Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Șoc pe scena politică locală

Președintele Cazacu sprijină candidatul PRM la șefia Consiliului Județean!

PRM sprijină candidatura lui Mădălin Teculescu la Primăria Sloboziei!

Un comunicat de presă remis de către conducerea Alianței pentru Ialomița anunță că președintele Cazacu Marinică sprijină candidatul PRM pentru conducerea Consiliului Județean Ialomița. «Este cunoscută poziția mea vizavi de actualul președinte al Consiliului Județean. Alianța pentru Ialomița s-a format tocmai pentru a contracara realegerea lui Silvian Ciupercă și a PSD pentru un nou mandat. Eliminarea mea prin metode ilegale din această competiție nu schimbă cu nimic situația! Sprijin candidatura lui Silviu Puchianu, reprezentantul PRM la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, pentru că este un om care merită încrederea alegătorilor și pentru că sînt convins că ialomițenii s-au... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2012, 19:26 (27564 vizualizări - 21 comentarii)

POLITICĂ

Min(ci)uni electorale

Ce promit candidații pentru Slobozia?

Min(ci)uni electorale

Cu două săptămîni înainte de ziua alegerilor, apele electorale par să se fi liniștit. Candidații se împroașcă reciproc cu simț de răspundere, electoratul se ferește cum poate, iar președinții de partide fac și desfac scenarii politice. În aceste condiții, nimeni nu mai are vreme să citească miile de pliante și broșuri care li se oferă cu regularitate.
Am făcut-o noi pentru dumneavoastră, la Slobozia, într-o încercare aproape eșuată de a obține materialele electorale pe care candidații ni le împart cu atîta generozitate. Și sîntem în măsură să vă spunem cum ați putea fi întîmpinați în cazul în care decideți să solicitați singuri informații de la sediile de campanie ale candidaților pentru... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2012, 18:34 (29375 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Uite pe cine votăm

Ei vor să devină primari! (II)

Pe 10 iunie 2012 Ialomița votează. Oamenii se îndreaptă spre urne să-și aleagă primarii. Sînt mulți, cît frunză și iarbă. În timp ce unii au la activ mai multe mandate, alții încearcă să prindă măcar unul... Independent vă arată lista completă a candidaturilor...

«Eu cu cine votez?»... la țară
Pe ulițele satelor din Ialomița e forfotă de la un capăt la altul...Se lipesc afișe, se oferă gratis mititei și bere, se cîntă și se joacă. Și sînt doar 2 săptămîni de cînd campania electorală a început. Miza este mare, iar competiția... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:37 (27715 vizualizări - 4 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Uite pe cine votăm

Ei vor să devină primari! (I)

Pe 10 iunie 2012 Ialomița votează. Oamenii se îndreaptă spre urne să-și aleagă primarii. Sînt mulți, cît frunză și iarbă. În timp ce unii au la activ mai multe mandate, alții încearcă să prindă măcar unul... Independent vă arată lista completă a candidaturilor...

«Eu cu cine votez?»... la oraș
Listele electorale arată că numărul candidaților înregistrați în orașele ialomițene este mai mare decît cel de la scrutinul din 2008. Breasla candidaților este însă aceeași. Pe de o parte avem micii întreprinzători, reprezentați de buticari, patroni de carmangerii, patiserii, spălătorii auto și cîrciumari. De cealaltă parte sînt intelectualii... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 16:12 (15930 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Oamenii președintelui»

«Oamenii președintelui»

Adrian, mîna stîngă a președintelui Ciupercă
Teren dat ilegal pentru consilierul personal

În anul 2008, Consiliul Local Slobozia a aprobat un proiect de hotărîre prin care decidea atribuirea în folosință gratuită a 300 de mp pentru tinerii care doreau să-și construiască o casă. Potrivit Legii 15, în baza căreia a fost aprobat proiectul, pe listă ar fi trebuit să figureze oameni care nu dețineau proprietăți. La momentul respectiv, Adrian Ionescu, consilierul președintelui Ciupercă, era proprietar cu acte în regulă. Dar acest amănunt nu l-a împiedicat să beneficieze, ilegal, de o halcă... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 12:17 (37413 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Slobozia: Gabi Ionașcu, «vedeta» procentelor

Slobozia: Gabi Ionașcu, «vedeta» procentelor

Candidatul independent Gabi Ionașcu a făcut public joi, 24 mai a.c., primele declarații legate de sondajele electorale pentru orașul Slobozia. Potrivit celui mai nou dintre ele, realizat în perioada 17-20 mai a.c., Gabi Ionașcu se află pe prima poziție, urmat la mare distanță de Alexandru Stoica, Mădălin Teculescu și Radu Paros...

Trei sondaje în două luni
Joi la orele 14,00, Gabi Ionașcu a făcut primele declarații publice legate de sondajele electorale realizate în ultima perioadă. Candidatul susținut de către Partidul Poporului-Dan Diaconescu a susținut că toate sondajele de... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2012, 09:29 (48368 vizualizări - 59 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Cazan vs Turcu pentru viitorul unui «oraș de navetiști» Cazan vs Turcu pentru viitorul unui «oraș de navetiști»

La Urziceni, USL se luptă cu sine

Cazan vs Turcu pentru viitorul unui «oraș de navetiști»

Cu cît este orașul mai sărac, cu atît crește numărul candidaților pentru fotoliul de primar. La Urziceni, caracterizat de proprii concetățeni drept «un oraș de navetiști», pentru a ocupa fotoliul de primar se înghesuie 8 candidați. Orașul este «deținut» de două mandate încoace de către primarul PNL Constantin Sava.

8 candidați pentru un singur fotoliu de primar
Printre cei 8 candidați pentru funcția de primar al orașului Urziceni se numără nume sonore, dar și no-name-uri care speră să profite de calitatea de tiz pe care o au. Este, de exemplu, cazul candidatului PNG, Constantin Sava, șofer de meserie, pe care actualul primar... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2012, 12:07 (16506 vizualizări - 12 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Ialomița: Număr record de candidați la Fetești și Țăndărei

Cine votează pe 10 iunie la Fetești și Țăndărei are de unde alege. Alături de edilii în funcție, au intrat în cursa electorală patroni de carmangerii, brutării și spălătorii auto...

Candidați unul și unul...
În cursa electorală de la Țăndărei au intrat șapte candidați. Edilul Vasile Sava este unul dintre greii alegerilor locale din 10 iunie. Primar vreme de trei mandate consecutive, mai vrea încă unul. De data aceasta, în calitate de candidat al Alianței Pentru Ialomița. A fost exclus din tabăra PSD Ialomița, pe motiv de neconcordanță. Procentele arată că este unul dintre favoriți... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2012, 08:38 (20461 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Ialomița: Orașele-comune nu aduc surprize

Un capitol special al alegerilor locale ar trebui să-l reprezinte orașele-comune, Fierbinți, Căzănești și Amara. Din păcate, ca și în cazul alegerilor pentru viitorul președinte de Consiliu Județean, în cazul acestora zarurile sînt aruncate. La Fierbinți va cîștiga actualul primar, Iusein Iuksel, la Amara va cîștiga Victor Moraru & comp, iar la Căzănești nu mai contează pentru că oraș oricum n-are să ajungă niciodată...

Trei, Doamne, și toate trei!
Așa cum vă explicam, degeaba are Orașul Fierbinți-Tîrg trei candidați dacă de cîștigat cîștigă același primar în funcție. Iusein... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2012, 08:32 (13337 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Votul ilegal (nu) înseamnă închisoare!

Votul ilegal (nu) înseamnă închisoare!

Reprezentanții Ministerului Administrației și Internelor au pus gînd rău pomenilor electorale. Luni, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au împărțit peste 6000 de pliante în cadrul campaniei «Votul ilegal înseamnă închisoare!». Opinia publică din Slobozia nu este convinsă de acest lucru... Oamenii cred că mita electorală este de necombătut.

Alegeri fără mită nu se poate
Mesajul campaniei demarată de Ministerul Administrației și Internelor este clar: «Votul Ilegal înseamnă închisoare!». Legea electorală vine să confirme: «oferirea sau darea de bani, bunuri ori alte foloase în timpul... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2012, 08:30 (15653 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

4400 de candidați în Ialomița! 15 tone de hârtie pentru 220 de mii de buletine de vot!

Alegeri locale 2012

4400 de candidați în Ialomița! 15 tone de hîrtie pentru 220 de mii de buletine de vot!

Ialomița se pregătește activ pentru alegeri. Pînă pe 10 iunie au mai rămas puțin peste 20 de zile. Conform datelor oferite de Biroul Electoral Județean, 19 partide și alianțe electorale vor arunca în luptă 4168 de candidați pentru consiliile locale și 249 de candidați pentru cele 66 de primării din Ialomița. Aceștia vor fi votați, teoretic, de 240304 alegători cu drept de vot, potrivit listelor electorale permanente publicate de Biroul Electoral Central. În principalele orașe ale județului lupta se dă între edili în funcție, candidați USL sau API. La alegerile din 10 iunie 2012 se vor folosi 15 tone de hîrtie și 1070 de ștampile de vot. Valoarea nominală a unui buletin de vot este de 0,37 lei... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2012, 19:45 (23263 vizualizări - 16 comentarii)

28 Iun 2026
255 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Drumuri județene parțial blocate

Drumuri județene parțial blocate

Potrivit Prefecturii, în prezent,pe teritoriul județului Ialomița circulația se desfășoară în condiții, grele de iarnă.

Drumuri județene parțial blocate, datorită temperaturilor extrem de scăzute ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 10:40
(10547 vizualizări - 0 comentarii)


Au furat din cabina unui TIR

Joi, 21 ianuarie, polițiștii ialomițeni au prezentat cu propunere de arestare preventivă Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni doi tineri din localitate, principalii suspecți de comiterea unui furt ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2010, 10:18
(8959 vizualizări - 0 comentarii)


Fiul l-a «furat» pe tată

Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată cu privire la faptul că, pe ruta dinspre Slobozia către Urziceni, există date că s-ar deplasa un autoturism taxi înmatriculat în județul Constanța în care se ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2010, 06:12
(10923 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat joi, 21 ianuarie a.c., pentru depistarea deținătorilor ilegali de arme și prevenirea producerii evenimentelor ca urmare ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2010, 20:12
(10310 vizualizări - 0 comentarii)


La volanul unei mașini furate

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 21 spre 22 ianuarie, un agent din cadrul Postului de Poliție Sfîntu Gheorghe, aflat în patrulare pe raza comunei împreună cu un echipaj al Poliției Comunitare ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2010, 18:46
(10014 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni stradale

Joi, 21 ianuarie, începînd cu orele 15,00, polițiștii slobozeni, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi, au demarat o razie în municipiul reședință de județ urmărindu-se, în ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2010, 18:45
(10918 vizualizări - 0 comentarii)


Modificări legislative pentru angajatori

Potrivit unui comunicat de presă, începînd cu data de 1 februarie 2010, urmează a se modifica întocmirea Registrului general de evidență a salariaților. Astfel, registrul se întocmește în formă electronică ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2010, 18:38
(12914 vizualizări - 0 comentarii)


Prostituate minore la Făcăeni

Miercuri, 20 ianuarie, în baza informațiilor deținute, agenții Postului de Poliție Făcăeni s-au sesizat din oficiu despre faptul că, în perioada octombrie-decembrie 2009, un localnic de 32 de ani, a recrutat ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2010, 16:57
(15034 vizualizări - 0 comentarii)


70 de anvelope într-o mașină

70 de anvelope într-o mașină

În cadrul unei acțiuni organizată miercuri, 20 ianuarie, în municipiul Slobozia, polițiștii de siguranță publică aflați într-un filtru rutier instituit la intersecția Străzilor Nicolae Bălcescu și Mihai ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2010, 16:56
(11134 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhar arestat la Slobozia

Polițiștii au identificat și probat activitatea infracțională a unui individ suspectat de comiterea a două tîlhării pe raza municipiului Slobozia. Bărbatul a fost reținut de polițiști pe bază de ordonanță ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2010, 16:55
(15350 vizualizări - 1 comentariu)


Drumuri județene închise

Drumuri județene închise

Polițiștii ialomițeni avertizează conducătorii auto asupra faptului că zăpada căzută noaptea trecută a făcut ca traficul rutier să fie întrerupt pe nu mai puțin de 7 segmente de drumuri județene. Astfel ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2010, 11:42
(11156 vizualizări - 0 comentarii)


Seminar pe teme de mediu

Agenția Regională pentru Protecția Mediului Pitești organizează la Pitești un seminar cu tema «Evaluarea impactului asupra mediului datorat creșterii emisiilor de bioxid de carbon». Potrivit organizatorilor ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2010, 08:12
(11024 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2010, 18:54
(10334 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2010, 18:12
(11047 vizualizări - 0 comentarii)


Două drumuri înzăpezite

Două drumuri înzăpezite

Potrivit unui comunicat de presă, resmis de către Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, la orele 12,30, în ziua de 19 ianuarie, pe arterele județului se circulă cu dificultate în condiții de iarnă ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2010, 15:01
(12480 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat căzut în fîntînă

Marți dimineață, 19 ianuarie a.c., un bărbat a căzut într-o fîntînă dezafectată. Pe scurt, în timp ce mergea pe un teren viran situat în imediata apropiere a cartierului Gării din Slobozia Nouă, a căzut ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2010, 15:00
(9942 vizualizări - 0 comentarii)


Tînără de 21 de ani, moartă în accident rutier

Marți, 19 ianuarie, o tînără de doar 21 ani și-a pierdut viața într-un accident rutier petrecut în apropiere de localitatea Cotorca. Mașina în care se afla, condusă de un bărbat de 22 ani, la rîndu-i rănit ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2010, 14:59
(15776 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși de polițiști

Trei tineri din comuna Ion Roată sînt cercetați pentru furt calificat. Suspecții, unul de 29 de ani și doi în vîrstă de 17 ani, sînt acuzați că în perioada noiembrie 2009-18 ianuarie 2010 au furat din locuința ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2010, 14:58
(9831 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive

Luni, 18 ianuarie a.c., în intervalul orar 14,30-21,30, polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2010, 14:57
(10429 vizualizări - 0 comentarii)


Final de săptămână plin de accidente

Final de săptămînă plin de accidente

Vineri, 15 ianuarie, la Slobozia, un localnic de 51 de ani, probabil pe fondul consumului de alcool, a pierdut controlul direcției de deplasare a mopedului pe care îl conducea și a lovit un o tînără de ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2010, 01:30
(16197 vizualizări - 0 comentarii)


La 60 de ani a furat un telefon mobil

Sâmbătă, în jurul orei 13,30, prin 112, o tînără de 16 ani din comuna Coșereni sesiza Poliția despre faptul că în urmă cu aproximativ o jumătate de oră, în timp ce se afla într-un magazin din municipiul ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2010, 20:08
(10523 vizualizări - 0 comentarii)


Depistați beți la volani

În după-amiaza zilei de duminică, 17 ianuarie a.c., o echipă de siguranță publică ce acționa într-un filtru rutier instituit pe raza municipiului Slobozia a oprit pentru control, pe Strada Nordului, o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2010, 19:16
(11658 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis, la volan

Un ialomițean în vîrstă de 27 de ani, din comuna Dridu este cercetat de polițiști pentru conducerea unui autovehicul, fără a poseda permis de conducere. Acesta a fost depistat vineri, 15 ianuarie a.c., ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2010, 18:36
(10123 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit încarcerat

Vineri, 15 ianuarie 2010, în cadrul unei acțiuni desfășurată în municipiul Urziceni, polițiștii au depistat un tînăr de 22 de ani, din localitate. Tînărul era urmărit general, întrucît se sustrăgea executării ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2010, 18:22
(11390 vizualizări - 0 comentarii)


«Șofer» cu permis de conducere reținut

În noaptea de vineri spre sîmbătă, 15/16 ianuarie, un echipaj al Biroului Rutier Fetești aflat în serviciu pe raza municipiului a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ilfov, la volan ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2010, 17:48
(12285 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, arestați preventiv

Vineri, 15 ianuarie a.c., polițiștii l-au prezentat Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, cu propunere de arestare preventivă, pe principalul suspect de comiterea unui furt dintr-un magazin din ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2010, 17:08
(10323 vizualizări - 0 comentarii)


Week-end cu accidente rutiere grave

Week-end cu accidente rutiere grave

Unul dintre acestea s-a petrecut sîmbătă, 17 ianuarie a.c., în jurul orei 01,00, pe Str. Călărași din municipiul Fetești. În urma coliziunii cu un stîlp de beton, un autoturism în care se aflau patru persoane ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2010, 13:40
(15088 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție la Centrul Cultural

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» și Consiliul Județean Ialomița vă invită miercuri, 20 ianuarie a.c., la evenimentul vernisării expoziției artistei Miruna Budișteanu. Expoziția va fi inaugurată la ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2010, 13:32
(12074 vizualizări - 0 comentarii)


173 milioane subvenții pentru sectorul zootehnic și vegetal

Potrivit unui comunicat de presă, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a repartizat centrelor județene APIA suma de peste 173 milioane lei de la bugetul național reprezentînd plata solicitărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2010, 07:16
(13674 vizualizări - 0 comentarii)


Casă mistuită de flăcări

Casă mistuită de flăcări

În seara zilei de joi, 14 ianuarie a.c., la construcția de casă încă nefinalizată a unei bătrîne din satul Malu a izbucnit un incendiu. Pînă la intervenția pompierilor, întreaga locuință a fost cuprinsă ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2010, 08:12
(9899 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...