni care nu dețineau proprietăți. La momentul respectiv, Adrian Ionescu, consilierul președintelui Ciupercă, era proprietar cu acte în regulă. Dar acest amănunt nu l-a împiedicat să beneficieze, ilegal, de o halcă... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 12:17 (37413 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Slobozia: Gabi Ionașcu, «vedeta» procentelor

Slobozia: Gabi Ionașcu, «vedeta» procentelor

Candidatul independent Gabi Ionașcu a făcut public joi, 24 mai a.c., primele declarații legate de sondajele electorale pentru orașul Slobozia. Potrivit celui mai nou dintre ele, realizat în perioada 17-20 mai a.c., Gabi Ionașcu se află pe prima poziție, urmat la mare distanță de Alexandru Stoica, Mădălin Teculescu și Radu Paros...

Trei sondaje în două luni
Joi la orele 14,00, Gabi Ionașcu a făcut primele declarații publice legate de sondajele electorale realizate în ultima perioadă. Candidatul susținut de către Partidul Poporului-Dan Diaconescu a susținut că toate sondajele de... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2012, 09:29 (48368 vizualizări - 59 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Cazan vs Turcu pentru viitorul unui «oraș de navetiști» Cazan vs Turcu pentru viitorul unui «oraș de navetiști»

La Urziceni, USL se luptă cu sine

Cazan vs Turcu pentru viitorul unui «oraș de navetiști»

Cu cît este orașul mai sărac, cu atît crește numărul candidaților pentru fotoliul de primar. La Urziceni, caracterizat de proprii concetățeni drept «un oraș de navetiști», pentru a ocupa fotoliul de primar se înghesuie 8 candidați. Orașul este «deținut» de două mandate încoace de către primarul PNL Constantin Sava.

8 candidați pentru un singur fotoliu de primar
Printre cei 8 candidați pentru funcția de primar al orașului Urziceni se numără nume sonore, dar și no-name-uri care speră să profite de calitatea de tiz pe care o au. Este, de exemplu, cazul candidatului PNG, Constantin Sava, șofer de meserie, pe care actualul primar... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2012, 12:07 (16506 vizualizări - 12 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Ialomița: Număr record de candidați la Fetești și Țăndărei

Cine votează pe 10 iunie la Fetești și Țăndărei are de unde alege. Alături de edilii în funcție, au intrat în cursa electorală patroni de carmangerii, brutării și spălătorii auto...

Candidați unul și unul...
În cursa electorală de la Țăndărei au intrat șapte candidați. Edilul Vasile Sava este unul dintre greii alegerilor locale din 10 iunie. Primar vreme de trei mandate consecutive, mai vrea încă unul. De data aceasta, în calitate de candidat al Alianței Pentru Ialomița. A fost exclus din tabăra PSD Ialomița, pe motiv de neconcordanță. Procentele arată că este unul dintre favoriți... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2012, 08:38 (20461 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Ialomița: Orașele-comune nu aduc surprize

Un capitol special al alegerilor locale ar trebui să-l reprezinte orașele-comune, Fierbinți, Căzănești și Amara. Din păcate, ca și în cazul alegerilor pentru viitorul președinte de Consiliu Județean, în cazul acestora zarurile sînt aruncate. La Fierbinți va cîștiga actualul primar, Iusein Iuksel, la Amara va cîștiga Victor Moraru & comp, iar la Căzănești nu mai contează pentru că oraș oricum n-are să ajungă niciodată...

Trei, Doamne, și toate trei!
Așa cum vă explicam, degeaba are Orașul Fierbinți-Tîrg trei candidați dacă de cîștigat cîștigă același primar în funcție. Iusein... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2012, 08:32 (13337 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Votul ilegal (nu) înseamnă închisoare!

Votul ilegal (nu) înseamnă închisoare!

Reprezentanții Ministerului Administrației și Internelor au pus gînd rău pomenilor electorale. Luni, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au împărțit peste 6000 de pliante în cadrul campaniei «Votul ilegal înseamnă închisoare!». Opinia publică din Slobozia nu este convinsă de acest lucru... Oamenii cred că mita electorală este de necombătut.

Alegeri fără mită nu se poate
Mesajul campaniei demarată de Ministerul Administrației și Internelor este clar: «Votul Ilegal înseamnă închisoare!». Legea electorală vine să confirme: «oferirea sau darea de bani, bunuri ori alte foloase în timpul... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2012, 08:30 (15653 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

4400 de candidați în Ialomița! 15 tone de hârtie pentru 220 de mii de buletine de vot!

Alegeri locale 2012

4400 de candidați în Ialomița! 15 tone de hîrtie pentru 220 de mii de buletine de vot!

Ialomița se pregătește activ pentru alegeri. Pînă pe 10 iunie au mai rămas puțin peste 20 de zile. Conform datelor oferite de Biroul Electoral Județean, 19 partide și alianțe electorale vor arunca în luptă 4168 de candidați pentru consiliile locale și 249 de candidați pentru cele 66 de primării din Ialomița. Aceștia vor fi votați, teoretic, de 240304 alegători cu drept de vot, potrivit listelor electorale permanente publicate de Biroul Electoral Central. În principalele orașe ale județului lupta se dă între edili în funcție, candidați USL sau API. La alegerile din 10 iunie 2012 se vor folosi 15 tone de hîrtie și 1070 de ștampile de vot. Valoarea nominală a unui buletin de vot este de 0,37 lei... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2012, 19:45 (23263 vizualizări - 16 comentarii)

28 Iun 2026
230 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Amenzi pentru șoferii indisciplinați

Luni, 22 februarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe șoselele ialomițene pentru un trafic rutier mai sigur, precum și pentru prevenirea și combaterea neregulilor ce pot conduce la producerea ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18993 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:50
(14106 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:11
(14563 vizualizări - 0 comentarii)


Tîrgul Primăverii, la Slobozia

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița, Consiliul Județean Ialomița, Primăria Municipiului Slobozia și SC Orange România SA organizează, în perioada 25-28 februarie a.c., «Tîrgul Primăverii ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 08:42
(15936 vizualizări - 0 comentarii)


Amenința că se sinucide prin electrocutare

Pompierii ialomițeni au intervenit în week-end-ul trecut la 5 situații de urgență, trei dintre acestea pentru acordarea primului ajutor medical, un caz pentru salvarea unui animal și un altul pentru transportul ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 08:40
(13939 vizualizări - 0 comentarii)


Unirea Urziceni-CFR Cluj 0-1

Stadionul Tineretului a fost luni seara, 22 februarie a.c., gazda unui duel încrîncenat între două dintre cele mai compacte echipe ale campionatului. Deși, cel puțin în prima repriză, s-a jucat într-un ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2010, 19:35
(13897 vizualizări - 0 comentarii)


A spart geamurile Casei de Cultură

A spart geamurile Casei de Cultură

În dimineața zilei de duminică, 21 februarie a.c., în jurul orelor 05.30, un echipaj mobil din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, care se afla pe timpul unei misiuni specifice, a observat ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2010, 12:52
(17533 vizualizări - 0 comentarii)


S-au șicanat în trafic și l-a amenințat cu pistolul

Sîmbătă, 20 februarie a.c., un tînăr de 23 de ani, din județul Harghita, a sesizat Poliția despre faptul că, în jurul orei 10.00, în timp ce se afla la volanul autoturismului, pe DN2, pe sensul de mers ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2010, 12:23
(12317 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr mort în accident lîngă Coșereni

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 20/21 februarie a.c., în jurul orei 01.15, pe DN2, în apropierea localității Coșereni, a avut loc un accident rutier în care a fost implicat un singur autoturism, soldat ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2010, 12:17
(10118 vizualizări - 0 comentarii)


Au furat pantaloni de pe sîrmele de rufe

Sîmbătă, 20 februarie a.c., doi tineri domiciliați în Căzănești, respectiv în Slobozia, au fost depistați în Urziceni de către o patrulă de siguranță publică, la scurt timp după ce au furat două perechi ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2010, 12:12
(12338 vizualizări - 0 comentarii)


Primarul din Amara, Victor Moraru s-a retras din cursa pentru șefia PSD

Potrivit ultimelor informații din cadrul Congresului Național al PSD, primarul din Amara, Victor Moraru s-a retras din cursa pentru șefia PSD. De asemenea, Moraru și-a afirmat susținerea pentru candidatul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2010, 17:20
(16003 vizualizări - 2 comentarii)


Prevenirea acidentelor rutiere, în atenția polițiștilor

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au continuat acțiunile de prevenire și combatere a cauzelor ce pot provoca accidente rutiere pe arterele din județ. Principalul scop al acțiunii a fost acela de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2010, 08:12
(8667 vizualizări - 0 comentarii)


Armă neletală, deținută ilegal

Un colectiv de polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase ce a acționat joi, 18 februarie a.c., pentru depistarea deținătorilor ilegali de arme și prevenirea producerii evenimentelor ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 19:21
(15703 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor din Țăndărei pentru prevenirea infracționalității stradale

Joi, 18 februarie a.c., efective ale Poliției Orașului Țăndărei și jandarmi au organizat și executat în comun o acțiune pentru prevenirea infracționalității stradale. În cadrul acțiunii, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 18:13
(16890 vizualizări - 0 comentarii)


Patroni trimiși în judecată

În cursul zilei de 18 februarie a.c., polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor Urziceni au finalizat cercetările în două dosare penale în care reprezentanții unor agenți economici sînt cercetați pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 16:13
(12329 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Țăndărei

Joi, 19 februarie, la locuința unui cetățean din Țăndărei s-a produs un incendiu. După ce a supraalimentat soba cu lemne, fiul proprietarului, în vîrstă de 22 de ani, a aprins focul, lăsînd sistemul de ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 16:06
(17114 vizualizări - 0 comentarii)


Aproape de un rezultat mare Liverpool-Unirea 1-0

Unirea a rămas aceeași echipă combativă de pe vremea lui Petrescu. Ronny Levy a gîndit o așezare compactă la mijloc care a funcționat aproape perfect 80 de minute, iar cînd au apărut fisuri le-a rezolvat ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 01:12
(23067 vizualizări - 0 comentarii)


Anton Barbu și-a dat demisia din funcția de director al Agenției de Plăți

Anton Barbu, în cursul zilei de joi, 18 februarie a.c., și-a depus demisia din funcția de director al Agenției Județene de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița. Anunțul a fost făcut în cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 16:19
(19086 vizualizări - 4 comentarii)


Concedierile colective și șomajul, în atenția Prefecturii

Joi, 18 februarie a.c., în sala de ședințe a Instituției Prefectului s-a desfășurat ședința Comisiei de Dialog Social a Județului Ialomița. Drept principale puncte pe ordinea de zi să amintim informarea ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 12:33
(14800 vizualizări - 0 comentarii)


Reduceri de tarife pentru operațiunile la Registrul Comerțului

În ședința de miercuri, 17 februarie a.c., Guvernul a aprobat o hotărîre privind taxele și tarifele pentru operațiunile efectuate de Oficiul Național al Registrului Comerțului și oficiile registrului comerțului ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 11:51
(12599 vizualizări - 0 comentarii)


Salvați din apele rîului Ialomița de pompieri

Patru persoane au rămas izolate de ape miercuri, 17 februarie a.c., pe raza localității Bucu, la un canton ce aparține Ocolului Silvic Slobozia. Este vorba de trei bărbați și o femeie, toți din comuna ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 11:40
(11105 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil activ într-o mașină cu nisip

Un proiectil de calibru 122 mm cu încărcătură activă a fost descoperit în această dimineață în materialul antiderapant dintr-o autoutilitară aparținînd unei societăți comerciale din Fetești. Elementul de ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 11:40
(14739 vizualizări - 0 comentarii)


Birou pentru eliberarea de caziere judiciare la Fetești

Joi, 18 februarie a.c., la ora 13,00, la sediul Poliției Municipiului Fetești va fi inaugurat un Birou pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar. La inaugurare vor participa șeful Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 07:12
(17866 vizualizări - 1 comentariu)


Infractor după gratii

Un ialomițean în vîrstă de 40 de ani, din comuna Ciulnița, a fost arestat preventiv pentru 29 de zile în cursul zilei de marți, 16 februarie, și se află în prezent în arestul Inspectoratului. Împotriva ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 16:53
(14286 vizualizări - 0 comentarii)


A bătut un copil de numai 4 luni pentru că plîngea foarte tare

Polițiștii efectuează cercetări cu privire la împrejurările în care un minor de numai 4 luni a suferit vătămări corporale. Astfel, în seara zilei de 14 februarie a.c., în jurul orei 19,30, polițiștii Orașului ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 16:50
(12484 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Teculescu și persoanele vîrstnice

În sala de ședințe a Instituției Prefectului s-a desfășurat miercuri, 17 februarie 2010, ședința Comitetului Consultativ de Dialog Civic pentru Problemele Persoanelor Vîrstnice Ialomița. Discuțiile purtate ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 16:41
(16520 vizualizări - 0 comentarii)


31 se sancțiuni contravenționale aplicate de polițiștii slobozeni

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari au acționat marți, 16 februarie a.c., pe raza municipiului reședință de județ, pe linia prevenirii oricăror fapte de natură a tulbura ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 12:55
(14510 vizualizări - 0 comentarii)


Infracțiuni economice

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița au început urmărirea penală în 5 dosare penale, în care 5 persoane sînt cercetate pentru săvîrșirea a 9 infracțiuni economice. Astfel, în urma ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 12:51
(13533 vizualizări - 0 comentarii)


Proaspăt eliberat din pușcărie, din nou infractor

Un conductor de bilete aflat în serviciu în trenul ce se afla în mișcare între Punctul oprire CF Brîncoveni și Halta de mișcare Slobozia Sud, a fost agresat fizic de către un călător, care nu poseda bilet ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 12:49
(15212 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 19:04
(14684 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...