Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Ialomița, peste media națională a prezenței la vot la ultimele două rânduri de Alegeri Locale

Alegeri Locale 2020

Ialomița, peste media națională a prezenței la vot la ultimele două rânduri de Alegeri Locale

Importante din punct de vedere al impactului asupra vieții cetățenilor, Alegerile Locale în Ialomița s-au bucurat în general de prezențe la vot peste mediile naționale. Atât la scrutinul din 2012, cât și la cel din 2016, Ialomița a înregistrat o prezență la vot peste media pe țară, cifrele arătând că peste jumătate dintre alegătorii cu drept de vot din Ialomița s-au prezentat la urne.

Alegătorii, așteptați la urne Duminică, 27 septembrie 2020, la nivel național se organizează un nou rând de Alegeri Locale. Datele Biroului Electoral Central în ceea ce privește prezența la vot atât la... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2020, 18:15 (5152 vizualizări - 1 comentariu)

JURNAL DE CAMPANIE

Tur electoral al premierului Ludovic Orban în Ialomița

Tur electoral al premierului Ludovic Orban în Ialomița

Vizită electorală a premierului Ludovic Orban în județul Ialomița, prim-ministrul liberal manifestându-și astfel susținerea pentru candidații PNL la primăriile orașelor Slobozia, Fetești, Țăndărei și Urziceni, dar și la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița. La Slobozia, șeful Guvernului a organizat o conferință de presă în care a discutat despre proiectele de dezvoltare ale Cabinetului Orban.

«Sunt alături de toți candidații PNL Ialomița!» Vizita premierului Ludovic Orban în județul Ialomița a început la Fetești și s-a încheiat la Urziceni. Acesta s-a întâlnit cu candidații... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2020, 18:40 (3274 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Scrisoare pentru tine

Dragoș Soare, candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei

Scrisoare pentru tine

Scrisoarea asta nu este despre mine. Este despre unul de-al tău. Unul ca tine, care știe că nu mai are timp să aștepte ziua în care va fi mai bine. Pentru că ziua aia există doar dacă o face el.

Eu mă numesc Dragoș Soare. Am 40 de ani și un copil pe drum... O fată! Soția mea crede că va fi cea mai frumoasă fată de pe pământ. Și sunt convins că așa va fi, pentru că fetele moștenesc genele tatălui... :-)

Dar ce folos, dacă fata mea va trăi asemeni mie, asemeni nouă?

De aceea îți scriu. Pentru că am nevoie de tine, nu doar de votul tău!

M-am hotărât să candidez acum vreo 3 ani, prin 2017... Și timp de 3 ani m-am gândit dacă e decizia corectă. Dacă voi avea curajul să vin în fața ta și să îți cer să mă votezi. Dacă merit?! Până într-altă zi, când m-am întâlnit cu tine și mi-ai spus: „Dacă nu candidezi, eu plec! Și dacă ajungi primar și faci ca ei, te alerg!“. Atunci am înțeles că întrebarea mea nu e bună...

Eu zic că merit! Pentru că nu am furat, muncesc de dimineața și până seara, am 25 de angajați care se bazează pe mine de 5 ani, sunt responsabil, am grijă de fa­milia mea, nu umblu beat prin cârciumi și nu-mi încalc niciodată cuvântul dat...

Dar votul nu e despre merite. Votul e mai mult de-atât. Votul e cel mai intim lucru de pe pământ. Nu râdeți, vă rog... Eu asta cred! Poți alege un om, un partid, un program politic, o ideologie, o idee frumoasă, te poți lăsa convins de mine sau de părerea unui prieten... Dar, în final, când ajungi în cabina de vot, singur cu ștampila, votezi TU!

Fac politică de 16 ani. Și, în 4 runde de alegeri, am văzut multe. Știu ce înseamnă să faci „totul“ pentru voturi. Și înțeleg importanța unui singur vot! Votul care face diferența... Dar votul tău trebuie să fie mai mult decât schimbarea pe care o trâmbițează toți și o așteptăm fiecare. Votul tău înseamnă să ai încredere într-unul de-al tău. Unul pe care să-l ajuți cînd nu mai poate. Unul pe care să-l înveți când nu știe. Și unul pe care să-l asculți când are dreptate. Numai când are dreptate!

Calculele electorale susțin că sunt de ajuns 5000 de voturi pentru a câștiga Alegerile... Sper ca votul tău să se adauge celorlalte 4999! Dar visez cu ochii deschiși ca votul tău să aibă numărul 9999. Sau 15999! Pentru că, așa cum știi, administrația înseamnă mai mult decât alegerea unui primar. Un primar te repre­zintă. Dar la ce bun să te reprezinte dacă nu poate acționa în numele tău? Dacă nu are echipă, pârghii administrative, dacă nu se îndeamnă la muncă. Doar tu și eu nu putem ajunge departe...

Candidez pentru că te cunosc. Și pentru că și TU mă cunoști. Nu de-acum o lună, când a început campania. Nu doar imaginea mea de pe afișele
electorale. Nu doar numărul 2 de pe buletinele de vot, dacă o să mă cauți. Mă cunoști pentru că am trăit amândoi aici. În orașul părinților noștri, în orașul pe care îl vom lăsa moștenire copiilor noștri. Așa ne-a fost scris, asta e tot ce avem.

Și eu vreau străzi asfaltate. Și eu vreau curățenie, apă bună de băut, parcuri îngrijite... Și eu, ca și tine, vreau un oraș cu care să ne mândrim. Un oraș al nostru în care să ne simțim în siguranța, să muncim pentru noi și în care să nu avem grija fiecărei zile. Nu ți-l promit azi. Mi s-a urât de promisiuni electorale. De parcări fără intrare, de proiecte de regenerare urbană, de banii europeni care falimentează bugetul...

Dar îți promit că n-am să te fac de rușine. N-am să te mint și n-am să fur. Și n-o să permit nimănui să-și bată joc de tine. Nu pe tura mea! Nu pe tura noastră! N-o să fie ușor... Va trebui să muncim iar. Amândoi! În fiecare zi, de dimineață până seara. Dar când ne vom întâlni anul viitor și în anul care va urma, poate la un colț de stradă, poate la o bere , poate la un eveniment public... O să mă uit în ochii tăi și n-o să-mi feresc privirea! Pentru că sunt unul de-al tău. Unul care a hotărât că trebuie să facă așa pentru că altfel nu se mai poate!

Proiectul meu administrativ pentru Slobozia se întinde pe 10 ani... Dar prima schimbare va fi pe 28 septembrie 2020, a doua zi după Alegeri. Este ziua în care TU vei lua înapoi orașul! Ziua în care ne vom recâștiga libertatea și demnitatea de cetățeni. Nu putem schimba lumea. Nici tu, nici eu... Dar putem face locul în care trăim mai bun. Nu suntem un oraș de tranzit. Nu suntem un oraș de venetici. Nu trăim în orașul lor! E orașul nostru și a venit timpul să ni-l luăm înapoi. Măcar o dată-n viață trebuie să ne guvernăm singuri. Sau să murim încercând!
... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2020, 18:45 (2705 vizualizări - 4 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Ieri am primit vizita lui Dan Barna, președintele USR.

Comunicat de presă

Ieri am primit vizita lui Dan Barna, președintele USR.

Am hotărât să ne întâlnim în fața unuia dintre cele mai prestigioase instituții de învățământ din județ, anume Colegiul «Mihai Viteazul» și vis a vis de una din primele școli gimnaziale înființate în Slobozia, Școala numărul 3. Această locație a fost aleasă special de către membrii USR pentru că Educația este prioritatea noastră nr.1, în ceea ce privește redresarea județului și orașului, alături de alte proiecte ce vizează transformarea Ialomiței într-un hub agricol, modernizare zonelor rurale, construirea infrastructurii rutiere, colectarea și selectarea spre reciclare a gunoiului, transparența în administrație, investițiile în producția alimentară și redresarea turismului ialomițean-acestea... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2020, 15:50 (3137 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Vicepremierul Raluca Turcan, alături de candidații PNL Ialomița, Luminița Barcari și Dragoș Soare

Vicepremierul Raluca Turcan, alături de candidații PNL Ialomița, Luminița Barcari și Dragoș Soare

Evenimentele electorale organizate de PNL Ialomița pentru susținerea candidaților Luminița Barcari și Dragoș Soare, care vor reprezenta formațiunea politică în cursa pentru obținerea funcțiilor de președinte al Consiliului Județean Ialomița, respectiv de primar al municipiului Slobozia, au continuat cu vizita la Slobozia a vicepremierului Raluca Turcan de miercuri, 23 septembrie 2020. Aceasta a organizat o conferință de presă în care și-a arătat susținerea față de cei doi candidați. Alături de Raluca Turcan, la Slobozia, a venit și Marcel Boloș, ministrul Fondurilor Europene.

«PNL Ialomița are echipa care contează!»... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2020, 17:40 (4534 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Victor Moraru a tipărit «Ialomița noastră» în 50 mii de exemplare

Victor Moraru a tipărit «Ialomița noastră» în 50 mii de exemplare

Sătul de «Ialomița ta», oficiosul Consiliului Județean Ialomița care l-a mediatizat timp de 3 ani, ex-preșe­dintele Victor Moraru a tipărit un ziar de campanie cu un titlu nou-nouț, în 50 mii de exemplare. Banii sunt tot publici, că obiceiurile proaste mor greu!

Campanie pe banii noștri Asemeni tuturor candidaților de partid din țara asta, Victor Moraru își face campanie pe banii noștri. Legal, cum spune legea finanțării partidelor politice. Și, dacă e legal, n-are rost să mai comentăm că plătim ca proștii ca să fim împroșcați cu minciuni electorale. Ceea ce e de comentat... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2020, 16:10 (5567 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Trebuie să reușim în 10 ani. Altfel, va fi prea târziu!»

Proiectul economic al lui Dragoș Soare pentru Slobozia în care #sepoate

«Trebuie să reușim în 10 ani. Altfel, va fi prea târziu!»

Proiectul administrativ al lui Dragoș Soare este un proiect care ține de normalitate. Fiecare dintre candidați promite străzi asfaltate, Educație de calitate, apă potabilă... Ceea ce îl deosebește însă pe Dragoș Soare este vizi­unea sa asupra viitorului administrativ al orașului. Pentru prima dată în istoria administrației locale, un candidat care vine din mediul privat propune o abordare economică, bazată pe avantajele compe­titive ale Sloboziei. În opinia lui Dragoș Soare, Slobozia dispune de două avantaje majore: este în mijlocul zonei cu cea mai mare densitate de locuitori pe metru pătrat din România și reprezintă  un hub agroalimentar pentru această zonă.
... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2020, 18:10 (3311 vizualizări - 8 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Alianța USR PLUS continuă lupta politică pentru Consiliul Local Slobozia

#UnițipentruSlobozia

Alianța USR PLUS continuă lupta politică pentru Consiliul Local Slobozia

În urmă cu o lună, Alianța USR PLUS a decis re­tragerea candidatului comun, Ciprian Bocioagă, din cursa electorală pentru funcția de primar al Municipiului Slobozia. Decizia poate fi catalogată drept una «istorică», în condițiile în care fiecare dintre filialele locale ale partidelor implicate în Alegeri încearcă să-și maximizeze șansele electorale. Unul dintre artizanii acestei decizii, președintele PLUS Ialomița, Octavian Săvoiu, explică încă o dată rațiunile care au motivat decizia:
«Politica are 3 ingrediente principale care se regăsesc în orice decizie politică: interesul general, interesul de partid și interesul personal. Deciziile politice se iau amestecând aceste 3 ingrediente în diferite proporții...
Alegerea de a ne retrage candidatul pentru Primăria Slobozia și de a-l susține pe Dragoș Soare a încercat să maximizeze ingredientul interesului general al slobozenilor în defavoarea celui de partid și a celui personal.
Deoarece hotărârea a stârnit multe reacții și pentru că politica trebuie să fie despre asumare transparentă a deciziilor, vin cu câteva precizări:
1. DA, am fost un susținător puternic al acestei decizii;
2. NU au existat negocieri cu PNL. Singurele discuții le-am avut cu candidatul Dragoș Soare pe proiectul și viziunea lui;
3. DA, alegerea mea a stârnit și câteva reacții negative în interiorul USR PLUS. Nu am intrat în politică să îmi fac prieteni, ci să lupt pentru principii și dacă voi da dovada de onestitate și consecvență cred că și cei mai aprigi contestatari își vor schimba părerile;
4. Lupta USR PLUS pentru Slobozia abia a început, luptăm pentru Consiliul Local pentru care ne-am depus listele de consilieri.
Sacrificiul pe care îl face Alianța USR PLUS retragându-și candidatul pentru Primăria Slobozia este unul care denotă maturitatea noastră politică. Este o decizie cântărită cu atenție având doar interesul orașului nostru în vedere. Numai „UNIȚI PENTRU SLOBOZIA“ vom reuși să readucem Slobozia pe traseul meritat pentru dezvoltare!».

«Stradă cu stradă, schimbăm Slobozia!»
... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2020, 14:55 (3382 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Proiectul lui Dragoș Soare pentru Slobozia în care #sepoate

Dragoș Soare, candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei

Proiectul lui Dragoș Soare pentru Slobozia în care #sepoate

Proiectul pentru Slobozia în care #sepoate a pornit de la o idee simplă și de bun-simț. În vi­ziunea mea, funcția de primar este un loc de muncă cu standarde și responsabilități pentru care te poți califica dacă îndeplinești condițiile. A fi primarul unei comunități înseamnă A FI ANGAJATUL CETĂȚENILOR, a te afla în slujba lor, la dispoziția lor.

Vreau să modific radical percepția pe care oamenii o au atunci cand iau contact cu Primăria. Voi înființa un GHIȘEU UNIC unde cetățenii sa poată gasi îndrumare și consiliere pentru toate problemele lor și unde fiecare Compartiment al Primăriei să aibă un repre­zentant... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2020, 13:10 (4373 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Am pornit pe drumul responsabilității de mic...»

Senatorul Marian Pavel, candidatul PSD la președinția Consiliului Județean Ialomița

«Am pornit pe drumul responsabilității de mic...»

«Eu sunt Marian Pavel, fiu de ialomițeni get-beget, oameni simpli și muncitori din Gheorghe Lazăr. Am pornit pe drumul responsabilității de mic, nici nu mai știu de câți ani îmi câștig singur pâinea.

Tatăl meu, care mi-a fost în permanență model de stâlp în familie și de verticalitate morală, îmi spunea mereu că în viață trebuie să-l iubești pe fiecare cu năravul lui... Spunea „să-l iubești“, nu să-l accepți sau să îl tolerezi iar cuvintele lui pline de înțelepciune populară m-au ghidat în viață și au sădit în mine iubirea, căci îndemnul lui se aplică nu doar în familie sau cu prietenii, ci și cu toți cei cu care doar colaborez... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2020, 14:40 (5180 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Dragoș Soare promite cetățenilor «Slobozia în care #sepoate»

Candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei

Dragoș Soare promite cetățenilor «Slobozia în care #sepoate»

Proiectul edilitar pe care Dragoș Soare, candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei, îl propune alegătorilor, «Slobozia în care #sepoate», cuprinde străzi curate, locuri de muncă, investiții edilitare, tinerii refuzând să mai plece pentru a-și asigura viitorul. Dacă și tu crezi că se poate, fii alături de Dragoș Soare și votează duminică, 27 septembrie 2020!

În sfârșit, #sepoate Dragoș Soare este candidatul PNL pentru funcția de primar al Sloboziei. «Slobozia în care #sepoate» este programul electoral pe care Dragoș Soare l-a lansat și prin intermediul căruia... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2020, 16:50 (3214 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Colectarea selectivă a deșeurilor, prioritate pentru Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei

Colectarea selectivă a deșeurilor, prioritate pentru Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei

Într-un oraș în care cantitatea de deșeuri colectate selectiv este nesemnificativă, există și inițiative prin care se dorește educarea cetățenilor în această direcție. Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei, a elaborat un proiect prin care dorește să transforme reședința județului într-un oraș eco.

Slobozia gândește eco Planul de Administrație Publică pentru Slobozia în mandatul 2020-2024 pe care Alexandru Potor l-a inițiat are un capitol dedicat special dedicat colectării selective a deșeurilor produse de cetățenii orașului. Fostele administrații locale... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2020, 13:10 (4905 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Parcările multi-nivel, soluția pentru decongestionarea străzilor din Slobozia!»

Dragoș Soare, candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei

«Parcările multi-nivel, soluția pentru decongestionarea străzilor din Slobozia!»

În vreme ce ani buni locuitorii din cartierele îndepărtate ale Sloboziei au fost tratați cu indiferență de cei care s-au aflat la cârma orașului, a venit vremea schimbării. Iar schimbarea o aduce Dragoș Soare, candidatul PNL pentru funcția de primar al municipiului Slobozia. Acesta a dat startul unui tur electoral în zonele din oraș pe care foștii administratori ai orașului le-au uitat. Astfel, Dragoș Soare a aflat care sunt nevoile cetățenilor care locuiesc în respectivele cartiere și le-a explicat acestora care sunt, în viziunea sa, cele mai eficiente soluții pentru rezolvarea lor.

Parcări multi-nivel... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2020, 18:15 (5688 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Luminița Barcari, candidatul PNL la președinția Consiliului Județean Ialomița, tur electoral de forță

Luminița Barcari, candidatul PNL la președinția Consiliului Județean Ialomița, tur electoral de forță

Candidatul PNL pentru președinția Consiliului Județean Ialomița, Luminița Barcari, a realizat o vizită electorală în zona de Vest a județului Ialomița. Alături de aceasta s-au aflat și candidații propuși de PNL Ialomița pentru funcția de primar în localitățile Grindu, Borănești și Bărcănești. În cadrul întâlnirilor organizate în fiecare dintre localități, s-au purtat dis­cuții despre realizarea unor proiecte de dezvol­tare edilitară. Atra­gerea investitorilor în mediul rural, asfaltarea străzilor, realizarea sistemelor publice de apă și canalizare, întocmirea de proiecte europene prin care să fie construite locuințe sociale au fost principalele teme pe care Luminița Barcari le-a discutat cu candidații... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2020, 13:10 (5939 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Programul de Administrație Locală pentru Municipiul Slobozia

Alexandru Potor, candidatul PSD la funcția de primar al Sloboziei, și Echipa pentru Slobozia

Programul de Administrație Locală pentru Municipiul Slobozia

Slobozia are nevoie de investiții noi corespunzătoare nevoilor comunității și finalizarea proiectelor care sunt întârziate deja de mult timp. Ne concentrăm pe acțiunile care contribuie semnificativ la îmbunătățirea confortului urban al cetățenilor și care pot fi realizate în termenul cel mai scurt. 
Avem în vedere și investiții pe termen lung pe care le vom pregăti temeinic și le vom lansa după o dezbatere consistentă cu locuitorii.

Încheierea intervenției la stația de tratare a apei potabile rămâne prioritate zero a mandatului nostru. În cazul în care constructorul nu mai are posibilitatea reală de a continua lucrarea vom solicita evaluarea și plata până la stadiul lucrărilor... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2020, 17:50 (6311 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei, va transforma Slobozia într-un oraș mai curat

Campanie de ecologizare

Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei, va transforma Slobozia într-un oraș mai curat

Fosta administrație locală a Sloboziei și-a încheiat mandatul cu numeroase promisiuni neîndeplinite. Curățenia orașului este una dintre ele. Pentru a demonstra că îi pasă de mediu și de cetățeni, Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al reședinței județului Ialomița, a demarat o campanie de ecologizare în zonele din oraș, unde foștii aleși locali au uitat să mai ajungă.

Alexandru Potor își dorește un oraș mai curat Însoțit de susținătorii săi, Alexandru Potor a străbătut orașul pentru a-l curăța de gunoaie. Indiferența fostei administrații în ceea ce privește protecția... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2020, 17:05 (5707 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Violeta Alexandru s-a întâlnit cu reprezentanții mediului de afaceri din Ialomița

Ministrul Muncii și Protecției Sociale, la Slobozia

Violeta Alexandru s-a întâlnit cu reprezentanții mediului de afaceri din Ialomița

Vizită de lucru a ministrului Muncii și Protecției Sociale, Violeta Alexandru, la Slobozia. Acesta a participat la o dezbatere publică împreună cu reprezentanții mediului de afaceri din județul Ialomița, în cadrul căreia s-au discutat principalele măsuri pe care Guvernul României le-a adoptat pentru a susține activitatea societăților comerciale. La aceeași întâlnire au participat și candidații PNL pentru președinția Consiliului Județean Ialomița, respectiv funcția de primar al Sloboziei, Luminița Barcari și Dragoș Soare.

Sprijin pentru firmele ialomițene La întâlnirea dintre reprezentanții... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2020, 16:45 (3992 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Proiecte edilitare de 21,6 milioane de lei la Mărculești

Comuna unde se retrag orășenii

Proiecte edilitare de 21,6 milioane de lei la Mărculești

Ajuns la finalul celui de-al doilea mandat, primarul PSD al comunei Mărcu­lești, Sorin Ciriblan, crede că n-a făcut umbră Primăriei degeaba: «Am investiții finalizate sau în derulare, de peste 21 milioane de lei... N-am stat la mâna nimănui, că nu mi-a plăcut! Am făcut și o să mai fac!».

Un primar care vrea Mărculești e o comună greu de administrat. Pentru că e o comună fară resurse... Dar a avut șansa de a accesa investiții care o fac atractivă pentru oricine își dorește să trăiască o viață liniștită. Pe această dorință a oamenilor de a trăi «mai bine» a mizat și Sorin Ciriblan... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2020, 20:05 (5056 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Miniștrii Economiei și Transporturilor susțin dezvoltarea județului Ialomița

Sprijin guvernamental

Miniștrii Economiei și Transporturilor susțin dezvoltarea județului Ialomița

Vizită ministerială în județul Ialomița. Miniștrii  Transporturilor și Economiei, Lucian Bode și Virgil Popescu au organizat o conferință de presă la sediul organizației PNL Ialomița în care au vorbit despre proiectele de dezvoltare ale Guvernului Ludovic Orban pentru județul Ialomița. Principalele aspecte consemnate au vizat investițiile în infrastructura rutieră și lansarea unor programe de susținere economică pe bani europeni. La eveniment a fost prezent și candidatul PNL la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, Luminița Barcari.

Drumuri mai sigure în Ialomița... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2020, 15:20 (2960 vizualizări - 2 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

«Rețeaua sanitară din Ialomița suferă din cauza unui management deficitar. Noi vom atrage medicii, nu îi vom îndepărta!»

Senatorul Marian Pavel, candidatul PSD la președinția Consiliului Județean Ialomița

«Rețeaua sanitară din Ialomița suferă din cauza unui management deficitar. Noi vom atrage medicii, nu îi vom îndepărta!»

Rețeaua sanitară a județului Ialomița ar trebui să asigure acces operativ și nediscriminatoriu pentru toți cetățenii județului. În centrul rețelei sanitare trebuie să stea Spitalul Județean de Urgență Slobozia, la care trebuie să ajungă toate cazurile ce nu pot fi tratate la spitalele din Urziceni, Fetești și Țăndărei.
În guvernarea PSD au fost asigurate fonduri importante pentru reabilitarea spitalului de la Slobozia. Până acum s-au alocat către acest spital peste 32 milioane de euro, bani din PNDL și din Programul Operațional Regional 2014-2020, în cadrul Axei prioritare 8-«Dezvoltarea infrastructurii sanitare și sociale». Din păcate, lucrările se derulează greu și va trebui să urgentăm... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2020, 15:25 (5483 vizualizări - 5 comentarii)

28 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: «Pescari» cercetați penal

Un bărbat de 38 ani, din Făcăeni a fost prins de polițiști în timp ce transporta mai multe kilograme de pește din specia plătică și caras, dar și o plasă monofilament. S-a întîmplat sîmbătă, 17 martie a ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2012, 21:49
(10615 vizualizări - 1 comentariu)


Făcăeni: S-a înecat în bazinul de colectare a apei!

Sîmbătă, 17 martie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru căutarea trupului neînsuflețit al unui bărbat de 58 ani, din Țăndărei, care alunecase într-un bazin de colectare apă ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2012, 15:43
(9237 vizualizări - 4 comentarii)


Rădulești: «Artă populară și tradiție folclorică»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria Rădulești și Căminul Cultural Rădulești organizează duminică, 25 martie 2012, ora 11,00, manifestarea ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2012, 15:31
(9669 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: «Zilele Nichita Stănescu»

În organizarea Primăriei Urziceni și a Societății Culturale «Apollon», în perioada 29-31 martie 2012, vor fi organizate «Zilele Nichita Stănescu». Astfel, la sala de ședințe a Primăriei Urziceni și la ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2012, 08:25
(7049 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: A dispărut de la domiciliu

Jilavele: A dispărut de la domiciliu

În cursul lunii ianuarie, polițiștii Secției Jilavele au fost alertați cu privire la dispariția de la domiciliu a lui Bandăr Constantin, de 61 ani. Verificările ulterioare au demonstrat că bărbatul a fost ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2012, 07:59
(9261 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Hoț din locuințe, prins de polițiști

Un bărbat de 37 ani, din Căzănești, este cercetat de polițiștii din localitate pentru furt calificat în formă continuată. Suspectul, în perioada ianuarie-martie 2012, a furat din trei locuințe situate la ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2012, 07:51
(7404 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Minori prinși la furat șine de cale ferată

Trei minori, cu vîrste cuprinse între 12 și 15 ani, au fost prinși în flagrant de polițiștii din Urziceni în timp ce încărcau într-o căruță două șine de cale ferată, în lungime de 1,80 m, de pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2012, 07:50
(6757 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Țăndărei: Prins de jandarmi încercând să vândă o drujbă

Țăndărei: Prins de jandarmi încercînd să vîndă o drujbă

Jandarmii au surprins un bărbat din Bărbulești în timp ce încerca să vîndă o drujbă la Țăndărei. Vineri, 16 martie a.c., în jurul orei 9.,30, jandarmii grupei de intervenție Țăndărei l-au surprins B. Daniel ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2012, 07:44
(7244 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Cu cuțitul la magazin

Un bărbat de 35 ani, din Bordușani, a fost prins de polițiști în timp ce consuma băuturi alcoolice în apropierea unui magazin din localitate. Deoarece bărbatul avea un comportament suspect, polițiștii l ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 18:12
(14868 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani cuțit


Fetești: Tînăr prins în flagrant la furat

Miercuri, 14 martie a.c., polițiștii feteșteni au fost sesizați un localnic, de 26 ani, despre faptul că a surprins o persoană care încerca să fure gardul de plasă ce împrejmuiește un teren pe care îl deține ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 18:12
(11907 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Armă deținută ilegal

O armă de tir cu aer comprimat de calibru 5,5 mm a fost confiscată miercuri, 14 martie a.c., la Urziceni. Arma se afla în posesia unui bărbat, de 42 ani, din localitate care nu avea drept de deținere. ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 18:09
(12866 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: A rămas fără pensie după ce a fost înșelat

Miercuri, 14 martie a.c., un bărbat de 69 ani, din Manasia, a sesizat Poliția Urziceni cu privire la faptul că două persoane necunoscute l-au înșelat cu suma de 940 lei. Victima a povestit anchetatorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 18:09
(10523 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tigăi și aparate de masaj, confiscate de polițiști

Un tînăr de 28 ani, din Bărbulești, a fost prins miercuri, 14 martie, la Urziceni în timp ce se afla la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate. În urma controlului asupra mașinii polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 18:07
(8831 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Au furat din curtea vecinului

Un bărbat de 65 ani, din București, a reclamat polițiștilor că din curtea locuinței ce o deține la Andrășești, persoane necunoscute au furat, în perioada 23 februarie-13 martie a.c., mai multe bunuri din ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 17:33
(9980 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoțul de stații de emisie-recepție, prins de polițiști

Un tînăr de 23 ani din Pantelimon-Ilfov a fost reținut miercuri, 14 martie a.c., de către polițiștii de investigații criminale ialomițeni, fiind acuzat de furt calificat. Pe numele individului anchetatorii ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 17:13
(7631 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 49 milioane lei, încasate la bugetul de stat

Potrivit datelor Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, «în luna februarie 2012 au fost încasate la bugetul general consolidat aproximativ 49,14 milioane lei, înregistrîndu-se o creștere cu ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 17:08
(7712 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Casele de amanet, schimb valutar și magazine de bijuterii, verificate de polițiști

«Peste 30 puncte de lucru ale caselor de amanet, schimb valutar și magazinelor de bijuterii au fost verificate în ultimele două săptămîni de specialiștii în sisteme de securitate din cadrul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 17:04
(8731 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: I-au furat gardul de sîrmă

Marți, 13 martie, o femeie de 77 ani, din Bordușani, a alertat Poliția sunînd la 112 susținînd că hoții i-au furat o porțiune din gardul de plasă de sîrmă. Ulterior, ancheta polițiștilor avea să demonstreze ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 17:03
(11933 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt gard


Stelnica: Beat la volan

Un autoturism condus de un bărbat de 53 ani a fost oprit de polițiști, în trafic, la Stelnica, pentru un control de rutină. Întrucît șoferul mirosea a alcool a fost testat cu aparatul Drager, dispozitivul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 17:02
(11029 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Au furat 3000 litri de motorină și au fost prinși

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 18 și 38 ani, sînt cercetați de polițiștii slobozeni pentru furt calificat. În realitate, polițiștii au depistat în trafic, la Munteni-Buzău, o autoutilitară, condusă ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 17:00
(12551 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției în zona Fetești

«Polițiștii din Fetești și cei ai Secției Rurale Stelnica au acționat miercuri, 14 martie a.c., în colaborare cu jandarmii ialomițeni pentru siguranța publică în zona unităților de învățămînt, prevenirea ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 16:48
(12818 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:43
(7607 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Componente de cale ferată, furate

În noaptea de 11/12 martie a.c., în jurul orei 24,00, polițiștii feteșteni au identificat un autoturism, condus de un localnic de 21 ani. Cu ocazia unui control de rutină, polițiștii au constatat că șoferul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:38
(12920 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Securitatea în muncă cu combustibilii gazoși, verificată

În perioada 22 februarie-2 martie a.c., reprezentanții Inspectoraului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat «Campania Națională, inițiată de Inspecția Muncii, privind verificarea modului în care se ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:37
(14610 vizualizări - 2 comentarii)


Reviga: A fost furat de prietenul de pahar

Un bărbat de 64 ani, din Reviga, a alertat polițiștii Secției de Poliție Rurală Grivița despre faptul că a fost victima infracțiunii de furt. Verificările ulterioare ale polițiștilor au demonstrat că suspectul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:34
(11150 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga beție furt


Cosîmbești: Găini arse în incendiu

O anexă gospodărească a unui cetățean din Cosîmbești s-a aprins noaptea trecută, respectiv luni, 12 martie a.c., după ce proprietarul a aprins focul în interiorul încăperii, cu scopul de a afuma o cantitate ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:33
(14681 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți prinși de polițiști

Un feteștean de 20 ani este cercetat de polițiști pentru furt. Pe scurt, în perioada 5-10 martie, tînărul a furat mai multe obiecte metalice din curtea locuinței unui bărbat de 56 ani, din Slobozia, locuință ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:29
(14560 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți furt


Percheziții domiciliare pentru furt de lemne la Borănești și Bărcănești

Luni, 12 martie a.c., polițiștii au descins la locuințele a șase persoane, cu vîrste cuprinse între 26 și 55 ani, din localitățile Borănești și Bărcănești, suspecte de furt de material lemnos din cantoanele ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:29
(14781 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Identificarea animalelor, obligatorie

Potrivit datelor statistice ale DSVSA Ialomița, în cursul anului 2012 au fost efectuate 8 controale la Circumscripții Sanitar-Veterinare de asistență. Pentru deficiențele constatate, au fost aplicate 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:23
(10496 vizualizări - 1 comentariu)


2000 de somații emise de DGFP Ialomița

Peste 2000 de somații a căror valoare depășește suma de 2,8 milioane lei au fost emise doar în luna februarie 2012 de către reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, pe linia colectării ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:22
(13228 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...