Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Ialomița, peste media națională a prezenței la vot la ultimele două rânduri de Alegeri Locale

Alegeri Locale 2020

Ialomița, peste media națională a prezenței la vot la ultimele două rânduri de Alegeri Locale

Importante din punct de vedere al impactului asupra vieții cetățenilor, Alegerile Locale în Ialomița s-au bucurat în general de prezențe la vot peste mediile naționale. Atât la scrutinul din 2012, cât și la cel din 2016, Ialomița a înregistrat o prezență la vot peste media pe țară, cifrele arătând că peste jumătate dintre alegătorii cu drept de vot din Ialomița s-au prezentat la urne.

Alegătorii, așteptați la urne Duminică, 27 septembrie 2020, la nivel național se organizează un nou rând de Alegeri Locale. Datele Biroului Electoral Central în ceea ce privește prezența la vot atât la... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2020, 18:15 (5153 vizualizări - 1 comentariu)

JURNAL DE CAMPANIE

Tur electoral al premierului Ludovic Orban în Ialomița

Tur electoral al premierului Ludovic Orban în Ialomița

Vizită electorală a premierului Ludovic Orban în județul Ialomița, prim-ministrul liberal manifestându-și astfel susținerea pentru candidații PNL la primăriile orașelor Slobozia, Fetești, Țăndărei și Urziceni, dar și la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița. La Slobozia, șeful Guvernului a organizat o conferință de presă în care a discutat despre proiectele de dezvoltare ale Cabinetului Orban.

«Sunt alături de toți candidații PNL Ialomița!» Vizita premierului Ludovic Orban în județul Ialomița a început la Fetești și s-a încheiat la Urziceni. Acesta s-a întâlnit cu candidații... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2020, 18:40 (3274 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Scrisoare pentru tine

Dragoș Soare, candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei

Scrisoare pentru tine

Scrisoarea asta nu este despre mine. Este despre unul de-al tău. Unul ca tine, care știe că nu mai are timp să aștepte ziua în care va fi mai bine. Pentru că ziua aia există doar dacă o face el.

Eu mă numesc Dragoș Soare. Am 40 de ani și un copil pe drum... O fată! Soția mea crede că va fi cea mai frumoasă fată de pe pământ. Și sunt convins că așa va fi, pentru că fetele moștenesc genele tatălui... :-)

Dar ce folos, dacă fata mea va trăi asemeni mie, asemeni nouă?

De aceea îți scriu. Pentru că am nevoie de tine, nu doar de votul tău!

M-am hotărât să candidez acum vreo 3 ani, prin 2017... Și timp de 3 ani m-am gândit dacă e decizia corectă. Dacă voi avea curajul să vin în fața ta și să îți cer să mă votezi. Dacă merit?! Până într-altă zi, când m-am întâlnit cu tine și mi-ai spus: „Dacă nu candidezi, eu plec! Și dacă ajungi primar și faci ca ei, te alerg!“. Atunci am înțeles că întrebarea mea nu e bună...

Eu zic că merit! Pentru că nu am furat, muncesc de dimineața și până seara, am 25 de angajați care se bazează pe mine de 5 ani, sunt responsabil, am grijă de fa­milia mea, nu umblu beat prin cârciumi și nu-mi încalc niciodată cuvântul dat...

Dar votul nu e despre merite. Votul e mai mult de-atât. Votul e cel mai intim lucru de pe pământ. Nu râdeți, vă rog... Eu asta cred! Poți alege un om, un partid, un program politic, o ideologie, o idee frumoasă, te poți lăsa convins de mine sau de părerea unui prieten... Dar, în final, când ajungi în cabina de vot, singur cu ștampila, votezi TU!

Fac politică de 16 ani. Și, în 4 runde de alegeri, am văzut multe. Știu ce înseamnă să faci „totul“ pentru voturi. Și înțeleg importanța unui singur vot! Votul care face diferența... Dar votul tău trebuie să fie mai mult decât schimbarea pe care o trâmbițează toți și o așteptăm fiecare. Votul tău înseamnă să ai încredere într-unul de-al tău. Unul pe care să-l ajuți cînd nu mai poate. Unul pe care să-l înveți când nu știe. Și unul pe care să-l asculți când are dreptate. Numai când are dreptate!

Calculele electorale susțin că sunt de ajuns 5000 de voturi pentru a câștiga Alegerile... Sper ca votul tău să se adauge celorlalte 4999! Dar visez cu ochii deschiși ca votul tău să aibă numărul 9999. Sau 15999! Pentru că, așa cum știi, administrația înseamnă mai mult decât alegerea unui primar. Un primar te repre­zintă. Dar la ce bun să te reprezinte dacă nu poate acționa în numele tău? Dacă nu are echipă, pârghii administrative, dacă nu se îndeamnă la muncă. Doar tu și eu nu putem ajunge departe...

Candidez pentru că te cunosc. Și pentru că și TU mă cunoști. Nu de-acum o lună, când a început campania. Nu doar imaginea mea de pe afișele
electorale. Nu doar numărul 2 de pe buletinele de vot, dacă o să mă cauți. Mă cunoști pentru că am trăit amândoi aici. În orașul părinților noștri, în orașul pe care îl vom lăsa moștenire copiilor noștri. Așa ne-a fost scris, asta e tot ce avem.

Și eu vreau străzi asfaltate. Și eu vreau curățenie, apă bună de băut, parcuri îngrijite... Și eu, ca și tine, vreau un oraș cu care să ne mândrim. Un oraș al nostru în care să ne simțim în siguranța, să muncim pentru noi și în care să nu avem grija fiecărei zile. Nu ți-l promit azi. Mi s-a urât de promisiuni electorale. De parcări fără intrare, de proiecte de regenerare urbană, de banii europeni care falimentează bugetul...

Dar îți promit că n-am să te fac de rușine. N-am să te mint și n-am să fur. Și n-o să permit nimănui să-și bată joc de tine. Nu pe tura mea! Nu pe tura noastră! N-o să fie ușor... Va trebui să muncim iar. Amândoi! În fiecare zi, de dimineață până seara. Dar când ne vom întâlni anul viitor și în anul care va urma, poate la un colț de stradă, poate la o bere , poate la un eveniment public... O să mă uit în ochii tăi și n-o să-mi feresc privirea! Pentru că sunt unul de-al tău. Unul care a hotărât că trebuie să facă așa pentru că altfel nu se mai poate!

Proiectul meu administrativ pentru Slobozia se întinde pe 10 ani... Dar prima schimbare va fi pe 28 septembrie 2020, a doua zi după Alegeri. Este ziua în care TU vei lua înapoi orașul! Ziua în care ne vom recâștiga libertatea și demnitatea de cetățeni. Nu putem schimba lumea. Nici tu, nici eu... Dar putem face locul în care trăim mai bun. Nu suntem un oraș de tranzit. Nu suntem un oraș de venetici. Nu trăim în orașul lor! E orașul nostru și a venit timpul să ni-l luăm înapoi. Măcar o dată-n viață trebuie să ne guvernăm singuri. Sau să murim încercând!
... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2020, 18:45 (2705 vizualizări - 4 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Ieri am primit vizita lui Dan Barna, președintele USR.

Comunicat de presă

Ieri am primit vizita lui Dan Barna, președintele USR.

Am hotărât să ne întâlnim în fața unuia dintre cele mai prestigioase instituții de învățământ din județ, anume Colegiul «Mihai Viteazul» și vis a vis de una din primele școli gimnaziale înființate în Slobozia, Școala numărul 3. Această locație a fost aleasă special de către membrii USR pentru că Educația este prioritatea noastră nr.1, în ceea ce privește redresarea județului și orașului, alături de alte proiecte ce vizează transformarea Ialomiței într-un hub agricol, modernizare zonelor rurale, construirea infrastructurii rutiere, colectarea și selectarea spre reciclare a gunoiului, transparența în administrație, investițiile în producția alimentară și redresarea turismului ialomițean-acestea... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2020, 15:50 (3137 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Vicepremierul Raluca Turcan, alături de candidații PNL Ialomița, Luminița Barcari și Dragoș Soare

Vicepremierul Raluca Turcan, alături de candidații PNL Ialomița, Luminița Barcari și Dragoș Soare

Evenimentele electorale organizate de PNL Ialomița pentru susținerea candidaților Luminița Barcari și Dragoș Soare, care vor reprezenta formațiunea politică în cursa pentru obținerea funcțiilor de președinte al Consiliului Județean Ialomița, respectiv de primar al municipiului Slobozia, au continuat cu vizita la Slobozia a vicepremierului Raluca Turcan de miercuri, 23 septembrie 2020. Aceasta a organizat o conferință de presă în care și-a arătat susținerea față de cei doi candidați. Alături de Raluca Turcan, la Slobozia, a venit și Marcel Boloș, ministrul Fondurilor Europene.

«PNL Ialomița are echipa care contează!»... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2020, 17:40 (4536 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Victor Moraru a tipărit «Ialomița noastră» în 50 mii de exemplare

Victor Moraru a tipărit «Ialomița noastră» în 50 mii de exemplare

Sătul de «Ialomița ta», oficiosul Consiliului Județean Ialomița care l-a mediatizat timp de 3 ani, ex-preșe­dintele Victor Moraru a tipărit un ziar de campanie cu un titlu nou-nouț, în 50 mii de exemplare. Banii sunt tot publici, că obiceiurile proaste mor greu!

Campanie pe banii noștri Asemeni tuturor candidaților de partid din țara asta, Victor Moraru își face campanie pe banii noștri. Legal, cum spune legea finanțării partidelor politice. Și, dacă e legal, n-are rost să mai comentăm că plătim ca proștii ca să fim împroșcați cu minciuni electorale. Ceea ce e de comentat... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2020, 16:10 (5567 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Trebuie să reușim în 10 ani. Altfel, va fi prea târziu!»

Proiectul economic al lui Dragoș Soare pentru Slobozia în care #sepoate

«Trebuie să reușim în 10 ani. Altfel, va fi prea târziu!»

Proiectul administrativ al lui Dragoș Soare este un proiect care ține de normalitate. Fiecare dintre candidați promite străzi asfaltate, Educație de calitate, apă potabilă... Ceea ce îl deosebește însă pe Dragoș Soare este vizi­unea sa asupra viitorului administrativ al orașului. Pentru prima dată în istoria administrației locale, un candidat care vine din mediul privat propune o abordare economică, bazată pe avantajele compe­titive ale Sloboziei. În opinia lui Dragoș Soare, Slobozia dispune de două avantaje majore: este în mijlocul zonei cu cea mai mare densitate de locuitori pe metru pătrat din România și reprezintă  un hub agroalimentar pentru această zonă.
... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2020, 18:10 (3311 vizualizări - 8 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Alianța USR PLUS continuă lupta politică pentru Consiliul Local Slobozia

#UnițipentruSlobozia

Alianța USR PLUS continuă lupta politică pentru Consiliul Local Slobozia

În urmă cu o lună, Alianța USR PLUS a decis re­tragerea candidatului comun, Ciprian Bocioagă, din cursa electorală pentru funcția de primar al Municipiului Slobozia. Decizia poate fi catalogată drept una «istorică», în condițiile în care fiecare dintre filialele locale ale partidelor implicate în Alegeri încearcă să-și maximizeze șansele electorale. Unul dintre artizanii acestei decizii, președintele PLUS Ialomița, Octavian Săvoiu, explică încă o dată rațiunile care au motivat decizia:
«Politica are 3 ingrediente principale care se regăsesc în orice decizie politică: interesul general, interesul de partid și interesul personal. Deciziile politice se iau amestecând aceste 3 ingrediente în diferite proporții...
Alegerea de a ne retrage candidatul pentru Primăria Slobozia și de a-l susține pe Dragoș Soare a încercat să maximizeze ingredientul interesului general al slobozenilor în defavoarea celui de partid și a celui personal.
Deoarece hotărârea a stârnit multe reacții și pentru că politica trebuie să fie despre asumare transparentă a deciziilor, vin cu câteva precizări:
1. DA, am fost un susținător puternic al acestei decizii;
2. NU au existat negocieri cu PNL. Singurele discuții le-am avut cu candidatul Dragoș Soare pe proiectul și viziunea lui;
3. DA, alegerea mea a stârnit și câteva reacții negative în interiorul USR PLUS. Nu am intrat în politică să îmi fac prieteni, ci să lupt pentru principii și dacă voi da dovada de onestitate și consecvență cred că și cei mai aprigi contestatari își vor schimba părerile;
4. Lupta USR PLUS pentru Slobozia abia a început, luptăm pentru Consiliul Local pentru care ne-am depus listele de consilieri.
Sacrificiul pe care îl face Alianța USR PLUS retragându-și candidatul pentru Primăria Slobozia este unul care denotă maturitatea noastră politică. Este o decizie cântărită cu atenție având doar interesul orașului nostru în vedere. Numai „UNIȚI PENTRU SLOBOZIA“ vom reuși să readucem Slobozia pe traseul meritat pentru dezvoltare!».

«Stradă cu stradă, schimbăm Slobozia!»
... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2020, 14:55 (3382 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Proiectul lui Dragoș Soare pentru Slobozia în care #sepoate

Dragoș Soare, candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei

Proiectul lui Dragoș Soare pentru Slobozia în care #sepoate

Proiectul pentru Slobozia în care #sepoate a pornit de la o idee simplă și de bun-simț. În vi­ziunea mea, funcția de primar este un loc de muncă cu standarde și responsabilități pentru care te poți califica dacă îndeplinești condițiile. A fi primarul unei comunități înseamnă A FI ANGAJATUL CETĂȚENILOR, a te afla în slujba lor, la dispoziția lor.

Vreau să modific radical percepția pe care oamenii o au atunci cand iau contact cu Primăria. Voi înființa un GHIȘEU UNIC unde cetățenii sa poată gasi îndrumare și consiliere pentru toate problemele lor și unde fiecare Compartiment al Primăriei să aibă un repre­zentant... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2020, 13:10 (4374 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Am pornit pe drumul responsabilității de mic...»

Senatorul Marian Pavel, candidatul PSD la președinția Consiliului Județean Ialomița

«Am pornit pe drumul responsabilității de mic...»

«Eu sunt Marian Pavel, fiu de ialomițeni get-beget, oameni simpli și muncitori din Gheorghe Lazăr. Am pornit pe drumul responsabilității de mic, nici nu mai știu de câți ani îmi câștig singur pâinea.

Tatăl meu, care mi-a fost în permanență model de stâlp în familie și de verticalitate morală, îmi spunea mereu că în viață trebuie să-l iubești pe fiecare cu năravul lui... Spunea „să-l iubești“, nu să-l accepți sau să îl tolerezi iar cuvintele lui pline de înțelepciune populară m-au ghidat în viață și au sădit în mine iubirea, căci îndemnul lui se aplică nu doar în familie sau cu prietenii, ci și cu toți cei cu care doar colaborez... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2020, 14:40 (5180 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Dragoș Soare promite cetățenilor «Slobozia în care #sepoate»

Candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei

Dragoș Soare promite cetățenilor «Slobozia în care #sepoate»

Proiectul edilitar pe care Dragoș Soare, candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei, îl propune alegătorilor, «Slobozia în care #sepoate», cuprinde străzi curate, locuri de muncă, investiții edilitare, tinerii refuzând să mai plece pentru a-și asigura viitorul. Dacă și tu crezi că se poate, fii alături de Dragoș Soare și votează duminică, 27 septembrie 2020!

În sfârșit, #sepoate Dragoș Soare este candidatul PNL pentru funcția de primar al Sloboziei. «Slobozia în care #sepoate» este programul electoral pe care Dragoș Soare l-a lansat și prin intermediul căruia... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2020, 16:50 (3214 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Colectarea selectivă a deșeurilor, prioritate pentru Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei

Colectarea selectivă a deșeurilor, prioritate pentru Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei

Într-un oraș în care cantitatea de deșeuri colectate selectiv este nesemnificativă, există și inițiative prin care se dorește educarea cetățenilor în această direcție. Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei, a elaborat un proiect prin care dorește să transforme reședința județului într-un oraș eco.

Slobozia gândește eco Planul de Administrație Publică pentru Slobozia în mandatul 2020-2024 pe care Alexandru Potor l-a inițiat are un capitol dedicat special dedicat colectării selective a deșeurilor produse de cetățenii orașului. Fostele administrații locale... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2020, 13:10 (4905 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Parcările multi-nivel, soluția pentru decongestionarea străzilor din Slobozia!»

Dragoș Soare, candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei

«Parcările multi-nivel, soluția pentru decongestionarea străzilor din Slobozia!»

În vreme ce ani buni locuitorii din cartierele îndepărtate ale Sloboziei au fost tratați cu indiferență de cei care s-au aflat la cârma orașului, a venit vremea schimbării. Iar schimbarea o aduce Dragoș Soare, candidatul PNL pentru funcția de primar al municipiului Slobozia. Acesta a dat startul unui tur electoral în zonele din oraș pe care foștii administratori ai orașului le-au uitat. Astfel, Dragoș Soare a aflat care sunt nevoile cetățenilor care locuiesc în respectivele cartiere și le-a explicat acestora care sunt, în viziunea sa, cele mai eficiente soluții pentru rezolvarea lor.

Parcări multi-nivel... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2020, 18:15 (5688 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Luminița Barcari, candidatul PNL la președinția Consiliului Județean Ialomița, tur electoral de forță

Luminița Barcari, candidatul PNL la președinția Consiliului Județean Ialomița, tur electoral de forță

Candidatul PNL pentru președinția Consiliului Județean Ialomița, Luminița Barcari, a realizat o vizită electorală în zona de Vest a județului Ialomița. Alături de aceasta s-au aflat și candidații propuși de PNL Ialomița pentru funcția de primar în localitățile Grindu, Borănești și Bărcănești. În cadrul întâlnirilor organizate în fiecare dintre localități, s-au purtat dis­cuții despre realizarea unor proiecte de dezvol­tare edilitară. Atra­gerea investitorilor în mediul rural, asfaltarea străzilor, realizarea sistemelor publice de apă și canalizare, întocmirea de proiecte europene prin care să fie construite locuințe sociale au fost principalele teme pe care Luminița Barcari le-a discutat cu candidații... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2020, 13:10 (5939 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Programul de Administrație Locală pentru Municipiul Slobozia

Alexandru Potor, candidatul PSD la funcția de primar al Sloboziei, și Echipa pentru Slobozia

Programul de Administrație Locală pentru Municipiul Slobozia

Slobozia are nevoie de investiții noi corespunzătoare nevoilor comunității și finalizarea proiectelor care sunt întârziate deja de mult timp. Ne concentrăm pe acțiunile care contribuie semnificativ la îmbunătățirea confortului urban al cetățenilor și care pot fi realizate în termenul cel mai scurt. 
Avem în vedere și investiții pe termen lung pe care le vom pregăti temeinic și le vom lansa după o dezbatere consistentă cu locuitorii.

Încheierea intervenției la stația de tratare a apei potabile rămâne prioritate zero a mandatului nostru. În cazul în care constructorul nu mai are posibilitatea reală de a continua lucrarea vom solicita evaluarea și plata până la stadiul lucrărilor... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2020, 17:50 (6315 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei, va transforma Slobozia într-un oraș mai curat

Campanie de ecologizare

Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei, va transforma Slobozia într-un oraș mai curat

Fosta administrație locală a Sloboziei și-a încheiat mandatul cu numeroase promisiuni neîndeplinite. Curățenia orașului este una dintre ele. Pentru a demonstra că îi pasă de mediu și de cetățeni, Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al reședinței județului Ialomița, a demarat o campanie de ecologizare în zonele din oraș, unde foștii aleși locali au uitat să mai ajungă.

Alexandru Potor își dorește un oraș mai curat Însoțit de susținătorii săi, Alexandru Potor a străbătut orașul pentru a-l curăța de gunoaie. Indiferența fostei administrații în ceea ce privește protecția... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2020, 17:05 (5707 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Violeta Alexandru s-a întâlnit cu reprezentanții mediului de afaceri din Ialomița

Ministrul Muncii și Protecției Sociale, la Slobozia

Violeta Alexandru s-a întâlnit cu reprezentanții mediului de afaceri din Ialomița

Vizită de lucru a ministrului Muncii și Protecției Sociale, Violeta Alexandru, la Slobozia. Acesta a participat la o dezbatere publică împreună cu reprezentanții mediului de afaceri din județul Ialomița, în cadrul căreia s-au discutat principalele măsuri pe care Guvernul României le-a adoptat pentru a susține activitatea societăților comerciale. La aceeași întâlnire au participat și candidații PNL pentru președinția Consiliului Județean Ialomița, respectiv funcția de primar al Sloboziei, Luminița Barcari și Dragoș Soare.

Sprijin pentru firmele ialomițene La întâlnirea dintre reprezentanții... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2020, 16:45 (3992 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Proiecte edilitare de 21,6 milioane de lei la Mărculești

Comuna unde se retrag orășenii

Proiecte edilitare de 21,6 milioane de lei la Mărculești

Ajuns la finalul celui de-al doilea mandat, primarul PSD al comunei Mărcu­lești, Sorin Ciriblan, crede că n-a făcut umbră Primăriei degeaba: «Am investiții finalizate sau în derulare, de peste 21 milioane de lei... N-am stat la mâna nimănui, că nu mi-a plăcut! Am făcut și o să mai fac!».

Un primar care vrea Mărculești e o comună greu de administrat. Pentru că e o comună fară resurse... Dar a avut șansa de a accesa investiții care o fac atractivă pentru oricine își dorește să trăiască o viață liniștită. Pe această dorință a oamenilor de a trăi «mai bine» a mizat și Sorin Ciriblan... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2020, 20:05 (5056 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Miniștrii Economiei și Transporturilor susțin dezvoltarea județului Ialomița

Sprijin guvernamental

Miniștrii Economiei și Transporturilor susțin dezvoltarea județului Ialomița

Vizită ministerială în județul Ialomița. Miniștrii  Transporturilor și Economiei, Lucian Bode și Virgil Popescu au organizat o conferință de presă la sediul organizației PNL Ialomița în care au vorbit despre proiectele de dezvoltare ale Guvernului Ludovic Orban pentru județul Ialomița. Principalele aspecte consemnate au vizat investițiile în infrastructura rutieră și lansarea unor programe de susținere economică pe bani europeni. La eveniment a fost prezent și candidatul PNL la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, Luminița Barcari.

Drumuri mai sigure în Ialomița... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2020, 15:20 (2960 vizualizări - 2 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

«Rețeaua sanitară din Ialomița suferă din cauza unui management deficitar. Noi vom atrage medicii, nu îi vom îndepărta!»

Senatorul Marian Pavel, candidatul PSD la președinția Consiliului Județean Ialomița

«Rețeaua sanitară din Ialomița suferă din cauza unui management deficitar. Noi vom atrage medicii, nu îi vom îndepărta!»

Rețeaua sanitară a județului Ialomița ar trebui să asigure acces operativ și nediscriminatoriu pentru toți cetățenii județului. În centrul rețelei sanitare trebuie să stea Spitalul Județean de Urgență Slobozia, la care trebuie să ajungă toate cazurile ce nu pot fi tratate la spitalele din Urziceni, Fetești și Țăndărei.
În guvernarea PSD au fost asigurate fonduri importante pentru reabilitarea spitalului de la Slobozia. Până acum s-au alocat către acest spital peste 32 milioane de euro, bani din PNDL și din Programul Operațional Regional 2014-2020, în cadrul Axei prioritare 8-«Dezvoltarea infrastructurii sanitare și sociale». Din păcate, lucrările se derulează greu și va trebui să urgentăm... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2020, 15:25 (5484 vizualizări - 5 comentarii)

28 Iun 2026
253 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru «infracțiuni contra proprietății», fapte comise în Italia. Astfel, miercuri, 6 septembrie a ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2017, 17:35
(6328 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cartofi confiscați de polițiști

Un bărbat din județul Constanța a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului Județean Transporturi Ialomița în timp ce încerca să comercializeze aproape o tonă de legume. Astfel, pe timpul desfășurării ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2017, 19:10
(3699 vizualizări - 0 comentarii)


«Serenadă de toamnă» la Slobozia

Joi, 7 septembrie 2017, pe esplanada din fața Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia se va desfășura concertul în aer liber «Serenadă de toamnă». Concertul are începere la orele 18,00 și ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2017, 18:35
(4511 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia concert


Ialomița: Bătrână dispărută/UPDATE: A fost găsită la Slobozia

Ialomița: Bătrână dispărută/UPDATE: A fost găsită la Slobozia

Polițiștii ialomițeni caută o femeie de 81 ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea femeii sunt rugați să sune la numărul unic ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2017, 19:35
(8115 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Specialiști din China, vizită în Ialomița

În perioada 28.08-1.09.2017, o delegație de specialiști chinezi a venit în România pentru evaluarea sistemelor de management al calității și igienei mierii de albine din țara noastră, această vizită de ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2017, 19:10
(4569 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Minoră găsită la scurt timp după dispariție

În cursul nopții de 27/28 august 2017, un bărbat din comuna Sălcioara a sesizat dispariția de la domiciliu a fiicei sale în vârstă de 15 ani, care a plecat de acasă fără a mai reveni. Datele de identitate ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2017, 18:25
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a Poliției în zona Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 1 septembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2017, 19:55
(4887 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 32500 de lei

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 1/3 septembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2017, 19:40
(4948 vizualizări - 0 comentarii)


Un autobuz s-a răsturnat lângă Sărățeni

Vineri, 1 septembrie a.c., 8 pasageri ai unui autobuz au fost răniți ușor după ce vehiculul s-a răsturnat în zona localității Sărățeni. La fața locului s-au deplasat polițiștii, dar și paramedicii SMUR ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2017, 19:56
(4648 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Minoră dispărută

Ialomița: Minoră dispărută

Polițiștii ialomițeni încearcă să-i dea de urmă adolescentei Daniela Bratoșin, în vârstă 15 ani, din zona Urziceni. Tânăra a plecat de acasă în cursul nopții de 27/28 august 2017 și nu ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 21:10
(4432 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Galeriile «Arcadia» ale Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia găzduiesc marți, 5 septembrie 2017, începând cu orele 14,00, vernisajul expoziției «Emoții». Tablourile sunt realizate de artista ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 20:25
(3482 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Donare de sânge

Cu sprijinul Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița, sediul Protopopiatului Urziceni a devenit neîncăpător datorită zecilor de credincioși veniți să doneze sânge. Împreună cu preoții și reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 20:05
(4257 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

vând struguri-2017
toate soiurile, la lădițe
jud. Vrancea
transport la domiciliu
Relații la telefon 0742/308.915

29 August 2017, 19:25


ITM Ialomița: Controale la firme care au înregistrat accidente de muncă

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița va desfășura, în perioada septembrie-noiembrie 2017, acțiuni de control la toți angajatorii din județ care au înregistrat în ultimii 5 ani accidente de muncă. ...[citește_toată_știrea]

29 August 2017, 19:05
(4696 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

CAZACU I. ȘTEFAN II
cu sediul în comuna Gheorghe Lazăr
vinde legume:
roșii, ardei

din producția proprie
Relații la telefon 0727/519.593

29 August 2017, 18:20


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii iulie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6360 șomeri, din care 920 șomeri indemnizați, respectiv 5440 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 21:15
(4310 vizualizări - 1 comentariu)


Urmărit internațional, depistat la Slobozia

Miercuri, 23 august 2017, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat un bărbat, de 30 de ani, din Slobozia, pe numele căruia exista un mandat european de ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 20:55
(4838 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ISU Ialomița, calificați la faza națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 22-25 august 2017, se desfășoară la Iași etapa națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. La această etapă vor participa 12 echipaje, reprezentante ale inspectoratelor ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 19:45
(5439 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Adolescența-etapa în care ne formăm ca oameni»

Miercuri, 23 august 2017, beneficiarii proiectului «Clubul de vară» din Urziceni s-au întâlnit cu psihologul Angela Bojoga, consilier școlar și voluntar în cadrul Serviciului Social acreditat al Protopopiatului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 19:05
(4923 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

I.I. DUMITRU M. GEORGE-CRISTIAN
cu sediul în sat Luciu, com. Gura Ialomiței
vinde pepeni și legume
din producția proprie
Relații la telefon 0729/558.058

22 August 2017, 18:05


AJFP Ialomița: Încasări de 45,54 milioane de lei la buget

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în luna iulie 2017 la bugetul general consolidat  suma de 45,54 milioane lei. Cel mai mare grad de încasare a fost semnalat la nivelul ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 22:10
(5167 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi de 12 mii de lei

Inspectorii DSVSA Ialomița au realizat în această perioadă mai multe controale tematice cu privire la abatorizarea, prelucrarea laptelui sau modul în care se comercializează produsele alimentare. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 21:05
(5006 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se închid gazele

Distrigaz Sud Rețele informează faptul că vineri, 18 august 2017, în orașele Fetești, Slobozia și Urziceni, pe străzile Călărași, Matei Basarab, Panduri și București, se va opri furnizarea de gaze naturale ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 20:30
(4474 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiuni de prevenire a Pestei Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a intensificat acțiunile cu privire la prevenirea răspândirii pe teritoriul județului Ialomița a Pestei Porcină Africană. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 20:10
(4265 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii ialomițeni, la datorie în minivacanța de Sfânta Maria

Pe perioada minivacanței de Sfânta Maria, polițiștii au fost la datorie, zilnic, pentru siguranța și liniștea cetățenilor. În 5 zile, polițiștii au constatat peste 100 de infracțiuni, au aplicat aproximativ ...[citește_toată_știrea]

16 August 2017, 12:40
(4553 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița a interzis comerțul cu porci în târguri

DSVSA Ialomița anunță toți crescătorii de porcine, ca urmare a evoluției Pestei Porcine Africane în țările riverane României precum și notificarea a două  focare de boală la porcii domestici în cartierele ...[citește_toată_știrea]

11 August 2017, 15:20
(6792 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare pentru Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale «Amiral Ion Murgescu»

Centrul Militar Județean Ialomița, structură a Ministerului Apărării Naționale, anunță că Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale «Amiral Ion Murgescu» va organiza concurs de admitere sesiunea ...[citește_toată_știrea]

11 August 2017, 15:05
(9063 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Prețurile medii pentru produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărârea Consiliului Județean Ialomița nr. 128/31.07.2017, privind modificarea Hotărârii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2017, 13:15
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
angajează
ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani în transport mărfuri
-atestat valabil de sofer profesionist transport marfa
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern și EXTERN
CV pot fi trimise la adresa de e-mail
[email protected]
telefon 0749/082.231

10 August 2017, 12:10


«Alături de Oameni... pentru Oameni», program social derulat de Protopopiatul Urziceni

Acest program social a fost inițiat în anul 2009 din dorința de a veni în întâmpinarea problemelor resimțite de persoanele din comunitate aflate în dificultate și care din motive obiective nu puteau să ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 21:20
(7117 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...